Harings formatie heerst in zesdaagse Tweede plaats voor Ed Maan op Rotseeregatta Richard Kasten klopt Koemans in goede finale Roxberger Cook wint de 50ste derby op Duindigt Sidorenko verbetert record op wisselslag MET WINST IN GOUDA EN IN NIEUWKOOP MAANDAG 10 JULI 1978 SPORT SPORT SPORT MOSKOU - Op de derde dag van de Russische zwemkampioen- schappen kwam Serge Kopliakov op de 200 meter vrije slag tot een knappe prestatie. Hij zwom de afstand in 1.51.42, wat de beste seizoentijd van de wereld betekende. Het wereldrecord is in han den van de Amerikaan Bruce Furniss met 1.50.29, gevestigd op de Olympische Spelen van Montreal. Op de 100 meter rugslag verbe terde de jonge Victor Koeznetsov met een tijd van 57.80 het nationale record. Aleksander Sidorenko heeft gisteren het we reldrecord op de 200 meter wisselslag persoonlijk verbeterd. Si dorenko tikte na 2 minuten en 5.25 seconden aan. Het wereldre cord stond sinds ruim een jaar op naam van de Canadees Graham Smith met 2.05.31. Diezelfde Smith "kwam gisteren tijdens de Canadese zwemkampioenschappen net iets te kort om zijn eigen record op die afstand te verbeteren. Hij bleef met een tijd van 2.05.45 14/100 seconde boven zijn eigen record, dat hij later op de dag aan de Rus Sidorenko zou kwijtraken. LEIDEN - Ondanks de regen is het toernooi van Forescate tot een goed einde gekomen. Weliswaar kon de finale van het herendub belspel B, het enige dubbelspel dat niet van het wedstrijdschema werd geschrapt, tussen enerzijds Bouman/Kasten en anderzijds Van der Capellen/Koemans niet worden gespeeld, maar in de en kelspelen kwam het in alle num mers tot een beslissing. Zonder dat daarvoor de noodgreep werd gedaan van spelen om een set. Dat betekende wel dat de spelers en speelsters, die gisteren aan traden voor de slotacte van het toernooi drie partijen moesten afwerken en in de D-categorie zelfs 4. Dat gebeurde zonder mor ren en zonder problemen. In het HEB leek Henny Koemans op weg naar een zege op Kasten toen hij met 6-1,3-1 stevig aan de leiding stond. Jammer genoeg liet hij zich van de wijs brengen door het vegen van de nabijgele gen baan voor een andere finale. Van die mogelijkheid om terug te komen maakte Richard Kasten dankbaar en bekwaam gebruik, 6-4, 8-6. Omdat beide spelers graag de aanval zoeken was de fi nale een partij die voor de vele kijkers het aanzien meer dan waard was. Kasten had op weg naar de finale Bram Madera met 6-4, 6-1 aan de kant gezet en Koemans kon Peter Pauwels net voor blijven, 7-5, 6-4. De grote verrassing was ech ter de uitschakeling van de win naar van het toernooi van TE AN, Robert Jan van der Feen door Herman van der Capellen. Deze liet zien waar Van der Feen op gepakt kan worden. Vertragen en de bal in het spel houden. Dan namelijk moet Van der Feen zelf het spel maken, vaart geven en dat kan hij niet. Zo verspeelde hij eigenlijk ook een "zekere" voor sprong in de finale van De Mun- nik tegen Kasten. Van 6-2, 5-2 werd het 7-5, 6-2 voor Kasten. Een revanche voor de nederlaag in Alphen zat er voor Peter Pauwels door de verrassende prestatie van Herman van der Capellen niet in. Laatstgenoemde bood ook Pau wels hevige tegenstand alvorens eervol tenonder te gaan: 6-4, 1-6, 6-1 voor Pauwels. Het DEB leverde een zege op voor Ineke Kallenberg, die van Lise- lotte van der Bijl won met 6-2, 7-5. In de halve finale klopte Ine ke Kallenberg in drie sets haar collega tennislerares Neta Vel- gersdijk, 0-6, 6-2, 6-3 en bleef Li- selotte van der Bijl, mede dankzij een dubieuze beslissing in de derde set, Maureen Meijer de baas met 2-6, 6-0, 6-3. Het HEC leverde geen winst op voor de grote favoriet, Hans Ek- ker. Jan Siersema van Forescate hield hem van zijn derde toer nooiwinst af met 7-5, 6-4. Bij de dames won de 13-jarige Jac queline van Wijk met 6-2.6-4 van mevrouw Gompert. Tevoren had zij Annemieke Cats met twee maal 6-3 geklopt. Ellen Winkel, net als haar clubgenote ook net 13 jaar, won hetDED via een 6-1,6-4 winst op mevrouw Burgers. Het HED werd gewonnen door Hor- beck, die R. de Jong in drie moei lijke sets aftroefde, 2-6, 6-4, 6-2. Marjan Goedhart eerste bij de B-meisjes BODEGRAVEN - De Bodegraafse atlete Maijan Goedhart is dit weekeinde tijdens de Nederland se meerkampioenschappen in Haarlem eerste geworden bij de B-meisjes. Onder slechte weers omstandigheden behaalde Mar jan Goedhart de volgende resul taten: eerste op de 100 meter in 12.8 sec.; tweede op de 80 meter horden in 12.4 sec.; eerste bij het hoogspringen met 1.61 meter en negende bij het kogelstoten met 9.65 meter. Haar puntentotaal bedroeg 2865. Desiré ter Braak (Daventria) werd tweede met 2749 en Anne- lies Stigter (PAC) derde met 2689 Leiderdorpers Schelling en Roorda derde bij NK zeilen WORKUM-.De Leiderdorpse Hans Schelling en Ruud Roorda zijn zaterdag in de strijd om de open nationale zeiltitel in de Flying Juniorklasse op een derde plaats geëindigd. Schelling/Roorda kregen 55.7 punt. De gebroeders Hans en Lex Cox eindigden als eerste. Zij schreven alle vier (door de slechte weersomstandigheden konden er niet meer doorgang vinden) wedstrijden op hun naam. Blok en Schepper werden tweede. De gebroeders Van Vliet (ook uit Leiderdorp) werden gediskwali ficeerd. „Lui paard" van start af in voorste gelid DUINDIGT - Boxberger Cook, één van de vijf paarden die de heer Nuy uit Wesepe in de strijd bracht, heeft gistermiddag, gere den door de 31-jarige Engelse lichtgewichtjockey David Mait- land, de 50-ste derby voor drieja rige Nederlandse hengsten en merries gewonnen met ander halve lengte voorsprong op King's Eagle, gereden door Allen Jones. Als derde finishte Box berger Prins met in het zadel Greville Starkey, die dit jaar zo wel de Engelse als Ierse derby won. Het was Maitlands eerste derby zege. Boxberger Cook, volgens jockey Maitland, wonende in de buurt De winnaar van de Derby: Box berger Cook. Jockey is overduide lijk een gelukkig mens. van Newcastle en met ruim 400 overwinningen op zijn naam. overal ter wereld behaald, al vele malen gelauwerd, "a lazy horse" (een lui paard), heeft van de start af in het voorste gelid gestreden Als eersten schoten uit de start boxen, waarin Boxberger Cook zich zeer onwillig toonde. Te- lexiste. Boxberger Star en Pake, van welke paarden Boxberger Star al spoedig terugviel. Toen het veld van 21 paarden voor de eerste maal langs de tribune kwam, streden Telexiste, Pake, Boxberger Cook, Boxberger Prins en King of Honesty in het voorste gelid. Van dit gezelschap bleek Telexiste te veel van haar krachten te hebben gevergd en viel halverwege de afstand (2400 meter) terug. Op tweederde van de ren was de positie aan de kop: 1. Boxberger Cook. 2. Pake, 3. King's Eagle en 4. Boxberger Prins. De strijd om de overwinning ging tenslotte alleen nog tussen Boxberger Cook en King's Eagle, die David Maitland ten gunste van eerstge noemde besliste. De winstsom bedroeg 41.280 gulden, voor de tweede prijswinnaar was een be drag van 15.510 gulden en voorde derde aankomende 8640 gulden. Het totaal prijzenbedrag bedroeg 73.320 gulden. De uitslag was: 1. Boxberger Cook (David Mait land) 2 min 35 sec.; 2. King's Eagle (Allen Jones) op anderhal ve lengte; 3. Boxberger Prins (Greville Starkey); 4. Pake (D. F Weiss); 5. High Run (Frans Van- deuren); 6. King's Lion (E. Eldin). Toto: winnend 1.30; plaats 2.30,1.60 en 1.40; koppel 23.30; trio 157.60. GOUDA/NIEUWKOOP - De eerste wielerzesdaagse op de weg voor profes sionals wordt volledig beheerst door de renners uit de stal van ploeglei der Huub Harings. Tot tweemaal toe mocht een Jet Stars-coureur zich dit weekeinde als winnaar van een dagelijks criterium van honderd kilome ter laten huldigen en evenzo vele malen het Oranje-leiderstricot om de schouders laten glijden. Zaterdag in Gouda zegevierde Hans Langerijs tijdens de ope ningswedstrijd, nadat hij enige ronden voor het einde uit een kopgroep van zeven man was weggesprongen en zich met be hulp van drie achterop geraakte ploeggenoten in de plaatselijke ronden niet meer liet achterha len. In Nieuwkoop won de Ha- rings-formatie op identieke wij ze. Nu was het de beurt aan Her man Ponsteen om een vroeg in de koers geformeerde leidersgroep van tien man vijf kilometer voor de finish de hielen te laten zien. Door goed afstopwerk van zijn ploeggenoten Langerijs, Van der Meer en Krekels kon de concur rentie hem niet meer achterha len. Ponsteen. die zaterdag in Gouda in een fraaie sprint achter Langerijs tweede was geworden, werd door die zege tevens de nieuwe leider na de tweede dag. ,,We hadden nog drie man in de kopgroep, dus ik had een goede kans om weg te blijven", zei Ponsteen over zijn succesvolle demarrage in Nieuwkoop. „De tweede plaats in Gouda vond ik eigenlijk ook mooi, want ik ben van nature geen sprinter. Maar wat dat be treft slaat het bij mij om met het weer. Je weet het dus nooit" De nieuwe zesdaagse-leider was zeer tevreden over de samenwer king in zijn ploeg. „Deze succes sen komen precies op tijd. In het begin van het seizoen hebben we praktisch niets gewonnen. En juist nu de besprekingen met de sponsor over een nieuw contract komen, is het natuurlijk goed om Leo van Vliet aan de leiding van een kopgroep in de profkoers van Nieuwkoop. De latere winnaar en Oranje-trui-drager Herman Ponsteen volgt hem. Links de man die onttroond zou worden, Hans Langerijs. Bij de organisatoren heerst geen onverdeelde tevredenheid. Ener zijds is daarde wetenschap dat de sponsoring te wensen overlaat, waardoor er een tekort op de be groting van een kleine twintig duizend gulden is. Anderzijds is de zesdaagse wel een sportief succes. In Nieuwkoop waren er veel toeschouwers en de renners zelf, blij met de wedstrijden in deze stille periode, zijn gebrand op een deel uit de prijzenpot van 4600, waardoor het koersverloop interessant is. Nieuwkoper Kees van der Wereld reikte gisteravond voor eigen publiek niet verder dan een ne gentiende plaats. In Gouda kwam hij een dag eerder met een vijftiende plaats iets beter voor de dag. Bij de amateurs, die in Nieuwkoop in het voorpro gramma zaten, behaalde de Al- phenaar Peter Zijerveld een suc ces door achter Harry de Boer uit Hilversum op de tweede plaats beslag te leggen. De Hazerswou denaar Piet de Groot zegevierde bij de nieuwelingen. Uitslagen: Profkoers Gouda: 1. Hans Lange rijs 15 pnt, 2. Herman Ponsteen 14. 3. Leo van Vliet 13, 4. Michel Jacobs 12, 5. Ad Gevers 11, 6. Martin Havik 10, 7. Bert Scheu- neman 9,8. Jan van der Meer 8,9. Co Hoogendoorn 7,10. Gerrie van Gerwen 6, 11. Tino Tabak 5, 12. Adrie van Houwelingen 4. 13. Bert Pronk 3, 14. Piet van Kat wijk 2,15. Kees van der Wereld 1 Nieuwelingen Nieuwkoop: 1. Piet de Groot (Hazerswoude), 2. Jan van Wijk (Haarlem), 3. Ron Voorn (Haarlem), 4. Jan van Dalen (Den Haag), 5. Nico Marbus (Haarlem), 9. Hans Lelieveld (Noorden). Amateurs Nieuwkoop: 1. Harry de Boer (Hilversum), 2. Peter Zijer veld (Alphen aan den Rijn), 3. Gerrit Ratterman (Uithoorn). 4. Arie Versluys (Ameide), 5. Wim van Steenis (Hoogblokland), 6. Pim Vos, 7. Herman Uittenbo- gaart (Rotterdam), 8. John Broers (Maartensdijk), 9. A. Rotteveel (Oude Wetering), 10. Dick Willi- genburg (Leusden). Profkoers Nieuwkoop: 1. Herman Ponsteen 15, 2. Cees Priem 14, 3. Jan Krekels 13, 4. Jan van dei- Meer 12, 5. Michel Jacobs 11, 6. Lèo van Vliet 10, 7. Hans Lange rijs 9,8. Martin Venix 8,9. Hennie Moonen 7, 10. Martin Havik 6,11. Gerrie van Gerwen 5,12. Joop de Goede 4,13. Tino Tabak 3,14. Jan Hordijk 2, 15. Ad Gevers 1, 19. Kees van der Wereld. Klassement zesdaagse na twee dagen: 1. Herman Ponsteen 29 pnt, 2. Hans Langerijs 24, 3. Leo van Vliet en Michel Jacobs 23, 5. Jan van der Meer 20, 6. Martin Havik 16, 7. Cees Priem 14, 8. Jan Krekels 13, 9. Ad Gevers 12, 10. Gerrie van Gerwen 11, 11. Bert Scheuneman. 12. Tino Tabak en Martin Venix 8, 14. Hennie Moo nen en Co Hoogendoorn 7, 16. Adrie van Houwelingen en Joop de Goede 4, 18. Bert Pronk 3, 19 Jan Hordijk en Piet van Katwijk 2, 21. Kees van der Wereld 1. W VAN WANROOY Oostduitsers tonen opnieuw aan dat ze internationale roeiscene beheersen LUZERN - De Nederlandse af vaardiging naar de Rotseeregatta van Luzem heeft tijdens deze belangrijke selectiewedstrijden voor de strijd om de wereldkam pioenschappen roeien (in okto ber in Nieuw-Zeeland) een alles zins redelijke prestatie geleverd. Voor de beste verrichtingen zorgden Paulssen/Helsloot/Ap- peldoorn/Van Berkel in de vier zonder stuurman bij de lichte roeiers. Op beide dagen werd de Orca/Nereus équipe winnaar. Bij de dames heeft Nederlands "zil veren" twee zonder stuurvrouw Joke Dierdorp/Karin Abma bij zonder regelmatig gevaren. De Nereus-twee, die vorig jaar in Amsterdam de enige medaille van een Nederlandse ploeg tij dens de wereldkampioenschap pen veroverde, werd zowel zater dag als gisteren derde. Beide malen ging de zege naar de Oost- duitse combinatie SteindorfI Bürgel. Bij de lichte roeiers was er behalve de overwinningen van de Orca Nereus vier de tweede plaats van Roel Michels en Ed Maan (Aso- pos/De Vliet) in de dubbel twee van gisteren. Dit duo moest al leen de Noren Bornick en Cilje voor laten gaan, die zaterdag ook oppermachtig waren geweest. Voorts werd de nationale lichte acht zaterdag tweede achter En geland. Opmerkelijk was wel dat de prominente Nederlandse combinaties zich in het sterke veld uit 26 landen wisten te plaat sen voor de finales. Bij de elite heren waren, zoals ver wacht kon worden, de prestaties van de Nederlanders van be scheidener aard. De beste ver richting kwam op naam van de twee zonder stuurman Ted Bos man/Vincent Horstink. Het Pho- cas-duo, dat zaterdag met de vijf de plaats genoegen moest nemen, ging daags daarop als tweede over de finish met een geringe achterstand op de Noren Dahl en Nielsen. Daarbij dient men ech ter wel te bedenken dat de Oost- duitse gebroeders Landvoigt, de teruggekomen Olympische kampioenen, die zaterdag zege vierden, gisteren niet konden starten wegens ziekte van Bernd Landvoigt. De nieuwe Aegir/Nereus-vier zon der stuurman deed wat men van een ploeg, die slechts een paar weken heeft kunnen trainen, maximaal mocht verwachten. De combinatie haalde zowel zater dag als gisteren de finale, zonder daarin overigens een rol van be tekenis te kunnen spelen. Beide malen ging de boot als vijfde door de finish. Zesde De Nereus-vier met stuurman werd tweemaal zesde in de finale. De eerste keer bedroeg het verschil met de winnende ploeg van SC Einheit 28 seconden, gisteren was de marge slechts iets gerin ger (27 seconden). De Oostduitse roeiers toonden op nieuw aan de internationale roeiscene te beheersen. Vijf maanden voor de strijd om de wereldtitels kunnen de andere landen de achterstand op de DDR nauwelijks meer goed ma ken, zo imponerend was het op treden op de fraaie Rotsee. Van de in totaal 36 onderdelen, die tij dens het weekeinde werden ge varen, wonnen de Oostduitsers er 21. Daarbij moet men in aanmer king nemen dat zij in de acht nummers voor lichtgewichten helemaal niet aan de start ver schenen. De Oostduitse dames wonnen zaterdag viermaal en gis teren zes keer (het maximum), bij de heren was de verhouding zes en vijf overwinningen. Opvallend en indrukwekkend waren de twee overwinningen van de Finse Olympische kampioen Pertti Karppinen. Vooral gisteren roei de deze skiffeur een tactisch knappe race. In de slotfase kon Karppinen zelfs terugvallen op een tempo van 29 slagen per mi nuut, een bewijs voor zijn over macht, routine en vermogen zijn krachten goed te verdelen. De Orca-Nereus combi natie in de vier zonder stuurman op weg naar de zege bij de lichte roeiers.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12