Atleten van Amerika sterker dan Rusland Politierechter: Italiaans transfersysteem illegaal Van Staveren zoekt andere club Gijsbers komt net iets tekort MACLEOD MAG BLIJVEN Matige prestaties in interland „Record-vuurwerk van Jos Hermens en Eltjo Schutter PAGINA 10 MAANDAG 10 JULI 1978 SPORT GLASGOW - Ally Macleod de in Argentinië zo fel bekriti seerde coach van de Schotse voetbalploeg mag als trainer aanblijven. Tot die beslissing kwam de Schotse voetbal bond. Een motie van wan trouwen die was ingediend tegen het aanblijven van Macleod werd verworpen. De secretaris van de Schotse voetbalbond. Ernie Walker, zei: "Met een kleine meerder heid is besloten Macleod voorlopig nog aan te houden. Deze beslissing gaat nu naar het hoofdbestuur die de eind verantwoordelijkheid heeft. Het is theoretisch dus moge lijk dat het hoofdbestuur niet akkoord gaat met ons besluit. Dan zal Macleod alsnog moe ten verdwijnen". Het was vooral de Schotse sportpers die Macleod heftig aanviel gedurende het ver blijf in Argentinië. Macleod werd verweten zonder enige visie van het internationale voetbal naar Argentinië te zijn gekomen. Daarbij pres teerde hij het, en dat nog steeds volgens de kritische pers om spelers op volstrekt andere plaatsen te laten spe len. Schotland dat met Ne derland in een poule was in gedeeld overleefde de eerste ronde niet. Hoewel Neder land in de laatste wedstrijd met 3-2 werd verslagen, een stuiptrekking die te laat kwam, verspeelde Schotland zijn kwalificatie voor de tweede ronde door gelijk te spelen tegen Iran en te verlie zen van Peru. Macleod die uren in spanning had gewacht op de beslissing van de zes "wijze" van de bond wenste geen i kei commentaar te geven. Rome - Politierechter giancarlo Costagliola heeft voor enorme opschudding in de Ita liaanse voetbalwereld gezorgd door het transfersysteem illegaal te verklaren. De magistraat oordeelde - na klachten van de zijde van de bond van profvoetballers - dat er bij de transferpraktijken op onwettige wijze gebruik van tussenpersonen werd gemaakt. Volgens Costagliola zijn de clubs zelf in overtreding door illegaal als inter mediair op te treden bij het aannemen en ontslaan van spelers voor winstdoeleinden. De spelers zouden zelf zonder tussenkomst moeten kunnen onderhandelen. Costagliola gaf tevens bevel dat een bijeen komst van 200 voetbalofficials in een Mila- nees hotel, waar over de laatste transfers werd onderhandeld, moest worden beëin digd. De politie nam hierbij bewijsmate riaal in beslag. Vier dagen geleden deed de politie overigens een soortgelijke inval. Het gevolg is dat transfers, waarbij miljoenen zijn betrokken, zijn geblokkeerd. Zo zijn de 'verhuizingen' van Roberto Pruzzo (voor ongeveer 8 miljoen gulden) en Paolo Rossi (6,6 miljoen gulden) nu ongeldig verklaard. De bond van voetbalprofs heeft jaren gevoch ten voor wijziging van het gevolgde trans fersysteem, waarin spelers als vee zouden worden behandeld. De clubs maken onder ling uit waar de spelers onder contract ko men te staan, zonder dat de betrokkene daar iets over heeft te zeggen. Indien een speler een overeengekomen transfer zou weigeren heeft zijn nieuwe club de macht hem te ver hinderen voor een andere club uit te komen. De Italiaanse voetbalbond belegde na de maatregelen van de rechter een spoedbij- eenkomst. Andere cluboffïcials reageerden geschokt. Parlementslid Concetto lo Bello, eens topscheidsrechter van Italië, zei dat dit wel eens het eind van de Italiaanse voetbalsport kon betekenen. "Je moet een dergelijke kwestie voorzichtig aanpak ken", zei hij. "Anders valt de hele voetbal organisatie in kleine stukjes uiteen. De overlevingskansen van de Italiaanse sportwereld zijn hier mee gemoeid". Daar mee doelde Lo Bello op de voetbalpool, een voorname bron van inkomsten voor het Ita liaanse Olympische comité. Ook in Nederland is geregeld kritiek op het gevolgde vergoedingensysteem te beluiste ren. Zo heeft Arnold Mühren onlangs in een kort geding voor de Utrechtse rechtbank geëist zijn overgang van FC Twente naar Ajax geldig te verklaren. De clubbesturen zijn het daarbij niet eens over de te betalen vergoeding. Mr. Janssen van Raay, raads man van Mühren, heeft bij die gelegenheid het vergoedingensysteem ter discussie ge steld. Woensdag 12 juli zal de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. Van Dijk, uitspraak doen. Arie van Staveren Arie van Staveren heeft nog altijd niet getekend bij Sparta. Hij is het niet eens met het hem aange boden contract en wil bovendien wel eens ergens anders gaan spelen na zeven jaar Sparta. „Dat is alleen maar goed voor mijn ontwikkeling". Van Staveren is al in onderhandeling met een ande re club. Welke dat is wil hij nog niet zeggen. Kamphues Ton Kamphues is vorige week te ruggekeerd van een voetbal vakantie in Finland. De midden velder van FC-Amsterdam, speelde voor de eerste divi sieclub KPV als spits vier wed strijden. Kamphues scoorde twee treffers in Finland, waar hij naar toe was gestuurd door FC Am sterdam-voorzitter De Stoop, die hem had uitgeleend op voor waarde dat hij de spitspositie zou bekleden opdat Kampheus erva ring zou opdoen op die plek. Het is de bedoeling dat hij in het nieuwe seizoen ook bij FC-Am sterdam in de punt van de aanval speelt. Co Stout moet dan zijn plaats op het middenveld over nemen. Kamphues was gevraagd volgende week terug te komen en naar Finland, maar zegde dat af omdat hij de voorbereiding van FC Am sterdam niet wilde missen. Het bestuur van KPV heeft hem nu gevraagd volgend jaar drie maanden terug te komen. Eer. aanbod dat hij graag in overwe ging neemt: „Want het is er wel aardig. De trainer vroeg voor elke wedstrijd aan mij welke tactiek we moesten spelen River Plate Het Argentijnse River Plate is de vierde ploeg die zal deelnemen aan het internationale toernooi van Feyenoord dat op 11 en 13 augustus in Rotterdam zal wor den gehouden. In het team van River Plate bevinden zich vijf spelers van het elftal van Argen tinië dat wereldkampioen is ge worden. Het zijn Fillol, Pasarella, Lucke, Ortiz en Olonso. Naast River Plate waren reeds Benfica, Everton en Feyenoord gecon tracteerd. Hoek Frans Hoek de 21-jarige doelman van eredivisieclub Volendam heeft voor een jaar bijgetekend. Voor de kleine doelman van Vo lendam had een aantal eredivi sieclubs belangstelling. Na rijp beraad besloot Hoek in ieder ge val nog een jaar in Volendam te blijven. BERKELEY - De zestiende atletiekwedstrijd tussen de équipes van de Ver enigde Staten en Sovjet Unie heeft dit weekeinde in Berkeley overwegend matige prestaties opgele verd. Dit ondanks de aan wezigheid van een dozijn Amerikaanse kampioe nen, twee wereldrecord houders (de Russische hoogspringer Jatsjenko en de Amerikaanse discus werper Wilkins) en een Olympisch kampioen (de Amerikaanse verspringer Robinson) konden de 40.000 toeschouwers (over vrijdag en zaterdag ver deeld) geen records beju belen. Voor de derde maal sinds de eerste wedstrijd in 1958 wist de Ver enigde Staten te zegevieren. Het verschil bedroeg dertien punten (190 tegen 170). De Amerikaanse heren legden de basis voor deze overwinning (199-102). De Russi sche dames bleven de tegenstan ders nog net vier punten voor (75-71). Van de 35 onderdelen won de Verenigde Staten er 20, waarvan 13 bij de heren. Eerder wonnen de Amerikanen in 1964 en 1969. De favorieten deden wat van hen werd verwacht. Jatsjen ko ging bij het hoogspringen over 2,27 meter heen. Een poging over 2,31 meter heen te komen faalde. Robinson sprong 8.01 meter ver, Wilkins wierp de discus 65,98 me ter. De Amerikaan Greg Foster hield op de 110 meter horden de Rus Mjaniskov éénhonderdste van een seconde achter zich. Bei de atleten zijn dit seizoen echter al sneller geweest dan 13,46 en 13,47 seconden. Opmerkelijk was de Amerikaanse overheersing op de loopnum mers, van 100 tot 5000 meter. De Amerikaan Steve Scott bevestig de zijn goede vorm op de 1500 meter met een tijd van 3.38.4. Abramov kwam in de eindsprint tweetiende seconde te kort. Mar ty Liquori en Matt Centrowitz zorgden op de vijf kilometer zelfs voor een dubbele overwinning. Bij de dames viel de dubbele over winning van de Amerikaanse Evelyn Ashford op. Zij won de 100 meter in 11,22 seconden en de 200 meter in 22,69 seconden. De Russische Tatjana Providokina bleef op de 800 meter een seconde beneden de grens van twee minu ten (1.59,00). Zij had twee secon den voorsprong op de Ameri kaanse Essie Kelly. Svetlana Oelmasova imponeerde met een duidelijke zege op de 3000 meter (8.42,6 tegen 8.44,0 voor Jane Me- rill. Op het laatste onderdeel, de 4 x 400 meter estafette, reduceer den de Amerikaanse dames door een zege de uiteindelijke achter stand tot vier punten. Boris Zaytsjoek uit de Sovjet- Unie heeft gisteren het wereldre cord kogelslingeren verbeterd. Hij kwam met zijn recordworp tot een afstand van 80.14 meter. Zaytsjoek is de eerste atleet die de grens van 80 meter over schrijdt. Het oude wereldrecord was met 79.30 meter gevestigd door de Westduitser Walter Schmidt op 17 augustus 1975 in Frankfort. Het bericht van de recordverbete ring werd bekend gemaakt door Radio Moskou. Er werd niet ver teld waar deze had plaats gevon den. WIELRENNEN - Jos Schipper uit Kwadendamme heeft gisteren een wegwedstrijd voor beroeps- renners over 164 kilometer in St. Martens Lierde (Bel) gewonnen. Aan de eindstreep had Schipper een voorsprong van 50 meter op de Belg Bossant. De tijd van de winnaar was 3 uur 50 minuten. Fons van Katwijk werd vijfde op vier minuten. CWMBRAN - Een verzwakte Ne derlandse herenatletiekploeg is er zaterdag in de plaats met de onuitspreekbare naam Cwmbran net niet in geslaagd de drielan- denwedstrijd met Wales en Ier land te winnen. Uiteindelijk kwamen de Nederlanders slechts 2.5 punten te kort op Wales (160-157.5). Ierland speelde geen rol van betekenis (derde met 123.5). Met alleen het nummer 4x400 me ter estafette nog te lopen stond Nederland een half punt voor op Wales. Tot honderd meter voor de finish had Koen Gijsbers - die 17 juni in Sittard tijdens de Wes- tathleticwedstrijden het natio nale record op 46.20 seconden bracht - nog een geringe voor sprong op zijn concurrent uit Wales. Toen werd de atleet van de Bataven echter gepasseerd. De man van de Bataven kwam 0.66 seconden te kort. De inspanning van Wales werd beloond met een nieuw nationaal record (3.08.43). Door de sterk bezette internatio nale wedstrijden in Nijmegen moest Nederland het in de derde interlandwedstrijd van dit sei zoen (na de ontmoeting met Noorwegen en de Wcstathletic) zonder de sterren Wielart, Te Broke en Hermens stellen. Nu bleef de Nederlandse ploeg op de recordtartanbaan in Cwmbran tijdens gure, winderige weers omstandigheden op vier over winningen steken. Harry Schul- ting won op fraaie wijze de 400 meter in 46.67 seconden. Hij liep op de laatste 100 meter duidelijk weg van de concurrenten, van wie Raymond Heerenveen in 47.51 seconden derde werd. Het nummer polsstokhoogsprin- Humpry Joseph, Bert Lambeck, Ron van Wilgen de 4x100 meter estafette in 42.24 seconden, gen werd - mede door kwalitatief Hans Koeleman kwam door pech zwakke deelnemers van Wales Ierland - een Nederlandse aan gelegenheid. Tienkamper Eltjo Schutter won met een sprong over 4.90 meter, Pim Goebel - die inviel voor Frans van der Ham - werd met 4.40 meter tweede. De derde individuele overwinning kwam op naam van Wibo Lelie veld. Op de 1500 meter heerste de atleet van de Bataven in de eind sprint. Na een tamelijk rustige race liet hij 3.47.8 afdrukken Joost Borm bleef te lang achterin het veld hangen en kwam niet verder dan de vijfde plaats. Voorts won het Nederlandse kwar tet Theo van Kuyvenhoven, niet aan een eventuele aanval op zijn nationale record (8.33.3) toe. Na ongeveer anderhalve ronde kwam hij bij het nemen van een horde ten val. Voordat de Am sterdammer overeind was ge krabbeld was er al een gat van twintig meter met de leidende Davies (Wales) gevallen. Koele man ging dapper door maar kwam toch niet verder dan de tweede plaats in 8.43.97. Voor Davies werd 8.37.92 afgedrufkt. Rob Hermans vestigde op het dis cuswerpen met 52.74 meter een nieuw persoonlijk record. De Limburger deed dit met één voor hem vreemde discus. Zijn eigen discus bleek drie gram te licht te zijn en werd afgekeurd. Na vier slechte worpen kwam Hermans er beter in en via 50.42 meter wierp hij in zijn laatste poging 52.74 meter, juist vier centimeter minder dan winnaar MeEvoy. De Ier won ook het kogelstoten met 17.82 meter. Sjaak Ruhl kwam aardig in de buurt van zijn Ne derlandse record, met 17.24 cen timeter kwam hij slechts 22 cen timeter ie kort. Op de 8UU meter moest Arno Koer- meling in de eindsprint zijn meerdere erkennen in Grant (Wales). De Nederlander was éen- tiende seconde langzamer (1.48.75 tegen 1.48.85). Koen Gijs bers finishte op afstand als derde. Op de 5000 meter was de macht van de Ier Coghlan (13.39.34) Simmons (Wales) een te grote op gave voor Klaas Lok en Bram Wassenaar. De druk bezette Lok (die donderdag zegevierde in Dusseldorf, in de nacht thuis kwam en 's morgens vroeg naar Wales vertrok) verzoende zich al gauw met zijn ondergeschikte rol en trok Wassenaar mee naar de vierde plaats. Tijdens de internationale atletiek wedstrijden gisteren in Nijmegen heeft Jos Hermens (KNAU) zijn Nederlandse record op de 5000 meter scherper gesteld. Hij liep de afstand in 13 minuten 21.9 se conden. Zijn oude record, 13.22.4, dateerde van 4 juni 1975, geves tigd op Papendal. Ook Eltjo Schutter (AV Nijmegen) verbeterde een nationaal record. Bij het polsstokhoogspringen reikte hij tot een hoogte van 5.05 meter. Het oude record stond met 5.00 meter (gevestigd op 18 sep tember 1976 in Brussel) ook op naam van Schutter. ,(Van onze sportredactie) NIJMEGEN - Met twee Ne derlandse records kwamen de ruim 2000 toeschouwers bij de internationale atle tiekwedstrijden in Nijme gen dan toch nog ruim schoots aan hun trekken. Jos Hermens en Eltjo Schutter zorgden in de slot fase van een aantrekkelijke atletiekmiddag voor vuur werk, waarop wel gehoopt, maar niet gerekend was. De 5000 meter, waarop Jos Hermens zijn eigen natio nale toptijd verbeterde van 13.22,4 tot 13.21,9, was het absolute hoogtepunt op de Nijmeegse kunststofbaan. Een sterk internationaal veld stond tevoren al garant voor een goede race. De or ganiserende vereniging AV Nijmegen was er in ge slaagd onder andere Dick Quax naar de keizerstad te halen. Met de Nieuwzee- lander, vorig jaar de snelste man ter wereld op de vijf kilometer, waren ook de Australiër Fitzsimmons en de Oostduitser Peter van de partij. Bordjes niet op tijd „verhangen" Voor Dave Fitzsimmons werd het echter een trieste dag. Hij werd het slachtoffer van een ongelooflijke dwaling van de man die de ronde bordjes moest verhangen. De KNAU had daarvoor een hoogbejaarde heer uit gekozen. Deze 65-plusser vergat op een gegeven mo ment het bordje om te slaan. Het gevolg was dat Dave Fitzsimmons een ronde te vroeg afsprintte en Jos Hermens voorbij zag snellen, op weg naar een Nederlands record. Jos Hermens toonde zich, be halve over zijn tijd, ook zeer tevreden over de perfecte naleving van de afspraken tijdens de race. Men was er in geslaagd twee trekpaar den te vinden, die de eerste kilometers het veld zouden aanvoeren. Midden-af standlopers Eric van Am- stel en Jo Schout deden hun' werk voortreffelijk. Hermens: „Daarna, zo had den we afgesproken, zou eerst Quax, dan Fitzsim mons, Tebroke en ten slotte ikzelf een ronde de kop ne men. Dat ging prima, al nam Jurg Peter de taak van Fitzsimmons over". Wellicht lag het tempo voor de Australiër op dat mo ment iets te hoog. Zonder zijn taak als kopman te hebben gedaan kon hij ech ter wel in de race blijven. Dat gold niet voor Dick Quax. De zilveren-medail lewinnaar van Montreal moest het na 3000 meter (tussentijd 8.08,0) laten af weten en werd in 14.15,1 slechts negende. Vier man gingen uiteindelijk door voor de overwinning: Hermens, de Belg Putte- mans, Tebroke en Fitzsim- A/4A& USA-CTCtBA I 'iS" tf£T 73EZ£ S--5T ff Ml mons, omdat ook voor Pe ter het tempo te hoog lag. De spanning werd ten slotte gebroken door een man, die zijn werk - een jochie van twaalf zou er niet de minste moeite mee hebben gehad - niet goed uitvoerde. Polshoog Een complete verrassing was het nationale record van polstokhoogspringer Eltjo Schutter. Met een sprong over 5,05 meter in zijn derde poging verbeterde hij zijn eigen record met 5 centime ter. Een opzienbarende prestatie, gezien het feit dat Schutter zaterdag in Wales deelnam aan een inter landwedstrijd tussen Wa les, Ierland en Nederland. Door die wedstrijd kon een deel van de Nederlandse top niet in Nijmegen aan wezig zijn. Schutten „Ik wilde er graag bij zijn. Tenslotte organi seerde mijn eigen club de wedstrijden. Ik heb echter de hele nacht niet geslapen. De enige manier om op tijd hier te zijn ging via taxi's, bussen en een nachttrein naar Londen. Daarvandaan vertrok vanmorgen vroeg wel een vliegtuig naar Schiphol. De rest van de ploeg kwam pas zondag avond aan". De 5000 meter en het pols- hoog mochten voor Neder land dan de hoogtepunten zijn, het betekende niet dat daarmee de koek op was. AV Nijmegen kreeg het ook voor elkaar om de Oost- duitse discuswerpster Mar- gitta Drose en Sabine Engel in actie te krijgen. Bij de kogelstootsters gaf boven dien wereldrecordhoudster Helena Fibingerova acte de presence. De krachtnummers in de atle tiek spreken echter in ons land nauwelijks aan. De prestaties van de beide Oostduitse meisjes moch ten er echter zijn. Nog nimmer was de discus door een dame op een Neder landse baan over de 60 me ter gegooid. Margitta Drose deed dat zondag vijf keer (eenmaal ongeldig) en won met een worp van 66,40 me ter. Haar landgenote Sabine Engel passeerde de 60 me ter in al haar zes pogingen. De Tsjechische Fibingero va deponeerde de kogel op 21,05 meter en dat is toch een dikke twee en een halve meter verder dan het Ne derlands record. Een tegenvaller was het hoogspringen bij de heren. In de eerste plaats omdat de aangekondigde Oostduit ser Rolf Beilschmidt (on langs nog goed voor 2,31 meter) niet van de partij was. Maar ook omdat Ruud Wielart, de Nederlandse re cordhouder met 2,27 meter, niet hoger kwam dan 2,15 meter. Hij moest daardoor genoegen nemen met de derde plaats, omdat de Au straliër Gordon Windeyer over 2,18 wipte en de Oost duitser Edgar Kierst de 2,21 passeerde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10