Actieplan Pais voor onderwijs Scherpe verwijten van Yerolme Aandacht nodig voor inkomens middenstand en boeren Turkse gezinnen kraken 26 woningen in Utrecht Rechter verbiedt sluiting Hoechst Vorming RSV-concern begin van het einde ZATERDAG 8 JULI 1978 (Van onze redactie economie) DEN HAAG (GPD) - Er moet in ie der geval wat gebeuren aan de inkomens van middenstanders en agrariërs. Bovendien moeten de successierechten worden ver dubbeld. Dit zijn twee concrete punten, waarmee een commissie van de Sociaal-Economische Raad is gekomen, nadat de minis ter van Sociale Zaken vanaf 1970 advies had gevraagd over een te voeren inkomensbeleid. Op 15 september zal de SER verga deren over het nu uitgebrachte „Concept-advies inzake het be leid gericht op redelijke inko mensverhoudingen". Uit dit ad vies blijkt, dat de werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers het op veel punten niet met el kaar eens zijn. Tegelijkertijd heeft de FNV met het verschijnen van het concept-advies al een amendement ingediend. Bij het inkomensbeleid gaat het om inkomens, uit welke bron dan ook. Dat betekent dat naast de inkomens uit arbeid de over drachtsinkomens uit vermogen en de gerealiseerde vermogens winsten resp. vermogens verlie zen in aanmerking moeten wor den genomen bij de beoordeling van de feitelijke inkomensverde ling. In het concept-advies wordt gesteld, dat bij de beoordeling van het inkomen rekening moet worden gehouden met bijvoor beeld de duur van de voor ver werving van dat inkomen nood zakelijke opleiding, studiebeur zen, het feit, dat zware beroepen soms voor slechts korte tijd kun nen worden uitgeoefend, pen sioenpremies en pensioenrech ten. De meningen in de commissie lo pen uiteen over de vraag aan wel ke eisen een redelijke of aan vaardbare verdeling van inko mens uit arbeid moet voldoen. In grote lijnen stelt de vakbewe ging, dat - omdat alle mensen ge lijkwaardig zijn - gestreefd moet worden naar een gelijk welzijn van iedereen, althans voor zover afhankelijk van economische factoren. Als voorwaarde geldt daarbij de bereidheid produktie- ve prestaties te leveren. „Gelijk welzijn behoeft geen gelijke in komens te betekenen". De werk geversleden in de commissie zijn van mening, dat inkomensver schillen te rechtvaardigen zijn. De vakbeweging meent, dat bij het streven naar een gelijk welzijn voor iedereen als vertrekpunt, iedere individuele inkomen strekker recht heeft op een gelijk primair basisinkomen en dat een hoger inkomen slechts gemoti veerd kan worden door aantoon bare verschillen in inspanning, werkomstandigheden, offers en dergelijke. De werkgevers me nen dat de uit de bestaande marktverhoudingen voortvloeiende inkomensverde ling als uitgangspunt genomen moet worden. Hierop kunnen eventueel een aantal correcties worden toegepast. De werkgeversleden in de commis sie zijn van mening, dat in veel bedrijven het minimumloon niet meer in verhouding staat tot de geleverde prestatie arbeid. Als symptomen noemen zij daarvoor de moeilijkheden in bedrijven met relatief veel minimumloon trekkers en de geringe doorbere- keningsmogeliikheden in de prijzen. Dit heeft reeds geleid tot verstrekking van loonsubsidies. Daarom menen de werkgevers, dat door het geleidelijk aan ach terwege laten van de bijzondere verhogingen van het minimum loon, alsmede door het er uit ha len van oneigenlijke elementen, het minimumloon weer op een verantwoord en ook meer bij de situatie in dit opzicht in het bui tenland aansluitend peil wordt gebracht. De vakbewegingsleden daarente gen zijn van mening, dat het mi nimumloon wel in verhouding staat tot de geleverde arbeids prestatie. Daarom moet het ka rakter van dit loon gehandhaafd blijven, zo ook de bijzondere ver hogingen, alsmede de huidige indexering, eventueel gecorri geerd voor oneigenlijke elemen ten. De commissie zegt in het concept advies, dat het inkomen van zelf standigen inderdaad veelvuldig terugloopt tot beneden het so ciaal aanvaardbare. Veertig pro cent van de middenstanders heeft een inkomen, dat beneden het minimum ligt. Daarbij is men er van uitgegaan, dat het mini muminkomen voor zelfstandigen ongeveer 50 procent hoger ligt dan het wettelijk minimumloon voor werknemers, omdat de middenstander zelf zijn verzeke ringen moet betalen en niet die kinderbijslag krijgt als de werk nemer. Hiervan uitgaande ko men ongeveer 50.000 zelfstandi gen in aanmerking voor een loon- suppletie. De werkgevers in deze sector kun nen zich echter niet verenigen met een gegarandeerd mini muminkomen voor zelfstandi gen, omdat men vreest, dat hier door niet-levensvatbare onder nemingen in stand zullen worden gehouden De middenstanders menen dat het door de overheid te voeren struc tuur-, markt- en prijsbeleid, sa men met maatregelen op sociaal en fiscaal terrein, erop gericht moet zijn de mogelijkheden te scheppen dat het goed geleide bedrijf rendabel kan zijn ,.De ter zake kundige ondernemer dient hieruit een maatschappelijk aan vaardbaar inkomen te kunnen behalen", zo menen zij In ver band daarmee achten zij een fun damenteel onderzoek naar de oorzaken van het onrendabel zijn van een groot deel van de zelf standige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf een eer ste vereiste. Volgens hen moet de voorkeur worden gegeven aan een gerichte benadering waarbij in principe alleen in daartoe aanleiding ge vende speciale gevallen moet worden overgegaan tot het toe kennen van een gegarandeerd minimuminkomen. Gedacht wordt o.m. aan het verlagen van de leeftijd van 57 jaar, waarop men een beroep kan doen op de Rijksgroepsregeling Oudere Zelfstandigen. Bovendien wordt aanbevolen de Wet Werkloos heidsvoorziening uit te breiden tot de ex-zelfstandigen die als ge volg van sociaal-economische ontwikkelingen genoodzaakt zijn hun bedrijf'te sluiten, Ook willen de middenstanders, dat ten aan zien van hun problemen de Al gemene Bijstands Wet in alle ge meenten op dezelfde wijze wordt toegepast door het treffen van „vakdepartementale" regelin gen, welke aan de omstandighe den in de bedrijfstakken zijn aangepast. In de agrarische sector wordt alge meen de opvatting gehuldigd dat het inkomen van agrarische zelf standigen primair uit de markt moet komen. In de praktijk is echter gebleken, dat velen het minimuminkomen niet eens ha len. Desalniettemin wijzen de agrariërs in de commissie een ge garandeerd minimuminkomen af. Wel willen zij maatregelen waardoor een aanvulling tot het minimuminkomen mogelijk is. Zij vragen dan ook een verlaging van de 57-jarige leeftijd in de Rijksgroepsregeling Oudere Zelfstandigen en een mogelijk heid tot uitkering krachtens de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - Minister Pais van onderwijs en wetenschappen komt volgende week donderdag met een actieplan dat tot doel heeft de werk gelegenheid in het onderwijs in stand te houden en waar mogelijk te bevorderen. Vice-premier Wiegel verklaarde gisteren dat het plan bedoeld is om meer evenwicht tussen vraag en aanbod in het onderwijs te schep pen nu veel onderwijsgevenden werkloos dreigen te worden. De onderwerpen die in het actie plan van Pais aan de orde komen zijn onder andere vervroegde uit treding van oudere onderwijzers, een herverdeling van de arbeid in het onderwijs, de mogelijkheden van deeltijdarbeid en de capaci teit van de opleidingen in het on derwijs. Het uiteindelijke effect van deze maatregelen moet volgens Wie gel zijn dat vele duizenden on derwijsgevenden die anders hun baan zouden kunnen kwijtraken, nu aan het werk gehouden kun nen worden. Hij liet doorscheme ren, dat het gaat om het redden van 4000 tot 8000 arbeidsplaat sen, maar preciezere gegevens wilde Wiegel niet geven. MIDDELBURG (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Mid delburg mr. G. André de la Porte heeft het Hoechst-concern in Vlissingen-Oost verboden om de produktie van polycondensaat vör 1 september a.s. stil te leggen op straffe van 15.000 gulden per dag. Wel heeft de rechter tijdelij ke onderbreking van de produk tie toegestaan voor reparatie van de machines of als er overpro- duktie dreigt. De president heeft hiermee een tussentijdse uitspraak gedaan in het kort geding, dat de vakbon den op maandag 3 juli tegen de directie van het Hoechst-concern hadden aangespannen. De vak bonden zijn van mening dat de voorgenomen sluiting niet te recht was, omdat een onder zoekscommissie uit de onderne mingsraad, die advies zou uit brengen over sluiting, onvol doende van vergelijkingsmate riaal was voorzien. Hoechst had al vastgesteld dat de polycondensaatproduktie in Vlissingen van de drie fabrieken die het concern telt, waarvan de twee andere in het Duitse Gerst hoven en Offenbach staan, het meest verliesgevend werkt. De Vlissingse vestiging zou daarom gesloten moëten worden. De ondernemingsraad vond dat Hoechst onvoldoende had aange toond dat Vlissingen inderdaad met dé grootste verliezen werkt. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Huls adrw: Svp. In bk>kl«tt®r» Invullen! In leder vakje t.v.p. «en lettor Vakantieadres: postcode: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres De kosten van het plan van Pais zijn opgenomen in de cijfers van de ombuigingsnota „Bestek '81" Ook Pais' voorganger. de PvdA'er Van Kemenade heeft een onderwijsplan opgesteld, maar dat is door Pais als volsla gen onhaalbaar van de hand ge wezen. Van Kemenade had onder meer voorgesteld de hoge salaris sen van academici in het onder wijs te verlagen om met de vrij komende gelden nieuwe werk gelegenheid ten behoeve van leerkrachten te scheppen. Pais zou, zo zei Wiegel, in het kabi net geantwoord hebben op de vraag hoe dat gefinancierd zou kunnen worden: „Dat moet je maar aan de RABO-bank vra-, gen". Met andere woorden, op de rijksbegroting is daarvoor geen geld. Pais zal volgende week dinsdag ook zijn plannen voor het onderwijs aan 16- tot 18-jari- gen openbaar maken. Het kabi net is vrijdag met die plannen ak koord gegaan. Het gaat hierbij om speciale projecten voor nieu we onderwijsvoorzieningen die ertoe moeten leiden dat deze jon geren een betere kans krijgen op de arbeidsmarkt. MOORD EN ZELFMOORD LEKKERKERK (ANP) - De Rijks politie Lekkerkerk heeft gister middag om half één in een wo ning een bejaard echtpaar dood aangetroffen. Uit een onderzoek door de recherche is gebleken dat de 69-jarige man eerst zijn even- oude echtgenote heeft vermoord en daarna zelfmoord heeft ge pleegd. panden in de Utrechtse UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft gisteren in twee stra ten in de Utrechtse wijk Zuilen 26 woningen ontruimd die donder dagavond en gisteren door even zoveel Turkse gezinnen waren gekraakt. De huizen, die al van een half jaar tot drie jaar leeg staan en eigendom zijn van de woningbouwvereniging Co.nbi- natie'77, moeten worden gereno veerd. Volgens een woordvoerder van een steunverlenende actiegroep zijn de Turkse gezinnen tot de kraak- actie gekomen onder druk van hun erbarmelijke woonomstan digheden. Afgelopen donderdag kreeg de politie al lucht van de actie, vandaar dat zij de volgende ochtend met twee surveillance wagens voor de deur stond. Vlak voordat die ochtend de kraak- actie begon rekende de politie twee gezinnen in voor een ver hoor. Omdat er op dat moment te weinig politiemensen op de been waren, kon echter niet voorko men worden dat de overige Turk se gezinnen daadwerkelijk tot de kraakactie overgingen, 's Mid dags was er aanzienlijk meer poli tie op de been. De kraakactie was zeer zorgvuldig opgezet. De gezinnen (ongeveer 90 mensen) plus 30 man "onder steuningstroepen'' kwamen om tien uur gisterochtend met tien auto's, een bus en een vrachtwa gen de wijk binnen en zetten de buurt waar de huizen staan, af. De Utrechtse wijk Zuilen is een "arbeiderswijk", die letterlijk en figuurlijk gelegen is onder de rook van de staalfabrieken Dem- ka en de inmiddels gesloten SMDK. Van de Turkse gezinnen die aan de actie deelnamen had den er minstens vijf geen woon ruimte meer. Andere gezinnen woonden met vier kinderen op twee kamers en moesten daar voor 550,- per maand betalen. 's Middags om een uur of vier wer den de woningen door de politie in een uur tijd ontruimd op ver zoek van de woningbouwvereni ging. Daarna werden de Turkse gezinnen met politiebusjes naar een buurthuis vervoerd in Utfecht-West. Raadsman van Menten: geen publikatie eindrapport (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - De raadsman van de van oorlogsmisdrijven verdachte Pieter Menten, mr. L. van Heijningen, wil dat het eind rapport van de commissie-Schof- fer niet zal worden gepubliceerd zolang de zaak-Menten niet is af gerond. De Haagse advocaat heeft gisteren minister De Ruiter (justitie) gevraagd de publikatie van het eindrapport - dat tegen het eind van dit jaar wordt ver wacht - tegen te houden tot de rechtszaak tegen zijn cliënt is af gelopen. Mr. Van Heijningen verwacht dat de nieuwe behan deling van het proces voor de Haagse rechtbank, die vermoe delijk eind september zal begin nen, nog niet afgelopen zal zijn op het tijdstip dat het definitieve onderzoek naar het vervolgings- en opsporingsbeleid in de zaak- Menten gereed komt. „Wanneer op zo n moment het eindrapport toch gepubliceerd wordt, is dat ontoelaatbaar", al dus de raadsman Hij wijst in zijn brief verder op de toezegging die de toenmalige minister van justi tie Van Agt heeft gedaan aan de Zwitserse regering - bij de uitle vering van de gevluchte Menten aan Nederland - over een eerlijke behandeling van Menten in Ne derland Mr. Van Heijningen zegt „tot zijn spijt verplicht te zijn Menten te adviseren passende maatregelen te treffen als de minister niet aan zijn verzoek voldoet". De werkgroep Recht en Openheid in de zaak-Menten heeft gisteren gereageerd op het woensdag ge publiceerde derde tussenrapport van de commissie-Schoffer. De werkgroep vraagt zich af waarom aan Menten in 1977 ook de moor den in 1941 in het door de Duit sers bezette Poolse Lemberg (de zgn. professoren moord) niet ten laste zijn gelegd, hoewel uit het rapport van de commissie is gebleken dat Menten daar wel van verdacht werd. 5? ROTTERDAM (GPD) - Cornells Verolme (77) behoort tot dege nen, die stellen dat de vorming van het Rijn-Sehelde-Verolme- concern nooit had moeten gebeu ren. Zijn tweede boek. getiteld „Een fusie te ver", laat daarover geen misverstand bestaan. Ver olme zegt dat hij in totaal f 150 miljoen, bijna zijn gehele vermo gen, heeft geofferd vooreen fusie, die leidde tot de neergang in de scheepsbouw. „Visie, onderne mersinitiatief en durf hebben ontbroken", stelt de scheeps bouwer, die in zijn boek het be leid van regering en adviseurs hevig kritiseert. Verolme is in 1969 onder zware druk akkoord gegaan met deze fusie, maar kreeg er snel spijt van. Pogingen om, vooral via een ge rechtelijke procedure, de zaak ongedaan te maken, liepen op niets uit. In 1971 verscheen het eerste boek van de scheepsbou- wer. die wereldbekendheid ver wierf door zijn gedurfde bouw van grote tankers. Op deze „Me moires" komt aan het einde van dit jaar een vervolg, waarvan Verolme donderdag een voor proefje gaf. De praktijk heeft bewezen, zo stelt Verolme, dat de vorming van RSV een totale mislukking is ge worden. Hij citeerde donderdag met instemming wat Arie Groe- nevelt, voorzitter Industriebond NVV, indertijd heeft gezegd. „Wat hier is gebeurd, is een schandaal". Verolme: „De Staat moet zich daarvoor schamen, dit alles is gegaan ten koste van eco nomie en industrie". Het had ook heel anders gekund, zo is tevens de teneur van dit boek. waarvoor journalist Link van Bruggen de tekst schrijft. Er zijn eerst onderhandelingen ge-, weest tussen de toen pas ge vormde Rijn-Sehelde-groep (hoofdzakelijk RDM. Rotterdam en De Schelde, Vlissingen). Men probeerde tot een vrijwillige fu sie te komen met de Verolme Verenigde Scheepswerven. De gesprekken tussen de financiële afdelingen van partijen, waren van korte duur en werden ge houden in tegenwoordigheid van de accountants. Verolme kreeg van zijn accountants het advies alleen dan op de voorstellen in te gaan als hu het grootste aande lenpakket zou krijgen. Daarop werd van de zijde van Rijn- Schelde gereageerd met de woorden: „Dan maar geen fu- Financieel zwak Deze gang van zaken toont volgens Verolme duidelijk aan dat de fi nanciële toestand van de bed rij ven van de toenmalige Rijn- Scheldegroep toen al zeer zwak was. Later is Wilton-Fijenoord met Rijn-Schelde gefuseerd, ten kuste van de zelfstandigheid van het Schiedamse bedrijf. Volgens Verolme heeft geen van deze be drijven zich na de Tweede We reldoorlog ingespannen om zich aan te passen aan de toekomstige ontwikkeling van de scheeps bouw. Verolme kwam in problemen toen hij in 1969 plannen lanceerde voor de bouw van een zeer groot dok. Hij vroeg daarvoor subsidie aan bij de Staat. Het ging om een steun zonder enig risico, zoals ook buitenlandse werven van hun regeringen ontvingen. Toen de subsidie voor dit nieuwbouw- en reparatiedok werd geweigerd (volgens de scheepsbouwer „botweg geweigerd") ging minis ter De Block van economische zaken juist voor zijn aftreden speciale eisen ging stellen. Minister De Block en zijn mede werker mr. Van Alphen de Veer, stelden toen de volgende voor waarden aan Verolme: hij moest zijn gehele aandelenkapitaal als garantie geven; volgens een be paalde formule zou het dok ook door de concurrenten mogen worden gebruikt; Verolme moest de NDSM overnemen met een aandelenkapitaal van f20 mil joen tegen de nominale waarde, met een lening van f 10 miljoen voor eventuele verliezen; Verol me moest zich verplichten in te schrijven op de twee door de Ko ninklijke Marine aangevraagde fregatten. Hoofdschuldigen „Terwijl wij met een prachtige or derportefeuille konden komen, die in 1975 een eigen vermogen van f300 miljoen aangaf, kon Rijn-Schelde niets produceren dan een onleesbaar kladje, dat als basis genomen werd voor de waardebepaling. Wu hebben on ze positieve resultaten aange toond, terwijl Rijn-Schelde al leen negatieve resultaten had. Uitsluitend de heer Van den Brink en mijn concurrenten met adviseurs die niet deugen voor een belangrijk onderwerp als dit, zijn de hoofdschuldigen van de totstandkoming van deze fusie", zo stelt Verolme. „De Amsterdamse werf stond aan de rand van een faillissement. In de tijd dat wij gingen onderhan delen. zou Rijn-Schelde op de termijn van enkele jaren in de zelfde positie komen te verke ren", aldus dit relaas. „De door het Verolme-concern opengeleg de open orderportefeuille, de verklaring van prof. mr. H. J. Hofstra (indertijd lid van de lei ding der Verolmebedrijven) dat hier gedwee diefstal op grote schaal plaatsvond met goedkeu ring van de leidende ambtenaren, dit alles mocht niet baten: het af brekende werk werd voortgc- Aan de hand van de resultaten is latrr keihard gebleken, aldus Verolme, dat door de stroom van opdrachten voor grote tankers in Amsterdam en Rotterdam, de toestand in 1973 zodanig was, dat het positieve resultaat van de ge hele Rijn-Schelde-Verolmegroep vrijwel geheel werd ingebracht door het resultaat van Verolme. Was de fusie niet tot stand geko men, dan was Rijn-Schelde ver loren gegaan en had Verolme Verenigde Scheepswerven een eigen vermogen gehad van f300 mihoen. Het wanbeleid tijdens de fusiejaren had tot gevolg dat alle resultaten van de voormalige Verolme United Shipyards ge pompt werden in de bodemloze put van de oorspronkelijke Rijn- Schelde. De Nederlandse scheepsbouw werd geheel afge broken. zonder enige kans voor de toekomst, zo schrijft Verol- Met begrip Verolme zegt dat hot grote offer, gebracht aan de NDSM, hem zeer ter harte gaat. De andere offers, die bijna zijn gehele vermogen hebben gekost, hebben geleid tot een fusie die het begin was van de neergang in de Nederlandse scheepsbouw. „Visie, ondeme- mersinitiatief, durf. hebben ont broken". Wat die offish betreft, vermeldt dé scheepsbouwer het volgende: „Voor de NDSM en voor het gehele concern heb ik mijn offer gebracht, niet met bit terheid. maar met begrip voorde fouten die ieder mens kan ma ken".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7