Tsxm Twee nieuwe Citroëntjes wmCLr^ Matra Simca Rancho F lUfcPPEIMlOÖJ Het strand DE LEUKE BABY VAN OOM EN TANTE KOOS f>E ZATERDAG 8 JULI 1978 Citroen Acadiane Citroen, heeft nu een nieuwe bestelauto uitge bracht en zal begin okto ber op de autosalon in Pa rijs een nieuwe personen wagen introduceren. Deze middenklasser - die "Visa" zal worden genoemd - ligt wat prijs en cilinderinhoud betreft tussen de Ami en de GS. Het zal nog tot volgend jaar duren eer de ze Visa in Nederland te koop zal zijn. En hoeveel hij dan zal kosten is nu niet bekend. De auto wordt leverbaar in twee motorversies (600 en 1015 cc) en heeft drie uit voeringen: Special, Club en Su per. De vijfdeurs wagen heeft voorwielaandrijving en een leng te van ongeveer 3.7 meter. Als verbruik wordt opgegeven één op zeventienenhalf of één op zes tien al naar gelang het type. De vorm van het instrumentenpa- necl komt uit die van de CX-serie, die destijds als bijzonder origi neel, praktisch en aantrekkelijk werd ervaren. Ook heeft Citroën na 28 jaar de kleine 2 CV-bestelwagen vervan gen door een moderner versie. Deze "Acadiane" vervangt de twee tot nu toe bestaande typen. Van beide uitvoeringen heeft de fabriek er ruim 1.25 miljoen ge produceerd en verkocht. Een Brits carrosseriebedrijf - dat anoniem wil blijven - houdt zich bezig met het verbouwen van normale Ford Granada's totanti ter reur-auto's" De wagens worden niet alleen voorzien van kogelvrij gewapend plaatwerk en pantserglas, maar ook van afweermiddelen tegen terroristen zoals ingebouwde rookbommen en onder stroom staande deurdrempels. Natuur lijk worden niet alle snufjes waarmee de wagen is uitgerust, uit de doeken gedaan. De verbouwde sedans en station wagens worden geleverd aan ambassades, veiligheidsorgani saties, topmensen in de industrie en anderen die zich bedreigd voelen. En aan politici in Europa en het Midden Oosten. Het verbouwen van een Ford Gra nada tot een rijdend pantservoer tuig kost om en nabij 150.000 gulden. Het karwei duurt een week of acht. Peter Brown van de Ford-dealer- groep in Engeland gelooft niet dat de verbouwde Granada ie mand helemaal kan vrijwaren van elke vorm van aanval. Wel is het zo dat van buitenaf het uiterst lastig is door de zware beveiliging van de wagen heen te komen. Op de foto een aantal van de in gebouwde beveiligingen 1Een kogelvrij stalen pantser ach ter de achterbank 2. Kogelvrije schermen in alle deu- 3. Op afstand te bedienen elektri sche deursloten 4.Pantserglas van 29 mm. dik (een plastic laag waarborgt be scherming tegen versplintering 5 Een intercom-installatie om met de bewakers en eventueel de aanvallers te kunnen spreken 6. Schakelaar die maakt dat de wa gen geen meter verder kan gaan als de bestuurder is ontvoerd. 7 Speciale schermen over de kieren van de deuren 8. Kogelvrij schot voorin 9. Alarmsirene. 10 Uitlaat, die rookgordijn kan leggen 11 ■Zelf-afsluitende benzinetank 12 De onderrand van de auto kan onder stroom worden gezet zodat men de auto niet kan omgooien 13. Zware vering en schokdempers zodat de auto goed manoeu- vreerbaar blijft ondanks het ex tra gewicht. 14. Onderschild tegen mijnexplo- 15. Banden, waarop nog goed kan worden doorgereden nadat ze zijn lek geraakt Citroën Nederland in Amsterdam verwacht dat met het nieuwe ty pe het marktaandeel (7.8 pet. in 1977) dit jaar kan worden ver hoogd tot ongeveer tien procent. De nieuwe bestelauto is direct le verbaar en kost rijklaar 8800. Dat is ongeveer 800 gulden meer dan de vroegere types. Deson danks blijft de Acadiane een van? de goedkoopste bestelauto's op- Nederlandse markt. De twee cilinder boxermotor (602 cc) maakt een maximum snel heid 100 kilometer per uur moge lijk. De afmetingen zijn 4.03 me ter lang, 1.5 meter breed en 1.82 meter hoog, terwijl het rijklaar gewicht 680 kilo bedraagt. Het to taal beladen gewicht: 1115 kg. Citroën "Visa" De fabriek zelf zegt met de Matra Simca Rancho een nieuw soort wagen op de markt te hebben gebracht: "De personenauto voor alle soorten wegen". De Rancho ziet er inderdaad in drukwekkend uit met de hoge carrosserie, de zware wielen, de stootranden rondom en de schijnwerpers achter tra lies. Op het oog een terreinwa i* 'itNrr T^-ïrir^ g - -- MBi JEnÊi&BUn gen die door dik en dun gaat. Maar de schijn bedriegt hier ook. Het lijkt meer dan het is. Want bij langduriger kennismaking- 1307/1308 meegekregen. Een nogal stugge vering. Met bo vendien speciale schokdem- - komt van onder het stoere vernis eigenlijk weinig meer tevoorschijn dan een prettige, pittige Simca 1100. Die dan wel voor wat meer doeleinden is te Ndttig om deschokken van niet zo gelukkige wegen op te van gen, maar een te "levendige" ervaring voor achter-inzitten den met niet al te sterke magen. gebruiken maar echt geen kar In feite heeft de fabriek dat ook niet gezegd. Voor 23.495 (zon der afleveringskosten) beloven de Franse jongens een wagen bij u voor de deur te zetten, waar u alle wegen mee op komt. Niet minder maar ook niet Overigens zijn er heel wat wa gens, waarmee we dat durven. Alleen zien die er niet zo geinig uit. Want het is om te zien be slist een grappig karretje. Met een achterdeur uit twee delen. kracht in. In feite is het de al elf jaar aan de markt zijnde Simca 1100. Inderdaad in een bijzonder pakje. Overigens is die 1442 cc motor van 80 DIN-pk pittig genoeg. Goed voor felle acceleratie en een top van tegen de 150 kilometer per uur. Het grote koppel bij een laag toerental en gunstige overbrengingsverhoudingen Voor het overige kunnen we ons houden aan de positieve pun ten, die wij al meer dan tien jaar geleden voor de Simca 1100 hebben bijeengeveegd. Een handige, goed bestuurbare voorwielaandrijver met rede lijke goede stoelen (de steun in de rug is niet overweldigend). Een auto die snel uit de weg kan, een aanvaardbaar comfort biedt (al is het geluid beslist niet te verwaarlozen), en niet duur is in gebruik. In en om de stad: een op elf. Op de langere afstand: een op twaalfenhalf. Lang niet beroerd. Met een achterbank, waarop men zo nodig vier personen kan vervoeren. Of die kan neerklappen waardoor men een kolossale bagageruimte krijgt. Met enorm veel glas in de hoge opbouw. Met kunst stoffen stootranden. Met een vaste imperiaal. Met zwaarde re banden dan normaal. Met desgewenst een beschermde onderkant. Allemaal mooi en aardig, maar er zit geen extra van de versnellingsbak maken dat de wagen fikse obstakels moet tegenkomen om tot staan te komen. Maar dat alles maakt nog geen terreinwagen. Daar is meer voor nodig. Vooral meer kracht. Het is wel een leuke reiswagen. Althans voor twee personen. Want over langere afstanden achterin zitten is geen pretje. De wagen heeft de mechanische elementen van de Simca Chrysler Nederland krijgt dit jaar driehonderd Rancho's. Ze zijn al verkocht. Ze vallen ken nelijk goed in een gat in de markt. Waarom ook niet?. De wagen mag dan meer beloven dan hij kan waarmaken, onder bepaalde omstandigheden zal hij best nuttig werk kunnen doen. En hij is leuk om te zien. Dat hebben we wel uit de be langstelling onderweg kunnen Leonie Paauw (5) Cleijnduinplein 15 Katwijk a/d Rijn Mttfi-rrr Menno Aartsen (7 jaar) Floralaan 4, Rijnsburg. Sylvia Zonneveld (9 jaar) Duinweg 14 Noordwijk aan Zee. Hallo, ik heb voor jullie Hier komt het. Op het strand is het Elisabeth v.d. Meulen (8 jaar) Duinweg 9, Noordwijk aan Zee. Hallo kindertjes. Hier zijn we: pim en top. Pirn en top gingen naar oom koos. Het was daar heel leuk. Want oom koos en tante koos hadden een baby gekregen. Het heten klaasje. Het was een beest geworden, een heel leuk. En pim en top vonden het leuk. Wendy van Klink (8 jaar) Staal wijkstraat 35, Leiden. Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31