of Graskarper: sportvis <arper: sportvis planteneter? 1 vis I sport WAMAHA ZATERDAG 8 JULI 1978 "lou BUSSUM - Wanneer in je voortuin, waar in een put de drinkwaterleidingmeter op de hoofdleiding op straat is aangesloten de 50 cm onder de grond liggende leiding, die naar je woning loopt verteerd is en daar - onder je gazon - begint te spuiten, merkje niets van het grote waterverlies. Maar de meteropnemer ziet onmiddellijk, dat er wat mis is. Dat 'beeld wordt hier gebruikt, omdat het „zieken- fondsmiljardenbassin of -reservoir" zo lek is als een ver giet: alle tapkranen „lekken" Alle „verstrekkingen" kosten one- venredige bedragen, om de heel simpele reden, dat of de beta lingsregeling ondeugdelijk is of de controle op de „consumptie" alles te wensen overlaat. We leven met onze ZF-miljarden als God in Frankrijk en tappen uit een put, die bodemloos is. Blijkbaar weet niemand waar de „lekken" zitten. In eén artikel alle lekken aanwijzen fs ónmogelijk, maar deze op somming zal onthutsend genoeg zijn. 1. Het huisartsenabonnementsta rief berust op de onvoorstelbaar onjuiste veronderstellingen van de commissie-Van der Ven in 1970: la. dat gemiddeld per 1000 „zielen" de hoeveelheid „verrichtingen" (urenwerk per dag) even groot b. dat „ambtenarenloonschaal 151 maximum" een redelijk belo- ningspeil voor elke arts was. Inzake a: Er lopen en rijden nog ge noeg artsen met 3000-5000 „zie len" rond zonder hartinfarct, terwijl het in beginsel ongewenst is voor de „luttele minuten per patiënt" van de overbelaste art sen een veel hoger uurloon te be talen dan aan de artsen, die hun werk niet „afraffelen". Inzake b: Het is absurd jonge artsen (25-26 jaar) een salaris te garande ren, (schaal 151 maximaal), dat een geneesheer-directeur van een academisch ziekenhuis pas na acht dienstjaren bereikt en dat een hoogleraar (schaal 152) pas na drie of vier dienstjaren be reikt. Hier wordt thans niet getreden in de experimenten met de wijk ge zondheidscentra, die al bezig zijn te mislukken en in de „gezond heidszorgfantasieën" van de voormalige staatssecretaris Hen driks, die onbetaalbaar zijn. Noch in de dwaze fantasieën van minis ter Pais om de artsenopleiding nog beroerder te maken dan die al is. Overbodig Het specialistenverrichtingstarief (en verwijs- en herhaalkaarten- stelsel) leidt automatisch tot misbruiken. Ik doel hier niet op ten onrechte declareren van niet Fred Veltman Lage Rijndijk 36-40 Leiden, tel. 071-122293 Het aangewezen adres voor al uw hengelsport. Het gaat om de graskarper. Het is zoals brasem, voorn en snoek geen vis, die van nature in ons viswater voorkomt. Zijn 'geboortewater' ligt in China, waar de vis in grote ri vieren afmetingen kan berei ken van anderhalve meter bij gewichten van rond de tach tig pond. Geen kleine visjes dus. Het opmerkelijke van deze vis is, dat hij zich in hoofdzaak met planten voedt. Het is al weer ruim tien jaar geleden, in 1966 om precies te zijn, dat de Organisatie ter Verbetering van de Binnen visserij (OVB) een aantal van die graskarpers importeerde om op een van de kwekerijen in ons land te experimenteren met deze vissoort. Kopvoom Alvorens we wat nader ingaan op die experimenten is het goed eerst het uiterlijk van de graskarper eens aan een na dere beschouwing te onder werpen. Wie voor het eerst oog in oog staat met een gras karper, zal zich direct afvra gen of de Nederlandse bena ming van deze vis wel een juiste is. Want de graskarper lijkt niet zo bijster veel op de andere karpersoorten, die in ons viswater rondzwemmen. Veel eerder gaan de gedachten uit naar een voorn en dan een kopvoorn of een meun. Even als de meun heeft de graskar per een langgerekt lichaam, torpedovormig. Het lichaam van de vis is vrijwel rond en de schubben zijn zwart om gedane verrichtingen, maar op de overbodige verrichtingen. Ook op verrichtingen, die de specia list niet zelf heeft gedaan, maar heeft laten doen door een arts-as sistent. Onverdedigbaar is het ontbreken van een „plafond". Natuurlijk weet ik dat boven de ton 73 procent naar de fiscus gaat, maar als het waar is dat er specia listen zijn die het miljoen halen, dan moeten de verrichtingstarie ven te hoog liggen. 3. De geneesmiddelenconsumptie is een moeilijk punt. Waarover ik thans niet meer wil zeggen dan dat er te veel aan de farmaceuti sche strijkstok blijft hangen, de farmacorapeutische opleiding van de artsen faalt, recepten vaak een „afschuifmiddel" zijn (hoe voller de wachtkamer hoe meer overbodige recepten), het in de Pais 'fantasieën' vele duizenden lopende aantal wegens geneesmiddelvergifti ging in ziekenhuizen opgenomen patiënten is, even bedenkelijk als het 's nachts niet willen komen, maar een recept laten halen voor een patiënt, die men niet gezien heeft; de onvoorstelbare hoe veelheden kalmerings-, rust- brengende en slaapmiddelen, dan verlies ik daarbij niet uit het Door Dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven, verzekeringsarts oog, dat ons land en ons volk aan de rand van armoede, chaos en terreur staat. 4. De overmaat aan ziekenhuiscom- sumptiedagen berust op een reeks ernstige misverstanden, waarvan ik slechts enkele - a. Volkomen ondeskundig mana gement. De tijd van de medische leiding is al lang verstreken. Aan Hendriks 'fantasieën' de technische hogescholen wor den „bedrijfskundige inge nieurs" opgeleid, waarvoor in de gezondheidszorg zeker plaats is. Een groot - met name een aca demisch ziekenhuis (met 1000 bedden en 1000 man personeel) - behoort een continu bedrijf te zijn met ploegendienst. Thans wordt er van vrijdag 5 uur tot maandagochtend 8 uur niet ge werkt en is vaak geen bevoegde hulp aanwezig. b. Er is nauwelijks controle op de noodzakelijkheid van de zieken huisopname en - wat veel ernsti ger is - vrijwel helemaal niet op de duur van de verpleging. Zie kenhuizen en behandelende spe cialisten kunnen - om het voor zichtig te zeggen - financiële be langen hebben bij overbodige „bedbelegging" Ook patiënt en familie kunnen aandringen op medisch niet geïndiceerde ver lenging. Het tijdig zoeken naar geschikte verpleeghuisaccom modatie geeft vaak problemen, vooral als dat via de GG en GD moet lopen. Pilklinisch Een deel van de „observatiepatiën ten" en ook van de „bestralings patiënten" kan - ook als ze van verre komen - pilklinisch behan deld worden (logeergelegenhoid in hotel). Zowel dag van aan komst als van vertrek beide in re kening brengen is bij goede rege ling van vertrek en aankomsttijd niet te verdedigen. (Als een vrouw voor een bevalling wordt opgenomen, waarbij verwikke lingen gevreesd worden en die uitblijven kan ze onmiddellijk na de bevalling en de verzorging van moeder en kind naar huis). 5. Veel overbodige fysiotherapie Afgezien van de ernstige klacht, dat op grote schaal bij breuk, resp. ontwrichting van lichaams delen de fysiotherapeutsiche be handeling niet onmiddellijk in aansluiting aan de repositie (te gen elkaar brengen) en het aan leggen van rek- of gipsverband wordt begonnen, zodat verstij vingen van gewrichten en atrofie (verschrompeling) van spieren zoveel mogelijk wordt voorko men en zodoende uitgesteld wordt tot een tijdstip waarop al egraskarper komen te verkeren, dat de vis explosief groeit en zich ook uitzonderlijk snel voortplant. Daardoor zouden andere vis soorten in het nauw gebracht kunnen worden. Zou de nieuwe vis bijvoorbeeld de zelfde voedingsstoffen con sumeren als de al aanwezige, dan kan de bestaande vis stand door gebrek aan voed sel flink worden uitgedund. Daarom moeten proeven steeds met de nodige voor zichtigheid omgeven worden Afgesloten Daarom ook werden de eerste proeven met graskarperuit- zettingen genomen op afge sloten terreinen van de Gasu nie. Sloten, die met grote hekken waren omgeven en bovendien bewaakt werden, werden als proefterrein ge bruikt. In de loop der jaren is men - door ervaringsfeiten ge steund - proeven gaan nemen op wat ruimere schaal. Zo werden in 1977 door 68 wa terbeheerders van de regeling voor graskarperuitzetting ge bruik gemaakt. In totaal 94 veel onherstelbaar is bedorven, is het volkomen onverantwoord (economisch bekeken), eindeloos te laten profiteren van de moder ne fysiotherapeutische luxebe handeling met warmte-, licht-, kortegolf-(enz.)„ verwenning", die niet of nauwelijks echt me disch geïndiceerd is. Ik wil niet zonder meer zeggen „te rug naar de warme kruik", naar het straalkacheltje, de hoogtezon, enz. Maar voorkomen moet wor den, dat horden wao'ers zich maar eindeloos laten „masse ren": Het is mogelijk één van de kleine lekjes van de „miljarden- ziekenfondspot". 6. Het nieuwe welzijnszorgen-mil- jardenlek. Voor het laatst be waarde ik het dreigende sociale eerstelijns- vergrotingslek van de welzijnszorg, door het takenpak ket - zoals dat tegenwoordig heet - uit te breiden met de hulp van maatschappelijk werkers, wijk verpleegkundigen, straks mis schien ook klinische psycholo gen en klinische sociologen. Men heeft nu al uitgerekend, dat een dergelijke multidisciplinaire aanpak van de „gezondheids zorg" in een „wijkgezondheids centrum" zegge en schrijve twin tig procent taakverzwaring zal geven. Ook als men de tijd extra, die een kopje koffie 's morgens en een kopje thee 's middags met een koekje en een „praatje" niet meetelt. (Gezwegen van de kos ten voor de bouw van (extra) ver gaderruimte, thee- en koffiekeu- kentje). Veel ernstiger is, dat de Nederland se universiteiten nooit artsen af geleverd hebben met ook maar het geringste minimum aan ken nis op het terrein van de „sociale wetenschappen". Sociologen en psychologen hebben hun eigen denkmodellen en zelfs wereld beeld. hun eigen methoden en technieken van sociaal-weten- schappelijk onderzoek. Een „klinisch psycholoog" (die zich ten onrechte medisch so cioloog noemt, terwijl hij geen medicus is) heeft nu al een zee van verwarring gesticht door wateren werden van gras kar per voorzien en daaronder waren drie grote objecten, wateren van 12, 20 en 40 hec tare. De ervaring leerde ook, dat met een bezetting van 150 kilogram per hectare de plan tengroei door de graskarper flink in toom kon worden ge houden. Snelle groei Inmiddels bleek ook dat de graskarper in de warme zo mers in Nederlandse wateren een snelle groei kan vertonen. Zo zwemmen in de kweekvij vers van de OVB nu al exem plaren rond die een lengte hebben van rond de 90 centi meter. En dat zijn afmetingen waarbij elke rechtgeaarde sportvisser rechtop gaat zit ten. In de loop der jaren hebben di verse sportvissers via hen- gelproeven kennis kunnen maken met de graskarper. De ervaringen daarmee zijn nog uiteenlopend. Er zijn er die grote twijfels hebben over de vangbaarheid, terwijl ande ren juist erg enthousiast zijn. De praktijk heeft wel uitge wezen. dat het gebruiken van bijvoorbeeld een sla-blaadje als aas voor deze vis (indach tig aan zijn interesse voor wa terplanten) weinig resultaat geeft. De meeste exemplaren tijdens het proefvissen wor den gevangen met de tradio- nele aassoorten als broodvlok en worm of made, terwijl de aardappel heel wat lager op het lijstje staat. Strijdlust Waar elke proefvisser enthou siast over is, is de strijdlust van de vis. De kracht die de graskarper ontplooit wanneer hij eenmaal gehaakt is. staat dikwijls in geen enkele ver houding tot de afmeting van de vis Zi'lts vrij kleioeexem plaren laten zich niet gemak kelijk naar het landingsnet halen. Daarom zal het vooral voor de wat grotere exempla- „stress" tot „ziekte" te bestem pelen. Het beste bewijs, dat hij niet weet wat „ziekte" in medi sche zin is. Peil gedaald Natuurlijk spelen in de huidige verziekte samenleving stress, ar- beidsonlust door ongunstige ar beidssituaties, levensonlust door dood- of misgelopen „samenle vingsverbanden", algemene ontworteling, algemene vereen zaming, onvoorstelbare crimina lisering en vergiftiging een rol. Ook de ontkerstening mag niet onvermeld blijven. Het peil van de thans van de uni versiteit komende jonge artsen is nu al met het peil van het me disch onderwijs gedaald. Ze gaan nu al na hun artsexamen „ge- sprekscursussen'" volgen, omdat ze noch „thuis", noch in de kli nieken met hun patiënten heb ben leren praten. Een deel zit al tijdens hun' opleiding zelf in de huiselijke en „samenlevingsver- band"-problemen. Als de plannen van Pais doorgaan zal het „medische vakman- schapspeil" nog verder dalen. En als het „sociaal-wetenschappe- lijke" vakmanspeil aan de facul teit der sociale wetenschappen in gelijke mate daalt, dan is er van vruchtbare samenwerking op „multidisciplinair" gebied hele maal niets anders te verwach ten... dan enige extra miljarder „ziekenverzorgingspotkos- ten". 'Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs. ren steeds nodig zijn om ze te belagen met de werphengel, voorzien van molen. In die wateren waar de graskar per is uitgezet, en waar de sportvisser terecht kan, is tot dusver steeds bepaald, dat de vis die gevangen wordt, direct wordt teruggezet. Voor de graskarper* een algemene spreiding in ons viswater krijgt, zal er nog wel wat wa ter naar de zee stromen. Want voor dat gebeurt zullen eerst nog een aantal vragen beant woord dienen te worden. Nadelen Zo'n vraag is bijvoorbeeld, wel ke nadelen er verbonden zijn aan de consumptie van wa terplanten. Je zou je bijvoor beeld kunnen voorstellen, dat er zoveel graskarper in een viswater wordt uitgezet, dat men niet alleen de waterpla ten, maar ook de oeverplan ten te grazen neemt. Bijvoor beeld de wortels van het riet. Dan is het gemakkelijk voor te stellen, dat de nadelen groot kunnen zijn. Verdwij nend riet zou op bepaalde plaatsen ernstige oeverbe schadigingen kunnen veroor zaken En wat zijn bijvoor beeld de gevolgen voor de wa terkwaliteit? Verder zal nog eens duidelijk een rijtje gezet moeten wor den of de graskarper nu in de eerste plaats een sportvis is, die in hoofdzaak door de Ne derlandse hengelsport bekos tigd moet worden? Tegen standers van die opvatting zeggen, dat de vis er in de eer ste plaats is ten behoeve van de watersc happen, die ver antwoordelijk zijn voor het beheer van het water. Dat ze af en toe ook de hengelaar worden gevangen ziet deze groep als een bijkomstigheid. Hoe het ook zij, het laatste woord over de graskarper is zeker nog niet gevallen Zo dra er meei nieuws is over de ze vissoort zullen we u dat ze ker melden. In deze visrubriek wilde ik u deze week voorstellen aan een nieuwe vissoort. Een vis, die u waarschijnlijk nog nooit in levenden lijve heeft aanschouwd, laat staan aan de hengel heeft gevangen. Nu zijn er waarschijn lijk honderden vissoorten, waarvan hetzelfde gezegd kan worden. Dus waarom zoveel woorden vuil ge- maakt aan juist deze vissoort? Wel, omdat sportvis send Nederland de komende jaren ongetwijfeld meer zal gaan horen over deze vis. En dan is het goed te weten wat voor vlees - lees: vis - u in de kuip hebt. Het nationaal Rheumafonds heeft een speciale touringcar in gebruik genomen, die bestemd is voor vervoer van reumapatiënten. Een en ander is mogelijk geworden uit de opbrengst van de puzzelactie t.b.v. de Stichting 'Beter Leven', georganiseerd door de Stichting Samenwerkende Dagbladenwaartoe ook deze krant behoort. Deze moderne touringcar is gestationeerd in het Rheumafonds-vakantiecentrum 'Groot Schokkert' te Wapenveld :ze week voorstellen aan die u waarschijnlijk nog aanschouwd, laat staan i. Nu zijn er waarschijn- aarvan hetzelfde gezegd oveel woorden vuil ge- t? Wel, omdat sportvis jaren ongetwijfeld meer En dan is het goed te vis - u in de kuip hebt. rand. Wat verder opvalt is de merkwaardigde plaats van de ogen in de kop van de vis. Bo vendien ontbreken bij deze vis de baarddraden, die voor eén karperachtige "vis juist karakteristiek zijn. Verlanding Waarom ontstond er in Neder land nu juist belangstelling voor de graskarper? Dat hing voor een deel samen met oor zaken die gezocht moeten worden buiten de hengel sport, maar die niettemin een zekere verwantschap verto nen. Er bestaat in Nederland namelijk het probleem van de verlanding van diverse wate ren door overmatige planten groei. Dat geldt met name voor poldergebieden. In vroeger jaren werden de slo ten door de landbouwers zelf schoongehouden. U kent waarschijnlijk wel die aange plakte papieren in polderge bieden die de boeren attent maakten op de 'schouw'. De verplichting om de wateren goed schoon te houden. Met de mechanisatie in de land bouw, de schaalvergroting en de steeds duurder wordende factor arbeid is op vele plaat sen die reiniging van sloten wat in het slop geraakt. Ge volg van die optredende ver landing was. dat de afvoer van het water stagneerde. Anders gezegd: vee! trager verliep dan voorheen. Een van de mogelijkheden, die werden gehanteerd om alsnog de plantengroei in het water flink te beperken, was het ge bruik van plantenbestrij- dingsmiddelen. Het in het water brengen van deze ver giften is een eenvoudige zaak en kost vrij weinig tijd. De keerzijde van de medaille is, dat niet alleen de planten, maar het gehele watermillieu wordt 'vergiftigd'. En aange zien het oppervlaktewater ook steeds meer gebruikt moet worden voor de berei ding van drinkwater, kleef den daar nogal wat bezwaren Waterplanten Vandaar het idee om het eens te proberen met de graskarper. Immers die vis eet voorna melijk waterplanten. Uit de onderzoeken, die werden uit gevoerd, bleek dat de gras karper in ons land veel water planten at. die moeilijk mechnanisch te bestrijden waren. zoals waterpest, draadalgen, kroos en derge lijke. In eerste instantie was men zeer voorzichtig met de proeven met graskarper. Dat gebeurde omdat niet duide lijk was of de graskarper zich in Nederlands viswater zou voortplanten. Dat bleek ach teraf niet het geval te zijn, omdat de omstandigheden te veel verschillen met de, Chi- Voor de OVB was dat een probleem minder. Zou de vis zich namelijk wel voortplan ten, dan heeft men - wanneer de vis is uitgezet in open wa ter - de groei niet meer in de hand. Het verleden heeft aan getoond, dat daardoor grote natuurrampen kunnen ont staan. We noemen dat meteen vreemd woord 'faunaverval sing'. Om een voorbeeld te geven: een vis kan onder zul ke gunstige omstandigheden Yamaha, de meest verkochte buitenboordmotor in Nederland. SPECIALE AANBIEDINGEN MAAND JULI. 3,5 pk. lang f 767.-; 3,5 pk kort f 797.-; 5 pk met keerkoppeling vanaf f 1086.-; 9.5 pk f 2089.-; 15 pk PETROLEUM f2242,-; 20 pk f2714,-; 28 pk f3068,-. BUITENBOORDMOTOREN VAN 1,5 kW (2 PK) tot 40,5 kW (55 PK) BOOT-CENTRUM b.v. Hoge Rijndijk 93-2382 AC Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon: 071-126966. VERHEYEN WATERSPORT Touwbaan 1 - Leiderdorp Tel.: 071-890098

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27