Beperk aantal werklozen MINISTER GAF TOE AAN DRUK Eind aan culturele band met Zuid-Afrika OOGST ROT: KWEKERS IN PROBLEMEN M0R1T,^-w CPN komt met eigen plan voor bezuiniging Opbreken straten een rage Zeer grote kans op uitlevering Bruins Heroine ontdekt Menten's advocaten hadden veel invloed (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - De rege ring heeft de Tweede Kamer voorgesteld het culturele verdrag met Zuid-Afrika op te zeggen. Het vorige kabinet had in september 1977 het verdrag al opgeschort. De op zegging wordt pas definitief een half jaar nadat deze door het parlement is aangeno- De opzegging van het akkoord was al door het kabinet-Den Uyl aangekondigd. De kabi netsformatie maakte verwe zenlijking ervan niet moge lijk. Minister-president Van Agt had in januari al laten we ten dat ook deze regering in stemt met de opzegging van het akkoord. Een meerder heid in het parlement had al eerder laten weten met de op zegging van het akkoord in te stemmen. Het kabinet-Den Uyl had niet direct besloten tot opzegging, omdat men hoopte via de cul turele contacten (bijvoor beeld via universiteiten) de kritische dialoog met Zuid- Afrika levend te houden. Ook de Zuidafrikanen hadden te kennen gegeven prijs te stel len op die dialoog. Maar de gebeurtenissen in het najaar van 1977 gaven voor het kabi net-Den Uyl de doorslag. De kritiek richtte zich vooral op tal van oferdrukkende maat regelen die de Zuidafrikaanse regering nam tegen tegen standers van het bewind. „De zeer ernstige gebeurtenissen welke in de tweede helft van 1977 in Zuid-Afrika hebben plaats gehad, wettigen geen andere conclusie dan dat aan de zijde van de Zuidafrikaan se regering de juiste instelling ontbreekt om de beoogde dialoog wezenlijk effect te la ten hebben", schrijft de rege ring nu. Toch zullen culturele contacten tussen Nederland en Zuid- Afrika mogelijk blijven. De regering zal nagaan hoe der gelijke activiteiten, waaron der ook nadrukkelijk de kriti sche dialoog wordt genoemd, kunnen worden ondernomen dan wel initiatieven van der den kunnen worden onder steund. De regering denkt daarbij bijvoorbeeld aan con tacten met individuele Zuid afrikanen, vooral om hen op de hoogte te houden van de opvattingen die in Nederland liggen „met betrekking tot het in gelijkwaardigheid en vrijheid samenleven van bur gers in èèn staatsverband, ongeacht hun ras of reli gie". (Van onze correspondent) DEN HAAG - De bewoners van Haagse volkswijken zijn het drukke autoverkeer kenne lijk beu. Met een grote regel maat breken zij sinds enige tijd de straten open en brengen daar met vereende krachten drem pels in aan. In èèn geval had men zelfs een aannemer met een betonmolen laten aanruk ken om een drempel te storten. Toen de politie ter plaatse kwam was het beton al hard. Het aantal gevallen, waarin mensen het wegdek van de straat waar ze wonen opbreken is inmiddels gestegen tot vijf tien. Het openbreken van de straten is volgens een woord voerder van de politie een de monstratie van de bewoners te gen de steeds groter wordende onveiligheid in de straten. Het protest richt zich met name te gen joy-riding. (Van onze parlementaire redactie) 1 AMSTERDAM - Volgens het wetenschappelijk bureau van de CPN kan de werkloosheid worden teruggedrongen tot circa 120.000 door de over heidsuitgaven met elf miljard extra te verhogen. Dit zegt het Instituut voor Politiek en So ciaal Onderzoek (IPSO) in een gisteren gepresenteerd alter natief bezuinigingsplan. Het voorstel voorziet in handha ving van de koopkracht voor inkomens totbngeveer 50.000 gulden. Het IPSO wil extra arbeids plaatsen scheppen door de overheidsuitgaven te verho gen op het gebied van de wo ningbouw, stadsvernieuwing en woningisolatie (totaal één miljard gulden). Ook moet 3,5 miljard gulden gebruikt wor den voor uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen bij de overheid. In de ogen van het CPN-insti- tuut behoeven de voorgeno men bezuinigingen op de so ciale uitkeringen en de amb tenarensalarissen niet door te gaan. Hiermee is nog eens 6,5 miljard gemoeid. De voorge nomen uitbreiding van de ar beidsplaatsen bij de overheid moeten vooral komen in de onderwijs- en volksgezond heidssectoren. De noodzakelijke bezuinigin gen moeten volgens het IPSO gevonden worden door de uitgaven aan de EG, bewape ning en subsidies aan grote concerns met in totaal vijf miljard te verminderen. Een inkomenspost van 3,5 miljard wil het instituut bereiken door belastingverhoging voor de hoogste inkomens, het „af romen" van overwinsten en een belasting op de export van kapitaal. De resterende 2,5 miljard moet dan gedekt worden doordat de overheid leningen af dwingt tegen een lagere rente en een eventuele verhoging van het financieringstekort. Een „zekere" stijging van het financieringstekort is volgens het IPSO aanvaardbaar „in dien dit ten doel heeft de eco nomische activiteit te bevor deren en de werkloosheid te rug te dringen. In tegenstelling tot de plannen van zowel het kabinet-Van Agt als het alternatieve voor stel van oppositieleider Den Uyl wil het IPSO een herstel van de volledige prijscom pensatie. Daarnaast voorziet het voorstel in een vijfploe gendienst en een verkorting van de werkweek tot 38 uur, als tussenfase op weg naar een 36-urige werkweek. SER pleit voor meer dienstverlenend werk DEN HAAG (GPD) - Om de groei van het aantal arbeidson geschikten en bijstandsgenietenden te beperken moeten er maatregelen komen ter verbetering van de werkom standigheden, een regeling voor moeilijk plaatsbaren, verscherping van het toezicht op de toepassing van de maatstaven voor arbeidsongeschiktheid en maatregelen tegen bedrijven die een oneigenlijk gebruik maken van regelingen voor opvang van mensen die niet makkelijk een baan krijgen en geleidelijke pensionering. Wiesenthalonvermoeibaa Dit is een van de conclusies van de Commissie van Economisch Deskundigen van de So ciaal-Economische Raad. Een van de opmerkelijke uitlatingen van de commissie in het rapport is, dat ze eigenlijk zelf ook niet zeker weet welke maatregelen genomen dienen te worden om aan de huidige economische problematiek een eind te maken. De commissie constateert, dat de huidige economische ontwikke ling somberder is dan eerder werd gedacht. Dit geeft ook een somber vooruitzicht voor de werkgelegenheid. Als redenen voeren de commissieleden aan, de internationale ontwikkelin gen die onder meer uitmonden in een tegenvallende groei van de wereldhandel en te veel produk- tie van op uitvoer gerichte be drijfstakken. Vooreen ander deel zijn de problemen volgens de commissie ook terug te voeren op een aantal zwakke punten in de Nederlandse produktiestructuur en de daarmee samenhangende ongunstige vooruitzichten voor de afzet, alsmede aan de gebrek kige manier waarop de arbeids markt in ons land werkt en de schommelende wisselkoersen. Werkgelegenheid De deskundigen wijzen erop, dat steeds meer mensen zonder werk komen en gebruik gaan maken van uitkeringen. Als een van de voorwaarden om werkgelegen heid te scheppen noemt de com missie als wezenlijke voorwaarde de verlaging van de "arbeidsin komensquote". Dat is het percen tage van het nationaal inkomen dat aam lonen en salarissen wordt uitgegeven. De commissie meent, dat ook de af zet en de uitvoer moeten worden bevorderd. Door een verbetering van de winsten ziet de commissie een herstel van de investeringen. Terwijl dat gebeurt vindt de commissie dat een financierings tekort op de rijksbegroting boven het huidige niveau van 5 procent van het nationaal inkomen, aan vaardbaar is. Twee nieuwe poliogevallen UTRECHT (ANP) - Er zijn weer twee gevallen van polio geconsta teerd. Dit keer gaat het om een jongen van negen jaar uit Hars kamp (gemeente Ede) en een meisje van drie uit Opheusden. Het jongetje vertoont geen ver lammingsverschijnselen. Het meisje heeft ernstige verlam mingsverschijnselen Om de huidige knelpunten in de industrie te doorbreken wijst de commissie op: de wenselijkheid van internatio nale maatregelen voor afzet bevordering; internationale marktordening die bescherming van de nationale GRONINGEN (GPD) - Volgens Nazi- markten ("protectionisme") -uit- speurder Simon Wiesenthal sluit; meer mogelijkheden voor con currerende exportcredieten; meer aandacht voor gebonden ontwikkelingshulp (in Neder land te besteden hulp) en gefaseerde herstructuerings- plannen voor het bedrijfsleven Daarnaast kan volgens de com missie de werkgelegenheid in de bouwnijverheid en een aantal dienstensectoren worden bevorderd. Hierbij wordt ge dacht aan energiebesparing, mi lieuverbetering, stadsvernieu wing, bejaardenzorg en maat schappelijke dienstverlening. de kans 80 procent dat de oorlogs misdadiger Sierd Bruins door de Westduitse autoriteiten aan Ne derland wordt uitgeleverd. De Duitsers moeten in ieder geval binnen 60 dagen een beslissing nemen over het Nederlandse uitleveringsverzoek dat gisteren is gedaan. Wiesenthal zei dit gis termiddag in Wenen. Wiesenthal vertelde dat hij het ge val Bruins hoog opneemt. „Met name door dat geval met de broers Sleutel berg in Delfzijl; die mensen zijn één minuut voor twaalf door Bruins omgebracht. De broers waren vier jaar onder gedoken geweest en ze waren nog maar één minuut van de vrijheid ADVERTENTIE ook in de vakantié! af. Bruins had de mogelijkheid om ze te sparen. Hij had kunnen zeggen: wegwezen, het is toch af gelopen. Want het gebied rond Delfzijl was al helemaal bezet door de geallieerden. Maar hij deed dat niet en schoot de broers Sleutelberg neer", aldus Wiesen thal in Wenen. In zijn kantoor in Wenen vertelde Wiesenthal hoe de zaak-Bruins tot klaarheid kwam. In december vorig jaar werd hij door de jour nalist Klaas van Wier verzocht zich met het geval te bemoeien omdat naspeuringen van de journalist vastliepen. „Zijn in formaties leidden in eerste in stantie naar het Eifelgebergte Daar hebben we erg intensief ge zocht. Ik stuurde er steeds weer mensen heen, maar dat leverde niets op. Ik begon ten slotte zelf mee te zoeken en richtte me uit eindelijk op de verblijfplaats van de broer van Bruins, Dirk Bruins. Die broer heeft in het Duitse leger gevochten en kreeg daarvoor het Ritterkreuz" Dirk Bruins kwamen we vrij snel op het spoor. We gebruikte een militaire stafkaart om de hele omgeving daar uit te kammen op zoek naar Sierd. We wisten dat hij protestants was en schakelden de protestantse gemeente in bij onze naspeuringen. Uiteindelijk kwamen we er achter dat hij de naam Siegfried Bruns gebruikte en woonde in Breckerfeld op het adres Altenbreckerfeld 12". Wiesenthal is nog bezig met andere soortgelijke gevallen als dat van Bruins, maar daarover wilde hij niets zeggen. „Er staat nog heel wat open, er zijn erg veel mensen die nog niet zijn opgedoken. En zolang dat nog niet het geval is geef ik het niet op" (Van één onzer verslaggevers) ALKEMADE/TER AAR - De con- servenfabrieken en inleggerijen zien de toekomst somber tege moet. De hevige regenval van de laatste weken beletten de kwe kers hun produkten te oogsten. De fabrikanten dreigen hierdoor in moeilijkheden te komen. Voor conservenfabriek Van Ruiten in Roelofarendsveen is het dag in, dag uit improviseren geblazen. Als het maar even kan gaan de kwekers de tuin op om "er uit te halen wat er in zit". "Maar het blijft knijpen," vertelt de heer Plugge van dit bedrijf. Hoewel de situatie nog niet zorg wekkend is, verwacht hij toch wel de nodige problemen. "Wan neer het maar blijft regenen rot de hele oogst weg zonder dat we er iets aan kunnen doen." Het be drijf draait "gewoon" door. Maar verse groenten inblikken is er niet bij. De voorraad diepvries van vorig jaar en wat andere arti kelen zijn tevoorschijn gehaald om te worden ingepakt. Het per soneel hoeft daarom (nog) niet met de duimen te gaan zitten draaien. Aardbeien Ronduit slecht is het gesteld met de aardbeien. Plugge: "Ik denk dat de hele oogst verloreh gaat. Een aardbei kan nu eenmaal niks hebben. Ze bestaat zelf voor het grootste deel uit water en rotten in een mum van tijd. Het zal me niets verwonderen als voor deze vrucht over een paar maanden diep in de portemonnee moet worden getast," voorspelt hij. De liefhebbers van doperwten hoe ven zich vooralsnog geen zorgen te maken. Er is voldoende voor raad. Alleen, ze komen niet van eigen bodem. De Fransen over stromen de markt, zoals Plugge beweert, met blikgoed. "En zij is bovendien erg goedkoop ook," laat hij cynisch volgen. Uien Sombere geluiden ook vanuit Ter Aar. Inleggerij Uijttewaal, die de ze maand de uienoogst moet zien binnen te halen, ziet zich gesteld voor bergenhoge problemen. L.P. Uijttewaal jr.: "We kunnen de uien niet uit de grond halen. Het land is kletsnat. En wat erger is. we kunnen ook de ziektes niet bestrijden. Dat komt allemaal door de regenval van de laatste weken." Hij voorziet dan ook een schaarste in uien straks. "De opbrengst zal slecht zijn," zegt hij. "Nee, be paald geen rooskleurig beeld Gelukkig is het bedrijf niet hele maal afhankelijk van het inleg gen van uien. Mijn produktie komt niet in gevaar, wel m'n uien op het veld." Zijn hele oogst zal, zo verwacht Uijttewaal, niet verloren gaan. "Er is nog wel wat te redden. Nee, we zijn zeker niet hopeloos ge stemd." Hoeveel van de oogst hij dan wel zou kunnen binnenhalen wilde Uijttewaal niet kwijt. Uit concurrentie-overwegingen. Het Ter Aarse bedrijf richt zich voorlopig op het inleggen van augurken en komkommers. Vol gens Uijttewaal zal dit niet bete kenen dat er een overproduktie van deze consumptie-artikelen wordt gemaakt. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft gisteravond drie Chinezen uit Singapore gearresteerd, die drie kilogram heroine ter waarde van 450.000 gulden het land hadden binnen gebracht. De Chinezen verbleven in een hotel in de Maasstad. ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst Ontmoet onze kollekties waardeer onze REPAREREN - MODERNISEREN tvakt\ a prijzen I (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - „Het is zeer twijfel achtig dat de toenmalige minister van justitie mr. Donker in 1952 heeft beslo ten af te zien van vervolging van Pieter Menten wegens in Polen gepleegde oorlogsmisdrijven. Er is voor dit ver weer van Menten geen enkel bewijs in de archieven gevonden. Verder blijkt de minister gezwicht te zijn voor de druk van Mentens advocaten om hem niet uit te leveren aan Polen. Tot deze conclusie is de commissie-Schöf- fer gekomen in een gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden derde tus senrapport. Menten voerde de ministe riële toezegging aan tijdens het proces dat vorig jaar tegen hem is gevoerd voor de bijzondere strafkamer van.de Am sterdamse rechtbank. Mentens verdediger mr. L. van Heijningen noemde de publikatie van het tussen rapport van de commissie-Schöffer on toelaatbaar. „De commissie trekt zelf conclusies en stelt zelf feiten vast die de Hoge Raad ^an de beslissing van de Haagse rechtbank heeft opgedragen. Zolang de zaak onder de rechter is, moet bovendien de nodige terughoudendheid worden betracht. Dit geldt ook voor mi nister De Ruiter van justitie die het rap port naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Dit is een ernstige ministeriële misslag, die politieke gevolgen dient te hebben", aldus mr. Van Heijningen. De tweede conclusie van de commissie- Schöffer uit de bestudeerde archief stukken is dat de toenmalige minister van justitie mr. A. Struycken in 1952 te gemakkelijk heeft toegegeven aan de druk van Menten en zijn verdedigers. Het ging hierbij om de afwijzing van het verzoek dat Polen had gedaan om uitle vering van Menten wegens in Urycz ge pleegde oorlogsmisdrijven. Commissie lid dr. Blom zei hierover dat het uit gangspunt bij het departement van justi tie was dat het uitleveringsverzoek moest worden afgewezen. „Het enige ar gument daarvoor was dat er een eigen Nederlands onderzoek naar de beschul digingen zou komen. Dat argument is in de afwijzing van het uitleveringsverzoek echter niet gebruikt. In plaats daarvan is gezegd dat Menten niet kon worden uit geleverd omdat hij in Nederland al eens voor hetzelfde feit terecht gestaan had", aldus dr. Blom. Dat laatste argument is er ingekomen onder invloed van Men tens verdedigers, mr. dr. J. C. Coebergh en mr. L. G. Kortenhorst, die vele jaren voorzitter van de Tweede Kamer is ge weest. De invloed van de verdediging ging zelfs zo ver dat mr. Coebergh betrokken werd bij de redactie van het besluit tot afwij zing van het Poolse uitleveringsverzoek. Dat de argumentatie over het "Ne bis in idem"-beginsel (dat betekent dat een verdachte niet twee keer voor hetzelfde feit terecht mag staan) in het afwijzings besluit kwam heeft volgens de commis sie het latere onderzoek naar Mentens gedragingen bemoeilijkt. Toen begin 1952 nieuwe feiten aan het licht kwamen - met name door verklaringen vanuit Israël - stelde het openbaar mi nisterie in Amsterdam voor een nieuw onderzoek tegen Menten te starten. Van een dergelijk onderzoek is het echter niet meer gekomen. Juist het argument dat Menten in Nederland al eens terecht had gestaan wegens indiensttreding bij de vijand en dat op grond daarvan de Blancumse miljonair niet was uitgele verd speelde hierbij een belangrijke rol. Door het ontbreken van gegevens in de archieven is het niet exact duidelijk ge worden wat precies de redenen waren van het achterwege laten van een onder zoek naar de Israëlische getuigenverkla ringen. Misschien is het gewoon wel vergeten, zo wordt in het rapport van de commissie geconcludeerd. Langdurige ziekte van voorstanders van vervolging van Menten kan ook een rol hebben meegespeeld. „Vaststaat in elk geval wel dat men op het departement van justitie niet veel meer voelde voor een verder onderzoek. Dit gebeurde wellicht mede onder invloed van eerdere ervaringen inzake Menten", aldus de commissie- Schöffer. In het derde interimrapport gaat de com missie uitgebreid in op de gang van za ken rond het proces tegen Menten aan het eind van de jaren veertig. Het Am sterdamse Bijzondere Gerechtshof ver oordeelde Menten toen wegens hulp verlening aan de vijand. Na behandeling in hoger beroep voor de Bijzondere Raad van Cassatie kreeg hij acht maanden ge- voorarrest vangenisstraf met aftrek opgelegd. De commissie vindt het belangrijk dat Menten in deze strafzaak niet is vervolgd wegens deelname aan massa-executies „Van de mogelijkheid dat hij ook daarbij betrokken zou zijn was toen nog vrijwel niets bekend. Wel verklaarde in 1945 een oude zakenrelatie van Menten - J P de Bruyn - dat Menten hem had verteld als leider van een groep SD ers te hebben deelgenomen aan een zoekactie naar jo den die zich in de Poolse stad Lemberg en omgeving hadden verborgen". In juni 1948 volgden er meer beschuldi gingen tegen Menten. De zaak kwam pas echt in een stroomversnelling toen in de Israëlische krant Haaretz een artikel verscheen waarin gedetailleerd be schreven werd hoe massamoorden on der Mentens leiding zouden zijn verlo pen. Erg actief werd er overigens in Ne derland op deze beschuldigingdn niet gereageerd. Volgens de commissie heeft dat mogelijk te maken met het ver schijnsel dat men in Nederland in het algemeen rond 1950 niet zo gevoelig rea geerde op oorlogsmisdaden als na 1960 het geval zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7