Hongerstaking in Portugese strafkolonie Bussencommune is geen lang leven meer beschoren [PUBLIEK Politie gaat clandestiene bollenpellers aanpakken Santana weer naar Leiden? Wijk afbreken voor kanaal (GE PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 6 JULI 1978 Het ziet er naar uit dat de in bus sen levende commune, die zich in de afgelopen drie jaar heeft opgehouden binnen een met hoog struikgewas om zoomd lapje duin aan de Rui- genhoek ir. Noordwijkerhout, geen lang leven meer bescho ren is. Deze week werden on der politietoezicht al wat bus sen weggesleept en dat is nog maar het begin. De communebewoners hebben een brief gekregen dat ze voor de viertiende van deze maand alle kJandistiene bouwsels op het terrein moeten hebben afgebroken en zo niet dan volgt een nieuwe gemeente lijke schoonmaakactie. Op stapel staat ook nog een onl- ruimingsbevel. Het streven is om aan het eind van dit jaar de operatie Ruigenhoek te heb ben voltooid d.w.z. dat de commune het veld heeft ge ruimd. rffl I Heemskerk was er bij toen deze week de politie met veel ver toon de commune binnen viel. De wethouder heeft er in de afgelopen jaren meer een kijkje genomen. Maar dan wel in zijn eentje. "Ik wandelde dan wat over het terrein en praatte ook met bewoners. Hen heb ik steeds op het hart gedrukt dat hun woonsituatie niet lang zou kunnen voort duren. Ze trokken zich daar niet veel van aan. Zeiden dat het zo'n vaart niet zou lopen Nu weten ze waarschijnlijk beter" heidsgezag bij de burgerij ge stand blijft. Vandaar nu ons ingrijpen" De twee weggesleepte bussen zijn gebracht naar een terrein vlakbij de vuilnisbelt. Er zijn ook commune-bewoners die eieren voor hun geld hebben gekozen en inmiddels naar onbekende oorden zijn afge reisd. Het is nog niet zeker wat gaat gebeuren met dege nen die achter zijn gebleven. Er kan een situatie ontstaan dat de achterblijvers geen en kel busdak mëer boven het hoofd hebben en dan ge doemd zijn in de open lucht te verblijven. Met als enige "luxe" water uit een zelf gef- rabriceerde pomp en licht van een noodaggregaat. "Van iedereen is bekend waar men gewoond heeft voordat men naar de Ruigenhoek kwam", zegt Heemskerk. "We gaan proberen ze daar weer naar toe te krijgen, want ei genlijk heeft Noordwijker hout niets met ze te maken, ze staan dan weliswaar inge schreven in ons bevolkings register maar dat is meer een formaliteit. Om ze nu hier in het dorp huisvesting te geven lijkt me wat al te ver gaan. Ik weet al van mijn collega-wet houder dat die er geen snars voor voelt om voor deze ruimte te reserveren. Trou wens ik denk dat zoiets ook moeilijk te verkopen zal zijn aan de Noordwijkerhoutse bevolking. Er zijn er die al ja ren op de wachtlijst staan. Bovendien heb ik de indruk dat veel van die busbewoners niet eens in een huis willen Dit bord staat aan de buiten kant van de bussencommune De kogel is dus eindelijk door de kerk. Dat kon ook niet uit blijven. Vanaf het moment dat op het afgelegen stukje Noordwijkerhout de woon- bussen een vaste parkeer plaats innamen is er vanuit de Noordwijkerhoutse bevol king maar ook daarbuiten kri tiek op geleverd. Men vond niet alleen dat de commune bewoners zich a-sociaal op stelden maar ook dat de ge meente ten onrechte ver zuimde korte metten te ma ken met dit dorp binnen een dorp. "Met de wet in de hand hadden we inderdaad al veel eerder maatregelen kunnen treffen" Legt loco-burgemeester en verantwoordelijke wethou der Heemskerk," maar we hebben steeds op grond van menselijke overwegingen de ontruiming uitgesteld. Per slot van rekening wonen er gezinnen met kinderen" De commune in de Ruigen hoek, zo langzamerhand uit gegroeid tot een regionale be zienswaardigheid, telde in het begin maar een man of tien Daar zijn er steeds meer bij gekomen. Tot ongeveer veer tig, onder wie ook de nodige buitenlanders. Heemskerk: "Aanvankelijk is het gemeen tebestuur er van uit gegaan dat die commune vanzelf wel weer zou verdwijnen. Maar achteraf zijn het volhouders gebleken. En dat niet alleen Er is tevens een zuigkracht van uitgegaan op de mensen die er soortgelijke ideeèn over de samenleving op na hou den." ;Mijn ideeèn zijn dat niet. Als je ziet dat sommigen genoegen nemen met een houten keetje waarin nauwelijks de zon doordringt of een oude bus dan vraag je je wel af of ze het inderdaad ook naar de zin hebben. Maar dat is niet aan mij om te beoordelen. Waar het om gaat is dat de geloof waardigheid van het over- Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. De bussen van de commune Voor de veertiende moeten alle bouwsels zijn afgebroken anders volgt een tweede schoonmaakactie Bollen pellenhet levert veel buitenlandse studenten clandestien werk op. Opvallend veel jeugdige Polen en Egyptenaren, hoofdzakelijk stu denten, zijn de laatste drie, vier jaar rond de maand juli richting bollenstreek gereisd met de bedoeling daar in een mum van tijd veel geld te verdienen als seizoenarbeider in de bloembollen. Na het seizoen tegen september, gaat de rit vervolgens Frankrijk om dan de zak te spekken als wijnplukker. Omdat ze echter slechts in het bezit zijn van een toeristenvisum is werken in loondienst in Nederland er niet bijZonder vergunning is dat alleen toegestaan aan inwoners van de EEG-landen.Dat er desondanks bollenboeren zijn die de over het algemeen bepaald n iet werkschuwe buitenlandse studenten achter de schoffel of pel- tafel zetten is bekend maar fanatiek tegen opgetreden is er tot nu toe nauwelijks. De rijkspolitie in Hillegom wil daar verandering in brengen. Dezer dagen is een grootscheepse "zoekactie" gehouden waarbij ruim twintig Hillegomse bedrijven werden bezocht. De vangst was niet bijster groot: twee Polen. De politie heeft de indruk dat het er aanmerkelijk meer zijn maar dat die tijdig het veld hebben weten te i^uimen. Tegen de werkgevers is nog geen proces-verbaal opge maakt omdat het een zgn. waarschuwingscontrolebetrof. Alle bollenboeren is te kennen gegeven dat het een volgende keer wel raak is. Hillegom pakt dit jaar bewust de controle rigoureus aan. Wacht meester Niemeifer:"Omdat we zien dat die studenten toch blijven komen en in steeds groter getalen, gaan we de zaak nu flink aanpakken. We willen daarmee de aandacht op ons vestigen met als mogelijk géPolg dat van hoger hand gaat worden beslist dat voortaan de controle regionaal wordt geregeld. Nu stippelt elk politiekorps zijn eigen beleid uit. Wij zijn voorstander van wat meer lijn Omdat in het bollenvak tegenwoordig de schoolvakanties ongeluk kig vallen moet er steeds meer een beroep worden gedaan op werkkrachten van buiten destreek. Probleem daarbij is vaak hoe aan voldoende huisvesting te komen. De gemeente Hillegom is wat dat betreft de bollenboeren een stuk tegemoet gekomen. Bij wijze van uitzondering is aan de grote bedrijven toegestaan dat ze op het terrein van hun bedrijf een nood-camping mogen inrichten (Van onze Haagse redacteur) steld voor de verbreding van DEN HAAG - Minister het Kanaal door Zuid-Beve- Tuijnman van verkeer en wa- land, het zogenaamde Zuid-Be- terstaat heeft het tracé vastge- neluxkanaal. Een van de be- langrijkste gevolgen van het plan is de noodzaak de wijk D L Hansweert-Oost vrijwel geheel I IITSGS liriStlTl/Cl af te breken. Daarmee zullen 200 woningen verloren gaan. De i I minister heeft dit gisteren aan had miskraam ^Irede Kamer bekendge- LISSABON (GPD) - Een democratische gevange nis kan misschien niet Maar tussen een gevange nis in een democratie en een gevangenis in een fas cistische staat bestaat een groot verschil. Dat laatste wordt in elk geval duide lijk uit de hongerstaking van 182 gevangenen in de Portugese strafkolonie van Alcoentre. Het fas cisme is vier jaar geleden afgeschaft. Maar die wer kelijkheid lijkt nog niet tot Alcoentre te zijn doorge drongen. De aanleiding voor de hongersta king die nu meer dan een week duurt is een serie van onregelma tigheden. Zelfmoordpogingen van drie gevangenen, barbaarse aframmelingen door cipiers, het gebrek aan medische voorzie ningen en het tegenhouden van een protesttelegram aan het mi nisterie van justitie De Portuge se autoriteiten hebben zich ge haast een onderzoekscommissie in te stellen en de betrokken ci piers zijn al bij voorbaat aan de kant gezet. Maar de gevangenen hebben het ontslag van deze ci piers geëist en zetten hun actie voort. Vormingswerk Het is allemaal gekomen - volgens de cipiers - nadat er een jaar gele den een vormingswerker werd aangesteld. „De mensen die hier opgesloten zitten zijn de werke lijke schuldigen niet", zei deze man tegen de gevangenen. „Het is de maatschappij". De gevan genen voelen zich als honden als ze tegenover de cipiers staan, had hij gezegd. Sindsdien kregen de gevangenen het voor het zeggen In de keuken doen zij de bestel lingen. Ze kunnen naar huis schrijven wat ze willen, ongecen sureerd. Ze kijken televisie tot het einde toe en drinken daarna nog rustig een kopje thee. Ze doen aan sport en spel, zelfs gok ken. „Wat willen ze nog Fascisme De visie van de cipiers is op zijn minst nogal eenzijdig. Het zijn nog steeds de gevangenen die ge vangen zitten en niet andersom Maar het is wel duidelijk dat de meer humane aanpak die de Por tugese autoriteiten ingang heb ben willen doen vinden bij de ci piers niet zo is aangeslagen. De omschakeling van een fascistisch gevangenis-regime naar een meer beschaafde aanpak is voor deze mensen een hele toer. Op de achtergrond van het huidige conflict staat de vluchtpoging van een paar gevangenen in april jongstleden. Daarmee leek de hele „humane aanpak" uit de hand te lopen. Zes gevangenen staken op een filmavond een ij zerdraadje in het stopcontact en wisten zich in de ontstane duis ternis te verbergen. Omdat ze de volgende dag nog steeds niet ge vonden waren bleven de cellen op slot en mochten zelfs de toi letpotten niet worden ver schoond. De gevangenen werd voor die maatregel geen enkele uitleg gegeven en dat werd aan leiding tot een ware muiterij De sloten - blijkbaar niet al te stevig werden vernield en de gevan genen hielden een „algemene vergadering" op het dak. Daar werden de nodige eisen opge steld: herziening van het regle ment, afschaffing van de isolatie cellen, ontslag van de sadistische cipiers, oplossing van het sek suele probleem, afschaffing van de verplichte uniformen en nummers, werkverschaffing en loonsverhoging, opleidingsmo gelijkheden. De schade op het dak liep in de tienduizend gul den. De voortvluchtige zés wer den 48 uur later gevonden. Ze wa ren er niet in geslaagd uit hun schuilplaats te komen. Een paar dagen later mislukte een tweede ontvluchtingspoging. Dat leidde tot een definitieve verslechtering van de onderlinge verhoudin gen. In de gegeven omstandigheden was de grote eenheid onder de gevangenen verbazingwekkend. Van de 221 deden er slechts een dertig niet aan de hongerstaking mee. Een van hen werd ver vroegd vrijgelaten en kon zijn hart luchten bij de voor de poort verzamelde pers. De hongersta kers zouden hem hebben willen dwingen mee te doen. De direc teur had verder elk contact van de pers met de hongerstakers verboden. Na een week gestaakt te hebben kwam gisteren een einde aan de actie. De commissie die de instemming van de gevangenen kreeg heeft het ijs kunnen ontdooien. Het was maar net op tijd, want de conservatieve pers was hard op weg er een politieke kwestie van te maken. Hu is het weer gewoon een probleem tussen de cipiers en de gevangenen. DEN HAAG (ANP)- Prinses Chris tina, die in februari volgend jaar haar tweede kind zou verwach ten, heeft een miskraam gehad. Vorig jaar juni werd het eerste kind van de prinses en haar man Jorge Guillermo geboren. De bevalling gebeurde toen in het Academisch ziekenhuis in Utrecht Het is niet bekend of de jongste prinses, die al enige tijd in Ne derland verblijft, spoedig naar New York zal vertrekken, waar zij woont. Op 28 juni trad Christi na in het huwelijk met Jorge Guillermo. De verbreding van het kanaal is een onderdeel van de Ooster- scheldewerken. Minister Tuijnman heeft nog geen defi nitieve beslissing genomen over de aanvang van de werk zaamheden. Het PvdA-kamerlid Roels had minister Tuijnman vorige maand vragen gesteld over het uitblijven van zijn beslissing. Volgens Roels leefde de bevol king van Hansweert-Oost in on zekerheid over wat er met hun huizen zou gaan gebeuren. Tornado velt watertoren ELGIN - De watertoren van het Amerikaanse Elgin heeft het af moeten leggen tegen de tor nado's die over dit gebied raas den. Twee tornado's die gisteren de Amerikaanse staten Noord-Da- kota en Montana troffen, heb ben aan zeker zeven mensen het leven gekost. Tientallen mensen werden gewond. De ene wervelstorm trof Elgin, Noord-Dakota. Er vielen daar vier doden en ruim 20 gewon den, terwijl zeker 60 woningen werden verwoest. Enige uren la ter trok een andere tornado een spoor van vernieling door het wat westelijker gelegen dorp Gary in noordwest-Montana. Daar kwamen drie mensen om. Verscheidene huizen en kleine bedrijven werden vernield of zwaar beschadigd. LEIDEN - De kans is groot dat de Amerikaanse popformatie Santana evenals vorig jaar een concert zal geven in de Leidse Groenoordhallen. Zoals bekend heeft Santana een concert in het Haagse Zuiderpark, dat was ge pland op zondag 9 juli, afgezegd. Het Zwolse organisatiebureau Circle is nu met Santana overeen gekomen het concert te ver schuiven naar september en te splitsen in een optreden in de IJselhal te Zwolle en een optre den in de Groenoordhallen in Leiden. De elfduizend kaarten, die voor het festival in Den Haag waren verkocht blijven hun gel digheid behouden, maar kunnen ook bij de verkoopadressen wor den ingeleverd. Groenoordhal di recteur André de Jong: "Het zal moeilijk worden om voor Santa na een gaatje te vinden. In princi pe is de hal alleen op woensdag 20, donderdag 21 en vrijdag 22 september vrij voor een popcon cert. Circle heeft die afspraak met Santana achter mij rug om ge maakt. Ik hoop dat het lukt, maar het is nog niet zeker dat Santana hier in september een concert zal geven". James Daly overleden HOLLYWOOD - De Amerikaanse televisie- en filmacteur James Daly is op 59-jarige leeftijd aan een hartaanval bezweken. Hij trad o.m. op in de televisieseries "De FBI", "Gunsmoke", "The fugitive" en "Mission Impos sible". RUS WINT PIANO CONCOURS MOSKOU - De 21-jarige Rus Mik hail Pletnev, student aan het con servatorium van Moskou, heeft gisteren de pianowedstrijd op het zesde internationale Tsjaikows- ki-concours gewonnen. De enige Amerikaan die de finale bereikte was de Newyorker Gail Martin. Reeds eerder had de Amerikaan Nathaniel Rosen, eerste Oellist van het Symfonie-Orkest van Pittsburgh, de cellowedstrijd gewonnen. Vier Amerikanen haalden de finale op viool. De winnaar in deze ca tegorie is nog niet aangewezen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4