Regering weigert te praten over meer garanties Wet gewetensbezwaren ruimer Zuidmolukkers uit gemengde commissie salkunacolorfilm xWïi ^zomerpnjsvraag Oproep: „Haal een polioprik" MEER KANS VOOR WIE NIET IN HET LEGER WIL Spectaculaire actie maakte eind aan illegale stokerij Twee nieuwe gevallen van polio NjLi- Kabinet wijst CDA terug De overwegingen van Kombrink werden gedeeld door de woord voerders van PPR, PSP en D'66. WD-woordvoerder Keja stelde het regeringsvoorstel te kunnen steunen omdat daaruit blijkt dat politieke bezwaren tegen de mili taire dienst niet kunnen worden erkend. Zijn grootste bezwaar te gen het oude wijzigingsvoorstel van De Kwaadsteniet was dat diens omschrijving wel tot zo'n erkenning had kunnen leiden. De relatie met het gebruik van ge weld staat voor de WD voorop, zo onderschreef Keja de voor stellen van Scholten. Volgens de minister is de toevoe ging over de betrokkenheid bij geweld nodig omdat anders bij de toetsing van de gewetensbezwa ren interpretatieverschillen kun nen ontstaan, bijvoorbeeld over de erkenning van politieke be zwaren, die de regering niet be doelt. De Kwaadsteniet was het daarmee eens, al stelde hij nog al tijd zijn eigen voorstel op zich be ter te vinden. "Ik vermag ook nu nog niet in te zien waarom de re latie tot geweld met zoveel woor den moet worden vermeld". Die opmerking wekte de bevreem ding van de oppositie. Kombrink vroeg zich af waarom het CD A-lid dan niet toch zijn eigen voorstel handhaafde. Maar De Kwaadste niet bleek niet bereid om zijn voorstel en dat van de regering tegen elkaar in stemming te laten brengen. Hij accepteerde de ver klaring van minister Scholten dat het regeringsvoorstel geen be perking beoogt en trok daarop zijn wijzigingsvoorstel in. (Van onze correspondent) TERHEIJDEN - Op spectacu laire wijze heeft de rijkspoli tie van het district Breda in samenwerking met de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst (FIOD) gistermiddag om kwart over vijf drie Hon garen, een vader en twee zoons, gearresteerd die in Terheijden midden in de pol der in een oude boerenschuur clandestien jenever hebben gestookt. De aanhouding van èèn ver dachte geschiedde door leden van het landelijk arrestatie team, die per helikopter van de rijkspolitie op het erf van de boerij werden afgezet. Twee attente wachtmeesters van de rijkspolitie haalden de twee andere verdachten op het moment van de inval bij toeval uit de eerste de besz vrachtwagen die zij op de provinciale weg naar Terheij den lieten stoppen toen de overval begon. Vooronderzoek had uitgewezen dat de verdachten wel eens geweld zouden kunnen ge bruiken. De oudste verdach te, vader Sandor A. (42), een Hongaar die enige tijd in Dordrecht heeft gewoond, zou meermalen hebben ge dreigd de hele boerderij op te blazen bij een inval. Er zou den ook vuurwapens aanwe zig zijn geweest in de boerde rij. Bij een verkeersovertre ding in Dordrecht zou vader Sandor op de politie hebben geschoten. Verder was er ver teld dat over het met allerlei rommel overdekte erf van de niet meer in gebruik zijnde boerderij explosieven waren aangebracht om een overval tegen te gaan. Dit alles leidde ertoe dat de poli tie en de FIOD besloten een klein leger te mobiliseren. Om de verdachten te verras sen, had de overval dan ook per helikopter plaats door een vijftal leden van het landelijk arrestatieteam, dat voor dit soort werk is getraind. Die helikopter kwam eerst naar de KMA in Breda en vloog vandaar naar Terheijden, in een gecombineerde operatie met de politiemensen te land. Aan die operatie namen ver der deel leden van de recher che van de rijkspolitie van het district Breda, de technische recherche, deskundigen van de mijnopruimings- en ex- plosievendienst en enkele le den van de veldpolitie uit Zundert met hun diensthon- den, die een ontsnapping in het veld onmogelijk moesten maken. Om kwart over vijf zette de he likopter de leden van het ar restatieteam bij de boerderij af. Ze konden snel èèn van de beide zoons van Sandor A„ de 19-jarige Jozef, op de boerde rij aanhouden. In het huis bij de boerderij werden twee jonge meisjes uit Dordrecht aangetroffen, die door de po litie ook voor verhoor werden meegenomen. De arrestatie van vader Sandor en diens zoon du ook Sander heet, (20) had tegelijkertijd plaats. Zij zaten in een vrachtwagen en waren toe vallig op weg naar hun boer derij. Op het moment dat zij kwamen aanrijden uit de richting Zevenbergschen- hoek, kregen zij een stopte ken van de politie omdat het verkeer even moest worden stilgelegd. Van politiefoto's van de verdachten herkende een wachtmeester Sandor A. en voordat de mannen in de auto wisten wat er gebeurde, waren ze ingerekend. De stokerij bleek geheel onder gronds onder de schuur te zijn aangelegd. Alle appara tuur en de pijpen waren vol ledig afgeschermd en goed verborgen. De apparatuur werd ietwat merkwaardig ge noemd, maar de capaciteit van de ketels en giftbakken werd toch wel geschat op een produktie van zo'n 4000 liter alcohol per week. Er konden enkele honderden liters ge reed produkt in beslag wor den genomen. De oudste verdachte, die niet alleen van het jeneverstoken, maar ook van het schieten op de politie in Dordrecht wordt verdacht, zal voor de officier van justitie in Dordrecht worden geleid. Zijn beide zoons moeten, als er geen an dere verdenkingen zijn, na verhoor van zes uur worden vrijgelaten. DONDERDAG 29 JUNI 1978 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat in meerderheid akkoord met de voorstellen van minister Scholten (defensie) voor verrui ming van de wet gewetensbezwa ren tegen de militaire dienst. Al leen de oppositiepartijen ver werpen de voorstellen omdat zij vinden dat die niet ver genoeg gaan. Minister Scholten weet zich echter verzekerd van de steun van CDA en WD. Volgens het voorstel van Scholten, dat vandaag vrijwel zeker zal worden aangenomen, zullen de onoverkomelijke bezwaren kun nen worden erkend "tegen de persoonlijke vervulling van mili taire dienst in verband met het gebruik van middelen van ge weld waarbij men door de dienstvervulling in de Neder landse krijgsmacht kan worden betrokken De meningsverschillen in de Tweede Kamer zijn ontstaan over de eis dat de gewetensbezwaren CDA-woordvoerder Van Houwe- lingen had dinsdag duidelijk ge maakt geen genoegen te willen nemen met de nadere verklaring die de Urenco-partners (Neder land, West-Duitsland en Groot- Brittannie) willen afleggen over de kwestie van het internationaal beheer van plutonium, grondstof voor kernbommen. Van Houwe- lingen eiste nieuwe onderhande lingen om te komen tot water dichte waarborgen tegen militair misbruik van plutonium door Brazilië. Geloofwaardigheid Van Agt wilde gistermiddag niets weten van nieuwe gesprekken met de partners en met Brazilië. "Laat ik over één ding duidelijk zijn: de regering kan zich nu niet meer laten terugzenden naar de internationale onderhandelings tafel". Volgens Van Agt zou de internatio nale geloofwaardigheid van Ne derland ernstig in gevaar komen wanneer de regering, zoals Van Houwelingen had geëist, op nieuw zou trachten verder te pra ten over de kwestie van het plu- toniumopslagregime in Brazilië. Premier Van Agt voegde daaraan toe dat de regering zich niet ge bonden zou achten aan enige uit spraak van de Kamer tegen leve ring van uranium aan Brazilië. Het kabinet zou een eventuele motie daarover naast zich neer leggen. Daarmee kwam Van Agt. tot verbijstering van vele kamer jaar gewor betrekking moeten hebben op de mogelijke betrokkenheid bij ge bruik van geweld. De PvdA heeft daarover blijkens woordvoerder Kombrink heel andere opvattin gen dan de regering en de rege ringspartijen. Kombrink had vooral veel kritiek op de omme zwaai die CDA-woordvoerder De Kwaadsteniet volgens hem heeft gemaakt. De Kwaadsteniet diende anderhalf jaar geleden, toen de behandeling van deze slepende zaak wegens meningsverschillen tussen Tweede Kamer en de (vorige) re gering werd geschorst, een voor leden, terug op eerder gedane toezeggingen dat de Kamer het laatste woord zou hebben over de uraniumlevering aan Brazilië. Binnen de CDA-fractie ontstond vervolgens onenigheid over de vraag hoe men op deze botte af wijzing van de kant van de rege ring zou moeten reageren. Een belangrijke minderheid binnen de fractie bleek vooralsnog niet bereid woordvoerder Van Hou welingen. die immers had vast gesteld dat de door Nederland in het internationaal overleg be dongen voorwaarden onvol doende waren, te laten vallen. Verrast Door de onenigheid binnen het CDA, dat totaal verrast was door de harde opstelling van Van Agt en Van der Klaauw (buitenlandse zaken), was het gisteren niet mo gelijk de kamerbehandeling van de ÜC-kwestie af te ronden. Van avond, vlak voordat het zomerre ces van de Tweede Kamer begint, worden de debatten over de leve ring van verrijkt uranium aan Brazilië hervat. In antwoord op scherpe vragen van oud-minister Lubbers (CDA) gaf Van der Klaauw toe dat de ver plichting van Duitsland om een opwerkingsfabriek (om pluto nium in te maken) aan Brazilië te leveren, keihard is. Harder dan de afspraak die de drie Urenco- partners en Brazilië nu willen aangaan om ervoor te zorgen dat tijdig, voordat in Brazilië pluto nium wordt geproduceerd, voor dal land een opslagregime voor plutonium onder internationaal beheer zal bestaan. Ook de verplichting van de drie Urenco-partners verrijkt ura nium te leveren aan Brazilië is "harder" dan de verplichting van Brazilië mee te werken aan de totstandkoming van een opslag regime voor plutonium. Deze laatste verplichting is vastgelegd in de zogenaamde diplomatieke notawisseling over het gesprek van het niet "verspreiden van kernwapens. Deze notawisseling zou over enkele dagen moeten plaats hebben. Na de redevoeringen van de minis ters (ook minister van Aardenne van economische zaken hield nog een betoog waarin hij wees op het economisch en technologisch belang van de Nederlandse deel name in Urenco) begon urenlan ge fractievergadering van het CDA. stel in om "alle onoverkomelijke bezwaren tegen de persoonlijke vervulling van de militaire dienst in de Nederlandse krijgsmacht" te erkennen. Verdere toevoegin gen kwamen toen in zijn onder andere door de PvdA'er Kom brink mede ondertekende voor stel niet voor. "Een gewetensbe zwaar is een gewetensbezwaar", zo redeneerde hij destijds, en daarop mag niet afgedongen worden. Gisteren bleek echter in de Tweede Kamer dat De Kwaadsteniet zich nu volledig achter het nieuwe re geringsvoorstel heeft opgesteld. DEN HAAG (ANP) - In een open brief, aan "de ouders in Neder land en de jongeren en volwasse nen tot 27 jaar" heeft staatssecre taris mevrouw E. Veder-Smit gis teren aandacht gevraagd voor de polio-epidemie. Zij doet een dringend beroep op die groep die zich "om uiteenlopende rede nen" nog niet heeft laten inenten, dat nu wel te laten doen. "Het is u ongetwijfeld bekend dat er thans rond zeventig slachtof fers zijn van de kinderverlam ming die zich gedurende de laat ste weken in ons land voordoet. Gelukkig treedt bij de meesten, bij wie zich verlammingsver schijnselen vertonen, weer lang- UTRECHT - Er zijn gisteren weer twee gevallen van polio gemeld. Het betreft een 14-ja- rig meisje in Veenendaal en een 8-jarige jongen in Nieuw- Lekkerland. Beide kinderen vertonen lichte verlam mingsverschijnselen. Ze worden thuis verpleegd. Ze waren niet ingeënt Het totaal aantal gevallen van kinderverlamming is nu op gelopen tot 69. Hij trok zelfs zijn eigen wijzi gingsvoorstel in. De Kwaadste niet deelt het standpunt van mi nister Scholten dat de nieuwe wettekst slechts een nauwkeuri ge omschrijving en geen beper king is van wat hem destijds voor ogen stond. Kombrink bleek het daar niet mee eens. Door de toevoeging van de betrokkenheid bij geweld, wordt volgens hem een beperking in gebouwd. Een betere omschrij ving leidt al gauw tot een beper king, zo stelde hij. Als het alleen maar om zo'n omschrijving gaat, hoeft de regering zich bovendien zamerhand beterschap in maar het aantal dat door de ziekte wordt getroffen neemt nog steeds toe", zo schrijft de staatssecreta- Zij wijst erop dat het polio-virus praktisch ongevaarlijk is voor mensen van 27 jaar en ouder "en geheel ongevaarlijk voor hen die zich hebben laten inenten" "Bo vendien heeft in ons land geluk kig een zeer groot percentage van de bevolking op basis van vrij willigheid zich laten inenten. Niettemin is er toch nog steeds een groep, in de leeftijd van jon ger dan 27 jaar. bij wie om uit eenlopende redenen deze maat regel nog niet is genomen. Ik doe een dringend beroep op hen allen om zich alsnog voor inenting te melden. Hieraan zijn in het ge heel geen risico's verbonden. In dat opzicht is de situatie totaal anders dan in het verleden bij de inenting tegen pokken, waarbij zich ernstige complicaties kon den voordoen. Er zijn vele adres sen waar u zich kunt melden: het zij bij de huisarts, hetzij bij de GGD in uw woonplaats, hetzij bij de kruisverenigingen waar men u weer verder zal helpen". "Het is van groot belang dat u deze stap alsnog doet. De beslissing die u neemt, geldt niet alleen uzelf maar ook uw gezin en de mensen met wie u omgaat. In dit opzicht dragen wij allemaal een verantwoordelijkheid ook voor onze medemensen. Door te zor gen dat u zichzelf en anderen voor besmetting vrijwaart, helpt u mee om veel leed en verdriet te voorkomen", aldus zegt me vrouw Veder-Smit langs deze "ongewone weg". niet zo tegen het voorstel van De Kwaadsteniet te verzetten. Aangezien ook de indieners van het wijzigingsvoorstel destijds niet wilden dat louter politieke be zwaren worden erkend, is de toe voeging van de regering overbo dig. Kombrink stelde dat ook te gen de indirecte betrokkenheid bij gebruik van geweld gewe tensbezwaren (zoals optreden el ders van NAVO-partners) moge lijk moeten zijn. Volgens de be windsman staat ook daarbij voorop dat de betrokkenen prin cipieel elk geweld moet afwijzen. DEN HAAG (ANP) - Dc vaste commissie van de Tweede Kamer voor buitenlandse zaken werkt aan een petitie, waarin bij de Russische autoriteiten wordt ge protesteerd tegen de veroorde ling van de joodse Russen Wla- dimir Slepak en Ida Nudel. Dit is het resultaat van een gesprek dat Alexander Slepak, een van de zoons van Slepak, gisteren had met de kamercommissie. Wladimir Slepak en Ida Nudel werden op 21 juni veroordeeld tot respectievelijk vijf jaar en vier jaar interne verbanning. Zij wa ren beschuldigd van "kwaadwil lige straatschenderij". Op 1 juni hadden zij, afzonderlijk, in hun woningen geprotesteerd tegen de weigering van de Russische auto riteiten hun een uitreisvisum te verstrekken. Op de foto van links naar rechts: rabbijn Soetendorp, Alexander Slepak en liana Friedman. Alexander kreeg een half jaar geleden een uitreisvisum. Ilena, dc zuster van mevrouw Nudel. kreeg al zes jaar geleden toe stemming Rusland te verlaten. ROTTERDAM (ANP) - De Neder lands-Molukse commissie Kob- ben-Mantouw gaat uiteen. Een meerderheid van de Zuidmoluk kers in de groep, en mogelijk ook een Nederlands lid. stappen op. De Zuidmolukse leider ïr. J. A. Manusama maakt dit vanmiddag bekend. Over de achtergronden wilde Ma nusama gisteren niets zeggen. Ook de tien leden van de com missie wilden nog weinig kwijt. Wel werd gisteravond bekend, dat een brief onderweg is naar minister Wiegel (binnenlandse zaken), die het Molukkenbeleid coördineert. Hierin zouden de Zuidmolukse commissieleden hun standpunt toelichten. Prof. A. J. F. Kobben, mede-voor zitter van de gemengde commis sie. bevestigde dal er een brief is geschreven. Welke handtekenin gen er onder staan wilde hij niet zeggen Volgens hem is er binnen de commissie geen sprake van een conflict. De vraag of het dan gaat om onvrede over het rege ringsbeleid, wilde hij niet beant woorden. De commissie heeft eind maart een studie afgerond over de huidige politieke situatie op de zuid-Mo- lukken. Dit rapport is nog niet gepubliceerd. Volgens Zuidmo lukse leden van de commissie staan er veel "onaangename" fei ten in voor de Nederlandse en In donesische autoriteiten. Het rapport zou het derde zijn van de commissie, die in januari 1976 ingesteld werd, vlak na de gijze ling in Wijster. De Zuidmolukse leider ir. Manusama wees toen de vijf Molukse leden aan. De toen malige regering-Den Uvl gaf "de commissie van tien" de opdracht de verhoudingen tussen Neder landers en Molukkers te analyse- ADVERTENTIE Elke week nieuwe Driizen/kamera's tot f 499.-1 Elke week nieuwe prijzen (kamera's fot f 499,-) Vraag naar Sakuracolor - de beste kleurenfilm ter wereld, in alle formaten, voor alle kamera's, voor kleurenfoto's en dia's Sakuracolor-films komen van een gigantisch concern (Konishiroku), dat al meer dan 100 jaar ervaring heelt op het gebied van foto apparatuur en fotografische materialen. Ook de bekende Konica- kamera s komen hier vandaan Imp.Kinotechniek 02968-6355 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Regering en CDA kwamen gisteren in ern stige botsing over de kwestie van de levering van ver rijkt uranium aan Brazilië. Premier Van Agt wees tij dens het kamerdebat over de UC-kwestie elke verdere poging tot verbetering van de veiligheidsgaranties voor het Brazilië-contract resoluut van de hand.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7