Patiënten geven voorlichting GULDEN VUES win een prijs in de haak en breitofifr' a he HET GULDEN VLIES Presidentsverkiezing laat Italië koud WOLBOETIEK Over erfelijke ziekten w DE POORTER. Bekendmaking. DONDERDAG 29 JUNI 1978 VARIA PAGINA 11 (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG - Acht samen werkende ouder- en pa tiëntenorganisaties die te zamen 300.000 patiënten vertegenwoordigen, heb ben tijdens een bijeen komst gisteren in Den Haag een brochure uitge geven, waarin voorlich ting wordt gegeven over de vroegtijdige opsporing van erfelijke en aangebo ren ziekten. De brochure wordt in een oplage van 20.000 verspreid onder huis artsen. kinderartsen, wijkver pleegkundigen en opleidingsin stituten. De actie begint in augus tus en wordt gevolgd door een symposium in januari volgend jaar, dat de vroegtijdige onder kenning van deze ziekten en af wijkingen als onderwerp zal hebben. Volgens vertegenwoordigers van de ouder- en patiëntenorganisa ties is het met de opsporing van orfelijke en aangeboren ziekten en met de voorkoming daarvan slecht gesteld. Er is een aantal centra, doorgaans verbonden aan universiteiten, waar een dergelijk onderzoek wordt uitgevoerd, maar die hebben wachttijden van zo'n twee jaar. De kliniek in Gro ningen is door personeelsgebrek (lees gebrek aan financiële mid delen) gesloten. Eenzelfde lot dreigt het centrum voor prena tale diagnostiek (onderzoek van de vrucht, doorgaans op erfelijk heidsafwijkingen) in Rotterdam, beter bekend als het instituut van professor Galjaard, als voor 31 december geen oplossing is ge vonden voor de financiële problemen. Oorzaak is het feit dat men bij het ministerie van onderwijs, de grootste financier van deze insti tuten, niet langer geld wenst te pompen in instellingen die dat geld niet igebruiken voor weten schappelijk onderzoek maar voor de gezondheidszorg. Centra als die van professor Gal jaard zouden daarom, niet alleen volgens het ministerie van on derwijs maar ook volgens de pa tiëntenorganisaties, door het mi nisterie van volksgezondyid moeten worden gefinancierd. Maar op het verzoek om het onder zoek naar erfelijke en aangeboren ziekten en het verstrekken van erfelijksheidsadviezen in het zie kenfondspakket op te nemen reageren de ziekenfondsen niet. Risico Waar gaat het nu eigenlijk om? Vier procent van het aantal levend ge boren kinderen heeft een erfelij ke afwijking en in zo'n geval is een herhalingsrisico 25 tot 50 procent. Dit wil zeggen dat van de daarop volgende vier kinderen binnen dat gezin een zeker en twee waarschijnlijk eenzelfde afwijking zullen krijgen. Daar naast komen in ons land elk jaar 7.000 kinderen met een aangebo ren afwijking ter wereld. En ook hier is het herhalingsrisico groot. In beide gevallen is het zaak om de afwijking zo snel mogelijk te ont dekken en om herhaling te voor komen. De samenstellers van de brochure vinden echter dat er. met name bij de huisartsen, een ontstellend gebrek is aan kennis over dit soort zaken. Niet alleen over de eigenlijke ziekte, maar ook over de verwijzingsmoge lijkheden naar centra waar die kennis wel aanwezig is. En dan heeft men het nog niet eens over de zo noodzakelijke voorlichting. In 1970 is een onderzoek ingesteld onder ouders van kinderen die lijden aan 'cystic fibrosis', een ziekte waardoor slijm taai wordt en de longen en spijsverterings organen doet verstoppen. Zeven tig procent van de ouders was niet voorgelicht over het herha lingsrisico. Slechts zeven procent van de ouders krijgt op dit mo ment erfelijkheidsvoorlichting. En van de zwangere vrouwen met een verhoogd risico (boven de 38 jaar) krijgt niet meer dan tien tot vijftien procent een vruchtwa teren derzoek. Financiering De brochure moet de huisarts in het spoor zetten. Maar wordt zo'n brochure dan niet een beetje de slang die zichzelf in de staart bijt. Het ligt immers voor de hand, dat bij een effectieve actie het aantal aanvragen voor prenataal onder zoek en erfelijkheidsadviezen aanzienlijk zal toenemen. En dat op een ogenblik waarop de centra waar dat moet gebeuren van fi nanciële middelen worden afge sneden. De patiëntenorganisaties zijn zich dat risico echter zeer wel bewust. Vandaar dat zij deze week in een gesprek met staatssecretaris Ve der-Smit van volksgezondheid sterk hebben aangedrongen op een bevredigende financiering van de centra. Volgens de heer Vrouwenvelder van de Federatie van Ouderverenigingen heeft mevrouw Veder-Smit alle begrip voor de problemen. Het is echter geen kwestie van 'ja' of 'nee', maar een kwestie van voorrang, zegt mevrouw Veder-Smit, die overigens de ziekenfondsraad om advies heeft gevraagd. DEN HAAG (ANP) - Prins Claus bracht gisteren een werkbezoek aan de stad Den Haag, waar hij sprak met een aantal wethouders en burgemees ter Schols (tweede van rechts). De prins gaat binnenkort met zijn gezin wonen in het Haagse Huis den Bosch. PRAAG - De vijfde Praagse vredesconferentie is gisteren geëindigd meteen boodschap aan alle kerken en christenen in de wereld. De 600 deelne mers uit 84 landen keren zich daarin tegen ongerechtigheid en onderdrukking en verkla ren zich te willen inzetten voor een rechtvaardige, men selijke en vrije samenleving. Zij uiten hun tevredenheid over de slotverklaring van Helsin ki en de ontspanning in Eu ropa, maar wijzen er tegelijk op dat de wereld nog ver ver wijderd is van vrede. Voor beelden: de racistisch onder drukking in Zuid-Afrika, de fascistische dictaturen in La- tijns-Amerika en elders en de neo-kolonialistische uitbui ting, die steeds gewelddadi ger vormen aanneemt De Praagse vredesconferentie gaat niet in op de klachten, onder meer van Amnesty In ternational, over de schen ding van de mensenrechten binnen het Oostblok. Wel wordt beklemtoond, dat ie dereen recht heeft op arbeid, medische verzorging en on derwijs en op een "creatieve en verantwoorde uitdrukking van het geweten". De confe rentie veroordeelt alle streven om de mensenrechten voor propagandistische doelein den te gebruiken. Zij stelt in haar boodschap voor, het jaar 2000 uit te roepen tot "vredesjaar" en de tijd daar- (Van onze correspondent) ROME - De televisiecamera's staan al gereed in de vergaderzaal van Montecitorio, het Italiaanse ka mergebouw, maar het lijkt on waarschijnlijk dat bij de uitzen dingen van de presidentsverkie zingen de steden er zo uitgestor ven bij zullen liggen als bij de voetbalwedstrijden in Argenti nië. De bevolking zit er nu niet bepaald ademloos op te wachten wie er als opvolger van de afge treden Giovanni Leone uit de bus zal komen. Grote spanning heerst er daarentegen bij de politieke partijen, die het onderling nog steeds niet eens zijn geworden over de man die de komende ze ven jaar „de eenheid van de na tie" moet verpersoonlijken, zoals de grondwet de voornaamste de president om- Giswerk Vanmiddag om vier uur kwamen de beide kamers van het parle ment, aangevuld met 58 verte genwoordigers van de geweste lijke raden, in gezamenlijke zit ting bijeen voor de eerste stem ronde. Hierbij, zoals bij de twee volgende, is een meerderheid van twee derde van het totale aantal stemgerechtigden vereist, en het is sinds het bestaan van de re publikeinse grondwet nog nooit voorgekomen dat een kandidaat werd gekozen vóór de vierde stemming: van dat ogenblik af ls een eenvoudige meerderheid, van de helft plus een, voldoende. Leone werd bij de 23ste stemron de gekozen, en ditmaal schijnen de parlementaire koffiedikkij kers er een tiental te verwach- Het is de gewoonte dat de partijen een aanloop nemen met zoge naamde vlagkandidaten, meestal eerbiedwaardige oude heren, die geen enkele kans lopen zelfs maar per ongeluk gekozen te worden. Naar verwachting zullen de christen-democraten uitko men met Guido Gonella, een van de oprichters van de partij voor het fascisme; de socialisten met de niet meer helemaal toereke ningsvatbare Pietro Nenni; en de communisten met Giorgio Amendola, een van hun oude garde, die best een volwaardige kandidaat zou kunnen zijn, als hij maar geen communist was. Pas daarna zullen de eigenlijke kan didaten naar voren komen, en wat de Italiaanse kranten daar over schrijven, komt grotendeels neer op giswerk. Alleen de socialisten hebben een beginselverklaring afgelegd, die erg veel lijkt op de beroemde slagzin van de oude TFord: „Wij sluiten geen enkele kandidaat uit, mits het maar een socialist is", liet partijleider Bettino Craxi al vorige week weten. De com munisten lijken bereid hierin een heel eind mee te gaan, maar spre ken wel een bedekte voorkeur uit voor de vroegere kamervoorzitter Sandro Pertini, zeker een van de meest geachte en populairste po litici van Italië (hij schreef o.a. een bestseller over zijn talrijke veroordelingen en ontsnappin gen onder het fascistische regi me) maar ook een van de oudste: hij is 82. De christen-democraten schijnen nog steeds te wankelen tussen een eigen kandidatuur (hun par tijleider Benigno Zaccagnini zou dan de meest aangewezen man zijn) en de wil vooral de eenheid Legpenning Eremetaal. Ds. G. Spilt, voorzitter van de synode van de Hervormde Kerk, heeft de legpenning van deze kerk uitgereikt aan de heer H. van Eesteren in Den Haag, alge meen bouwkundig adviseur. De heer Van Eesteren diende deze kerk gedurende 45 jaar als kerkvoogd en als lid van de landelijke bouw- en res tauratiecommissie. Hij was actief betrokken bij tal van bouw-en restauratieplannen. Beroepingswerk. Hervorm de Kerk. beroepen te Hooge- veen A. J. de Bue Scharne- goutum (Fr), te Windesheim J. Ouwendijk Besoyen; aan genomen naar Rossum (Geld) kandidaat J. C. van Dongen Wageningen; bedankt voor Almelo S. L. S. de Vries Peize, voor Ede W. Verboom Wad- dinxveen. Ds. Verboom heeft meegedeeld, voorlopig geen beroep in overweging te zul len nemen.Gereformeerde kerken, aangenomen naar Zwartemeer-Klazienaveen (Dr)L. van Wijngaarden Am stelveen; bedankt voor Dok- kum D. Bouwknegt Rotter dam-I Jsselmonde.Chr. Ge- ref. Kerken: aangenomen naar Rotterdam-Centrum J. Mannie Assen. te bewaren tussen de vijf partijen waarop hun minderheidskabine- tAndreotti steunt. Als dit laatste verlangen de overhand krijgt, zullen ze zich waarschijnlijk moeten neerleggen bij de eis van de socialisten, die immers een ui terst comfortabele plaats inne men, midden op de wip tussen de twee grote partijen. De namen die in dit verband worden genoemd, zijn die van hun vroegere partij leider Francesco de Martino, de huidige Europese commissaris voor economische zaken Antonio Giolitti ën de outsider Norberto Bobbio, professor in de wijsbe geerte aan de universiteit van Tu rijn. Vanmiddag u het doek op gegaan voor de eerste akte. Het zal van de spelers afhangen of het nu nog verstrooide publiek van 55 mil joen Italianen gaandeweg be langstelling voor het stuk zal gaan krijgen. DEN HAAG/BOSKOOP - Een 34- jarige chauffeur uit Boskoop is door de Haagse politierechter veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf en negen maanden voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid. De chauffeur raakte met zijn trekker met ople- ger betrokken bij een ongeluk. Hij verkeerde toen onder invloed van alcohol. Politie lost zilverkraak op AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft de buit te ruggevonden van de inbraak die in de nacht van 20 op 21 juni werd gepleegd in een veilinggebouw in de hoofdstad. Inbrekers namen daar toen voor 240.000 aan an tiek zilver mee. De 2e priis een Smyrna knooppakket t w.v 350.--. Hel is feest in Leiden. 30 juni start de Tour de France in onze sleutelstad Wolboetiek Het Gulden Vlies haakt daar op in met een eigen "haak en breitour Alle klanten kunnen meedoen en een van de prachtige prijzen winnen. De 1e priis is een originele Raleigh dames- of herenfiets compleet met trommelremmen en driewersnellings- naaf. t.w.v. 550.-. De 3e prns een Soedan knooppakket t w.v. 100.-. En nog 10 handwerkpakketten t.w.v. 25.- In onze winkel krijgt elke klant een deel nemerskaart en kan meteen meedoen Dus, race naar de Breestraat. doe mee en win! Succes! Jè speciaalzaak voor wol en handwerken Breestraat 211/hoek Wolsteeg (t.o. stadhuis) Leiden Kom kijken naar het fietsende echtpaar in onze etalage! dames- heren G kjndermode vijf-meiplein - leiden Merckx dit: „Si les Hollandais font Ie Tour comme Ie Poorter fait des baguettes, ils gagnaient sürement" Met andere woorden: Merckx zegt: „Als de Hollanders zo fietsen als de Poorter Franse stokken bakt, dan winnen zij de Tour" Deze 14 dagen grote Franse stokken 1 Croissants 40 ct. Op alle markten elke dag vers, de warmste bakker Gedeputeerde Staten van de Provincie Zuid-Holland, maken ter voldoening aan het bepaalde in artikel 4. vierde en zesde lid, van de Wet op de ruimtelijke ordening be kend, dat ter provinciale griffie, Koningskade 1 te 's-Gra- venhage, alsmede ter secretarie van de gemeenten: Ter Aar, Oud-Alblas, Alkemade, Alphen aan den Rijn, Amei- de, Ammerstol, Arkel, Asperen, Bergambacht, Berken- woude, Bleskensgraaf en Hofwegen, Bodegraven, Bos koop, brandwijk, unebruggen, Everdingen, Giessen- burg, Gouda, Goudarak, Goudriaan, Gorinchem, Groot Ammers, Haastrecht, Hagestein, Hardinxveld-Giessen- dam, Hazerswoude, Hei- en Boeicop, Heukelum, Hoogblokland, Hoornaar, Kedichem. Koudekerk aan den Rijn, Krimpen aan de Lek, Langerak, Leerbroek, Leer dam, Leimuiden, Lekkerkerk, Nieuw-Lekkerland, Lex- mond, Meerkerk, Moerkapelle, Molenaarsgraaf, Moor drecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Nieuwkoop. Nieuw- land, Nieuwpoort, Nieuwveen, Noordeloos, Ottoland, Ouderkerk aan den IJssel, Reeuwijk, Rijnsaterwoude, Schelluinen, Schoonhoven, Schoorewoerd, Stolwijk, Streefkerk, Tienhoven, Vianen. Vlist, Waddinxveen, Wijngaarden, Woerden, Woubrugge, Zevenhoven en Zevenhuizen, met ingang van 3 juli 1978 het bij besluit van provinciale staten van 19 mei, nr. 8, vastgestelde streekplan Zuid-Holland Oost tèr inzage ligt. De volgende stukken zullen ter inzage liggen. 1. Het ontwerp-streekplan. 2. Deel II: Behandeling bezwaarschriften (met wijzigin gen). 3. Deel III: De nota van wijzigingen. 4. Een doorzichtig overlegvel met wijzigingen inzake de plankaart. 5. De door provinciale staten aanvaarde moties en amendementen. 6. De voordracht. 7. Het besluit van provinciale staten van 19 mei, nr. 8, tot vaststelling van het streekplan. Voorts bestaat de mogelijkheid een exemplaar van het streekplan in verzorgde uitgave te verkrijgen door 50.- over te maken op girorekening 120234 ten name van de chef van de 5e afdeling ter provinciale griffie van Zuid- Holland. Koningskade 1 te 's-Gravenhage, onder ver melding van "Streekplan Zuid-Holland Oost". Wij streven er naar in de loop van augustus/september 1978 de verzorgde uitgave voor verspreiding gereed te hebben. 's-Gravenhage, 20 juni 1978. Gedeputeerde Staten voornoemd. M. Vrolijk, voorzitter. J de Vries, griffier. Te koop 5 krielkippen en een haan 1 jaar oud en goed legs. Tel. 071-134967. den. Vermist donkere Siamees (seal- point) grijze haren rond de ogen, heeft medicijnen nodig. Tegen ho ge beloning terug te bezorgen. Tel. 071-140104 Rembrandtstraat 5. Aangeboden 5 perzische katjes. 7 weken, ingeënt 150,- per stuk tel. 070-450669. 2 siamezen kittens seal point kater, seal tabby poes met stamboom, na 6 uur. 3 Octoberstraat 2a, Leiden tel. 140934 Te koop langharige tekkel met stamboom getat. ingeënt en ont wormd. Mevr. Paauw, Geerweg 1 Zoeterwoude-dorp, telefoon 01715-1562. Welke dame wil gedurende de maand augustus onze poes in huis nemen. Vergoeding n.o.t.k. 071-123302. Rozesteyns Hondesalon. Rijksge diplomeerd. Voor het vakkundig knippen en trimmen van alle hon denrassen. Hoge Rijndijk 93, tele foon 071-134616. De dieren in het asiel vragen be leefd een goed tehuis bij dieren vrienden. Inl Nieuw Leids Dierena siel Besjeslaan 6B. telefoon 131670. Goed tehuis gezocht voor Bouvier, zuiver ras. 3 jaar oud, teef Telefoon 01716-2838 Vermist grijs met zwart gestreepte kater (gecastrDa Costastr. 35, Leiden, tel 071-310122

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11