ISRAEL MATIGT TOON WEEKAAN6IEDINGEN NAAST HET NIEUWS EG-top Bremen in teken stabiliteit wisselkoers Sovjet-Unie lanceert weer Sojoez,nu met Pool en Rus (SuttC w $UP® 1 Q5 Ux -69 2 25 1 29 4.25 Toch bal voor Caroline Rus slaat toeristen met een bijl dood Schadeloosstelling kinderen Rosenberg Taveners Engelse vruchtendrups Venda kola- sinas- of lemonlime Fancy pink zalm Siam food ananasstukjes gevulde kano's 96 PolkenJj Zeiler schwarze katz VROOMS DREESMANN MONACO - Ter ere van de bruiloft van prinses Caroline van Monaco werd gister avond in het vorstendom een feestelijk bal gehouden. Vóór het bal poseerden de prinses met haar verloofde Philippe Junot en haar ouders op het balkon van het paleis. Toen stond er trouwens al een lange stoet te wachten op het grote moment om in het pa leis te worden toegelaten, zo dat het bal kon beginnen. Het huwelijk van de prinses wordt vandaag gesloten, morgen wordt het kerkelijk ingezegend. Aanvankelijk had het prinselijk ouderpaar geweigerd groot scheepse festiviteiten te or ganiseren. Boze tongen fluis teren dat vooral prinses Gra- cia nogal bezwaren heeft te gen haar aanstaande schoon zoon. Junot is niet van adel lijke komaf, hij is zeventien jaar ouder dan Caroline en een gerenommeerde playboy. Maar gisteravond leek er geen vuiltje aan de lucht en werd er gewoon feest gevierd, zoals dat hoort bij het huwelijk van een rijke, mooie prinses. JERUZALEM (Reuter/ANP) - Het bureau van de Israëli sche premier Menachem Begin, heeft gisteren een verkla ring uitgegeven waarin gezegd werd dat "Egypte geen vredesplan heeft ingediend en dat derhalve niet eender- gelijk plan door Israël is verworpen." Aandacht voor economische groei Zondag had het Israëlische kabinet "zonder voorbehoud" Egypti sche voorstellen van de hand ge wezen die volgens radio Cairo in hielden dat Israël de bezette westelijke jordaanoever aan Jor danië toewijst en de strook van Gaza aan Egypte. President Carter uitte maandag zijn verbazing dat Israël de Egypti sche denkbeelden al verwierp voordat zij officieel door Egypte waren ingediend. Tegenvoorstel Uit kringen in de omgeving van het Israëlische ministerie van defen sie is vernomen dat de minister, Ezer Weizman, in antwoord op een boodschap van «ijn Egypti sche ambtgenoot, Mohammed Abdel Gamassi heeft voorgesteld de onderhandelingen te hervat ten op basis van het Israëlische antwoord aan Washington op de Amerikaanse vragen over de toe komst van westelijk Jordanië en Gaza. Hij opperde voorts te komen tot een verduidelijking van de standpun ten van beide partijen daar de massamedia volgens hem niet geheel juiste berichten daarover hadden gegeven. Washington zou teleurstelling heb ben getoond over het Israëlische antwoord op de gestelde vragen. De algemene vergadering van de internationale arbeidsorganisatie (IAO) die te Genève bijeen is, heeft gisteren een resolutie ver worpen waarin Israël werd ver oordeeld. Het voorstel, afkomstig van Libië en Syrië, kreeg 211 tegen nul stemmen, bij 139 onthoudingen. Aangezien het vereiste aantal deelnemers aan de stemming - 236 - niet werd gehaald, werd de resolutie geacht te zijn afgewe- retten moeten dragen in een campagne voor het herstel van de tucht en verbetering van het mili taire voorkomen. Mevrouw Shoelamit Alonf, de on- afhakelijke afgevaardigde, heeft het wapenvoorschrift betreu renswaardig genoemd, omdat de Israëlische stad nu volgens haar gaat lijken op een legerplaats. „BELEDIGING" In Johannesburg is een zwarte tuinman schuldig bevonden aan belediging van de dochter van zijn blanke werkgever door haar een liefdesbrief te schrijven. Het meisje verklaarde voor de rechtbank dat zij ondersteboven was geweest van de brief en dat het biljet van een rand dat de tuinman had bijgesloten, zout in de wonde was geweest. De rechtbank hoorde de inhoud van de brief aan. Zijn aanhef luid de: "Hallo, hoe gaat het schatjc?", en hij bevatte de uitnodiging terug te schrijven of de afzender in zijn kamer op te zoeken. De 24-jarige beklaagde. Paul Moshwew, werd tegen storting van 70 rand voorwaardelijk vrijgelaten om op 18 juli te worden gevon nist. Hij had het schrijven van het briefje maar gezegd dat hij het uit liefde had gedaan en niet om de vrouw te beledigen of te kwetsen. VIS UIT RIJN TE ETEN De minister van landbouw van de Westduitse deelstaat Rijnland- Palz, Otto Mever, zal zonder bedenken een in de Rijn gevangen vis nuttigen. Hij verklaarde gisteren dat de sanering van de Rijn al zover is opgeschoten, dat dit mogelijk is. Meyer baseert zijn uitlatingen op een onderzoek dat sinds eind vorigjaaris gevoerd. Hierbij werden gevangen vissen onderzocht op de aanwezigheid van met name zware metalen als lood, cad mium en kwik en van landbouwvergiften. De gevonden hoeveel heden zware metalen bleven in het uiterste geval nog 20 procent onder het toegestane maximum. 'SPEELGOED' Op de speelgoedafdeling van het Parijse warenhuis Bazar de l'Ho- tel de Ville in het hart van de stad werd deze week door een schoonmaker een zware bom gevonden, die zo was afgesteld dat hij zaterdagmiddag op het drukste moment had moeten ontplof fen. Volgens de politie had het zelf vervaardigde, ingenieuze e ontste kingsmechanisme op het beslissende ogenblik door onbekende oorzaak gefaald, want na demontage van het projectiel bleek het prima te werken. In elk geval was de lading niet tot ontploffing gekomen. LONDEN (Reuter) - De Sovjet- Unie heeft gisteren een Sojoez- ruimtevaartuig met twee man aan boord gelanceerd. Later op de avond meldde het persbureau Tass dat een Rus en een Pool zijn gelanceerd, die met hun Sojoez moeten vasthaken aan de Saljoet- 6. Het zijn Pjotr Klimoek en de Pool (Van onze correspondent) LUXEMBURG - Grotere stabiliteit in de wisselkoersen van de mun ten van de Europese Negen wordt een van de belangrijkste gespreksthema's op de Eurotop van regeringsleiders van de Ne gen die volgende week in Bre men plaatsheeft Daarnaast willen de Negen afspraken maken over een gemeenschappelijke strate gie om de economische groei te bevorderen. Het topberaad in Bremen wordt een week later gevolgd door de westelijke economische top in Bonn. De vier grootste EG-lan- den (West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Italië) beraden zich daar met Amerika en Japan over maatregelen om de economische crisis te overwinnen. De voorbereiding van de Europese raad van regeringschefs werd gis teren in Luxemburg afgesloten door de ministers van buiten landse zaken van de Negen. Ze legden de laatste hand aan een rapport waarin de voortgang wordt beschreven die de Europe se Negen hebben gemaakt sinds de vorige EG-top, begin april in Kopenhagen. Die voortgang is zeer gering, zo werden de Negen het gisteren opnieuw niet eens over de uit gangspunten voor een gemeen schappelijk energiebeleid. De belangentegenstellingen tussen Italië en het Verenigd Koninkrijk bleken niet te overbruggen. Vol gens de Engelse minister David Owen behoeft daaraan niet al te zwaar worden getild. We hoeven ons niet te schamen Amerika on der ogen te komen, zei hij gerust stellend. Behalve over de economische groei-strategie en de Europese wisselkoersen zullen de Negen regeringsleiders ook spreken over de betrekkingen van de Eu ropese Gemeenschap met Japan, de landbouw rond de Middel landse Zee (Italië wil dat dit probleem krachtig wordt aange- Gewapend In Tel Aviv is gisteren van militaire zijde meedegeeld dat de Israëli sche officieren en onderofficie ren voortaan altijd hun wapens moeten dragen als voorzorgs maatregel tegen terroristenaan slagen. Tot nu toe moesten de officieren en onderofficieren alleen hun wa pens dragen wanneer ze op weg waren naar of terugkeerden van bases in bezet gebied. De ervaring heeft geleerd, aldus de militaire kringen, dat officieren en onderofficieren die getuige waren van aanvallende terroris ten, dezen hadden kunnen afwe ren als zij over hun wapens had- den beschikt. Khf.' ,i;™!,ta.1.re.,ÏLb_e- Het bevel om altijd wapens te dra- gen is afkomstig van de chef van de Israëlische generale staf. Ey- tan. die onlangs ook voorschreef dat officieren en soldaten hun ba- De Rus Pjotr Klimoek De Pool Miroslav Jermasjevski. pakt met het oog op de toetreding tot de EG van nieuwe concurren ten zoals Spanje). Het Midden-Oosten en de situatie in Afrika (Namibië, Rhodesië) maken de agenda vol. Kernstuk raad wordt het Westduitse-Fran- se plan om de wisselkoersen van de Europese munten te comple menteren. MOSKOU (UPI/AFP) - Een jonge Rus heeft gisteren in Moskou een groep Zweedse toeristen met een bijl aangevallen. Een bejaard echtpaar sloeg hij dood en een derde Zweed bracht hij zware verwondingen toe, voordat hij kon worden overmeesterd en in een ambulance weggevoerd. Miroslav Jermasjevski. Zij zijn om 18.27 uur Moskoutijd (17.37 uur onze tijd) van Baikonoer ver trokken. De Sojoez 30 is op weg naar de Sal- joet-6, waar de Sovjet-ruimte vaarders Wladimir Kovalenok en Alexander Ivansjenkov op het ogenblik werken. Jermasjevski is de tweede niet uit de Sovjet-Unie afkomstige ruim tevaarder die met een Sojoez de ruimte ingaat. De eerste was de Tsjech Wladimir Remek, die de vorige bemanning van de Saljoet- 6 bezocht. Jermasjevski is opgeleid in het ka der van het programma "Inter- cosmos", waarbij andere landen van het Oostblok zijn betrokken. De volgende die op de nominatie zou staan zou een ruimtevaarder uit Oost-Duitsland zijn. Bij Inter- cosmos zijn ook B-ilgarije, Cuba, Mongolië, Roemenië en Honga rije aangesloten. De kleinere lan den van het Oostblok zouden fi nancieel niet in staat zijn in hun eentje ruimte-onderzoek met zijn veelvuldige aspecten te plegen. De samenwerkingsovereenkomst is in 1976 ondertekend. De ruim tevaarders uit andere landen worden allen in het Sovjetrussi- sche opleidingscentrum voor ruimtevaarders "Joeri Gagarin" op hun vlucht voorbereid. Aanslag in Spanje niei een grote bijl af op de toeris ten die zich bij de ingang bevon den van het grote Intoeristhotel in het centrum van de Sovjet hoofdstad. De reden van zijn aanval was niet duidelijk. De gealarmeerde politie heeft hem later overmeesterd. De slachtoffers behoorden tot een groep die gisteren na een verblijf Volgens ooggetuigen werd vanuit in Moskou naar huis zou terugke- een taxi op de jeep met politie- geschoten. SAN SEBASTIAN (AFP) - Onbe kenden hebben gisteren in een industriewijk van Bidebieta, ten noorden van de Spaanse stad San Sebastian, drie leden van de Guardia Civil neergeschoten. Eén van hen is later overleden. ADVERTENTIE WASHINGTON (AFP) - De kinde ren van Julius en Ethel Rosen berg, het echtpaar dat in 1953 op beschuldiging van spionage voor de Sovjet-Unie in de VS werd te rechtgesteld, krijgt van het Ame rikaanse ministerie van justitie 195.802 dollar (ongeveer 450.000) ter vergoeding van kos ten die zij hebben gemaakt bij hun streven naar eerherstel voor hun ouders. Functionarissen van het ministerie deelden mee dat dergelijke beta lingen mogelijk zijn geworden sinds de aanvaarding in 1974 van een amendement op de wet op de vrijheid van informatie. Krach tens dit amendement kan de overheid "redelijke en wettige kosten" vergoeden, gemaakt door mensen die hun toevlucht tot gerechtelijke acties hebben moeten nemen om toegang te krijgen tot informatie waarover de overheid beschikt. Het bedrag dat Michael en Robert Meeropol, de aangenomen kin deren van het echtpaar Rosen berg, ontvangen, is het hoogste dat sinds het van kracht worden van het genoemde amendement wordt uitbetaald. De twee zoons hebben sinds juli 1975 Gepoogd stukken van de federale recher che (FBI) betreffende hun ouders ter inzage te krijgen, op grond van de wet op de vrijheid van in formatie die onder bepaalde voorwaarden de openbaarma king van documenten uit de rege ringsarchieven mogelijk maakt. Tot dusver hebben zij ruim 100.000 stukken gekregen, maar daarvoor moesten zij verschei dene malen de rechter inschake len blikje 200 gram, diverse smaken van 2.50 1 W W 1/1 Itr. blikje 240 gram van 2 79 voor Êmm mam VJ blik a 567 gram van 1.49 voor I mm Nu als kassakoopje pak a 5 stuks van 1 15 voor 0 5 Nu als wijn van de maand: 0.7 Itr.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9