'GARANTIES ONVOLDOENDE' Kortere studieduur niet voor 1980 NMB Botsing CDA-kabinet over Urenco niet verwacht Scherpe kritiek van de PvdA Wao -ers protesteren tegen bezuiniging Scherpere selectie bij politie WOENSDAG 28 JUNI 1978 UTRECHT (SP) - Het uitbannen van de fosfaten in de wasmidde len en het op chemische wijze verwijderen van fosfaat uit het afvalwater (extra reiniging in de zuiveringsinstallaties) zullen nauwelijks gevolgen hebben voor de vervuiling door algen- groei van het Nederlandse op pervlaktewater. De algengroei, die het water soms tot een groene soep maakt waarin vissen nauwelijks kunnen leven, wordt namelijk niet bepaald door de hoeveelheid fosfaat in het wa ter maar door de hoeveelheid stikstof en/of licht. Tot deze opzienbarende conclusie komt drs. A. D. Schmidt-Van Dorp (31) in een proefschrift waarop zij vanmiddag aan de rijksuniversiteit van Utrecht promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen. Mevrouw Schmidt vocht dan ook de beweringen van onder meer het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne aan waar het beweert dat als we maar voldoende zuive ringsinstallaties met een zoge naamde fosfaattrap worden ge bouwd en fosfaten ten overvloe de nog uit de wasmiddelen ver dwijnen het Nederlandse bin nenwater (de rivieren - nog - uit gezonderd) in het begin van de tachtiger jaren schoon zal zijn. Diepgaand onderzoek gedurende de jaren 1973 tot 1976 in het ge bied van het Hoogheemraad schap van Rijnland (gelegen in de provincies Noord- en Zuid-Hol land) hebben haar tot het inzicht gebracht dat de invloed van fos faat op de algengroei soms maar zeer gering en zelfs vaak geheel afwezig is. Van veel meer invloed is de hoeveelheid stikstof in het water. Dat kon het duidelijkst worden aangetoond in de Nieuwkoopse Plassen waar eeh sterke algengroei is en fosfaten maar in geringe hoeveelheden voorkomen. De sterke algengroei (het gaat om microscopisch kleine plantjes) onttrekt z oveel zuurstof aan het water dat allerlei waterdieren in gevaar komen. Het water wordt troebel, ongeschikt voor zwem men. De drinkwatervoorziening wordt gestagneerd doordat de fil ters verstopt raken, de smaak wordt beïnvloed en ook berege- ningsinstallaties in de landbouw ondervinden grote hinder van de algengroei. Mevrouw Schmidt stelt dat er in het algemeen veel te weinig onderOEK WORDT GE DAAN NAAR DE VERVUI LING VAN ONS OP PERVLAKTEWATER. Het zal zaak zijn via onderzoek onder meer het stikstofprobleem aan te pakken. Het Hoogheemraad schap van Rijnland gaat. naar aanleiding van de bevindingen van mevrouw Schnidt, in zijn be heersgebied een diepgaand on derzoek instellen. Een woordvoerder van het schap zei tevens te hopen dat door een nog strakker beleid op het terrein van de hinderwetgeving ander soortige vervuilingen van het wa ter, bijvoorbeeld door zwarte me talen, kunnen worden gestopt. Volgens advocaat: Augustin nog steeds geisoleerd DEN HAAG (ANP) - De Ne derlander Ronald Augustin, die wegens "steun aan een misdadige vereniging" zes jaar moet uitzitten in een Westduitse cel, wordt nog steeds "praktisch geïso leerd". Dat zegt Augustins advocaat mr. Bakker Schut. Bakker Schut noemt de licha melijke toestand van Augus tin (27), die vorig jaar een tijd in hongerstaking is geweest, slecht. Ook zijn geestelijke toestand is zeker niet goed, maar van een crisis als vorig jaar augustus, die tot de hon gerstaking leidde, is geen sprake. Bakker Schut, die twee weken geleden nog in de Hannoverse gevangenis met zijn cliënt heeft gesproken, vindt dat hij momenteel "een ongebroken identiteit" heeft. Augustin verblijft in een cel in de zogenaamde ziekenboeg van de gevangenis. Hij heeft in beperkte mate contact met mede-gevangenen van die af deling, "maar dat zijn zeker niet de contacten waar hij be hoefte aan heeft", aldus Bak ker Schut. "Het zijn voor het merendeel heroïne-verslaaf- den". Volgens de advocaat is er op dit moment geen sprake van "isolatie-folter", als het 's nachts laten branden van licht. Wel wordt Augustin re gelmatig in zijn cel gecontro leerd. Bakker Schut mocht tijdens zijn laatste bezoek niet meer met Augustin in één vertrek. "Ook daar gaat het tegen woordig achter glas", aldus Bakker Schut. "Pantserglas, met een klein rooster erin. waardoor praten erg moeilijk is". Eenmaal per maand mag de Nederlander zijn moeder op deze manier ontvangen. Ronald Augustin bedreigde op 24 juli 1973 in een D-trein een Westduitse douanier. Twee jaar later werd hij tot zes jaar met aftrek veroordeeld. We gens steun aan een "misdadi ge vereniging" ("Van de 2e juni"), valsheid in geschrifte, verzet tegen de justitie en overtreding van de wapen wet. Een aanklacht als zou hij lid van de Baader-Meinhof groep zijn werd tijdens het proces ingetrokken. Een verzoek tot vervroegde vrijlating en uitwijzing is door de Westduitse autoriteiten geweigerd. In West-Duitsland is het volgens Bakker Schut normaal dat een gevangene na tweederde van zijn straf te hebben uitgezeten vrij wordt gelaten. Midden 1979 komt Augustin vrij. (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt de extra waarborgen die de regering heeft weten te verkrijgen voor de levering van verrijkt uranium aan Brazilië, onvoldoende. PvdA, D'66, PPR en de overige linkse partijen vinden dat daarom de regering definitief moet afzien van medewerking aan de leverantie. CDA-woordvoerder Van Houwe- lingen noemde de extra waarbor gen „ontoereikend". Hij meende dat thans nog niet definitief kan worden ingestemd met de veilig heidsgarantie die de regering in overleg met West-Duitsland en Engeland heeft bedongen. Van Houwelingen vroeg de ministers Van Agt en Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) de gesprekken met de Urenco-partners te hero penen, om alsnog afdoende waarborgen te verkrijgen om het misbruik door Braziliaanse gene raals van het bijprodukt pluto nium te voorkomen. Net als Ter Beek (PvdA) en Brinkhorst (D'66) ging Van Houwelingen er van uit dat de regering de leve ring aan Brazilië zal blokkeren als een Tweede-Kamermeerderheid dat eist. Prostiluées in Arnhem willen wel verhuizen ARNHEM (APA)- Bijna alle prosti- tueés in het - te renoveren - westelijke deel van de Arnhemse Spijkerbuurt willen wel naar het oosten van de wijk verhuizen. Dat hebben ze de gemeente Arn hem meegedeeld. Die wil de prostitutie zoveel moge lijk concentreren en aan nieuwe regels binden. Er komt controle op minimumleeftijd, registratie en kleding. Controle op hygiëne wordt door de gemeente niet ge noemd in een nieuwe algemene politieverordening die de Arn hemse raad maandag bepraat. In deze verordening wordt de mo gelijkheid gegeven het tippel verbod op bepaalde plaatsen bui ten werking te stellen, ofwel een tippelontheffing te geven. B. en W. van Arnhem erkennen de prostitutie als geaccepteerd ver schijnsel, maar willen een nieuwe uitwaaiering zoals die zich in de zestiger jaren voordeed voorko men. Toen werd bijna de hele Spijkerbuurt overspoeld door prostitueés. Voor de prostitueés die zich in het concentratiegebied vestigen is een verhuissubsidie van 3000 gulden in het vooruitzicht ge steld. Ook VVD-woordvoerder Portheine was teleurgesteld over de hou ding van de partnerlanden, die niet hebben willen meewerken aan de uitvoering van de befaam de motie die Van Houwelingen eind januari indiende en die me de ondertekend werd door de VVD. Deze motie hield in, dat geen verrijkt uranium naar Bra zilië zou worden verscheept alvo rens voor dat land een internatio nale regeling voor de opslag van plutonium tot stand zou zijn ge komen. De VVD legt zich echter neer bij het nu bereikte resultaat (dat luidt: de levering kan begin nen in 1981twee jaar later begin nen zo nodig de onderhandelin gen over een tijdelijke opslagre geling voor plutonium), omdat de gevolgen bij een Nederlandse weigering tot medewerking ern stiger zouden zijn. Van het antwoord van de regering (vandaag in de loop van de mid dag) en van het interne beraad in het CDA, dat onmiddellijk daar op zal worden gehouden, zal af hangen of het opnieuw komt tot een botsing tussen regering en CDA. In PvdA-kring houdt men er echter rekening mee dat Van Houwelingen zich om politieke redenen zal moeten neerleggen bij het standpunt van de regering, die in haar brief van vorige week heeft vastgesteld dat verder on derhandelen met Britten en Westduitsers geen zin meer heeft. Als het CDA inderdaad afziet van een volledige uitvoering van de motie-Van Houwelingen en van de alternatieven die gisteren door het CDA in het debat werden aangevoerd, zal de oppositie dat zeker door middel van een motie duidelijk willen vastleggen. De vraag was gisteravond in hoever re de regering - zonder de Uren co-partners tegen zich in het har nas te jagen - toezeggingen zal kunnen doen teneinde het CDA tegemoet te komen. Kamervoorzitter Vondeling plaatste zich gisteren tussen zijn partijleden, toen er gestemd moest worden over een voorlichtingsblad voorde Tweede Kamer. De meerderheid bleek hiertegen. Bij het Urenco-debat ging Vonde ling weer naar zijn voorzittersstoel. den HAAG (SP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft mi nister Pais van onderwijs en wetenschappen twee jaar de tijd gegeven om DEN HAAG (SP) - Een delegatie van enkele tientallen arbeidsongeschik ten, afkomstig uit het hele land heeft vanmiddag bij de Tweede Kamer geprotesteerd tegen de kabinetsplannen om op de WAO-uitkeringen te bezuinigen. Aan CDA-lid B. J. M. Hermsen, voorzitter van de vaste kamercommissie voor sociale zaken, werd een petitie aangeboden. Hierin spraken de WAO'ers hun bezorgdheid uit. "Voor groepen werknemers die door ongewilde redenen buiten het arbeidsproces zijn komen te staan bete kenen de bezuinigingen een regelrechte aanslag op hun toch al karige inkomen. Er valt bij ons niets in te leveren", aldus de tekst van de petitie. De demonstralie, die later op het Binnenhof werd voortgezet, werd ge steund door WAO-comité's onder meer afkomstig uit Den Haag, Delft, Rotterdam en regio, Spijkenisse en Maastricht. zijn plannen voor de in voering over de gehele li nie van een vierjarige cur susduur aan de universi teiten en hogescholen aanvaard te krijgen in de academische wereld. Al een jaar of tien is de studieduur verkorting aan de instellingen voorwetenschappelijk onderwijs in studie. Het vórige kabinet had voorstellen ingediend die in be ginsel neerkwamen op een stu dieduur van vier jaar, maar met een uitloopmogelijkheid tot vijf jaar. Bij de voorbereidingen voor de zo genoemde herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs stelden de meeste universiteiten en hogescholen voor een vijfjari ge cursusduur in te voeren. Invoering van de nieuwe studie duur zou geschieden met ingang van het academisch jaar 1978-79. De voorbereidingen waren ech ter niet ver genoeg gevorderd. Minister Pais had daarom voor gesteld invoering van de her structurering één jaar uit te stel len. De WD heeft er geen twijfel over gelaten, dat zij vindt dat de minis ter een langer uitstel dient te ge bruiken om een vierjarige cur susduur over de hele linie door gevoerd te krijgen. De CDA-frac- tie daarentegen hield zich wat de studieduur betreft op de vlakte. Pas in het najaar als de Kamer de nota Hoger onderwijs voor velen van minister Pais bespreekt, is van het CDA een nadere stelling- name te verwachten. De gang van zaken met het "uit stelwetje" was voor de fracties van P.vdA en PPR aanleiding om tegen te stemmen. Volgens PvdA-woordvoerder Kolthof schept de opstelling van WD en CDA "rechtsonzekerheid" in de universitaire wereld. Bovendien dreigt volgens Kolthof "oneigen lijk gebruik" van de uitstelwet. Zes nieuwe poliogevallen UTRECHT (SP) - Het aantal polio- gevallen is gisteren gestegen tot 67. Er zijn zes gevallen uit ver schillende delen van het land bij gekomen. Onder deze patiënten is een 41-jarige vrouw uit Zoute- lande, die met verlammingen in een ziekenhuis is opgenomen. DEN HAAG (SP) - De regering on derzoekt of bepaalde banen bij de politie in het vervolg als vertrou wensfuncties aangemerkt moe ten worden. Op dit moment wor den ook officiersfuncties bij het politie-apparaat nog niet als zo danig beschouwd. Van leerlingen van de politie-academie worden tot nu toe alleen gegevens verza meld over opleiding, militaire dienst, werkgevers en een even tueel strafblad. Minister Wiegel van binnenlandse zaken antwoordt dat op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). In het afgelopen jaar is een antecedentenonder zoek ingesteld naar 75 sollicitan ten van een hoge politiebaan. Er werd afgewezen op grond van een strafblad en vijf anderen vanwege een combinatie van an dere redenen. De politieke gezindheid speelt vol gens Wiegel geen rol. "Alleen als een sollicitant blijk geeft van een zodanige gezindheid, dat "geen voldoende waarborg is dat hij zijn plicht als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouwelijk zal volbrengen kan dat een reden voor afwijzing zijn", aldus het antwoord van de minister. Koopkracht: Us eten is luehthappen DEN HAAG (ANP) - Literpakken ijs bestaan soms voor meer dan de helft uit lucht. Bijna de helft van de ijsfabrikanten klopt op zettelijk het ijs te veel op, zodat ze minder grondstoffen hoeven te gebruiken. Omdat verpakt ijs in literpakken verkocht wordt, kan de klant niet zien of hij te veel lucht koopt of niet. De ijsfabri kanten maken er tevens misbruik van dat ze op de verpakking geen gewicht hoeven te vermelden. Dit schrijft Koopkracht, maandblad van Konsumenten Kontakt (KK), na een onderzoek naar negen merken roomijs en vanille-ijs in literverpakking. Volgens Koopkracht ontlopen room- en vanille-ijs elkaar nau welijks meer in samenstelling en voedingswaarde. Roomijs bevat 9 procent botervet, terwijl vanil le-ijs 5 tot 9 procent plantaardig vet bevat. Beide soorten bestaan voor 1/5 deel uit suiker. Roomijs levert iets meer calorieën dan va nille-ijs, maar lang niet zoveel meer als enkele jaren geleden, toen roomijs nog 12 procent bo tervet moest bevatten, aldus Koopkracht. Volgens het blad smaakten de meeste onderzochte ijssoorten redelijk tot goed. Drie zoge naamde bekende merken kregen van het smaakpanel een matig als oordeel. Voor enkele van deze bekende merken moet de klant volgens Koopkracht veel geld neertellen. Goedkope merken en eigen merken van winkelbedrij ven zijn even goed of nog beter dan bekende merken, maar in de winkels wel guldens goekoper, aldus het blad. Journalist betuigt spijt AMSTERDAM (SP) - De parle mentaire journalist Harry van Wijnen van Het Parool heeft gis teren in zijn krant excuses aan geboden aan de christen-demo craten. Hij kwam daarmee terug op vorig jaar september in zijn krant geui te beschuldigingen dat 38 ka merleden en acht oud-ministers een koopsompolis hadden aan geschaft en daardoor belasting voordeel hadden gekregen, ter wijl ze volgens hem wisten dat het voordeel binnen afzienbare tijd zou verdwijnen. De uitlatingen van Van Wijnen leidden tot de instelling van een commissie koopsompolissen die de kwestie onderzocht. Daaruit is deze week naar voren gekomen dat slechts drie oud-kamerleden en één ex-minister een dergelijke polis hadden. „Boycot conferentie over vrouw' RIJSWIJK (ANP) - De regering moet niet meewerken aan de we reldconferentie over de positie van de vrouw die in 1980 in de Iraanse hoofdstad Teheran wordt gehouden. Dit heeft de emanci patiekommissie aan de regering aangeraden. In Iran worden de mensenrechten op grove manier geschonden, al dus de emancipatiekommissie. Van een regering die zich inzet voor de eerbiediging van de men senrechten, kan niet verwacht worden dat zij in een dergelijk land gaat overleggen over de rechten van de vrouw, aldus de emancipatiekommissie. De eerste VN-wereldconferentie over de positie van de vrouw werd in 1975 in Mexico gehou den. op de juiste manier van te profite ren. Deze nuttige brochure is met ingang van heden gratis bij elk NMB-kantoor verkrijgbaar. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK j De NMB denkt met u mee. Gratis bij elk NMB-kantoor De Wet op de Investeringsre kening is een gecompliceerd werk stuk geworden. Om elke onder nemer, ook de kleinere, een helder inzicht te geven in de mogelijkhe den die de WIR biedt, heeft de NMB een duidelijke handleiding geschreven. Die maakt het gemakkelijk om met de WIR om te gaan en er

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7