Noordwijk prepareert zich voor golfweek FDP loopt Helmuth Schmidt voor voeten Lezers schrijven OOM VAN FILMDIVA WIL AF VAN WILDE KATTEN IN NOORDWIJK WOENSDAG 28 JUNI 19' door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Oud-showmaster John Kristel, oom van filmdiva Sylvia, heeft het gemeente bestuur van zijn woonplaats Noordwijk een brief ge schreven waarin het om maatregelen vraagt rond een groep van ruim twintig ver wilderde katten die zich op houdt op het landgoed Leeuwenhorst. Dierenliefhebber Kristel voert de verwilderde katten al vier jaar dagelijks, maar hij gaat daar nu steeds meer te gen opzien. Enerzijds omdat zijn gezondheid te wensen over laat, en ook omdat het kopen van voedsel stevig aan zijn pensioen knabbelt. Voederen. Daarom stelt hij het gemeen tebestuur voor dat het voe deren in de nabije toekomst wordt verricht door leden van de afdeling Noordwijk van de dierenbescherming. Kristel vindt dat niet meer dan billijk, vooral nu de Noordwijkse afdeling van de gemeente een subsidie van 10.000 gulden heeft gekregen voor de bouw van een nieuw asiel. Daar zou dan best een dienst tegenover mogen staan. Mocht de afdeling geen kans zien het voederen van hem over te nemen dan wil Kristel dat de katten worden gevangen en vervolgens af gemaakt. De plaatselijke af deling dierenbescherming zou zich daar mee moeten be lasten. Kristel, die deze zaak al eens heeft aangekaart bij het hoofdbestuur, heeft nog geen antwoord binnen op de vori ge week verstuurde brief. Voorzitter Langeveld van de plaatselijke dierenbescher- John Kristel ..voederen of vangen ming heeft het schrijven in middels ook onder ogen ge kregen. Hij ziet geen moge lijkheid om al op korte ter mijn tot actie over te gaan. Langeveld: "We hebben het nu veel te druk met de bouw van het nieuwe asiel. Als we iets doen voor Kristel wordt het pas volgend jaar. Maar om eerlijk te zijn, ik zie niets in dat voeren. Voor zover mij bekend is het zelfs bij de wet verboden die katten voedsel te geven. Omdat het schade lijk wild is. Waar ik meer in zie is het vangen van die die ren om ze daarna te laten af maken door de dierenarts". "Dat vangen moet gebeuren met speciale kooien. We hebben het hoofdbestuur er al om gevraagd. Men heeft ons laten weten dat ze aan Lisse zijn uitgeleend. We moeten dus op onze beurt wachten. Trouwens, het is niet de juiste tijd van het jaar om verwil derde katten te vangen. Er lopen er veel met jongen rond. Dan loop je bij het van gen kans alleen de ouders in de kooi te krijgen. En dan gaan die kleintjes ongetwij feld door honger dood. We kunnen daarom beter wach ten tot het najaar". Een afvaardiging van de Ne derlandse Golffederalie heeft het 70 hectare grote speelter rein van de Noordwijkse Golfclub in voldoende staat bevonden om er halverwege juli het Internationaal Open op te houden. De grasmat ligt er gemillimeterd bij en het wachten is nu in feite op de 17e juli als het een week du rende golfcircus van start gaat met de voorkwalificatie Aanmeldingen Op de administratie van de Ne derlandse Golffederatie in Hilversum zijn al ruim hon derd aanmeldingen binnen gekomen van profs en ama teurs uit binnen- en buiten land. De meesten hoeven op grond van de dit jaar gele verde prestaties niet uit te komen in de voorkwalificatie en komen dus een paar dagen later pas aan slag. De wed strijdorganisatie rekent op zo'n 140 deelnemers. De profs onder hen gaan in de slag om geld. In de prijzenpot zit 130.000 gulden. De win naar van het Internationaal Open pakt een kwart ton. En kele kanshebbers: de Argen tijn Cabrera, Peter Dawson en Sandy Lile uit Engeland, de broers Garido uit Spanje en de Australiër Jack Stanley De Nederlandse deelnemers zijn nog niet bekend. Zij moe ten zich dit weekeinde zien te kwalificeren tijdens het in Hilversum te houden Natio naal Open. Handicap In de Noordwijkse golfweek staat ook een invitatietoer- nooi gepland, waarin steeds een prof het opneemt tegen twee amateurs. Men heeft een uitnodiging gestuurd naar prins Bern hard, evenals prins Claus een niet onverdienste lijk amateur-golferDe prins heeft laten weten dat hij een balletje wil meeslaan. Zijn handicap, in golftermen, is 24. Dat betekent dat de prins, als hij speelt tegen een prof, een voorsprong van 24 slagen van start mag gaan. Bernhard Prins Bernhard komt niet al leen voor het golf naar Noordwijk. Tijdens het toer nooi zal het boek ten doop worden gehouden dat de Noordwijkerhoutse golfpro- fessional Gerard de Wit in de afgelopen jaren schreef sa men met een journaliste uit Wassenaar. De prins (De Wit heeft hem menig lesje gege ven) reikt aan de auteurs de eerste exemplaren uit. Opoe Daleman, net 103 geworden: één van de meest actieve 100-plussers RIPSE NU BIJ VIJFTIG OUDSTEN VAN NEDERLAND De oudste inwoonster van Rijpwetering, "opoe" Daleman gaat on verstoord door met het noteren van levensjaren. Deze week vier de ze nummer 103. Een respectabele leeftijd weliswaar, maar ze is uiteraard nog lang niet de oudste van Nederland. Overzicht Het centraal bureau voor de statistiek in Den Haag houdt een overzicht bij van alle Nederlanders die aan hun tweede eeuw zijn begonnen. Om over de vereiste gegevens te kunnen beschikken sturen ze aan het einde van het jaar alle gemeentebesturen in ons land een lijst waarop de bevolkingsgegevens dienen te worden ingevuld, en het verzoek een aparte vermelding te maken van honderd-jarigen. Het CBS maakt deze groep betreft één keer per jaar de balans op, namelijk begin januari. Aan de start van 1978 telde de groep "erg bejaard" 98 mannen en 232 vrouwen. Bijna de helft van hen is vorig jaar 100 geworden. Precies honderd Nederlanders staan genoteerd als 101-jarige, 36 haalden voorlopig de 102 en dertig de 103. Daarna wordt de spoeling dun. Elf vierden verjaardag 104, vijf de 105, alleen twee vrouwen de 106. niemand de 107 en tenslotte één vrouw de 108. De oudste van Nederland, een inwoonster van Steenbergen, is nog 109 geworden, maar zij is inmiddels overle den. Te bont "Opoe" Daleman kon zich tot voor kort wel de meest actieve van de 100-plussers noemen. Ze stond vorig jaar namelijk nog als kaste leines achter de tap van het haar toebehorende cafeetje Concor dia. Drie avonden per week. Van ongeveer tien uur tot klokslag twaalf. Tot het moment dat de vaste Concordia-gangers het op een avond te bont maakten en "opoe" eigenhandig de heren op straat zette en definitief de cafédeur op slot deed. Westduitse liberalen op zoek naar eigen gezicht BONN (SP) - De liberale partij FDP is na haar dramatische nederlagen bij de parlementsverkiezingen in Hamburg en Nedersaksen koortsachtig doende verloren terrein terug te winnen. Of beter: er voor te zorgen dat niet nog meer terrein verloren gaat. Want in de deelstaat Hessen (hoofdstad Wiesbaden) worden in oktober verkiezingen gehou den waarbij de liberalen even eens de kans lopen uit het parle ment te verdwijnen. Velen gelo ven dat de Vrije Democraten ook bij de Bondsdagverkiezingen in 1980 onder de fatale vijf procent zullen zakken en daarmee uit het nationale parlement verdwijnen. Het grote probleem van de libera len is zich tegenover de beide gro te partijen CDU en SPD, die zich eveneens in het politieke midden ophouden, een eigen profiel te geven. Maar waar zijn de politie ke thema's te vinden waarmee de FDP zich tegen de christen-de mocraten en de huidige coalitie partner SPD kan afzetten? Over de inrichting van de Bondsre publiek als een welzijnsstaat met een sociale markteconomie zijn de drie partijen het in feite wel eens. En bij de "typisch liberale" verdediging van de vrijheden van het individu tegen de almacht van de staat hebben de liberalen zich in de afgelopen jaren ook nauwelijks van de politieke con currentie onderscheiden. Dat kwam bijvoorbeeld duidelijk aan het licht bij de discussies in de Bondsdag over de wetten die een effectieve bestrijding van het terrorisme mogelijk moeten ma ken: inperking van de vrijheden van advocaten, scherpere bepa- Door Ewout Janse lingen voor de procesvoering, uitbreiding van de mogelijkhe den burgers te controleren, gro tere bevoegdheden van de poli tie. Nodig of niet - het droeg in geen geval bij tot de versterking van het imago der FDP als on wankelbare hoedster der indivi duele vrijheden. Nadelig voor de liberalen was ook dat een niet gering deel van deze wijzigingen zich voltrok on der de verantwoordelijkheid van de FDPminister van binnenland se zaken Werner Maihofer, die ja renlang als symbool van een mo dern, verlicht liberalisme had ge golden. Het afbrokkelen van zijn reputatie heeft er mede toe geleid dat de zwaar beproefde Maihofer enkele weken geleden is afgetre den en thans bedroefder en wij zer nadenkt over de gespannen verhouding tussen liberale idea len en rauwe regeringspraktij ken. Kerk en staat Waar zijn dan nog mogelijkheden voor onvervalste liberale politiek te vinden? In 1973 heeft een aan tal vooruitstrevende jongeren in de FDP gepoogd een echt liberaal succes te boeken. Zij stelden een rapport op over de verhouding tussen kerk en staat waarin ge pleit werd voor opheffing van de in dit land nog steeds bestaande, door de staat geheven kerkelij ke belasting. Principieel is veel te zeggen voor deze definitieve scheiding van kerk en staat, maar in de praktijk werkt het systeem van belasting heffing niet onbevredigend. (Tal rijke sociale instellingen worden met kerkelijke gelden gedreven). De meerderheid van het FDP-be- stuur heeft dit "Kirchenpapier" snel uit de circulatie laten ver dwijnen om niet potentiele kie zers van katholieke of evangeli sche huize af te schrikken. Voor een kleine partij die op de tienden van procenten moet passen is tenslotte elke kiezer er een. Ijltempo gen politiek gezicht en gewicht te tonen heeft de FDP het Westduit se volk nu in ijltempo verrast met een ontwerp voor vergaande be lastinghervormingen. Zij waagt het stoute stukje om nog voor 1980 verlichting van de loon- en inkomstenbelasting ten bedrage van twintig miljard mark voor te stellen - en dat in een land waar de regering nu reeds vijftig miljard mark nieuwe schulden per jaar maakt! De liberalen komen met hun overhaaste verlangens ta melijk dicht in de buurt van de CDU/csu, die eveneens op spec taculaire belastingverlichting voor de burgers uit is. Maar ter wijl men van de oppositie niet hoeft te verwachten dat zij aan geeft hoe die twintig miljard mark dan wel gedekt kunnen worden, mag men dat van een partij met regeringsverantwoor delijkheid als de FDP wel verlan gen. De FDP kwam met haar fiscale brouwsel al snel in de penarie. De CDU/CSU liet deze week de Bondsdag stemmen over haar ei gen voorstellen voor belasting vermindering. Het zou de FDP niet moeilijk vallen om kleur te bekennen, omdat er tussen beide opvattingen geen wezenlijke ver schillen bestonden. De FDP kon het hoofd nog net uit de strop trekken door er op te wijzen dat er weliswaar spoed moet worden betracht met de belastingher vorming, maar dat toch eerst de resultaten van de economische topconferentie, midden juli in Bonn, moeten worden afge wacht. EXPANSIE Bij die top zullen met name de Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië een krachtig beroep op Bonn doen om de conjunctuur aan te wakkeren en daardoor het han delstekort van andere landen te helpen verminderen. Een belas tingverlaging voor burgers en bedrijfsleven in de Bondsre publiek zou daartoe zeker een- bijdrage kunnen vormen. De sociaal-democratische bonds kanselier Helmut Schmidt geeft de voorkeur aan een belasting hervorming die pas op 1 januari 1980 zou ingaan. Met het onver wachte initiatief van de benarde liberale bondgenoot is hij daarom allesbehalve ingenomen. Want zelfs al door het luide gepraat over de mogelijkheden van belas tingverlichting wordt zijn speel ruimte bij de komende conferen tie in Bonn ingeperkt. Hij heeft met de CDU al genoeg te stellen en voelt geen enkele behoefte aan een coalitiegenoot die uit partij politieke overwegingen hem nu ook nog voor de voeten begint- te lopen. Werner Maihofer: rauwe praktijk. Tour de France Wat hebben de omwonenden van het Pieterskerkhof misdaan, dat zij worden veroordeeld tot tien dagen lang ondraaglijk lawaai benevens extra verkeersover last? Hoe kunt u het voornemen van een aantal lieden om door Frankrijk te gaan fietsen aangrij pen om een heksenketel te laten organiseren in Leiden? Naar ik meen te weten, streeft het gemeentebestuur van Leiden naar stimulering van de woon functie van de binnenstad. Blij kens restauratie-faciliteiten in de Pieterswijk geniet deze preferen tie bij de (ook gemeentelijke) overheid waar het gaat om het opnieuw bewoonbaar maken van oude stadskernen. Hoe is het met het streven te rijmen, dat het college naar een volstrekt willekeurige aanleiding maar liefst tien dagen lang een deel van de Pieterswijk onbewoonbaar maakt? Vorig jaar heeft het colle ge de makers van de film Soldaat van Oranje volmacht gegeven om de bewoners van dezelfde buurt lastig te vallen. Van welke vol macht zij ruimschoots gebruik hebben gemaakt. In dat geval - hoeveel overlast de opnamen ook veroorzaakten, en hoe grondig de belangen van de bewoners werden veronacht zaamd - was het tenminste nog duidelijk, dat de locatie niet wil lekeurig was gekozen. Deze keer is totaal raadselachtig waarom juist op het Pieterskerkhof onder de naam "Montmartre" drie ge modificeerde patatkramen en een stel megafoons zijn neerge zet. Brand, Kloksteeg 10 Leiden Ambtenaren Als ik een eerder verschenen arti kel in uw blad goed heb gelezen dan werd daar gesproken over plm. méér 225,- besteedbaar méér inkomen voor de heren ambtenaren. Dit uitgaande bij gelijk bruto minimum salaris. Verder werd berekend dat de ambtenaar, uitgaande van dat gelijke bruto inkomen, plm. 170,- meer netto kreeg per maand in handen kreeg. Hier breekt mij de klomp, daar 12 maar ruim 2000,- is. Dat van die 225,- snap ik dan ook niet zo best meer. Ik wil dan nog toevoegen, aan dat salaris van de ambtenaren, de vele emolumenten, de kortingen die de heren vaak genieten door collectief te kopen, de verzeke- rings voorwaarden die voor ze gelden en zo zijn er wel meer din gen te vinden. Als men gaat op tellen, dan ziet men dat de amb tenaar een bevoorrechte plaats in de samenleving inneemt. Die is hun van harte gegund. Echter, nu gevraagd wordt ietsje op de rem te trappen omdat zij al ja ren de rest van Nederland (die voor het salaris van de heren moet opdraaien) vooruithollen, nu opeens gaan de heren (ten minste een deel) zielig doen. Ik heb respect voor de ambtenaren die hun plicht kennende gewoon hebben doorgewerkt. Ik kan geen enkel begrip opbrengen voor de onrustzaaiers van o.a. de ABVA die de goede naam van de ambtenaar in discrediet hebben gebracht. Slechte voorgangers (de bondsbestuurders) zijn "he laas" gevolgd. A. van Heeringen. Leiden Spreeuwenplaats 19. Neeskens In het Leidsch Dagblad van 20 juni schreef journalist Ger Stolk: over Neeskens. Dr. Kessel: "die bloeduitstorting is zo goed als weg. Johan heeft nog in Cordoba een duurloopje van zes kilometer gedaan. Legde de laatste drie ki lometer zelfs af in zeven minuten, wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 25 kilometer per uur. Dat is erg snel en dat geeft vertrouwen". Het is inderdaad erg snel. Neeskens verbeterde het wereldrecord op de 3000 me ter met niet minder dan 35 secon den (staat op 7m. 35.2 sec.) en en passant het wereldrecord op de 1500 meter (3 min. 32.2 sec.). Heeft Neeskens een andere top- carrière gemist? Hadden noch Dr. Kessel, noch Ger Stolk in de gaten welk een wereldprestaties hier werden verricht? Of was er iets mis met de afstand- of tijd meting? Maar wordt dat dan kri tiekloos door twee deskundigen (een sportarts en een sportjour nalist) aanvaard? Dr. J. Pool, cardioloog Essenpark 18 Leiderdorp Natuurgebied In uw artikel in de krant van 16 juni j.l. over de zuidduinen staat de volgende zin: "Het gebied is wa terwingebied van de Leidsche Duinwater Maatschappij, die het tot 1 januari 1978 van Staatsbos beheer pachtte, en dus tot die da tum verantwoordelijk was voor het beheer". In de zuidduinen waren vier gebie den te onderscheiden: 1. De zee- reep; niet toegankelijk in ver band met de veiligheid van de zeewering, geen enkele zeggen schap L.D.M. 2. Een strook nabij het rijwielpad: vrij toegankelijk, geen enkele zeggenschap L.D.M. 3. Het westelijk deel van het wa terwingebied binnen de afraste ringen; tot 1976 toegankelijk op kaarten, nadien vrij op wegen en paden 4. Het oostelijk deel van het wa terwingebied binnen de afraste ringen; voorheen en ook nu niet toegankelijk omdat hierin ondie pe en open waterwinmiddelen liggen die voor een veilige drinkwatervoorziening moeten worden beschermd tegen veront reiniging. Tot 1 januari 1978 wa dit gebied in beheer bij de L.D.M Het artikel richt zich vooral op he westelijk deel van het waterwir gebied. Van de ongeveer 210 hi die dit gebied binnen de gemeen te Katwijk omvat is 43 ha. eigen dom van de L.D.M. (waarvai meer dan de helft water) en wa de L.D.M. verantwoordelijk voo het beheer. De overige 134 hi waren via de dienst der domeinei in onderhoud bij defensie. Eers in 1977 is het beheer van dit g< bied overgegaan naar Staatsbo: beheer. Er is sprake van verwijdering vaj de afrastering tussen dit gebiei en het rijwielpad. De oud-dire( teur van de L.D.M. heeft noc had jachtrechten in het westelij deel van het waterwingebied. E kan dus geen enkel verband b< staan tussen het bestaan van dez afrastering en de jacht zoals in ht artikel gesuggereerd wordt. Hoogachten» De directeur der N.V. Leidsch Duinwater Maatschappi C. de Jong.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4