MEER MUZIEK DAN SPORT IN DEFILE Centrum dicht tijdens proloog interlübke jan bentveld —Waardevolle jinbreng van Boosheid bij Leidse horeca over langer openblijven café's ^„particulieren expositie de Waag LEIDEN nieuwe rijn 24 - hoek burgsteeg leiden 071-134671 Toerisme (1) Het is altijd weer interessant om te lezen wat toeristen in atlas sen en gidsen krijgen voorge schoteld over Leiden en omge ving. Dezer dagen verscheen de tweede druk van Lannoo's autoboek voor de Benelux. De tekst over Leiden is over het algemeen wat knullig t>cm stijl. Wat dacht u bijvoorbeeld van de historische ontploffing van het kruitschip. ''Ramen knalden aan diggelen toen in 1807 een erg dronken meneer het lumineuze idee kreeg om vis te gaan bakken op een kruitschip. En het zei: "Boem"! Toerisme (2) Bepaald vervelend wordt de toeristische atlas, wanneer er regelrechte fouten in worden vermeld. Zo wordt de indruk gewekt dat er in Leiden een museum voor Volkenkunde en Oudheden zou bestaan, ter wijl het gaat om twee aparte rijksmusea. Namen zijn ook met de sterkste kant want Herman Boerhaave wordt in hel boek met een ageschreven. Daartegen schrijft men Ka- gerplassen met twee a's, en dat moet er nu juist weer een zijn. Toerisme (3) Het autoboek laat de lezer ver der geloven dat molen "De Valk" aan de Beestenmarkt staat. Toevallig heet de omge ving van de molen "Molen- werfal zou je met veel pijn en moeite - we vergeten dan maar even de Lammermarkt - kunnen zeggen dat de molen aan de Nieuwe Beestenmarkt staat. Maar zeker niet de Beestenmarkt, die ligt ver derop. Tenslotte mag de uit gever wel aan de actualiteit denken. Al geruime tijd zit Leiden f ink boven de 100.000, maar in het boek zijn we een stad met 99.500 inwoners. Meditatie In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Steenstraat 1 in Leiden, zal volgende week woensdagavond (5 juli) een introductielezing worden ge houden over transcendente meditatie door Hetty Dooren- bos. De avond wordt georga niseerd door het Leids Cen trum voor het Transcendente Meditatie-programma. Aan vang 8 uur. Sluitingen In verband met de Tour de France in de binnenstad zal een aantal instellingen en ge bouwen gesloten zijn. Zo is het stedelijk molenmuseum "De Valk" op donderdagmiddag vanaf 12 uur voor het publiek gesloten De gemeentelijke so ciale dienst houdt morgen bij uitzondering geen spreekuur op het stadhuis. Hel spreek- uuur is afgelast in verband met de onbereikbaarheid van de binnenstad. Ouders op herhaling De cursus Ouders op herha ling" beslaat vijfjaar. Om op dat lustrum terug te kijken wordt er vanavond een in formatie-avond belegd in het clubhuis De Zevensprong aan de Bernhardkade 35. Tijdens de avond wordt een film ge draaid over hetgeen binnen de cursus wordt gedaan. Ver der wordt er een inleiding ge houden waarin de plannen voor de toekomst uiteengezet zullen worden, terwijl boven dien gelegenheid bestaat om het materiaal te bekijken. WOENSDAG 28 JUNI 1978 Q de manager Merckx door zoveel mogelijk foto- en filmcamera's te laten vastleggen. De burgemees ter kreeg ook nog een origineel wielershirt, wat hij maar niet aan trok omdat die firma-naam erop stond. 'Het 43ste regiment infanterie van Frankrijk opende 's avonds het défilé. Het werd gevolgd d ooi- maar liefst achttien muziekkorp sen met majorettengroepen in alle kleuren van de regenboog. Sportverenigingen waren er slechts vier, of vijf als een span doek alleen ook meetelt. De jeugdploegen van Swift, UVS, Roodenburg, WS V De Keytjes en De Bataven. Dat er maar zo wei nig sportverenigingen deelna men, was volgens sommigen maar goed ook, want als die ook allemaal waren op komen dagen was het vast niet bij een half uur achterstand op het schema gebleven. Het leek een eindeloze stoet, die het publiek overigens tot de laatste muzikant was voor bijgetrokken bleef boeien. Voor het eerst deze week werkte het weer ook mee, het was niet echt koud. Naar de Waag Toen die laatste muzikant de trap pen van het stadhuis was voorbij getrokken, ging het, voorafge gaan door de show band Allegro Vivace op naar de Waag. De bij behorende majorettes hadden zich speciaal voor de gelegenheid in hoerendracht gestoken. Jan Janssen opende de tentoonstel ling van tweewielers. Hij zei de start donderdag met een beetje Gooimeerlaan Tijdens de proloog (morgen en de start van de eerste etappe (vrijdagoch tend) wordt de Gooimeerlaan gedurende de volgende perioden afgeslo ten voor doorgaand verkeer donderdag van 12 tot 18 uur en vrijdag van 7 tot 9 uur. In deze perioden is de Gooimeerlaan parkeergebied. Automo bilisten, afkomstig uit de Merenwijk of met bestemming Merenwijk kunnen gebruik maken van de omleidingsroute: Ijsselmeerlaan-Kooi- laan-Herensingel-Zijlsingel De Willem de Zwijgerlaan tussen Kooilaan en Oegstgeesterweg wordt gedurende de genoemde periode voor het verkeer afgesloten. Dat geldt ook voor de (brom)fietsers. Deze kunnen inmiddels wel weer gebruik maken van de fietsverbinding Merenwijk-Haarlemmerweg in de rich ting Oegstgeest. weemoed te zullen mee maken, omdat hij hem bijzonder graag als renner zou hebben meege maakt. Wethouder Tesselaar overhandigde Jan Janssen als dank voor het verrichten van de opening een kopergravure van Leiden in vroeger jaren. Tesse laar: "Wij hebben vannacht om 1 uur in de gemeenteraad het debat over de Tour afgesloten. Het re sultaat is toch nog meegevallen, zoveel zelfs dat ik u dit cadeau aan kan bieden" Oude fietsen De tentoonstelling bestaat voor een deel uit oude rijwielen uit de col lecties van Batavus en van een Duitse particuliere verzamelaar. Voor een ander deel bestaat hij uit voorwerpen, foto's en allerlei andere dingen die met fietsen te maken hebben, in bruikleen ge geven door particulieren. Zo is er een collectie belastingplaatjes van de heer Aniba te zien, ont staan en gegroeid in zijn café. Van de weduwe van wereldkampioen Moeskops een groot aantal foto albums, en ondermeer een brief die een 17-jarige jongen in '58 aan Moeskops schreef en waarin hij de wielrenner de vraag stelde: hoe wordt ik net zo goed als u? Er is materiaal van de Leidse Wie lerclub Allright (1893-1916) dat de secretaris van die club, de nu 97-jarige heer Spaargaren, enig lid van het bestuur van eertijds dat nu nog leeft, nog in zijn bezit had. Eén van de samenstellers van de tentoonstelling, Huuf Verhulst geeft de opzet van de tentoonstelling weer "Een bur gerrijwiel uit 1931, waarop nog het originele belastingplaatje zit en waar nog de originele banden uit dat jaar omzitten, vind ik per soonlijk veel belangrijker voor zo'n tentoonstelling dan één of ander museumstuk" "Step-in step-out" Niet alles is oud op de tentoonstel ling. Ook het "Step-in step-out team" is aanwezig. Het team wil dat er een autoped voor volwas senen op de markt komt, omdat het nu eenmaal ontzettend han dig is met boodschappen doen enz., en je overal waar je mag lo pen en fietsen ook mag steppen, er is geen wet die dat verbiedt. Middels twee radio-uitzendingen heeft het team zijn ideeën bekend gemaakt, en mensen opgeroepen de ideale volwassenstep te bou wen. Wel, de ideale is er nog niet, zegt het team, maar hij is in wor ding. Eén van de bouwsels is op de tentoonstelling in De Waag te bewonderen. Nog tot en met 1 juli en ook op koopavond. Geslaagd te Amsterdam voor de acte J. Lichamelijke Oefening: mej. A. H. van der Nouland uit Voorhout. Jan Janssen opende zojuist de tentoonstelling in de Waag en heft daarop het glas LEIDEN - In verband met de proloog van de Tour de France die morgen middag in een deel van de Leidse binnenstad zal worden verreden zijn een groot aantal maatregelen getroffen om het verkeer in goede banen te leiden. Vast staat in elk geval dat de route van de proloog (een afstand van ruim 5 kilometer) voor alle verkeer afgesloten zal zijn tussen halfeen 's middags en 6 uur 's avonds. De route van deze proloog is: Willem de Zwijger- laan-Willem de Zwijgerbrug (linkerzijde)- Oegstgeesterweg (linkernj- baan) - Schuttersveldweg - Valkbrug - Molenwerf - Nieuwe Beesten markt (rechter rijbaan). Beestenmarkt (langs het water), Blauwpoorts- brug-Prinsessekade - Kort Rapenburg - Breestraat - Hogewoerd - Wa- tersteeg - Hooigracht - Pelikaanstraat (linker rijbaan) - Langegracht - Korte Mare - Haarlemmerweg - Willem de Zwijgerlaan - Groenoord- hallen. Tijdens de proloog is verkeer tussen de binnen en buiten het parcours gelegen gebieden niet mogelijk. Alles wordt hermetisch afgesloten. Al leen voetgangers kunnen nog uiterlijk tot drie uur 's middags overste ken. Inwoners van Leiden, die buiten het gebied van de proloog wonen kunnen hun woningen bereiken via de singelroute, die met pijlen wordt aangegeven. Tijdens de proloog geldt op het gedeelte Boerhaavelaan-Stations- plein-Plesmanrotonde eenrichtingverkeer in de richting van de Ples- manrotonde. Verkeer uit Leiden met bestemming Rijnsburgerweg en Oegstgeest moet omrijden via Plesmanlaan-Rijksweg 44 en Rijnzicht- weg. Openbaar vervoer. Het opembaar vervoer maakt tijdens de proloog gebruik van de singelrou te. De NZH zal de halteplaatsen langs de singel aan het publikk bekend maken. Het station blijft in elk geval voor openbaar vervoer bereikbaar zij het dat er rekening gehouden moet worden met vertraging. Voor automobilisten van buiten Leiden, die de proloog willen bezoeken, bestaat op beperkte schaal gelegenheid om te parkeren in de volgende met letters aangeduide gebieden Leiderdorp: RCL-terrein: letter R, omgeving touwfabrieken: letter T. Leiden: Gooimeerlaan: letter G. ter rein Van Gend en Loos (Haagweg): letter V, Doelenkazerne (na 13.00 uur): letter D, Plesmanlaan: letter P, Oegstgeesterweg: letter O, Witte singel: letter W. Vanuit alle rijrichtingen wordt de route naar deze parkeergebieden met borden voorzien van de betrokken letters aangegeven. Bussen van de NZH met het opschrift "Tour de France" rijden langs bovengenoemde parkeergebieden om bezoekers verder te vervojren naar de Groenoord- hallep. e doLEIDEN - Het spektakel rond de Tour de France nadert langzaam maar sings zeker zijn hoogtepunt. De eren festiviteiten en activitei- ten stapelen zich op. Bur gemeester Vis reed gis- 33^ termiddag samen met >ond vijfvoudig tourwinnaar .erk Eddy Merckx een deel iUr van het parcours, 's f is Avonds een urenlang de- suur filé van verenigingen door de stad. ïMAansluitend de officiële j 2(l opening van de tentoon stelling "Waag eens een kijkje" voor genodigden en voor het gewone volk siensj het Montmartre op het Pieterskerkplein waar di- 'oenj verse muziekverenigingen heej nog voor de vrolijke noot e zorgden. Vanochtend werden de heren Lévitan en Gaillard gewogen en e kregen hun gewicht in ■der, kaas uitgereikt. Vandaag te[ de draagbaarkoers en van avond in de Groenoordhal mm het voorstellen van de Riii) renners. Donderdagavond na afloop van de proloog, in de Groenoordhal een avond in de Franse sfeer, gratis toegankelijk voor 'oon; iedereen. che-1 Koffie Burgemeester Vis zei het maar te- voren: hij had geen tijd om het 1171 hele parcours te rijden, want om en zeven uur zou de koffie op het iur stadhuis weer klaar staan. Het hele gezelschap van Fransen en Nederlanders die allemaal op de één of andere manier iets met de organisatie van de Tour te maken hebben, zou door hem ontvangen jrj5 moeten worden. Die rit met lUT' Merckx was overigens hoofdza- /an kelijk bedoeld om het C. van A.-embleem op het colbertje van yèp Zin Het 43ste regiment infanterie defileert langs het stadhuis "De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare ken nisenzovoorts. Cafés, res taurants en andere zaken waar geschonken wordt mo gen tijdens de Tour de France- week langer openblijven dan gewoonlijk. Van maandag tot en met woensdag een uur lan ger tot 2 uuren van donder dag op vrijdag zelfs twee uur langer (tot 3 uur). Dit geldt evenwel alleen voor horeca- ondernemingen aan de Steen straat, Stationsweg beesten markt en Nieuwe Beesten markt. Zoals te verwachten was, bleef de reactie van collega's in de rest van de stad niet uit. "He vig verontwaardigd ben ik", zegt de eigenaar van cafe "De Klikspaan" aan de Lange- brug. Van Putten. En: "Dit is de ergste vorm van discrimi- valsing tot en met. Een collega van me is al op het politiebu reau geweest, maar daar be reik je ook niets want het is een besluit van het gemeente bestuur. Ik kan erbij God niet bij dat de gemeente zo'n be slissing neemt, voor zo'n klem gebied. De hele Leidse horeca is verot twaardigd. Ik heb er al gehot rd die van plan wa ren gew oon open te blijven ei dan ma rzien wat er gebeurt Zelf ka ik me dat met ver- oorloven, want ik heb al een bekeuring gehad omdat ik tien overeen nog open was. en nu weer een binnen een half jaar dat kan ik niet riskeren. Maar ja. ik zat hier maan dagavond ook met een stuk of veertig Fransen om één uur. Dan moet ik ze op straal zet ten, en kunnen ze nog wel naar de Steenstraat gaan." Navraag bij de gemeente leerde dat deze beslissing is genomen op grond van een verzoek van de afdeling Leiden van Hore ca Nederland. Er werd onthef fing van het sluitingsuur ge vraagd voorde vier genoemde straten. Dat verzoek heeft de gemeente ingewilligd. Een vraag aan Van Put- ten:"Weet u dat dit het verzoek van uw eigen vereniging was? Nee. dat wist hij niet. Maar nu hij het hoort noemt hij het een absurditeit Hoe het daarmee zit doet de voorzitter van de Leidse af deling van die vereniging. Visser (café Centraal) uit de doeken. "We hadden een spe ciale vergadering belegd met als onderwerp het draaiboek Tour de France. Tijdens die vergadering kwam het ver zoek zo naar voren en wij als bestuur hebben het daarom zo ingediend bij de gemeente." Maar waren er dan soms al leen uit die vier stralen leden aanwezigVisser: "Ja,helaas wel.Ik heb niemand gezien uil andere buurten. En nu zijn wij ineens de bevoordeelde buurt. Nou. zo bevoordeeld zijn we hier nooit, net als met drie october: je hebt de lusten maar ook de lasten. Ach. het is een storm in een glas water, die paar uurtjes Elke buurt hc. tt toch wat? Zelf zou Ui op het ogenblik nog liever op het Pieterskerkplein zitten ,'s och tends om acht uur open en er wal leuks van maken." Heeft Visser reacties gekregen van collega's, elders uit de stad"Ja, maandag pas kreeg ik twee reacties, terwijl hel vrijdag al in de krant heeft gestaan. Ik vind het jammer dat de reactie op deze manier moet komen. Het was voldoende bekend dat die vergadering zou komen.maar ze denken dat het evengoed wel in orde komt. Ik hoop dat het helpt voor de foekomst, dat ze inzien dat het best nut heeft om de ledenvergaderin gen te bezoeken." Nog een vraag aan de veront waardigde café-eigenaar Van Putten: Wis! hidat die vergadering werd gehouden? "Ja. maar die was om twee uur 's middags. Dat is toch een onmogelijkheid voor ons, we zitten in de horeca." Het lijkt erop dat de strijd nog met is uitgestredenMisschten bereikt het bestuur van de Ho reca Leiden toch wat het zo graag wil, dal iedereen op de volgende ledenvergadering komt om het de huid vol te schelden. Of ze blijven juist weg natuurlijk, uit protest. Dal ze de hand in eigen boe zem zullen steken lijkt het minst waarschijnlijk.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3