Terugbetaling hangt boeren boven hoofd Directeuren Don Bosco vertrekken gelijktijdig Boskoop: meldingsplicht voor leeggekomen huizen Opknappen van scholen belangrijk Leimuiden steunt alarmcentrale Alphen aan den Rijn Noord wijk verlicht buitenwegen VOENSDAG 28 JUNI 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 21 Droogtegeld niet altijd terecht betaald? BOLLENSTREEK/RIJNSTREEK - Een aantal landbouwers uit de Bollenstreek en Rijnstreek moet binnenkort misschien diep in de beurs tas ten om een onverwachte terugbetaling "op te hoesten'". Het droogtegeld, de extra bijstands uitkering die sommigen van hen in de zomer van 1976 onvingen, moet in een aantal gevallen gedeeltelijk worden terugbetaald. Het ministerie van CRM, dat in de extreem droge zomer van 1976 met een schadevergoedingsre geling op de proppen kwam, heeft nu, bijna twee jaar later, in een brief aan de gemeenten dui delijk uiteengezet dat ten onrech te betaalde droogteschade moet worden teruggevorderd. Bijna 2000 boeren deden destijds een beroep op de regelingen. Er werd in totaal ongeveer 30 mil joen aan gelden uitgekeerd. Voorwaarde was wel, dat de boe ren hun boeken moesten over leggen. Kennelijk bestaat bij het ministerie van CRM de indruk, dat het allemaal nogal is meege vallen met de geleden schades. Er is weliswaar minder door de boe ren geproduceerd, maar de prij zen voor de landbouwproducten lagen in 1976 dan ook stukken hoger. Op de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Sassenheim (de uit keringen werden via de Algeme ne Bijstandswet, en dus door de gemeenten' uitbetaald) bestaat er inderdaad de indruk dat het meegevallen is met de droogte-, schade. "Daarom heeft CRM ons deze circulaire gestuurd. Het gaat in Sassenheim maar om een paar gevallen. Of er in die gevallen te rugbetaald moet worden is nog niet bekend", aldus een woord voerder van het bureau. In veel Bollenstreek-gemeenten is van aanvragen trouwens in het geheel geen sprake geweest. Er zijn nu eenmaal bijzonder weinig landbouwers. In Rijnsburg wil de afdeling siciale zaken geen me- delingen doen over de dreiging van mogelijke terugbetalingen. In de Rijnstreek-gemeenten Al phen aan den Rijn en Hazers- woude zijn aanzienlijk meer ge vallen van droogteschade be kend. In Hazerswoude gaat het om acht gevallen. In vier of vijf gevallen werd een bijdrage "a fonds perdu" verstrekt. Dat be tekent, dat deze bijdragen moe ten worden terugbetaald, als blijkt dat er ten onrechte een uit kering is gedaan. De chef van de afdeling sociale za ken in Hazerswoude, Dorresteyn, is echter minder te spreken over de CRM-actie. "Ik vraag me af of •deze CRM-aanmaning niet in strijd is met de tekst van de bij- standwet. De kantonrechter is immers de aangewezen persoon om te bepalen of een bijstands aanvrage al dan niet terecht is verstrekt", aldus Dorresteyn. Ook de wethouder van sociale za ken van de gemeente Alphen aan den Rijn, Van Leeuwen, vindt de CRM-druk die nu wordt aange legd "overtrokken". Hij gelooft dat het ministerie bij het instellen van de regeling in 1976 teveel speelruimte heeft gegeven. Het terugvorderen wordt daarom nu een moeilijke zaak. In de ge meente Alphen zouden in totaal "enkele tonnen" zijn uitgedeeld, aldus de wethouder. In de gemeente Alkemade is in to taal 'minder dan een ton" uitbe taald. Ook hier is nog onbekend of inzage in de boekhouding van de boeren uiteindelijk zal leiden tot het terugbetalen van forse be dragen. Volgens het Landbouw Econo misch Instituut in Den Haag (een onderzoeksinstituut van het mi nisterie van Landbouw) is voor de streek rond Alphen en Leiden gebleken, dat de bedrijfsuitkom- sten in 1976 ongeveer 11.000 gul den per bedrijf lager hebben ge legen dan in een "normaal" jaar. Het gaat daarbij dan om land bouwers met ongeveer 25 hectare grond en veehouders met het zelfde areaal en rond de 50 koeien. In een normaal jaar had bedrijfsop brengst rond de 26.000 gulden gelegen - nu lag zij op ongeveer 15.000 gulden. De oorspronkelij ke prognose in het "rampjaar" 1976 lag echter op de 10.000 gul den per bedrijf. Het Landbouw Economisch Instituut bevestigt dat de opbrengsten nog wel enig zins zijn meegevallen. Een woordvoerder van het insti tuut wijst er wel op, dat uit het aantal aanvragen om bijstand niet kan worden afgelezen, hoe groot de schade in werkelijkheid geweest is. Boeren die wel veel verlies leden, maar ook een flinke spaarpot hadden opgebouwd, moesten zelf maar zien hoe ze hun strop verwerkten. Er werd dan geen bijstand betaald. Wegens pensionering: 5? W.CA. van Schaick SASSENHEIM - De Don Bosco- mavo in Sassenheim (325 leer lingen) moet het over een paar dagen zonder twee van de meest ervaren leerkrachten gaan stellen. De 63-jarige direc teur J. M. B. Teeuwissen en de adjunct-directeur, W. C. A. van Schaick (65) verlaten de school wegens pensionering. Het is nogal uniek, dat twee oud gedienden een school, waaraan zij samen 30 jaar hebben ge werkt, gelijktijdig verlaten. Het is trouwens toeval. Directeur Teeuwissen vertrekt namelijk om gezondheidsredenen, en zou anders dus nog twee jaar aan het roer van de Don Bosco- mavo hebben gestaan. Voor van Schaick is zijn vertrek nu onvermijdelijk. Teeuwisse geeft al een aantal ja ren zelf geen les meer, wel viel hij in bij ziekte van collega's. Voor van Schaick geldt dat hij zich de laatste jaren heeft uit geleefd in het aardrijkskunde- onderwijs. Iets dat hij met hart en ziel heeft gedaan, zegt hij. "Het onderwijs moet leven, an ders kun je beslist geen succes hebben". Onderwijs Parallellen tussen de loopbanen van de heren vallen toch wel vrij gemakkelijk te trekken. Een loopbaan in het onderwijs lag beslist niet voor de hand. Directeur Teeuwissen wilde in zijn jonge jaren de zeevaart in. In de crisistijd was dat een on mogelijkheid, en hij kwam dus op de kweekschool in Den Haag terecht. Adjunct van Schaick had missionaris willen worden. Een schoolreisje naar een missiehuis bracht hem op dat iedee. Maar ook dat ging niet door, en via een idee. be haalde hij een akte om les te geven. Beiden beschouwen zich als "strenge" personen. Van Schaick: "Ik wil een klas eerst in mijn handen hebben - daar na kunnen we eens lachen. Want in een wanorde valt niets over te dragen. Maar vanuit or de en rust kun je een heel fijne sfeer hebben" Teeuwissen be schouwt zich ook als "de kapi tein op het schip", een positie die hij achteraf dus toch heeft weten te veroveren. Hij zegt "Als ik de leerlingen aan keek was het stil" Voor directeur Teeuwissen is het in zijn 13-jarige loopbaan een flinke teleurstelling geweest, dat de Don Bosco-mavo nog slecht is gehuisvest. Veel po gingen zijn gedaan om het mi nisterie te bewegen meer geld in de school te pompen. Maar zonder resultaat. Teeuwissen: "Ik geloof toch dat het Mavo- onderwijs binnen de Mam moetwet wordt gediscrimi neerd". De scheidende directeur noemt een groot aantal voorbeelden. Geen fonteintjes in de klas sen, ze zijn nota bene wel wet telijk verplicht. Te weinig stop contacten. Genoeg lokalen, maar te smalle en gevaarlijke trappen. Als ik voor deze school 100.000 gulden mocht uitgeven - het laatste plannetje dat we hebben ingediend kost te 130.000, en we hebben er niets op gehoord - zou ik ein delijk de leraarskamer wel eens willen uitbreiden en een aparte ruimte voor de administratie willen maken. Het is toch te gek, dat de administratie op mijn kamer moet gebeuren"' Ambtenaren Teeuwissen gelooft, dat het kwesties zijn die vast zitten bij ambtenaren in Den Haag. Die komen met onjuiste prognoses van het aantal te verwachten leerlingen, en daar is de Don Bosco-mavo het slachtoffer van geworden. Van leerlingen uit De Engel, stelde men bij voorbeeld dat ze naar Lisse zouden gaan. Maar de Don Bosco-mavo kreeg ze allemaal te verwerken. Voor Teeuwis sen is dat dan ook één van de bitterste ervaringen die hij in zijn loopbaan moest ■kj MB. Teeuwissen ken. "Zeer frustrerend", stelt hij. Van Schaick was 17 jaar leraar aan de Don Bosco-mavo. Hij begon als leraar Duits en Frans, en pas later kwam aardrijks kunde aan bod. "De actualiteit moet in het lesgeven een grote rol spelen. Er zijn 20 lesmetho den op de markt - dat is onzin. Maak zelf maar materiaal, ma quettes en modellen. Die boekjes liggen altijd achter. Ik ben altijd met mijn leerlingen actief geweest. Lesgeven deed ik met handen en voeten. Ik ben nu al bang dat ik het con tact met jonge mensen erg zal missen", zegt de scheidende adjunct. Van Schaick gaat na zijn pensio nering onder meer Italiaans studeren, dat land is één van zijn hobby's. Er zal genoeg te doen zijn, gelooft hij. Ook voor Teeuwissen geldt, dat hij zijn hobby's gaat uitleven. "Ik zal me niet vervelen", meent hij. Eén herinnering is op een bijzon dere manier de moeite waard om opgehaald te worden, vindt van Schaick. Hij heeft, het zwemmen namelijk in Rotter dam geleerd, tegelijk met de leerlingen van de klas waar hij toen les aan gaf. "Nadat ik A en B had gehaald, kreeg ik van de leerlingen een groot bord aan geboden "Luctor et Emergo" stond er op. tIJNSATERWOUDE - De ge meenteraad van Rijnsaterwoude heeft zich gisteren uitgesproken voor behoud van de regionale alarmcentrale in Alphen. Op ver zoek van raadslid G. van Loenen (Gemeentebelangen) zal dit als een principe-uitspraak aange merkt worden. Het raadslid wil in een later stadium nog kunnen praten over het kostenaspect, zo dat de voordelen van aansluiting bij Alphen kunnen worden afge wogen tegen de eventuele finan ciële nadelen ten opzichte van aansluiting bij Leiden. Ook in Rijnsaterwoude wordt de vrouw als woningzoekende er kend. Burgemeester G. J. van der Kroft deelde dat gisteravond mee naar aanleiding van een vraag van raadslid G. Bartels. Het er kennen van de vrouw als wo ningzoekende kwam al eerder ter sprake in Nieuwveen, waar Van der Kroft eveneens burgemeester is. In Leimuiden wordt de kwes tie donderdag aangesneden. Van der Kroft heeft ook andere ge meenten (Alkemade, Ter Aar, Wou brugge) gevraagd zich hier over uit te spreken, nu het Inter gemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (Igor) zo lang op zich laat wachten met het opstellen van een gelijkluidende regeling voor alle Alphense regiodorpen. Zelfstandig Valkenburg belangrijk" VALKENBURG - "Een zelfstandi ge gemeente Valkenburg blijft een goede zaak". Dat zei burge meester Van 't Wout van Valken burg gisteravond in de gemeen teraad. Er werd gesproken over de vraag of Valkenburg mee moet doen aan het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek een praatclub van gemeenten in deze streek. Met de waarschuwende woorden van de burgemeester in het achterhoofd gingen de raadsleden toch unaniem met de ze toetreding akkoord. Bouw sporthal in Voorhout kan beginnen VOORHOUT - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn akkoord met de bouw van een sporthal aan de Jacoba van Beierenweg in Voorhout. Dit deelde wethouder Huigsloot gisteravond mee tijdens de vergadering van de commis sie voor sport en recreatie. Eerder was al bekend dat G. S. akkoord gingen met de fi nanciële opzet van de hal, nu is de zaak ook wat betreft de ruimtelijke ordening rond. De bouw kan nu snel begin nen want de raad is al ak koord gegaan met een onder handse aanbesteding. BOSKOOP - De gemeente Bos koop gaat een meldingsplicht voor huizenbezitters invoeren om te zorgen dat leegkomende woningen zo snel mogelijk een nieuwe bewoner krijgen. Gezien de lange lijst van woningzoeken den achten B en W het ontoelaat baar dat woningen voor langere tijd leegstaan. Straf H De meldingsplicht zal worden ge regeld in een verordening, die de raad aanstaande donderdag krijgt voorgeschoteld. Als de raad ermee akkoord gaat zal de verhuurder of verkoper van een woongelegenheid straks ver plicht zijn binnen drie dagen na dat hem dat bekend is te melden dat deze woongelegenheid ter beschikking komt. Gebeurt dat niet, dan staat de verhuurder of verkoper een gepaste straf te wachten. Maximaal zal dat in ge val van een celstraf twee maan den hechtenis en in geval van een geldstraf 300 gulden boete zijn. Ook kan met openbaarmaking aan Boskoop gebondenen den verkocht of vjhuurd. de rechterly^ïe beslUsinl Woonvergunning worden gestraft. De gemeente hoopt zo voor een doelmatiger woonruimte-verde ling inzicht te krijgen in het leeg staan en leegkomen van wonin gen. Voordat de gemeente overi gens kan overgaan tot vordering van een leegstaand huis voor een woningzoekende zal eerst moe ten blijken dat op basis van vrij willigheid geen oplossing moge lijk is. Tot die eventuele vorde ring kan de gemeente dan na zes maanden leegstand besluiten. Een belangrijke groep die met de maatregel te maken krijgt, vor men de bezitters van huurhuizen met een huurprijs van minder dan 510 gulden per maand. Voor deze woningen geldt in Boskoop de eis van economische gebon denheid: de huizen mogen alleen aan Boskopers of economisch RIJPWETERINGIOUD ADE - Voor het fiets- en voetgangersver keer tussen Oud.Ad.een Rijpwetering is een aanzienlijke beveili ging op komst. Zeer binnenkort gaat de gemeente Alkemade het fiets- wandelpad langs het sportpark tot Oud Ade doortrekken. De gemeente doet dit na zeer moeizame onderhandelingen met de eigenaar van de grond, waarover het pad moet gaan lopen. Eigenaar Van der Geest zal nu in ruil voor dat stuk grond het oude voetbalveld van VVOA krijgen. Als het pad er ligt zal de fietser niet meer halverwege de Oud Adeselaan naar de rijweg hoeven over te steken, waarmee aan een onveilige situaite een einde zal zijn gekomen. Wethouder NAJ. Rietbroek vindt dat het fietspad er al lang had moeten liggen: "Het is jammer dat het zo lang heeft moeten duren. Ge lukkig maar dat er in de afgelopen periode geen ongelukken zijn gebeurd"aldus Rietbroekdie met de komst van het pad vooral voor de bezoekers van het Hertog spark (sportveldenvanuit Oud Ade minder ongerief verwacht. Doe-het-zelf speelplaats ?ER AAR - Op het Brederodeplein in Ter Aar zullen omwonenden een speelplaats aanleggen. De gemeente zal het materiaal leve- WADDINXVEEN - "Aan het op knappen van oude schoolge bouwen moet veel waarde wor den toegekend. Maar ook de haalbaarheid is belangrijk. Zo'n onderzoek kan leiden tot verant woorde renovatie en soms tot het tóch maar niet opknappen van de school." aldus het Scholenbouwteam. "Deze kritiek wordt versterkt en gevoed door de ervaring die men nu heeft met de nieuwe school gebouwen. Zij zijn vanuit een heel andere opvatting tot stand gekomen: het gebouw zal ruimte moeten bieden voor de huidige onderwij sop vattingen maar te vens voldoende mogelijkheden moeten inhouden voor ontwik keling," aldus het jaarverslag. Veel school- en gemeentebesturen worden voor de vraag gesteld of zij verouderde gebouwen moeten vervangen of vernieuwen. "Deze keuze", aldus het Scholenbouw team, "is uiterst moeilijk. Slopen en nieuwbouw zijn geen evolutie, maar draagt een bijna revolutio nair karakter. Tegen zulke ingre pen kunnen ernstige bedenkin gen worden aangevoerd." Volgens het Scholenbouwteam is ïr komen onder meer een klimto ren, een wip, een bandenschom mel en een zandbak. De bewo ners, die de speelplaats zelf heb ben ontworpen, zullen onder toe zicht in verband met de veilig heid' de toestellen een plaatsje geven op het Brederodeplein. )e zelfwerkzaamheid van de be woners beperkt de aaniegkosten voor de gemeente tot 8000 gul den. De gemeenteraad moet dat bedrag morgen stellen. Dit schrijft het Scholen bouwteam Waddinxveen in zijn jaarverslag over 1977. Hierin wordt onder meer gesteld dat bij het lager.on- derwijs in Waddinxveen veel schoolgebouwen zijn neergezet in het begin van de twintigste eeuw. Gebouwen, die op tal van plaatsen nog in gebruik zijn. De klassen zijn nagenoeg uitsluitend gericht op klassikaal onderwijs. Veertig procent van de jeugd maakt er gebruik van. beschikbaar "Er is duidelijk kritiek op de ge bouwen en hun mogelijkheden", LEIMUIDEN Den Haag - Een pro vinciale co week buigen over een bezwaar schrift dat de Amsterdammer M.C. Smit heeft ingediend tegen verwijdering van zijn woonschip uit een zijsloot van de Drecht in Leimuiden. Op 6 april werd de Amsterdammer door de provin cie te verstaan gegeven dat zijn schip vóór 6 mei weg moest zijn uit de Drecht, omdat het schip daar in strijd lag met de woon schepenverordening. De Amsterdammer heeft daar be zwaar tegen aangetekend. Hij aag - Een pro- ry gaat zich deze nootemenaar een bezwaar- in beroep tegen weghalen van icoonschip uit Drecht steld onder meer dat zijn schip ten onrechte is aangemerkt als woonschip. Het is, gezien de af metingen, ongeschikt om in hoofdzaak te dienen als woon-,dag- of nachtverblijf. Het schip, 8.10 meterlang en 1.80 me ter hoof en uitgerust met een die selmotor is volgens de voorna melijk bedoeld om mee te varen. Een provinciale commisssie die zich bezig houdt met landschaps zaken zal deze week bekijken of de argumenten van de Amster dammer steekhoudend zijn en zijn schip inderdaad niet valt te beschouwen als een woonschip. renovatie geen eenvoudige zaak. Zij wordt nog teveel gezien als een technische aanpassing. Het is zelfs denkbaar dat het gebouw van functie kan veranderen waarnaast ook nog uitbreiding of nieuwbouw gewenst kan zijn. Vergrijzing De vergrijzing van de bevolking is een ander knelpunt voor de scholen. Leegstand van lokalen en sluiting van scholen kunnen het gevolg zijn. Volgens het Scholenbouwteam kunnen er nieuwe bestemmingen voor die gebouwen worden gevonden zo als bibliotheek, jeugdwerk, avondonderwijs, opbouwwerk "Het zou raadzaak zijn in de eerste planningen voor schoolgebou wen daar nu al rekening mee te houden. Voor duurdere woningen wordt au tomatisch een woonvergunning aan koper of huurder verstrekt. De praktijk in Boskoop leert ech ter dat bepaalde woningen onder de koopprijsgrens niet aan Bos kopers of economisch gebonde nen verkocht blijken te kunnen worden. Om de eigenaars van de ze woningen niet teveel te dupe ren is de gemeente bereid onder bepaalde voorwaarden "vrije" verkoop toe te staan. Voor het zover is zal de eigenaar eerst, onder overlegging van een lijst met namen en adressen van alla aspirant-kopers, aan moeten tonen dat hij tenminste vier maanden zijn woning te koop heeft aangeboden. Zowel via ad vertenties in plaatselijke of re gionale bladen als via een bij de woning bevestigd bord, dat vanaf de weg duidelijk leesbaar is. In de advertenties, die tenminste éénmaal per veertien dagen die nen te zijn verschenen, moet ook de prijs worden genoemd. Voor het bepalen van die prijs wijzen gemeente en eigenaar gezamen lijk experts aan. Als gemeente en eigenaar het niet eens worden zal de kantonrechter een taxateur aanwijzen. NOORDWIJK - Het kruispunt He- renweg-Rijnsburgerweg nabij de Krom in Noordwijk zal worden gerecontrueerd, bovendien zal de vernieuwde weg worden voor zien van 51 lichtmasten. Aanleg van de nieuwe provinciale weg maakt deze recontrucite waarvan de kosten op 77.500 worden ge schat De Degemeente Noordwijk verwacht dat de provincie deze kosten zal betalen. Ook de aanleg van verlichting langs het gedeelte van de verlangde Beeklaan (kos ten 6600) zal voor rekening van de provincie komen. Omdat de provincie natriumverlichting eist willen B en W van Noordwijk soorgelijke verlichting aanbren gen op het kruispunt Beeklaan- Herenweg en de Herenweg rich ting Katwijk. Daarvoor moet de raad een bedrag van 46.000 be schikbaar stellen. Voor de ver vanging van waterleiding en gas onder het kruispunt Beeklaan- Herenweg moet een bedrag van 24,000 op tafel komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21