enTOURage „Wat is dit een dwaze boel met die kinderen" Amerikaans talent gewipt Brooshooft in moeilijkheden TI7T 1 1 1 Fleurop voor..... fSS 'n Ei hoort erbij WOENSDAG 28 JUNI 1978 SPORT PAGINA 15 koeien Weinig nieuws van het front. Tot twaalf uur stond de Groenoordhal inderdaad nog vol met koeien en ander soort vee, om één uur was de zaak leeg en een uur later de boel praktisch schoon. Het rook toen weliswaar nog niet naar dennen, maarje kunt zeggen van André de Jong wat je wilt, hij hield zich tenminste aan gemaakte af spraken. Voor zijn mensen behoefde je heus niet met het officiéle draaiboek te gaan zwaaien, want de vloer was bijna droog, de tribunes stonden er haast al. De Jong kon dan ook binnen zijn territorium op geruimd rondstappen, mede omdat de, op de gaerij inge richte Permanence zelfs voor de toch verwende Tourbaas Felix Lévitan weinig te wen sen overliet en ook het res taurant op alles en iedereen berekend leek. Gezien ten minste de kwantiteit aan 'bedienders' en de kwaliteit van het voedsel. Er moesten weliswaar knap wat Francs' worden neergeteld, maar er was dan ook gezorgd voor een originele hors d'ouevre, een salade en een sandwich. Nee, 'intern',gezien liep alles op rolletjes, nogmaals, exact volgens het draaiboek. Geen nieuws derhalve, men gaf in dit overdekte stadionnetje al eerder blijk van improvise rend vermogen. Kip Maar weinig nieuws ook van het Tour-gebeuren zelf en dat was eigenlijk wel nieuws. Want het program ma vermeldde nogal het een en ander. Goed, dat er, 's och tends om negen uur geen hond trek had in een zweef- duik of oliebol, valt te be- grijepn, de kermisklanten bij molen De Valk hadden dat zelf al ingecalculeerd en sliepen voor de verandering daarom maar eens een gat in de dag. En dat het Pieters kerkplein net zo weinig weg heeft van Montmartre als de Lange Jan van de Eifeltoren ziet iedereen wel. Waarvan acte: er was zelfs geen kip in de omgeving van die ene biertent te vinden. Telefoneren Maar waar waren die heren renners, die tussen twee en vier uur in de Groenoordhal zouden arriveren? Waar die jongens van de materialen, die hun kostbare spulletjes in de runderhal zouden gaan oppoetsen? Waar die pers die op- weifels, twijfels en fru straties opriepen, omdat niemand wist van hoe of wat.En waar waren eigen lijk Riethoven en Vonk, de mannen die tot nu toe op elke vraag een antwoord wisten, maar die nu, op het moment suprème, ook zeer afhanke lijk waren? Constant aan het telefoneren dus. Stil Of kazernes aan het bezoeken. En zoek het dan maar uit met die Fransen, die natuurlijk van geen draaiboek (willen) weten. En ook niet van Hol landers, mits die even snel hun lesje kunnen opzeggen als zij, hetgeen als praktisch onmogelijk beschouwd mag worden. Bovendien hebben zij vijfenzeventig jaar erva ring, dus waar hakkel je nog over. Van het kastje naar de muur op de eerste, echte, dag van de Tour in Leiden. Om stil van te worden. Geen interesse Trouwens, de kans, dat het ook vandaag erg rustig blijft is niet uitgesloten. In het draaiboek staat, dat er een gala-avond gepland is. Waarop de renners voorge steld zullen worden en een aantal artiesten acte de pré- sence geven. Gisteren waren er welgeteld 150 kaarten verkocht, de interesse blijkt miniem afgelasten lijkt noodzakelijk. Het kan natuurlijk stilte voor de storm zijn, de verwach tingen zijn nog steeds hoog gespannen. Mocht het desal niettemin zo blijven, dan heeft u, om de Tour-tijd toch gepast door te brengen, mis schien nog wat aan een oer gezellig oud-Hollands, spel letje. Kruis aan wat u er van vindt: Geen nieuws, goed nieuws. Slechte repetitie, goede finale. Een gegeven paard niet in de bek kijken. Wat je ver haalt is lekker. Beter een goede buur dan een verre vriend. Voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten. Verder kijken dan je neus lang Als één schaap over de dam is volgt de rest vanzelf. Met de Franse slag. Het kan vriezen, het kan dooi en. Vroeger was het allemaal an ders. Het is maar net hoe je het be kijkt. Laten we er het beste maar van hopen. SOESTDIJK - "Ik ben reuze blij dat het een beetje een gekke boel is geworden. Zo met al die kinderen. Het was erg leuk allemaal". De koningin toont zich zichtbaar blij met het verloop van de ontvangst van het Nederlands elftal op paleis Soestdijk. En als de bus met spelers en officials wegrijdt, zegt ze enthousiast tegen de mensen rondom haar op het bordes: "Kom nou jongens. Toe nou. Wuiven". De koningin heeft er duidelijk schik in. Spelers en voetbaloffi cials niet minder. Vlak na de uit bundige aankomst op Schiphol verzuchtte Johan Neeskens nog, dodelijk vermoeid van de lange reis: "Ach, zo'n ontvangst en zo'n rondtour, het hoort er natuurlijk allemaal bij ja, maar voor mij hoeft het niet". En zo dachten meer spelers er over. Maar ten paleize valt de matheid snel af. Van een koele plechtig heid is in het geheel geen sprake. De prinsjes staan de spelers po pelend van ongeduld op te wach ten. Ze nemen de gescandeerde kreet van het publiek buiten de hekken over "Holland, Holland, Holland". Dan mompelen ze zachtjes naar de spelers: "Welge- feliciteerd, welgefeliciteerd" Maar weldra dringen ze vrijmoedig naar voren en vuren hun vragen af. Vooral Jan Jongbloed mag zich verheugen in een grote po pulariteit van prinselijke zijde. Vraagt prins Alexander "Hoe vond je die scheidsrechter nou in de finale?" En: "Denk je datje er in Spanje weer bij zult zijn?" Antwoordt Jan Jongbloed: "Nou, dan ben ik al opa hoor" Zegt prins Alexander: "Je was ze ker wel zenuwachtig he?" En zo gaat het gesprek nog enige tijd door. Jan Jongbloed heeft er wel lol in. Later, lachend tegen ons: "Ze hebben er best verstand van hoor. Dat kan je bijvoorbeeld niet altijd van elke journalist zeggen" Genoten Ook Pieter Van Vollenhoven laat zich niet onbetuigd. Behaaglijk nestelt hij zich in een groepje voetballers. "We hebben er on gelooflijk van genoten. Echt, jon gens, alle complimenten, hoor" En tegen René van de Kerkhof: "Maar zeg, vertel nu eens van die hand. We zaten allemaal te trillen van de zenuwen, toen ze daarover begonnen te zeuren vlak voor de finale. Werd je toen niet boos?" En Van de Kerkhof vriendelijk la chend: "Luister eens hier broe der, dat is een spelletje van die Argentijnen." Van Vollenhoven; "Ik heb nog meer vragen. Wim Jansen, die er ook bijstaat: "Gooi maar los. Als ik het niet weet dan zoek ik het wel op." Waarop Pieter wil weten, hoelang je blijft liggen op het veld als je geblesseerd bent en wan neer de scheidsrechter tijd bij trekt. Antwoordt Jansen: "Zo lang er geen bloed vloeit trekt de scheidsrechter niets bij". Jansen laten "Hij vraagt je de oren van je kop. Maar het is toch erg gezellig zo. Het mooiste is het nog voor onze kinderen. Zoiets maak je toch niet elke dag mee. Al bre ken ze zowat het paleis af'. Het toneel verplaatst zich weldra van de paleiszalen naar de tuin erachter. Prins Willem Alexander stelt Jan Jongbloed in de goal op de proef. De prinsjes en de kinde ren van de voetballers storten zich in een rommelig partijtje voetbal. Premier Van Agt ziet het toneeltje minzaam lachend aan. De konin gin roept tegen niemand in het bijzonden "Dat is toch de bal die ik Alexander op zijn verjaardag heb gegeven". En prins Maurits leent onze pen en een stukje pa pier om een handtekening aan Krol te vragen. De koningin vraagt hem bezorgd hoeveel hij er nu heeft, maar Maurits antwoordt beteuterd dat het pas de eerste is. Prins Willem Alexander vindt het maar zonde dat er met zijn bal ge voetbald wordt. Daar heeft hij moeizaam alle handtekeningen van de spelers op verzameld. Nergens Trainer Ernst Happel is nergens te bekennen. Direkt al toen hij het paleis binnenkwam vroeg hij be nauwd waar hij het toilet kon vinden. Jan Zwartkruis straalt aan één stuk door. "Het was fan tastisch. We zijn daar in Argenti nië vaak door het dal heenge gaan, maar steeds kwamen we er weer uit. En zo'n ontvangst hier, dat is toch fantastisch". Chef d'e- quipe Hogewoning doet en pas sant nog even de groeten van on- HMHI De koningin heft het glas, nadat zij Ruud Krol de ridderorde heeft uitgereikt. gin. Maar dan is het tijd voor een stich telijk woord. Premier Van Agt stelt zich achter de microfoon: "U bent bek af. Ik kan het zien. Maar u heeft er recht op. Mogen wij er recht op hebben van u te vragen om u te huldigen na zulk een zwa re taak. Wie zal mij betwisten dat dit toch een formidabele presta tie is geweest en met een ietsie pietsie geluk waren we eerste geworden. Maar toch, ik ben ge troffen en geroerd door de inzet van de spelers en alle anderen" Cadeau Van Agt heeft nog een cadeau in petto. Hij biedt de spelers na te rugkomst van hun vakantie een verrassing aan. Die bestaat uit een cassette met een selectie van de televisie- en radioverslagen van de wedstrijden, plus een ver slag van de manifestatie van de aankomst op Schiphol en de ont vangst op Soestdijk. En dan staat hij als enige die dag nog even stil bij het verzet van Bram en Freek en de hunnen. "Ik weet dat velen in Nederland, met respect, het moeilijk hebben ge had met de deelname aan dit toernooi, maar dat doet intussen niets af van de kwaliteit van uw sportieve prestatie". En hoe kijkt de koninklijke familie tegen Bram en Freek aan. Maar het antwoord was natuurlijk voor spelbaar. Vriendelijk maar be slist zegt prinses Margriet: "Ik praat zeker niet over politiek. Die moeite kunt u zich besparen" Maar gelukkig staat de prinses voor elk ander gespreksonder werp open. Intussen wordt Rudolf Jozef Krol door de koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Na ssau, om in zijn persoon als aan voerder het hele team te eren. Als we premier Van Agt vragen waarom ze niet allemaal een lintje krijgen, is het verbaasde ant woord: "Iedereen een lintje? Maar dat kost zeker twintig on derscheidingen. Nee, dat zou niet gaan. Dat zou het lintje teveel de valueren" "Oprotten", roept prins Willem Alexander intussen wrevelig te gen de televisiecamera's als hij zijn gedicht aan Ruud Krol wil oplezen. "We dont't cry Argenti na, we zijn heus wel tevree", zo begint hij. Johan Neeskens en Rene van der Kerkhof geven de prinsjes nog een laatste lesje voetbal op het gazon van het bor des en dan staan de bussen klaar voor vertrek. De koningin slaat verrukt haar handen ineen "Schitterend", roept ze uit. "Maar ik vind het nu wel een kwelling worden voor de spelers. Laten ze nu maar van hun rust gaan genie ten". JANKEES KOKKE McEnroe verliest op Wimbledon; ook Sanders en Ashe naar huis LONDEN - Vorig jaar kwam hij vanuit de anonimiteit in het kwalificatietoernooi als eerste voorronde-speler in de geschiedenis in de halve finale van het Wimbledon-toernooi. Dit keer is het eerste het beste optreden van John McEnroe op de door tennissers en vooral de Engelsen als "heilig" beschouwde grond al meteen het laatste geweest en dat terwijl de inmiddels 21-jarige Amerikaan juist deze maand professional is geworden. Met Louk Sanders die van de Fransman Deblicker verloor (2-6, 9-8, 3-6, 6-3, 3-6) en Arthur Ashe verdween hij uit het toernooi. Toen McEnroe in 1977 als amateur in actie kwam, moest hij zijn ver diensten, 18.000 gulden, afstaan aan de Amerikaanse tennisbond. Alles bij elkaar heeft zijn ama- teurstatus hem alleen vorig jaar al zo'n slordige ton aan inkomsten gescheeld. Nu hij op Wimbledon één van de eerste keren zelf het geld mocht innen, was er niet meer dan f 1075 beschikbaar. Verantwoordelijk daarvoor was zijn landgenoot Erik van Dillen, de nummer 140 van de wereld ranglijst, die zich niets aantrok van de reputatie van de als een komeet omhoog geschoten McEnroe. De als 11de geplaatste linkshandige Amerikaan, die tot juni vorig jaar nog genoegen moest nemen met de 274ste posi tie op de door de spelersvakbond bijgehouden ranglijst, kon alleen als excuus voor zijn nederlaag (5-7, 6-1, 9-8, 4-6, 3-6) aanvoe dat sommige lijnrechters de s ADVERTENTIE wie een kat heeft gehad ta nog niet achter de rug hadden. De teleurgestelde Louk Sanders zal niet meer deelnemen aan het troosttoernooi, maar keert naar Nederland terug om daar te spe len in een toernooitje in Emmen. Tom Okker kwam wel een ronde verder. Hij won van Onny Parun (met 6-8, 6-3, 6-3, 6-2) die echter geen schaduw meer is van enkele jaren geleden. Okker speelde goed, maar in de volgende ronde zal hij het moeilijk krijgen tegen Yannick Noah uit Kameroen, de ontdekking van Arthur Ashe. Die Amerikaan werd uit het toernooi gezet door Steve Docherty, die zijn landgenoot met 8-9, 9-8, 6-3, 5-7 en 7-5 wipte. Guillermo Vilas zette op imponerende wijze oud- Wimbledonkampioen Stan Smith buitenspel met 6-4,6-3,6-3. Belofte De grote belofte bij de dames, Tra cy Austin (15), was tegen de druk van het favoriet zijn tegen haar landgenote Desfor goed bestand, ook al moest zij één set afstaan: 6-1, 6-8, 6-4. Op het toch al over bevolkte Wimbledon, waar zich op de eerste twee dagen al 13.000 toeschouwers meer hebben ge meld dan in het recordjaar 1977, werkte vooral Austin als een magneet. Zonder de vorig jaar nog ontsie rende beugel om haar tanden, maar nog altijd niet meer dan 1.50 meter boven de grond uitste kend, liet de als negende getipte Austin dat publiek één set mer ken dat ook zij kwetsbaar is, vooral op het punt concentratie: "Omdat ik bepaald niet graag op gras speel moet ik juist hier extra geconcentreerd zijn, maar in dat opzicht is alles nog niet honderd procent. Laat ik voorop stellen dat ik dit jaar nog niet hoef te winnen. Als ik kijk naar Billy Jean-King, die nu 34 is. krijg ik nog twintig kansen. Maar ik wil wel graag nog een paar ronden doorkomen zodat ik op die ma nier de nodige ervaring op gras kan opdoen". Van de top bij de dames had alleen de door Chris Evert hoog aange slagen Martina Navratilova het enigszins moeilijk. Navratilova, door haar collega's Evert en King "sterk genoeg geacht om Wimbledon te winnen omdat zij nog nooit zo goed heeft ge speeld", won met 6-3, 6-3 van de Amerikaanse Anthony. King zelf speelde met de Belgische Gurdal (6-0,6-1) en titelhoudster Virginia Wade gunde de Zweedse Ekblom niet meer dan drie games (6-1, 6-2). Evert, Turnbull, Cawley en Betty Stöve, die een "bye" hadden, komen pas in de tweede ronde op de baan. Stöve ontmoet dan de Amerikaanse Stacy Margolin. JAN PREENEN ADVERTENTIE Belangrijkste uitslagen: Herenenkclspel, eerste ronde: Jaime Fillol (Chi)-Jan Kodes (Tsj) 6-2 6-1 2-0 (opgegeven). Bob Hewitt (ZAD-Geor- ge Hardie (VSt) 3-6 5-7 6-4 6-3 6-2. An tonio Zugarelli (Ita)-Chris Kachel (Aus) 7-5 4-6 2-6 9-8 6-1. Steve Docher ty (VSt)-Arthur Ashe (VSt) 8-9 9-8 6-3 5-7 7-5, Tom Gorman (VSt)-Chris Le wis (NwZ) 0-6 6-2 4-6 7-5 6-3, Victor Pecci (Par)-John Alexander (Aus) 5-7 6-4 3-2 afgebroken. Roscoe Tanner (VSt)-Ismail el Shafei (Egy) 8-9 1-6 6-2 9-7 6-2, Raul Ramirez (Mex)-Colin Dibley (Aus) 9-7 9-8 6-3, Wojtek Fibak (Pol)-Jose Clerc (Arg) 6-3 7-5 7-5, Phil Dent (Aus)-Tony Roche (Aus) 6-4 7-5 4-6 4-6 7-5. Johnson4 topkwaliteit en lage prijs een wereld van verschil 'tUahnsan Bespaar 50,- op uw Johnson 4 pk bb-motor. Johnson betaalt 50.- terug aan elke koper van een 5 pk bb-motor, gekocht in de maand juni 1978. Maak daar even snel gebruik van bij: Jachthaven Poelgeest te Oegst- geest, Haarlemmertrekvaart 16a, Tel. 071-154054 b.g.g. 156755 (vlakbij T.V. mast). LEIDEN - Er gebeurde gisteren weinig opzienbarends op de tennis-dis- trictskampioenschappen bij Unicum. In het HEB kwam maar een ge plaatste speler in actie, namelijk Arnold van der Capellen (3) en die won gemakkelijk van Kooreman 6-1. 6-4. Blommendaal was vooreen Ad van der Berg in goede doen al een zeer moeilijke opponent door zijn oersoli- de spel, zijn kijk op de bal en natuurlijk zijn lengte. Het is bekend dat Van der Berg niet zo bar veel meer tennist en daarom was hij kansloos. 6-4,6-2. Pieter Verdegaal leek in staat om tegen Broos- hooft, tenminste een derde set te pakken na 0-6, beet hij zich vast in de tweede eilijk. kon hardwerkend Brooshooft kreeg het toen toch setverlies voorkomen, 7-5. Bij de dames is er ook vordering gemaakt. Monique van der Storm en Joke van Sas kwamen zonder spelen langs respectievelijk Linda van d« i Mey en Helene van Paridon, die door de beslommeringen van de wedstrijd leiding geen kans zagen om ook het racket nog even te hanteren. Overigens kon gisteren een groot aantal van de partijen die door de hin derlijke attenties van Pluvius niet konden worden gespeeld, mede dankzij de assistentie van andere tennisparken worden afgewerkt. In het HEC werd er wel volop getennist Hans Ekker, 1*1 mnuar van het toernooi van deMunnik, kreeg meteen in zijn eerste partij al een drieset ter op zijn bord. Koeken bereidde hem die verrassing, é-3. 4-6, 6-1. Hop en Giberius, no. 3 en 4 geplaatst, rekenden m twee sets al'met lespee tievelijk Krijnen, 6-4, 6-2 en Piet, 6-1, 6-4. Delf Beck4i werkte zich vlot langs Wolf Weober, 6-1. 6-3 en Links stond Batteljee maar vier spellen toe, 6-2, 6-2. Een sterke indruk maakte gisteren Fred van der Loo. die soepel langs Henk Kuipers gleed met een gemakkelijke spinservice en een los geslagen backhand, 6-2, 6-2. Gaillard past een paar klompen, Joop Rietho- geeft advies.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15