'Vernieuwingen' maken Tour interessanter Eddy Merckx tipt Pollentier Complete verzorging in de trein POST BEGINT TOUR MET STUNT Maar ook moeilijker te volgen Raas wint Woerden WOENSDAG 28 JUN'I 1978 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - In een poging op ei gen bodem de eerste gele Tour de France-trui te vero veren, heeft ploegleider Pe ter Post naar het sterke mid del van de aërodynamische pakken gegrepen. Dit kos tuum uit èèn stuk (trui en broek aan elkaar), dat ver vaardigd is van synthetisch materiaal, dat voor een mi nimale luchtweerstand zorgt, werd in opdracht van Post speciaal vervaardigd door een Zwitserse firma. De algemene exclusiviteit van het produkt houdt tevens in, dat de concurrentie die van daag in Leiden kennis zal nemen van het stuntje, geen kans meer heeft snel een soortgelijke uitrusting aan te schaffen. Peter Post ondernam zijn ini tiatief speciaal voor Gerrie Knetemann, die als uitblin ker in korte tijdritten een groot kanshebber is de pro loog van 5,2 km in Leiden te winnen. De vraag is echter of de renners voor wie Post zo'n kostuum, dat 300 gulden kost, liet maken (Knete mann, Kuiper, Raas en Lub- berding) inderdaad in die outfit kunnen vertrek ken. Dit weekeinde namelijk wei gerde Tour-baas Felix Levi- tan een dergelijk verzoek van de Franse kanshebber Bernard Hinault, maar vol gens de internationale reglementen is die uitrus ting wel degelijk toegestaan. Alleen: tot op heden werd er in wegwedstrijden bij de be roepsrenners geen gebruik van gemaakt. De amateur wereld is er al mee ver trouwd, met name in het baanrennen, zoals werd be wezen tijdens de wereld kampioenschappen van vo rig jaar in Venezuela, waar de Zwitsers en de Oost- en Westduitsers gebruik maak- Gebalde vuisten: symboliek ten van deze nieuwe ontwik keling op kledinggebied. De winst die met de aërody namische pakken geboekt wordt, is wetenschappelijk bewezen in Engeland, waar in een windtunnel metingen werden verricht, die uit kwamen op een voordeel van gemiddeld 5 procent. Dit be tekent dat de winst die tijd rit-favoriet Gerrie Knete mann in Leiden volgens die theorie kan bereiken, om en nabij de 20 seconden be draagt en dat is een enorm voordeel. Hoe Felix Levitan op de coup van Peter Post reageert, zal vandaag bekend worden in de eerste ploegleidersverga dering. Vooruitlopend daar op zocht Post al contact met de voorzitter van de Interna tionale Federatie van Be roepswielrenners, de Luxemburger Jody d'Esch, die prompt reageerde met een geruststellend ant woord. Omdat Felix Levitan een bijzonder slimme man is en omdat hij bovendien al liet weten zwaar te tillen aan de traditie van de conven tionele wielerkleding, be looft de discussie zich toe te spitsen op kleine lettertjes in de reglementen. Mocht Peter Post de strijd verliezen, dan probeert hij het met een sterk alternatief: pakken van dezelfde makelij, maar dan tweedelig. WOERDEN - Jan Raas heeft gis teravond de profronde van Woerden, de laatste profwed strijd voor het begin van de Ron de van Frankrijk, gewonnen. Hij versloeg in de sprint Jan Krekels en de Belg Walter Godefroot. Het drietal was 12 ronden (12 kilo meter) voor het eind ontsnapt en had een voorsprong van 33 se conden op het peloton, waarvan LEIDEN - Driekwart eeuw geleden kwam Henri Desgran- ge op het idee om de heftige concurrentiestrijd tussen zijn krant L'Auto en het meer in aanzien zijnde Velo te ge bruiken om iets revolutionairs te verzinnen. Desgrange stelde voor om een Ronde van Frankrijk voor wielrenners te houden. Een waanzinnig denkbeeld kort na de eeuw wisseling, maar door die eerste aanzet groeide de Ronde van Frankrijk uit tot een monument in de wielersport. De propagandastunt van toen werd in de loop der jaren een groot in ternationaal gebeuren, waarin de Franse regering zelfs een prach tig stuk Frankrijk-promotion vond. De Tour bestaat zaterdag 75 jaar en mede door de miljoe nen guldens steun van de Franse overheid, mogen ook miljoenen mensen zich blijven vergapen aan het spektakelstuk, dat strak wordt geregisseerd .door de al-oude Jacques Goddet en zijn iets jongere collega-directeur Felix Levitan. Hoewel de publiciteit rond de Ron de jaarlijks enorm is, heeft de his torie van de Tour de France geen vlekkeloos verloop gehad. Zeer recent nog, tijdens de Ronde van LEIDEN - Zijn kortstondige rentree op het racezadel ver- vulde hem een ogenblik met weemoed. Vlak nadat hij gistermiddag met burgemeester Vis een stukje proloog had gefietst, zei Eddy Merckx: "Ik was toch maar liever als renner dan als ploegmanager naar Leiden gekomen." Vooral omdat, volgens de veelvuldigsTourwinnaar "dit zo'n interessante ronde is. Degene die gaat winnen, moet een goed atleet zijn" Echt uitgesproken favorieten zijn er niet, beseft ook Merckx, die zijn rentree in de wielerwereld in Leiden maakt als ploegmanager van het C A team. Met Huysmans en Altig ("Ik denk dat we alle drie een stem hebben") hoopt hij wel op Van Impe, maar Merckx is reëel genoeg om te onderkennen dat zijn kopman niet werkelijk boven de rest van de deel nemers "uitklimt". "Er is geen enkele renner meer die de wedstrijd nog in handen heeft", oordeelt Merckx. "Er is geen man meer die er echt bov.enuit springt. Maar dat kan nog komen. Misschien met Hinault" Die beloftevolle Fransman geeft Merckx vooralsnog de beste kans zijn controlerende rol van voorheen over te nemen, al wil hij ook Pollentier bepaald niet uitschakelen. "Want misschien is hij wel de grootste favo riet, zo hij op het ogenblik rijdt." Pollentier en Knetemann zijn voor de Belg ook de belangrijkste kansheb bers voor de proloog die morgen vanaf 3 uur door de Leidse binnenstad wordt gereden: nadien acht hij toch ook Zoetemelk weer favoriet voor een van de ereplekken. "Vooral omdat de beslissing waarschijnlijk wel weer in de bergen zal vallen. En die ploegentijdrit van 153 kilometer wordt belangrijk. De dagen daarna worden voor iedereen gevaarlijk. Daarin gaan de ploegen de terugslag krijgen van de jacht op de twee minuten winst die ze kunnen verdienen." Overigens wilde Merckx nog wel even kwijt dat hij Zoetemelk nooit heeft veroordeeld tot een "achterwielrenner". "Dat heb ik nooit gezegd. Ja, het wordt verteld, maar er wordt zoveel verteld over mijn rennerstijd. Het raakt me nauwelijks. Als je hebt gedaan, watje graag deed, moet je je niets aantrekken van wat anderen zeggen. En als je iets zo graag gedaan hebt, kijkje altijd met weemoed terug." Felix Lévilan. het vorig jaar, werd bijvoorbeeld de belangrijkste etappewedstrijd fel bekritiseerd van wege het ge kozen parcours. Door het peloton direct de Pyreneeën in te sturen werd de Tour meteen al ont hoofd, zo meende men. Een voor spelling, die op waarheid berust te. Het klassement werd snel ge maakt en alleen een bergtijdrit en een Alpen-etappe brachten nog enige verandering. De kritiek heeft het duo God- det-Levitan zich wel aangetrok ken. Nog tijdens de Tour schreef Goddet in het organiserende blad L'Equipe een fel weerwoord, met als enige conclusie, dat weer te ruggegrepen moest worden naar de oudheid, om de Tour interes sant te maken. Goddet en Levitan gingen zelfs zo ver, om de volgers, de ruim honderd journalisten, uit te nodigen om zelf het meest ideale Tour-parcours uit te stip pelen. Een 'prijsvraag', waar zelfs een geldbedrag aan werd ver bonden. Nihil Omdat de oplossing vorig jaar al voor het einde van de Tour moest worden ingeleverd, was de Tes- pons nihil. Gelet op alle mogelij ke reglementen is het in een paar dagen ondoenlijk om een ideale Tour te schetsen. Nochtans is voor het jubileumjaar getracht om het sportieve pijl zo hoog mo gelijk te houden, waarbij niet al leen is teruggegrepen naar vroe ger, maar ook nieuwe ideeën zijn uitgewerkt, waardoor het spor tieve belang wellicht wordt ver hoogd, maar de Tour voor de lief hebbers wel moeilijker is te vol gen. Buiten de Alpen- en Pyreneeën- toppen dus nieuwigheden. Zoals totaal 344 kilometer tijdrit, waarin een ploegentijdrit over 153 kilometer is verdisconteerd. Voor de coureurs een zware op gave, die aan 1927 en 1928 doet herinneren. Toen moest er even wel 300 kilometer in ploegver- band worden gereden. De ploe gentijdrit tussen Evreux en Caen, wordt beloond met 60, 45, 30, 20 en 10 seconden bonificatie voor de snelste ploegen en naar de mening van Goddet en Levitan zal daar wel voor worden gere den. Vlakke etappes (de aanloop naar de Pyreneeën telt negen ritten) wor den eveneens geanimeerd met bonificaties onderweg. Voor de 45 tussensprinten (rushes) tij dens de verschillende etappes kan tot een maximum van twin tig seconden bonificatie worden verdiend, indien er op de rest van het peloton een voorsprong is ge nomen en in deze kopgroep min der dan 1/5 deel van het aantal nog deelnemende renners verte genwoordigd is. Ingewikkelde berekeningen ook voor de strijd in de bergen. De geldpremies en de punten voor het bergklassement zijn blijven bestaan, maar volgens een nieu we tabel zijn er meer punten te verdienen. Zo zal een klimmer met twintig seconden voor sprong op de top twee punten ex tra ontvangen en wordt een voor sprong van één minuut beloond met zes extra punten. Overigens de Tour de France wordt door gaans in het hooggebergte be slist. Om daarvan ook nu verze kerd te zijn werden 55 (vorig jaar 42) hellingen en cols ingelast. Hoewel het grote aantal tijdritten ook niet is weg te vlakken, mag worden verondersteld, dat de Tour z'n ontknoping wederom hoog boven de zeespiegel zal be leven. 'Knelpunten' in het hoog gebergte zijn cr voldoende. Aller eerst in de elfde etappe als het dak van de Tour, de Col du Tourmalet (2113 meter) moet worden beklommen. Daarna volgt direct de Col d'Aspin (1480 meter) en wordt de rit afgesloten op Pla d'Adet, het skioord op 1680 meter hoogte, waar Lucien van Impe in 1976 de Tour in zijn voordeel besliste. Machtsgreep Nadien volgt de bergtijdrit naar de top van de Puy de Dóme, een race van vijftig kilometer, waarvan de laatste vijftien sterk hellende ki lometers. Van belang zal op nieuw de rit naar de Alpe d'Huez zijn, waar Hennie Kuiper vorig jaar zijn machtsgreep uitvoerde. Voordat de coureurs op 1860 me ter hoogte zijn aangekomen, moeten ook nog de Col de la Ré- publique (2e cat) en Col du Luitel (le cat) worden verteerd. Wie dan nog een coup in de bergen wil uithalen kan na de rustdag in Al pe d'Huez z'n gang gaan in de rit r Mot uitgez de drie bergen van eerste categorie, twee van tweede categorie en drie van derde categorie moeten be klimmen. Voorwaar acht cols op één dag, die ongetwijfeld in het algemeen klassement zullen doorklinken. LEIDEN - Ook dit jaar zijn verplaatsingen voor de deelnemers aan de Ronde van Frankrijk weer niet weg te denken. Deze reizen voor of na een etappe worden door de renners als afschuwelijk ervaren. Het geeft de cou reurs niet alleen minder rust, maar ook veel opont houd als vliegtuig, trein of bus niet op tijd kunnen ver trekken. De afstanden in de komende Tour zijn niet zo groot, dat er dit jaar ook vliegtuigen moe ten worden ingezet. Op ver zoek van de renners worden er tussen de verschillende etappeplaatsen ook geen bussen gebruikt, maar uit sluitend de trein. Drie maal zal dat moeten ge beuren. Allereerst tussen Toulouse en Figeac (159 km), daarna tussen Belfort en Metz (239 km) en twee dagen later tussen Nancy en Eper- nay (211 km). Om de renners nog enigszins tegemoet te komen zullen zij in deze spe ciale treinen niet alleen de maaltijd gebruiken, maar tevens over elf comparti menten kunnen beschikken, die speciaal zijn ingericht om de renners massage en verzorging te bieden. Overigens zullen de "kleine" stukken, die nochtans tussen verschillende finish- en startplaatsen zitten per auto moeten worden afgelegd. Een totaal van ongeveer tweehonderd kilometer. Gerben Karstens de eindspurt won voor Jan van Katwijk, Het was de negende zege van Jan Raas dit seizoen. De uitslag is: 1. Jan Raas ('s Gra venpolder) 100km in 2.09.54, 2. Jan Krekels (Sittard) 3. Walter Godefroot (Bel) z. t.., 4. Gerben Karstens (Prinsenbeek) op 33 seconden, 5 Jan van Kat wijk (Bladel).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13