Akkoord Turkije- Rusland Plannen voor reorganisatie Europese wapenindustrie fc» Spannende tijd Italië breekt aan in NAAST HET NIEUWS Leider van Rode Brigades krijgt vijftien jaar Namibië officieel lid van arbeidsorganisatie gratis op het postkantoor: vakantiekaarten-memo Geweld in Italië neemt weer toe ZATERDAG 24 JUNI 1978 BUITENLAND BRUSSEL (AP) - In Brussel zijn gisteren de hoofdlijnen aangege ven voor dsmogelijke reorganisa tie van de Europese wapenindus trie. Enkele voorstellen voor een dergelijke reorganisatie werden op 14 juni door het Europese Parlement in Straatsburg goed gekeurd. Het parlement heeft nu de Europese Commissie ge vraagd een "actieprogramma" voor te bereiden voor de aankoop van conventionele wapens. De instelling van een Europees wa penaankoopbureau is een van de mogelijkheden die kunnen voortvloeien uit een beteré sa menwerking bij de wapenpro- duktie binnen de negen EG-lan- den. Dit bureau zou ondermeer bevoegdheden moeten krijgen voor het opzetten en coördineren van wapenprojecten. Het bureau zou er bijvoorbeeld zorg voor kunnen dragen dat een bepaald wapen in het daarvoor meest ge schikte land wordt gefabriceerd, maar moet er tevens voor waken dat elk lid een redelijk aandeel in de produktie zal krijgen. Het voordeel van een dergelijke reorganisatie is een forse bezui niging op de produktiekosten en de mogelijkheid om de oneven redige wapenhandel tussen Eu ropa en de Verenigde Staten recht te trekken. Egon Klepsch, lid van het West- duitse parlement voor de Chris tendemocratische partij is ver antwoordelijk voor de voorstel len die deze maand door het Eu ropese Parlement worden goed gekeurd, Hij was samen met Etienne Davignon, lid van de in dustriële commissie van de EG, aanwezig tijdens een persconfe rentie in Brussel waar een beeld gegeven werd van het program- Volgens Davignon handelde met hier niet om een "militaristisch" programma. Sommige voorstan ders van het plan verwachten namelijk verzet van landen die vrezen dat de EG het aanzien zal krijgen van een militair blok. Het plan was volgens Davignon eco nomisch noodzakelijk om de produktiekosten te spreiden van wapens die politieke leiders den ken nodig te hebben. Deze kosten hadden nu het punt bereikt waarop zij bijna niet meer door de nationale middelen gedragen konden worden. Een ander punt waarop verzet was te verwachten was dat een geza menlijk wapenprogramma de verschillende wapenindustrieën in de EG-landen zou kunnen be dreigen. Davignon zei dat het al leen de bedoeling was om de ac tiviteiten gezamenlijk te ont plooien. OPNIEUW ONGEVAL CHEMISCH BEDRIJF KIEL (DPA) - Bij een ongeval in een chemisch bedrijf bij het Westduitse Brunsüttel is donderdagnacht een geringe hoeveelheid giftig chloorwa- terstof en fosgeen vrijgeko men. De damp ontsnapte toen het dak van een opslagtank door een te hoge druk, gedeel telijk openscheurde. Het gat is provisorisch hersteld. Afgelopen zondag ontsnapte drie uur lang radioactieve damp uit de kerncentrale bij Brunsbüttel. Gisteren werd duidelijk dat dit incident door een gelukkig toeval vrij be perkt is gebleven. De werknemers van de centrale die het gat in de leiding ont dekten waardoor de damp vrijkwam, onderschatten de ems van de zaak. Zij schakel den het systeem uit dat in ge val van een storing, de cen trale automatisch stillegt. Drie uur later stopte de reac tor "door puur toeval" toch automatisch. Was dit niet gebeurd, dan had het indicent catastrofale ge volgen kunnen hebben. Dit bleek gisteren op een zitting van de parlementaire com missie voor reactorveiligheid in Bonn. De commissie drong er dan ook op aan ernaar te streven dit soort fouten in de toekomst onmogelijk te ma ken. MOSKOU (UPI/AFP) - Premier Bulent Ecevit van Turkije heeft gisteren in Moskou meegedeeld dat hij met de Sov jet-Unie een akkoord heeft gesloten over goede-nabuur- schap en vriendschappelijke samenwerking. Beide lan den hebben zich ermee verplicht hun militaire bases niet te gebruiken voor agressie tegen elkaar. NAVO Ecevit onderstreepte wel dat Tur kije lid blijft van de NAVO en dat het onderwerp Russische wa penleveranties aan Turkije niet aan de orde is geweest. Op de vraag of het akkoord weer slag zou hebben op de Turkse verplichtingen aan de NAVO, antwoordde de Turkse eerste- minister: "Defensie is wat anders dan agressie. Ik geloof niet dat de NAVO agressieve bedoelingen heeft" ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Julianastraat 19 Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) S.v.p. In biokJottera Invullen! Vakantieadres: NIET INVULLEN I II II I Postcode Opzending is gratis in N( NIET INVULLEN I] Overige landen 1.90 per d De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres De Sovjet-Unie heeft erin toege stemd Turkije in de komende drie jaar ongeveer 3 miljoen ton olie per jaar te leveren, voor de normale prijs', zei Ecevit. Tur kije. dat betalingsmoeilijkheden heeft, zal proberen zijn olie schuld aan de Sovjet-Unie te vol doen door export van vooral graan en metalen. Het politieke akkoord tussen Tur kije en de Sovjet-Unie werd in 1975 opgesteld door premier Ko- sygin en de toenmalige Turkse premier Demirel in Ankara. Ece vit zei dat de vertraging bij de on dertekening te wijten was aan het feit dat hij Kosygins bezoek pas nu had kunnen beantwoorden. VERFOMFAAID Deze jonge honden zijn niet eng, alleen wat verfomfaaid. Ze moeten echter nog "in hun vel groeien". Het zijn Chinese Sharpei hondjes en ze zijn heel bijzonder. In het be roemde Guiness Recordboek staan ze tenminste opgete kend als het meest buitenge wone honderas. HOTELSCHOOL IN CHINA China, dat zijn deuren voor een toenemende stroom toeristen ge opend heeft, heeft besloten hen beter te ontvangen door het openen van een hotelschool. Het zal de eerste school van dit soort zijn. Zij zal gevestigd zijn in Hoefoe, in de provincie Kiangsoe, een van de meest door buitenlandse toeristen bezochte gebieden Op het lesrooster zullen onder meer staan hotelservice, keuken, gedragingen, Engelse en Japanse conversatielessen en algemene geschiedenis. HUWELUKSBELETSEL De kinderrechter van Nantes in het westen van Frankrijk heeft een Marokkaans meisje van 14 jaar aan haar familie onttrokken, om dat haar moeder haar een gedwongen huwelijk wilde laten slui ten. Enkele weken geleden besloot de moeder, gesteund door haar oud ste zoon. haar dochter Naima uit te huwelijken aan een 22-jange buurjongen die in de verte familie is. Het meisje dacht aanvankelijk aan een grap. maar toen het tot haar doordrong dat het bittere ernst was, alarmeerde zij haar vrien dinnen en schoolkameraadjes. Deze verzamelden ijlings handte keningen, ook van onderwijzers, die werden geplaatst onder een petitie aan de kinderrechter. De rechter oordeelde dat Naima 'in gevaar verkeerde'. Om te ver hinderen dat zij naar Marokko zou worden gestuurd om er tegen haar wil te trouwen, onttrok hij haar aan het gezin en plaatste haar in een jongerentehuis in Laval. 'STERN' TE BLOOT Als tien Westduitse vrouwen hun zin krijgen mag het weekblad 'Stern' in Hamburg voortaan geen blote vrouwspersonen meer op zijn kaft vertonen om lezers te trekken. De vrouwen hebben volgens het vrouwentijdschrift "Emma" een klacht ingediend bij de rechtbank in Hamburg. Er is ook een klacht gericht tot de Westduitse raad voor de pers. ADVERTENTIE zijn medebeklaagden naar het gerechtshof geleid TURIJN (UPI/AFP) - Renato Cur- cio, leider van de Italiaanse Rode Brigades is in Turijn veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Ande re beklaagden op hetzelfde pro ces kregen gisteren vrijheids straffen variërende van 3 tot 15 jaar. Aan de vonnis wijzing was het langdurigste beraad van een gerechtelijke jury voorafgegaan. In totaal werden negenentwintig beklaagden tot gevangenisstraf fen veroordeeld en zestien vrijge sproken. Een beklaagde krijgt een nieuw proces. Het proces in Turijn heeft drie en een halve maand geduurd. In die tijd hebben terroristen van de Rode Brigades die nog vrij rond lopen, elf mensen vermoord. De jury had 100 uur en 32 minuten nodig om tot haar uitspraak te komen. Onder de gisteren gevonniste be klaagden, Curcio inbegrepen, zijn er die terecht moeten staan op verdenking van nog meer moorden, waardoor zij levens lange gevangenisstraf zouden kunnen krijgen. Met Curcio werd Pietro Bassi we gens staatsgevaarlijke activiteit veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. Alberto Franceschini, Curcio's rechterhand, werd veroordeeld tot veertien en een halfjaar geva- nisstraf, Paolo gevangenisstraf, Ferrari kreeg 13 jaar, Giorgio Semeria. Tonino Paroli en Pros- pero Gallinari elk 10 jaar. De minst zware straf die werd uit gedeeld was twee en een halfjaar. De vijftien beklaagden hadden ge vraagd tijdens de voorlezing van a hun cellen te mogen Aardigheidje van ptt post: een „vakantiekaarten-memo" Ligt voor u klaar op alle postkantoren. Nu kunt u - voor u met vakantie gaat - bedenken wie u een kaartje wilt sturen. Het „vakantiekaarten-memo" is een handig adressen- vouwblad dat u makkelijk op kunt bergen in agenda of portefeuille. Er is ruimte voor 12 adressen, mèt postcode natuurlijk. En 't kost niets. ptt post voJccwi*, GENÉVE (DPA) - Namibië (Zuid- west-Afrika), dat nog door Zuid- Afrika bestuurd wordt, is giste ren in Genève toegelaten als vol ledig lid van de internationale ar beidsorganisatie (IAO). Er waren 369 afgevaardigden die voor toe lating stemden. Vijftig gedele geerden onthielden zich van stemming, voornamelijk de rege- nngs- en werkgeversvertegen woordigers van de Westelijke landen. Niemand stemde tegen. Met deze stap is voor het eerst een land in de internationale organi satie opgenomen dat nog niet on afhankelijk is. In de desbetref fende resolutie staat dat de raad van de Verenigde Naties voor Namibië als "wettig uitvoerend orgaan" van het land zolang de regering vertegenwoordigt "tot de huidige illegale bezetting van het land beëindigd is". Voor het stemgedrag van een aantal Westelijke landen was de nog voor hen onduidelijke rechtspo sitie van Namibië maatgeven. Namens de vier tot de IAO beho rende leden van de Veiligheids raad Frankrijk, Groot-Brittannië, CANADA en West-Duitsland, lichtte het hoofd van de West duitse delegatie, Winfrid Haase, de houding van de regeringen van die landen toe. Bij alle bereidheid tot samenwer king met de VN-raad voor Nami bië wilden zij niet dat de raad op dezelfde basis in dë VN-organen meewerkt als de andere onaf hankelijke leden-landen. Haase maakte ook namens de vier be perkingen wat betreft een alleen- vertegenwoordiging van de zwar te bevrijdingsorganisatie Swapo. Haar komt weliswaar eer. belang rijke rol toe. Er moet echter ge wezen worden op de op 10 april door deze vier westelijke landen en de V.S. in de Veiligheidsraad gedane voorstellen voor vrije verkiezingen in Namibië. Uit de ze verkiezingen moeten de verte genwoordigers voortkomen die over de grondwet van een onaf hankelijk Namibië te beslissen hebben, zei Haase. ROME (UPI) - Drie jongelui hebben zichzelf gisteren in Seregna in Milaan met een bom die zij gereed maakten opgeblazen. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, met derdegraadsverbranding over 40 procent van hun li chaam en wonden aan de handen. de politie heeft hen nog niet kunnen ondervragen, maar in de straat waar het gebeurde woont de Christendemocrati sche burgemeester van Se- regno. Er staan ook een lagere school en een Brandweer post, allemaal typische doe len voor terroristen. In Triëst werden twee brand bommen gegooid naar het kantoor van een radicale par tij. Een toonzaal van auto's in Napels werd door een bom vernield. De politie in Bologna heeft 19 demonstranten enkele uren vastgehouden nadat deze straten hadden afgezet met vuilniswagens uit protest te gen de arrestatie van enkele Sardijnse studenten die een overval zouden hebben ge pleegd. In Padua bestormden gemas kerde jongeren gisteren de mensa van de universiteit en stalen daar grote hoeveelhe den levensmiddelen uit de keukens ter waarde van on geveer 60.000 gulden. Presidentsverkiezingen ROME - Het Quirinaal staat leeg. Van het enorme palescomplex, wappert niet langer de presi dentiële vlag, sinds Giovanni Leone er een week geleden, in een wolk van verdenkingen, hals over kop uit vertrok. De vlag werd nog dezelfde dag overgebracht naar het senaats gebouw, waar Amintore Fanfa- ni, als voorzitter van de senaat grondwettelijk belast met het voorlopig waarnemen van de functies van het staatshoofd, enkele weken lang de plaats mag bekleden waar hij bij twee voorgaande presidentsverkie zingen vergeefs naar heeft ge dongen. Op 29 juni komen de kiezers bijeen die Leone's opvolger moeten aanwijzen. Het zijn er 1011: 630 kamérleden, 323 paleiscomplex, en 58 afgevaardigden van de gewesten. Het zal nog een heel gedrang geven in het kamerge bouw van Montecitorio, waar al problemen rijzen wanneer alle 630 kamerleden er willen zitten. Bij de eerste twee stemmingen is een meerderheid van twee derde vereist, in dit geval dus 674 stemmen. Niemand rekent erop dat de zaken al zo snel be keken zullen zijn. Het is ook nog nooit eerder voorgekomen. En al is vanaf de derde stemming een eenvoudige meerderheid van 506 stemmen voldoende, er zul len er waarschijnlijk nog vele moeten volgen (voor Leone's verkiezing waren er 23 nodig) - tenzij de 398 christen-democra ten, de 321 communisten, de 88 socialisten, de 22 soiaal-demo- craten en de 20 republikeinen van de huidige regeringsmeer derheid het van tevoren eens worden over een kandidaat. Zo niet, dan zijn er nogal wat ver delingen mogelijk tussen een centrum-rechts en een links blok bijvoorbeeld, of - wel een stuk waarschijnlijker - tussen confessionelen en niet-confes- sionelen. De liberalen en de so ciaal-democraten, maar vooral de socialisten, lieten er geen gras over groeien: Leone was nog niet weg uit het Quirinaal of zij lieten al weten dat zij de tra ditie wensen voort te zetten vol gens welke er tot nu toe beurte lings een confessionele, d.w.z. christen-democratische, en een niet-confessionele president is geweest. Dit zou betekenen dat er na de christen-democraat Leone iemand uit een andere partij zou moeten worden geko zen. En dan is er ten slotte de scheidslijn die door alle kleine re partijen het meest wordt ge vreesd, die van het 'historisch compromis', waardoor chris ten-democraten en communis ten het alleen maar onderling eens hoeven te worden, om hun kandidaat cr al bij de eerste stemming door te drukken. De communistische partijleider Enrico Berlinguer heeft uit drukkelijk laten weten dat er geen sprake is van een onder handse overeenkomst tussen zijn partij en de christen-demo craten. Van de andere kant wen sen de communisten ook niet bij voorbaat een christen-demo cratische kandidaat uit te slui ten. De enige voorwaarde waar aan een kandidatuur dient te voldoen, is volgens hen dat er geen breuk door wordt veroor zaakt in de pas met zoveel moei te tot stand gekomen eenheid tussen de regeringspartijen. Nu kan dat nog van alles betekenen, en de andere partijen wachten dan ook met spanning af hoe de communisten zich vanaf 29 juni gedragen. In alle partijhoofdkwartieren wordt koortsachtig vergaderd om een strategie voor de presi dentsverkiezingen vast te stel len. Uit de dichte stofwolk die deze bijeenkomst omgeeft, stij gen wel enkele namen omhoog, maar kennelijk gaat het nog maar om proefballonnen waar niemand zich op wenst vast te leggen. Bij de ongetwijfeld moeizame on derhandelingen van de komen de dagen zouden ook kandidaten uit de kleinere partijen naar vo ren kunnen komen, bij wijze van compromisoplossing. Zo hoort men bij herhaling de naam van de 'wijze oude man' van de Ita liaanse politiek, Ugo La Malfa. Ofschoon zijn jarenlange rigou reuze kritiek op wat hij ziet als de economische verkwistings- politiek van de opeenvolgende regeringen, steevast in de wind werd geslagen, wist hij er toch enorm aan prestige door te win nen. Op het partijcongres van de republikeinen, waarvan hij der tig jaar lang de onbetwiste lei der was, trok hij zich terug uit de actieve politiek, maar hij gaf duidelijk genoeg te verstaan, dat hij altijd bereid zou zijn 'als het land hem mocht roepen'. Of schoon hij zijn leeftijd tegen heeft (hij is 75 en zou zijn man daat dus op 82-jarige leeftijd beëindigen), zou hij waarschijn lijk goed 'vallen' bij de publieke opinie. Populair is hij nooit ge weest, maar geacht is hij zeker, en niemand heeft hem er ooit van kunnen beschuldigen dat hij ander dan moreel profijt van de politiek heeft getrokken. Zo komen er spannende weken voor de Italiaanse politiek. De presidentsverkiezingen zouden onheelbare scheuren kunnen veroorzaken in het verbond tus sen de regeringspartijen, ze zou den dit verbond ook voor lange tijd kunnen bezegelen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9