mikt op één procent: 6.000 auto's Straks: op vakantie Audi 100 Avant GL 5 E t>E KUPPE1M)OC>* ZATERDAG 24 JUNI 1978 AUTO PACirïA 29 "Een prettig ruime, uiterst com fortabele, bijzonder smaakvol le, redelijk rustige en gemakke lijk bestuurbare wagen, die zich door zijn afinetingen en uitvoeringen natuurlijk beter leent voor de langere afstand dan voor het stadsverkeer" vas ruim een jaar geleden in notedop onze conclusie na i tijdje te hebben rondgere- r de duurste versie van deze Audi 100 die sinds kort op de markt is: de Audi 100 Avant GL 5 E. Een hele mond vol, die voor min der ingewijden enige verkla ring vraagt. Dat Avant staat voor een versie met een vijfde "deur", in een schuin aflopende achterkant. De Audi Avant is om zo te zeggen de gro.tere broer van de Volkswagen Pas sat En dat 5 E staat voor een vijf cilinder motor met elek tronische benzine-inspuiting. Een jaar geleden had het Volks wagen-concern nog veel moei te om aan de grote vraag naar de gewone Audi 100 te voldoen. De toen al aangekondigde vijf cilinder moest nog even in de' pen blijven. Inmiddels is alles in wat rustiger vaarwater te recht gekomen en hebben wij eindelijk die markante vijf-ci linder wat langer kunnen be proeven. En om het maar meteen te zeggen.* het is een grandioze motor, die het hart van deze kostbare Avant vormt. Want men is meer dan dertig mille kwijt als men de sierlijke wagen voor de deur heeft staan. Een fiks bedrag, waar men flink wat eisen voor mag stellen. Die motorisch on getwijfeld zullen worden ver- Want het is machtig om te erva ren, hoe soepel, hoe rustig en hoe gemakkelijk de 136 DIN-paardekrachten van de 2144 cc metende motor in actie worden gezet dankzij de elek tronisch geregelde inspuiting. Een computertje, dat zorgt voor een altijd goed afgesteld mengsel van benzine en lucht. En daardoor steeds de juiste verbranding. Dat betekent heel gewoon: binnen de tien secon den naar 100 kilometer snel heid, fikse acceleratie ook nog bij een snelheid ruim daarbo ven en tenslotte een top van 190 kilometer per uur. En dat met een wagen van 1630 kilo. Daarbij komt, dat één en ander wordt bereikt zonder veel ru moer. Integendeel, we kunnen nog altijd van de rustige motor spreken, die we ook al in de aanhef hebben genoemd. Maar wat wil men: met deze vijf ci linder krachtbron hebben de mannen van het Volkswa gen-concern de voordelen van de zes cilinder (soepelheid en rust) voor een groot deel in huis gehaald, maar zijn wat weg gebleven van het nadeel: dorst. Integendeel, de door ons gere- nop De voordelen van zo'n vijfde deur gecombineerd met een neerklapbare behoeven we niet meer op te sommen. En die worden nog groter bij zo'n van nature al royale wagen. Er kan een vracht aan bagage in. De wegligging (onafhankelijk opgehangen wielen), de com fortabele vering (misschien voor sommigen zelfs wat week), de goede zit, de gemak kelijke bediening en de smaak volle aankleding, we hebben het in de "gewone" Audi 100 al gewaardeerd. Het geldt allemaal ook voor deze Avant. Gecombineerd met de machtige motor is er een koste lijke auto ontstaan. Niet be paald goedkoop. Maar men krijgt wel waar voor die dertig Alweer moellilke Japanse naam erbij op Nederlandse markt De Nederlandse automarkt is weer een moeilijke Ja panse naam rijker: Daihatsu. Een attente liefhebber zal nu on middellijk roepen, dat hij die naam al in een hoekje op de jong ste Rai-tentoonstelling heeft ge zien. Dat klopt. Maar het was niet meer dan een voorpostenge- vechtje. Een beetje verkennen van de markt. Een tikkeltje aftas ten van de mogelijkheden. De zaken begonnen echt serieuze vormen aan te nemen, toen zo'n jaartje geleden de Alphenaar A. J. Waringa werd benoemd tot direc teur van Daihatsu Nederland BV De vroegere public relations offi cer van eerst Datsun en later Bri tish Ley land zette de zaak stevig op poten. Zijn hoofdkwartier heeft hij aan de Soerweg in Rotterdam gevestigd, op een steenworp afstand van "grote broer" General Motors. En vlakbij de havens, wat weer ge makkelijk is voor de aanvoer. Dealers Volgens de laatste gegevens heeft hij inmiddels 64 garagehouders over heel Nederland bereid ge vonden de belangen van Daihat su te gaan behartigen. Het succes van een nie merk valt of staat met de goede organisatie. Meermalen was een Japanner hier al uitgegleden voor hij zelfs van start was kunnen gaan, enkel en alleen door de ge brekkige begeleiding. Daarente gen heeft Hart Nibbrig en Greeve overduidelijk bewezen dat er rus tig ruimte kan worden geschapen voor nog een Japans merk mits er maar een gedegen organisatie achter die wagen staat. Met dit voor ogen heeft het geruime tijd geduurd voor na de eerste aankondiging van de komst de verkoop van Daihatsu ook daad werkelijk ter hand is genomen Pas na driekwart jaar van "ge duchte voorbereiding" zoals ze het zelf in Rotterdam noemen zijn de eerste wagens geïmpor teerd en hebben de 64 dealers de demonstratiewagens in huis Nieuw nieuw model: de Charmant 1400. Nou splinternieuw. Het is een nogal klassiek Japans model met een wat oplopende rug en een hoge gordellijn Weinig revolu tionair. Maar dat was de eerste Mitshubishi ook niet. Daar kun nen we het kompas dus niet op afstellen. Deze kleine middenklasser werd vorige maand in Japan in pro- duktie genomen en ging meteen in de export. Dat was mogelijk omdat het alleen om de vernieu wing van de carrosserie ging. Het technische gedeelte draait al veel langer mee. Daar zitten geen kin derziektes meer in. Daihatsu Nederland importeert twee typen van de Charmant-se- rie: de vierdeurs sedan en een vijfdeurs combinatiewagen, bei de met een 1,4 liter motor en een handgeschakelde vierversnel- lingsbak. De nieuwbakken importeur zegt van het begin af aan rijklaarprij- zen voor de auto's te zullen opge ven, zodat de klanten precies ten waar zij tot op de cent aan toe zijn. Want in die prijs zit letterlijk alles: ook een volle tank. De sedan komt dan op ƒ.13.341.04 en de stationwagon op ƒ.13.832.85. Volgens de importeur moet men in deze prijsklasse el ders genoegen nemen met 1,1 of 1,2 liter motoren. Bovendien - zegt Daihatsu - zal men zelden zo'n complete uitrusting tegen komen. De Charmant pretendeert niets meer (maar zeker ook niet min der) te zijn dan een goede werk en gezinsauto. De wagen heeft standaard een stoffen bekleding in het midden van zittingen en leuningen met stroken vinyl op de kwetsbare plekken. Nog twee Daihatsu Nederland is van plan dit jaar nog twee personenauto's en een bestelwagen uit te brengen. De personenauto's zijn de mini- achtige Cuore en de drie-vijf- deurs Charade. De bestel is een lichtgewicht, vooral geschikt yoor klein bestelwerk in druk stadsverkeer. Daarmee wordt dan vrijwel het complete pro gramma van de Daihatsufabriek gevoerd. De terreinwagen (de Taft) zal volgens de huidige plan nen pas naderhand volgen. y y Daihatsu maakte vorig jaar 300.000 wagens met ongeveer 12.000 mensen. De hoofdfabrieken staan in Osaka. Verspreid over Japan zijn er nog vijf fabrieken, die componenten voor de ver schillende Daihatsu's maken. De onderneming is voortgekomen uit een in 1907 opgericht moto renfabriekje. In 1930 werd be gonnen met gemotoriseerde voertuigen in de vorm van een driewielige soort bestelwagen. Met de chauffeur op de bok zon der cabine. Die cabine kwam la ter. Met lichte vierwielige be stelwagens en later personenau to's als logisch gevolg. Zwitserland Daihatsu is zijn Europese export in Zwitserland begonnen. Na de po sitieve ervaringen in dit bergen- land wordt nu vrijwel gelijktijdig in diverse Westeuropese landen begonnen. In Nederland werd het import- schap verworven door een daar- aanval op het Nederlandse autofront beginnen. i zo te zien weinig revolutionair. Dit Honda-achtige autootje is de Charade van Daihatsu. Hij was eind vorig jaar voor het eerst te zien op de autoshow in Tokio. Hij wordt nog dit jaar in ons land verwacht. De motor heeft een inhoud van 993 cc en levert een maximaal vermogen van 55 DIN-pk. "Prestaties van een middenklas ser, maar veel zuiniger", zegt de fabriek. voor speciaal opgerichte onder neming. Die werkt nu al met 25 mensen, die zich ten doel hebben gesteld op korte termijn één pro cent van de totale Nederlandse automarkt te veroveren. Dat komt neer op zo'n zesduizend au to's per jaar. Wilma van Egmond (9 jaar) Jan Tooropstaat 92, Katwijk aan Zee Astrid Guns en Henk de Kat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 29