Franse en Waalse tijd herleeft op expositie [Leidse agenda „Woonwagenbewoners zijn leuke mensen" „VERLATEN VAN TRENDBELEID IS GEWOON DIEFSTAL" Heilig Hartschool over „Andere mensen" School verhuist na dertien jaar nood bouw naar stenen gebouw Petitie tegen aantasting uitkeringen PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 24 JUNI 1978 Een boek dat op de expositie te zien is geeft duidelijk aan dat Franse en Waalse namen in bepaalde Gebuurtenvan Leiden de overhand hadden. LEIDEN - Het trendbeleid voor de ambtenaren verlaten, is ordinaire diefstal. Dit zei de secretaris van de Leidse afdeling van de ABVA, Henk Matters, gisteravond op een matig bezochte demonstra tieve bijeenkomst van de ambte narenvakbond. Hij zei dat het voor hem vaststaat dat wanneer de aanval op het trendbeleid geslaagd is, de pen sioenen van de ambtenaren aan de beurt zullen komen. 'Niemand in Nederland haalt het in zijn hoofd om de pensioenvoorzie ningen te verslechteren. Onze werkgever doet dat wel. Wij zul len dat niet pikken', zei Matters. Dat er bezuinigd moet worden voor meer werkgelegenheid vond Matters een lachwekkende uit spraak als je ziet dat bijvoorbeeld in de gezondheidszorg en de be jaardenzorg minder werk zal zijn door de bezuinigingen. Ook andere sprekers bestreden dit argument. Zo zei een woordvoer der van de defensie-ambtenaren, dat er in de defensienota staat dat van het burgerpersoneel by de landmacht de komende jaren 13,8 procent zal moeten verdwijnen en bij de marine 17,1 procent. Dick Juffermans die namens de universiteit en het academisch ziekenhuis sprak, zei dat alleen op de universiteit in 1977 al meer dan 100 arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. In het academisch ziekenhuis zou het aantal vakan tiehulpen zijn gehalveerd en ook het aantal ziekenhuiskrachten sterk ingekrompen. Het is de bedoeling dat ook de Leidse ambtenaren aanstaande maandag massaal naar Den Haag zullen trekken om daar deel te nemen aan de landelijke demon stratie. Om 10 uur 53 stopt er een speciale trein bij het station om de ambtenaren naar de residentie te vervoeren. De ABVA heeft alle ambtenaren opgeroepen zich om half elf voor het station te verza melen. Gemeenteambtenaren die willen demonstreren, krijgen hiervoor vrijaf. Wel is de afspraak gemaakt dat een aantal vitale diensten (by de burgerlijke stand bijvoor beeld) blijft doordraaien. Ook de ambtenaren die zijn ingezet bij de Tour de France festiviteiten, is verzocht gewoon te blijven wer ken. Rijdende auto in brand in Breestraat LEIDEN - De auto van de 35-jarige N. v. D. uit Leiden vloog gister ochtend even na elf uur door nog onbekende oorzaak onder het rijden in de Breestraat in brand. Twee chauffeurs van NAZH- bussen reageerden alert en spo ten hun brandblussers leeg op de brandende auto, maar konden toch het vuur niet geheel blus sen. De brandweer moest er nog aan te pas komen. V. D. werd met brandwonden overgebracht naar het Academisch Zieken huis. De voorvaderen van de Bekoois, de Demmenies, de Siera's... LEIDEN - Het is niet de eerste keer dat Leiden bezoek krijgt van Fransen, volgende week. Verre voorvaderen van de Galjaards, de Bekoois, de Demmenies, de Siera's, de Gordijns en de Devilee's waren Fransen of Walen die zich in Leiden vestigden. En zelfs wie Van der Molen, Van de Berg of De Ridder heet moet niet vreemd opkijken als zijn voorouders Dumoulin, Dumontagne of Chevalier heetten. Ter gelegenheid van de start van de Tour de France volgende week donderdag heeft de gemeentelij ke Archiefdienst een tentoon stelling georganiseerd waar keu rig op een rijtje is gezet wanneer en waarom die vroegere Fransen en Walen naar Leiden kwamen en wat ze voor de stad betekend hebben. Het hele ontwerp "Fransen en Wa len in Leiden" is net als de ten toonstelling in drieën op te delen: de immigratie van het intellect (de professoren), godsdienst en kerk (vorming van de Waalse ge meente) en de politieke kant. Protestantse bolwerk De grote stroom van Walen (protes tanten) naar het van de Spaanse vijand verloste en weer protes tants geregeerde Holland komt rond 1585 op gang. In dat jaar valt Antwerpen, het laatste protes tantse bolwerk in het zuiden. Naar Leiden komt een groot aan tal mensen dat de glorie van de oude textielstad weer doet herle ven. Zo wordt in het register van Poorterinschrijvingen een groep saaidrapiers uit Ieperen en Hont- schoten genoemd. Zij brengen de saainering (saai is een soort wol len stof) in de stad, lakenindustrie weer opleeft. Dat het aantal immigranten niet ge ring is blijkt wel uit de bevol kingsaantallen, in 1581 ruim 12000 inwoners, even na 1660 het zesvoudige. Daar komen ten tijde van de godsdienstoorlogen in Frankrijk en na de opheffing van het Edict van Nantes nog de Franse Hugenoten bij. Armenbakkerij Er komt een Waals-Gereformeerde gemeente in Leiden, in de Vrou wenkerk wordt in het Frans ge preekt. Er is een eigen bakkerij voor de armen, aan de Nieuwe Rijn. Vanwege de textiel is ook een aantal katholieken naar Lei den gekomen. Op een gegeven moment wordt besloten dat de bakkerij ook voor de katholieke armen moet bakken. Het gebeurt, zij het niet van harte. Het graan voor het katholieke brood ligt aan de ene kant van de zolder, dat voor het protestantse brood aan de andere kant. Er komen drie Waalse hofjes voor de armen, die van Pieter Loridan (Varken markt, nu eigendom van Studen tenhuisvesting), van Jean Michel (Pieterskerkgracht, eveneens van Studentenhuisvesting nu) en van Jean Pesijn (Kloksteeg). De Bibliothèque Wallonne en het Hópital Wallon, en nog veel meer herinneren ons aan die Franse tijd. Een andere Franse tyd breekt aan in 1795. Anders als in 1672, toen de Franse opmars grote schrik teweegbracht maar niet aan Lei den toekwam, worden de koe riers van liberté, egalité et fra- ternité met open armen ontvan gen in 1795. Voor het stadhuis wordt de vrijheidsboom geplant en het volk danst er uitgelaten omheen. Hemden worden inge zameld voor hen die zonder zijn, de 'sansculottes' brandt-scholengemeenschap op haar beurt voorlopig gebruik gaan maken. Per 1 juli trekken de leerlingen van het Rembrandt in de lokalen aan de Schubertlaan. De verhuizing gisteren werd muzi kaal ondersteund door zes draai orgels. Zowel de leerlingen als de leraren togen, onherkenbaar ver kleed en geschminkt, door de wijk. In het oude schoolgebouw werd de aandacht gevestigd op een aan de verhuizing gekoppel de actie voor een lyceum op de Kaap Verdische Eilanden, dat verlegen zit om leermiddelen, re productiemateriaal en appara tuur. Een soortgelijke actie werd in juni 1976 gevoerd. Dertigdui zend schoolboeken konden toen voor het basisonderwijs op deze eilandengroep worden aange kocht. In de nieuwbouw aan de Apollo- laan hebben de ongeveer duizend leerlingen de beschikking over een sportzaal van gigantische afmetingen, zes studie- annex overblijfruimtes, een binnentuin en amphitheater - achtig buiten lokaal. Vier zonnepanelen ver warmen een gedeelte van het wa ter in de boiler bij de douche ruimtes. Als het aan de rector van de school, drs. Van der Linde had gelegen zou een veel groter ge deelte van de school via zonne panelen van warm water worden voorzien, maar daar werd door de overheid geen toestemming voor gegeven. Als "troost" zal op school binnenkort met een ener gieproject voor de leerlingen worden gestart. Voor de oud leerlingen van de scholenge meenschap is er ook iets in petto: een reünie op zaterdag 30 sep tember. Een paar weken later is dan de officiële opening van het gebouw. LEIDEN - Woonwagenbewoners zijn dezelfde mensen als wij. We zijn de week in het woonwagen kamp geweest en het was daar erg leuk. Alleen hebben die men sen maar weinig ruimte om te wonen". Deze reactie kwam gis termiddag van een van de leer lingen van de Heilig Hartschool aan de Lusthoflaan in Noord. Alle kinderen van deze school (zowel de kleuters als de lagere school- leerlingen) hebben de hele week gewerkt aan het thema "Andere mensen". De kinderen mochten zelf een bevolkingsgroep uitkie zen waarover ze informatie moes ten verzamelen. Als afsluiting van de themaweek werd gisteren een tentoonstelling gehouden in het schoolgebouw 's Middags Ironie Maar dan al zijn er mensen die dit alles met de nodige ironie aan schouwen. De vreugde keert voor de meesten trouwens snel. De Franse soldaten moeten onder houden worden en eisen veel, zijn bereid tot bruut optreden als ze niet krijgen wat ze wensen. We worden bij Frankrijk ingelijfd, en de anti-Franse stemming wordt steeds duidelijker. Maar de toenmalige Leidsche Courant verschijnt op 19 november 1813 voor het eerst weer geheel in het Nederlands. De eerste revolutio naire daad in Leiden. Het stads bestuur wacht nog af, het oranje wordt pas uitgestoken als de Fransen Utrecht gepasseerd zijn op hun terugtocht. Leiden heeft ook kennis gemaakt met de min der prettige kantjes van de Fran- Voor wie een klein beetje in ge schiedenis geïnteresseerd is, is een bezoekje aan deze door de he ren Leverland, Van Maanen en Postel verzorgde tentoonstelling best de moeite waard. De gele genheid daartoe bestaat tot en met vrijdag 14 juli (drie weken). Öp werkdagen van 9 tot 5 uur, donderdagavond van half 8 tot half tien en 's zaterdags van 9 tot 12 uur. kwamen de kinderen bij elkaar, s avonds brachten de ouders een bezoek aan de school om te kij ken wat hun kroost ervan had gemaakt. "Woonwagenbewoners" was een van de onderwerpen die waren uitgekozen. Een aantal kinderen heeft deze week een bezoek ge bracht aan het woonwagencen trum aan Trekvaartplein en daar onder meer de kampschool be zocht. Gistermiddag brachten enkele kinderen van de kamp- school een tegenbezoek om de tentoonstelling m de Heilig Hart school te bekijken. Een groep heeft zich beziggehou den met gehandicapten Men is gaan kijken in welke gebouwen in de wijk en in de Leidse binnen stad gehandicapten met een rol stoel konden komen en waar ze niet binnen konden. Ook bracht een groep een tijdje door in het Academisch zieken huis, waar met een cassette recorder verpleegsters werden geïnterviewd Verder werden ca deautjes gegeven aan zieke men sen. Een greep uit de overige on derwerpen Indianen, bejaarden, mensen in arme landen, artiesten (deze groep is naar Hilversum geweest om radio-uitzendingen bij te wonen; daarbij liepen ze Albert Mol tegen het lijf met wie ze een hele tijd gesproken heb ben). gastarbeiders, filmsterren en Suriname De kleuterschool koos het gezin. Feest gistermiddag voor de leerlingen en leraren van de christelijke "Leiden Zuid-W est" die eindelijk terecht komen in een splinternieuw stenen gebouw. Verkleed en geschminkt trokken zij met de schoolat- tributen richting nieuw onderkomen LEIDEN - Twee jaar na het heien van de eerste paal is de nieuw bouw van de christelijke scho lengemeenschap "Leiden Zuid- West" gereed. Leerlingen en lera ren van de school sleepten gis termorgen het lesmateriaal de banken sn stoelen naar het drie verdiepingen tellende gebouw aan de Apollolaan, dat de naam "Vlietschans" heeft meegekre gen. WASSENAAR - In Wassenaar is gistermiddag de Zuidwijkse molen na een restauratie heropend. De n tale molen begon op het terrein van boerderij Bos aan de Rijksstraatweg met klappende wieken aan een nieuwe levensperiode. LEIDEN - Leden van de Werklozenbelangenvereni- ging hebben wethouder Oosterman gisteren een petitie met 610 handtekeningen aangebodenZe willen dat het gemeentebestuur alles in het werk stelt voor herstel van de huurtoeslag in de bij standsuitkeringen, tegen afbouw van de over bruggingsregeling en tegen aantasting van de uitkeringen Per 1 januari is de huurtoeslag afgeschaft .Ter over brugging wordt 60 - uitgekeerd.een bedrag dat met een tientje per half jaar zal worden verlaagd De Werklozenbelangenvereniging vindt dit ontoe laatbaar. Werklozen die een hoge huur moeten be talen worden er de dupe van Wethouder Oosterman was het met ze eens dat de laagstbetaalden niet op deze manier gepakt mo gen worden, en dat ontwikkeling die in die rich ting gaande is moet worden omgebogen. Hij be loofde aan B en W een voorstel te doen om stappen te ondernemen via de Vereniging van Nederland se Gemeenten. Verder raadde hij de Werklozenbelangenvereniging aan zelf via hun landelijke vereniging druk op Den Haag te blijven uitoefenen. De vereniging il lustreerde haar actie door Oosterman een huis van een bij anderhalve meter aan te bieden.op het dak waren zes biljetten van tien gulden getekend. De scholengemeenschap, die werd gestart aan Schubertlaan Schur- bertlaan als dependance van het Kagerstraat-lyceum, heeft der tien jaar op een stenen gebouw moeten wachten. Al die tijd was "Leiden Zuid-West" een scho lengemeenschap die langzamer hand de zelfstandige status ver kreeg, ondergebracht in noodlo- kalen aan het Korte Vlietkanaal. Van deze noodlokalen zal de Rem- Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos, 11-15 jr., 15-17 uur. Binnenstad, Hugenoten-dag, 9-17 uur. Groenoordhal, aankomst deelnemers fietssterrit 10-15 uur. Groenoordhal, klassieke franse auto mobieldag, 10-18 uur. Pieterskerkplein, Montmartre, 12-24 Leiderdorp, De Zandpunt (achter Mau- ritssingel), open-dag padvinders, 11-16 Zondag Antonius Clubhuis, dansen 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels, muziekpro gramma, 15 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, krea- tieve workshop, 13-18 uur. Pieterskerkplein, start wandeltocht, 9-15 uur; start Tour-loop, 11.30 uur-.. Montmartre, 14-24 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2, tel 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, Clubhuis Morschwijk, informatie avond, 20 uur. Lammermarkt, Lunapark, 9-24 uur. Pieterskerkplein, Montmartre, 12-24 Gemeentehuis Leiderdorp, gemeente raad, 20 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): J. Rijnders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947Wijk II (Kooi en Merenwijk): R. van Leeuwen, van 10-18 uur Zijldonk 38, tel. 146210, na 18 uur Hooigracht 48A, tel. 140734; Wijk III (Waard, Professorenwijk.Tuinstadswijk en zuid-binnenstad): A. van Luyk, Was- straat 2A, tel. 122522; Wyk IV (Zuid- West en Haagwegkwartier): van za. 10 tot zo. 8 uur vm. F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347; van zo. 8 tot 24 uur W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037. Zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur op: Merelstraat 184A, tel. 891000. Owgstgeest - De weekenddienst van za terdag lOuur v.m. tot maandag 7 uur v.m., wordt waargenomen door E.J Roelants, Frans Halslaan 10, tel. 153747 Voorschoten - A. Meiman, J.W. Friso- laan 13, tel. 2493 (zaterdag); B. Schota nus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zondag). Warmond - L.J.H. Lempers, Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken De avond- en nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 23-30 juni, door Apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, Leiden, tel. 071-120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel 071-155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Lijtweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91A, Leiden, tel. 071-141Ö89. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12 00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraal 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2