Wie heeft nog nooit van Guinee gehoord? Sprietlopen om een half varken Mini-theater voor bollenstreel-toneel Amnesty-campagne tegen martelingen PAGINA 4 VRIJDAG 23 JUNI 1978 door Herman van Amsterdam lijk ook niet verplaatsen. Al leen als het niet anders kan. En het kon daar ook niet lan ger". Wat ICU betreft dan. Ginsberg had daar andere gedachten over. Die vond het als onder nemer niet zo'n mirakel dat bijvoorbeeld in de smalle pij penla op het Kort Rapenburg nou niet bepaald alles volgens het boekje bij de hand stond. Want gekocht werd er toch wel. Ondanks het feit dat de weg richting kast met peda- gogiek-boeken gymnastisch lichaamsgedraai vergde en de klant zich klem dreigde te lo pen'bij het rek antropologie. Dat uitgerekend de theolo giestudenten bij Ginsberg- oude stijl genoodzaakt waren op een trap te klimmen, vindt mr. Roest nog tot daar aan toe. "Theologen gaan per definitie de hoogte in", grapte hij, "ei genlijk zouden we die situatie nu ook moeten handhaven" ICU heeft zich ook het nodige aangetrokken van de kritiek van de uitgeverij Kluwer dat van veel boeken de titel niet was te lezen. Of omdat ze zo hoog stonden opgetast of omdat het in de boekhandel zo donker was. De nieuwe behuizing aan het Schuttersveld rekent met al die ongemakken af. vindt de huidige directie. Alleen is het sfeertje anders. "Maar och", zegt mr. Roest, "het klinkt misschien wat pedant maar Directrice mevrouw Bos: "Iedere student krijgt nu tenminste één keer met ons te maken" waar studenten een sfeertje van ouwe-jongens-krenten brood verwachten. Vertel mij nou niks. Ik weet precies hoe het met studenten gaat. Ze komen van college, reppen zich naar de boekhandel, willen snel en goed geholpen worden en weer snel vertrek ken ook. Want tijd is kostbaar. Dus zeg ik, geef ze de ruimte. Niet dat benauwde van de Breestraat. Bovendien heb je als universiteitsboekhandel met een gemengd publiek te maken. De student komt. een universiteitsboekhandel is nou niet bepaald een plaats Voor een iniversiteitsboekhan- del leek Ginsberg met panden op het Kort Rapenburg en de Breestraat geen florissanter stek te kunnen hebben. Daar waar doorgaans de schreden van de student liggen, stond binnen handbereik in slagor de ook het verplichte leesvoer opgesteld. Een strategischer stelling is nauwelijks denk baar. Toch, na er precies de vijftig jaar te hebben volge- maakt, heeft men dezer we ken de biezen gepakt om, in de ogen van de buitenstaan der, het anker uit te gooien op een volstrekt afgelegen eiland nl. de onderste verdieping van het flatgebouw aan het Schuttersveld. Maar zo afgelegen blijkt het nieuwe onderkomen nu ook weer niet te zijn. Of zoals di rectrice mevrouw Bos zegt: "In de huidige situatie krijgt iedere student die in Leiden gaat studeren tenminste één keer met ons te maken". Dat klopt. Beneden in de hal, waar nu ook de boekhandel huist, is tevens het inschrijf- en inlichtingenbureau van de universiteit. De directie ziet nog was andere voordeeltjes in de nieuwe locatie. Wat voorbeelden. In de flat zijn diverse collegezalen van de universiteit ondergebracht, het station ligt op een steen worp afstand („iedere argelo ze student die per trein naar STUDENT DIE PER TREIN NAAR Leiden reist om een kamer te zoeken raakt allicht in dit gebouw verzeild") en vlakbij is een zee van parkeer ruimte. Het is allemaal erg berekend. Een paar jaar terug is de boekhandel Ginsberg over genomen door het ICU-con- cern (Informatie en Commu nicatie Unie), waar onder meer ook Samson-Sijthoff en Wolters-Noordhof onderdeel van uitmaken. Die overdracht was in '75. Ginsberg zelf is toen nog een jaar adviseur gebleven en er daarna hele maal uitgestapt. Sindsdien is uitgekeken naar een andere opzet en plaats voor de in de Leidse binnen stad zo ingeburgerde boek handel. Het is het Schutters veld geworden. Mr. Roest, di recteur van een groep ICU- boekhandels: "Aan zo'n ver kassing zit natuurlijk een risi co vast. Het is net als bij een bruin café. Die moet je eigen Tips voor deze rubriek kunt U elke morgenlof 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 2151 U mag ook schrijven. In andere plaatsen mag het sprietlopen dan bestemd zijn als opvullertje op Koningin nedag, Rijpwetering heeft het balanceren over de hou ten spriet tot een serieuze sport verheven. Zij trekt er regionaal flink de aandacht mee. De daar vorig jaar georganiseerde nationale kampioenschappen brach ten naast zo'n 100 waaghal zen ook 4000 man publiek op de been. Op zo'n toeloop wordt de vol gende zondag, het spriet- loop-kampioenschap wordt dan voor de vijfde keer geor ganiseerd, wederom gere kend. Plaats van handeling is de Akersloot waarover een 17 meter lange heipaal komt te liggen. Om brokken te voorkomen heeft organisa tor Henk Zonderop besloten dat de paal dit jaar geen voorbehandeling krijgt met groene zeep. Uit veiligheids overwegingen heeft hij ook besloten er geen snelheids- race van te maken. Het gaat dit keer gewoon om het over lopen. Wie de afvalrace op zijn naam brengt gaat met een half varken naar huis. maar ook de docent. En die heeft er een enorme hekel aan om in een veel te kleine zaak platgewalst te worden door een stelletje studs studen ten). Ik denk wel dat het zal gaan lopen aan het Schuttersveld", zegt Roest. "Binnen een jaar, verwacht ik, hebben we hier de vereiste grondwarmte krijgen we voldoende stu denten over de vloer). De Leidse student ervaart de af tocht van Ginsberg uit de binnenstad als positief, is de stellige overtuiging van de nieuwe dirkctie. Dat zou dan gebleken zijn uit de reacties op de aangekondigde verhui zing. ICU stelde ook nog een klein marktonderzoek onder stu denten in. En wel onder die groep die vanwege de studie regelmatig in het pand aan het Schuttersveld te vinden is. De hamvraag (naar de be kende weg) was wat men nu liever had: of op de onderste verdieping een universitaire boekhandel of op diezelfde etage (de exacte vergelijking is me ontschoten maar lag wel zo zwart-wit) een naaimachi ne-handel. De niet moeilijk te voorspellen uitslag is overi gens niet doorslaggevend geweest voor de overstap. Het amateurtoneel in de bollenstree moet door het mini-theater kwalitatief beter worden. Bij de amateurtoneelvereni gingen in Nederland bestaat een stijgende interesse om van deskundige zijde geïnfor meerd te worden over zaken als grime, dramatische vorm geving, regie e.d. Om in die behoefte te kunnen voorzien stelde het Nederlands Cen trum voor Amateurtoneel des tijds per provincie een of meerdere toneeladviseurs aan. Wat Zuid-Holland be treft konden deze de aanvra gen bij lange na niet bolwer ken. Het idee is toen geboren om uit de groepen cursisten die hun opleiding krijgen van de provinciale toneeladvi seurs, een zogenaamd tussen- kader te vormen dat ook in staat is amateurtoneelver- enigingen meer wegwijs te maken. 'm die toneelverenigingen met dat tussenkader kennis te la ten maken zijn in Nederland al enkele zgn. mini-theaters tot stand gekomen. De bollen streek is er nu ook een rijk. Vanavond wordt 'ie ten doop gehouden. Dat gebeurt in ge bouw Trefpunt in de School straat in Lisse. Het tussenka der speelt dan drie een-acters. Uitgenodigd zijn alle ama teurtoneelverenigingen uit de bollenstreek. De meeste heb ben laten weten van de partij te zullen zijn. }e een-acters worden opge voerd op een improvisorisch podium midden in de grote zaal. Het publiek wordt er rondom gegroepeerd en kan na afloop met de spelers van gedachten wisselen. Het is de bedoeling dat er in het mini- theater jaarlijks zo'n veertig uitvoeringen worden gege ven. Overigens niet alleen door het tussenkader. Ook ama teurtoneelverenig ingen kunnen aan andere gezel schappen laten zien wat ze in hun mars hebben. President Sekou Toure van Guinee, zoals hij er een jaar of tien geleden uitzag. Toure vertoont zich zo zelden buiten zijn eigen land dat er van hem vrijwel geen recente foto's zijn. Onder het motto „Gui nee? Nooit van ge hoord" is Amnesty In ternational een interna tionale campagne be gonnen tegen de schendingen van de rechten van de mens in het West-Afrikaanse Guinee. Volgens Amnesty is martelen in Guinee een ge woonte geworden. Er zijn tal rijke getuigenissen van men sen van wie „bekentenissen" zijn afgedwongen. Seksuele mishandelingen, elektrische schokken en uithongering behoren tot de marteltech nieken, die velen niet hebben overleefd. Andere slachtoffers werden ge durende lange tijd aan de en kels opgehangen, onder wa ter gehouden totdat be wusteloosheid volgde, met ij- zerdraad gebonden of hun werden de vingernagels uit getrokken. Ook wordt gezegd dat gevangenen voor de cel len werden vastgebonden en daar van de honger stierven. Volgens Amnesty zijn de ge vangenisomstandigheden in Guinee verschrikkelijk. De gevangenen zitten in over volle cellen, mogen er nooit uit om te luchten en hebben geen enkel contact met de buitenwereld. De enige frisse lucht komt door een klein rooster, hoog in de celmuur. De daken van de gevangenis sen zijn van golfplaat, waar door het er vaak ondraaglijk heet wordt. Een ooggetuige heeft Amnesty gerapporteerd dat in de ergste gevangenis, Camp Boiro, 25 gevangenen in een kleine cel opeengepakt waren. Een van hen overleed aan TBC, zes van de vijfen twintig werden overgeplaatst en van de andere achttien overleden er zestien binne- n een half jaar. Van maart tot september 1974 stierven in Camp Boiro 253 mensen in een afdeling. Vol gens Amnesty is het onmoge lijk de juistheid van deze be richten te controleren omdat de Guinese autoriteiten niet toestaan dat afgevaardigden van internationale humani taire organisaties of andere onafhankelijke instellingen de gevangenissen bezoeken. In de afgelopen jaren heeft pre sident Sekou Toure herhaal delijk ..komplotten" ontdekt. Op elke ontdekking volgde een golf van arrestaties en executies, niet zelden zonder vorm van proces. In Guinee staat de doodstraf op misda den als moord en diefstal, maar ook op politieke mis drijven en diverse economi sche delicten. Als een aanwijzing voor de mate waarin het bewind van Sekou Toure de mensenrechten schendt, ziet Amnesty de meer dan een miljoen Guine se vluchtelingen. Zij maken ongeveer eenzesde van de oorspronkelijke bevolking uit. Velen hebben Guinee uit economische motieven verla ten, maar de meerderheid be staat uit politieke vluchte lingen. Guinee ligt in West-Afi ika en is ongeveer zo groot als West- Duitsland. De bevolking wordt geschat op vijf miljoen. In 1958 werd het onafhanke lijk van Frankrijk. Het was een van de eerste onafhanke lijke landen van Afrika. Sinds 1958 is Sekou Toure aan het bewind. Hij is ook de leider van de enige partij van het land. VOOR UW WEEKEND EN VAKANTIE HONDEROEN TIPS: NEDERLANDDIERENLAND

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4