CDA wil economisch plan voor centrum Bewegend en snel in trekt jeugdstad Verf voor oplossing Meerpaal? We moetm koopcentrum nieuw leven inblazen „PvdA meet zich niet in armen ÏVD storten Antiekhal Rembrandt VRIJDAG 23 JUNI 1978 LEIDEN Rapport lag al 2 weken op stadhuis LEIDEN - Het raadsel in Ie Leidse gemeenteraad rori- om het spoorloze distriü- tie-planologisch onderzoelis snel opgelost. Bij een inttn onderzoek op het stadhis kwamen de 75 rapporten vn het onderzoek te voorschti op een kamer van een amb-- naar. Daar lagen ze inmidd6 al meer dan twee weken. In de gemeenteraad zorgde fct ontbrekende rapport woer- dag voor een ordedebat, b VVD vroeg uitstel van fc- handeling van het struetuij- plan voor de binnenstad oi- dat de raad nog steeds ni over het rapport van de K mer van Koophandel b schikte. Het college zei e rapporten echter niet te he ben ontvangen. Gisteren moest loco-burgi meester Van Aken erkenne dat de rapporten al wel op h< stadhuis waren. Hij deelde d raad mee dat men ambtelij de urgentie van de stukke uit het oog had verloren. Ni mens het college betoond Van Aken daarvoor zijn spij In een reactie noemden CD< en VVD deze gang van zakel 'onbegrijpelijk' en 'bevreerr LEIDEN - De CDA-fractie in de Leidse gemeen teraad wil bij de ontwikkeling van de binnen stad meer aandacht voor de economische kant van de zaak. CDA-raadslid Bleijie diende gis teravond bij de behandeling van het structuur plan voor de binnenstad een motie in, waarin hij het college vroeg om een economisch beleids plan. In dit economisch beleidsplan dient het college volgens het CDA voor 1 april 1979 aan te ge ven welke plannen zij heeft met het winkelcentrum, de bedrijven en de kantoren in de binnenstad. Tegelijk diende Bleijie nog een motie in om de ontwikkeling van het winkelcentrum aan te pak ken. De CD A-woord voerder drong aan om voor 1 september een speciale werkgroep in te stellen. Deze werkgroep zou na moeten gaan hoe de toekomst voor het Leidse winkelcentrum is, adviezen te geven om deze te verbeteren en bedrijven aan te trekken en te adviseren bij vesti ging in de Leidse binnenstad. LEIDEN - "Het is te hopen, dat PvdA zich niet al paniekvoetbc lend in de armen van de VV stort zonder overwogen te hel ben wat voor consequenties dj voor het beleid heeft" Di schrijft het PPR-raadslid Lav. rens Beijen aan de leden van zij, partij in een beschouwing pver d positie van de PPR zingen. Volgens Beijen schijnt er doo sommigen in de PvdA nogs ADVERTENTIE BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 sterk in de richting van een PvdA-VVD-college te worden gedacht. "Dat kan voor politieke insiders misschien logisch lijken omdat de fractievoorzitter van de VVD in Leiden een redelijke en vriendelijke liberaal is, maar voor de bevolking zal het heel wat minder duidelijk zijn" de verkie Het PPR-raadslid somt een aantal gevolgen op van de regerings deelneming van de VVD en vraagt zich af hoe WD-ers in Leiden een progressief beleid kunnen voeren zonder hun eigen partij te verloochenen. Beijen: "In een gesprek met een delega tie van de PvdA hebben bestuur en fractie van de PPR ervoor ge pleit, dat, voordat er over de "mannetjes" wordt onderhan deld, eerst een progressief colle geprogram wordt opgesteld, dat vervolgens aan alle partijen wordt voorgelegd. Wellicht zal in intensieve gesprek ken over het program blijken dat de VVD toch niet zo progressief is, als men zich voordoet. Ook D'66 zal zich dan duidelijk moe ten uitspreken voor welk beleid het kiest", a'dus het PPR-raads lid. Tourloop In het kader van de Franse week organiseert de AV Hol land zondag een prestatie loop. De start is om half 12 vanuit de Pieterskerk. Het parcours heeft een lengte van 6 kilometer en gaat door de Leidse binnenstad. De route is voor een groot deel gelijk aan die van de proloog van de Tour de France. Wandeltocht Zondag 25 juni wordt i uit Chris Goenen, Jan Par don, Ard Bausch en Willem Hakkert. De muziek van de groep bestaat merendeel uit eigen composities, terwijl het optreden wordt gebracht in een sfeervolle lichtshow. tocht gehouden. De afstand De speeltuinvereniging "Prin- s 5.2 kilometer, gelijk afstand die de tourrenners tijdens de proloog van de tour rijden. Tussen negen uur 's morgens en drie uur 's middags kan er gestart wor den op het Pieterskerkhof. Iedereen, die de tocht vol brengt krijgt een fraai uige- voerde Tour de France-her- wie kent Beatrix" organiseert s terdag een viswedstrijd voor de jeugd. Deelnemertjes moeten om tien uur 'soch- tends in de speeltuin aan de Schubertlaan zijn. WK-Tune innering. langzamerhand Pop-concert In het kader van de feestek- heden rond de Tour wortfer maandagavond ook een jp- concert gegeven op het e- terskerkplein. Vanaf ilf negen 's avonds zal daade Leidse groep "Trail" (zifo- to) spelen. De groep bcsat niet de WK-tune "Argenti na", die voor tijdens en na de voetbaluitzendingen uit Ar gentinië wordt gespeeld? Wel de fluitsolo in dit num mer wordt gefloten door twee leden van de Leidse groep Yaravi. Er wordt ge speeld op de "kena". een Zuidamerikaanse rieten fluit zonder mondstuk. Na de fluitsolo weerklinkt het gi taarspel van de componist Piet Souer, die deze "tune" aan diverse landen heeft verkocht. Circus Leides cirusliefhebbers kun nen binnenkort weer aan hun trekken komen. Want van 4 tot en met 6 augustus komt het Circus Sarrasani naar Leiden om een aantal voorstellingen te geven. De tent zal worden opgeslagen op het terrein van' de Groenoordhallen aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Tot de artiesten die zullen optreden behoort onder meer de Ne derlands Manuela Belloo met haar hogeschoolpaar den, The New Houdiny's uit Wenen en de Zuidafrikaanse trapezegroep "Flying De- wit". Bleijie zag een dergelijke werk groep als een instrument om de ontwikkeling van de Leidse bin nenstad te stimuleren. "We moe ten in staat zijn om het koopcen trum nieuw leven in te blazen. Zelf geloof ik daarin" aldus de CDA-woordvoerder. Bleijie noemde de uitkomsten van het distributie planologisch onder zoek minder somber dan de eigen conclusie van het college in het structuurplan. Met de twee moties gaf de CDA-fractie in feite aan het eco nomisch beleid rond de binnen stad onvoldoende te vinden. Het CDA gaf zijn kritiek vorm via een motie. Van de zijde van de VVD noemde Van Duijn het econo misch beleid rechtstreeks 'on voldoende' "Een economische beleidsvisie ontbreekt volsla gen", zei hij. Motie De VVD-woordvoerder diende van zijn kant een motie in om het structuurplan eventueel aan te passen aan de uitkomsten van het distributie-planologisch onder zoek. De raadsleden kwamen hiervan pas gisteren - na het or de-debat van woensdag - in het bezit. Bleijie kwam verder nog met een motie, waarin hij het college Uiterste poging voor behoud Clos LEIDEN - Het personeel van Clos en Leembruggen heeft besloten een uiterste poging te doen een deel van de produktie van het be drijf in Leiden te handhaven. Dit is gisteren besloten op een perso neelsvergadering die door de vakbonden was belegd. Op korte termijn zal een brief naar de di rectie worden gestuurd, waarin men dit duidelijk maakt. Volgens districtsbestuurder Johan Stekelenburg van de Industrie bond NW verwacht Clos en Leembruggen in 1979 weer een positief resultaat te behalen. Wanneer men dit iets meer uit smeert, zet de directie wel een maatschappelijke stap' aldus Stekelenburg. Hij zei het de moeite van het proberen waard te vinden. Inmiddels is onder de Leidse be volking een actie gestart om Clos en Leembruggen voor Leiden te behouden. vroeg bij het maken van be stemmingsplannen voor gedeel ten van de binnenstad tegelijk aan te geven waar bedrijven die moeten verdwijnen zich elders in de stad kunnen vestigen. Wethouder Waal toonde zich in een eerste reactie huiverig voor dit verlangen..Volgens de wethou der is het praktisch onmogelijk direct al aan te geven waar be drijven moeten komen. Waal nam eveneens afstand van de gisteren door de PvdA-fractie ingediende motie om een lijst op te stellen van bedrijven in de binnenstad die verplaatst kunnen worden. De wethouder pleitte voor zorgvul digheid bij het noemen van be drijven die verplaatst moeten worden. Volgens hem kan de gemeente niet zomaar en zonder overleg namen van bedrijven naar buiten brengen. Hij wilde zich enkel beperken tot de 'ur gente gevallen'. Geen De wethouder wilde verder ook geen toezegging doen om de ves tiging van een parkeerkelder on der het Galgewater in het struc tuurplan op te nemen. Hierom was door Van Zijp (CDA) ge vraagd. terwijl Hoeven (CPN) om onderzoek naar de realisering had aangedrongen. Waal vond het voldoende dat het structuur plan de parkeerkelder niet uit sluit. Verder ging de wethouder akkoord met het overgrote deel van de woensdag door de PvdA inge diende moties. Daarmee neemt het college onder meer het standpunt over dat de universi teit de sociale faculteit in de Leeuwenhoek moet vestigen en verder niet meer inde binnenstad mag uitbreiden Nog tot en met zondag staat deze tent bij de Ton Menkenhal. Er worden driedimensionale films in gedraaid, duizelingwekkend Het is een zeer dun bevolkte Jeugdstad die nu tweeënhalve week draait in de Ton Men kenhal. Misschien voelt iede- ren zich daar een beetje Billy the Kid, volgens de talrijk aangeplakte affiches "wan ted, dead or alive Maar het is niet aannemelijk dat de jeugd daardoor wegblijft. Het zal wel komen omdat de school vakanties nog niet begonnen zijn. Is het dan niet een beetje raar, zo'n stad openen als de kinderen zelf nog op school zitten? Ton Menken: "Dat is wel zo, maar we doen dit voor het eerst en dan heb je altijd wat aanloop moeilijkheden. Die willen we achter de rug hebben als de schoolvakanties beginnen. Want we zijn nog tot 13 augustus open Kunnen er wel zo'n vierhonderd kinderen in de hal, nu hebben de weinigen die er zijn het rijk alleen. De derde klas van een school in Wassenaar besloot die dag eens niet de reken- en taalboekjes op tafel te leggen, maar naar Jeugdstad te trek ken. De onderwijzeres: "Ik dacht, we zullen wel zien hoe lang ze het volhouden. Maar we zijn hier nu al de hele dag en ze vermaken zich nog pri- Eén van de mooiste dingen bij Jeugdstad is ongetwijfeld de drie-dimensionale filmvoor stelling, in de grote bol die buiten de hal staat. Het doek waarop de film geprojecteerd wordt is zo groot dat we het met onze ogen niet in één keer kunnen overzien. Daardoor lijkt het alsof we zelf deel uit maken van de film. Alsof we zelf in de achtbaan zitten en met een duizelingwekkende snelheid voortbewegen. In derdaad duizelig geworden gaan een paar kinderen bij de tweede voorstelling zitten: "Anders wordt je zo beroerd, zo eng is hetWaarom ga je dan toch weer kijken? "Nou, zóeng is het niet". Voor de film begint worden de kinderen naar het midden van de bal lon gedirigeerd, ze moeten staan, dan heeft de voorstel ling het meeste succesDeze at tractie staat nog tot en met aanstaande zondag bij de Menkenhal. In de hal zelf vormen ook de bewegende dingen de grootste trekplij- ster. De skelters, het treintje, de spring matras (die beweegt niet, maar je kunt er zelf op bewegen) en de flipperhal. Rustiger dingen zoals het damspel, mens-erger-je-niet de 50 kilo lego en de grote hoe veelheid klei, kleur- en verf- materiaal, vinden minder af trek. Eén van de organisato ren bij Ton Menken, de heer Weduwer: "Als we het volgend jaar weer zouden doen moe ten we in ieder geval een aan tal dingen anders doen. Dat hele cowboydorp bijvoorbeeld heeft ontzettend veel geld ge kost. En het is alleen maar de cor, ze kunnen er niets mee doen. Je moet dingen neerzet ten waarmee ze bezig kunnen zijn. Zoals die spring matras, dat is het allermooiste, daar kunnen ze niets aan vernie len". Dat is een zorg van de organisatie, de vernielzucht. Dagelijks moet er een monteur aan te pas komen om alle ka potte dingen weer te maken. Weduwer: "Van elke honderd kinderen zijn er vijf tegen une je zou willen zeggen: joh, blijf alsjeblieft buiten" Heden ruimen wij op wegens plaatsgebrek doordat volgende week een nieuwe voorraad uit Engeland en Zweden komt. En als u in de buurt bent bezoek dan ook onze marktstands, in Katwijk, Noordwijk en Barneveld, alles tegen zeer lage prij zen, verkoop, ook voor de handel. De hele week geopend van 10-17 uur, zondag en maan dag gesloten. LEIDEN - De plannen voor de bouw van woningen in Koppelstein door de Stichting Onder Eigen Dak be ginnen steeds vastere vormen aan te nemen. Eind augustus zal voor diegenen, die belangstelling heb ben getoond, voor de woningen een voorlichtings avond worden georganiseerd. Tijdens die avond zal door de stichting nadere informatie worden gegeven over prijzen, financieringsmogelijkheden, bouw- tempo en toewijzingsprocedure. Op het ogenblik zijn architect en aannemer nog in overleg over de be stekken en prijzen van de verschillende typen wo ningen. In totaal zullen in Koppelstein 204 premie-koopwo ningen worden gebouwd. Het gebied zal vanuit zes ingangen toegankelijk zijn met de auto. Aan deze ingangen zijn parkcerterreintjes gekoppeld. Meer naar het centrum toe, wordt het plan autovrijer straatjes met een woonerfkarakter sluiten aan op een voetgangersroute, die schuin door het plan loopt en uitkomt op een pleintje waaraan de woningen van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren (onge veer 100) worden gebouwd. De woningen van de Stichting Onder Eigen Dak wor den gedeeltelijk in laagbouw en gedeeltelijk in ge stapelde bouw uitgevoerd. In totaal zitten er in het plan tien verschillende typen wonmgen. Let wel: REMBRANDTSTR. 10 hoek Noordeinde, Leiden. LEIDEN - Twee Amsterdammers werden in de nacht van dinsdag op woensdag op heterdaad be trapt bij een inbraak in een reis bureau aan de Koornbrugsteeg. Ze ontvreemden slechts een klein bedrag aan geld. Bij het verdere politie-onderzoek bleek echter dat ze eerder die nacht nog een inbraak gepleegd hadden. Amsterdammers na inbraken in kraag gevat Uit een winkel op de Brecstraat, schroevendraaier openmaakten, stalen ze een geldkistje met een inhoud van ruim 700,-. Het kistje werd later leeg in de omge ving van de Breestraat aangetrof fen. Het geld werd bij de verdach ten gevonden. De mannen zijn 31 en 50 jaar oud. Eenvoudige manier om formaldehyde te bestrijden ADVERTENTIE LEIDEN - Het is misschien niet nodig dat het met formaldehyde (spaanplaatgas) besmette nood gebouw van de Meerpaal-school aan het Broekplein moet worden afgebroken of dat het dak en de vloer moeten worden vervangen. Een gezamenlijk rapport van het Houtinstituut TNO in Delft het Bouwcentrum in Rotterdam en het Centrum voor Oppervlakte- technologie in Haarlem heeft namelijk aangetoond dat er een eenvoudiger oplossing is om gas- vorming uit spaanplaat te be strijden. Door het spaanplaat te behandelen met minstens twee lagen verf (op basis van alkyd- harsoplossing of op basis van sty- reen-butadieenoplossing) of met grondfolie kan formaldehyde- overlast worden teruggedrongen. Uit het onderzoek, dat is verricht is opdracht van de centrale direc tie van de volkshuisvesting, is gebleken dat met een van deze maatregelen het formaldehyde- gehalte in de lucht met ongeveer de helft wordt teruggebracht. Dit onderzoek is gehouden naar aanleiding van formaldehyde- Veilig overlast door spaanplaat in twee complexen van 400 woningen in de Haarlemse Molenwijk. Mej. J. van der Elburg, hoofd van de sec tie houtverdeling en houtchemie van TNO - Delft, gelooft dat in principe de verf of de folie ook voor het noodgebouw van de Meerpaal een oplossing kan zijn. 'Maar in de Meerpaal spelen nog andere factoren mee. De ventila tie is daar namelijk erg slecht", aldus v.d. Elburg, die vorige week een bezoek heeft gebracht aan het noodgebouw van de Meerpaal. 'Het komt voor dat de buitentemperatuur 18 graden is, maar de temperatuur in de klas tot 31 graden oploopt. Dat is niet normaal, 's Zomers kan het wel 40 graden worden in het gebouw. Er zit wel een ventilatiesysteem in, maar dat wordt niet gebruikt" Meerpaal-onderwijzeres Trudy van der Vloet: 'De gemeente heeft ons destijds gezegd dat de ventilatie alleen gebruikt kon worden als de verwarming aan stond. Maar de mensen van TNO hebben ons gezegd dat dat niet hoefde. De ventilatie kan gedeeltelijk met frisse lucht werken en als het sys- TNO gaat nu eerst eens bekijken in hoeverre de formaldehyde kan worden bestreden wanneer de ventilatie in het houten gebouw wordt verbeterd. Mej. v.d. El burg: 'Het klinkt gek, maar die hoge temperaturen zijn minstens zo erg als de formaldehyde- overlast". Ze kan nog niet zeggen of het voor de Meerpaal straks voldoende zal zijn als het spaan plaat met verf of folie wordt be handeld. "Het ligt eraan hoe je de zaak benadert. Het spaanplaat eruit halen is de meest veilige oplossing, maar wellicht dat je met verf ook veel kunt doen. Die methode is eenvoudiger en goedkopen Helemaal formalde- hyde-vrij krijg je een lokaal toch niet, zelfs al zit er helemaal geen spaanplaat in. Er is in Nederland niet één ruimte waar de concen tratie formaldehyde in de lucht nul is. Zet u dat idee maar uit uw hoofd". verlovingsringen De beste voegloze 14 k. rin gen o a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3