Volgende week rapport over koopsompolissen De grafische wereld jaagt op talent. ■«■li-1' I i t „Deze markt is regionale zaak" Honderd slaapplaatsen voor Leidse studenten Examens VRIJDAG 23 JUNI 1978 VARIA PAGINA 21 DEN HAAG (SP) - Begin volgende week krijgt voorzitter Vondeling van de Tweede Kamer het eindrapport van de commissie van drie over de koopsompolissen. Aanvanke lijk zou het rapport al eerder klaar zijn, maar enkele politici wilden niet meewerken. Uiteindelijk is maar besloten die weigering te accepteren en het onderzoek toch af te ronden. In het rapport wordt wel met name vermeld, waar men tijdens het onderzoek op tegenstand is gestuit. De commissie van drie, bestaande uit de oud-ministers mevr Klompé en mr. Hofstra en de ver- zekeringsdeskundige mr. Erd- brink, is op verzoek van de Tweede Kamer ingesteld. Dit Explosies in Buenos Aires BUENOS AIRES (AFP) - In de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Ai res hebben zich twee bomont ploffingen voorgedaan. Dit schrijft het Engelstalige dagblad Buenos Aires Herald. De ene bom ontplofte in een buitenwijk van de hoofdstad. Door de ont ploffing werd een aantal vlug schriften verspreid die waar schijnlijk afkomstig waren van de guerrillabeweging Montone- ros. De vlugschriften bevatten de tekst: "Argentinië kampioen, Vi- dela aan de galg" De tweede bom ontplofte bij het hoofdkwartier van het Argentijn se leger. Het is niet bekend of hier slachtoffers bij zijn gevallen. Eerder was woensdag al een bom ontploft die de vrouw verwondde van de Argentijnse minister van financiën naar aanleiding van een brief, die begin februari naar de Kamer werd gestuurd door de Neder landse belastinginspecteurs en hun adjuncten. Daarin werd grote verontrusting uitgesproken over het feit dat het parlement nauwelijks had gerea geerd op een krantebericht van september van het vorig jaar, waarin stond dat tal van politici op een twijfelachtige wijze koop sompolissen hadden aange schaft. Volgens dat bericht ging het om 38 parlementariërs en acht oud-ministers. Zij zouden op basis van politieke informatie nog snel even een koopsompolis hebben geregeld, voordat door middel van een wetswijziging de forse belastingvoordelen daar van werden ingeperkt. Als gevolg van de grote publiciteit rondom de brief werd toen beslo ten een onderzoekcommissie in te stellen. Namens de Tweede Kamer heeft voorzitter Vonde ling het onderzoek begeleid. Al in de eerste fase van de naspeu ringen werd duidelijk dat de aan vankelijk genoemde aantallen betrokken politici overdreven waren. De politieke partijen be gonnen zelf een onderzoek in ei gen gelederen, waaruit na lijks schokkende feiten naa ren kwamen. Het CDA rappor teerde vijf gevallen, waaronder oud-minister Westerterp en de echtgenote van minister Krui- singa. Aangenomen wordt dat het rapport van de commissie van drie daar volgende week nauwelijks nieu we namen aan zal toevoegen. Overigens moet het rapport nog aantonen dat de politici of hun naaste verwanten, die een koop sompolis bezitten, deze ook op basis van wat genoemd wordt "voorwetenschap" hebben aan geschaft. De commissie van drie gaat nu ver der met het onderzoek naar koopsompolissen bij leden en oud-leden van de Eerste Kamer Dat onderzoek zal pas na de vakantieperiode worden afge rond. Waarde van buit overval zeven ton AMSTERDAM (ANP) - De twee mannen, die woensdagochtend een gewapende overval pleegden op een groothandel in edelstenen aan de Willemsparkweg in Am sterdam, blijken een flinke slag te hebben geslagen. Volgens de recherche is thans vast gesteld, dat zij verdwenen met een partij sieraden en edelstenen met een inkoopwaarde van onge veer 700.000 gulden Wethouder bij opening eerste toerisenmarkl Katwijk: Katwijk beleefde gisteren zijn eerste toeristenmarkt met oude ambach- KATWIJK - Opmerkelijke geluids- en visuele effecten waren er gis teravond te beleven tijdens de of ficiële opening van een serie van negen toeristenmarkten in de Princestraat in Katwijk aan Zee. Wethouder drs. A. J. van Raalte sprak de bezoekers toe uit een speciaal aangevoerde hijswagen met personenbak voor het uit- In Noordwijkse hotels NOORDWIJK/LEIDEN - Ver moedelijk kunnen nog deze win ter de eerste studenten worden gehuisvest in Noordwijkse ho telkamers en appartementen. Dc verwachting is dat er zo'n hon derd slaapplaatsen kunnen wor den gecreëerd. Dit is het resultaat van een gesprek dat enige bestuursleden van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting samen met VW-direc- teur Rovers gistermiddag heb ben gevoerd met vier hotel-eige naren in de badplaats. Twee exploitanten reageerden di- HILLEGOM - Aan de R.K. Technische School "St. Paul" te Hillegom slaagden voor het diploma Lager Beroeps On derwijs Afdeling MACHANISCHE TECHNIEK: E. Blokker, R. v.d. Haven, E. Janssen, M. Kerkhoven,J.v. Resteren, J.v. Leeuwen, M. Pijnaker, J. Tjoelker, R. Verhoeven te Hillegom.M. Assendelft, W. Landman, H. Möhlen, H. Rijerkerk, J. Verdoes, A. Wijnands te Lisse. A. Disseldorp, J. Smeltink te Noorwijk. M. Möhlen, M. v.d. Oever te Noordwijkkerhout. A. Kus, H. Rusman te Sassenheim.P. Duindam, B. Kemper, R. v.d. Ploeg te De Zilk. Afdeling BOUWTECHNIEK. Q. v. Berkel, R. Friederich. S. Pijpers, C Rooth, W. Schniedewind, T. Schrama, R Vlasveld, H. Zethof te Hillegom. W Baak, C. v.d. Berg, K. v.d Berg, J. Meeu- serbroek. L. Wijnands te Noord wijk. P. Heemskerk te Noordwijkerhout. D. Schrama, R. Vos te Sassenheim. P. Kap- tijn, P. v.d. Zwet te Voorhout. D. v.v Slot te De Zilk. Afdeling MOTORVOERTUIGEN TECHNIEK: E. v. Berk, T. Verhoeven, H. Wijsman te Hillegom. P. v. Beelen, R. Bersee, P Bouckaert, J. Hennipman.F. Kortekaas, E. v. Turenhout, K. Tijssen, R. v.d. Voort, J. Zwetsloot te Lisse. E. Broos, R. Heu- seveldt te Lisserbroek. H. v. Anrooy te Nieuw Vennep. J. Groenewoud te Noordwijk. G. v.d. Berg, L. v.d. Burg, J. Hiersteiner te Noordwijkerhout. A. v.d Eist, W. Heijns, P. Naumann, P. Viem, !H. v. d. Zwet te Sassenheim. R. de Frank, L. v. Klaveren, P. v. d. Plas te Warmond. P. v. d. Berg, B. Geerlings, M. Verhaar, F. Zethof te De Zilk. Afdeling ELEKTROTECHNIEK: R Boot, R. Frijlink, J. Groot, R. v. Haaster, A. v. d. Haven, D. de Jong, K. v. Rhee, P v. d. Wolf te Hillegom. R. de Bruin, H. v Dijk, M. Heijne, T. v. d. Lans, W. Roe- loffs, M. Roukema, P. v. Vaneveld, M. verkerk te Lisse. J. Kortekaas, R. Mul der, G. v. Rooden, J. Verlaan te De Zilk. reet positief op de vraag de mo gelijkheid te openen om noodge vallen onder de kamerzoekers gedurende de wintermaanden onderdak te verlenen. Rovers verwacht dat de derde hotelier binnenkort ook wel over de brug zou komen, de vierde wilde nog geen definitief standpunt inne- 'Als de proef slaagt", zegt directeur Rovers van de Noordwijkse VVV, "gaan we er in de volgende jaren beslist mee door. Voor ons bedrijf ben ik blij ook eens te kunnen bemiddelen buiten de toeristische sector. Op die manier kun je je waarmaken bij de men sen van wie je subsidie krijgt" De huurprijzen van de apparte menten en de kamers zullen ze ker geen struikelblok vormen. Die liggen in de buurt van de ka merhuur die de studenten in Lei den zouden moeten betalen. De VW in Katwijk heeft nog he lemaal niet gereageerd op het verzoek van de Stichting Studen tenhuisvesting. Zij wil dat een door de VW landelijk gevormde gespreksgroep eens gaat bekij ken wat Katwijk in deze zaak zou kunnen doen. "We willen eerst de kat eens uit dè boom kijken", zei' men hier. i van hoge klussen van de dienst Gemeentebedrijven Kat wijk. Voor de toehoorders aan de even kant van de Princestraat was hij daarbij bijkans onzicht baar, omdat de wethouder vlak naast een fel schijnende zon om hoog torende. Van toe"hoorders" kon overigens ook nauwelijks sprake zijn, omdat door een ge brekkige geluidsinstallatie Van Raalte's officiële woordenstroom werd getransformeerd in mees tentijds een elektrisch gegorgel. De wethouder, zo viel tussen de krassende frasen te beluisteren, onderstreepte dat deze vijfde toe ristenmarkt zo zoetjesaan een re gionale zaak is geworden. Hij noemde het van belang dat de markt een levendig karakter heeft. "Wil men van de toeris tenmarkt iets maken, dan moet die aantrekkelijk zijn voor zowel de mensen die hem bezoeken als voor de ongeveer 65 standhou ders. Er moet worden gekocht én verkocht", aldus Van Raalte. Dat levendige karakter kreeg de markt die eerste dag van dit zo merseizoen door verschillende zaken. Er was volop bezoek, het weer zat 's avonds - de donder dagse markten zijn van 14 tot 21 uur - goed mee, de volksdans groep "Katwijk" legde enige fris se dansen neer op het Prince- straat-plaveisel én er waren elf oude ambachten te zien. Onder deze laatste groep waren onder meer een hoge-hoedenmaker, een tingieter, een leerbewerker en een glas-in-loodmaker. De komende acht markten - geor ganiseerd door de Katwijkse commissie-Toeristenmarkt, de winkeliersvereniging "Prince straat Actief' en de Centrale ver eniging voor ambulante handel - hebben net als de eerste gisteren een thema. Volgende week komt er een sneltekenaar, er komen nog twee oude ambachten-da gen. er wordt een visserijdag ge houden, twee markten staan in het teken van het volksdansen, er zal een dag zijn met een demon stratie netten boeten en de laatste toeristenmarkt op donderdag 24 augustus is ingeruimd voor een vertoning van oud-Katwijk films. Adspirant-drukkers.-reprografen,-binders, -tekstverwerkers en al die andere grafische specialisten-in-spé kunnen over dit fascinerende vak met ongekende toekomstmogelijkheden inlichtingen inwinnen bij het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen, postbus 5453, Amsterdam, tel. 020-796551.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21