Wandelen in Leiden op 'Hogemitcndaf" Orgelmuziek te kust en te keur Sonnema Konica salkaira «.umiiinim Europa niet toe aan aanschaffen van doodstraf? TOT ZIENS BIJ DE FINALE. VRIJDAG 23 JUNI 197: In dit huis aan het Rapenburg, nummer 112. woonde eens Jean Luzac Hij stamde uit een Hugenotengeslacht en werd in 1807 slachtoffer van de kruitschipramp. Na zijn studie rechten en oude talen was Luzac advocaat in Den Haag. Tien jaar is hij in Leiden hoogleraar geweest in het Grieks en in de vaderlandse gescheidenis. Een oom van Luzac, Etienne. was redacteur van de vermaarde "Gazette de Legde" .Jean hielp zijn oom bij dit werk en nam in 1775 de redactie bijna geheel over. Verscheidene Luzac's waren regent van het Loridanshofje aan de Oude Varkensmarkt. De "Hugenoten-wandeling .uitgezet ter gelegenheid van de Tour de Fran ce-week, voert ook langs het woonhuis van Jean, dat met een bronzen gevelplaat nog aan zijn vroegere bewoner herinnert. LEIDEN - In het kader van de Tour de France-week wordt morgen, zaterdag 24 juni, in Leiden een "Hugenotendag" gehouden met een wandeling door de stad, een lezing in de Waalse kerk aan de Breestraat en een bezoek aan de tentoonstelling "Walen en Fran sen te Leiden" in het Gemeente archief Boisotkade. De wandeling leidt langs plekken waar Walen of Hugenoten heb ben gewoond en/of gewerkt. Bij de organisatie van een en ander verleende de in 1975 opgerichte Hugenotenstichting haar mede werking. De wandeling, die men op elk ge wenst tijdstip kan maken, begint bij de Lakenhal aan de Oude Sin gel. Dit museum ligt in de wijk die speciaal voor de naar Leiden uitgeweken Walen werd ge bouwd. Via Oude Vest 35 (het voormalige Waalse weeshuis), de restanten van de Onze Lieve Vrouwenkerk aan de Vrouwenkerkkoorsteeg, het pand Stille Rijn 4 (eens Waal se armenbakkerij) en de Vrou- wensteeg (zijde Breestraat, met gedenksteen boekdrukker Plan- tijn) gaat het richting Rapenburg, waar de herinneringen aan de Franstalige stadgenoten voor het oprapen liggen. Eerst Rapenburg 8 (waar de hoge school werd opgericht), dan nr. 12 (Hópital Wallon), 14 (woonhuis prof. André Rivet), 40-42 (Uni versiteitsbibliotheek), 112 (woonhuis advocaat en hoogle raar Jean Luzac), Hortus Botani cus, Rapenburg 61 (Snouck Hur- gronjehuis), 31 (woonhuis Boer- haave, wiens echtgenote van Franse afkomst was), hoek Groenhazengracht (bibliotheek Thysiana) en Rapenburg 21 (woonhuis vestingbouwer Jean Gillot). Hofjes De wandelaars passeren uiteraard ook de drie overgebleven Waalse hofjes: Jean Pesijnhofje (nu ge sloten wegens restauratie), Klok- steeg 21, Jean Michelhofje, Pie terskerkstraat 10, en Loridans hofje, Oude Varkensmarkt. Verder gaat het langs Kloksteeg 23 (woonhuis prof. Claudius Salma- sius), Pieterskerkhof 40 (Waals weeshuis en oudeliedenhuis), de Pieterskerk en de Pieterskerk- gracht, waar het sterfhuis stond van Marnix van Sint Aldegonde, de vermoedelijke dichter van het Wilhelmus, die ook aan de Pa pengracht heeft gewoond. Het eindpunt van de Hugenoten- pelgrimage is de Waalse kerk aan de Breestraat. Deze kapel van het voormalige Sint Catharinagast- huis, in 1635 vergroot met een zij beuk, werd de Waalse gemeente toegewezen toen de bouwvallig geworden Vrouwekerk aan de Haarlemmerstraat moest worden ontruimd (1818). De Hugenotendag staat aan het be gin van een week ter inleiding van een sportief-commercieel spektakel, de Tour de France. Wie die verbinding wat vreemd mocht vinden, mag bedenken dat het nu ook vierhonderd jaar geleden is dat in Leiden de eerste kerkdien sten in de Franse taal plaats hadden. En dat bij elkaar maakt deze Hugenotendag zeker tot een zinvol programmapunt t Trouwen. Het dagelijks bestuur van de landelijke beweging van basisgroepen en kritische ge meenten dringt er in een verkla ring bij de studenten van de rk theologische hogeschool in Am sterdam op aan, ook na de bezet ting van het hogeschool-gebouw krachtig vast te houden aan de eis dat priesterdocenten getrouwd kunnen zijn bij de uitoefening van hun ambt en dat daartoe de nodige kerkelijke wetsvoorzie- ningen worden getroffen. De ba sisbeweging pleit voor de vor ming van één orgaan voor alle theologiestudenten dat zich bij onderhandelingen over een en ander presenteert als een verte genwoordigend lichaam. Het is niet onmoge lijk, dat de bezetting van de rk theologische hogeschool Am sterdam gauw wordt opgehe ven. Zoals bekend, hebben stu denten het gebouw bezet uit protest tegen het ontslag van een priesterdocent die gaat trouwen. Prof. dr. W.G. Till- mans, de officiële onderhande laars namens de leiding van de school, heeft de bezetters een compromisvoorstel aangereikt, waarin de hogeschoolraad zich bereid verklaart een gesprek met de bisschoppen aan te vra gen om tot een eigen personeels beleid te kunnen komen. Vredesweek. De Vredesweek, van 24 tot 30 september, zal dit jaar voor de tweede achtereen volgende keer in het teken staan van de actie "Help de kernwa pens de wereld uit, om te begin nen uit Nederland". Het Interkerkelijke Vredesberaad, dat deze week organiseert, wil alles op alles zetten om het ge sprek over zijn werk in de kerken te bevorderen en overal kerk mensen te laten praten over het kernwapenvraagstuk. Ongeveer 14.000 mensen ontvangen nu re gelmatig de IKV-berichten, ter wijl er ruim 250 "kernen" zijn die zich voor de anti-kernwapenak- tie inzetten. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Onstwedde J. Smit Hilversum, te Rouveen J.D van Roest Ederveen, te Weesp G. van Asselt Vollenhove aangeno men naar Zegveld kandidaat H Verheul Ede. Gereformeerde Kerken: beroepen te Hallum (Fr.) H. Groeneveld Gouda, te Scheveningen A.G. Bosma Muiden; aangenomen naar Raard-Dokkum W.J. Wol- Leiden en omgeving delen in ruim aanbod LEIDEN - De liefhebbers van orgelmuziek komen deze zomer weer volop aan hun trekken. Een nog maar onvol ledige lijst in het juni-nummer van het blad "De Orgel- vriend" vermeldt al enkele honderden concerten in talrij ke steden en dorpen, verspreid over het hele land. tjer (pastoraal medewerker) al daar, naar Bergen op Zoom - Hal steren kandidaat J.G. Wijers Kampen, naar Vorden J.R. Zijl stra Delfzijl; bedankt voor Hille- gom D. Bouwknegt Rotterdam- IJsselmonde. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aan genomen naar Marknesse-Na- gele (NOP) kandidaat C. Mewe Kampen; bedankt voor Rouveen en voor Ureterp R.T. Urban Goes. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Leiden W.J. Quist Den Haag - Rijswijk. Geref. Gemeenten: bedankt voor Gorinchem D. Rietkerk Vlaar- dingen, voor Oudemirdum en voor Scherpenzeel A. Moerker ken Nieuw-Beyerland; beroepen te Klaaswaal R. Boogaard Lei den Baptistengemeenten: bedankt voor Stadskanaal W Kos Vroomshoop. Het kerkorgel is "in" Vooral in vakantiestreken zijn orgelcomi- té's al maanden van tevoren in de weer om beroepsspelers voor hun series te strikken. Vele mik ken daarbij op de "cracks" in or gelland. Die hebben het dan ook in "het" seizoen extra druk. Vakantie zit er voor hen voorlo pig niet in. Elke dag is het reizen Letterlijk tussen Roodeschool en Cadzand. In Katwijk aan den Rijn hebben ze het zich gemakkelijk gemaakt. Daar, in de pas gerestaureerde hervormde kerk, speelt vier keer in juli een en dezelfde organist Sander van Marion. Op 6. 13. 20 en 27 juli, steeds om 8 uur. Hij heeft telkens andere medewer kenden: op 6 juli de gebroeders Brouwer, trompet, op 13 een flui tist, op 20 een blokfluitist en op 27 de zangeres Reinata Heemskerk Het Katwijkse comité "Pro Orga- no", dat over het orgel in de gere formeerde Triumfatorkerk mag beschikken, is al met de concer ten begonnen. Vanavond (vrij dag) om 8 uur speelt daar Folkert Grondsma uit Rijswijk (ZH). Van zomerconcerten verwacht dit comité, gezien het ruime aanbod in de naaste omgeving, kennelijk niet veel, want het volgende con cert is pas op 29 september. Dan komt Bert Lassing uit Culem- borg, de dirigent van het Leidse "Con Amore" Op 13 oktober speelt hier Nico de Raad (Kat wijk), op 17 november Jan van der Linde uit Den Haag, met me dewerking van de in Katwijk wo nende zangeres Lize Schoo Voor het eerst Noordwijkerhout is dit jaar voor het eerst met een reeks od het or gelappèl verschenen. In het hart van dit dorp staat het witte her vormde kerkje. Toen dat een paar jaar geleden werd gerestaureerd kreeg ook het oude orgel een beu rt Een vakman in Leusden deed dat zo grondig en bekwaam dat het onmiddellijk tot concertinstru ment werd verheven. Op 1 juli komt hier Hans van Nieuwkoop. Hij krijgt medewer king van een jeugdkoor uit Oegstgeest. Waarom het orgel in Noordwijkerhout in juli en au gustus moet zwijgen, is ons niet duidelijk. Jammer is het wel. Juist in deze maanden kan men veel toeristen bij zo'n concert verwachten. Wyneke Jordans en Leo van Doe selaar, respectievelijk orgel en piano, spelen op 9 september. Op 23 september komen Jos van der Kooy, orgel, en Carlo Ravelli, ho bo en althobo, en de serie wordt 21 oktober besloten met een con cert van de barokgroep Van Eij- kelenborg (blokfluit, cello, gam ba en clavecimbel) en Peter de Groot, orgel. De Grote Kerk in Noordwijk-Bin- nen, waar indertijd Jan Zwart vaste organist was, krijgt een or gelreeks van maar liefst zeven concerten. Dat begint op 5 juli. als Herman van Vliet op de orgel- bank zit. De andere concerten zijn alle op vrijdag, steeds om kwart over 8. Op 14 juli Feike Asma, 21 juli Willem Hendrik Zwart, 28 juli Klaas Jan Mulder, 4 augustus weer Feike Asma, 11 augustus Charles de Wolff en 18 augustus Dirk Janszoon Zwart. Ook de Sint Agathakerk in Lisse doet dit jaar weer mee Op 15 juli bespeelt Louis Toebosch dit spe ciaal voor Franse werken bij uit stek geschikte orgel. Een blokfluitist assisteert hem. Charles de Wolff is voor 12 augus tus gevraagd, Dorthy de Rooij voor 2 september en Ben van Oosten voor 7 oktober. Op 4 no vember wordt in deze kerk de fi nale gespeeld van een orgelwed strijd voor amateurs. Dubbel-op Het kan gebeuren dat op 28 juli in Leiden twee orgelcoryfeeën te genover elkaar zitten: Sander van Marion in de Pieterskerk en Charles de Wolff, op uitnodiging van K. en O., in de Marekerk Omdat dit op z'n zachtst gezegd ongewenst is.heeftJoopBrons.de bewakervan het Pietersker korgel, de aandacht van Van Ma rion hierop gevestigd. Die vond het uiteraard vervelend. Hij wil de wel proberen er wat aan te Het orgel in Noordwijk-Binnen niet groot maar wel rijk aan klank doen. maar of dit nu nog lukt, is zeer de vraag. Het zou toch wel interessant zijn, eens te zien hoe het orgelpubliek zich op zo'n avond zou splitsen. De opvattingen van beide orga nisten, zowel wat de program makeuze als wat het orgelspel zelf betreft, lopen namelijk nogal uiteen. In september zijn er in de Pieters kerk drie concerten: op 1 sep tember Wim van der Reijden (Leiden), op 15 weer Sander van Marion en op 29 september Joop Brons. Voor Brons is dit een jubileumcon cert. In oktober zal het 25 jaar ge leden zijn dat hij werd benoemd tot organist van de Bethlehem- kerk aan de Driftstraat. Later ging hij over naar de Hooglandse Kerk. K. en O. heeft vier concerten in de Marekerk voorbereid: 30 juni Ben Fey, 14 juli Joop Brons (met medewerking van Veronica Steinbach, fluit), 28 juli Charles de Wolff en 18 augustus Bernard Bartelink. Dit overzicht pretendeert geen volledigheid. Het is heel goed mogelijk dat er buiten deze series hier en daar nog afzonderlijke concerten zfjn. Zoals in Wasse naar, waar zondagavond 25 juni (overmorgen dus) om 7 uur in de Dorpskerk Dorthy de Rooij, or gel. en Evert van Tright, hobo een concert verzorgen. De toe gang is gratis. Het programma vermeldt onder andere werken van vader en zoon Bach en Han del. ADVERTENTIE KOPENHAGEN (DPA) - De 21 mi nisters van justitie uit landen van de Raad van Europa en Finland hebben gisteren in Kopenhagen met algemene stemmen een ont- werp-resolutie goedgekeurd waarin staat, dat het Oostenrijkse voorstel tot afschaffing van de doodstraf opnieuw aan de orde zal komen op de volgende confe rentie van Europese ministers van justitie in 1980. Er is evenwel aan toegevoegd, dat het vraagstuk in het licht van de Oostenrijkse aanbeveling onder zocht en in het werkprogram van de Europese ministerraad dient te worden opgenomen. In de vooraf gegane discussies had de Westduitse minister van justi tie, Hans-Jochen Vogel, er de na druk opgelegd, dat voor de Bondsrepubliek de herinvoering van de doodstraf ook niet ter be strijding van het terrorisme in aanmerking komt. Weliswaar, al dus de Westduitse minister, was de verontwaardiging van de be volking na terreurdaden te be grijpen, maar alles bij elkaar ge nomen was er voor de doodstraf 'geen redelijke grond'. De Franse minister van justitie, NAIROBI (Reuter) - Somalië heeft Ethiopië ervan beschuldigd luchtaanvallen te hebben uitge voerd op enkele Somalische ste den en dorpen. Volgens het So malische ministerie van voorlich ting zijn daarbij 10 burgers om gekomen en 43 gewond geraakt Het is voor het eerst dat er weer melding wordt gemaakt van een Ethiopische luchtaanval op So malië, sinds de strijd tussen de beide landen over de Ogaden in maart tot een einde kwam toen Somalië zich uit het omstreden gebied terugtrok. Luchtaanval van Ethiopië Somalische guerrillastrijders meldden dat zij de belangrijkste militaire basis in het zuiden van de Ogaden weer in handen had den gekregen. Ook zouden zij de stad Gode, waar een luchtmacht basis is, veroverd hebben. Bij de strijd om de basis zouden 300 Ethiopiërs en Cubanen zijn ge dood. Ethiopië heeft tot nu toe niet gerea geerd op de herhaalde berichten van de guerrillastrijders over be haalde successen op de Ethio piërs en Cubanen in de Ogaden. Volgens de guerrillagroeperin gen zijn er sinds maart meei dan 11.000 Ethiopiërs en Cubanen bij acties omgekomen. In diploma tieke kringen wordt dit aantal overdreven genoemd. Er zijn wel aanwijzingen dat aan Ethiopi sche zijde constant verliezen worden geleden, aldus diploma tieke bronnen. Alain Peyrefitte, daarentegen zei, dat het beter was de ontwikke ling van de openbare mening af te wachten en een beslissing niet in een fase van groeiende onzeker heid te nemen. Spanje pleitte ervoor bij afschaf fing van de doodstraf aan grenzen onderhevige langdurige vrij heidsstraffen ten volle te laten ondergaan. De Westduitse secretaris-generaal van de Raad van Europa, Georg Kahn-Ackermann, sprak zich uit voorde schepping van een Euro pees rechtsgebied op de drie ter reinen van de wetgeving, de rechtspraak en van de mensen rechten. Harmonisatie op dit ge bied zou - in overleg van de negen landen van de EG met de twintig landen van de Raad van Europa - bespoedigd dienen te worden. Toeristen in China PEKING (AFP) - China gaat ak koord met honderd Amerikaanse toeristen per week met ingang van 1 januari 1979 krachtens een akkoord dat onlangs is getekend door Pan American Airways en de Chinese dienst voor toerisme, zo is gisteren vernomen in Pe king. De Amerikanen die boeken bij "Panam World Tours" zullen de reis naar China maken met vlieg tuig tot Hong Kong en trein naar Kanton. Vervolgens mogen ze een week in China doen waar ze zin in hebben, alvorens drie of vier dagen zoek te brengen in Pe king. De terugreis naar de Ver enigde Staten wordt van Peking naar Tokio verzorgd door de Chi nese luchtvaartmaatschappij en daarna door Panam. Nieuw in Alphen "De motorduivel in spijker broek" - Eurocinema 1. "Pikante avonturen van een taxichauffeur" - Eurocinema Blijvers "Saturday night fever" - Luxor, Leiden. "Once upon a time in the West" - Camera, Leiden. "The Driver" - Lido 1, Leiden en Eurocinema 11 in Alphen. "Een bijzondere dag" - Lido 2 Leiden. "Fritz the Cat" - volwassen te kenfilm, Lido 3, Leiden. "Julia" - sereen en subtiel, Stu dio, Leiden. "Turks Fruit" - naar Jan Wol kers, Eurocinema 3, Alphen Sex in Trianon en Rex "De leeuw brult om sex" - Trianon, Leiden. "In 80 bedden de wereld rond" - Rex, Leiden. Kindermatinee "Tony en de groene draak" - Camera, Leiden. "Tom en Jerry" - Lido 3, Lei den. "Walt Disney's tekenfilmfesti- val" - Rex, Leiden. "Lekker op avontuur met Do nald en Pluto" - Eurocinema IV, Alphen. Nachtfilms "Elvis, that's the way it is" - Camera, Leiden. "Meisjes die om liefde gillen" - Rex, Leiden. "Van Ryan's Express trein" - Eurocinema 2, Alphen. "Stone-killer" - Eurocinema 3, Alphen. "Rolls Royce baby" - Euroci- nema IV, Alphen. METROPOLE 5: "Homme qui aimait les femmes" dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15 4, 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar. r-fj yal#f ODEON 1 "Driver", dag. 1.45, H LfyAiMAA.lll!* 6 45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur ODEON 2: "Cinderella", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur Films in Voorscho- ODEON 3: "Poseidon adventu- tpr-» re", dag. 2, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur. 12 jaar. "Maak 'm soldaat" - do., vr. en ODEON 4: "The turning point" zat. 19.00 uur, zat. 21.15 uur, zo. daK 2. 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 18.15 uur, woe. 20.00 uur, 4.30 uur. 16 jaar. "Le genou de Claire" - vr. 21.45 ^YMPIA.- "De eend en de Ca- uur, zo. 20.45 uur, di. 20.15 uur, dlUac ',dag' 8 uur' za' en zo ook Green way. "Tom Sawyer" - zat., zo. en PASSAGE: "The man with the woe. 14.30 uur, Greenway golden gun", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, za. en zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 Apollo - "De stuntmannen', uur. 12jaar en 9^5 uureni6 ia5arUr,ZO' 1'45'? STUDIO 2000: "Close r en 9.15 uur, 10 jaai. ters„ dag 2 en g t Apollo 2 - "The man who fell to earth", dag. 7 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur, 16 jaar. Asta - "Dr. Zhivago", dag. 2 en 8 uur, 12 jaar. Bijou - "Vruchten zijn rijp", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jaar. Calypso - "Violette Nozière", dag. 2.15, 7 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur, 16 jaar. Camera - "Saturday night fe ver", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur, zat., zo. en woe. 7 en 9.30 uur,.12 jaar. Corso - "Papillon", dag. 2 en 8 uur, 12 jaar. Du Midi - "Annie Hall", dag. 8.15 uur, vr. en zat. 7 en 9.30 uur, zo. 4, 7 en 9.30 uur, 16 jaar. Euro - "The sound of music", dag. 1 45 en 7.45 uur, zat., zo. en woe. 3.45 en 7.35 uur, a.l. Metropole 1 - "Saturday night fever", dag. 2. 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 12 jaar. Metropole 2 - "Boemerang", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 12 jaar. Metropole 3 - "The Medusa touch", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 16 jaar. Metropole 4 - "L'Animal", dag 2.6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4,6.45 en 9.30 uur, a.l AL. DE UITKIJK: "Julia", dag. 7 en 9.30 uur, do., vr., ma en di. ook 2 uur. 16 jaar. ADVERTENTIE De beste l<&|f resultaten i^Jf met de best< Imp.: Kinotechniek 02968-6355 Sonnema Berenburg. De hartverwarmende kruidenborrel die de Friezen lang voor zichzelf hebben gehouden. Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste gezelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19