Kenny Roberts geeft Asser TT weer nieuwe impulsen Van ons magueenjgoedkoper zonnescherm kopen, maar weet wat u Doven het hoofd hangt. Als u maar weet wat u Wellens leider in Zwitserland Agostini voor het eerst na 13 jaar niet present PROLOOG Tour de France Stöve uitgeschakeld door Billie Jean King Weinig verrassingen bij kringwedstrijden Luxaflex Zonneschermen.Wij meten-wij monteren-wij garanderen, VRIJDAG 23 JUNI 1978 SPORT PAGINA 17 ASSEN - Voor het eerst sinds 1965 zal hij er zaterdag niet bij zijn. De TT 1978 moet het zonder Giacomo Agostini, één van de grootste sterren uit de historie van de motorsport, doen. De Italiaanse playboy, die 15 wereldtitels verover de, zal echter nauwelijks worden gemist. In 1975 haalde hij zijn laatste wereldkampioenschap binnen en vanaf dat moment was zijn ster dalende. Nederlanders de laatstejaren niet meer de boventoon. De Van Veen-Kreidlers worden tegen woordig bereden door buiten landers en de voormalige Jama- thi-constructeurs Jan Thiel en Martin Mijwaart stelden uit fi nanciële nood hun technische gaven ter beschikking van Ita liaanse en Spaanse merken. De 50 cc heeft bovendien moeite het hoofd boven water te houden. Dit jaar kon op het nippertje het mi nimaal vereiste aantal grote prij zen in deze klasse worden be reikt. Door de terugval van Nederland bij de 50-cc'ers leek een overwinning van een landgenoot de afgelopen jaren in Assen een onhaalbare kaart. Wil Hartog maakte wel steeds veel indruk met zijn ra zendsnelle starts, maar het bleek telkens onmogelijk die positie onder aanvallen van de fabrieks- coureurs vast te houden. Tot het vorig jaar, toen egn zieke Hartog op een vochtig wegdek de meest bejubelde renner in de TT-histo- rie werd. Het zou een wonder zijn als dat succes zich dit jaar zou herhalen, al moet de Abbekerker opnieuw tot de kanshebbers in de 500 cc-klasse worden gerekend. Zijn overwinning heeft wel dui delijk gemaakt dat ook het publiek een triomf bij de halve liters het allerhoogste aanslaat. Om ooit een Nederlandse wereld kampioen bij de 500-cc'ers te kunnen begroeten, zal het echter een vereiste zijn dat een nationale coureur een vaste plaats krijgt in een fabrieksteam. Hartog heeft bewezen daarvoor in aanmerking te kunnen komen. Als 30-jarige Ondanks de niet te lijst van Agostini verplaatste het publiek zijn aandacht naar jonge vedetten als Barry Sheene en Johnny Cecotto, die van de ene triomf naar de andere reden. Ook d it tweetal heeft inmiddels echter al gemerkt hoe vergankelijk sportsuccessen zijn. Cecotto werd in zijn eerste Grand-Prix- seizoen (1975) meteen wereld kampioen in de 350 cc klasse, maar ondervond daarna aan den lijve dat het moeilijker is aan de top te blijven dan er te komen, al is de Venezolaan momenteel be zig aan een herstel. Barry Sheene werd in 1976 en 1977 wereldkampieon bij de 500 cc'ers, maar dreigt dit zijn zijn ti tel te gaan verspelen aan de Ame rikaanse geweldenaar Kenny Roberts. Samen met de Australiër Gregg Hansford heeft deze Roberts het Grand Prix-gebeuren weer nieuwe impulsen gegeven. Niet dat een dergelijke push nu direct nodig was, want de wegracerij is de laatste jaren toch al volop in beweging. Met de herwaardering van de motorfietsen werden vooral de Japanse merken weer actief met het formeren van fa- brieksteams, terwijl zij tegelij kertijd een willige markt vonden voor hun produktieraces. In de lichte klassen eisten de Italianen een fors deel voor zich op, terwijl in die categorieën ook nog ruimte bleek voor eigen bouw-machi- nes. Hetzelfde geldt overigens voor de zijspanklasse. Hoogste ogen Kenny Roberts, de grote Amerikaanse favoriet voor de wereldtitel bij de 500-cc'ei met een veeleisend eigen bedrijf lijken zijn vooruitzichten echter niet gunstig, maar wie weet heeft de kans, die Suzuki hem met de fabrieksmachines van Hennen in Assen biedt, nog verstrekkende gevolgen. Overigens heeft Ne derland ook in Boet van Duimen en Jack Middelburg coureurs van internationaal formaat in de zwa re klassen. Er zijn echter slechts weinig Ne derlandse rijders die zich aan een compleet Grand Prix-seizoen wagen. Motorracen op dat niveau is een verschrikkelijk kostbare aangelegenheid en kan alleen nog maar beoefend worden dankzij gulle sponsors en grote fanclubs. Coureurs en machines zijn dan ook van boven tot onder beplakt met reclameteksten. In vercommercialiseerde omgeving is er nauwelijks nog ruimte voor de romantiek die de motorsport vroeger omgaf. Wil Hartog heeft niet voor niets gezegd: „Het is een keiharde zakenwereld" De trainingstijden: 50 CC-KLASSE 1. Lazzarini (Ita) Kreidler 3.39,7, 2. Plisson (Fra) ABF 3.44,8, 3. Ri- cardo Tormo (Spa) 3.45,8. 125 CC-KLASSE Bianchi (Ita) Minarelli 3.17,6, 2. Massimiani (Ita) MBA 3.18,7, 3. Lazzarini (Fra) 3.18,8, 4. Espiee (Fra) Motobecane 3.18,9. 250 CC-KLASSE 1Fernandez (Fra) Yamaha 3.11,8,2. Grant (Eng) Kawasaki 3.14,5, 3. Struyk (Ned) 3.14,6. 350 CC-KLASSE 1. Uncini (Ita) Yamaha 3.05,7, 2. Grant 3.05,7, 3. Ballington (Zaf) Kawasaki 3.06,4, 4. Katayama (Jap) Yamaha 3.06,9. 500 CC-KLASSE 1. Sheene (Eng) Suzuki 3.02,9, 2. Katayama (Jap) Yamaha 3.04,6,3. Rougerie (Fra) Suzuki 3.07,0, 4. Cecotto (Ven) Yamaha 3.07,2, 5. Baker (Vst) Suzuki 3.07,6, 6. Boet van Duimen (Ned) Suzuki 3.09,4. de hoogste ogen gooien in de strijd om de wereldtitels. In de breedte zijn de krachtsverschil len echter veel kleiner geworden. Het tijdperk-Agostini werd ge kenmerkt door meestal saaie ra ces in de zwaarste klassen. Vooral met zijn ook al van het toneel verdwenen MV vormde de kleine zuiderling een superieure com binatie, die voor een weliswaar stilistisch fraai, maar eentonig schouwspel zorgde. In die tijd ging veel aandacht van het Nederlandse publiek dan ook uit naar de 50 cc, waar de eigen coureurs de buitenlandse cracks volwaardig partij bleken te kun nen geven. Jan de Vries en Henk van Kessel werden zelfs wereld kampioen, maar slaagden er op de meest wonderlijke manieren in op het circuit van Drente steeds de overwinning mis te lo pen. Alleen Paul Lodewijkx (1968) speelde het klaar in Assen voor een Nederlandse triomf te zorgen bij de 50-cc'ers. Een suc ces, dat extra glans kreeg door de omstandigheid, dat ook de win nende machine een Nederlands produkt was (Jamathi). In de lichte categorie GLARUS - Met nog één wedstrijd dag voor de boeg heeft de negen de etappe van de Ronde van Zwitserland gisteren voor een omwenteling in het algemeen klassement gezorgd. De Zwitser Ulli Sutter werd als leider ont troond, niet zoals in de lijn der verwachtingen lag door zijn Bel gische concurrent Michel Pollen- tier, maar door een andere Belg: Ti-Raleighrijder Paul Wellens. Deze maakte deel uit van een kop groep van zes renners, evenals Hennie Kuiper (vijfde) trouwens De voorsprong op Sutter bedroeg bijna twee minuten, Pollentier was als achttiende 7plfs ruim vijf donderdag 29 juni 1978 aanvang 15.00 uur in de Groenoordhallen Entree prijzen: 10,- staantribune buiten 30,- zitplaats binnen Organisatie: Wim Bosman Productions Reserveer nu alvast een plaats via alle kantoren van het Leidsch Dagblad. Leidsch Dagblad 'n aktieve krant. minuten teruggeworpen. De Ita liaan Giovanni Battaglin deed van zich spreken door voor de derde achtereenvolgende maal een etappe op zijn naam te bren gen. Hij had voor de 218,5 kilome ter van Lugano naar Glarus een tijd van 6 uur, 30 minuten en 3 seconden nodig. Dit impliceert een gemiddelde snelheid van 33,611 kilometer per uur voor de zware bergrit over onder meer de St. Gotthard en een hoogtever schil van 3620 meter. Vandaag worden er nog twee etap pes gereden. Eerst een rit over 97,5 kilometer van Glarus naar Affoltern en als afsluiting een tijdrit over 8 kilometer in Affol tern. Opgegeven hebben in de negende etappe o.a.: Jan Raas (Ned.) Ad Prinsen (Ned) en Bert Scheune- man (Ned). Henk Lubberding be sloot wegens een blessure aan een hand niet te starten. De top van het algemeen klasse ment ziet er als volgt uit: 1. Wel lens 36 uur, 57 minuten en 26 se conden; 2. Sutter op 1,12; 3. Fuchs op 1,38; 4. Kuiper op 2,13; 5. Schmutz op 3,09. De Italiaan Francesco Moser heeft met grote overmacht de Ronde van de Aude voor be roepswielrenners op zijn naam gebracht. Nadat Moser eerder de proloog en de eerste etappe had gewonnen zegevierde hij gisteren ook in de derde en laatste etappe. In de sprint versloeg de huidige wereldkampioen de Brit Kelly, die tweede werd en de Fransman Bittinger, die in het eindklasse ment als tweede eindigde. Jos Schipper werd in de etappe ne gende, Zoetemelk veertiende. In het eindklassement bezetten Schipper en Zoetemelk resp. de zesde en twaalfde plaats. Paul Wellens EASTBOURNE - Betty Stöve heeft het in de kwartfinales van het in ternationale tennistoernooi in Eastbourne gisteren niet kunnen redden tegen de Amerikaanse Billie Jean King. Stöve, vorig jaar finaliste op Wimbledon, verloor met tweemaal 4-6. Chris Evert, eerste geplaatst in zo wel dit toernooi als op Wimble don, dat maandag 26 juni van start gaat, had geen moeite met het Engelse talent Anne Hobbs. Evert gunde haar tegenstandster slechts één game: 6-1 6-0. Ook de nummer twee van de plaatsings lijst, de Amerikaanse Martina Navratilova, schakelde een En gels talent uit, Michele Tyler, die eerder in dit toernooi Tracy Aus tin versloeg, bleek niet opgewas sen tegen Navratilova: 5-7-3-6-. Enidszins verrassend verloor Vir ginia Wade, Enigszins heersende Wimbledonkampioene, de partij tegen de Australische Wendy Turnbull. Wade wist nog wel een set te pakken, maar de 25-iariqe Joop Riethoven, de schijnbaar onvermoeibare organisator van de Tourstart in Leiden, heeft de Tour de France al vier keer gereden. Tenminste als je het aantal kilometers dat hij afge legd heeft om het allemaal zover te laten komen, deelt op de afstand die de Ronde van Frankrijk behelst, zo'n vierduizend kilometer. Joop reisde, vaak in het gezelschap van compagnon Bas Vonk, bijvoorbeeld vijf keer naar Parijs, was aanwezig bij de starts in Fleurance en Charleroi, liet zijn blikken dwalen over Alpe Huez en kent onderhand elke hobbel en oneffenheid in de route naar St. Willibrord Deze week reed Joop, in gezelschap van enkele Rijkspolitie-chefs uit Driebergen, die weg namelijk voor de tweeendertigste keer. Dat alleen al komt neer op zo'n 6400 kilometer. Nederland een klein landje? Joop weet wel beter. Escortes De Rijkspolitie ook. Die zal de rennerskaravaan begeleiden met 24 motoren, twee helicopters, een busje met verbindingsappa- ratuur, en twee commandowagens (één voor de renners en een voor de reclame-karavaan) en een materiaal wagen. De 34 men sen die daarbij betrokken zullen zijn staan onder aanvoering van majoor De Wijs, de expert bij escortes. Misser De dame die je niet kunt missen bij een dergelijk spektakel is de juffrouw van de bloemen en de zoenen. In Brabant weten ze daar alles van, want kent Leiden slechts één Ronde-miss, in Willibrord worden de heren renners door drie van dit soort dames verwelkomd. Onder wie Corrie Konings, die alles van rekels afweet. Flap van zingen natuurlijk, al leverde zij geen bijdrage aan een door Phonogram speciaal voor deze gelegenheid uitgebracht plaatje getiteld. Flap, het Tour de France-konijn, waarvan dc maat schappij hoopt, dat het nog volgende week in de winkels te koop zal zijn. Volgens het label is het een smurf-achtige aange legenheid, ditmaal niet van de hand van ene Abraham, maar aangegeven door een Franse onderneming die rond deze mas cotte een gigantische publiciteitscampagne heeft opgezet. Flap dus, u hoort er nog van. Wout Wout Wagtmans, in de periode 1950-1961 een legendarisch Tour- rijder, is door de organisatoren van de Tour de France onder scheiden met de erkentelijkheidsmedaille van de Tour. Met de Nederlander, die negenmaal de Ronde van Frankrijk reed, zul len ook Eddy Merckx, Luis Ocana en George Delberghe deze medaille aan de vooravond van de Tour-start in de Leidse Groenoord-hal ontvangen. Ingetrokken Aan die 75ste Tour beginnen volgende week donderdag elf ploe gen van tien renners. De formatie zijn: het Nederlandse TI-Ra- leigh-McGregor, uit België C A en Flandria-Veldax-Lanon, de Spaanse afvaardiging Kas-Campagnolo en Teka en de Fran se équipes Peugeot-Esso, Lejeune-BP, Renault-Gitane, Jobo- Superia, Fiat en Miko-Mercier. De Tour-organisatie tracht ook nog het Italiaanse Scic aan te werven. Deze ploeg had zich met kopman Gibi Baronchelli in eerste instantie aangemeld, maar heeft na de Ronde van Italië de kandidatuur ingetrokken. Australische had uiteindelijk de langste adem: 6-3 1-6 6-3. Sandy Mayer heeft gisteren in de kwartfinales van het Queens club-tennistoernooi in Londen de Engelsman John Lloyd in twee sets verslagen: 7-5 6-3. In slechts 65 minuten besliste de Ameri kaan de strijd. Mayer, die als achtste staat genoteerd op de plaatsingslijst voor de strijd op Wimbledon, dankte de zege voor al aan zijn zeer scherpe service returns, waardoor Lloyd direct na de opslag onder druk kwam te staan. In totaal doorbrak Mayer de service van de brit drie keer Tony Roche, die door een armbles- sure jarenlang niet op topniveau kon spelen, toonde tegen de Ame rikaan Nick Savianoaan,dat hij in een goede vorm verkeert. De Australiër versloeg zijn opponent mei 6-3 6-4. De overige twee par tijen in de kwartfinales vonden wegens hevige regenval geen doorgang en staan nu voor van daag op het programma. WOERDEN - Het derde program ma van de zwemkampioen- schappen van de kring Gouwe- Rijnstreek, dat gisteravond in Woerden in de regen werd ge zwommen, heeft geen verrassin gen opgeleverd. De jaargangen '66 en '67 zwommen de 100 meter vrij en de 100 meter rug, de wat ouderen, die op langere nummers niet in jaargangen maar in de ver trouwde leeftijdsgroepen zwemmen, hadden de 200 meter school en de 200 meter wissel op het programma. Gijsbert van der Leden (BZPC), Ellen Hooge- boom (LZ'86), Erik Rieken en Wilma Cok (beiden AZC) behaal den in hun categorieën beide overwinningen, en allen maakten bovendien vrij goede tijden, waarbij vooral van Gijsbert v.d. Leden (jaargang '67) met zijn 1.10.3 op de 100 meter vrij goed voor de dag kwam. De prestaties bij de jongens onder zestien jaar en de heren hadden te lijden onder afwezigheid van Ge rard Bosman (AZC) en Edward Maasdijk (Zijl/LGB), hoewel Bart Hameter (LZ'86) met 2.45.3 op de 200 meter school een redelijke tijd op de klokken wist te bren gen. Bij de jongens onder viertien jaar werd de 200 meter school na een spannende race met Carlo van Zwol (BZPC) gewonnen door Wilco v.d. Zeeuw (LZ'86), die met een tijd van 2.58.3 tegelijk zijn ze vende NK-start binnenhaalde. Het vermelden waard zijn verder nog de prestatie van Annemarie de Bruin (Zijl/LGB) en Carla Meywaard (HZV), die bij de meisjes van jaargang '66 met ge mak respectievelijk de 100 meter rug en de 100 meter vrij wonnen UITSLAGEN - 200 meter school slag meisjes 0/14: 1. Ellen Hooge- boom LZ'86 3.02.1; meisjes 0/16: 1. Mariëtte Kelder AZC 3.15.4; dames: 1. Wilma Cok AZC 3.04.5; jongens"0/14: 1. Wilco v.d. Zeeuw LZ'86 2.58.3 2. Carlo van Zwol BZPC 2.58.3; Jongens 0/16: 1. Robert Tettelaar BZPC 3.00.2; Heren: 1. Bart Hameter LZ'86 2.45.3. 100 meter rugslag meisjes '67: 1 Monique Roels AZC 1.27.7: 2 Wendy Montanus LZ'86 1.27.8, meisjes '66: 1. Annemarie de Bruin Zijl/LGB 1.21.2; jongens '67: 1. Gijsbert v.d. Leden BZPC 1.24.2; jongens'66: Ï.Erik Rieken AZC 1.19.9. 200 meter wisselslag meisjes 0 14 1. Ellen Hoogeboom LZ'86 2.43.6; meisjes 0/16: 1. Helma van Brakel AZC 2.41.8; dames: 1. Wilma Cok AZC 2.39.2; 2. Ria Hassfras Zijl/ LGB 2.39.4; jongens 0/14: 1. Carlo van Zwol BZPC 2.39.1; jongens 0.16: 1. Jim van Es Alkemade 2.38.4; heren: 1. Rob Boele BZPC 2.34.0. 100 meter vrije slag meisjes '67: 1 Monique Roels AZC 1.13.1; meisjes '66; 1. Carla Mevwaard hzv 1.10.4; jongens '67 1 Gij,- bert v.d. Leden BZPC 1.10.3; jon gens '66: 1. Erik Rieken AZC 1.10.2; 4x 200 m vrije slag dames: 1. AZC 9.45.6; 2. Donk 9.55.8. ADVERTENTIE LEIDEN - In het kader van de Leidse Tour de Franceweek or ganiseert de voetbalvereniging Docos morgen en zondag op het sportpark aan de Haagsche Schouwweg een internationaal A-l juniorentoernooi, waaraan behalve door de organiserende vereniging ook zal worden deel genomen door het Franse Red Star Champigny en dc Duitse clubs BVO Opladen (Leverku- sen), VFB Solingen 1910 en SC Gutersloh. Verdere deelnemers zijn UVS, Roodenburg en Lugdunum Het toernooi zal morgen om 10.15 uur worden geopend.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17