Patiënt en AZL in de computer Kerkelijk Centrum examenstnk MTS Rel rond café Kalvermarkt Provinciale druk op Leiden om voor de regio te bouwen Beroep bij Kroon tegen bouw flats Raad bezwaard over voetgangers bruggen VRIJDAG 23 JUNI 1978 LEIDEN PAGINA 11 LEIDEN - Ter gelegenheid van de diploma-uitreiking had de Chr. MTS aan het Lammenschans- park een groot aantal architekten en aannemers, waarbij de jon gens in hun derdejaar stage had den gelopen, uitgenodigd. De bedoeling was te laten zien wat er in het vierde jaar gepresteerd is. Ze konden dat laten zien, want als eindexamen-werkstuk hadden de bouwkundeleerlingen teke ningen en een maquette moeten maken van het Oecumenisch Centrum in de Merenwijk. Ze hadden er drie maanden de tijd voor en werkten in groepjes van twee. Er bleef een groepje van drie over dat de opdracht kreeg het Centrum niet op zich, maar in zijn omgeving neer te zetten. Be gonnen werd met een heel glo baal plan, dat ze uit moesten wer ken. Het projekt hield een inte gratie in van de verplichte exa menvakken, technologie, bouw kunde I en II en keuzevakken als tekenen en berekenen. Zo moes ten berekeningen gemaakt wor den wat betreft licht, warmte en geluid en aan de hand daarvan de dikte van-de muren, de hoeveel heid glas, het materiaal, enz. be paald worden. Zodat bijvoor beeld in de bijzaal waar de kin- dernevendienst gehouden wordt niet het gezang uit de kerkzaal doordringt. De maquettes wer den gemaakt op schaal 1:: 100 en met afneembaar dak. De maquet te van de groep van drie heeft een schaal van 1:200. Behalve de aan- nnemers en architekten kwam ook al een delegatie van de ge meente kijken hoe de jongens dit hadden aangepakt. Bij die gele genheid bleek dat het werkelijke centrum in spiegelbeeld wordt gebouwd. Reden daarvoor was volgens een fietslustige gemeen te-ambtenaar dat hij over het fietspad gaand liever de voorkant dan de achterkant van het ge bouw zou zien. De maquette van Flaman, Slinqerland en Zaalberg. Het Oecumenisch Centrum plus omgeving. Schaal 1:200 ADVERTENTIE cMmt yrJlthdUjopW' Amsterdam Rapport over landelijk uniek project aangeboden aan Pais Ir. W. Starrenburgvoorzitter v ter Pais (links) het eindrapport oi project. Eigenares geschokt door acties ADVERTENTIE LEIDEN - Een groep bewoners van de Kalvermarkt, Havenkade en Zuidsingel hebben in een brief aan B en W en gemeenteraad van Leiden met klem verzocht er hoe dan ook voor te zorgen dat het enige café dat de Kalvermarkt 'rijk' is voorgoed gesloten zal blijven. Volgens de opstellers van de brief is het bedoelde café een regelrecht gevaar voor het He- rengracht-Zijlsingelgebied. Op dit moment is het café gesloten omdat de eigenaresse, mevrouw Den Dubbelden, haar vergun ning heeft laten verlopen en zo lang deze niet is verlengd zal het café gesloten blijven. De ver wachting is echter dat het café, wanneer de gemeente niet anders beslist, binnenkort haar deuren weer zal openen. Omwonenden vrezen dat het dan weer met hun rust gedaan zal zijn. Enkele cita ten uit de brief van de omwonen den: "Tot diep in de nacht werd keihard muziek gemaakt, werden auto's "uitgeprobeerd", (gieren de banden, schreeuwende rem men: de Kalvermarkt als race baan). Buren werden gemoles teerd, enerzijds omdat ze ge klaagd hadden, anderzijds omdat hun gezicht de klanten niet aan stond. Zeer dronken klanten maakten met hun auto's de Kal vermarkt onveilig. Brachten schade toe aan andere auto's en vernielden zelfs een balkon van een woonboot. Oudere mensen durfden zich niet op straat te be geven: ouders hielden hun kin deren angstvallig binnen". Tot slot wijzen de bewoners B en W en de gemeenteraad er in hun brief op dat door het gedoe in en rond het café de lust om de wijk te Het op dit moment gesloten café aan de Kalvermarkt waaromheen een rel is ontstaanAanleiding hier toe is de mogelijkheid dat hel café binnenkort weer geopend zal wor den. verbeteren is geminimaliseerd en dat het gevolg zal zijn dat het structuurplan van de gemeente voor dit gebied volledig de mist ingaat. Zij verzoeken daarom geen vergunning meer af te geven voor het vestigen van een cafébe drijf op Kalvermarkt 2. Geconfronteerd met bovenstaande brief zegt een geëmotioneerde mevrouw Den Dubbelden, die binnenkort naar Limburg zal verhuizen: "Wat er in die brief staat is allemaal vreselijk over dreven. Ik raakte helemaal van de kook toen ik ervan hoorde. On middellijk ben ik alle buren afge gaan om te vragen wat ze toch in hemelsnaam van plan zijn. De meesten bleken nauwelijks te weten wat ze ondertekend had den. Toen ik hen vroeg of ze per sé willen dat het café verdwijnt antwoordde het grootste gedeelte dat dat helemaal niet het geval is. Ik weet best dat hier over het alge meen niet de meest gemakkelijke mensen van Leiden komen, maar om te stellen dat het hier een ter roristenbende is slaat nergens op. Er zijn hier in het verleden inder daad wat moeilijkheden geweest, ik zal dat heus niet ontkennen, maar dat is allemaal verleden tijd. De jongens die hier toen rotzooi geschopt hebben komen er niet meer in. De laatste tijd was het hier dan ook erg rustig, nooit meer last met de politie gehad. Ik snap niet waarop er nu opeens zo'n actie op touw wordt gezet. Het enige bezwaar in die brief te gen het café dat terecht is, is het lawaaierige gedoe met auto's. Maar dat lawaai wordt niet alleen door mijn klanten veroorzaakt. In die brief wordt verder de ver wachting gewekt als zou ik de boel verkopen aan een of andere crimineel, onzin. De man waarom het gaat is iemand die een tijdje heeft moeten zitten omdat hij weigerde een bekeuring te beta len. Een man met een hart van goud die alles voor iedereen over heeft. Bovendien is het helemaal niet zeker dat het café van hem wordt", aldus een geschokte me vrouw Den Dubbelden. Inmiddels hebben een aantal be woners laten weten wel overlast van het café te ondervinden, maar de strekking van de briel aan de gemeente overdreven en eenzijdig vinden en menen als nog de inhoud tegen te moeter spreken. Peuterpalet tijdelijk verhuisd LEIDEN - Kinderdagverblijf *"t Peuterpalet" is tijdelijk onderge bracht in het pand Herengracht 82. Het onderkomen aan de Zoe- terwoudsesingel krijgt een gron dige opknapbeurt, waarna over vier maanden de ongeveer hon derd kinderen van het dagverblijf weer naar de Zoeterwoudsesin- gel terug kunnen keren. Vanwe ge de verhuizing was het vandaag groot feest voor de kinderen. Racefiets en auto gestolen LEIDEN - Een Leidenaar deed aangifte van diefstal van zijn auto vanaf de Kanaalweg, in de nacht van woensdag op donderdag. Het is een zilvergrijze Mercedes, van het type 280-S. Het kenteken is 15-TH-43. De auto heeft een waarde van 47.000,-. Uit een woning van de Bachstraat werd de racefiets van een scholier gestolen. De achterdeur bleek met goed te zijn afgesloten. De fiets is ruim 1000,- waard. LEIDEN - In het Leidse academisch ziekenhuis is een landelijk uniek Zie kenhuis Informatie Sys teem (ZIS) op gang ge bracht, dat tot doel heeft de informatievoorziening rond patiënt en Ziekenhuis sneller en beter te laten verlopen. Na een experimentele opbouwpe- riode van vijfjaar (1972 tot en met 1976) is het nieuwe computersys teem nu gedeeltelijk ingevoerd. Gisteren werd in Nieuweroord door de voorzitter van het AZL- bestuur, ir. W. Starrenburg, het eindrapport over de opbouwpe- riode aangeboden aan minister Pais (onderwijs en wetenschap pen). De minister wilde met zijn bezoek aan Leiden onderstrepen dat hij het project van groot be lang acht. Het ZIS-project (kosten: 9,3 mil joen gulden) werd gesubsidieerd door het Nederlands Orgaan ter Bevordering van de Informatie verzorging (NOBIN) en het mi nisterie van onderwijs en weten schappen. Doel ervan was inzicht te krijgen in de vraag of het sys teem technisch haalbaar was voor een ziekenhuis. Inmiddels is volgens prof.dr. A.R Bakker, projectleider van ZIS. gebleken dat dit zeker zo is. De gegevens over de patiënten en het ziekenhuis zijn volgens hem sneller te krijgen, vollediger en betrouwbaarder. Dat heeft, aldus de hoogleraar, niet alleen een po sitief effect op de patiëntenzorg, maar ook op het werkklimaat, omdat betrekkelijk oninteres sante karweitjes niet meer door de mensenhand hoeven te wor den gedaan. Daarnaast levert de geïntegreerde gegevensverwerking via de com puter inmiddels meer op dan dat het kost. Volgens Prof. Bakker worden de jaarlijkse exploitatie lasten becijferd op zo'n anderhalf miljoen gulden. De baten die daar tegenoverstaan komen iets hoger uit. Verwacht wordt dat als het ZIS-project verder is uitge bouwd, er zelfs het dubbele be reikt kan worden van de baten die nu zijn berekend. Dat het automatiseringssysteem, waarbij gebruik wordt gemaakt van zg. mini-computers, en ter minals, aanslaat bewijst de prak tijk. Ook de academische zieken huizen van Rotterdam en Utrecht zijn intussen tot het systeem overgegaan en verwacht wordt dat Groningen zal volgen. Verder bestaat er ook in het buitenland o.m. in Brussel en in Namen, gro te belangstelling voor het Leidse project. Beeldschermen Op het ogenblik zijn er ongeveer 350.000 patiëntengegevens direct, opvraagbaar. Via computereind stations (zg. beeldschermen, waarvan het AZL er ongeveer 130 in gebruik heeft) kunnen alleen bevoegden op de desbetreffende afdelingen direct gegevens op vragen dan wel invoeren. De be voegdheden zijn wat dat betreft strikt afgebakend met het oog op de persoonsbescherming. Ongeveer 800 mensen maken nu gebruik van het automatiserings systeem. Via de computer kun nen zij inzicht krijgen in patiën tengegevens, variërend van ge gevens over medische historie tot laboratorium en administratieve gegevens. Daarnaast zijn er in de computer gegevens gestopt over het ziekenhuis, zoals over het aantal (al of niet bezette) bedden, personeel, operatiekamers e.d. Tussen die patiëntengegevens en de gegevens over het ziekenhuis liggen de taken, zoals bezoeken aan de polikliniek, opnamen e.d. Tot nu toe wordt er door een groot aantal afdelingen van het ZIS- project gebruik gemaakt, zoals patiënteninschrijving, diagnose registratie, medische laboratoria pathologie, radiologie, trombo- sedienst en Eurotransplant. Wat de administratieve gegevens be treft heeft de automatisering al vat gekregen op de facturering, debiteuren-administratie, groot boek, voorraadadministratie en personeelsregistratie. Toepas singen voor de keuken, perso- neelsbudgettering, apotheek etc zijn in voorbereiding. Privacy Prof. Bakker noemde gisteren het concept van het ZIS-project ook voor ziekenhuizen aantrekkelijk: een betere kwaliteit van de pa tiëntenzorg en een betere beheer sing van de middelen. "En de conclusie is, dat het kan, het is zichtbaar", aldus de hoogleraar. Over de privacy zei hij dat daaraan van meet af aan grote aandacht is geschonken. Dat heeft er o.m. in geresulteerd dat de gebruikers nauwkeurig zijn geregistreerd: iedere gebruiker heeft een num mer en een individueel wacht woord. "Wij denken dat het sys teem van bescherming van per soonsgegevens dat we nu heb ben, beter is dan het was ervóór" aldus prof. Bakker. Hij verwachtte overigens dat de au tomatisering straks ook voor de eerste-lijnsgezondheidszorg een grote rol kan gaan spelen. "Ik kan me best voorstellen dat er straks bij de huisarts in Lutjebroek een terminal wordt neergezet. Het is dan alleen de vraag nog hoe je de bevoegdheden voor de gebrui kers moet afbakenen" Ongerustheid De voorzitter van het AZL-be- stuur, ir. Starrenburg, sprak gis teren tijdens de officiële bijeen komst in Nieuweroord zijn grote ongerustheid uit over het niet aanhaken van algemene zieken huizen uit de Leidse regio bij het ZIS-project. "En wat ligt er meer voor de hand dan dat de ziekenhuizen in deze regio ge zamenlijk gegevens uitwisse len?. Starrenburg zei dat voor lopig misschien alleen het Dia- conessenhuis bereid zou zijn tot een aanzet op dit gebied. Minister Pais noemde het project om een aantal redenen van we zenlijk belang: het vormde een beginpunt voor de coördinatie van de automatisering in de aca demische ziekenhuizen en straks kan de hele Nederlandse ge zondheidszorg van het project profiteren. Wat het laatste betreft hebben zijn ministerie en dat van volksgezondheid en milieuhy giëne onlangs een Beleidsadvies college Automatisering Gezond heidszorg in het leven geroepen. Geschil tussen bouwen in de stad of in de wei LEIDEN - De gemeente Leiden leeft al geruime tijd onder druk van de provincie dat er meer voor de regio gebouwd moet worden. De provincie vindt dat Leiden het aan zijn centrumfunctie verplicht is ook voor de omgeving te bouwen. Provinciale Staten hebben die druk vorige maand bij de vaststelling van het streekplan Zuid-Hol land West versterkt. Een motie om Leiden tot meer regio naal bouwbesef te bewegen, werd met ruime meerder heid aangenomen. In Leiden is men voorlopig niet erg onder de indruk van die provin ciale pressie. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) noemt de metie van de provincie 'niet lo gisch' en 'onhoudbaar'. Volgens Waal heeft Leiden de beschikba re (schaarse) grond hard nodig voor het huisvesten van de eigen bevolking. Hij vindt dat de cen trumfunctie van Leiden daar niets aan verandert. De provincie wil in feite dat Leiden meer of liever sneller bouwt dan de gemeente zelf voorstaat. In de provinciale plannen is bepaald dat de woningbouw in Leiden elf precent meer moet zijn dan de groei van de bevolking. Leiden zou zo tot 1990 (streekplan periode) zo'n 11.000 nieuwe wo ningen moeten bouwen. Deze groei is volgens het streven van de provincie nodig om de groei van enkele omliggende gemeen ten (Katwijk, Valkenburg en vooral Zoeterwoude) te beper ken. De gemeente Leiden zit met de ei gen prognose voor de woning- produktie niet zo ver van het pro vinciale streefcijfer af, maar heeft daarbij heel andere opvattingen voor wie men bouwt. Leiden wil vooral de eigen woningnood op lossen en is bang dat bouwen voor de regio in de praktijk zal betekenen dat met bouwt voor de Haagse 'overloop'. Dus een situatie, waarbij de nieuw bouwwoningen grotendeels be zet zullen worden door inwoners van buiten Leiden. De situatie in een deel van de Merenwijk (Leedewijk) is daar een duidelijk voorbeeld van. Veel bewoners in dit duurdere deel van Leiden komen van buiten Leiden. Wethouder Waal benadrukt dan ook dat het voor de gemeen te niet in de eerste plaats van belang is hoeveel woningen er gebouwd moeten worden, maar meer voor wie ze gebouwd worden en hoe veel greep de gemeente heeft op de toewijzing. De procincie - waar men nu eenmaal verder moet kij ken dan Leiden alleen - kijkt meer naar de aantallen woningen en minder wie er komt te wonen. De tegenstelling tussen Leiden en de provincie over het regionale bouwbeleid spitst zich met name toe op de Stevensholjespolder Als de provincie in een moto uit spreekt dat Leiden meer voor de regio moet bouwen, dringt men in feite aan op een snelle aanpak van de Stevenshof. In zo'n nieuw gebied kan snel en veel (zo'n 4.000 woningen) gebouwd worden. Leiden houdt daarentegen vast een beleid, dat erop gericht is om eerst de 'gaten' in de binnenstad (en de oude wijken) vol te bou wen. Een ambtelijk onderzoek bracht onlangs aan het licht dat in de Leidse binnenstad op open plaatsen in totaal ruimte is voor de bouw van meer dan 3.000 wo ningen. Deze inventarisatie van bouwloga- ties is ook voor de gemeente ho ger uitgevallen dan men ver wachtte. In de oude stad blijken onvermoed grote mogelijkheden om nog te bouwen. "Het zijn best forse aantallen", zegt wethouder Waal ervan. Hoeveel er ook daadwerkelijk gebouwd kan worden, is nog onzeker. De wet houder houdt het voorlopig nog voorzichtig tussen de 2.000 en 3.000. Tegenover het bouwen in de bin nenstad bestaat veel reserve. Leiden is daarvoor in het veleden op provinciaal niveau al eens, .politiek hobbyisme" verweten. Tegenstanders wijzen voor hun bezwaren vooral op de ingewik kelde procedures en de lange weg die voor het bouwen in de bin nenstad gevolgd moet worden. Het volbouwen van een maagdelijk poldergebied - in de Leidse ver houdingen de Stevcnsholjespol- der - gaat gemakkelijker en effec tiever, is de filosofie van de pleit bezorgers van het 'bouwen in de Leefbaar De voorstanders van het bouwen in de binnenstad zetten daar het belang van de stadsvernieuwing en het leefbaarder wonen in een gegroeide omgeving tegenover. De technische en procedurele bezwaren gelden zo niet als on overkomelijk. 'Het feit dat het moeilijk is, is geen reden om het niet te doen", zegt wethouder Waal. Leiden is dan ook druk bezig om de procedures voor het bouwen in de binnen stad te stroomlijpen en te ver snellen. De krachtmeting tussen Leiden en de provincie over het bouwbeleid is voorlopig een zaak van lange adem. Zolang Leiden het bouwen in de binnenstad ontwikkelt en de Stevenshofjespolder groen laat, heeft de provincie weinig echte middelen om Leiden te dwingen voor de regio U bou- De provincie kan de gemeente ei genlijk alleen via zpn bestem mingsplannen verplichtingen opleggen. In het uiterste geval kan de provincie de minister ver zoeken om in Leiden een bouw locatie aan te wijzen. Zo'n aan wijzing van de minister is echter hoogst uitzonderlijk. Voorlopig kan de provincie niet meer doen dan Leiden vriendelijk verzoe ken. KEES VAN DER MALEN In Kaiserstraat LEIDEN - De besturen van de wijkverenigingen voor Vreewijk en de Pieters- en Academie wijk zullen bij de Raad van State en bij de Kroon in beroep gaan tegen het besluit van B en W om een bouwvergunning te verlenen voor de bouw van een studen tenflat in de Kaiserstraat. Omwonenden lieten gisteravond blijken, dat zij onoverkomenlijke bezwaren hebben tegen de bouwplannen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Volgens deze plannen zouden er op de plaats van enkele voorma lige fabriekspanden aan de Kai serstraat en op het binnenterrein daarachter tweehonderd appar tementen voorstudenten moeten komen. De buurtbewoners vrezen "getto vorming" als er nog eens twee honderd studenten in hun buurt bijkomen. Men wees ondermeer op het structuurplan voor de Leidse binnenstad waarin de gemeente zegt te streven naar een evenwichtige bevolkingsop bouw per wijk. De buurtbewo ners menen echter dat deze be slissing van B en W lijnrecht in tegenstelling is met wat zij zegt na te streven. Zij geloven verder dat, mede door de aanwezigheid van de eetgelegenheid De Bak, de drukte en de hoeveelheid gepar keerde auto's schrikbarend zal toenemen. Ook tegen de hoogte van het ge bouw. bijna vijftien meter, heb ben de buurtbewoners grote be zwaren. Gevreesd wordt dat deze hoogte de harmonie ter plaatse sterk zal verstoren. De omwo nenden hekelden het beleid van B en W omdat er pal naast het mooie Rapenburg zo'n groot ge bouw neer gezet mag worden. Vooral de bebouwing op de bin nenplaats zal lelijk boven de be bouwing aan het Rapenburg uit gaan steken zodat het historisch stadsgezicht grote schade wordt aangedaan. Bestuursleden van de wijkvereni-' gingen achten de kans dat zij de bouw nog kunnen tegen houden overigens kleiner dan vijftig pro cent. Ondanks het feit dat op twee punten wordt afgeweken van de bouwverordening, er is niet voldaan aan de parkeereis en de achterrooilijn wordt over schreden, verwacht men dat de kamernood onder de studenten zwaar zal wegen. In de Leidse binnenstad LEIDEN - De plannen van het col lege om de bereikbaarheid van het winkelcentrum te vergroten door de aanleg van verschillende voetgangersbruggetjes in de bin nenstad stuiten ook binnen de gemeenteraad op aanzienlijke bezwaren. Bij de behandeling van het structuurplan voor de binnenstad toonde een grote meerderheid zich tegenstander. De PvdA-fractie uitte woensdag als eerste al de nodige bedenkingen. Woordvoerder Ranner vroeg het college de plannen voor de brug getjes (over de Nieuwe Rijn, Ou de Rijn en Oude Vest) nog eens nader te bezien. De PvdA is wel voorstander van een voetgan gersbrug over de Rijn bij het Waaghoofd. Gisteren verklaarde ook de CDA- fractie zich tegen de voetgan gersbruggen. Woordvoerder Van Zijp verklaarde dat in zijn kring het enthousiasme voor de brug getjes niet groot is. Desnoods wil men meegaan met de aanleg van de brug bij het Waaghoofd. Daar bij zag hij deze brug meer van belang voor fietsers dan voor voetgangers. Van de zijde van de WD verklaar de fractieleider Kuijers zich vier kant tegen de bruggetjes. Kuijers noemde met name de brug bij het Waaghoofd een verstoring van de omgeving. Hij doelde daarmee op het historische gegeven van de samenvloeiing van Oude Rijn en Nieuwe Rijn. In de rij van tegenstanders noemde PSP-raadslid Passchier de voet gangersbruggen overdreven. „Er zijn in de Leidse binnenstad al bruggen genoeg". Volgens haar was de projectgroep met zijn ideeën voor de aanleg van meer bruggen in de binnenstad "door geslagen". Als enige gaf SGP/GPV Van der Meij gisteren nadrukkelijke steun aan de plannen. Hij had en kel moeite met het feit dat een brug bij het Waaghoofd de histo rische omgeving ter plaatse aan tast. Wethouder Waal zei in zijn ant woord op de bezwaren dat het college de plannen voor de brug gen stuk voor stuk wil voorstel len. Men wil dan beginnen met het Waaghoofd. De wethouder King niet rechtstreeks op de kri tiek in. Hij liet wel uitkomen dat de grote kritiek hem verbaasde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11