LEIDSCH DAGBLAD Rustig verloop stakingsacties van ambtenaren mest moet Waarom wij brandmerken. Urenco-zaak zit het CDA dwars vandaag II Ons elftal,professioneel vakmanschap lyandcallcrbovcnstcplank! MeeHiieroveroppa^ Nazimars in Skokie afgelast voorn mooi.stevifl gazommétof zonder onkruidbestrijding. pijke.volle bloei met echte rozenmest. biologische mest v. planten en gazon. +S alles Protestvergadering Meubelfabriek Oisterwijk Papieren Leprafonds in beslag genomen unicon contactlenzen VRIJDAG 23 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35583 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Weliswaar reden vanmorgen in Amsterdam de trams niet maar het was toch druk tussen de rails. Veel mensen wandelen vanaf het Centraal Sta tion over het Damrak naar hun werk in de binnenstad. DEN HAAG (ANP) - De stakingen van de ambte naren in vier grote steden in Nederland zijn rus tig begonnen. De ambtenaren zelf en hun bon den Abva en Kabo spreken overigens van werk onderbrekingen. Aan deze vrouw zijn de berichten over ambtenaren-stakingen kennelijk voorbijgegaan Zij stond vanmorgen in Amsterdam met haar zoontje vergeefs te wachten op de tram. Nog geen oplossing De PTT'ers in Amsterdam, Rotter dam en Utrecht beten gister avond het spits af. De hoofdpost kantoren op de Oostdokskade in Amsterdam en op het Delftse- plein in Rotterdam gingen met een demonstratieve bijeenkomst dicht. De postkantoren in de wij ken kregen zodoende geen aan voer meer. Post uit de laatste lich ting werd opgeslagen. In Utrecht legden de PTT'ers van de expeditie briefpost en van het nationale postoverslagbedrijf het werk neer. Dat hield in dat post treinen bijna leeg vertrokken en in heel Nederland vandaag naar schatting ongeveer half zoveel post is bezorgd als normaal. In Utrecht zelf was dat maar veertig procent, omdat die stad "dubbel werd gepakt" Morgen wordt een inhaaldag. Extra bestellers zet de PTT overigens niet in, zodat de vertraging in de post nog wel even zal doorwer ken. Taxi's Vanmorgen volgden de werkne mers bij het openbaar vervoer in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Groningen de PTT'ers. Grote verkeersproblemen deden zich niet voor. Wel kregen taxichauf feurs het "razend druk". In Rot terdam waren alle vijfhonderd taxi's van de Maasstad op straat. De politie had de indruk, dat veel CHICAGO (UPI) - De leider van de Amerikaanse Nazi-partij, Frank Collin, heeft de voorgenomen mars door Skokie, een overwe gend joodse voorstad van Chica go, afgelast. Hij nam dat besluit nadat een rechter had bepaald dat de mars onbelemmerd door gang moest kunnen vinden. Te gen de achtergrond van een ha- kenkruisvlag verklaarde Collin dat zijn beweging nu haar zin heeft gekregen: „Het recht op vrije meningsuiting is hersteld, daarom is de demonstratie van komende zondag in Skokie af gelast". Collin zei nog dat zijn hoofdkwar tier het komend weekende aan gevallen zou worden door de joodse defensieliga, en dat hij zijn aanhang opdracht heeft gegeven dan "te schieten om te doden'. Aanhoudend koel DEN HAAG (SP) - Het CDA zit nog tot zijn oren in de problemen bij de Urenco-zaak. Een vergadering van de Tweede Kamerfractie van het CDA, die tot middernacht duurde, heeft de oplossing niet dichterbij gebracht. De christen-democraten zitten met het probleem, dat het kabinet- Van Agt er niet in geslaagd is uit voering te geven aan de motie- Van Houwelingen over de leve ring van verrijkt uranium aan Brazilië. Daarin wordt de rege ring gevraagd de levering van het kernmateriaal met betere waar borgen te omkleden. Fractie voorzitter Aantjes zei in de afge lopen nacht dat „de kern van de motie niet uitvoerbaar is geble ken" Toch gokt men erop nog een oplossing voor de proble men te vinden. De fractieleiding gaat samen met Jan van Houwelingen en enkele andere betrokkenen dit week einde door met het zoeken naar een oplossing. Die oplossing moet in overeenstemming zijn met het tot nu toe door het CDA op dit punt gevoerde beleid zon der te „komen tot een harde con frontatie met de regering", zoals Aantjes dat betitelde. De CDA- fractievoorzitter wilde niet aan geven in welke richting een op lossing wordt gezocht. „Door alle leden van de fractie zijn sugges ties gedaan voor een oplossing. We gaan die nu op een rijtje zetten en kijken of daar nog iets uit komt", aldus Aantjes. Ook zal er het komende weekeinde nog overleg plaats vinden met leden van het kabinet en met de coali tiepartner, de WD. Dinsdag be gint in de Tweede Kamer het de bat over de brief van de regering inzake de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Jan van Houwelingen, de opsteller van de motie, hield ook gisteren nog vol, dat de „argumenten van toen nog steeds gelden" „Wel licht zijn er nog mogelijkheden" aldus het Kamerlid. Ordelijk Nieuwe Rijn 50 Tel 120824 [07f bewolkt met een enkele bui. Matige, aan de kust af en toe krachti ge zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen rond 10 graden, maximumtemperaturen omstreeks 16 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 5.20 uur; onder: 22.04 uur, maan op: 0.23 uur; onder: 10.03 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.32 en 19.00 uur, laagwater te Katwijk om 2.24 en Algemene Bond van Ambtenaren afd. Leiden Werkgelegenheid ja, dubbelpakken nee. Vrijdag 23 juni 1978 Antonius Clubhuis. Aanvang 20.00 uur iedereen van harte welkom, ook niet-leden. Demonstranten kwamen niet, agenten wel UTRECHT (ANP) - Met moto ren en paarden maakten acht Utrechtse politie-agenten in de binnenstad hun opwach ting om een aangekondigde demonstratie van honderd man te begeleiden. De demonstratie was georgani seerd door de actiegroep "psychiaters beschikken, verplegers stikken, patiënten slikken en agenten tikken" en zou vertrekken vanaf de hoofdingang van het acade misch ziekenhuis. Een kwartier na aanvang echter hadden zich volgens de poli tie slechts zeven van de aan gekondigde honderd demon stranten verzameld. Ook de organisatoren ontbraken. De demonstranten besloten toen maar van de voorgeno men protesttocht af te zien. De politie verzocht hen of ze, indien ze van gedachten mochten veranderen, van het voetpad gebruik wilden ma ken. stadsreiniging werkte "op het laagst mogelijke pitje", bij de vuilverbranding omdat de oven niet uit mag; de vuilnis-ophaal dienst werkt alleen voor bijvoor beeld ziekenhuizen. In Groningen staakten de ongeveer 180 chauffeurs van het gemeen telijk vervoerbedrijf, evenals ze ventig andere werknemers ervan. De interlokale bussen, die Gro ningen aandoen, nemen geen passagiers binnen de stad mee. In de andere steden gebeurde dat Grote bedrijven in Utrecht hebben weinig hinder ondervonden van de staking van het openbaar ver voer. De werknemers reden met elkaar mee of kwamen op de fiets De chauffeurs van het gemeente lijk vervoerbedrijf legden het werk neer na een nachtelijke ver gadering. Op de vraag van één van hen, waarom nu juist de lage re ambtenaren in staking moes ten komen, antwoordde Abva- bestuurderB.A. Beek: "Niemand zou er iets van merken als de refe rendarissen een dag niets uit voerden" 30 PAGINA'S Het Nederlands elftal en de KNVB-officials in Buenos Aires kunnen, als het aan het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag ligt, rus tig de Argentijnse president Videla de hand drukken bij de bekeruitreiking na de WK-finale van aanstaande zondag. Dat - vrijblijvende - advies heeft mr. Jacques Hogewo- ning, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB gisteren gekregen van het ministerie. Er bestaat een mogelijkheid dat Videla zelf de prijzen uit zal reiken en in elk geval wordt verwacht dat de pre sident bij de prijsuitreiking tegenwoordig zal zijn en dat het protocol het handen schudden met Videla, leider van het militaire bewind in Argentinië, zal inhouden. Zou dat inderdaad het geval zijn dan willen de PvdA Tweede Kamerleden Dan kert, Pronk en Van den Bergh weten van minister Van der Klaauw van buiten landse zaken weten, welke instructies de Nederlandse ambassadeur in Argentiniè, jhr. Van der Brandeler heeft gekregen. De PvdA-Kamer- leden vragen de regering of zij bereid is van een officiële vertegenwoordiging af te zien als president Videla de beker en de medailles aan de winnaars presenteert. Intussen lijkt duidelijk dat Piet Schrijvers het doel van Oranje in de WK-finale niet zal verdedigen. Bondsarts Frits Kessel heeft met de doelman dan wel afgespro ken dat hij morgen pas 'ja of nee' zal zeggen, maar de kans dat het 'nee' wordt is zeer groot. Kessel: "Ik kan het na tuurlijk niet maken Happel De Italiaanse scheidsrechter Sergio Gonella, hij zal zondag de finale tussen Nederland en Argen tinië fluiten. een doelman te leveren die wellicht na vijf minuten al weer moet uitvallen". De fi nale zal worden geleid door de Italiaanse arbiter Gonel la, een man die erom bekend staat dat hij het geven van strafschoppen niet uit de weg gaat. Hij wordt geassis teerd door de Oostenrijker Linemayer en Baretto uit Uruquay, die op zeer dubieu ze gronden Dick Nanninga uit het veld stuurde in het duel tegen West-Duitsland. De finale wordt door Argen tinië vol overtuiging tege moet gezien. Coach Menotti merkte zelfs op 'We zullen Holland platwalsen'. 'Nieuwe' Saint vanavond te rug op het scherm PAGINA 5 Maffia-achtige toestanden op Sint Maarten PAGINA 7 Belgische premier Tinde- mans snijdt in sociale zeker heid PAGINA 9 dagje vrijaf hadden genomen. Veel mensen kwamen naar hun werk op de fiets. De gemeentelijke reinigingsdienst en het energiebedrijf in Rotter dam voerden solidariteitsacties: personeelsleden van die diensten postten met de stakende bus- tram- en metrochauffeurs bij de remises. Het openbaar vervoer blijft tot zaterdagmorgen 04.00 uur van de weg. In Amsterdam verliep de staking evenals in Rotterdam ordelijk, aldus het Abva-stakingscentrum In de hoofdstad staakten van morgen eveneens de werkne mers van het openbaar vervoer, van de gemeentelijke reiniging en van publieke werken. De Om u de zekerheid te geven dat u het échte geloogde, massieve eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk krijgt. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891 -4670, ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur. Leidsch Dagblad Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 o 210221. Nederlandse in Thailand 30 jaar cel BANGKOK (Reuter) - De 24-jarige Nederlandse Emmy L. is in Bangkok veroordeeld tot een ge vangenisstraf van dertig jaar. Zij was schuldig bevonden aan het smokkelen van heroïne. De vrouw werd op 31 oktober op het vliegveld van Bangkok gear resteerd toen bleek dat zij 2.76 kilo heroïne in haar bagage had. Ze zei dat een Chinees haar een koffer had meegegeven met het verzoek deze te overhandigen aan iemand in Amsterdam. Later bekende ze dat de koffer haar ei gendom was. Aanvankelijk had de rechtbank haar tot zestig jaar veroordeeld. De straf werd gehalveerd omdat de vrouw had toegegeven dat de koffer van haar was en omdat ze in verwachting is. (Van r verslaggevers) WASSENAAR - De rijksrecherche heeft gistermiddag huiszoekin gen gedaan in drie panden in Wassenaar waar de zogenaamde Carosistichtingen, (het al eerder in opspraak gekomen Lepra fonds valt daar onder) hun boek houding hebben opgeslagen. In opdracht van de rechter-com- missaris doorzocht de politie de woning van de heer Z. de om streden voorzitter van de stich tingen, waar in eerste instantie de strafzaak tegen gericht is. De voorzitter die volgens kennissen op vakantie is, wordt verduiste ring aangerekend. De huiszoe kingen werden gehouden in de woning van Z., in het retraitehuis aan de Haesebroeckseweg en in de woning Plein 13 waar familie leden van Z. wonen en het huis blad van de Carosistichting zijn oorsprong vindt. De recherche heeft daarbij stapels administra tieve bescheiden in beslag geno men. Officier van justitie mr. Van Steenderen had een vordering ingediend bij de rechter-com- missaris tot een strafrechtelijk onderzoek tegen de heer Z.mede omdat uit onderzoek van rijksac countants malversaties tot een bedrag van 150.000 gulden waren vastgesteld in een voorlopig rap port. De rechter-commissaris is op die vordering ingegaan. Vol gens mr. Van Steenderen is naast het strafbaar feit dat vermoede lijk gepleegd is zeker ook van wanbeheer sprake. Het strafbaar feit ligt onder andere in het innen van geld maar het niet overma ken daarvan, wat met name gebleken is bij de actie rond het lepradorp Agua de Dios. UNICON B V. Lid A.N.V.C. Oïi.uiiiM

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1