China en Vietnam ruziën door VS vinden antwoord Israël niet volledig Brainhemden marcheren in Skokie Shazli dreigt met memoires Geestelijk testament" van Paus Ook in Italië aardschokken NORIT't betrouwbare middel bijacute diarree Gijzeling afgelopen cmopeeH hooft Soekarno krijgt zijn eer DONDERDAG 22 JUNI 1978 BUITENLAND LISSABON (AP) - Generaal Saad El Shazli, de Egyptische ambas sadeur in Portugal, die na zijn kri tiek op president Anwar Sadat werd ontslagen, heeft gisteren verklaard dat hij memoires op schrift heeft gesteld over zijn rol als militaire stafchef tijdens de oktoberoorlog van 1973, welke zullen verschijnen wanneer hij gearesteerd of vermoord wordt. •."Dit is wel zeer mogelijk. Als het 1 gebeurt heb ik voorbereidingen getroffen dat mijn memoires ver schijnen, opdat de Arabische we reld de feiten te weten kan ko men", aldus El Shazli. Maandag kreeg de generaal op dracht naar Cairo terug te keren en verantwoording af te leggen voor zijn kritiek op Sadat. Hij had het Egyptische staatshoofd ervan beschuldigd de democratie in ei gen land te vernietigen door criti ci van zijn beleid het zwijgen op te leggen. El Shazli verklaarde dat zijn me moires zullen gaan over de Yom Kippoeroorlog van 1973, op het einde waarvan hij als militaire stafchef werd ontslagen als ge volg van zijn kritiek op het mili taire beoordelingsvermogen van Sadat. Hij zei geen verdere bij zonderheden te willen onthullen, omdat deze naar zijn zeggen be trekking hebben op militaire ge heimen. De generaal zei niet naar Cairo te zullen terugkeren maar binnen een week naar een niet nader ge noemd arabisch land te vertrek ken. Hij ontkende het aanbod te hebben gekregen de militaire ad viseur te worden van de Lybische leider kolonel Moammar Khad- dafi. Hij zei wel dat hij een derge lijke functie zou aanvaarden als deze door een arabisch land werd aangeboden. El Shazli zei niet te zullen deelne men aan een staatsgreep tegen het bewind van Sadat. Hij voegde er echter aan toe dat hij de moge lijkheid van een coup niet uit sloot. "Ik geloof niet dat de strijdkrachten bij politiek be trokken moeten raken, want dan zullen zij deze niet meer verla ten", zei hij. Hij herhaalde zijn kritiek op het buitenlandse beleid van Sadat. Hij beschuldigde de president ervan de kracht van de krijgs macht te hebben verzwakt door van de Verenigde Staten "op on mogelijke voorwaarden overbo- dige wapens te kopen". 'Met minder voorwaarden hadden veel betere wapens van de Sovjet Unie verkregen kunnen worden. Ik suggereer niet dat Egypte aan het ene, dan wel aan het andere land gebonden moet zijn, maar aan beide. Sadat heeft alleen maar belangstelling voor de Amerikanen". El Shazli zei te zullen blijven vech- Protest tegen veroordeling joodse Russen MOSKOU AP/ANP) - Twee Russi sche joden die zich gisteren voor de rechtbank in Moskou moesten verantwoorden voor straat schenderij, zijn dezelfde dag nog veroordeeld tot enkele jaren bin nenlandse verbanning. Vladimir Slepak, een activist in de Helsinki-groep van Orlov, werd veroordeeld tot een verbanning van vijf jaar. Ida Nudel die in het nieuws kwam voor haar pogin gen om naar Israël te mogen emi greren werd veroordeeld tot vier jaar binnenlandse verbanning. De Verenigde Staten hebben de vonnissen veroordeeld. "De von nissen zijn buitensporig zwaar en duidelijk in strijd met letter en geest van de slotverklaring van Helsinki", aldus de Amerikaanse verklaring. ten voor een "terugkeer van vol ledige democratie in Egypte" en verklaarde dat zijn oppositie te gen Sadat door andere arabieren wordt toegejuicht. Ook heeft de generaal gezegd dat hij sinds vier jaar een Lybisch paspoort heeft met een valse naam. Als reden gaf hij op dat hij het slachtoffer vreesde te worden van een moordaanslag. De gewe zen ambassadeur zinspeelde er zelfs op dat Sadat gewild zou hebben dat hij in Londen zou worden vermoord. Paus Paulus VI VATICAANSTAD (Reuter/UPI) - Paus Paulus de Zesde is op zijn algemene audiëntie van gisteren het zestiende jaar van zijn ponti ficaat ingegaan met een veroor deling van de bewapeningswed loop en toespelingen dat zijn le ven ten einde spoedt. '"Vandaag is het de vijftiende ver jaardag van onze verkiezing op de troon van Sint Petrus", aldus de paus tot zijn tienduizend bezoe kers in de grote audiëntiezaal van het Vaticaan. '"Dit verplicht ons tot een lofprij zing van de heer, die degenen uitkiest die zijn zending vervul len en die de opperste leiding over zijn kerk heeft opgedragen aan onze nederige persoon". Maar de op 21 juni 1963 gekozen, 80-jarige paus legde de nadruk in wat een geestelijk testament zou kunnen worden genoemd op de bewapeningswedloop en de aanmaak van wapens voor ver nietiging op grote schaal. De paus vroeg zich af wie de mate van het gevaar vermocht te peilen dat wetenschap en techniek heb ben geschapen voor de menselij ke persoon en wat er zou gebeu ren als een krankzinnige leider van een natie zou worden die over wapens voor massale vernieti ging beschikt. "Waarom verloor Japan de Tweede Wereldoorlog?", vroeg paus Paulus. "Het verloor omdat de bondgenoten, de Amerikanen, die wapens toen al hadden. En nu? Nu is het erger. Het gevaar is enorm toegenomen, met instru menten verfijnd door vernuft om te doden en te vernederen, neer te slaan en te overheersen. Dit alles is een kolossale fout". De paus zei dat hij de geschiedenis zou willen ingaan als de opper herder onder wie grote verande ringen tot stand kwamen, ge wrocht door het tweede Vati caanse concilie. Als hij optimis tisch over de toekomst kon zijn, zei hij, was het om deze kerkher vorming. Paus Paulus heeft de laatste fijd meer dan eens gezinspeeld op een aanstaande dood. In de zo mer van vorig jaar al zei hij te staan "op de drempel van de we reld aan gene zijde". Ook nu zei hij dat hij zijn einde voelde nade- Consulaten dichthulp gestopt HONGKONG, BANGKOK, TOKIO (AP) - China wijt het verslechteren van de relaties met Vietnam geheel aan dit laatste land. Dit blijkt uit een citaat van een woord voerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken, dat gisteren door het Chinese persbureau Hsin- hua werd bekendgemaakt. De woordvoerder had bevestigd dat Vietnam de opdracht heeft gegeven zijn consulaten in drie Chinese steden, Kanton, Kun ming en Nanning te sluiten. Hij zei dat Vietnam bijna twee jaar lang de vestiging van een Chinees consulaat in Ho Tsji Minhstad, het voormalige Saigon, had te gengehouden. Vietnam had de Chinese opdracht tot het sluiten van de consulaten al eerder bekendgemaakt. China beschuldigt Vietnam ervan dat het de Chinezen in Vietnam ver volgt, minder betaalt, het land uitdrijft en mishandelt. De Japanse verslaggever Hideki Ikeuchi uit Hanoi zegt dat de meeste Chinezen in de Vietna mese hoofdstad een normaal le ven lijken te leiden. Ikeuchi schreef dat de Chinese arbeiders van een staalfabriek vlak buiten Hanoi verontwaardigd zijn over een collega die naar China was teruggekeerd en voor de radio had verklaard dat de Chinese ar beiders in Vietnam 20 procent minder betaald krijgen dan hun Vietnamese collega's. Ikeuchi zei dat volgens Vietnamese bronnen ongeveer 2000 Chine zen, 15 procent van de Chinese bewoners van Hanoi, naar China waren vertrokken. De Chinezen hebben verklaard dat meer dan 130.000 Chinezen uit heel Vietnam naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Maar intussen heeft China zijn hulpprogramma's aan Vietnam gestopt en specialisten en techni ci die werkzaam waren bij een kolenmijn ten noordoosten van Hanoi naar China teruggeroepen Dit heeft het Vietnamese persbu reau gisteren bekendgemaakt. De Chinezen verklaren dat zij het geld dat zij aan Vietnam besteed den np zelf nodig hebben voor de Chinese repatrianten. De mijn was een van de 72 hulp projecten die door China werden afgestoten als protest tegen de zogeheten vervolging van Chine zen in Vietnam. Het communistische Chinese dagblad Hsin Wen Pao, heeft gis teren geschreven dat Russische adviseurs in januari de Vietna- ADVERTENTIE PEPERZAK boheerst'tvakt Ontmoet onze kollekties ff/Jf/iwaardeer onze prijzen I \SZyJJi/£/M/ REPAREREN - MODERNISERENI mese minister van defensie, Vo Nguyen Giap, hebben begeleid naar een klein Vietnamees plaatsje bij de grens met China. Volgens de krant zou de minister hier "anti-Chinese plannen" hebben bekeken, maar er werd niet vermeld om wat voor soort plannen het ging. Hsin Wen Pao zei dat het zijn in formatie ontleende aan de ver halen van Chinezen die uit de provincie Yunnan naar China waren teruggekeerd. STOCKHOLM (AP) - In het cen trum van de Zweedse hoofdstad Stockholm heeft de politie gis teravond met traangas een einde gemaakt aan een gijzeling in een bankgebouw. Een gewapende man, die zich na een mislukte bankoverval met een vrouwelijke gijzelaar op de tweede verdieping van het gebouw had verschanst, gaf zich na enkele uren aan de politie over. De gijzelaar bleef ongedeerd. Politieagent in Baskische stad gedood TOLOSA (AP) - In de stad Tolosa in Spaans Baskenland is gister avond een 32-jarige politieman doodgeschoten. De politie ver moedt dat de aanslag het werk is van leden van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. De agent keerde juist van zijn werk bij zijn huis terug toen hij vanuit de duisternis werd beschoten, al dus de politie. De daders wisten te ontkomen. Rond Tolosa heeft de politie weg versperringen opgericht, maar de zoekactie heeft nog niets opgele verd. STOCKHOLM (ANP) - Een traditioneel beeld in de Zweedse hoofstad Stockholm, dat binnenkort dreigt te verdwijnen: kuddes zwarte schapen trekken door de stad op weg naar hun zomerwei. Ieder voorjaar weer wandelen de makke dieren rustig blatend door de Zweedse straten. Politici overwegen echter de dieren te laten slachten, uit economische overwegingen WASHINGTON (Reuter/AFP/UPI) - De Verenigde Staten hebben gisteren verklaard dat Israël geen volledig antwoord heeft gegeven op de Amerikaanse vragen over de toekomst van de bezette Jor- daanoever en de Gaza-strook. De Amerikaanse verklaring volgt drie dagen nadat de Israëlische regering het antwoord op de vra gen uit Washington had gefor muleerd. Woordvoerder Hodding Carter van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat de VS het plan heb ben zowel de Israëlische als de Egyptische regering te raadple gen over de stappen die nodig zijn om te komen tot een hervat ting van de vredesonderhande lingen. Carter gaf ook de vragen vrij die Washington aan Israël heeft ge steld. Deze luiden: „Kan Israël zeggen dat na vijf jaar het vraag stuk van de uiteindelijke status van deze (bezette) gebieden is opgelost?" en „Wat kan Israël zeggen over het mechanisme waarmee dit vraagstuk zal wor den opgelost?" De Israëlische regering kwam het afgelopen weekeinde na een hef tig debat tot een antwoord, waarin een toezegging over de uiteindelijke status minstens vijf jaar vooruit wordt geschoven. Dit antwoord zorgde voor een ern stige scheuring in het kabinet omdat enkelen, onder aanvoe ring van minister van defensie Ezer Weizman, zich wel hadden willen vastleggen op een toezeg ging over de uiteindelijke status. Mogelijk zal op korte termijn een Amerikaanse functionaris naar het Midden-Oosten reizen om met Cairo en Tel Aviv over de zaak te spreken, aldus Carter. féfiO&ZOÓT De Israëlische minister van defen sie, Weizman, heeft gisteren offi cieel categorisch tegengesproken dat hij verklaard had dat premier Menachem Begin en minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan de bevolking voorliegen en Israël naar een oorlog voeren. Die door het dagblad "Davar" gepubli ceerde berichten "zijn van a tot z verzinsels", aldus Weizman. VS willen eind aan woordstrijd WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse regering heeft de Sovjet- Unie gisteren voorgesteld een einde te maken aan de bittere wederzijdse woordenwisselin gen. Het voorstel is een reactie op het felle artikel tegen president Car ter, dat het Russische partijor gaan Pravda vorige week publi ceerde. Daarin werd zijn regering ervan beschuldigd de wederzijd se betrekkingen "moedwillig te verslechteren" en het overleg in zake de strategische bewapening te vertragen. JAKARTA (REUTER) - President Soeharto van Indonesië is een campagne begonnen voor de re habilitatie van wijlen president Soekarno. Soeharto, die na de mislukte communistische staatsgreep in 1965 aan de macht kwam, zette Soekarno gevangen op beschuldiging van overigens nooit bewezen betrokkenheid bij de coup. Soekarno overleed twaalf jaar geleden in gevangen schap. Het uiteindelijke doel van de cam pagne is Soekarno. die Indonesië naar de onafhankelijkheid voer de, in ere te herstellen en hem tot nationale held uit te roepen, fo to's van hem mogen sinds twee weken voor het eerst na zijn dood twaalf jaar geleden weer openlijk te koop worden aangeboden en gisteren is begonnen met het op nieuw opbouwen van zijn graf in Blitar in oost-Java. Volgens poli tieke waarnemers in Jakarta is de rehabilitatiecampagne een uit vloeisel van het uitelkaar drijven van de regering Soeharto en de Moslem-partij PPP. De PPP schijnt een sluikcampagne van verzet tegen het bewind te zijn begonnen na buiten het nieuwe kabinet te zijn gesloten, dat werd gevormd. Nadat president Soe harto in maart door het Indonesi sche volkscongres voor een der de ambtstermijn was herkozen. Door middel van de rehabilitatie van Soekarno zou Soeharto nu steun van elders voor zijn beleid willen winnen om de oppositie van de PPP beter te kunnen weerstaan. Er leven in Indonesië uiteraard nog sterke herinneringen aan Soe karno. In de afgelopen tijd zijn er vele boeken over hem versche nen, maar een boek, waarin zijn testament en liefdesbrieven zou den zijn gepubliceerd blijft ver boden. In het testament zou Soekarno hebben vastgelegd dat hij bij haar dood zou willen worden begra ven bij zijn derde, Japanse vrouw, Rat na Sara Dewi, die thans m Parijs woont. Nu wordt echter zijn graf in Blitar opgeknapt. Er komt in het bij zondereen moskee en bovendien een mooie veranda bij het graf, dat achter glas zal komen en een marmeren vloer zal krijgen met een koperen bloem. De vijf uitgangspunten die Soekar no 33 jaar geleden voordat de on afhankelijkheid werd uitgeroe pen formuleerde als basis voor de staat van Indonesië, geloof in God, nationale eenheid, mense lijkheid, soevereiniteit van het volk en sociale rechtvaardigheid, werden vorige week voor het eerst herdacht en wel's avonds in Jakarta. SKOKIE (UPI) - Een klein groepje r zal 25 juni een mars houden in Skokie, een voorstadje van Chicago. Ze zullen gekleed gaan in bruine hemden en ha kenkruisen dragen. Het zijn leden van de nationaal socialistische partij van Ame rika, geleid door Frank Collin. Oor spronkelijk zou de mars op 20 april ge houden worden, de geboortedag van Adolf Hitler, maar omdat er nog gerech telijke procedures liepen om te pogen deze demonstratie te verbieden, kon dat toen niet doorgaan. Vorige week heeft het hooggerechtshof van de V.S. het sein op groen gezet voor de mannen van Collin. Onder verwijzing naar het artikel in de grondwet over het recht op vrije menigsuiting, werd toe stemming gegeven voor de mars. Het zou rustig kunnen blijven in Skokie, als de bevolking het groepje nazi's, hoog stens zo'n 50 man, rustig door de straten zou laten marcheren. Maar de bevolking neemt het niet. In Skokie wonen ruim 7000 joden die de verschrikkingen van nazi-concentratiekampen hebben over leefd en die de mars van de bruinhem den, compleet met hakenkruis, niet rus tig langs zich heen kunnen laten gaan. Het kan gewoon niet, aldus Rabbi Karl Weiner. "Eerst hebben we het erover ge had ze gewoon te negeren, maar het werd duidelijk dat dat niet zou lukken". We weten best dat het maar om een klein groepje gaat dat juist Skokie heeft uit gekozen om ons te provoceren, maar toch, er is iets in ons dat maakt dat we het niet kunnen accepteren. In Duitsland begon het ook met een hand jevol mensen, zo zegt de joodse burge meester, Kacijn, maar toen ze drie jaar aan de macht waren werden er 6 miljoen joden vermoord. "Natuurlijk komen er moeilijkheden, ik hoop het zelfs, aldus de burgemeester. Dominee Oconnor uit Skokie raakt de kern van de zaak wanneer hij zich afvraagt: "Het recht op vrije meningsuiting, gaat het daarbij om absolute vrijheid mag al les?. Misschien komt er toch nog iets goeds uit deze hele zaak. misschien vin den we wel een manier om in de vrijheid van meningsuiting bepaalde verant woordingsnormen in te bouwen". Oconnor maakt zich er zorgen over dat ve le mensen van buiten Skokie de 25ste naar het stadje toe zullen komen. Het is vrijwel zeker dat militante joden zoals de leden van de joodse verdedigings liga op komen dagen. Hoeveel anderen er komen is niet te voorspellen, aldus Oconnor. De kwestie rond de nazi-mars heeft ook de Amerikaanse bond voor burgerrechten in verlegenheid gebracht. Deze organi satie heeft nauwe banden met de joodse gemeenschap. Maar toen de nazi's van Frank Collin zich beriepen op hun bur gerrechten, voelde de bond zich ge dwongen zich voor hun zaak in te span nen. En met succes. Het heeft ze wel veel leden gekost. Overigens zijn er berichten uit Amerika dat Frank Collin van plan zou zijn af te zien van een demonstratie door Skokie, omdat hij op 6 juli zou mogen demonste ren in het Marquettepark te Chicago. Dit park is direct bij de wijk waar de nazi's veel aanhang hebben. Het stadbestuur had gevraagd om een borgsom van 60.000 dollar (135.000 gulden), die Collin wel licht niet hoeft te betalen. BELLUNO, SALONIKI (UPI/ AFP) - Het noordoosten van Ita lië is gisteren getroffen door een lichte aardbeving die een kracht had van 3,2 op de schaal van Richter. De beving richtte geen materiële schade aan. Ook in het Griekse Saloniki werden gisteren weer verschillende aard schokken gevoeld, als toegift op de aardbeving met een kracht van 6,5 op de schaal van Richter die de stad dinsdagnacht trof. Het dodental als gevolg van de be ving is opgelopen tot 20. Onge veer 300 mensen zijn gewond. De beving veroorzaakte veel mate riële schade, ook in andere delen van Noord-Griekenland. De aanhoudende schokken zorg den er op sommige plaatsen voor dat al gescheurde gebouwen in stortten. De meeste van deze ge bouwen waren na de zware be ving al verlaten. Op diverse plaatsen zijn tenten kampen ingericht om de bevol king op te vangen. Volgens be- driekwart van de be an Saloniki naar de vel den rond de stad uitgeweken uit angst voor meer aardschokken. Para's bli j ven 1102 in Zaire BRUSSEL (Reuter) - Belgische pa rachutisten hebben opdracht ge kregen nog in de Zaïrese provin cie Shaba te blijven om een oogje te houden op de distributie van voedsel en medicijnen, die ter be schikking zijn gesteld door de Europese Gemeenschap, zo heeft het ministerie van defensie in Brussel meegedeeld. Het is nog niet bekend hoe lang de para's met deze nieuwe taak belast zul len blijven. De 300 man die sinds 20 mei in Shaba zijn zullen eind juni worden afgelost. ADVERTENTIE ook in de vakantie!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9