Regering nog steeds niet uit bezuinigingsproblemen 'Gerommel' in Groningse Staten Nieuwe regeling abortus op komst Gedeputeerden uitgemaakt voor lummels en deugnieten Den Uyl: "Kabinet van de grootspraak 'NIET LANGER DAN VIER JAAR' Uit in de Randstad DONDERDAG 22 JUNI 1978 IWWIUU. DEN HAAG (SP) - De moeilijkheden in het kabinet over het opstellen van de bezuinigingsplannen duren on verminderd voort. Minister-president Van Agt heeft gisteren in de Tweede Kamer niet kunnen zeggen of de Kamerleden nog voor het zomerreces over de voorstellen van het kabinet kun nen beschikken. "Ik beloof u al les in het werk te stellen voor het eind van de volgende week de no ta klaar te hebben, maar toezeg gen kan ik het niet", meldde de premier in de kamer. Een motie van de oppositie - inge diend tijdens het debatje over het uitblijven van de bezuinigings plannen van het kabinet - om de regering te verplichten wel vol gende week met de voorstellen op tafel te komen, haalde geen meerderheid. Regeringspartijen CDA en WD namen genoegen met de plechti ge belofte van de premier zijn best te doen. Oppositieleider Den Uyl, die om het debat had gevraagd, kraakte het kabinet. In het d^bat om de regeringsverklaring had Van Agt beloofd medio juni met de plan nen klaar te zijn. Tot voor een paar weken geleden liet het kabi net blijken zich aan deze belofte te zullen houden. Nu de regering daartoe niet in staat zegt te zijn, is het kabinet bezig 'het sociale klimaat te verzieken', meende Den Uyl. Individuele ministers doen uitlatingen over delen van de plannen, waardoor zij grote onrust zaaien, aldus de PvdA-fractievoorzitter. Half miljoen buit en dode bij overval BREDA (SP) - Bij een overval op het juweliersbedrijf Hoogland in de Bredase binnenstad is giste ren de vijftigjarige P. van Dam uit Breda om het leven gekomen. De man liep op straat en schrok zo hevig van de overvallers die bij hun vlucht in de lucht schoten dat hij een hartaanval kreeg en kort daarop overleed. De drie overvallers maakten voor een half miljoen gulden aan sie raden buit. Zij vluchten in een BMW dwars door het voetgan gersgebied. Daardoor ontstond nog een lichte aanrijding. Gesnoef Volgens Den Uyl heeft het kabinet met 'veel gesnoef en gepoch', het doen voorkomen alsof het op stellen van de bezuinigingsplan nen in 'Pais en vree' ging. De op positieleider noemde de regering 'het kabinet van de grootspraal' Ook CD A-fractievoorzitter Aantjes noemde het 'betreurenswaardig', dat het kabinet later komt met de ombuigingsoperatie. Maar hij heeft liever een goed en volledig plan dan een overhaast en on volledig plan. Aantjes pleitte er voor om naast de ombuigingso- pratie ook inzich te geven in de gedachten van het kabinet over het collectieve deel van de ver- mogensaanwasdeling, het inko mensbeleid en een wijziging in de samenstelling van de raad van commissarissen. Deze 'immate riële zaken' moeten volgens Aan tjes helpen de bezuinigingsplan nen sociaal aanvaardbaar te ma ken. Minister Albeda van sociale zaken knokt in het kabinet ervoor deze sociale paragraaf aan de snoei- plannen toe te voegen. Minis ter-president Van Agt liet giste ren in de Kamer blijken, dat het kabinet er toch op uit is in de be zuinigingsnota "informatie" te verschaffen over "deze maat schappij-vernieuwende,' zaken die Aantjes had genoemd. VVD-fractieleider Rietkerk stelde zich net als Aantjes op het stand punt, dat zijn fractie liever een 'evenwichtig en verantwoord plan" ziet dan een voorstel met nog open plekken. Begrotingen r het r de c buigingsoperatie kan spreken. Het zal dan waarschijnlijk de laatste week van augustus of de eerste week van september wor den. Dat heeft wel tot gevolg dat de in het kabinet uitgedachte beleidsombuigingen al worden doorgevoerd in de ontwerpbe grotingen voor 1979. Met het op stellen van die begrotingen wordt begin juli op de departementen begonnen. Alle fracties in de Tweede Kamer zagen hierin een ernstige beper king van hun mogelijkheden in de ombuigingsoperaties bij te sturen. CDA-fractievoorzitter Aantjes vroeg daarom de minis ter-president om een 'grotere vrijheid' bij het bespreken van de begrotingen, straks in het najaar ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hult adrtt: i bioUttttrs Invullen! In («der vskj# s.v.p. Mn letter Vakantieadres: NIET INVULLEN NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1.90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al c zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording n voor het niet tijdig arriveren van kranten op u kantieadres Terwijl premier Van Agt toehoort stelt oppositieleider Den Uyl (PvdA) het zijns inziens gepoeh en gesnoef v het kabinet aan de kaak. Vrouw moet week in kliniek voor voorlichting over alternatieven DEN HAAG - Minister De Ruiter (justitie) heeft met zijn collega Ginjaar (volksgezondheid) over eenstemming bereikt over een wettelijke regeling van abortus. Dit hebben beide ministers ruim een week geleden in het kabi netsberaad meegedeeld. Van de inhoud van de re geling hebben zij het ka binet nog niet op de hoog te gesteld. Besloten is dat pas na afloop van de be zuinigingsbesprekingen de abortuskwestie in het kabinet aan de orde komt. Volgens de NOS-rubriek Den Haag Vandaag zou de inhoud van de regeling neerkomen op het vrijla ten van abortus in abortusklinie ken tot een termijn van drie maanden. Daarna zou abortus uitsluitend in een ziekenhuis mogen plaatsvinden. Het eigen beslissingsrecht van de vrouw blijft gehandhaafd, maar wel is de bepaling opgenomen dat een vrouw een week in de kliniek moet worden opgenomen voor dat de ingreep mag plaatsvinden. De vrouw zou dan over alterna tieven voor abortus moeten wor den voorgelicht. Buitenlandse vrouwen zouden in de klinieken niet meer behandeld mogen worden. In het regeerakkoord van CDA en WD is afgesproken dat de minis ters van justitie en volksgezond heid in eerste instantie een po ging zouden wagen een nieuwe abortusregeling te ontwerpen. Daarbij is de termijn gesteld van 1 januari 1979. Bereikt het kabi net vóór die datum geen overeen stemming, dan wordt het initia tief overgelaten aan de Tweede Kamer. Daarna bekijkt het kabi net of het wetsontwerp gecontra- seigneerd kan worden, nadat eerst de Raad van State advies over het contraseign heeft uitge bracht. Individuele ministers zullen echter het besluit tot con- traseignering niet kunnen ver hinderen, aldus het regeerak koord, dat op dit onderdeel let terlijk gelijkluidend is aan het akkoord tussen CDA en PvdA, dat door informateur Veringa tot stand was gebracht. De PvdA-kamerleden Roethof en Haas-Berger hebben woensdag schriftelijke vragen gesteld over de berichten over een wettelijke abortusregeling. Zij vragen of het niet als een vorm van "hersen spoeling" moet worden be schouwd dat de vrouw eerst een week in de kliniek moet worden opgenomen. Hoe is dat te rijmen met het eigen beschikkingsrecht van de vrouw, zo vragen zij. Ten slotte willen zij van de bewinds lieden weten wat de kosten zullen zijn, als de plm. 10.000 vrouwen die jaarlijks in Nederland een abortus laten verrichten, allen verplicht een week in een kliniek of het ziekenhuis moeten verblij- DEN HAAG (SP) - Minister Pais van onderwijs en wetenschappen wil vasthouden aan zijn plannen voor invoering van een studie duur van vier jaar aan de univer siteiten en hogescholen. In een debat met de Tweede Kamer heeft Pais daar geen twijfel over laten bestaan. Hij noemde het "onaanvaardbaar" voor het mi nisterie als de meeste studierich tingen een vijfjarige cursusduur zouden De herinrichting van de studiepro gramma's is in het vorige kabinet op gang gekomen. Bij het aantre den van het nieuwe kabinet wa ren de voorbereidingen nog lang niet voltooid. Daarom heeft mi nister Pais invoering van de nieuwe studieduur (vier of vijf jaar) met één jaar uitgesteld. De Tweede Kamer ging gisteren met dit uitstel akkoord. Intussen voelt Pais meer voor een uitstel van twee jaar. Dan heeft hij een langere voorbereidings tijd voor een geheel aan zijn eigen ideeën aangepaste wettelijke re geling van de nieuwe studieduur De regeling die nu in de maak is laat de faculteiten de keuze tussen een vier of een vijfjarige studie. De meeste blijken te kiezen voor een vijfjarige. Maar voor de mi nister van onderwijs is dat niet aanvaardbaar. Pais: "Dat kost teveel. Het weten schappelijk onderwijs moet tot ver in de jaren tachtig op de nul lijn".. GRONINGEN (SP) - De pro vinciaal accountant Boerma. Groningen, de heer G. Strij ker, heeft voor de tweede maal in zijn loopbaan forse kritiek laten horen over de eet- en reisgewoonten van Groninger gedeputeerden en topambtenaren. Hij doet in zijn verslag over het provin ciale dienstjaar 1976 met na me een boekje op en over de inmiddels oud-gedeputeer den L.J. Bartelds en H.C. Heering en laat ook geen spaan heel van provinciaal voorlichter Addie Boersma. Twee jaar geleden verweet de heer Strijker verschillende gedeputeerden ook al over matig drankgebruik, terwijl er ook toen al te hoge reiskos ten gedeclareerd werden naar de zin van de accountant. Na zijn bevindingen over het dienstjaar 1976 heeft de heer Strijker besloten deze jaarre kening niet goed te keuren. Een bedrag van ruim 1,2 mil joen gulden is volgens hem ten onrechte van de provin ciale begroting afgeschreven 'In de ogen van een integer ambtenaar," aldus de heer Strijker in zijn inleiding bij het accountantsrapport," vormen Bartelds, Heering en Boersma een driemansschap van Lummels en deugnieten, die het niet waard zijn, dat zij ook nog maar een voet over de drempel van het Provincie huis zetten." Van de heer Bartelds noteert hij ondermeer, dat deze 'zonodig een studiereis naar Canada moest maken, blijkbaar met de bedoeling om daar het koele en heldere water te be studeren. Samen met zijn vrouw is hij er heen gereisd. De provincie betaalde fl 6000,- voor beide reizigers,' zo con stateert de heer Strijker, die echter geen post op de pro vinciale begroting aanwezig weet, die ruimte biedt om uit gaven te doen ten behoeve van echtgenotes van gedepu teerden voor privé-doelein- den. Afgezien van verschillende erg dure-taxi- en andere reiskos ten, maakte de heer Bartelds zich met zijn collega Heering ook schuldig aan overmatig en copieus dineren. "Zij hou den nu eenmaal van lekker eten en drinken, mits dit met overheidsgelden betaald kan worden. Het begint er zo langzamerhand op te lijken, dat zowel Bartelds als Hee ring zijn belast met het testen van restaurants. Restaurants met Franse namen genieten daarbij de voorkeur," zo con stateert de heer Strijker. Over een reis naar Noorwegen, die gemaakt werd uit zakelijke overwegingen, is Strijkers oordeel ook vernietigend. "De beruchte reis naar Noor wegen heeft ruim fl 34.000,- gekost. Van deze reis was te voren reeds bekend dat de re sultaten nihil zouden zijn. In plaats van de reis af te gelas ten moest die toch doorgaan. Het is je reinste verkwisting geweest." "Bartelds en Hee ring, twee prototypen van "linkse praters" die zo graag "rechts" mogen eten en drin ken. Zij hebben zich een heel groot etiket met het opschrift "progressief' opgeplakt, waarmee zij trachten de pro gressie in de overheidsuitga ven te verbergen." Oud-gedeputeerde Bartelds verklaarde in een eerste rap port, dat de heer Strijker niet weet waarover hij praat. Hij mag dan vinden dat onze reiskosten te hoog zijn, maar wanneer we met zijn zessen als gedeputeerden de be schikking hebben over een dienstauto, dan zal het nie mand mogen verwonderen, dat we dan een taxi nemen, als die dienstauto niet be schikbaar is." Over de dienstreis naar Canada verklaart hij dat de reiskosten voor zijn vrouw door de pro vincie zijn voorgeschoten om organisatorische redenen, maar dat die kosten al weer geruime tijd geleden zijn te rugbetaald. Over de hoge eet- en drinkkosten wil hij kort zijn. "We eten na afloop van een hele dag durende verga dering inderdaad geen belegd broodje in een snackbar, maar ik meen dat het geen ongewoon gebruik is om na afloop van zo'n vergadering een goed restaurant op te zoeken. Collega gedeputeer den uit andere provincies handelen net zo." Het spijt de heer Bartelds dat het rapport naar buiten is ge komen, zonder dat er provin ciaal commentaar bij is gege ven. De heer Strijker kan geen oordeel vellen over het nut van zakenreizen en hij bemoeit zich met zaken en matigt zich oordelen aan, die beslist onterecht zijn." De heer Strijker, die twee jaar geleden ook kritische gelui den liet horen, verklaarde toen na afloop geschrokken te zijn van het tumult dat hij te weeg had gebracht. Hij had zich onvoldoende gereali seerd dat het rapport zo naar buiten zou komen en verder had hij in een wat impulsieve bui gereageerd, zo verklaarde hij toen. Dat heeft hem niet temin er niet van weerhouden om ditmaal nog veel kriti scher geluiden te laten horen. De heer Boersma. hoofd voor lichting en public relations maakt het volgens Strijker het bontst van allemaal. Strij ker noemt hem kampioen en topscorer van het hoogste gemiddelde. Een feestje ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het bureau voorlichting op pro- vinciekosten wordt de heer Boerma ook niet in dank af genomen. Maar ja: "Boerma doet alles, Boerma kan alles en Boerma mag alles. Er zijn nu eenmaal stoute kinderen, zoete kinderen en troetelkin deren." De heer Strijker besluit zijn rapport met mee te delen dat dit de eerste maal in zijn loopbaan is dat hij een jaarre kening afkeurt. Het rapport in inmiddels naar binnenlandse zaken gegaan. Radio Noord wist gisteren te melden dat GS van Groningen de rijksac- countanstdienst om een te genonderzoek heeft verzocht. DEN HAAG Congresgebouw: 26 t/m 28 juni, 20.15 uur, Operettegezelschap Obergausen met "Die Fledermaus", 29 juni, 20.15 uur, Operette gezelschap Oberhausen met "Der Zarewitsch", 30 juni, 20.15 uur, Operettegezelschap Oberhausen met "Grafin Maritza". Openluchttheater Zuiderpark: 23 juni, 20.30 uur, America's Mile High Sounds of the Pacific Band Choir, 24 juni, 14.30 uur, Gewestelijk Orkest o.l.v. Kees Bakels, m.m.v. Conny Stuart, Mies Bouwman en Chris Hinze. Ensemble Ime muziek en dans uit GRONINGEN (ANP) - De staten van Groningen hebben gisteren een college van gedeputeerden gekozen bestaande uit drie CDA- ers, twee WD-ers en één PvdA- er. Laatstgenoemde i Ina Martens, die behoort tot e groepje afvallige PvdA- ers. Zij heeft haar verkiezing nog in be raad gehouden. Groningen had een progressief college bestaan de uit vier PvdA- ers, 1 CPN- er en 1 PPR- er. De PvdA, D'66, de CPN en de PSP zullen de komende vier jaar dus in de oppositie gaan. Samen tel len deze fracties overigens 30 van de 55 stemmen. In de PvdA-frac- tie zitten echter drie leden die te gen een nieuw links meerder heidscollege zijn. Op welke meerderheid het nieuwe college kan steunen, zo dit al het geval is is onduidelijk. Van de zes gedeputeerden kregen drie ook de stemmen van de afvallige PvdA- ers, maar de twee WD- kandidaten en de derde CDA- kandidaat niet. Dat zij toch wer den gekozen kwam omdat steeds een groot aantal blancostemmen werd uitgebracht door PvdA, CPN, PSP en D'66. Onder de blancostemmen waren steeds enkele ongeldige uitgebracht op o.a. Van Agt, Toxopeus en "een bisschop" De gekozen gedeputeerden zijn J. van der Ploeg uit Gnjpskerk (CDA), C. Hoogstraten uit Veen- dam (CDA), A P. Veenkamp uit Delfzijl (CDA), mevr. J Hut - de Jonge uit Alteveer (WD), T. Meijer uit Ruigezand (WD) en mevr. I Martens uit Leek (PvdA. Toen door de opstelling van de drie afvallige Pvd A-sta ten leden dui delijk werd dat een links meer derheidscollege niet haalbaar was, is nog geprobeerd om tot een college te komen van 7 gedepu teerden bestaande uit 3 PvdA- ers, 2 CDA- ers, 1 D'66- er en 1 CPN- er. Hiervoor voelde met name het CDA niet omdat het weigerde op niet- zakelijke gron den het aantal gedeputeerden van 6 tot 7 uit te breiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7