Modern bejaardenoo binnen oude muren [Le/cfee agenda Protesten tegen nieuwe verkeerssituatie op kruispunt in Wassenaar Oegstgeest houdt zelfde wethouders MariënhavenMariëngaerde en Mariënweide STAD EN RAND DONDERDAG 22 JUNI 1978 DONDERDAG WARMOND - "We hopen dat met het oog op de werkloosheidsbe strijding het personeel hier kan worden uitgebreid. Het gaat na melijk om erg arbeidsintensief werk. Op het ogenblik hebben we bijna twee hulpen op elke drie hulpbehoevenden. Maar we moe ten naar één personeelslid per hulpbehoevende." Aan het woord is drs. Van Huyge- voort, algemeen directeur van de stichting, die zich bezig houdt met het beheer van het verzor- gings- en opvangcomplex voor bejaarden in Warmond. Dat om vat Mariënhaven, Mariëngaarde en Mariënweide. Vorig jaar werd de opknapbeurt van het com plex, het voormalig groot semi narie van het bisdom Haarlem en Rotterdam, nagenoeg voltooid en kon het kapitale gebouw, een an dere functie gaan vervullen. De nieuwbouw van Mariënweide (waar 68 bejaarden verblijven) was drie jaar geleden klaar en Mariëngaarde met zijn 76 bejaar den werd gerenoveerd. Beide complexen zijn in korte tijd uit gegroeid tot kloosterbejaar denoorden (voor de opvang van teruggekeerde missionarissen) van landelijke betekenis. renovatie Bescheiden In het najaar volgt - na de renovatie van de kapel - de officiële ope ning. Dat gebeurt in een beschei den sfeer. Op dat ogenblik komt er een eind aan de schepping van een uniek centrum voor de op vang van bejaarden, Een in een modernste stijl aangepaste om geving voor een groot deel bin nen oude muren. Alleen het per soneelstekort blijft nog een probleem. "Vanuit de landelijke ziekenhuis raad dringen wij bij het ministe rie van Volksgezondheid aan op meer hulp. De uitbreiding van het personeel is geen luxe. We hebben het gewoonweg nodig" zegt de coördinerend directrice zuster Kampschoer. Zij doelt daarmee vooral op de vraag naar personeel voor het verpleeghuis Mariënhaven waar 200 demente ouderen verblijven. De geschiedenis van de ingrijpende veranderingen gaat terug tot 1967-1968. In die jaren kwam het seminariecomplex vrij voor een andere bestemming en kon na veel wikken en wegen met de op knapbeurt begonnen worden. "Indertijd werd ernstig aan nieuwbouw gedacht. Het was in feite een experiment om een ver pleeghuis in zo'n oud gebouw onder te brengen", aldus Van Huygevoort. Aantrekkelijk "Het heeft iets aantrekkelijks: bin nen oude muren alles zo functio neel mogelijk maken voor hen die hulp behoeven. Neiuwbouw is over het algemeen erg mono toon. Dit gebouw heeft meer sfeer.""En dat is erg belangrijk, want het is hun huis, in feite hun eindstation", vult zuster Kamp schoer aan. Volgens Van Huygevoort is er tij dens de bouw veel kritiek ge weest op het plan. "Er moest ook zoveel veranderd worden. Ei genlijk zijn alleen de buitenmu ren blijven staan. Toch, als we nu opnieuw zouden moeten begin nen, zouden we het anders heb ben gedaan. Wel weer in hetzelf de gebouw, maar dan meer priva cy scheppen voor de aanwezi gen" Er ontstaat langzamerhand een andere categorie ouderen. Men sen die meer dan vroeger gewend zijn aan hun vorige woonomge ving. Je zou daarom eigenlijk meer naar één- en tweepersoons- kamers toe moeten", meent zus ter Kampschoer. De meeste ka mers zijn nu voor drie of vier per- enkele zes-oer- Het in zeer slechte staat verkerende groot seminarie zoals het uitzag kort na het vertrek van de paters. Het grote gebouw op de voorgrond (hoofdin gang van het seminarie) is nu geheel verdwenen, waardoor het binnen- pleintje vrij kwam en de huidige entree van Mariëngaerde met het fraaie torentje. De vijvers en de poort zijn eveneens verdwenen. Religieuzen Het bejaardencomplex zoals het er nu bij ligt. Knap gerenoveerd en voor het oog aantrekkelijker door het optrekken van nieuwe voorgevels, het naar buitenhalen van het voormalige binnenpleintje waardoor het torentje meer opvalt) en het aanbrengen van zolderverdiepingen op de platte daken .waardoor ietwat schuine daken met dakkapellen zijn ontstaan Na de voltooiing van Mariënhaven (kosten 20 miljoen) werd de nieuwbouw van Mariënweide aangepakt (kosten samen met de renovatie van Mariëngaarde 12 miljoen gulden). De opzet van Mariënweide is in feite al pratend en bouwend gegroeid. Toen het klaar was bleek, dat er een grote behoefte bestond aan de opvang van doorgaans gezonde religieu zen, die zich op hun oude dag te rugtrekken uit de missiegebie den. Op zich een aparte groep met speci fieke problemen door hun abrup te overgang naar een geheel an dere cultuur en levenswijze, nog afgezien van de klimatologische verschillen. Met een bungalow achtige constructie wordt gepro beerd zoveel mogelijk de zelf standigheid van deze bejaarden te behouden. Vermeldenswaard is nog de poging van de verpleegkundigen om de patiënten van Mariënhaven zo veel mogelijk het contact met de buitenwereld te laten behouden. Zo gaan ze drie maal per veertien dagen toeren met een bus. Ander punt is de bestuurlijke opbouw. De Haven heeft een eigen stich ting en de Gaarde en de Weide worden beheerd dooreen en het zelfde orgaan. Onder deze twee stichtingen functioneren de be- leidsraad, de ondernemingsraad en de commissievergaderingen. Democratisch Het personeel heeft volgens Van Huygevoort geregeld contact met het bestuur. Dat bestuur is op het ogenblik bezig een meer demo cratische vorm te kiezen. Zowel de bewonerscommissies als de ondernemingsraad zijn per groep in de gelegenheid gesteld om drie bestuurskandidaten voor te dra gen. Niet uit hun midden, maar namens hen. Het oude zittende bestuur treedt binnenkort af en heeft uit zijn midden eveneens drie bestuurs leden gekozen, die zitting zullen krijgen in het nieuwe bestuur. Bovendien zijn de bestuursver gaderingen sinds enkele jaren openbaar. Zowel bewoners als personeel kunnen als toehoor ders aanwezig zijn. Tweemaal tij dens zo'n vergadering is er gele genheid voor de toehoorders om hun zegje te doen. Volgens Van Huygevoort is men erg tevreden over deze open gang van zaken. Zowel bewoners-pa tiënten als personeelsleden voe len zich meer betrokken bij het geheel. Naast de werkgelegenheid voor personeelsleden biedt het com plex voor de gemeente Warmond zelf voordelen op het gebied van huisvesting door de naast Ma riënweide gebouwde woningen voor het personeel en voor vele Warmonders die er een part-time baantje vinden. Gunstig is de aanwezigheid van het opvang centrum ook voor plaatselijke le- OEGSTGEEST - Onder leiding van de fractievoorzitter van het CDA, de grootste partij in de Oegst- geester raad, zullen vanavond be sprekingen worden gevoerd om tot de vorming van een nieuw college van wethouders te ko- Uit de in de afgelopen weken ge voerde programbesprekingen tussen de fractievoorzitters van de vijf in de raad vertegenwoor digde partijen zijn geen nieuwe kandidaten voor de wethouders- zetels naar voren gekomen. Wel verwacht 'formateur' Van Ha zel dat naar aanleiding van het overeengekomen gezamenlijk uit te voeren programma mogelijk enige verschuiving binnen de portefeuilles zal plaatsvinden. Om het overleg van vanavond niet extra te belasten wilde hij niet meedelen waarbinnen die verschuivingen in de wethouder- staken zich mogelijkerwijs zullen afspelen. 'In het voorlopig overeenkomst programma dat de hoofdpunten van beleid voor de komende vier jaar bevat hebben alle pertijen hun inbreng kunnen hebben" deelde Van Hazel mee. De achterbannen van de vijf partij en dienen zich echter nog wel over het overeengekomene uit te spreken. Mochten de kandidaat wethouders, Thorn (CDA), Blom (WD) en Van Belle (PvdA) van avond niet tot een eensluidende overeenkomst komen dan zullen de onderhandelingen tot na de Voetbal voor rolstoelactie in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De jeugdsoos "Ruïne" uit Zoeterwoude speelt vanavond een voetbalwedstrijd tegen leden van de plaatselijke gemeenteraad, in het kader van de rolstoelactie "Theo en Marjo lein" voor gehandicapten in Tan zania. De wedstrijd wordt ge speeld op het terrein van Huize de Weipoort en begint om zeven In de pauze zal de prijsuitreiking van de door de WIZO georgani seerde "lachaktie" plaatsvinden. Als afsluiting van de avond zal er een tuinfeest gehouden worden, dat muzikaal begeleid wordt door Studio 17. Dit feest zal vooral ge richt zijn op de bewoners van Huize de Weipoort en de jeugdige inwoners van Zoeterwoude. Overigens is dit niet de eerste keer dat deze jeugdsoos die een on derdeel vormt van de stichting "Het Spinnewcb" de integratie van de bewoners van Huize de Weipoort in de Zoeterwoudse gemeenschap probeert te stimu leren. Door middel van dis co-avonden zijn er dit seizoen al meer stappen in deze richting ge daan. vakantie van Van Hazel worden opgeschort. Het nieuwe college kan in dat geval pas na 10 juli be kend worden. De huidige portefeuilleverdeling ziet er als volgt uit: Thorn, open bare werken en sport, Blom, on derwijs en maatschappelijke aangelegenheden en Van Belle financiën en culturele zaken. Aanranding in omgeving LOI-gebouw LEIDERDORP/LEIDEN - Vier jongens uit Leiden, van wie drie jonger dan 16 jaar, hebben dins dagavond een 18-jarig meisje uit Leimuiden aangerand in de om geving van de Leidse Onderwijs Instellingen in Leiderdorp. Het meisje was op weg naar huis en werd met de fiets klemgereden, waarna de Leidse knapen over gingen tot onzedelijke betasting. Omdat het Leimuidense meisje zich hevig heeft verzet is het gebleven bij betasting. De rijks politie is erin geslaagd drie van de vier daders aan te houden. In de loop van vandaag is de vierde da der aangehouden. De politie vermoedt overigens dat de knapen in de omgeving van het Rijnlands Instituut voor On dernemersonderwijs en de Leid se Onderwijs Instellingen gedu rende de afgelopen zes maanden meer vrouwen lastig hebben ge vallen. Zij verzoekt vrouwen die geen aangifte hebben gedaan, zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de politie in Leider dorp, tel. (071) 121025. Bouw luxe herenhuizen aan Kerkehout WASSENAAR - Op de hoek van de Kerkehout en de ventweg van de Rijksstraatweg in Wassenaar is het bouwbedrijf Bohemen uit Voorburg begonnen met de bouw van twaalf herenhuizen. De woningen moeten over ongeveer anderhalf jaar klaar zijn. De koopprijzen van de woningen in grootte variërend van zes tot acht kamers schommelt tussen de 460.000 en 520.000 gulden. De buitengevel van de huizen wordt uitgevoerd in geel en rood baksteen. Daarnaast is in de bouw ook veel grenenhout ver werkt. De woningen worden luxueus uitgevoerd. Een open haard op het terras, een forse wijnkelder en een modern inge richte keuken zijn bij de koop som inbegrepen. Het kr~uispunt Van Cranenburchlaan en StarrenburglaanDe haaietanden op de Starrenburglaan geven de verkeerssituatie aan die door omwonenden en scholen zeker niet in dank wordt afgenomen. Gevreesd racebaan gaat veranderen wordt dat de Van Cranenburchlaan i Wassenaars dorpsorgeV opgeknapt WASSENAAR - Enkele maanden na het gereed komen van de res tauratie van het Dorpscentrum in de Schoolstraat is nu ook het or gel in dit wijkcentrum gerestau reerd. Het zal tijdens een feeste lijke bijeenkomst op donderdag avond 29 juni opnieuw in gebruik genomen worden. Op die bijeen komst, die om 20 uur begint is iedere belangstellende welkom. Het destijds door de firma Stan daart gebouwde orgel voor het "Gebouw voor Christelijke Be langen", zoals het vroeger heette, heeft op veelzijdige wijze de her vormde kerk en het verenigings leven in Wassenaar ten dienste gestaan. Toen in de periode van september 1938 tot maart 1940 de Dorpskerk werd gerestaureerd, werden alle kerkdiensten in dit gebouw ge houden en werd op het orgel de gemeentezang begeleid. Deze kerkelijke functie kreeg het orgel opnieuw toen in de na-oorlogse jaren de hervormde-gerefor- meerde modaliteit haar diensten in het gebouw aan de School straat ging houden. Het orgel is pas sinds ongeveer 6 jaar uigerust met een elektrische windvoorziening. Het Standaart-orgel - één van de weinige in het land die nog in ge bruik zijn - is gerestaureerd door de firma Vermeulen te Alkmaar. WASSENAAR - In Wassenaar is nogal wat beroering ontstaan over een verandering van de ver keerssituatie rond het kruispunt Van Cranenburchlaan en de Star renburglaan. Het kruispunt is sinds vorige week veranderd in een voorrangskruising. De om wonenden en de scholen in de buurt ervaren deze wijziging als een aanslag op de toch al niet zo bijster veilige verkeerssituatie. Voor automobilisten die dagelijks vanuit Katwijk, Noordwijk en misschien nog wel verder via de ze route hun weg zoeken richting Den Haag is het daarentegen hoogstwaarschijnlijk een ver heugende mededeling. Het meest verbazingwekkende is dat de plaatselijke politie eigenlijk niet precies weet wanneer het kruis punt veranderd is. Vorige week donderdag brachten personeelsleden van gemeente werken op de Starrenburglaan een paar zogeheten haaietanden aan. Volgens de heer Van Gree- ven, de auteur van de verkeersno- ta "Wassenaar wat nu?" die zelf aan de Van Cranenburchlaan woont "Je zou toch verwachten dat men de gebruikers van het kruispunt even laat weten wat er veranderd is. Neen hoor, niets van dat alles. Er is vrijdagmorgen zelfs geen agent wezen kijken". V anzelfsprekend De politie vertelde dat ze pas be richt krijgen wanneer alle krui singen klaar zijn. Bij gemeente werken werd gezegd dat de poli tie "vanzelfsprekend" van de verandering af weet. "We hebben ze meegedeeld dat het kruispunt donderdag gewijzigd zou wor den". Twijfels, tegenstrijdigheden waar de buurt weinig mee opschiet en wat verder ook niks aan het pro test tegen de ontstane situatie zal veranderen. De voorrangskrui sing ligt er nu eenmaal: De hoofdleidsters van de kleuter scholen Ons Honk: "Het wordt daar veel te gevaarlijk. Even een mededeling vooraf, dat had toch wel gekund. We gaan een klacht indienen bij de politie". Mevrouw Aris van de Robbedoes sluit zich graag bij haar collega aan: "We gaan de zaak bespreken in de ou dercommissie. Deze week nog, daarna volgen ongetwijfeld stap pen". Het hoofd van de St. Jozefschool aan de Starrenburghlaan, de heer Van Spekde: "Ik denk wel dat men op de Van Cranenburchlaan nu harder zal gaan rijden. Ook ik wist van tevoren niets van de ver andering af'. Plompverloren wijzing aan de automobilisten, geen enkele mededeling vooraf aan scholen of omwonenden. Het is het belangrijkste kruispunt in de route van het Polanenpark naar het Centrum van het dorp. Honderden kinderen lopen er dagelijks overheen, op weg van school naar huis of anders om. Geen enkel overleg met de buurt heeft plaatsgehad" aldus Van Greeven. "Zo blijkt weer eens duidelijk wat men in Wassenaar om de verkeerssituatie geeft" voegt hij eraan toe. De beslissing om het kruispunt te veranderen is 17 april door de gemeenteraad genomen. Zes raadsleden waren toen tegen. Aangezien de kruising Van Cra- nenburchlaan/Starrenburghlaan een onderdeel was uit een plan om drieëntwintig zogeheten stopkruisingen om te vormen tot voorrangskruisingen, ging men toch akkoord. Alleen zou de zaak wat betreft dit kruispunt nog eens nader worden bekeken. De voorlopige verkeersnota van prof. ïr. Volmuller pleit voor een uitvoerige analyse van de wijken Wassenaar-Noord en Dorp. De heer Greeven tot slot: "Ik heb nog niets van een analyse gemerkt. En dan maakt men de Van Cra nenburchlaan van de Oostdor- perweg tot aan de Van Duiven voordelaan een ononderbroken racebaan. Het loopt werkelijk de spuigaten uit". open café avond, 21-24 i Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01718-3309. spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond 19-20 uur. Architectenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architectenwinkel, Pieterskerkhof 19 gratis advies, 20-21 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Menza, Kaiserstraat, avond over Kaiser- straat, 19.30 uur. Irene, Hoofdstraat, Leiderdorp, begelei- dingscie.. Oude Dorp, 20 uur. Rutgershuis Rutgershuis, Papengracht 26, tel. 126802, voor vragen over sexualiteit enz. spreekuur ma. van 14-15 en 20-21 uur. woe. van 9-10 uur, do. van 19-20 uur, vry. van 14-15 en 20-21 uur. Apotheken BURGERLIJKE STAND LEIDEN - geboren: Nancy dv L. Bave- laar en M C. van der Lucht; Chantal dv R. Holswilder en P.J. Ouwerkerk; Theodo- rus zv T.J.M. Klijn en E.C.M. Brozius; Jolanda dv J. Heemskerk en J.de Mooij; Remco zv J. Singeling en E.S. Westerho ven; Sjoerd zv K. Broer en H. Spaans; Diana dv J. A. de Vreede en M. Veendaal; Monika dv N. J M. Oudshoorn en M. Rau; Gijsbertha dv J. Kon en H. van den Broek; Claudia dv G. S. J. Laemers en A. M. Boers; Wierd zv E. Snijder en A. P. Jonkman; Masja dv F. A. J. M. Terheij- den en I. de Vries; Aukje dv J. de Gier en E. D. van der Jagt; Willempje dv C. J. Kuijt en A. de Vreugd; Willem zv W. J. Maat en W. den Hollander; Floor zv G. J. Ligtvoet en I. Alvares Vega; George zvT. R. de Mul en W. M. H. van Leeuwen; Faysa, zv A. Baouch en M. Boujada; Emiel zv H. P. Mostert en M. G. H. Smul ders; Murat zv H. I. Tas en F. Ucar; Inge borg dv H. van Lier en C. Rietkerk; Je roen zv W. J. H. M. de Bie en J. W. de Beer; Marcella dv N. P. Blokker en B. M. A. de Graaf. Gehuwd: R. Brusseen D. Weeda; J. A. M. Eskamp en T. M. C. van der Heijden; P. J. Mulder en C. M. J. Rozenhagen: C. Brei- der en K. Veenhouwer, J. M. Rozier en P.J.M. Kieft. Overleden: J. Hogervorst (1905) gehuwd met N. Duivenvoorden; H. G. P. Plas- meijer (1907); P. J. L. van Waas (1928); M C. W. de Hoog (1972) dv A. J. de Hoog en K W. Ipeel; B. E. M. Willemsen(1976)dv. H. J. M. Willemsen en J. C. B. Striek; W. A. van Soesbergen (1928); O. K. Luurs- sen (1934)) C. Houwaart (1920); J. Koele- wijn (1900); M. E. Potman (1886); C. van Rietschoten (1926); B. C. den Edel (1898) gehuwd met J. Rietbergen; M. Overdijk (1889) gehuwd geweest met J. Franken. De avond -nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 16 tot 23 juni door. Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden, tel. 071-124807; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel 01717-2525. Wijkverpleging Leiden Interkruls Middelweg 38 tel.121753 Leiderdorp Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. (Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum v. d Waalslaan, tel 4641. Warmond - zr. T. Miedema, Kager- plein 307, Sassenheim, tel. 02522-12122. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging bejaarden en langdurig zieken t gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur) Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2