Poortvliet: °"We moeten ons eigen spelen Happel: Tk stel alleen een fitte "Nees" op' 'teer- en nicotine-arm lekker van smaak laag in prijs (2^0) Oranje favoriet bij bookmakers Nieuwbakken international niet bang voor Italianen Drie fijne trekjes van Belinda 25 voor 2^0 Daarom liever Belinda. Uruquees verstaat Gronings dialect DINSDAG 20 JUNI 1978 LONDEN - Nederland staat na de wedstrijd van afgelopen zondag tegen West-Duitsland bij de En gelse bookmakers met 9-4 als fa voriet genoteerd. Gastland Ar gentinië bezet met een notering van 5-2 de tweede plaats, terwijl Brazilië derde staat met 11 tegen De gokkers hebben het vertrouwen in West Duitsland, na het gelijke spel tegen Oranje, verloren. Na Nederland, Argentinië. Brazilië, Italië (7-2) en Polen (100-1) staat de Westduitse ploeg genoteerd voor 200 tegen 1 Juristen Het is zeer onwaarschijnlijk dat ju risten zich na de tweede ronde van het WK-eindloernooi even zeer de hersenen moeten pijnigen over het reglemen t als na de eerste ronde. Toen namelijk moesten de rechtsdeskundigen er aan te pas komen om uit te maken of Oosten rijk of Brazilië wi groep drie was geworden. Twee elkaar ogenschijnlijk tegenspre kende alinea's in eën artikel wa ren daar de oorzaak van. Artikel 26. dat de tweede finaleron de regelt, kent geen onduidelijk heden. in dit artikel staat: als twee of meer elftallen in dezelfde groep hetzelfde aantal punten hebben behaald, beslist het doel saldo van de drie wedstrijden van de tweede ronde over de plaatsing. Als het doelsaldo van twee of meer teams gelijk is, ein digt het elftal dat de meeste doel punten gemaakt heeft het hoogst Mocht ook het aantal doelpunten gelijk zijn. dan kwalificeert zich het elftal, dat in de eerste finale ronde de hoogste plaats behaalde Pas als deze methode ook niet toe pasbaar blijktbeslist het lot welk elftal als eerste of als tweede in de groep eindigt. De als eerste ge plaatste teams spelen zondag in de finale, de nummers twee strij den zaterdag om de derde plaats BUENOS AIRES - Opluchting in Buenos Aires, waar Jo- han Neeskens en Wim Suurbier gisteren volop meetrain- den zonder na afloop noemenswaardig over pijn te kla gen. Minder te spreken waren de Oranjeklanten over de kwaliteit van het gras van het River Plate-stadion dat volgens Ernst Happel veel te lang is. Hoewel de autoritei ten de KNVB geen toestemming gaven om op het hoofd- veld te trainen (er werd tot woede van Happel uiteindelijk wat op het bijveld gelopen) mochten de spelers de mat wel in ogenschouw nemen. Wim Rijsbergen deed in zijn eentje wat loopoefeningen. Uit één en ander kan wel worden geconcludeerd dat de kans ruimschoots aanwezig is dat Johan Neeskens tegen de Italianen zijn ppwachting maakt. De Spaanse Nederlander, "het gaat prima, maar of ik mijn plaats terug krijg. Er is nu eenmaal een principe van: "never change a winning team" Het moet bovendien verantwoord zijn. Met name de jongens, die het zo goed deden, mogen niet gedupeerd worden. Je moet zuinig zijn op wissels en het mag uiteraard niet meer voorkomen dat ik er net als tegen Schotland weer snel uit moet. Achteraf kan je stellen dat ik te snel weer ben opgesteld en daarom neem ikzelf geen enkele beslissing. Dat moeten zij - Happel en dokter Kessel - in dit speciale geval maar doen. Je hebt tegen die getructe Italianen je wissels hard nodig, let maar op. Daarom zou ik me kunnen voorstellen dat Happel geen enkel risico met mij neemt" POSITIEVE BERICHTEN Niettemin waren de berichten rond Johan Neeskens uiterst positief. Dok ter Kessel: "die bloeduitstorting is zo goed als weg. Johan heeft nog in Cordoba - evenals Wim Rijsbergen en Suurbier-een duurloopje van zes kilometer gedaan. Legde de laatste drie kilometer zelfs af in zeven minu ten, wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 25 kilometer per uur Dat is erg snel en dat geeft vertrouwen. De bloeduitstorting is nog uiterst klein en omdat het een uitwendige zaak is, die niets met de longen heeft uit te staan, zou een pijnstillende injectie wellicht op zijn plaats zijn. Maar Happel maakt uit of Nees al dan niet speelt" FIT Ernst Happel echter afwerend: "Nees" wordt alleen opgesteld indien hij voor de volle honderd procent fit is". Blijft de vraag of Johan Neeskens achteraf niet onverantwoord snel tegen de Schotten zijn rentree maakte Dokter Kessel: "zoiets weetje niet. Wanneer Neeskens een half uur geen botsing zou hebben gehad, zou er niets zijn gebeurd. Maar dat kan moeilijk anders, gelet op de speeltrant van Johan" Neeskens zelf: "ik denk dat ik het aan kan. Het team draait goed. dat maakt een goede rentree des te interessanter. Ik denk, dat een goed functione rend Oranje de best denkbare medicijn voor me is. Duitsland heeft daar ook toe bijgedragen. Man, ik heb met bloedend hart toegekeken. Toen het 2-1 werd voor Duitsland, dacht ik dat ik door de grond zakte. Als Happel en Kessel het met me aandurven, dan teken ik er voor Zeker wanneer ik plaatselijk word verdoofd" Spelen Johan Neeskens en Willem Suurbier tegen de Italianen? Ernst Happel: "we slapen er nog een nacht over, want denk er om Italianen zijn geen katjes om zonder handschoenen aan te pakken" GER STOLK BUENOS AIRES - Zo raakte Jantje Poortvliet toch nog onverwacht uit de anonimiteit. Dat moge enigszins merkwaardig aandoen voor een speler, die een vaste plaats heeft in het elftal van landskampioen PSV, maar het is wel de waarheid. Veel meer dan een middelmatige eredivisie-voetballer heeft met name het Zeeuwse thuis front in de vijfjaar geleden door Toon Brusselers ontdek te 'belofte' nooit willen zien. Tot Ernst Happel de jonge Zeeuw op advies van Zwartkruis onder de wapenen riep teneinde Oranje uit de impasse te slepen. Poortvliet: 'Arnemuiden staat nu als één man achter me. Ik merk het als ik met thuis bel, ik merk het ook aan de post, die ik krijg. Stapels kranteknipsels. In he' verleden werd ik uitgemaak voor meeloper, wanneer ik in Ai nemuiden was. Nu wijst ineen alles erop, dat ik als de grote ir ternational wordt geaccepteerd Jan Poortvliet, de op twee na jong ste bij Ojnje. De benjamin i< Wildschut, dan komt Ernie Brandts en vervolgens hij zijn 22 jaren. Een deel van d cente successen is regelrecht te rug te voeren tot de spontane breng van dit trio. waarop Jan Zwartkruis straks na de wereld kampioenschappen het niei Oranje bouwt. Jan Poortvliet Ook in menthol -Volgens het jongste TNO onderzoek voor het Ministerie 'van Volksgezondheid. BEA120,3k.185 een bittere ondertoon: 'De grote international ja. Maar ik mag 22 zijn, de betrekkelijkheid blijf ik er van inzien. Voor mezelf heb ik de zaak aardig ingeschat, vind ik zelf. Dit toernooi kan van grote waarde zijn voor elk individu. Weliswaar speel je hier in dienst van het elftal, maar je kunt je po sitie redelijk verbeteren met de aandacht van de hele wereld op je gericht'. Heeft hij dan buitenlandse plan nen? Poortvliet haastig: 'Dat niet, nee. Maar de overeenkomst die ik met Ben van Gelder bereikte is nog niet vastgelegd. We hebben mondeling afgemaakt dat we nog drie jaar verder gaan met elkaar, maar een contract is er nog niet' Knipoog Met een knipoog: 'Wie weet. Bo vendien, ik kan nog besteen paar centen gebruiken. Hoop binnen kort te huwen en het huis dat ik vlak bij Eindhoven laat neerzet ten kost wel een slordige duif. Jan Poortvliet, nog niet zo gek lang geleden, zag hij het niet meer zitten. Voor zichzelf niet maar ook niet met betrekking tot Oranje. Is het alleen het succes dat hem zo van mening heeft doen veranderen? Hij: 'Alles is wennen. Ik heb moeite gehad met Happel. Die man zei alsmaar niets en ik dacht bij me zelf: doe ik het nu goed of niet. Inmiddels echter ben ik anders gaan denken. Als Happel niets zegt, hoef je je geen zorgen te ma ken. Daar komt bij dat ik me de nederlaag tegen Schotland erg heb aangetrokken. Aan de ene kant was ik ervan overtuigd dat de schuld van die nederlaag een collectieve was. Maar toch, die Dalglish, zo hield ik mezelf voor, die kreeg van mij veel te veel vrij heid. Ik geef toe, dat ik soms te veel tob. Misschien zit dat wel in de Zeeuwse aard ingebakken. Nu echter voelt iedereen zich wel. De overwinning op Oostenrijk, dat fantastische gelijkspel tegen t Wildschut Duitsland, dat heeft de hele ploeg mentaal weer onverwoestbaar gemaakt'. 'Inmiddels ook zijn we aan een aan tal andere zaken eveneens ge wend geraakt. Ik heb er persoon lijk moeite mee gehad, dat ik geen stap kon verzetten zonder bewaakt te worden. Wanneer je in Mendoza met iemand stond te praten, dan werd je weggehaald Het zal wel goed zijn bedoeld al lemaal, maar ik heb er een gloeiende hekel aan dat ik niet zelf mag bepalen met wie ik een praatje aanknoop of niet. Dat winkelen in Mendoza en in Cor doba, dat was een constante kwelling op die manier en zal, vrees ik, in Buenos Aires niet veel anders zijn. Op een keer zijn we incognito, dat wil zeggen zonder KNVB-blazer en zonder dat er allerlei piefen om ons heen liepen Cordoba in geweest. Met een paar man wel te verstaan. Dat beviel aanzienlijk beter' En de toekomst van Oranje? Portvliet: 'Alle negatieve verha len zijn onzin. Natuurlijk, hier hebben we er drie wedstrijden weinig van gebakken. We hebben opnieuw moeten leren knokken. Hebben de fout gemaakt ons niet bijtijds te realiseren dat we heel anders moesten voetballen nu er geen Johan Cruijff meer is, die op een of twee briljante momenten wacht om het duel te beslissen. Veel bewegen en de spitsen van de tegenstander isoleren, dat moet bijvoorbeeld tegen Italië centraal staan. Maar daarnaast moet er geknokt worden, gebik keld voor elke bal, zo ook zal het na dit wereldtoernooi moeten gaan indien we voor de Europese finale spelen. Hoe het er tegen Italië aan toe gaat, dat weet ik nog niet. Bettega zal ook als Brandts op hem speelt zeker naar links uitwijken om in het centrum ruimte te maken voor Rossi. En Causio blijft op rechts hangen. Maar daaraan moeten we maling hebben. We moeten ons eigen spel spelen' Aan wiens brein is die laatste stel ling ontsproten, aan dat van Happel of van Zwartkruis? Poortvliet: 'Ik zeg het toch nu. Ach, al die verhalen. Happel heeft niet goed ging nooit vertogen woord gezegd over de spelers. En ik ken trai ners, die dat wel gedaan zouden hebben om hun eigen image overeind te houden. Ik praat daar liever niet over. Voel me licha melijk en geestelijk veel te goed om opnieuw herinnerd te worden aan een vervelende periode. Ik ben er net overheen, over dat rot te gevoel dat ik vier weken van huis ben. Ik zeg nu tegen mezelf: zolang je weet dat thuis alles goed is heb je geen enkele reden om ergens over in te zitten. Nogmaals ik ben misschien een tobber. Wat dat betreft heb ik veel te danken aan Rijvers. Die man heeft me al tijd geholpen, hield me in het elf tal omdat-ie vertrouwen in me had. Maar zelf was ik eerlijk ge noeg om te beseffen dat hij me voor hetzelfde geld had kunnen vervangen, zeker wanneer Deacy zo goed speelde. Toen zei ik tegen mezelf: wat maakt het uit op wel ke plaats je speelt, als je maar speelt. Maar nu heb ik zoveel zelfvertrouwen, dat ik straks aan Rijvers durf te vragen of-ie me op het middenveld wil zetten'. GER STOLK BUENOS AIRES - De tuchtcom- missie van de internationale voetbalfederatie (Fifa) heeft gis teren in Buenos Aires Dick Nan- ninga naar aanleiding van de rode kaart, die hij opliep in de wed strijd tegen West-Duitsland. voor één wedstrijd geschorst. Nan- ninga mist hierdoor de belangrij ke ontmoeting met Italië. Scheidsrechter Ramon Barreto (Uruguay) verklaarde het uit het veld sturen van de Nederlander als volgt "Eerst heb ik Nanninga gewaarschuwd, omdat hij zijn te genstander met een elleboog in de maagstreek stootte. Daarna maakte hij een gebaar alsof ik niet goed wijs zou zijn en merkte daarbij op: "Stomme scheids rechter". De belediging was de reden voor het verwijderen van de spitsspeler." Nanninga is in dit toernooi de derde speler, die van het veld werd ge stuurd. Eerder liepen de Honga ren Torocsik en Nyilasi tegen een rode kaart op. Ook zij werden voor éen wedstrijd geschorst. Argentina 78 Rob Rensenbrink en Johnny Rep inspecteren de grasmat v het River Plate-stadion Oor- w deel: het gras is te lang en ook in Jf ander opzicht laat de piste het een en ander te i

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9