Staking ambtenaren legt grote steden plat PAIS BLIJFT BEZUINIGINGEN WEIGEREN Gehandicapte recht op goed werk Kalma verdedigt zich via beroep Niet bezuinigen op salarissen VERZEKEREN Ziekenfondsraad overweegt premie naar draagkracht Angst was oorzaak noodsprong Weer UCN demonstratie DINSDAG 20 JUNI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Minister Pais blijft weigeren om toe te geven aan de eis van minister Andnes- scn van financiën om enkele honderden miljoenen guldens minder te besteden aan onder wijs. Gisteren hebben beide be windslieden nog eens de degens gekruisd. maar zijn geen stap dichter bij elkaar gekomen. De VVD heeft inmiddels laten doorschemeren dat de partij van een eventueel opstappen van Pais, wat als de zaak vast blijft zitten niet onwaarschijnlijk is, geen kabinetszaak zal maken. Evenals het opstappen van mi nister Kruisinga enkele maanden geleden, zal dit worden gezien als een "ministercrisis". Een even tueel opstappen van Pais zal de hele ombuigingsoperatie wel ver tragen. Vanmorgen om tien uur is het ka binet weer in het Catshuis bijeen gekomen voor een beslissende vergadering over de bezuini gingsoperatie. Als vandaag geen akkoord wordt bereikt over de- definitieve verdeling van de pijn over de verscheidene ministeries gaan de plannen vooreen kamer debat volgende week definitief de mist in. Het zal dan niet meer mogelijk zijn om de stukken deze week klaar te hebberven open baar te maken. De kans. dat het kabinet er vandaag uit komt. wordt in politieke krin gen niet al te hoog aangeslagen. Er is gisteren wel intensief over legd tussen die ministers, die nog problemen hebben, de fractielei ders van de regeringspartijen en premier Van Agt. Van Agt heeft nog geprobeerd zijn ministersploeg gisteravond vrij wel compleet in het Catshuis te krijgen. Dat is echter niet gelukt. Bij het vaststellen van de diverse agenda's waren de bewindslie den ervan uitgegaan, dat men af gelopen weekeinde klaar zou zijn. Daarom moest minister Wiegel van Binnenlandse Zaken afreizen naar Maastricht en bracht zijn collega Van Aardenne van Economische Zaken de maandag door in Luxemburg. Ook enkele andere ministers hadden elders verplichtingen. De bondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft er gisteren bij de Tweede Kamer met klem op aangedrongen, de behandeling van de komende re geringsnota over de bezuini gingsoperatie uit te stellen tot na het kamerreces. Het CNV zou behandeling van de nota nog voor het reces "volstrekt onjuist" vinden, onder meer omdat er dan te weinig tijd is voor overleg en zorgvuldigheid. De bondsraad is op een vergade ring gisteren tot de conclusie ge komen. dat een kamerbehande ling enkele dagen na het ver schijnen van de nota het gevaar met zich meebrengt, dat niet alle consequenties volledig kunnen worden onderkend. Een even tuele bezuinigingsoperatie heeft volgens het CNV alleen kans van slagen als ze wordt gedragen door brede lagen van de bevolking. Daartoe acht het een gedegen voorbereiding en overleg met de sociale partners een eerste vereis te. Dit geldt te meer. meent het CNV nu door het uitlekken van be paalde plannen al gebleken is dat er onder grote groepen ongerust heid bestaat, met name onder mensen die uitkeringen krijgen in het kader van de sociale voor zieningen. ambtenaren en "trendvolgers" Een te snelle kamerbehandeling zal. aldus het CNV, bij deze groepen de indruk van onzorgvuldigheid wekken. UTRECHT (ANP) - Als voorbereiding op een massale de monstratie van ambtenaren komende maandag in Den Haag worden vrijdag in Amsterdam en Rotterdam en wellicht ook in Utrecht stakingen gehouden door amb tenaren. Dit betekent dat het plaatselijke openbaar vervoer, de reinigingsdiensten en de openbare werken geheel stil zullen liggen. In Den Haag wordt niet ge staakt. ABVA heeft stakingskas Hoewel het voor ambtenaren verboden is om te staken heeft de ABVA toch rekening gehouden met de mogelijk heid dat dit op een goede dag zou gebeuren. Daarom is en kele jaren besloten tot het instellen van een "weer standsfonds", dat inmiddels al meer dan een miljoen gul den bevat. Uit dit fonds kun nen de stakingskosten wor den betaald. Is de nood aan de man, dan kan men zelfs een beroep doen op het weerstandsfonds van de FNV, waarbij de ABVA is aangesloten, zo stelde bondsvoorzitter J. W. Dut- man gisteren in Utrecht. Bij de NKV-bond KABO ligt de zaak anders. Deze bond heeft volgens een woordvoerder gezien het wettelijke sta kingsverbod zelf geen sta kingskas (en kan daarom ook geen beroep doen op het cen trale fonds van de FNV). Steun aan leden in afdelin gen die spontaan tot het deelnemen aan acties beslui ten, zal dan ook vooral "een geestelijk steuntje in de rug" zijn. Uitgangspunt is, dat KABO-leden vrijdag even tueel op eigen kosten meest- aken en dat ze een snipper of vakantiedag opnemen voor de demonstratie van aan staande maandag. Maar voor wie financieel in moeilijk heden komt zal de bond pro beren, een oplossing te vin den. ADVERTENTIE Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgcnj ervan vaak wel .Voorkom dat u in i moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede 7(7, verzekering voor uw huis. uw gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de NUTS SPAARBANK g waarin opgenomen Leidse Spaarbank De Algemene Bond van Ambten: - ren (ABVA), waarvan de extra bondsraadsvergadering gisteren in Utrecht unaniem besloot om de acties door te laten gaan. ver wacht dat een groot aantal werk nemers in alle sectoren van de PTT mee zal staken. Bij de elec- triciteitsbedrijven heeft men be sloten op minimale sterkte te gaan draaien. De drinkwater voorziening zal niet worden on derbroken. De ambtenare'norganisaties willen met deze 24-uurs staking een "keihard nee" laten horen aan het adres van de regering, die wil be zuinigen op de overheidssalaris- sen. De staking in de grootste twee steden van ons land, die minstens 1.3 miljoen mensen treft, wordt door 17.000 ambtena ren gesteund: 10.000 in Amster dam en 7000 in Rotterdam. ABVA-vicevoorzitter A. Regeer in Amsterdam: "We verwachten een chaos. Vooral het ontbreken van openbaar vervoer zal veel ongemak met zich meebrengen- dat zal voelbaar zijn tot ver in het J Gooi en boven het Noordzeeka naal" Intussen wordt door de twee over koepelende ambtenarencentra- les ACOOP (algemeen, 300.000 leden), en RKCOP (katholiek, 157.000 leden) gewerkt aan een massale demonstratieve bijeen komst van ambtenaren op maan dag 26 juni op het Haagse Malie veld. De Christelijke Centrale van Over- heids- en Onderwijzend Perso neel (CCOOP, 125.000 leden) heeft besloten haar leden niet op te roepen tot deelneming aan de demonstratie op 26 juni in Den Haag. Evenmin zal deze centrale haar leden oproepen of aanzetten tot acties als werkonderbreking en dergelijke. Zo deelde dc CCOOP gisteren mee. De centrale noemt het voeren van acties voorbarig omdat de bezui nigingsnota nog niet is versche nen. De CCOOP wil dat het kabi net de minister van binnenlandse zaken de mogelijkheid biedt lot het voeren van een open en reëel overleg. "Een overleg waarvan de uitkomsten niet bij voorbaat mo gen vaststaan". Onder open overleg verstaat de CCOOP ook, dat de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de bezuini gingsnota de nodige terughou dendheid dient te betrachten, teneinde ruimte aan het overleg met de ambtenarencentrales te geven, terwijl voorts ook de bud gettaire gevolgen niet bij voor baat vast mogen staan, aldus de CCOOP. Of de ambtenaren in Utrecht vrg- dag mee zullen staken, wordt pas in de loop van de week beslist. Een kadervergadering van de ABVA heeft zich weliswaar in principe uitgesproken voor soortgelijke acties als in Amster dam en Rotterdam (vervoer, rei nigingsdienst, deel PTT) maar de betrokken leden moeten zich daar nog over uitspreken. Don derdagavond is er een ledenver gadering. De spoorwegen gaan komende maandag extra treinen inzetten om demonstranten naar Den Haag te vervoeren. De bonden zullen de kosten van de reis voor alle deelnemers betalen, zo staat te lezen in een actiekrant DEN HAAG (SP) - De rege ring moet meer aandacht besteden aan het schep pen van werk voor gehan dicapten. Binnen de so ciale werkvoorziening is nog ruimte voor de nodige aanpassingen. Hierbij kan men denken aan prettiger en meer verantwoordelijk werk, betere omstandig heden en ook meer inspe len op de behoeften en wensen van werkende ge handicapten. Dat was de algemene tendens van een debat gisteren in de Tweede Kamer tussen de vaste commis sie voor sociale zaken en Staats secretaris De Graaf van het ge lijknamige departement. Harde tegenstellingen tussen kabinet en Kamer kwamen tijdens de commissievergaderingen niet aan het licht. De Graaf werd wel geconfron teerd met een aantal moties, waarin diverse verlangens waren .neergelegd. Een van die noties, afkomstig van het CDA-lid Weij- ers. stelt dat de overheid tenmin ste 5 procent van de arbeidsplaat sen moet reserveren voor gehan dicapten. Hierbij denkt Meijers vooral aan de sociaal-culturele sector. De Graaf kon nog niet concreet reageren op de motie, aangezien het personeelsbeleid van de overheid in de eerste plaats een zaak is van het ministerie van binnenlandse zaken. Hij beloofde wel de wens te zullen bespreken met een aantal collega's, die daar ook mee te maken hebben. Meijers vroeg verder te bekijken of ook bij de overheid regelingen mogelijk zijn voor vervroegd met pensioen gaan van WSW-werk- nemers. Hij dacht hierbij aan de leeftijdsgroep tussen de 60 en 65 jaar. In verschillende bedrijfs takken zijn ook dergelijke rege lingen ingevoerd. Juist voor een gehandicapte kan werken op ou dere leeftijd extra zwaar zijn, zo betoogde de CDA-woordvoer- der. Van de kant van de Partij van de Arbeid werden ook enkele mo ties ingediend. Daarin werd on der andere gevraagd om bij het scheppen van arbeidsplaatsen scherper te letten op de maat schappelijke kansen en ont plooiingsmogelijkheden als ge volg van het werk. De PvdA wil verder een onderzoek naar klach ten op sociaal - en economisch gebied in een aantal WSW-werk- verbanden. AMSTERDAM (ANP) - De bezet ting van de Katholieke Theologi sche Hogeschool Amsterdam duurt voort. De 35 studenten, die thans het pand aan de Keizers gracht bezet houden, zijn van plan de bezetting te handhaven totdat het KTHA-bestuur met aanvaardbare voorstellen" komt. In een brief aan de hogeschoolraad. die gistermiddag was onderte kend door 53 studenten en twee docenten, wordt de raad ge vraagd van nu af een eigen per soneelsbeleid te gaan voeren Aanleiding tot brief en protest is het "vrijwillig"ontslag van dr.J Waldram als docent geschiedenis van de theologie vanwege diens voorgenomen huwelijk. Krach tens richtlijnen van de bisschop pen dient een priester-docent die gaat trouwen zijn functie neer te leggen De bezetters hebben ook positieve reacties gehad van buiten de ho geschool. ondermeer van de stu dentenpastores van de Vrije Uni versiteit en van de Universiteit van Amsterdam, van de Amster damse Sludentenecclesia en van de Kritische Gemeente IJmond. van de Landelijke vereniging van studenten aan katholieke in stellingen voor wetenschappelijk theologisch onderwijs en van de ASVA. Pepmiddelen- fabriekje SCHAESBERG (SP) - Bij een inval in een woning in de Zuidlimburgse plaats Schaesberg heeft de politie een clandestien fabriekje van pepmiddelen ontdekt. Drie mensen werden gearres teerd. Een van hen is vaker met de justitie in aanraking geweest, ondermeer voor het smokkelen van het pepmid del amfetamine naar Zweden. UTRECHT (SP) - Laat iedereen die een vrijwillige ziekenfondsver zekering heeft een premie naar draagkracht betalen. Over dit idee moet de ziekenfondsraad donderdag een uitspraak doen. Tot nu toe moet iedere vrijwillig verzekerde eenzelfde premie be talen, ongeacht het inkomen, terwijl ook voor echtgenoten en kinderen boven de zestien apart moet worden betaald. Het draag kracht-principe is een suggestie van een commissie uit de zieken fondsraad. Als de raad het advies overneemt, en als de staatssecre tarissen van volksgezondheid en sociale zaken snel een besluit nemen, kan de draag kracht-premie al per 1 januari 1979 worden ingevoerd. Hoewel er op dit moment verschil lende premie-reductieregelingen bestaan, zijn er toch verschillen de groepen ongehuwden en ge huwden - vooral met lage inko mens - die voor de verzekering meer dan 10 procent van hun verdiensten aan ziektekosten verzekering uitgaven. W achten op pleegkinderen duurt te lang DEN HAAG (SP) - Mensen, die een pleegkind willen, moeten daar veel te lang op wachten. Vooral de lange tgd. die een gezinson derzoek in beslag neemt, is on nodig frustrerend en pijnlijk, al dus het CD A-kamerlid mevr G.M.P. Cotnelissen Zij vraagt staatssecretaris mevr Haars van Justitie om de wacht tijd voor gezinsonderzoek te be korten. Protest tegen muntverkoop DEN HAAG (SP) - "Omdat in Rusland de mensenrechten op grove wijze worden geschon den". is door de Stichting voor Politieke Bewustwording en het Oud-strijders Legioen aan de raad van bestuur gevraagd de verkoop van Olympische munten te staken. De Olympische Spelen worden ïri 1980 in Moskou gehouden. Voor uitlopend daarop worden nu zil veren en gouden roebels (de Rus sische muntsoort) uitgegeven Uit advertenties is men gewaar geworden dat de Amro-bank de ze in Nederland wil gaan verko pen. De twee organisaties wijzen er bij hun verzoek op dat de An ti-apartheidbeweging Nederland acties heeft aangekondigd als de banken door zouden gaan met het verkopen van de Zuidafri- kaanse gouden Krugerrand. om dat in Zuid-Afrika de mensen rechten worden geschonden. De Stichting en de Oud-strijders willen niet via acties druk uitoe fenen op de Amro-bank. "Wat echter in Rusland gebeurd op het terrein van de schending van mensenrechten is ernstiger en gruwelijker" Het nieuwe voorstel houdt een in deling van de vrijwillig verzeker den in zes inkomensgroepen in Zij zouden voortaan per groep een bepaalde percentage premie moeten gaan betalen dat is geba seerd op het gemiddelde inkch men per groep. Donderdag stemt de ziekenfonds raad ook over de bezetting van een zetel in het presidium van de raad. Het gaat om om twee vak bondskandidaten, nu CNV'er De Graaf vanwege diens benoeming tot staatssecretarisafscheid heeft genomen. Het CNV vindt dat zij weereen kandidaat moet leveren, maar de FNV meent dat er uit hun gelederen een gegadigde moet komen. AMSTERDAM (ANP) - De 22-jan- ge Llovd Redam, die donderdag avond overleed nadat hij in de Bijlmer van de derde etage van het flatgebouw Koningshoef was gevallen, blijkt in doodsangst naar beneden te zijn gesprongen Dit heeft de recherche na een uit voerig onderzoek vastgesteld. In verband met Redams dood zijn vier personen aangehouden. Zij worden ervan verdacht de jongen in gijzeling te hebben gehouden Achtergrond vormde een uit de hand gelopen herolnetransactic tussen het slachtoffer en het echtpaar, dat voor 80.000 gulden twee pond heroine van Redam zou kopen. DEN HAAG (ANP) - In Den Haag wordt de komende zaterdag een demon stratie gehouden tegen uitbreiding van de UCN-fabriek in Almelo, zo hebben de veertig organisaties meegedeeld, die in maart van dit jaar een massa-demonstratie hielden in Almelo. Om een uur 's middags komt men bijeen op het Malieveld vanwaar men vertrekt naar het gebouw van UCN-Nederland. De organisaties willen het kabinet Van Agt onder druk zetten om meer aandacht te besteden aan de kamermotie van het CDA-lid Van Houwe- lingen. Hij eiste bij de kamerdebatten over de levering van verrijkt uranium aan Brazilië meer garanties voor vreedzaam gebruik daarvan Onder de organisatoren bevinden zich dertien energiecomitees. de PvdA, PPR, PSP, CPN, IKV. Pax Christi, de Vereniging Milieudefensie en de Actiegroep Strohalm. ROTTERDAM (ANP) - Ex-hoofd- mspecteur Kalma heeft zijn plicht als ambtenaar verzaakt door er niet voor te zorgen, dat hij met zijn collega's op goede voet bleef staan. Daarom was het twij felachtig of Kalma nog wel ge schikt was voor zijn functie van chef zeden- en kinderpolitie. Dit is de mening van mr. D. C. Vis sers, die gisteren namens de ge meente Rotterdam optrad tijdens behandeling van de zaak Kalma voor het ambtenarengerecht in de Maasstad. Zoals bekend is de ex-hoofdinspec- teur in beroep gegaan tegen de berisping die burgemeester Van der Louw hem heeft gegeven naar aanleiding van zijn optreden tijdens een demonstratie voor het Westduitse consulaat in Rotter dam op 27 oktober vorig jaar. Het verwijt is, dat Kalma. toen enkele demonstranten scheldwoorden naar de politie riepen, zich niet los heeft gemaakt uit de demon stratie, die plaats had op de be grafenisdag van drie leden van de Rote Armee Fraktion. Van der Louw vindt, dat "Kalma het recht op vrijheid van meningsuiting onvoldoende heeft getoetst aan de plichten die Kalma als poli tieman vrijwillig heeft aan vaard". Kalma meent, dat al zou hem enig verwijt gemaakt kunnen worden, de berisping elke juridische grondslag mist. Volgens zijn raadsman mr. H. Pennarts, is het begrip "plichtsverzuim" onvol doende in het ambtenarenregle ment omschreven, waardoor ambtenaren in een onzekere si tuatie verkeren. De burgemeester heeft, volgens Pennarts, het begrip plichtsver zuim "een geheel eigen inhoud gegeven en op onjuiste manier uitgelegd". Bovendien meent hij dat Van der Louw, gehandeld heeft in strijd met het verdrag van Rome. Daar om moet volgens de advocaat de berisping worden ingetrokken. Tijdens de zitting wees Kalma er nog eens op, dat de bewuste de monstratie, waarin hij had mee gelopen, tot doel had "uiting te geven aan gevoelens van onge rustheid over de positie van de rechtstaat in West-Duitsland" De vice-voorzitter van het amb tenarengerecht, mr. L. D. Hage- man, herinnerde eraan, dat bij een schietpartij met RAF-leden in Utrecht in september vorig jaar een politieman om het leven was gekomen. Mr. Hageman meende dat het niet erg verstan dig van Kalma was geweest om aan de bewuste demonstratie deel te nemen en dat hij door dit wel te doen, de woede van zijn collega's op de hals had gehaald. Zowel Kalma als mr. Pennarts we zen erop, dat er naar hun mening binnen het Rotterdamse politie korps een "politieke hetze" tegen Kalma was gevoerd. Volgens Kalma is dit proces al sinds 1973 aan de gang, hetgeen blijkt uit of ficiële politierapporten. Zo wer den Kalma belangrijke gegevens onthouden, die betrekking had den op de terroristenbestrijding en mocht hij bepaalde vergade ringen niet bijwonen. Volgens mr. Vissers heeft men met Kalma, na onder andere het stu ren van telegrammen (Bloemen- hove), het deelnemen aan de monstraties en het in de open baarheid brengen van het lande lijk meldingsformulier, al erg veel geduld gehad. Volgens hem is het steeds met een sisser afge lopen, maar betekende Kalma's optreden wel een verstoring van de dienst. "Kalma is op het ge bied van de vrijheid van me ningsuiting bezig geweest met grensverkenningen", zo meende mr. Vissers. Hij vond dat Kalma terecht was berispt en vroeg de rechter het beroep af te wijzen. Na de berisping van Van der Louw gaf de Haagse procureur-gene raal Van der Feltz, de burgemees ter destijds opdracht Kalma uit zijn functie te verwijderen. Hier op heeft Kalma ontslag gevraagd en gekregen. De uitspraak van het ambtenaren gerecht wordt bmnen drie weken verwacht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7