De meeste duiven nit Orleans zijn in zee terecht gekomen of in de Franse korenvelden Agressie en fraude in trein fors toegenomen PUBLIEK Criminaliteit groter dan cijfers aangeven FRANK OLDESMA HEEFT ZIJN EIGEN PLANTSOEN Drs. J. P. S. Fiselier in proefschrift PAGINA 4 VARIA DINSDAG 20 JUNI 1978 Noordwijker Frans Oldesma, al ver gevorderd op de basisschool, vond het maar een troep in dat gemeentelijk tuintje vlak voor zijn woonhuis in Duinzicht. Als de gemeentelijke plantsoenen dienst daar geen vinger naar uitsteekt ga ik zelf maar eens aan de slag, besloot hij. En zo deed Frans ook. Onkruid werd verwijderd, het lapje plantsoen gefatsoeneerd. En toen nog de aankleding. Frans besloot daarvoor de hoogste instantie aan te schrijven: de burgemeester. Of die maar zo vriendelijk wilde zijn voor wat plantjes te zorgen en dan zou Frans de rest wel regelen. Desnoods zou hij met zijn vriendjes in Noordwijk meer van die vergeten hoekjes onder handen Frans heeft zijn zin. Althans, de gemeentelijke plantsoenen dienst plaatste inmiddels de nodige plantjes. Met de compli menten van burgemeester Bonnike. De 11-jarige, zo heeft hij laten weten, houdt de vinger aan de pols. "Die prijs doet me helemaal niets", moppert Ted, "ik was liever in de achterhoede geëindigd en dan alle jongens veilig thuis. Door deze tegen slag ben ik het hele seizoen uitgeteld". Voorhout blijft tamelijk nuch ter onder de "slachting" "Van de 200 hebben we er toch nog zestig binnen. Dat is ruim dertig procent", rekent voorzitter Diemei voor. "Nog niet eens zo'n slechte score" De leden van de Noordwijkse postduivenvereniging Stormvogels hebben percen tueel gezien het minst te kla gen. Van de 400 in Orleans gelost worden er "slechts" 200 vermist. "Dat lijkt niet zo bar veel", zegt voorzitter Leo Glasbergen, "maar vergeet niet dat de duiven die wel zijn aangekomen voorlopig on bruikbaar zijn. De meeste kwamen uitgedroogd en plat op het hok aan. Het duurt maanden voordat die weer zijn opgepept. Voor de ko mende maanden staan een aantal zware vluchten op het programma. Daar zullen ze zeker niet aan mee kunnen doen" Wat de slecht afgelopen re tourvlucht Orleans de Ne derlandse duivenhouders kost, is moeilijk te schatten. "Het gaat om de sport" meent Sassenheimer Krom. "niet om de knikkers. Daar om valt er geen pijl te trekken op een eventueel schadebe drag. Het is wat de gek voor je duiven geeft. Ikzelf zou bij voorbeeld bepaalde duiven niet onder de paar honderd gulden per stuk willen verko pen. Kijk, als je zo gaat reke nen kom je al snel aan een paar ton. Maar een reële bere kening is dat niet". De klap is hard aangekomen voor de Nederlandse duiven- houders maar er zijn ook lichtpuntjes. Omdat het pas juni is, is men in staat nog wat jonge duiven te kweken die volgend jaar dan geschikt zijn voor de middenlange of korte afstand. Bovendien, veel er varen duivenhouders heb ben, uit tactische overwegin gen, dit weekeinde een paar snelle vliegers thuis gehou den. Veel duiven zijn tot op de bo dem van hun krachten moe ten gaan om vanuit Orleans weer thuis te komen. Tegen zat bijvoorbeeld de sterke te genwind en ze hebben een veel langer traject moeten af leggen dan de ruim 500 km die was aangegeven. Omdat het deze moegestreden dui ven voorlopig niet mogelijk zal zijn lang in de luchtte blij ven hopen veel duivenhou ders dat de bond nu beslist dat van een paar geplande wedstrijden de vliegafstand danig zal worden ingekort zodat de op de proef gestelde Orleansgangers tot meerdere eer en glorie van hun melker- stocht opnieuw in stelling kunnen worden gebracht. De jaarlijkse vlucht vanaf Or leans is eigenlijk een kracht meting van niks. Nog lang geen echte "klassieker" Of, zoals de Noordwijkse dui venmelkers plegen te zeggen, "ze kennen 't op d'r bad- schoentjes af' Dat het alle maal anders uitpakte met de wolken Nederlandse duiven die dit weekeinde het Franse luchtruim kozen, weten we inmiddels. Veruit de meeste van de 40.000 keerden niet op hun til terug. Zo goed als zeker is een deel daarvan in zee terecht geko men en zijn er duizenden, ge dwongen door het onver wacht gure weer, in de mans hoge Franse korenvelden ge stort, waar ze naar verwach ting een paar weken zullen blijven rondstappen om ver volgens ten prooi te vallen aan de grote oogstmachines. Gisteren werden aan de strakblauwe hemel nog wel wat vermoeide fladderaars waargenomen, maar dat handjevol heeft de stemming er onder de duivenhouders niet beter op kunnen maken. Alom wordt gesproken over een rampvlucht, bijna een herha ling van Orleans 1971. Hoe hard de klap is aangekomen mag blijken uit de vluchtre- sultaten van bijvoorbeeld wat verenigingen uit de Bollen streek. De leden van de "Luchtklievers" uit Lisse wa ren van de partij met 300 postduiven. Daar worstelden er zich uiteindelijk maar twintig van een weg door het noodweer. Voorzitter Jaap van Es spreekt dan ook over "de grootste klap die we tot nu toe te verwerken hebben gekregen". "We zouden binnenkort ons 45- jarig bestaan vieren", zegt hij, "maar ik denk niet dat veel leden zin hebben in een feestje. Er zijn er al die willen bedanken als lid. Wat wil je ook na zo'n enorme afknap per". Sassenheim is iets beter uit de strijd tevoorschijn ge it Ted van der Krogt uit Sassenheim. Samen met zijn broer Joop had hij er 25 in de race, vijf haalden de eindstreep. komen. Het percentage weg blijvers ligt bij "De Blauw- band" op 70 procent. Er wer den er 300 gelost. Voorzitter Piet Krom: "Er zijn veel leden onder die voor deze vlucht bijna alle beschikbare duiven hebben ingezet. Niet zo slim natuurlijk maar velen zien Orleans als een testwedstrijd waarin men aan de weet kan komen welke duiven wel en welke niet geschikt zijn voor de langere afstand. Niemand heeft daarbij met noodweer rekening gehouden. De be richten waren juist zo goed. Er wordt nu uiteraard flink gebaald" Bijvoorbeeld door de Sassen- heimse broers Joop en Ted v. d. Krogt, een geducht duo in duivenland. Joop zag er van de tien maar één terug en Ted vier van de vyftien. Een schrale troost was dat van de duiven die er wél doorkwa men er een een zeer snelle tijd maakte en dus in de prijzen valt. De gemeente Haarlemmermeer is voorstander van ski-onder- richt aan schooljeugd maar vindt niet dat daar ruimte voor moet worden ingeruimd binnen het bestaande leer plan. Aan dat standpunt ver andert niets nu in het in de Haarlemmermeer gelegen Hoofddorp een kunststof ski baan wordt aangelegd, de grootste van West-Europa. Volgens de heer Duynker, direc teur van de afdeling jeugd- en sportzaken Haarlemmermeer en tevens inspecteur voor de lichamelijke opvoeding wil de gemeente wel gaan bevorde ren dat de schooljeugd goed koper op de latten kan. In dit verband denkt hij aan het rond de tafel brengen van schoolbesturen en directie van de skibaan om de mogelijk heid te bezien de piste op de onrendabele uren (laat in de middag) te reserveren voor de schooljeugd. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. DEN HAAG - Nog dit jaar zal een speciale werkgroep aan minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) voorstellen doen om de groeiende agressie in het openbaar vervoer tegen te gaan. De werkgroep „Orde en veiligheid stads- en streekvervoer" die on- .langs is geïnstalleerd bestaat uit vertegenwoordigers van het streekvervoer, het stadsvervoer, de spoorwegrecherche en amb tenaren van het ministerie van verkeer en waterstaat. De werkgroep die ook regelmatig overleg zal plegen met de minis teries van justitie, binnenlandse zaken en erm, is ingesteld omdat Door Godfried Heiwig de agressie in bus, tram en trein de laatste jaren flink is toegeno men. Daar is de laatste tijd nog het vandalisme door voetbalsup porters bijgekomen. „Ook de uitingen van agressie zijn erger geworden. Het gaat niet al leen meer om niet willen betalen, maar ook om vernielingen, dief stal, inbraak, herrie schoppen, vervuiling, bedreiging en licha melijk geweld", zegt mr. T. ten Haaf, stafmedewerker van de ESO, een overkoepelende orga nisatie van nagenoeg alle streek- vervoerondernemingen, en te vens lid van de werkgroep. Mr. Ten Haaf noemt het al een ge weldige vooruitgang dat er sinds kort een signaleringssysteem in gebruik is waarbij alle busbedrij ven maandelijks een opgave doen van de misdadigheid in en rond de bus. Hierdoor krijgt niet alleen de ESO, maar ook de werkgroep een goed inzicht in wat er allemaal in het openbaar- vervoer wordt misdaan. Uit de cijfers blijkt dat zowel jeug digen als ouderen zich aan agres sie bezondigen. In de steden is er sprake van een grotere criminali teit dan op het platteland, waar de mensen elkaar nu eenmaal beter kennen. Uit angst om voor de ei gen, vertrouwde omgeving voor schut te gaan, zal men zich daar wel twee maal bedenken voordat men bijvoorbeeld geen kaartje- koopt. Politie Volgens mr. Ten Haaf zal de sa menwerking met de politie sterk moeten verbeteren. „Het is in fei te een communicatievraagstuk. Lang niet alle streekbussen heb ben al mobilofoon aan boord, zo dat het tijdig waarschuwen van de politie in afgelegen gebieden wel erg moeilijk wordt. Het is bij de politie geen onwil, dat wil ik met nadruk zeggen, maar on macht. Daarom is het absoluut noodzakelijk dat die mobilofoons er komen", aldus mr. Ten Haaf. In de werkgroep zal ook worden onderzocht of uitbreiding van het aantal controleurs de criminali teit in het openbaar vervoer zal verminderen. Mr. Ten Haaf: „Meer controle betekent automa tisch dat het openbaar vervoer meergeld zal gaan kosten. En dan is het nog maar de vraag of die kosten niet doorberekend zullen worden in het prijskaartje". Vernielingen in de trein. De uitingen van agressie zijn talrijker gewor den, het gaat allang niet meer om het niet willen betalen, maar om herrie- schoppen, bedreigingen, vernielingen. Ten Haaf: „Vroeger, toen er in elke bus en tram een conducteur zat was er minder agressie. De pas sagiers kregen minder de kans om niet te betalen of om vernie lingen aan te richten. Ik weet niet of we zullen voorstellen om op elke bus en tram weer een con ducteur aan te stellen. Het zal on getwijfeld een hoop geld kosten. Maar wanneer een chauffeur met direct lijfsgevaar moet rijden - en gelukkig is dat nog niet het geval - tja, dan is de prijs natuurlijk nie- t hoog genoeg". Intussen wachten maatschappijen met spanning op het antwoord van minister Tuijnman op het voorstel van de Partij van de Arbeid om de con ducteur in ere te herstellen. Vol gens de socialisten zouden er dan aanzienlijk minder mensen zwart reizen en vernielingen aanrich ten. Verlies De vervoersmaatschappijen verlie zen door het clandestien reizen per jaar ongeveer vijf procent aan inkomsten. De Leidse crimino- loog-psycholoog dr. A R. Hauber heeft vorig jaar in zijn proef schrift „Gedrag van mensen in beweging" berekend dat van de mensen die met het openbaar vervoer reizen, 22 procent in de afgelopen vijf jaar minstens eenmaal niet of te weinig voor een kaartje betalen. Zijn suggesties: gratis openbaar vervoer in de steden en op het platteland een heel andere ma nier van betalen. Elke reiziger moet volgens hem een kaart krij gen die hij voor en na de rit af stempelt in een computer. Een maal per jaar krijgt hij automa tisch de rekening thuis gestuurd. Als iemand dan zonder te stempe len langs de computer loopt, wordt hij „terechtgewezen" door een alarminstallatie. De werkgroep zegt dat het proef schriftvan dr. Hauber zorgvuldig zal worden bestudeerd. Duidelijk is in ieder geval dat het bestrijden van deze fraude en andere agres- sievormen in het openbaar ver voer enorme financiële conse quenties heeft. Veiligheid kost geld en het is op zijn zachtst ge zegd twijfelachtig of de regering aan de vooravond van een gigan tische bezuinigingsoperatie de buidel royaal wil opentrekken. NIJMEGEN (SP) - De criminaliteit is in werkelijkheid zeven tot acht maal groter dan de cijfers aan geven. Tot deze opmerkelijke conclusie komt de Nijmeegse criminoloog drs. J. P. S. Fiselier in zijn proef schrift over verborgen criminali teit, waarop hij donderdag pro moveert tot doctor in de rechts geleerdheid. Door Godfried Heiwig Fiselier is de eerste die op grote schaal een onderzoek heeft ge daan naar de werkelijke omvang van de misdadigheid in ons land. Jaarlijks geeft het centraal bu reau voor de statistiek een over zicht van het aantal misdrijven dat ter kennis van de politie is ge komen. Vorig jaar waren dat er 543.642. Maar dat cijfer geeft geen betrouwbaar beeld van de wer kelijke omvang van de criminali teit. Er zijn een heleboel misdrijven waarvan de politie niet op de hoogte is. Dat komt vooral door dat de „slachtoffers" er zelf geen aangifte van doen. Om achter hun aantal te komen hield drs. Jan Fiselier een grote enquete onder 10.000 Nederlan ders van 18 tot 75 jaar in 130 plaat sen met gemeentepolitie. Hij vroeg hen van eind 1973 tot me dio 1974 of ze in de afgelopen twee jaar het slachtoffer waren geweest van een misdrijf, varië rend van fietsendiefstal tot zwa re geweldpleging. Veertig procent antwoordde beves tigend. Via ingewikkelde reken en correctiemethoden kwam Fi selier tot wat hij noemt betrouw bare landelijke cijfers. De ruim 500.000 misdrijven van vo rig jaar vormen dus maar - Interkruis, Middkleine topje van de ijsberg. In werkelijkheid zouden er dus drie en een half tot vier miljoen zijn gepleegd. Een verontrustend ver schijnsel? „Nee", zegt Fiselier na drukkelijk. „Ik ben er niet van ge schrokken. Dit was te verwachten. La ten de mensen nou niet denken dat het aantal moorden ook 7 maal hoger is. Het aantal moorden in ons land schommelt al jaren rond de 120ÜÜ. "De grote hoeveelheid misdrijven En stel dat ze toch alles zullen on- die nu boven water zijn gekomen bestaat voor het overgrote deel uit kleine criminaliteit. Beledi gingen, kleine vernielingen (in de helft van de gevallen met een schade van nog geen 75 gulden), kruimeldiefstallen (waarbij ook in de helft van de gevallen de buit onder de 100 gulden was), sexuele delicten en kleine mis handelingen". Jan Fiselier vindt dat voorzichtig heid is geboden bij het doen van uitspraken over criminaliteit. Hij zegt: „Uit het onderzoek is geble ken dat de mensen die zeggen dat de criminaliteit de pan uitrijst, dat er te slap wordt opgetreden en die niets van een menswaardig gevangenissysteem willen we ten, nooit bang zijn om zelf eens het slachtoffer van criminaliteit- te worden". Het is volgens hem veel eerder een uiting van onvrede met de maat schappij, die dan nog wordt aan gewakkerd door veelal rechtse politici en andere belangheb benden. Men voelt zich bedreigd door de massaliteit van de sa menleving. Vaak is het ook per soonlijk ongenoegen. Dat rea geert men af op iets tastbaars zo als de misdadigheid en men- zegt dat die stijgende is. Terwijl dat volgens drs. Fiselier nog maar de vraag is. Een onderzoek van het ministerie van justitie enkele jaren geleden bracht aan het licht dat het aantal kleine ver grijpen (fietsendiefstallen, ver nielingen) al jaren constant blijft. Bovendien is de kans dat men slachtoffer van zware geweldple ging wordt, ontzettend klein. Geen aangifte De meeste misdrijven zijn zo licht dat de mensen ze niet aangeven. Fiselier. „De mensen vinden het de moeite niet waard. Een andere groep zegt: de politie kan er toch niets aan doen en zal er ook niets aan doen omdat ze wel wat an ders aan haar hoofd heeft". Een grotere aangiftebereidheid bij de bevolking biedt volgens de Nijmeegse criminoloog geen soelaas. „Stel dat iedereen maar alles aangeeft. Dan wordt de poli tietaak zwaarder en zal de politie strengere normen aanleggen. Bijvoorbeeld: diefstallen tot 500 gulden onderzoeken we niet- derzoeken, dan zal er minder op gehelderd worden.. Waf krijg je dan? De mensen raken gefru streerd en gaan het heft in eigen hand nemen. Ze zullen zelf de dader wel eens mores leren of ze pikken de eerste de beste fiets, omdat de hunne ook is gestolen. Met als gevolg een werkelijk stij gende criminaliteit" Preventie Fiselier zegt nadrukkelijk dat we het probleem van de criminaliteit ook niet moeten kleineren. „Voor de een is honderd gulden meer dan voor de ander. Ik geloof dat we meer aan preventie moeten doen. En dan bedoel ik niet dure alarminstallaties of het inscha kelen van nagenoeg oncontro leerbare beveiligingsdiensten. De mensen kunnen heel simpele maatregelen nemen. Als je ziet hoe zorgeloos men met zijn spul len omgaat, rijzen je de haren te berge. Een op de vijf auto's is niet afgesloten. Dan moet je ook niet verbaasd zijn dat er zoveel uit au to's wordt gestolen. Hetzelfde geldt voor fietsen. En huizen. De voorkant is meestal wel goed dicht, maar achter kan je er zo in. Inbrekers nemen altijd de makkelijkste weg. Als het er ook achter een beetje solide uit ziet gaan ze eerder je huis voorbij. Laten de mensen ook eens kijken of de sluiting van hun tas eigen lijk wel deugt. Heel eenvoudige voorzorgsmaatregelen kunnen vaak een boel ellende voorko- Fiselier vindt dat angst voor mis dadigheid, voor zover die echt bij de mensen bestaat, nooit weg te praten is. „Maar", zegt hij, ,je kunt het een beetje oplossen door goede preventie en door mensen een veilig gevoel te geven. Daar om is het belangrijk dat de politie meer tussen de burgers komt. De vriendelijke wijkagent die op straat loopt in plaats van in een auto scheurt en de mensen per megafoon toespreekt. De burgemeester van Arnhem heeft dat onlangs ook nog gezegd op het congres van de vereniging van Nederlandse gemeenten. Het is goed dat er meer mensen op aandringen. Gelukkig begint dat inzicht nu ook bij de politie door te breken. Heel langzaam, maar het gebeurt tenminste".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4