Sluiting Leidse vestiging Clos en Leembruggen? "EVENTUEEL NIEUWE ACTIES voor man Actief in vrije tijd Leeshonger goed merk baar in bibliotheek en Leidse boekhandel Iruiösljuis ê>lons NEM werd ontslagen van rechtsvervolging DINSDAG 20 JUNI 1978 LEIDEN Het bedrijfspand van Clos en Leembruggen aan de Langegracht Binnenstadsfol- der(l) Vorige week meldden we in deze rubriek de verschijning van een vierkleurenfolder over de omleidingen in de binnenstad in verband met de vernieuwing van de wal- muren en de riolering in de marktenroute. Bij die gele genheid spraken we onze verbazing uit over het feit, dat voor een folder 0,35 moest worden betaald. Uit nadere informatie, die we kregen uit het stadhuis, blijkt, dat die prijs alleen geldt voor winkels en be drijven, die deze folders in flinke aantallen willen heb ben om aan personeel en klanten uit te reiken. Elke burger kan een gratis exem plaar afhalen bij de informa tiebalie in de stadhuishal. Binnenstadsfol- der(2) De aanleiding om de kosten van de folder door te bereke nen aan de binnenstadsbe- drijven is gelegen in het vol gende feit. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de folder zou worden uitgege ven door de gemeente in sa menwerking met het Leids City Centrum (overkoepe lend orgaan Leidse midden- stad). Volgens de afdeling Voorlichting van de gemeen te heeft het LCC op het aller laatste ogenblik (de folder lag bijna op de persen bij de drukker) de samenwerking opgezegd. In gemeentekrin gen is men daarover nogal verbolgen: en vandaar de prijs van 0,35 per folder. Thema-avond In het Vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn 20a wordt van avond een themaavond ge houden over het onderwerp "Wel of geen kinderen". De bijeenkomst begint om acht uur en is voor iedere vrouw gratis toegankelijk. Titius-Bode-wet De Leidse Weer-en Sterrekun- dige kring houdt vanavond een lezingavond in de Oude Sterrewacht. Gerard Uiter- waal zal die avond spreken over de "Titius-Bode-wet". Aanvang 20 uur. Hengelsport(l) DVS viste de tweede wedstrijd in het Aarkanaal. De vangst was matig. De uitslag: 1. J. Moenen 27 st (2925 gr), 2. J. den Os 17 (3120), 3. F. Zand bergen 21 (2435), 4. J. Sinteur 16 (2555), 5. A. Staphorst 15 (2070), 6. P. Teske 15 (1875), 7. T. Hoppenbrouwer 15 (1735), 8. J. Korenhof 13 (1890), 9. J. Hengelsport(2) VOP'74 vist een competitie wedstrijd in het Aarkanaal. De uitslag was: 1. F. Veltman 16 (1810), 2. A. v.d. Meij 13 (1100), 3. A. Segijn 13 (71), 4. R.v.d. Zeeuw 7 (1180), 5. W. Blansjaar 9 (760), 6. M. Kerk vliet 11 (690), 7. F. Reijken 11 (580), 8. J. Kerkvliet 5 (400), 9. J.v.d. Kaay 2 (280), 10. H.v.Houten 3 (230). Hengelsport (3) VV "Zaalberg" viste de tweede wedstrijd met bootje in de Zijl. De uitslag was: 1. P. Heemerik 11 (1150), 2. R. Kop 4 (775), 3. G.v. Iterson 6 (725), 4. A. Bodijn 8 (840), 5. J.v.d. Waal 2 (275), 6. G.v.d. Vaart 8 (650), 7. J.Philippo 3 (500), 8. J. Gorlee 2 (450), 9. J. Beij 1 (70). Hengelsport (4) Viscollege HSV viste in de Rechtzijl met een mager re sultaat. De uitslag was: 1. Laterveer sr. 18 (2230), 2. P. Blok 12 (1255), 3. P. Wonder- gem 12 (1200), 4. K. Laterveer 7 (1200), 5. P. Bontje 10 (1150), 6. G. Bontje 4 (560), 7. J.v.d.Linden 3 (375), 8. F. Boot 3 (300), 9. J. Bontje 2 (275), 10. G. de Bruin 2 (225). Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repar, ren en ontwerpen van Uw si. raden. ...EIDEN - De directie van Clos en Leembruggen (Leithen Wol) zou van plan zijn, zo snel mogelijk, in ieder geval voor het einde van het jaar, de produktie over te hevelen naar Vee- nendaal. Bij het bedrijf, dat gevestigd is aan de Langegracht in Leiden werken nu nog 87 mensen. Voor 65 van hen zou de overplaatsing ontslag tot gevolg hebben. De overige personeelsleden kunnen mee naar Veenendaal of staan vlak voor hun pen sioen. Directeur Ph. A. Leembruggen wilde gistermiddag niets zeggen over de situatie bij Clos en Leem bruggen. Hij zei alleen "dat er iets aan de hand is" en dat het perso neel nog deze week zal worden ingelicht. Wethouder Van Aken zou vanmorgen een gesprek met de directie van Clos en Leem bruggen hebben over concentra tie in Veenendaal. Bij Clos en Leembruggen wordep handbreigarens en industriega rens gemaakt. Clos is nog een van de weinige textielbedrijven die Leiden rijk is. Het bedrijf bestaat al sinds 1766. Het textielbedrijf Krantz sloot ruim een jaar geleden haar poorten in Leiden. Hierdoor kwamen 97 mensen op straat te staan. Het lezen is de laatste jaren in Nederland steeds populairder geworden, zo populair zelfs dat je haast kan spreken van een modeverschijnsel. Sinds de Bibliotheekwet in 1975 van kracht is gegaan is er een ware run op de bibliotheken ont staan en ook de verkoop van boeken blijft een stijgende lijn vertonen. Uit een onlangs gehouden onder zoek van de stichting Speur werk betreffende het boek is gebleken dat wij het afgelopen jaar voor 600 miljoen gulden aan algemene boeken (dat wil zeggen dat encyclopedieën, school- en wetenschappelijke boekeu alsmede romantijd schriften niet zijn meegeteld) hebben gekocht, tegen 525 miljoen in 1976. Per hoofd van de bevolking is er voor ruim 43 gulden aan boeken uitgegeven, dat betekent dat er per hoofd van de bevolking 2,5 boek is gekocht (de gemiddelde prijs die men voor een boek betaalde was in 1977 namelijk 17 gulden en 45 cent. Gemiddeld ruim zeventien gul den voor een boek dus. is dat niet duur? De heer Breekveldt, directeur van het Nieuwe Boekhuis: "Nee hoor, wanneer je kijkt naar de algemene ten dens van de prijsstijgingen, dan vind ik dat het boek op een redelijke plaats staat. Blijkt ook wel uit het feit dat er steeds meer gekocht wordt, vooral door jongere mensen. Jeugdi ger publiek stat volgens mij dichter bij het boek, hebben er daarom ook meer geld voor over. Ik heb het meegemaakt dat hier iemand in de winkel kwam die graag een bepaald boek wilde kopen. Het was be paald geen goedkoop exem plaar, maar hij besloot toch maar om het te nemen. Bij het afrekenen zei hij: "dan moeten die nieuwe schoenen nog maar een paar maandjes wachten" De invloed van de televisie op de boekverkoop is volgens de heer Breekveldt tamelijk groot. "Wanneer bijvoorbeeld in het programma van Willem Duys is gesproken over een bepaald boek wordt er de volgende dag in de boekhandels veelvuldig naar gevraagd. Ook televisie series die zijn gebaseerd op een boek stimuleren natuurlijk de verkoop. Een rol die de televi sie min of meer heeft overge nomen van de film". Niet alleen de boekhandel profi teert van de steeds groter wor dende leeshonger van de Ne derlander, maar ook de biblio theken. Harry Giesen, adjunct directeur van de stichting Openbare Bibliotheek Leiden: "In de afgelopen vijfjaar is het aantkl boeken dat wordt uitge leend met maar liefst 50% ge stegen. Een enorme toename dus. Ik weet zeker dat die toe name nog groter had kunnen zijn als onze service met deze groei gelijke tred had gehou den. Doordat er in die vijf jaar totaal geen personeelsuitbrei ding heeft plaatsgehad kunnen we maar weinig aan dacht aan bezoekers besteden. Ik heb trouwens het idee dat er veel mensen zijn die nog niet goed weten waarvoor ze alle maal in een bibliotheek terecht kunnen. Velen denken datje er alleen romans kunt lenen en dan alleen als lid, maar dat is volstrekt niet waar. Ze kunnen bij bibliotheken ook voor een heleboel informatie terecht. Zo hebben we hier onder andere complete jaargangen van de Consumentengids liggen. Kan iedereen zomaar gebruik van maken, hoeven ze geen eens lid voor te zijn. Het gaat ons niet om het aantal leden maar om het feit dat er intensief gebruik van een bibliotheek wordt ge maakt". Is er sprake van een verschuiving op het gebied van populariteit van bepaalde boeken? Giesen: "De laatste tijd is er veel animo voor de zogenaamde non-fic- tion boeken, de zogenaamde zaakboeken dus". De heer De Zoeten, leraar Nederlands op het Stedelijk Gymnasium: "Tien jaar terug kon je leerlin gen met geen stok aan het lezen van Couperus krijgen. Tegen woordig is er echter juist van een "Couperus-revival" spra ke, een duidelijke invloed van de televisie dus". En tot slot de heer Pronk, hoofd van de (lage re) Koningin Juliana school: "Vlak na de oorlog is het ver schijnsel stripboek naar voren gekomen. Momenteel zijn stripboeken waanzinnig po pulair. Ergens een vorm van geestelijke luiheid. Een kind dat in Kuifje zit te lezen, Kuifje opeens "Au" ziet zeggen en hem vervolgens met een blauw oog op het plaatje ziet, hoeft op zo'n moment helemaal niet na te denken, zich in te beelden hoe dat eruit ziet. Vandaar dat wij proberen om het stripboek wat terug te dringen. Elke klas gaat bij ons een uur in de week naar de jeugdbibliotheek op de Plantage voor het bespreken en lenen van boeken. Naast de stripboeken verplichten wij ze echter om ook nog een boek mee te nemen zonder plaatjes. één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland haarlemmerstraat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 Ouders de Meerpaal nop; niet tevreden Plantage zat zonder stroom LEIDEN - Bewoners van de Plan tage hebben vanaf gistermiddag drie uur tot half tien 's avonds zonder stroom gezeten, terwijl De vier klassen uit het ook de verkeerslichtinstallaties noodgebouw Van de Meer- in die buurt gedurende die tijd paal krijgen sinds vanmor- buiten werking waren. Oorzaak gen [es n (fe aula's. was een uitgebrande huisaanslui ting waardoor de kabel bescha digd werd. Het energiebedrijf Rijnland moest een nieuw stuk kabel aanbrengen. LEIDEN - Op de openbare lagere school de Meerpaal aan het Broekplein is het nog steeds on rustig in de 'formaldehyde-zaak' De ouders, die afgelopen vrijdag hun kinderen hebben thuis ge houden, zijn bereid tot nieuwe harde acties. Dit bleek gister avond tijdens een vergadering waarbij 75 ouders aanwezig wa ren. Men was vrijwel unaniem van mening dat de kinderen eventueel weer een dag moeten 'spijbelen'. In een vandaag verstuurde brief aan wethouder Tesselaar wijzen de ouders op de mogelij kheid van een nieuwe actie. Ze willen dat de gemeente nog deze week met een oplossing komt voor de proble men, omdat de vorige week ge troffen noodmaatregelen in we zen niet acceptabel zijn. Zo is een klas ondergebracht in de aula van de katholieke school vlakbij de Meerpaal. Maar dat blijkt in de praktijk nogal wat moeilijkheden op te leveren, omdat de katholie ke school de aula 's middags zelf moet gebruiken. Bovendien komt nog een klas uit het houten noodgebouw van de Meerpaal in de problemen, namelijk die wel ke nu is ondergebracht in het lo kaal van de zesde klassers, die een werkweek hebben op Ame land. De zesde klas komt maan dag weer op school zodat de klas uit het noodgebouw dan weer moet wijken. Een van de ouders zei gisteravond dat nog twee schoollokalen van de protes tant-christelijke school en de ka tholieke school aan het Valken pad leeg staan. In de brief wordt aan de gemeente gevraagd te be kijken of de Meerpaal-leerlingen daar les kunnen krijgen. De ouders zouden graag zien dat Tesselaar - eventueel vergezeld van een of meer medewerkers - aanstaande maandagavond op school aan de ouders komt uit leggen hoe hij over de zaak denkt. Verder wordt in de brief geëist dat het houten noodgebouw in ieder geval aan het begin van het nieuwe schooljaar, 27 augustus, geheel formaldehyde-vrij is. Overigens zijn de ouders niet erg gelukkig met het optreden van wethouder Tesselaar. In de brief spreken ze hun ongenoegen uit over de "laatdunkende toon" die Tesselaar in zijn reacties heeft gebruikt. "Het is toch niet de schuld van de ouders dat het schoolgebouw niet deugt", aldus briefschrijvers. Veel kinderen met klachten LEIDEN - Zoals bekend heeft de GG&GD een enquête gehouden onder de ouders van de kinderen die het afgelopen schooljaar in het houten noodgebouw vn de openbare lagere school de Meer paal hebben gezeten en aldus wa ren blootgesteld aan de formal dehyde. Vanmorgen waren al 50 van de meer dan 100 enquê te-formulieren binnen. Uit deze eerste reacties valt af te leiden dat een groot deel van de kinderen klachten hebben of hadden over hun gezondheid. Slechts op 7 van de 50 formulieren stonden geen klachten vermeld. Op de andere 43 varieerden de klachten van lichte hinder- tot schadeklaeh- LEIDEN - Plaatsvervan gend kantonrechter mr. Oomen heeft de Neder landse Electrolasch- maatschappij (NEM) niet schuldig verklaard aan een bedrijfsongeval met dodelijke afloop en de Maatschappij ontslagen van alle rechtsvervol ging. Het ongeval deed zich op vijf januari 1977 voor in de fabriekshal aan de Vijf Meilaan. Eén van twee aan elkaar ge luste hijsbanden brak, waardoor een metalen pijp een werknemer trof. De officier van justitie, mevrouw Zomer, had 5000,- boete geëist tegen de NEM, omdat de hijs banden in onvoldoende staat van onderhoud dan wel te zwaar belast wa- Mr. Oomen achtte wel be wezen dat het bedrijf niet gezorgd had dat werd voldaan aan de voor schriften zoals neerge legd in het Veiligheids besluit voor fabrieken en werkplaatsen en in de Veiligheidswet, om on gevallen te voorkomen. De gebroken hijsband verkeerde volgens de verklaring van een tech nisch hoofdambtenaar van de Arbeidsinspectie in dusdanig slechte staat dat er niet meer mee ge werkt hoorde te worden. Bovendien waren de twee banden aan elkaar gelust op een manier die onverantwoordelijk is en waardoor ze op dat mo ment zwaarder belast waren dan een veilig ge bruik toelaat. De kantonrechter is echter van mening dat het be drijf geen schuld treft, omdat er in overleg met de ondernemingsraad een veiligheidsregle ment is opgesteld dat aan alle werknemers is uitge reikt, omdat het samen- lussen van twee banden op de manier zoals dat gebeurde niet is toege staan binnen het bedrijf, en de werknemers dat weten, en omdat altijd om nieuwe banden kan worden gevraagd als de gebruikte volgens de mensen die ermee wer ken niet meer betrouw baar zijn. In twijfelge vallen zijn de werkne mers bovendien ver plicht de chef te waar schuwen. Mr. Oomen meent daarom dat het bedrijf voldoende zorg heeft gedragen om onge vallen te voorkomen, en dat het geen schuld heeft aan het ongeval dat des ondanks gebeurde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3