LEIDSCH DAGBLAD Yan Agt: Vergunning voor uraniumexport naar Brazilië Kritische Egyptische ambassadeur geschorst Isolement vandaag Wiegel wil staking van ambtenaren verhinderen door een kort geding Ondanks motie-Van Houwelingen Irak gaat Koerden verhuizen DINSDAG 20 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35580 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CAIRO (AFP) - De Egyptische ambassadeur in Portugal, generaal Saad el Sjazli, is ge schorst, nadat hij gisteren felle kritiek had geuit op president Sadat. Volgens de ambassadeur was het huidige be wind in Cairo geen haar beter dan de voor malige dictaturen in Portugal en Spanje. "Het autocratische regime van Sadat ver bergt zich achter een facade van machteloze democratische instellingen. Sadat jaagt al zijn politieke tegenstanders de gevangenis in", aldus El Sjazli. Hij zei te verwachten dat hij zou worden ont slagen. In de avond schorste minister van buitenlandse zaken Mohammed Kamel hem in zijn functie. De generaal was stafchef van het Egyptische leger tijdens de oktoberoorlog van 1973 tegen Israël. Op 21 mei jl. kreeg president Sadat in een volksraadpleging de overweldigende steun van de kiezers voor maatregelen tegen de oppositie van links en rechts. In Egypte mag het leger zich niet met de poli tiek bezighouden. Deze regel heeft generaal Sjazli nu overtreden. Hij was van mei 1971 tot december 1973 legerstafschef. Hij leidde het uiterst geheime overleg met Syrische gene raals over de voorgenomen aanval op Israël. Tien dagen na het begin van de strijd trad echter een verkoeling tussen de stafchef en Sadat in. Sjazli corrigeerde de inlichtingen van het algemeen legerbevel: de Israëlische "doorbraak" betrof niet slechts drie afzon derlijke Israëlische tanks, maar een hele bri gade, waardoor de toestand zeer ernstig was. Generaal Sjazli stelde voor de troepen, tanks en artillerie uit de Sinaï terug te trekken om de golf Israëlische tanks tegen te houden die op weg waren naar Suez. De opperbevelheb ber van het leger, maarschalk Achmed Is mail, en president Sadat waren het echter niet met hem eens. Terwijl de eerste dacht dat een dergelijke actie het moreel van de troepen zou aantasten, vond het staatshoofd dat de voorgestelde terugtrekking zijn posi tie bij toekomstige politieke onderhandelin gen zou verzwakken. Twee maanden later werd generaal Sjazli die aanvankelijk op de nominatie stond opperbevelhebber te wor den, ambassadeur in Londen. Later verhuis de hij naar Lissabon. Volgens het Egyptische dagblad Al Achbar is Sjazli van zijn ambassadeursfunctie onthe ven omdat hij contact onderhoudt met het bewind van de Libische president Moeam- mar Ghaddafi. Het ministerie van buiten landse zaken in Cairo was van plan Sjazli te ontslaan, vooral nadat bekend werd dat Ghaddafi hem had gevraagd voor het Libi sche leger te komen werken, waar hij ruim het dubbele van zijn huidige salaris zou kun nen verdienen. Sjazli besloot toen "als een held" uit de diplomatieke dienst te treden en belegde een persconferentie om Sadats poli tiek te kritiseren, aldus Al Achbar. Duisternis in Stockholm? STOCKHOLM (AP) - Door in brekers zijn de sleutels ge stolen waarmee ongeveer 700 hoogspannings-transforma- torstations in Stockholm en het gebied daar omheen kun nen worden geopend, aldus is vandaag door de politie be kendgemaakt. Dit betekent dat die onbeken den de zaak in het duister kunnen zetten. De diefstal was zondag ge pleegd, in een districtskan toor van de energie-raad in zuid-Stockholm. Het enige "voordeel" is nog, al dus is verklaard, dat de onbe voegden niet weten welke sleutel waarop past. Maar onmiddellijk is men begon nen bepaalde veiligheids maatregelen te nemen om eventueel misbruik te verij delen. Vanmorgen heeft de regering de lang verwachte brief over deze zaak aan de Kamer openbaar ge maakt. Hoewel niet aan de wen sen van de Kamer kan worden voldaan, zegt de regering in de brief van oordeel te zijn dat de wel overeengekomen veilig heidsmaatregelen tezamen ge nomen in ieder geval recht doen aan de strekking van de motie en voldoende zekerheid bieden dat het aan Brazilië te leveren ver rijkt uranium niet zal worden ge bruikt voor andere dan vreedza- 'n Jeans? bij <^e+<^e zit 'ie goed! S Nieuwe Rijn 30 Leiden a Minder zonnig Zuid tot Zuidv Vannacht plaatselijk mistbanken en minimumtemperaturen ongeveer 8 graden. Maximumtemperaturen van 18 graden aan de kust tot omstreeks 22 graden in het binnenland. Opgemaakt om 11.15 uur. 21 JUNI Zon op: 5.20 uur; onder: 22.03 uur. Maan op: 22.19 uur; onder: 6.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.06 en 16.35 uur; laagwater te 0.26 en 12.49 uur. me doeleinden. De brief aan de Kamer is ondertekend door mi nister-president Van Agt en de ministers Van der Klaauw van buitenlandse zaken en Van Aar- denne van economische zaken De CDA-fractie in de Tweede Ka mer zal zich diepgaand beraden op de inhoud van de Urenco- brief, zo is vanmorgen officieel meegedeeld in een eerste reactie Teleurstelling Het CD A-kamerlid Van Houwelin gen zegt met teleurstelling ken nis te hebben genomen van de mededeling van de regering, dat de motie-Van Houwelingen, die met steun van WD, PvdA, D'66 en CDA in de Tweede Kamer werd aangenomen, niet is te rea liseren. Zoals bekend werd in deze motie de noodzaak van een regeling vast gelegd voor een plutonium-op- slagregeling, voordat verrijkt uranium aan Brazilië zou worden geleverd. In het nu aangekondig de overleg binnen de fractie zul len de CD A-kamerleden zich be raden over de door de regering aangevoerde argumenten af te wijken van de eerder genoemde duidelijke kameruitspraak. Van Houwelingen zegt te vertrouwen op een diepgaande en gewetens volle afweging van alle in het ge ding zijnde aspecten. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer vindt de Urenco-brief van het kabinet-Van Agt beslist on voldoende om met de voorgeno men levering van ven-ijkt ura nium aan Brazilië akkoord te gaan. Volgens het Pvd A-standpunt voegt de brief niets wezenlijks toe aan het akkoord van 13 januari jongstleden, dat toen door de Kamer als onvoldoende werd aangemerkt. De partners Engeland en de Bonds republiek hebben zich uiteinde lijk bereid verklaard bij de uit wisseling van de diplomatieke nota's, die de voorwaarden voor levering aan Brazilië vastleggen, een verklaring af te leggen, zo staat in de brief aan de Kamer In die verklaring wordt vastgesteld, dat de vier regeringen de tot standkoming van een pluto- niumopslagregiem, gebaseerd op de bepalingen van het statuut van het internationale atoombureau IAEA in Wenen, zullen bevorde ren en dat zij, indien een dergelijk systeem niet tijdig beschikbaar is, zich zullen zetten aan de op stelling van een ad hoe regiem en wel uiterlijk twee jaar voordat verrijkt uranium in Brazilië kan worden opgewerkt. De directeur van UCN-Nederland, prof. dr. M. Bogaardt, zei desge vraagd geen commentaar te heb ben op het standpunt van de brief van de regering. 4 weken lang )é;jLEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik beslis meteer de krant gratts. Naam Adres Woonplaats Want er is nu hyper-gemakke lijke manne-kledij, die uw vakantie-leven nog plezieriger maakt. Vlotte broeken van McGregor, gezellige truien, shirts met pit tige korte mouwen, stoere jacks en bekijk eens die boeiende sweaters van aangenaam ve lours. Stap binnen bij Veldhoven voor meer vrijheid in uw vakantie. GELDHOVEN MSHIONS Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 j^Oegstgeest^ Vakantiegangers in Drente kunnen zichzelf trakteren op heerlijke 'Drentse hollen', zoals blijkt uit dit reclamebord van Bakker Boverhof in HoogersmildeMaar wie de smaak van deze bollen kent, heeft deze reclame niet nodig. "Gepikt" worden ze dan toch wel Zeven maanden voor bedreiging directeur van Endegeest (Van c r verslaggevers) DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering is bereid exportvergunningen voor levering van verrijkt uranium aan Brazilië te verstrekken. Dit hoewel de overeengekomen voor waarden voor die levering niet de zekerheid bieden dat de motie-Van Houwelingen naar de letter kan worden uitgevoerd. In deze begin dit jaar door de Tweede Kamer aanvaarde motie wordt geëist dat er een waterdicht systeem van garanties tegen misbruik van het te leveren uranium is opgezet alvorens dit kernmateriaal naar Brazilië wordt verscheept. LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanochtend de 22-jarige Leidse leerling-verpleegkundige Evert B. veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. De verpleegkundige had in de nacht van 13 op 14 maart de directeur van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest dokter G. Mojet be dreigd met een luchtdrukpistool. Hij wilde op die manier aandacht vragen voor de naar zijn mening laakbare toestanden die zouden heersen in het psychiatrisch zie kenhuis. De officier van justitie zag in de actie van de jongeman een duidelijke poging tot gijze ling. De Haagse rechtbank von niste overeenkomstig de eis van de officier. De raadsvrouwe van Evert B., mej. 'mr. J. C. A. Raval, verklaarde vanochtend dat zij tegen de uit spraak van de rechtbank in be roep is gegaan bij het Gerechts hof in Den Haag. Zij acht een po ging tot gijzeling niet bewezen. Teenslippers India Tuinkaarsen Manau-meubelen India-kleding Mand- en Rietwerk CORRY HAGOORT DOEZASTRAAT 14 BEIROET (AFP) - De Iraakse auto riteiten zijn begonnen met het verhuizen van de Koerden vanuit het grensgebied met Iran naar een gebied twintig kilometer landinwaarts. Dit schrijft het blad "the Arab world" dat in Bei roet verschijnt. Het blad citeert westerse diplomatieke bronnen. De operatie betreft een 30.000 Koerden die langs de grens met Iran wonen. Irak wil het contact tussen hen en de Koerden in Iran bemoeilijken. Bovendien wil men de mobiliteit van de Koerdi sche rebellen in de bergen dwarsbomen. Volgens het blad volgt de actie na onderhandelin gen tussen de Iraakse en Iraanse autoriteiten. Argentinië laat vakbonds mensen vrij BUENOS AIRES (Reuter) - De Ar gentijnse president generaal Jor ge Videla heeft opdracht gegeven 14 vakbondsmensen vrij te laten. Dc zaken van een aantal anderen zullen nader worden bekeken. Dit heeft aartsbisschop Antonio Plaza bekendgemaakt. De aartsbisschop heeft gisteren een gesprek gehad met Videla over de gevangen vakbondsleden. Tientallen vakbondsleden zitten nog in gevangenissen. STAFCHEF - De Oegandese staatsleider Idi Amin heeft ge neraal Joesoef Gowon benoemd als stafchef vn de Oegandese strijdkrachten, zo heeft ra dio-Kampala vandaag bekend gemaakt. De radio meldde niets over het lot van de voormalige stafchef, Isaac Loemago. Twee maanden geleden werd hij ontslagen. Hij is waarschijnlijk slachtoffer geworden van de grote zuive ringscampagne die Amin op touw heeft gezet. De Israëlische regering denkt nog altijd meer tijd te hebben dan zij in werkelijkheid heeft. Dat kan rampzalig blijken voor het hele Midden-Oosten en voor Israël zelf in de eerste plaats. Het ontbreekt de politieke beleidvoerders in Je ruzalem aan realiteitszin. Men ziet onvoldoende in dat politieke economische en militaire accen ten binnen het conflictgebied structureel ten gunste van de Arabische landen zijn verlegd. De grootste schade wordt aangericht door premier Begin zelf, wiens starheid Israël steeds meer in een richting van politiek isolement dreigt te duwen. Het geduld van de Verenigde Staten duurt niet eindeloos en de pro-Israëllobby in het Congres en de Amerikaanse publieke opninie vertonen al bressen genoeg. Het antwoord van het Israëlische kabinet op de vragen van Was hington naar de toekomst van de bezette gebieden, is vaag en biedt geen perspectieven .Over vijf jaar eens onderhandelen over de uit eindelijke status van Jordaanoe- ver en Gazastrook, is natuurlijk geen vooruitzicht, waarop men de Arabische landen intussen aan de tafel krijgt voor een vredesak koord. Gelukkig wordt een groeiend aan tal Israëli's verontrusd door Be- gin's onbewegelijkheid en blijft die onrust niet tot de oppositie in het parlement beperkt. Minister Weizman (defensie) verzette zich fel tegen Begin's antwoord van de lege dop en ook het ongenoegen bij de kleine Hervormingspartij die het kabinet van de rechts-ortho- doxe Likoed van Begin schraagt wordt steeds meer manifest. Het is de vraag of de regering-Begin de huidige storm kan overleven Voor de levensvatbaarheid van de toch al kwakkelende vredesini tiatieven zou moeten worden ge hoopt op een spoedig opstappen van Begin. Als dat niet gebeurt, zal Sadats indrukwekkende vre- desgebaar definitief tot de histo rie gaan behoren en zal het kleine Israel heel alleen de weg moeten gaan die doodloopt in een woes tijn van kommernis en isolement Komende vrijdag gaan in een aan tal grote steden verschillende vi tale overheidsdiensten plat. Dat is meer een gebaar om al vast te protesteren tegen de op handen zijnde bezuinigingsmaatregelen van het kabinet-Van Agt. Een schot voor de boeg, om eens het beeldspraak-rijke jargon van de vakbonden te bezigen. Er is na tuurlijk niets tegen dat de ambte- narenorganisaties opkomen voor de belangen van hun leden. Inte gendeeldaarvoor zijn ze opge richt. Maar het is wel verstandig om het juiste moment te kiezen voor het uitdragen van zijn pro test of verontwaardiging. De ambtenaren komen rijkelijk vroeg met hun acties en hun enige overweging zou kunnen zijn dat het kabinet rijkelijk laat is. Mis schien is dat ook wel onvermijde lijk, wanneer premiers heils plannen aankondigen, maar de collega-ministers onderling over dat heil heel verschillend blijken te oordelen. De ambtenaren gaan voorbarig de straat op. Zij hebben de stok zien liggen en menen dat ze al ge slagen zijn. Bij de publieke opinie zullen ze met hun "demonstratie ve werkonderbrekingen" waar schijnlijk niet bijster vee\ sympa thie losmaken. De mening is ste vig verankerd dat de ambtenaren met al hun emolumenten en hun bestaanszekerheid een bevoor rechte groep in de samenleving zijn. Laten ze ons meer dan tot nu toe met argumenten overtuigen dat het niet het geval is, en dat het om misverstanden gaat. Het zou natuurlijk kunnen zijn dat de ambtenarenbonden die argu menten niet in huis hebben en het daarom met de welbekende harde acties proberen. Zoveel te kwalij ker. Hokje a Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. DEN HAAG (GPD) - Minister Wie gel (binnenlandse zaken) over weegt een kort geding tegen de ambtenarenbonden, die hun le den vrijdag willen laten staken. Deskundigen op het ministerie van binnenlandse zaken bestuderen de mogelijkheid om met een kort geding de staking te verhinderen, aldus een woordvoerder van het ministerie aan het eind van de morgen. Voor vrijdag is een staking uitge schreven in Amsterdam, Rotter dam en mogelijk ook Utrecht en Groningen. Er wordt dan geen vuil opgehaald, het openbaar vervoer zal niet werken en de post wordt niet bezorgd. De ambtenaren in Amster dam en Rotterdam gaan ko mende vrijdag staken. Maandag is er een demon stratie in Den Haag, waar voor extra treinen worden ingezet en de bonden de reis kosten vergoeden. In Rot terdam kunnen de ambtena ren er vrij voor krijgen, mits "de normale werkzaamhe den gewoon doorgaan". In Leiden hebben districtsver tegenwoordigers van de ABVA een gesprek gehad met wethouder Van Aken (personeelsbeleid) over ko mende maandag. De wet houder zal dit ter sprake brengen in de B en W verga dering. PAGINA 7 EG offert leeuwerikken op voor andere vogels PAGINA 13 Jan Poortvliet mag inmid dels wel de ontdekking van het wereldtournooi worden genoemd. De jonge PSV-spe- ler wordt er zelf niet heet of koud van. Over de toekom stige tegenstander van Oran je, Italië zegt hij "We moeten ons niet laten intimideren, gewoon ons eigen spelletje spelen". Dick Nanninga is door de FIFA voor een wedstrijd ge schorst. De Uruqueese scheidsrechter Barretto vernam van de Groninger de woorden "stomme scheids rechter". PAGINA 9

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1