"Eerst standpunt over omstreden onderzoeken kantonrechter Raad wil twee ondersteuningsinstituten Bezwaren tegen bestemmingsplan Noord OLD-TIMERS IN GROENOORDHAL Duivenleeduit de hand gelopen hobby DINSDAG 20 JUNI 1978 PAGINA 15 LEIDEN - De werkgroep "wonen" van het wijkcollectief plan Noord zal enkele bezwaarschriften in dienen tegen het ontwerp-be- stemmingsplan voor Noord. Dit plan, dat globaal aangeeft waarlangs zaken als woning bouw, verkeer, onderwijs en re creatie zich in de komende jaren zullen ontwikkelen, bevat vol gens de werkgroep nog steeds een aantal knelpunten die al bij de inspraakronde naar voren kwamen maar niet zijn overge nomen. Zo bestaan er met name nog grote bezwaren tegen de zo genaamde wijzigingsgebiedjes. Op deze gebiedjes komen voor namelijk "slechte" en "matige" panden voor. De gemeente krijgt volgens het ontwerp-bestem- mingsplan de bevoegdheid om, in overleg met de buurtbewo ners, aan deze gebiedjes een an- dere bestemming te geven, bij voorbeeld openbaar groen. Van de kant van de gemeente heeft men inmiddels al wel, overeen komstig de wens van de bewo ners, de mogelijke bestemming openbaar groen, inplaats van een extra buurtvoorziening, op de plaats van de kleuterschool "de Rondedans" laten vallen. Ook de wijzigingsbevoegdheid voor de Marnixstraat is vervallen omdat inmiddels besloten is dat daar vervangende .nieuwbouw zal plaats vinden. Een aantal bewo ners die in andere wijzigingsge biedjes wonen willen echter ook zekerheid hebben of ze daar kun nen blijven wonen. Bezwaren zullen er verder komen tegen de voorgenomen vestiging van de brandweer in de gebou wen van de Leidse Apparatenfa- briek en tegen de bestemming van de Sophiastraat als buurtont- sluitingsstraat. De werkgroep "wonen" heeft in een brief aan B en W al eerder bezwaar gemaakt tegen de ver wachte toekomstige ontwikke lingen in Noorderkwartier die gebaseerd zijn op de bevolkings cijfers uit de jaren 1970-1975. In een commentaar op deze brief zeggen gemeenteambtenaren en vertegenwoordigers van de Na tionale Woningraad dat aan de daling van het inwonertal in Noorderkwartier, volgens meer recente cijfers uit de jaren 1976 en 1977, nog geen eind lijkt geko men. Volgens deze cijfers zou wel de vergrijzing tot stilstand zijn gekomen en neemt de groep tus sen 0 en 12 jaar niet verder af. De groei van de groep alleenstaan den zet ook in de laatste jaren door. De werkgroep meent dat voor een juist beeld de cijfers vergeleken zouden moeten worden met de cijfers voor het gehele land of met de cijfers voor de gehele gemeen te Leiden. Dan zou misschien blijken dat sommige ontwikke lingen in Noord gelijke tred heb ben gehouden met ontwikkelin gen op gemeentelijk of landelijk niveau. Zo is over het gehele land het percentage 65-plussers de laatste jaren gestegen, terwijl ook het percentage alleenstaanden toeneemt als gevolg van zowel de vergrijzing van de Nederlandse bevolking als van de toename van het aantal jonge mensen dat sa menwoont (deze worden ook tot alleenstaanden gerekend). Mis schien is er in Leiden-Noord dus wel niets bijzonders aan de hand, of althans minder dan in het be stemmingsplan wordt gesugge reerd, aldus de werkgroep. Het ontwerp-bestemmingsplan zal vanaf maandag 20 juni ter visie worden gelegd. In de periode tus sen ter visie legging en de behan deling in de gemeenteraad kan nog inspraak plaats vinden over zakèn van wat meer onderge schikt belang. Diegenen die be zwaar hebben tegen detailpunten kunnen in die periode een be zwaarschrift indienen. LEIDS RECOMBINANT-ONDERZOEK IN DE KNEL LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universi teit zal zo spoedig mogelijk met voorstellen komen om de universiteitsraad een standpunt te ontlokken over het omstreden recombinant-DNA onderzoek (erfelijkheids- onderzoek). Tussentijds zal er geen aanvraag voor dit soort onderzoek worden gehonoreerd. LEIDEN - Een omgewaaide boom in het Rapenburg. Het is de tweede boom die vorige week, aan gemoedigd door een straffe wind, in het Rapenburg terecht kwam. Voor de brandweer bleek er weinig te redden aan: de bomen waren beide tot aan de wortels toe verrot. Vol gens de gemeentelijke Plantsoe nendienst kan die verrotting ont staan zijn door de vernieuwing van de walmuren van het Rapenburg die enkele jaren geleden plaatshad. De Plantsoenendienst stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de bomensterfteIntussen worden de andere bomen aan het Rapenburg, die in 1946 werden geplantnauw lettend in het oog gehouden Dit zegde prof. dr. D.J. Kuenen rector magnificus van de univer siteit, gisteravond toe tijdens een vergadering van de universiteits raad. Hij kwam daarmee tege moet aan de wens van het bui tenuniversitaire raadslid drs. Cees van Kuijen om eerst als uni versiteitsraad een standpunt in te nemen alvorens dit soort onder zoeken te laten beginnen. Van Kuijen had eerder schriftelijke vragen gesteld over een verkla ring die het college van bestuur had ondertekend voor een combinant-DNA onderzoek het Interuniversitair Instituut voor Radiopathologie en Stra- lenbescherming in Leiden. Het college is verantwoordelijk voor de gebouwen van dit instituut en had z'n goedkeuring gehecht aan dit onderzoek. Daarbij was het afgegaan op adviezen van de lan delijke Commissie belast met het toezicht op Genetische Manipu latie. Van Kuijen vroeg zich af waarom de universiteitsraad hier niet over gepolst was. Prof. Kuenen zei namens het college van be stuur dat het hier een beheer staak betreft en daarover hoeft de raad niet gepolst te worden. Hij zei verder dat het college in sep tember met een nota wilde ko men op grond waarvan dan een beleid zou kunnen worden uitge- Andere opzet computerproject van Leidse universiteit LEIDEN - Het tot nog toe mislukte Universitair Informatiesysteem Leiden (UIL), een groot opgezet automatiseringsproject van de Leidse universiteit, zal op een be scheidener manier worden voortgezet. Voor 1987 en 1979 is een aanvullende begroting ge maakt van in totaal f2.400.000 voor de aanschaffing en huur van centrale computerapparatuur. De universiteitsraad ging daar gisteravond mee akkoord, hoe wel er wel twijfels bleven bestaan over de vraag of het project nu kleinschaliger zal worden opge zet. Over het project werd onlangs in een rapport van het onderzoeks bureau H. F. Sherwood Asso ciates een vernietigend oordeel uitgesproken. Het was te preten tieus, er waren teveel organisato rische moeilijkheden om het project te doen slagen, er zou ge werkt moeten worden met kleine computers in plaats van met één centrale computer. Tot nu toe is er ongeveer 3 miljoen gulden in het project gestoken. Drs. Koornstró van het college van bestuur zegde gisteravond toe dat de gevolgen van het automa tiseringsproject voor het perso neel van de universiteit zorgvul dig in acht zullen worden geno men. Hij zei dit op vragen van het raadslid Sonneveld, die wilde weten wat de personele conse quenties zijn van de nieuwe opzet van het UIL-project. stippeld rond de besluitvorming over recombinant-DNA onder zoek. Tussentijds wilde hij wel de mogelijkheid openlaten om dit soort onderzoeken in de laagste gevarenklasse in Leiden van start te laten gaan. Van Kuijen was het hiermee echter oneens. "De raad moet eerst heel nadrukkelijk vaststellen wie waar verant woordelijkheid heeft voor dit soort onderzoek", zei hij. Na een korte schorsing kwam het college hem vervolgens tegemoet In de knel Door deze gang van zaken is een recombinant-DNA onderzoek van de Leidse biochemicus prof. dr. L. Bosch enigszins in de knel gekomen. De hoogleraar wilde met dit onderzoek, waarbij ge werkt wordt met een plantevirus, zo spoedig mogelijk aan de slag, zo verklaarde hij vanochtend. "Het lijkt mij duidelijk dat we nu moeten wachten", zei hij. Prof. Bosch zei verder dat hij wel begrip kon opbrengen voor het standpunt dat "de maatschappij recht heeft op een duidelijke uit leg van de wetenschapper over dit soort onderzoek". Maar aan de andere kant vindt hij dat er niet "nodeloos over gekletst moet worden" Als zijn onderzoek pas in septem ber zou kunnen starten, is dat volgens de hoogleraar een groot nadeel omdat een van zijn be langrijkste medewerkers dan naar de Verenigde Staten ver trekt. 'Het klimaat voor dit type onder zoek is in ons land ongunstig. In het buitenland komt men ons meer tegemoet", aldus de hoogle raar. Overigens zei hij dat er aan zijn onderzoek "oneindig veel minder gevaren" kleven dan aan soortgelijk onderzoek waarbij met ziekteverwekkende virussen wordt gewerkt. Bij het recombinant-DNA onder zoek wordt er "geknutseld" met stukjes erfelijkheidsmateriaal (DNA) en bacteriën, waardoor nieuwe stukjes DNA kunnen worden gemaakt, die genen van hogere organismen bevatten. Dat kan van groot belang zijn voor bijv. het kankeronderzoek. Kriti sche wetenschappers menen dat er bij dit onderzoek gevaarlijke bacteriën kunnen vrijkomen. De Commissie belast met het toe zicht op Genetische Manipulatie heeft echter onlangs vastgesteld dat de risico's verbonden aan dit onderzoek worden overschat. LEIDEN - Een suggestie van het Leidse college van B en W om bij de huisvesting van studenten in de binnenstad voorrang te geven aan studenten die geen auto be zitten, is gisteren door gemeente raadsleden zwaar aangevallen. VVD-er Wessels noemde het idee "gewoonweg grof' en CDA- raadslid Ham sprak van "een be lachelijke zaak" Het college ventileerde het idee in een reactie op het structuurplan voor de binnenstad. Daarin zeg gen b en w gezien de beperkte stallingsmogelijkheden voor au- Bij huisvesting Autoloze student voorrang to's in de binnenstad: "Juist de categorie studenten moet gelet op hun leeftijd over het algemeen in staat worden geacht zich fiet send door de binnenstad te ver plaatsen". Overigens voegen B en W daar on middellijk aan toe dat men deze zaak nog nader moet uitwerken. In reactie op de kritiek van de raadsleden zei wethouder Waal gisteren dat men in overleg met studentenhuisvesting wil streven naar een beleid waarbij studen ten zonder auto in de eerste plaats in de binnenstad gehuisvest moe ten worden en studenten met een auto op plaatsen buiten het cen trum. Zijn hobby was wat uit de hand gelopen. In een hok hield hij ongeveer 240 duiven. Het hok werd niet op tijd schoonge maakt en er waren niet ge noeg zitstokken voor al de duiven. Ze zaten dan ook in hun eigen mest op de grond en konden niet vliegen omdat hun vleugels van de uitwerp selen aan elkaar kleefden. In zijn huis had hij nog een aan tal dozen staan met duiven, die daarin helemaal geen ruimte en geen licht hadden. Hij had zelf meteen erkend dat het op deze manier niet ging, was al begonnen met het bouwen van een nieuw hok, maar had dat door ziekte niet afkunnen maken. Na het be zoek van de politie had hij beloofd het grootste gedeelte van de duiven op te zullen ruimen en het nieuwe hok af te maken. Gisteren stond hij voor de kan tonrechter. Hij had op veertig na al zijn duiven door ver stikking om het leven laten brengen, de veertig die over zijn in het nieuwe hok onder gebracht en de oude hokken gesloopt. Breeduit bracht de officier van justitie alle in het proces-verbaal opgesomde kwalijkheden. Een treurige zaak", noemde hij het. Toen het op het punt kwam van de duiven die in dozen zaten, moest de duivenhouder toch wat kwijt. "Dat waren ge vonden duiven, die werden door de politie zelf bij me ge bracht. Die moest ik dan min stens vier weken houden. Ik heb nog een gouden speld ge kregen toen ik veertig jaar ac tief was bij de postduivenver eniging. Ik zorgde altijd voor de gevonden duivenMaar nu neem ik ze niet meer aan, de politie moet zelf maar zien." De officier had een boete van f 600,- waarvan de helft voor waardelijk, geeist. Rechter Van Eijke deed er honderd gulden af en bepaalde de boe te op f 500,- waarvan f 300,- voorwaardelijk met een proeftijdvan twee jaar.V .dJi had een snelheidsovertreding begaan in september vorig jaar. De schikking die hij kreeg thuisgestuurd had hij best willen betalen ware het niet dat hij volgens die schik king in oktober moest betalen voor een overtreding in no vember begaan. Vanwege die fout wilde hij op de één of an dere manier reagerenal wist hij nog niet hoe. Het werd een verschijning voor de kanton rechter omdat hij wat al te lang had gewacht met zijn reactie. Maar nu hij er toch was, wilde hij ook wel even kwijt dat hij het niet erg vriendelijk van de politie had. gevonden om hem vierhonder meter binnen de bebouwde kom, terwijl hij met een snel heid van twintig kilometer reed, aan te houden. Toen hij de bebouwde kom inkwam had hij echter bijna 70 kilome ter gereden, en de rechter zag dus geen enkele reden om hem niet de geëiste boete van- 55,-, subsidiair drie dagen hechte nis, op te leggen. "Is er een lange wachtlijst voor subsi diair?", informeerde v.d. H. bij rechter De Koning. Die moest hem teleurstellen. "U kunt de straf pas uitzitten bij niet betalen of verhaal. Als u niet betaalt worden dus eerst al uw bezittingen verkocht,en als die bij elkaar geen f 55,- opbrengen mag u de rest uit zitten." "Jammer, ik wou ook wel eens met die kant van de maatschappij kennismaken" MARGA WUIS LEIDEN - In de Groenoordhal wordt zaterdag een automobiel show gehouden van oude Franse wagens. Ruim honderd autobe zitters uit heel Nederland komen naar Leiden om hun old-timers tentoon te stellen. De oudste au tomobiel op de show is er een uit 1910, de jongste is twintig jaar oud. De show, die wordt georga niseerd door Traction Avant Ne derland in samenwerking met de stichting Tour Start, begint om tien uur. In de loop van de dag wordt onder meer een concours d'elegance gehouden, waarbij een groot aan tal deelnemers in aangepaste kledij verschijnt. Ook zijn er di verse automobielverenigingen aanwezig met informatie over hun activiteiten. Verder worden miniatuurauto's tentoongesteld en zijn er autoboeken te koop. Vanaf 16.30 maakt een 40-tal oude automobielen een ritje door de binnenstad en Zuid-West De ka ravaan zal ook Oegstgeest aan doen. Op diverse plaatsen spelen muziekkorpsen. Dit is een van de oude automo bielen die zaterdag in de Groenoordhal te zien zijn. Het is een Citroen Legére uit 1954, eigendom van de Leidse pianoleraar Frans Kraaneveld die nog dagelijks in deze wagen rondrijdt. Voor sociaal-cultureel werk in Leiden LEIDEN - Zoals het er nu naar uit ziet krijgt het sociaal-cultureel werk in Leiden de beschikking ADVERTENTIE Oude school- en studieboeken zijn geld waard; nieuwe hoeven niet duur te zijn. Bij de Slegte verkoop je de studieboeken die je niet meer nodig hebt (indien niet ouder dan zo'n 2 jaar) en koop je wat je 't volgend studiejaar hebben moet (voor zover rradig). Afrekenen gaat kontant en wat je koopt neem je teen mee. Dóén, nog voor je met vakantie gaat. cf> Dat bespaart je tijd én geld. De Slegte is een goeie voor studieboeken. over twee ondersteunings-insti- tuten. Die conclusie valt op te maken uit de discussies in de gemeenteraad over de reorgani satie van het sociaal-culturele gebeuren (o.m. club- en buurt huiswerk) als onderdeel van de sector welzijn. Die discussie vond eerder in de raad plaats op 5 juni, werd gisteravond vervolgd en zal vanavond hoogstwaar schijnlijk in een definitief vat worden gegoten. Tijdens de eerste discussie hadden de WD, het CDA en in mindere mate de PvdA wethouder Tesse- laar (voorzitter van de werkgroep die de reorganisatie voorbereidt) al laten weten veel te voelen voor alternatief B van het B en W- voorstel. Zo wil de WD dat er een werkgroep wordt ingesteld die probeert de samenwerking tussen de twee tussenorganen, Leidse Jeugd Actie en Welzijns- raad, te bevorderen. Zo'n werk groep zou een gemeenschappe lijke huisvesting moeten zoeken en tenslotte vóór 1 maart 1980 een evaluatierapport uitbrengen over de mogelijke integratie van LJA en Welzijnsraad tot één onder steuningsinstituut. Soortgelijke trekken vertoonde het CDA- amendement, terwijl de PvdA bij monde van het raadslid Höppe- ner zich wat aarzelend had opge steld en nog geen definitief standpunt wilde innemen. Gisteravond lieten de PSP en het GPV de werkgroep ook weten vóór de voorlopige instelling van twee ondersteuningsinstituten te zijn. De PPR liet ook al via een amendement weten voor één in stituut te kiezen en de LJA per 1 juni 1979 op te heffen. Een insti tuut dat zowel wijks- als stadsge- richt zou moeten ondersteunen. Tussen de bedrijven door diende Bleijie (CDA) gisteravond nog een voorstel in om de sector wel zijn voorlopig te splitsen in vier sectoren, te weten onderwijs, sport, zorg en sociaal-cultureel werk in plaats van daar definitief voor te kiezen. Met de reorganisa tie van de Schouwburg moest men volgens VVD-er Wessels zeer omzichtig te werk gaan. Het conflict tussen K en O en de Schouwburg moest niet op het spits worden gedreven. Beide partijen zouden volgens Wessels water bij de wijn moeten doen bij een nauwere samenwerking. In zijn antwoord op de eerste in spraakronde zei Tesselaar zich aangesproken te voelen door de persoonlijke opmerkingen die diverse mensen zich hadden la ten ontvallen. Hij had mede daardoor afstand van zijn eigen voorstellen kunnen nemen maar was daardoor niet tot de slotsom gekomen dat het beter zou zijn om toch twee ondersteuningsin stituten in het leven te roepen. Tesselaar zei vol te houden dat aan de onduidelijkheid in de sociaal- culturele sector een eind ge maakt moest worden. Hij raadde derhalve zowel het amendement van de WD als die van de PvdA ten sterkste af. De kritiek van de wethouder was er op gericht dat een analyse van de nadelen van de vorming van één instituut ontbraken. Dat één instituut te groot zou zijn om het sociaal-cul turele veld helemaal te kunnen bestrijken vond hij onzin. "Het instituut", aldus de wethouder, "zou uit nog geen twintig man bestaan, terwijl vele groeperin gen nu niet weten waar ze terecht kunnen: of bij de LJA, of bij de Welzijnsraad." Hij bleef erbij dat samenwerking tussen twee orga nen die beiden met het particu lier, maatschappelijk initiatief bezig waren een noodzaak was Tenslotte noemde hij het pand Breestraat 117 als gezamenlijk onderkomen voor het toekomsti ge instituut. ADVERTENTIE Wie wint de tijdrit? Doe gratis mee met de Peek Cloppenburg wedstrijd en voorspel de winnaar van de tijdrit van de de Tour de France. Deelnameformuliercn bij P&C in de Breestraat verkrijgbaar. Er zijn modebonnen van f100,- te verdienen! Peek Cloppenburg: op modegebied een straatlengte voor.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15