Belgische regeringscrisis ten einde, maar voor hoelang? Tumult in Knessethom Israëlische reactie Rode Brigades mogelijk deze week gevonnist EG offert leeuwerik om andere vogels te redden Namen Zuidkoreaanse omkoopaffaire in VS DINSDAG 20 JUNI 1978 BUITENLAND PAGINA BRUSSEL (Reuter/DPA) - De regeringscri sis van vijf dagen in België is gisteren geëindigd toen de vier politieke partijen die het kabinet vormden een compromis bereikten over besnoeiingen in de over heidsuitgaven en stappen in de richting van de gewestelijke autonomie. Koning Boudewijn wees de ontslagaan vraag van premier Leo Tindemans for meel van de hand. Tindemans had zijn ontslag vorige week aangeboden na on enigheid met de socialistische partij. Nadat gisteren overeenstemming over het compromissenpakket was bereikt, zei premier Tindemans op een persconferen tie: "De crisis was ernstig. Na maanden onderhandelen over ons crisisbestrij- dingsplan was er geen overeenstem ming." De coalitie heeft nu volgens hem haar steun gegeven aan zijn plan de regering speciale bevoegdheden te geven voor het be snoeien van de overheidsuitgaven zonder goedkeuring door het parlement, om het begrotingstekort van 65 miljard frank te verminderen. Van zijn kant stemt Tindemans in met het vaststellen van een tijdschema voor stap- pen in de richting van beperkt zelfbestuur voor 's lands drie cultuurgebieden, als daar zijn Vlaanderen, Wallonië en de Brusselse agglomeratie. De socialisten hadden de premier verweten dat hij talmde ten aanzien van het regiop lan. Dit heeft de opzet de taalstrijd tussen de Nederlands- en Franstalige Belgen stoom af te blazen. Tindemans verklaarde dat het werk aan het plan - hoeksteen van het beleid van zijn eenjarige coalitie - was vertraagd vanwe ge de gebeurtenissen in Zaïre en de trage vordering met betrekking tot de tenuit voerlegging van het bezuinigingsplan voor het verkleinen van het begrotingste kort. Kenners van het binnenlandse politieke le ven van België verwachten dat er in het kamerdebat over het gewestelijk-inde- lingsplan na het zomerreces opnieuw hef tig zal toegaan en zich wellicht weer een regeringscrisis zal voordoen. JERUZALEM (SP) - Het antwoord van de regering-Begin op de Amerikaanse vragen over de toekomstige status van de bezette gebieden na vijfjaar autonomie is in Israël met veel tumult ontvangen. Na een bijna zes uur durend debat heeft de Knesseth gisteravond met 59 stemmen voor, 37 tegen bij tien onthoudingen, onder wie vice-premier Jadin en nog zeven andere DASH-leden, de regeringsverklaring aanvaard. Een tegenvoorstel van de oppositionele Arbeiderspartij, dat voornamelijk op territoriale Compromissen was ge baseerd, werd met 31 stemmen voor, 59 tegen, bij zes onthoudingen verworpen. VERVIERS DPAIAFP- Enekele speciale eenheden van de Belgische politie hebben gisteren met geweld een einde gemaakt aan de muiterij die was uitgebroken onder de gedetineerden in de gevangenis van Verviers. Een zegsman van de politie verklaarde dat bij de actie enkele gevangenen gewond zijn geraakt. De muiterij begon toen enkele gevangenen een bewaker overmeesterden. Met zijn sleutelbos maakten zij de deur van hun eigen celen die van enkele belendende cellen open. Zij stichtten vervolgens brand en vluchtten onder dekking daarvan het dak op (Zie foto). De muiters eisten later betere hygiënische omstandigheden in de cellen, betere beloning voor het werk dat zij verrichten en televisietoestellen om de wereldkampioenschappen voetbal te kunnen zien Het politieke debat in de Knesseth over het regeringsbesluit is in aanwezigheid van president Na- von bepaald niet ongestoord verlopen. Minister van buiten landse zaken Dajan verklaarde dat de meerderheid van de Israë lische regering zich niet wil ver plichten na vijf jaar autonomie over de souvereiniteitskwestie te beslissen. Israël wil nu ook niet vastleggen dat er na die periode van vijfjaar over de permanente status van de bezette westelijke Jordaanoever WciZIYlcin en de Gaza-strook zal worden ge sproken, zoals de Verenigde Sta ten eigenlijk hadden verlangd Voor deze Israëlische regering vormt de administratieve auto nomie het kader voor de perma nente status van de bezette ge bieden. De regering-Begin ziet in haar autonomie-plan dan ook geen tijdelijke regeling, die au tomatisch vijf jaar na het begin ten einde loopt. "Hopelijk zal niemand om veranderingen in de verhouding vragen. Wij hopen en verwachten dat de autonomie dé oplossing voor joden en Arabie ren op de westelijke Jordaanoe ver en in de Gaza-strook vormt. Ik denk dat er niets beters is", al dus minister Dajan gisteren in Jeruzalem. Het autonomie-voorstel is volgens Dajan de "volledige en bevredi gende vervulling" van de begin selen van de befaamde resolutie 242 van de Veiligheidsraad. seling in shirts met het opschrift "beter vrede dan het grote Israël" op de voorste rij van de publieke tribune te verschijnen. Zij wer den onmiddellijk door Knesseth- wachters afgevoerd, waarop in de vergaderzaal minutenlang met veel kabaal een heftige discussie over de toelaatbaarheid van deze vredesdemonstratie werd ge voerd.Tengevolge van het rege ringsbesluit zal de "vrede nu"-beweging het aftreden van premier Begin eisen. In een ver klaring stelt de vredesbeweging dat dit besluit een zware slag voor het vredesproces is, "en wij zul len onze duizenden activisten en aanhangers oproepen de strijd aan te binden om tot een veran dering van het besluit te komen" proces tegen terroristen van de Rode Brigades in Turijn spoedde gisteren naar het einde met lof van de beklaag den voor de moord op Aldo Moroen de mededeling dat de terroristenaanslagen bedoeld zijn om een burgeroorlog te ontketenen. In Turijn staan 46 leden van de Rode Brigades terecht, van wie er 15 een leidende rol zouden hebben gespeeld. Zij zitten sinds 1974 in voorar rest. Hoewel verdedigd door van rechtswege toegewezen ad vocaten, zetten de 15 hoofd- beklaagden een punt achter hun zaak met het indienen van een 16 bladzijden tellende verklaring die door vier hun ner werd voorgelezen. "Wij hebben ons nooit hoeven te verdedigen", aldus de ver klaring. "Alles wat de com munistische organisatie van de Rode Brigades waarvan wij lid zijn, ten laste is gelegd, is voor ons een eerbewijs" De beklaagden worden roof overvallen, ontvoeringen en moorden tot aan 1974 ten laste gelegd, maar niet de moord op Aldo Moro. Over deze moord op 16 maart van dit jaar stond in de ver klaring dat de kwaliteit van het "verzet" er grotelijks door was verbeterd en de Rode Brigades er door "op de drempel van een ware en juis te massale revolutionaire be weging" waren gebracht. In het slotpleidooi van het openbaar ministerie op 2 juni eiste de officier van justitie Luigi Moschella gevangenis straffen van vijftien jaar en boetes voor de hoofdbe- klaagden. In Turijn werd het mogelijk geacht dat nog deze week vonnis wordt gewezen in de zaak. Chili draait landhervorming stukje terug SANTIAGO (AFP) - De militaire regering van Chili heeft gisteren bij decreet de wettelijke regelin gen ingetrokken voor onteige ning van gronden terwille van de landhervorming. Volgens waar nemers is het nu mogelijk dat particulieren de gronden terug kopen die de afgelopen jaren zijn onteigend in het kader van de landhervorming, waarmee de christendemocratische president Eduardo Frei in 1967 een begin maakte. Volgens officiële statistieken zijn in elf jaar bijna tien miljoen hecta ren onteigend. De gronden van rond 5000 grootgrondbezitters zijn onder 100.000 boerengezin nen verdeeld. De landhervor ming heeft meer dan 500 miljoen dollar gekost. De onteigeningen zijn direct gestaakt na de militai re staatsgreep van 1973. Wel heb ben de militaire autoriteiten sindsdien nog eigendomsrechten toegekend aan 35.000 boerenge zinnen die al op onteigende gronden woonden. Bisschop Francisco de Boija Va- lenzuela, voorzitter van de Chi leense bisschoppenconferentie, heeft gisteren gezegd dat de si tuatie van de mensenrechten in Chili de laatste tijd "aanmerke lijk is verbeterd". De Chileense kerk keert zich niet tegen de re gering omdat ze geen politieke partij is, maar de bescherming van de mens tot taak heeft, aldus de bisschop die in Argentinië verblijft voor de voorbereiding van de Latijns-Amerikaanse bis schoppenconferentie. Teruggeroepen HONGKONG (UPI) - Vietnam heeft gisteren alle personeelsle den van zijn drie consulaten in China teruggeroepen en Peking de schuld gegeven van "een ver dere verslechtering van de on derlinge betrekkingen". Na de te rugkeer van het consulair perso neel in Koenming, Nanking en Kanton is de ambassade in Pe king de enige post die Vietnam nog heeft in China Radio-Hanoi meldde dat China "onlangs" de sluiting van de drie consulaten had gelast. ATLETIEK - Rosemarie Acker- mann, de Oostduitse wereldre cordhoudster hoogspringen met 2,00 meter, heeft in Potsdam voor het eerst na haar enkeloperatie in januari, weer een wedstrijd ge sprongen. De Oostduitse begon meteen goed. Zij won met 1,94 meter. Rosi Ackermann verde digt eind augustus/begin sep tember haar Europese kam pioenschap in Praag. In de stampvolle Knesseth baarde de komst van minister Weizman veel opzien, nadat hij eerder had aangekondigd het debat uit pro test tegen de lijn-Begin/Dajan te zullen boycotten. Minister Weiz man kwam als enige demonstra tief een kwartier na het begin van de zitting binnen, terwijl zijn po litieke tegenspeler Dajan het woord voerde. Weizman heeft de zitting halverwege verlaten en dus ook niet aan de stemming over de regeringsverklaring deelgenomen. De Israëlische mi nister van defensie was zondag het enige kabinetslid dat uit drukkelijk tegen het Israëlische regeringsantwoord aan Washing ton stemde. Het regeringsbesluit leidt volgens hem tot een impasse bij de onderhandelingen en maakt versterking van de Israëli sche strijdkrachten noodzake lijk. Na afloop van de kabinetsvergade ring zei Weizman dat hij de vol gende oorlog gaat voorbereiden en van nu af aan geen vredeson derhandelingen meer zal voeren. Hij wil zich nu weer helemaal op zijn werk op het terrein van zijn ministerie concentreren en de grote politiek voorlopig zoveel mogelijk links laten liggen. Een twintigtal aanhangers van de ''vrede nu"-beweging zorgde in de Knesseth voor enige op schudding, door tijdens de toe spraak van minister Daian plot- LONDEN (SP) - Om andere vogels te redden, wordt de leeuwerik deze week waarschijnlijk opgeofferd. Dat is de prijs om een ak koord te bereiken over Eu ropese richtlijnen voor vogelbescherming. Acht van de negen EG-landen zullen naar verwachting toegeven aan de eis van Frankrijk dat de twee miljoen Franse jagers op leeuwerikken mogen schieten. Die vogels wor den voornamelijk voor de sport gedood, maar ook wel om ze later op te eten. De EG-richtlijnen, gedeeltelijk het resultaat van een golf van ver ontwaardiging in heel Europa over de slachting die elk jaar wordt aangericht onder zangvo gels in Frankrijk en Italië, zullen het aantal soorten waarop mag worden geschoten met ongeveer de helft verminderen. Wrede me thodes om de vogels te vangen of te doden, zoals netten en lijm stokken, zijn dan verboden. De EG-landen zijn al overeenge komen om de meeste zangvogels te beschermen, maar Frankrijk heeft aldoor het recht verdedigd om de jacht op twee soorten open te houden: de leeuwerik en de gors, een watervogel. De Fransen vinden dat er voor die vogels hoogstens een verkoop-verbod moet komen nadat ze zijn ge dood. Dat is de beste manier om alle vogels te beschermen, zo hebben de Franse onderhande laars de laatste anderhalf jaar Westduitse diplomaat gewond bij schietpartij BERLIJN (Reuter) - Tijdens een schietpartij gisteren m Oost-Ber- lijn is een Westduitse diplomaat, lid van de Westduitse permanente vertegenwoordiging m Oost- Berlijn, gewond geraakt. Volgens het Oostduitse persbureauging het om een schietpartij tussen een deserteur uit het Sovjetrussische leger en de Oostduitse politie. Ooggetuigen meldden dat een man in een Russisch legeruniform in het wilde weg met een machine geweer begon te schieten nadat het busje, dat hij bestuurde tegen een verkeerslicht was gevlogen (foto). De politie,die de man achtervolgde beantwoordde het schieten. De soldaat zou gewond zijn geraakt en door een ambulance van het Russische leger zijn opgehaald. De Westduitse diplomaat werd ge wond terwijl hij in zijn auto voor een kruising stond te wachten. Ook minstens drie voetgangers raakten gewond. De diplomaat is overgebracht naar een ziekenhuis in Oost-Berlijn. Hij verkeert niet m levensgevaar. volgehouden. Maar andere dele gaties beschouwen dat als een ontwijkend argument, omdat immers maar heel weinig dode zangvogels worden verkocht. De Britten zijn vooral boos omdat zij, in een poging om met de Fransen een compromis te berei ken, afstand hebben gedaan van het recht om ongeveer de helft van de Engelse wilde vogelsoor ten te verkopen. Daarmee heeft Engeland zijn standpunt aan zienlijk veranderd, omdat het net als de meeste andere delegaties vond dat als een vogel wettig kon worden doodgeschoten, het dier ook wettig kon worden verkocht. Om de andere vogelbescher mingsmaatregelen te redden, zijn acht EG-landen bereid om Frankrijk de leeuwerik maar te laten, als de gors tenminste ge spaard blijft. Die minder beken de vogel lijkt erg op andere, zeld zamer bruine vogels, waardoor het gevaar bestaat dat die per vergissing worden doodgescho ten. Als Fransen toch op de gors mogen blijven schieten, vraagt Italië misschien hetzelfde recht. ONGELUK IN WESTDUITSE CHEMISCHE FABRIEK DUISBURG (DPA) - Minstens 10 mensen zijn gisteren naar een ziekenhuis overgebracht met beschadigingen aan hun luchtwegen nadat bij een on geluk in een chemisch bedrijf in Duisburg een wolk van het giftige zwaveldioxide in de lucht terecht was gekomen. Het ongeluk gebeurde bij het opstarten van een installatie voor zwavelzuur. Doordat het praktisch windstil was bleef de wolk urenlang hangen bo ven een deel van Duisburg. Gedurende verscheidene uren was niet bekend of de ont snapte wolk uit zwaveldioxi de dan wel uit het vrij onge vaarlijke zwavelwaterstof be stond. Volgens deskundigen had het ongeluk ernstiger ge volgen gehad als de wolk dicht bij de grond was ont snapt, in plaats van zoals nu het geval was, door de 80 me ter hoge schoorsteen van het bedrijf. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) Huto «dras: S v p. In bJoldattar» Invulkn! NIET INVULLEN Postcode Clientnr. Wi|knummer Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording r voor hetniet tijdig arriveren van kranten op i kantieadres WASHINGTON (Reuter) - De commissie voor ethiek van de Amerikaanse Senaat heeft giste ren een interim-rapport gepubli ceerd over het onderzoek naar de omkooppogingen van de Zuid koreaanse miljonair Tongsun Park. Het rapport noemt negen namen van congresleden die in het onderzoek betrokken zijn, maar slechts in één geval, dat van wijlen senator John McClellan (Democraat en voorzitter van de Senaatscommissie voor de toe wijzingen) was duidelijk sprake van onwettig handelen omdat een bijdrage van duizend dollar van Park aan McClellan niet was aangemeld. Parks genereuze gif ten waren bedoeld om de stem ming in het congres ten gunste van de regering in Seoel te beïn vloeden. De andere genoemde senatoren zijn: Birch Bayh (Democraat, Indiana), Spark Matsunaga (Dem. Hawaii), ex-senator Stuart Symington (Dem., Missouri), wijlen Hubert Humphrey (Dem., Minnesota), wijlen Joseph Mon- toya (Dem., Nieuw Mexico), John Tower (Republikein, Texas), Harry Byrd (Onafh. Virginia) en Jack Miller (Rep. Iowa). Commissievoorzitter Adlai Ste venson zei dat de gegevens ter beschikking zijn gesteld aan hel ministerie van justitie Hij sloot niet uit dat het tot strafvervolging van de nog in leven zijnde be trokkenen zal komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13