Enzo Bearzot: "Rossi is een tweede Müller Zwartkruis: Aanval is ons wap9 Nationaliteit doelman Peru in discussie Mythevorming nu al aan de gang Sterk deelnemersveld TE AN-tennistoernooi DINSDAG 20 JUNI 1978 SPORT PAGINA 11 BUENOS AIRES - Rustdag in Argentinië, het is de stilte voor de storm, nog steeds is geen team zeker van een finaleplaats, het afwegén van de kansen in volle gang. Gemor in het Braziliaanse kamp, coach Coutinho vindt het maar matig dat zijn formatie eerst morgenmiddag tegen de lastige en fysiek sterke Polen moet optornen - waarbij slechts een magere zege realiseerbaar lijkt - ter wijl dan 's avonds Argentinië exact weet hoeveel keer het tegen het nu wel uitgebluste Peru dient te scoren om via het doelsaldo naar de finale te reiken. Over bevoordelen gesproken: aan vankelijk was het echt de bedoeling dat de matches in elke groep gelijk tijdig zouden beginnen, maar ja, de gastheer is hier koning in plaats van de gast. en het moet gezegd, er heerst hier zeker geen anti-Neder landse stemming. Als Oranje ooit in de finale tegen Brazilië zou moeten uitkomen zon dag in River Plate, dan wordt het een thuiswedstrijd voor de Happel Zwartkruis-formatie. Want, zeggen ze hier, als die Cup dan niet in Ar gentinië kan blijven, laat hem dan in hemelsnaam maar naar Europa verscheept worden en niet in han den vallen van aartsrivaal Brazilië, "because we don't like them, you know", sport lijkt nog steeds niet verbroederend te werken, helaas. Wonderlijk overigens die jubel in de Argentijnse kranten over Ne- derland-Duitsland, de beste wed strijd van het toernooi, kraaien de krantekoppen paginabreed uit, een match om nooit meer te vergeten. Maar duidelijk is hier sprake van een misverstand, Nederland- Duitsland was de meest spectacu laire match van het toernooi, het mooiste voetbal speelde nochtans het dappere Frankrijk indertijd te gen Argentinië, ondanks de tegen werking van die Zwitsere malloot Dubach, die nadien zelfs niet meer als grensrechter mocht functione ren, het kwaad was toen echter al geschied. Vreemd Een vreemd toernooi, dit WK'78, de laatste grote sterren doofden snel. Rivelino, eens het Braziliaanse wonderkind, mokt in stilte op de reservebank, het ontbreken van echt nieuw talent heeft de onder linge verschillen gering gemaakt, zoals het er nu voorstaat kan Oranje de finale halen via twee zeges (Oos tenrijk en Iran), drie gelijke spelen (Peru, West-Duitsland en eventueel morgen Italië) en één nederlaag (Schotland) Zo is het WK-toernooi '78 een toer nooi van de collectiviteit, waarin de creativiteit helaas verstikt is. Welke nieuweling kan nu nog echt furore maken? Wellicht alleen Paolo Ros si, weliswaar topscorer in de Ita liaanse eredivisie, maar binnen het wereldvoetbal een onbekende grootheid; pas vorig jaar november speelde hij voor het eerst in de na tionale selectie En nu., nu wordt hij gepresenteerd als een nieuw wonderkind, is onge twijfeld het duurste wonderkind ooit in het rijk van koning voetbal geboren. Eens was hij eigendom van Juventus en uitgeleend aan Lanerossi Vicenza. De beide partij en hadden vrede met de situatie, tot de kleine Paolo Rossi zich ging ontpoppen als een super-spits, en toen rees de vraag, van wie hij nu eigenlijk wel was. Een arbitragecommissie hakte de knoop door, de beide clubs moch ten onder couvert een bod uitbren gen. Juventus krabbelde twee miljoen dollar op een kladje, Vicen za zes miljoen dollar. De conse quentie voor de hoogste bieder was het overmaken van de helft van dat bedrag aan rivaal Juventus, zo be paalde de commissie tenslotte. Over koehandel gesproken. Paolo Rossie werd ook redelijk wij zer van de transactie. In het luxe trainingskamp van de Azurri, op geslagen in de Hindu Club, even buiten Buenos Aires, schudt hij het hoofd als de financiën ter sprake komen, hij zal wel zien straks als hij terug is. En het moet gezegd met de doelpunten tegen Frankrijk, Hon garije en Oostenrijk zal zijn markt waarde toch nog weer verder stij gen. Freud De mythevorming is al aan de gang, Paolo Rossi, dat is niet zomaar ie mand, dat is een geleerde, die leest op de persconferenties de werken van Freud, en hij gaat trouwen met een studente psychologie Azurri-coach Enzo Bearzot werpt warme blikken in de richting van zijn vedette. "Rossi", zegt hij, "kan uitgroeien tot de beste spits van de wereld, hij is pas 21 en kijk, hoe makkelijk hij scoort, hoe instinctief hij het doel weet te vinden, net als Gerd Müller indertijd". Maar anderen zeggen weer dat Bearzot overdrijft, weet die man veel, die is ooit trainer geweest van een derde divisie-clubje en werd zelfs daar na zes maanden al de laan uitgestuurd. Klom later binnen de nationale voetbalbond langzaam naar de top. Wij hebben gewoon geen goede trainers, zeggen ze in Italië en het gerucht doet de ronde dat Bearzot Paolo Rossi: nieuwste wonderkind in het rijk van Koning Voetbal BUENOS AIRES - Nog één dag en de voetbaloorlog tussen Brazilië en Argentinië breekt uit. Wie komt er uit groep 1 tevoorschijn als finalist? Argentinië, dat met een op papier niet zo sterke tegenstander als Peru dientaf te rekenen of Brazilië, dat het tegen de veel sterkere Polen dient op te nemen. Het is wellicht aardig om te weten dat de Braziliaanse voetbalbond plannen heeft om liefst drie protesten in te dienen bij de Fifa. In de eerste plaats het moment van spelen tegen de Polen. De Brazilianen achten het een groot onrecht dat de concurrent pas dan in actie komt wanneer die aan de hand van de uitslag van Polen-Braziliè kan uitmaken hoeveel doelpunten er gemaakt, respectievelijk voorkomen dienen te worden tegen Peru om op basis van een beter doelsaldo de finale in het River Plate stadion te mogen voetballen. Maar er is meer, dat de Brazilianen dwars zit. De Peruaanse doelman Quiroga, die woonachtig in Rosario, een Argentijn zou zijn. Hoezeer ligt het niet voor de hand dat een "Argentijnse" doelman, die om wat voor redenen uitkomt voor Peru, zijn landgenoten de helpende hand toe steekt, door bijvoorbeeld per ongeluk over een bal heen te duiken. De derde grief van de Brazilianen vormt het feit dat een immense Argen tijnse massa de spelers uit 's werelds grootste koffieland met toeters, autoclaxons en nog veel meer lawaai tot zes uur 's morgens uit hun slaap houdt in Rosario. Inmiddels echter heeft Argentinië twee maatregelen aangekondigd indien de Brazilianen hun protestplannen tot uitvoer zouden brengen. Eveneens twee protesten. Eén tegen het feit dat de Franse arbiter Wurtz, die morgen de wedstrijd Peru-Argentinië leidt zich recentelijk twee maanden ophield in Brazilië, waar hij zich onder het mom van docent op kosten van de Braziliaanse voetbalbond al die tijd liet verwennen. Het andere protest richt zich tegen het feit dat de Chileense arbiter Juan Silvango de wedstrijd Brazilië-Polen fluit, een Zuidamerikaan, aldus de Argentijnen, die best eens omgekocht zou kunnen zijn door Brazilië en de Polen een extra handje zou kunnen tegenwerken. Inderdaad, Zuida- merikaanse toestanden.. al niet meer de dienst uitmaakt binnen de selectie. Wie zal het zeg gen, op de televisie zie je hem wel eens op de bank zitten, glurend naar zijn spelers alsof ze er met de clubkas vandoor gaan, sterk doet hij denken aan een ouderwetse aapjeskoetsier. En dat is hij ook, zeggen zijn vijanden, hij zit dan wel op de bok, maar hij volgde vanuit het rijtuig hem toegesnauwde be velen op: Bettega en Causio maken binnen de Azurri de dienst uit. Schuiven Bearzot er naar gevraagd en nul op het rekest gekregen, in zijn wereld, zegt hij, doet iedereen pogingen ie dereen een beentje te lichten, laat hem maar schuiven, hij heeft nu al meer bereikt met zijn ploeg dan van tevoren ooit voor mogelijk was ge houden. En heel bescheiden zegt Bearzot dat Holland de enige echte kandidaat voor de finale is, laten we in vredesnaam, smeekt hij de Ita liaanse pers, ophouden Italië als fi nalist te presenteren in het thuis land, de teleurstelling zou er straks alleen maar groter om zijn. Holland kan zonder Cruijff ook to taal voetbal spelen, vertel hem wat, hij heeft de laatste twee jaar alle wedstrijden van Oranje bestu deerd, hij kent zo gezegd zijn klas sieken. Wij, zegt Enzo Bearzot ten slotte, kunnen het morgen alleen maar redden als we snel, heel snel een doelpunt maken, net zoals te gen Oostenrijk, dank u wel en als jeblieft heren, nogmaals, wekt geen valse hoop.. PIM STOEL ALPHEN AAN DEN RIJN - Het toernooi van TEAN in Alphen is zeer sterk bezet. Tot een andere conclusie kan men niet komen bij een beschouwing van de deel nemerslijst in het HEB. Niet ge plaatst werden de finalisten van het toernooi van de Munnik, Ri chard Kasten en Robert Jan van der Feen. Nu is dat op zich weer niet zo ver wonderlijk, want de plaatsing was voor het toernooi van TEAN al geschied toen het toernooi van de Munnik nog in volle gang en het nog allerminst duidelijk was wie in Leiderdorp voor de laatste ronde zou aantreden. Geplaatst werden Bram Madera, Henny Koemans, Charrel Assel- bergs en Arnold van der Capel- len. Behalve Richard Kasten en Robert Jan van der Feen werden niet geplaatst Bob van Overbee- ke, finalist van het toernooi van BUENOS AIRES - Opnieuw spra ken de beide bondscoaches el kaar tegen. Onder weg van Cor doba naar het ruim zevenhon derd kilometer verder liggende Buenos Aires bleek eens te meer het verschil van inzicht over hoe het moderne voetbal moet wor den gespeeld. Ernst Happel, die zei: "Aanvallen? Misschien. Het gevaar loert echter, vooral wanneer het een Italiaanse te genstander betreft. Waar je voor moet uitkijken is dat je niet blind in het Italiaanse mes loopt". Hoe anders dan de behoudende Happel stelde zijn waarschijn lijke opvolger Jan Zwartkruis zich weer op. De woorden van de avontuurlijke beroepsmilitair stonden zelfs in schrijnend con trast met die van de Oostenrij ker. Zwartkruis: "De realiteit gebied je te bekennen dat we geen elftal hebben, dat op zijn verdediging kan blindvaren. Dat hoeft ook niet. Aanvallen betekent tegen een Italiaanse ploeg als deze je redding. Ra zendsnelle positie-wisselingen dat is de kracht van het Neder landse voetbal. Gebruik die kracht dan ook." En haastig, alsof hij zich reali seerde dat hij baas Happel te gensprak: "Iedere trainer legt zijn eigen accenten aan. We moe ten deze zaak nog helemaal doornemen. Ik vind echter dat geen enkele trainer het recht heeft om die accenten zo aan te leggen, dat het voetbal erdoor vermoord wordt. Je mag het voetbal niet kapot maken omdat je slechts het resultaat voor ogen hebt. Tegen Duitsland heb je kunnen zien hoe gevaarlijk het is om op je verdediging te bouwen. De Duitsers waren op zijn sterkst toen wij ze de kans lieten om te voetballen. Zelf het initiatief nemen betekent dat de tegenstander achter jou aan holt. En zolang dat gebeurt kan- ie niet gevaarlijk zijn ook. Wij zijn tegen Italië slechts dan kwetsbaar wanneer de defensie op de proef wordt gesteld. Laten we dat dus voorkomen". Zwartkruis later op de dag, turend naar de trainende Johan Nees- kens, die door assistent-bonds- coach Arie de Vroet regelmatig met de elleboog in de borst- streek werd bewerkt: "Risico's mogen we niet meer nemen door niet honderd procent fitte spe lers op te stellen. Als Johan dit weerstaat kunnen we verder praten. Tegen Italianen moet je zuinig zijn op je wissels. En denk er om dat we ze kennen, die Ita lianen. De Vroet heeft ze nu gezien tegen Argentinië en tegen Duitsland. Zelf heb ik ze op Wembley zien spelen tegen Engeland en een keer in Luik tegen België. Per soonlijk vind ik dat ze hier de tweede ronde in kwaliteit weer zijn teruggelopen. Dat Catan- naccio zou verleden tijd zijn, nou vergeet het maar. Tegen Oostenrijk spijkerden ze de pot dicht onmiddellijk nadat ze een doelpunt hadden gemaakt. Ze vertrouwen zo op die spelwijze dat ze geen moment aan het doelsaldo hebben gedacht. Niettemin zullen ze tegen ons moeten komen, want wij zijn met een gelijkspel gebaat. Laat ons dat er echter in godsnaam niet toe brengen om te verdedi gend te gaan spelen. Want geloof me, we kunnen ze alleen pakken wanneer we via razendsnelle positiewisselingen, via ons ei gen circulatievoetbal het initia tief blijven houden". BUENOS AIRES - Mauro Bellu- gi, de voorstopper van het Ita liaanse elftal, zal morgen' niet meespelen in de belangrijke wedstrijd tegen Nederland. Bel- lugi liep in de wedstrijd tegen Ar-, gentinié een liesblessure op. De voorstopperplaats zal nu ver moedelijk worden ingenomen door Claudio Gentile, waardoor Antonello Cuccureddu zijn ren tree in het basiselftal zal maken als vleugelverdediger. o,op het Kremlin door de Russische Ex-wereldkampioen boksen in het zwaargewicht Mohammed Ali werd gisteren,samen met zijn i partijleider Leonid Breznjev ontvangen. Ali maakt momenteel een rondreis door de Sovjet-Unit De Russische voormandie Ali met een kus op beide wagen begroettehad nogal wat moeite de bokserdie met zijn mond zeker zo snel is als zijn vuisten, te verstaan. Desalniettemin toonde Ali zich na afloop van hel bezoek, dat volgens hem geheel in het teken van de vrede stond, zeer tevreden Breznjev heeft me een onofficiële ambassadeur voor vrede met de Verenigde Staten gemaakt, dus kijk r niet i emd op wanneer ik mijn opwachting maak in het Witte Huis", zo liet Ali zich uit. De ex-wereldkampioen noemde de Russische president een rustige gentleman. Oohvondhij de Russen zeer vriendelijk en menselijk. 'Je ziet ^}.i^r9.een 'Prostituees en lifters' ,zo rapporteerde hij .Het enige wat hem was tegengevallen was.dal Brcznicv nwi run buksen hield. ende kampioen en komende tegenstander van Ali) had hij nog nooit gehoord". "Hij kende eigenlijk alleen mij maar. Van Spinkside he de TC Sassenheim, Marinus Brooshooft, Peter Pauwels, halve finalist in Sassenheim, Paul Kal lenberg, Jan de Bruyn, Pieter Verdegaal, Jon Visbeen en Ad van der Berg. Voor laatstgenoemde, toch altijd nog goed voor een derde of ten minste een tweede ronde in een stevig B-toernooi kwam gisteren al in de eerste ronde het einde van zijn optreden. Daar behoeft hij zich overigens beslist niet voor te schamen, want zijn tegenstander was tenslotte Peter Pauwels, die met 4-6 en 1-6 won. Cijfers, die wel illustreren hoe sterk Pauwels momenteel is. Martinus Brooshooft schakelde van Dilst gemakkelijk uit, 6-3, 6-1 en ook Bub van der Zee (6-4, 6-2 tegen A. de Wit), Jan de Bruin (6-2. 7-5 tegen Johan Vis) en Jon Visbeen (6-3, 6-4 tegen Rik Suy- ver) hadden weinig problemen met het bereiken van de tweede ronde. Pech dus voor Ad van der Berg dat hij meteen stuitte op een speler van het kaliber Peter Pau wels. Bij de dames geeft Tine Langeveld. oud-speelster van TEAN en nu van Forescate voor het eerst in dit seizoen weer acte de presence. Zij staat in het DEB nr. 1 geplaatst met als vermoedelijke tegen standster in de finale Ineke Kal lenberg. De in het DEC nr. 1 geplaatste Ali Snellenberg won in B haar eerste partij via een 6-3, 7-5 zege op Liesbeth Zeek. Nr. 2 geplaatst in het DEC is Barbara Heeze. Bij dé heren zijn in het HEC geplaatst Boudewijn Ponsioen, Bennink Lex van Dop en Dolf Beelen. TENNIS - Tine Zwaan heeft op een nationaal tennistoernooi in Zwolle twee overwinningen be haald. In het damesenkelspel triomfeerde zij met 6-2, 6-2 over Anneloes Schothorst en in het damesdubbelspel haalde zij met Annet Brouwer de overwinning naar zich toe via een 4-6, 6-2, 6-2 zege op Elly Blomberg en Els Veentjer. Houtman tekent bij Feyenoord ROTTERDAM Peter Houtman, de topscorer van FC Groningen, heeft gistermorgen een contract voor een jaar bij de Rotterdamse eredivisieclub Feyenoord gete kend. Houtman was vorig jaar door Feyenoord uitgeleend aan FC Groningen. De Rotterdamse club wilde zijn speler graag terug hebben maar Houtman kon aan vankelijk geen overeenstemming bereiken met Feyenoord. Giste- ■n zijn de twee partijen toch tot inkomst gekomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11