Tindemans moet lijmpoging wagen •4^ Koerden weer in oorlog om de olie verwikkeld Christenen: stellingen niet aan VN overdragen BEGIN IN MOEILIJKHEDEN Al 800 doden begraven in Zaire BELGISCHE PARTIJLEIDERS: „NIETS ONHERSTELBAAR" Irak: 'Niets te maken met moord op Yasin' Opnieuw arrestatie politieman ANTIEKBEURS KEUKENHOF ZATERDAG 17 JUNI 1978 BRUSSEL (AP, UPI) - Het Rode Kruis heeft in het gebied rond Kolwezi in Zaïre meer dan 800 doden begraven, aldus de vice- voorzitter van het Zaïrische Rode Kruis, Kalonji Tshilobo, in een door het Brusselse dagblad Libre Belgique gepubliceerd vraagge sprek. Men is begonnen met de massale inënting van de over gebleven bevolking terwijl als gezondheidsmaatregel opdracht is gegeven tot het doden van alle honden in de omgeving van Kol- ruggevlogen naar hun basis op Corsica. De 185 legionnaires, die voor hun vertrek tijdens een ru moerig afscheidsfeestje militaire souveniers uitwisselden met Amerikaanse militairen, maak-; ten de terugreis met Amerikaan se transportvliegtuigen. De Fran se troepenmacht, die 750 man sterk is geweest, heeft de blanke bevolking geëvacueerd uit de mijnstad Kolwezi in de provincie Shaba. Enkele honderden Belgi sche parachutisten patrouilleren nog in Shaba, maar zij zullen bin nenkort hun taak overdragen aan het Zaïrese leger en de 3.000 man sterke Afrikaanse interventie macht. die door de Amerikaanse luchtmacht is aangevoerd. De Zaïrese officiële dagbladen toonden zich gisteren tevreden over de resultaten van de confe rentie in Brussel, waar economi sche hulp aan Zaïre is besproken. Maar uit Amerikaanse bron in Brussel viel overigens te verne men dat de Amerikanen er eerst zeker van willen zijn dat toekom stige hulp niet wordt besteed aan 'meer champagne en mercedes- sen' voor de elite, maar aan de ei genlijke bestemming. BRUSSEL (AFP, DPA) - Koning Boudewijn van België heeft premier Tindemans ge vraagd „een nieuwe poging" te ondernemen om de huidige regeringscrisis op te lossen. Dit blijkt uit een communiqué dat gisteren door het koninklijk paleis in Brussel is gepubliceerd. Tindemans had gistermiddag, voor de tweede maal binnen 24 uur, een ontmoeting met de Belgische koning. In het communiqué heet het dat „met het oog op de ernsti ge economische en financiële si tuatie, evenals de regionale problemen en de internationale situatie, de koning premier Leo Tindemans heeft verzocht een poging te ondernemen :risis op te lossen". Urine in tank: vliegtuig neergestort KOPENHAGEN - Enkele Deen se jongelui hebben tegenover de politie toegegeven op 8 april een plasje te hebben ge daan in de benzinetank van een klein particulier vlieg tuig. Het plasje van de drie jongens had onvoorziene ern stige gevolgen. Het vliegtuig stortte namelijk enige tijd la ter neer, waarbij de piloot zwaar gewond raakte. Hit een onderzoek bleek dat het ongeluk te wijten was aan de urine die in de carburateur terecht was gekomen. Onvrijwillige reis douaniers MUNCHEN (DPA) - Twee Westduitse douaniers hebben een onvrijwillige dienstreis gemaaktdoordal zij werden opgesloten in de laadruimte van een Nederlandse vracht auto. Dit gebeurde enige dagen gele den bij de grensovergang Es sen in Oberbayem aan de Duits-Oostenrijkse grens, toen douane-beambten zonder te merken dat er nog twee colle ga's in de auto de lading aan het onderzoeken waren, de deuren sloten, vergrendelden en verzegelden, precies zoals dat hoort. Pas na enige kilometers maak ten voorbijgangers de chauf feur attent op heftig kloppen uit de laadruimte. Toen hij de deuren openmaakte kon hij in de loop van een dienstpistool kijken. Aan de grenspost zelf had men overigens ook verder de verdwijning van de twee in het geheel niet gemerkt. Tindemans had donderdag zijn ontslag aangeboden, nadat in zijn regeringscoalitie geen overeen stemming kon worden bereikt over een anti-crisisplan (grote be zuinigingen) en de regionalisatie in België. Het merendeel van de partijleiders van de regerings coalitie (bestaande uit de christ- democraten, de socialisten en de twee taalpartijen het Front des Francophones en de Volksunie - tezamen 83,5 procent van de kie zers vertegenwoordigend - liet in de loop van gisteren weten dat „niets onherstelbaar was". Ko ning Boudewijn had vanaf don derdagavond alle partijleiders geraadpleegd, alvorens te beslui ten of hij het ontslag van Tinde mans al dan niet zou aanvaarden Tactische zet In regeringskringen in Brussel en in de Belgische pers is het ver moeden geuit dat Tindemans met zijn ontslagaanvraag een tacti sche zet heeft willen doen om zijn socialistische coalitiepartner te dwingen op de lijn van zijn anti crisisplan te gaan zitten. Na zijn tweede bezoek aan de ko ning verklaarde Tindemans gis teravond dat hij zich nog steeds als demissionair beschouwt, aangezien zijn ontslag niet is aan vaard, noch geweigerd. "De si tuatie is derhalve niet gewijzigd", zo zei hij tijdens een korte pers conferentie. Tindemans zaJ tij dens het komende weekeinde contact opnemen met de politie ke formaties van de regerings coalitie om te bezien of „de hui dige ploeg kan worden gered" Maandag gaat hij opnieuw naar de koning, al betreft het dan, naar zijn zeggen, het „klassieke weke lijkse bezoek". SCHIPHOL - Er staan enige gegadigden voor de eerste zeer goedkope vlucht van de PanAm naar Boston. Een enkele reis voor deze dagelijkse vlucht met uitsluitend koffie en thee aan boord kost de liefhebber slechts 115 gulden. Gisteren was de belangstelling maar matig. Slechts 45 passagiers maakten van de dienst gebruik. Wat door de PanAm wordt verweten aan de late toestemming van de Rijksluchtvaartdienst voor deze vluchten. Van Boston naar Amsterdam maakten gisteren 144 passagiers van deze „opstap-dienst" gebruik. Ze kwamen opgewekt en dik tevreden op Schiphol aan. ,JEigenlijk een doodgewone vlucht", meenden zij, die al meer hadden gevlogen. Maar velen waren wel al de avond tevoren op de luchthaven van vertrek aanwezig. Om zeker te zijn van een plaatsje. „Opstap- vluchten" naar Boston begonnen IN ZUID LIBANON BEIROET (AFP, Reuter, UPI) - Bashir Gemayel, commandant van de rechtse christenen in het zuiden van Libanon, heeft ver klaard dat de christelijke strijd krachten hun stellingen niet aan ADVERTENTIE BAGDAS (Reuter) - Irak heeft ont kend betrokken te zijn geweest bij de moord op Ali Yasin, de ver tegenwoordiger van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO in Koeweit. Yasin werd donderdag voor zijn huis doodgeschoten. El Fatach, de grootste Palestijnse commando-organisatie, be schuldigde de inlichtingendienst van Irak van de moord. Een woordvoerder van de Irakese regering zei: "We begrijpen niet hoe El Fatach er bij komt deze beschuldiging te uiten. Is de moordenaar gearresteerd? De moord op Yasin is de binnen zes maanden op een voor aanstaand gematigd leider van de PLO. In december werd de ver tegenwoordiger van de PLO in Londen, Said Hammami, in zijn kantoor in de Engelse hoofdstad doodgeschoten. De moordenaar zou, volgens enkele Arabische persberichten, hebben gehan deld uit naam van een door Irak gesteunde Palestijnse organisa tie. ADVERTENTIE de VN willen overdragen, omdat dit de terugkeer van de Palestijn se guerrillastrijders naar de Li- banees-Israëlische grens zou be tekenen. De Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft Israël ervan be schuldigd dat het nog steeds stellingen in het zuiden van Li banon bezet, vooral op hooggele gen punten vanwaar de grens kan worden De PLO meent voorts, dat de VN- troepen hun taak niet kunnen uitvoeren omdat ze nog niet aan wezig zijn in de streken die door de 'isolationistische troepen' worden beheerst. Daarmee wor den de christelijke strijdkrachten van majoor Saad Haddad be doeld, waaraan Israël enkele tien tallen militaire sleutelposities heeft overgedragen. Van westelijke militaire zijde werd vernomen, dat majoor Saad Had dad, commandant van 600 rechtse Libanezen, door zijn manschappen gevangen is ge- i nadat hij zich bereid had verklaard met de VN samen te werken. Eerder was al gemeld, dat de majoor de macht had ver loren over 800 man ongeregelde troepen die onder zijn bevel stonden. Ongeregelde troepen hebben stel lingen van de VN ingesloten. Wij zitten vrijwel vast, zei een VN- woordvoerder gisteren in Jeru zalem. Van betrouwbare zijde werd in Bei roet vernomen, dat majoor Had dad en nog een hoge Libanese of ficier zich uit de strijd hebben te ruggetrokken, een besluit dat de Libanese regering welgevallig zou zijn. Dat Haddad door zijn manschappen in arrest zou zijn gesteld, werd tegengesproken. In Brussel BRUSSEL (AP) - Een achtste Brusselse politieman is gisteren aangehouden in verband met de diefstallen die eerder bekend wa ren geworden van zes mannelijke en een vrouwelijke politiefunc tionaris in de Brusselse gemeente Ixelles. Een negende politieman wordt nog verhoord. De aangehoudenen hadden hun roverijen gepleegd in diensttijd en in uniform. Soms stalen zij in panden waar zij heen waren ge zonden omdat er was ingebro- ken. Presidents verkiezingen in Italië ROME (AFP) - De Italiaanse presi dentsverkiezingen, die een op volger moeten opleveren voor de donderdag afgetreden Giovanni Leone, zullen op 29 juni aan staande beginnen. Dit heeft de voorzitter van het huis van af gevaardigden in Rome, de com munist Pietro Ingrao, aangekon digd. Als christendemocratische presi dentskandidaten worden op het ogenblik genoemd partijvoorzit ter Zaccagnini, senaatsvoorzitter Fanfani en de huidige premier Andreotti. Van de kleinere partij en worden als kandidaten ge noemd La Malfa, de voorzitter van de republikijnse partij, en drie socialisten, de voormalig partijvoorzitter De Martino, de voormalige minister van begro tingszaken en vice president van de Europese gemeenschap Gio- litti en de historicus Bobbio. Britse prins: geen r.k. huwelijk LONDEN (Reuter) - Paus Paulus wil geen dispensatie geven aan de r.k. Oostenrijkse barones Marie Christine von Reibnitz (33), voor een kerkelijk huwelijk met prins Michel van Kent (35), een neef van de Britse koningin Elizabeth, zo is door r.k. kerkelijke functio narissen in Londen meegedeeld De prins is anglicaan. Hij heeft voor het huwelijk afgezien van zijn rechten op de Britse troon. Hij is zestiende in de lijn van opvol ging. Hij wil zijn kinderen een Anglicaanse opvoeding geven, waardoor zij recht o de troon krij gen. Het vaticaan eist een katho lieke opvoeding voor eventuele kinderen. Het huwelijk zal 30 juni in Wenen worden voltrokken. Verwacht wordt dat het een burgerlijke plechtigheid zal worden. ADVERTENTIE 14 gespecialiseerde handelaren in kunst en antiek 10 t/m 18 juni dagelijks 2-10 UUR (op 18 juni tot 6 uur) Gebruik'm goed. Kabinetscrisis om gezondheidsredenen JERUZALEM - In het Israëlisch kabinet is een strijd aan de gang onder de meest invloedrijke le den van het kabinet. Kernpunt van de strijd is wat Israël moet antwoorden op de vragen van Washington over de westelijke Jordaanoever en de Gaza. Was hington wil met name weten wat er met deze door Israël bezette gebieden gaat gebeuren, wan neer de interimperiode van vijf jaar, die Begin in zijn autonomie- Kenners van het Midden-Oosten hebben de vragen van de V.S. echter geïnterpreteerd als een dringend verzoek om nu al con cessies te doen ten behoeve van een duurzame regeling, die veel verder gaat, dan het plan van Be gin om de bezette gebieden auto nomie te geven. Het staat vast dat Begin zelf nauwelijks bereid is dergelijke vergaande verplich tingen op zich te nemen. Andere leden van het kabinet, zoals de minister van defensie, Weizman, en de minister van buitenlandse zaken, Dayan, zouden een posi tievere houding hebben aange- Gisteren heeft Begin de belangrijk ste regeringsleden een ontwerp voorgelegd van het antwoord aan de V.S., dat een compromis zou zijn, dat voor alle partijen vaardbaar kan zijn, aldus door Begin uitgegeven nique. Zondag moet de minister raad zich over dit ontwerp uit spreken en Begin hoopt dat het unaniem wordt aanvaard. Uit de directe omgeving van de premier was gisteren te horen dat Begin om "gezondheidsredenen" zijn ambt zou moeten neerleggen r het hem niet lukt de ka- te bezweren. IRAK (SP) - In het noorden van Irak woedt weer oorlog. Drie jaar na hun nederlaag hebben de Koer den de wapens nogmaals opgeno men tegen de regering in Bagdad om zelfbestuur af te dwingen. Nu verloopt de strijd voor de Koerden echter in gunstiger poli tieke omstandigheden. Alles wijst erop dat zij niet langer het mach tige Iran tegen zich hebben, dat na aanvankelijke steun aan de Koer dische opstand in 1975 een ak koord sloot met Bagdad en alle hulp stopzette. Bovendien schij nen de Koerden weer op de Sovjet- Unie te kunnen rekenen die hen, behalve bij de laatste neergesla gen opstand, sinds 1961 steeds heeft geholpen bij de strijd. De oorlog die nu is ontbrand, zo ho pen de Koerden, kan de laatste etappe zijn op weg naar zelfbe schikking. Niet in de vorm die Bagdad al heeft toegezegd, maar een autonomie waarbij zij in het bezit komen van een troef die Irak hun altijd heeft geweigerd: olie. Reeds in het begin van de negen tiende eeuw kwamen de Koerden in opstand tegen de Turken. Toen al werden ze door Rusland ge steund. Na de ontmanteling van het Ottomaanse rijk als gevolg van de Turkse nederlaag in de eer ste wereldoorlog, werd de Koer den in 1920 een eigen land beloofd. Maar de „vader" van het moderne Turkije, Ataturk, smoorde die p- lannen in de kiem. De ongeveer tien miljoen Koer den, geen Arabieren, geen Perzen en geen Russen, leven verspreid in Irak, Iran, Turkije, Syrië en de Sovjet-Unie. Vooral de 2,5 miljoen Koerden in de bergen van Irak oit geaccepteerd om op i de bevolking van het ze wel moesten wonen, n neergeslagen opstan den kregen de Koerden in Irak na de tweede wereldoorlog weer hoop. En wel op erkenning van de geallieerden, die ze hadden gehol pen. Rode leger Inderdaad wordt in 1945 een Koerdische republiek opgericht in Mahabad, Noord-Iran, onder toe zicht van het Russische leger. hebben i te gaan i land waa Na tal v Maar zodra het Rode Leger Iran verlaat, worden de Koerden door Perzië weggevaagd. Slechts een paar honderd strijders slagen erin om te ontsnappen. Zij beginnen een gevaarlijke „lange mars" naar de Sovjet-Unie onder hun legendarische leider Moustapha Barzani. Uit angst voor meer Koerdische opstanden sluiten Irak, Iran en Turkije in 1955 het „pact van Bagdad". Bar zani blijft tot 1958 in Rusland. Dan brengt in Irak een revolutie de- monarchie ten val. Generaal Kassem, de nieuwe machthebber in Irak, garandeert „de nationale Koerdische rech ten" en Barzani keert terug om de Democratische Koerdische Partij (DKP) op te richten. Hij komt al snel in conflict met Kassem, die de DKP „separatisme" verwijt. De eerste „moderne" oorlog van de Koerden tegen Bagdad begint. Barzani heeft het opperbevel over alle Koerden met als ideologisch doel: het regime in Bagdad omver te werpen om in Irak een „werke lijke democratie" in te stellen. Daardoor moet werkelijke zelfbe schikking mogelijk worden. Van een opstand gaan de Koerden du- s over naar een revolutie. Machteloos In de twee Koerdische oorlogen die daarop volgen staat het leger van Bagdad machteloos en de ene staatsgreeppoging volgt op de an dere. Totdat in 1968 de pan-Arabi- sche Baath-partij de macht stevig in handen krijgt. Generaal Hassan el Bakr, de nieuwe Iraakse leider, laat de strijd in het noorden aan vankelijk voortzetten. Maar in 1970 sluit hij met Barzani een ak koord en belooft de Koerden auto nomie. Het ziet er naar uit dat de- Koerden hebben gewonnen. In het akkoord is sprake van een ruime mate van Koerdische deel name aan het landsbestuur, maar de olie-kwestie steekt dan de kop op. Barzani wil dat de de rijke oliegebieden in het noorden, met als belangrijkste centrum Irkoek, deel uitmaken van de autonome gebieden. Voor de Baath-partij in Bagdad zal een volkstelling echter moeten bepalen waar de Koerdi sche gebieden komen te liggen. Om verrassingen te voorkomen begint Bagdad daarop de olievel den in het noorden ie „Arabise- ren" door massale volksverhui zingen. De hernieuwde spanning tussen Barzani en Bagdad bereikt een hoogtepunt in 1972, bij de nationa lisering van de Britse Irak Petro leum Company. De Koerden vre zen dat de Iraakse regering Kir- koek nu definitief aan zich heeft getrokken. Na een aanslag tegen Barzani begint de oorlog wee- r in maart 1974. Duivelspact Duizenden jonge Koerdische in tellectuelen sluiten zich aan bij de „Peshmerga" (de bijnaam voor de guerrilleros: „zij die de dood te gemoet gaan"). Het zijn er weldra 50.000 die over een front van vier honderd kilometer van de Iraanse tot de Turkse grens strijden te gen 60.000 Iraakse militairen. Barzani laat weten dat hij zelfs „met de duivel" een pact zou slui ten om deze oorlog te man die een „gematigd socialis me" voorstaat, roept de hulp in van Amerika en doet een beroep op Perzië en Israël om daarvoor te bemiddelen. Die stap brengt spanningen teweeg in Barzani's DKP. Het zware materieel dat Iran de Koerden toestuurt, verhindert echter niet dat de Koerden door de Iraakse bombardementen op de rand van de nederlaag worden ge bracht. Dan stopt de sjah opeens alle hulp nadat hij een gunstig verdrag met Bagdad heeft geslo ten over de scheepvaart op de Chatt el Arab, de waterweg naar de Perzische Golf. De Peshmerga staan weer alleen en Barzani vlucht naar de Verenigde Staten. Volksverhuizing De Baath-partij in Bagdad wil een nieuwe oorlog tegen de taaie guer rilleros in de bergen voor eens en voor altijd voorkomen. Er komt weereen massale volksverhuizing op gang. Dctmaal worden de berg bewoners in het noorden overge bracht naar de woestijn in het zui den. De „Arabisering" van de Koerdische gebieden wordt met kracht voortgezet. Op de voor waarden van Bagdad komt er een vorm van Koerdische autonomie tot stand. Toch is de revolte van de Iraakse Koerden nog niet gesmoord. Een nieuwe leider komt naar voren. Djelal Talabani, die de sporadisch vechtende guerrilleros verenigt. Hij verwijt de in Amerika wonen de Barzani een „rechtse" politiek en richt een nieuwe partij op, de Nationale Koerdische Unie (NKU). Die zal, volgens Talabani, alleen nog maar hulp accepteren van „progressieve krachten". Maar het doel blijft hetzelfde: autono mie en olie. Nu de verhouding tussen Bagdad en Moskou sterk is verslechterd - naar verluidt wegens Russische steun aan de Koerdische hereni ging - de Baath-partij de Iraakse communisten bloedig onderdrukt en Syrië vijandiger dan ooit het rivaliserende bewind in Bagdad aanvalt, moet het de Koerden niet aan bondgenoten ontbreken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9