„Wij zijn geen criminelen maar vrijheidsstrijders" „Dit visserij beleid lijkt nergens op" .If Andriessen een eenzame figuur binnen kabinet Ma wilde sterven en Peter moest helpen Reder Parlevliet: ZATERDAG 17 JUNI 1978 ASSEN (SP) - Met de eisen van achttien en vijftien jaar in het proces tegen de bezetters van het Drentse Provinciehuis heeft de officier van justitie mr. L. C. M. Meijers duidelijk gemaakt dat hij geen enkele strafverlichtende be tekenis toekent aan de ideële of politieke motieven van Nunu L. (23), Dickie H. (20) en Eli K. (20). Zijn visie is wat dat betreft gelijk aan die van de Assense recht bank. Dat blijkt uit de vonnissen inzake de treinkaping bij De Punt en de schoolbezetting in Boven- smilde. Zowel tegen Nunu als tegen Dickie eiste de officier een gevangenis straf van achttien jaar. Tegen Eli vroeg hij driejaar minder omdat de psychiater vond dat deze jon geman in lichte mate minder ver antwoordelijk moet worden geacht. De andere twee zijn vol gens de psychiater volkomen verantwoordelijk voor hun da den. De officier vond dat alle drie in gelijke mate schuld hadden aan de gijzeling, de moord op planoloog drs. K. de Groot en de dood van gedeputeerde J. Trip. De rechtbank wijst vrijdag 30 ju ni vonnis. De officier stelde vast dat het op leggen van straf niet kan dienen tot oplossing van het conflict dat de ondergrond vormt van de gij zelingen en kapingen. Mr. Meij- Molukse overvallers van Provinciehuis: ers: "De functie van het straffen in deze zaken lijkt dan vergelding te zijn. Maar vergelding, en daar over mag geen enkel misverstand bestaan, is niet een uiting van wraak of haat. Zij is de maatstaf voor een onpartijdige rechtelijke uitspraak die de delinquenten te rugroept tot de orde die tussen vrije mensen moet heersen. Hun daad is een inbreuk op hoge men selijke waarden die volstrekt on aanvaardbaar is, voor welk ideaal dan ook". De officier hield een puur zakelijk, welhaast kil requisitoir. Hoewel hij kort inging op enkele histori sche gegevens met betrekking tot de Molukse zaak liet hij weten dat hij de rechtszaal niet de juiste plaats vond voor een gedachten- wisseling daarover. Hij zei wel rekening te houden met de om standigheden die jeugdige Zuidmolukkers met sommigen van hun Nederlandse leeftijdge noten gemeen hebben. Mr. Meij ers: "Ik noem de onvoldoende scholing en het gebrek aan werk. Het werkloosheidspercentage onder Zuidmolukkers is ruim het dubbele van het landelijke per centage. Voor schoolverlatende Molukkers ligt de verhouding nog aanzienlijk ongunstiger. Ook is er het toenemend gebruik van verdovende middelen". Hij maakte vervolgens de "schrij nende" constatering: "Voor vele jongere Zuidmolukkers, die geen toekomstmogelijkheden in de Nederlandse samenleving zagen, bleef slechts het RMS-ideaal, dat hen van kindsbeen af was bijge bracht, over. Uit de psychiatri sche rapportage en de reclasse- ringsvoorlichting blijkt dat deze maatschappelijke omstandighe den voor een deel voor alle drie verdachten opgaan: ieder van hen heeft een strenge opvoeding gehad. Van alle drie geldt dat ze langs twee sporen zijn opge groeid, aanvankelijk uitsluitend in het Zuidmolukse patroon, la ter ook in het Nederlandse mi lieu. Door het leven in die twee sporen-wereld zijn ze in geen van beide culturen helemaal thuis". De raadslieden van het trio, mr. W. Kousemakeren mr. H. de Ruijter, wilden het deze keer niet over de historische achtergrond hebben. Mr. Kousemaker "Die hebben we tenslotte voor dezelfde recht bank vorig jaar september be licht in het proces tegen treinka pers en schoolbezetters". H(j stelde dat de Nederlandse rege ring werkt aan de vernietiging van de Zuidmolukse identiteit, onder meer vanwege de sprei ding van het huisvestingsbeleid. "De toestand is momenteel uit- zichtlozer dan ooit, nu de zaak van de RMS door de Nederlandse regering als afgedaan wordt be schouwd. Men lost niets op door levende gedachten en bestaande ideeën van de hand te wijzen", aldus de Bredase advocaat. Eli K. legde namens zijn medever dachten aan het einde van dit tweedaagse proces een verkla ring af. Hij zei onder meer "U moet ons niet als criminelen be schouwen maar als vrijheids strijders. We nemen het niet dat de Nederlandse regering Indone sië blijft steunen. Wij eisen ons recht en laten ons niet langer ver trappen en vernederen". Hij ein digde met de alom bekende Zuidmolukse strijdkreet Mena Muria. (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Reder Niek Parlevliet jr. stak zijn misnoegen niet onder stoelen of banken. Bij de aanvoer van de eerste "Hollandse" Nieuwe, gistermiddag, stelde hij onomwon den: "Het Nederlandse visserijbeleid lijkt nergens op. Dit moet snel veranderen. We kunnen zo niet langer door gaan." Toch blijven de Katwijkse vissers optimistich, zo liet Parlevliet we ten. "Maar we zijn zeker niet van plan ons produkt, de haring, te laten afnemen. Natuurlijk, we weten wel dat de Noordzee over- bevist is. Dit hoeft er echt niet toe te leiden dat er helemaal geen vis meer mag worden gevangen. Bo vendien, het is toch te gek dat niemand in mei nog kan zeggen wanneer de eerste nieuwe haring wordt aangevoerd?" Parlevliet sprak de hoop uit dat de visstand in de Noordzee zich spoedig zal herstellen waardoor ook de visserij weer langzaam op gang kan komen. "Volgens mij hadden we hier dit jaar best wat haring naar boven kunnen halen. Maar ja, de politiek en de biolo gen zitten elkaar in de haren." Drie weken De eerste Hollandse Nieuwe is ove rigens flink wat later aangevoerd dan vorig jaar ruim drie weken. Over het waarom zegt Parlevliet: "Dat is allemaal te wijten aan het feit dat de Noordzee is gesloten voor ons. We wilden niet eerder naar de Hebriden, omdat we dan alleen maar "rommel" hadden gevangen. En daar heeft niemand iets aan," aldus de Katwijkse re der. Overigens was hij niet ontevreden over de vangsten in de Ierse Zee. De eerste dag (maandag) dat de vissers hun netten over boord zetten, werd er niet zo bar veel binnengehaald. Dinsdag daaren tegen was men dik tevreden. "Je kunt het vergelijken met het Ne derlands elftal," zei hij. "Als er goed wordt gescoord, vinden de vissers het al lang best. Zo is het in het voetbal ook" Parlevliet verwacht dat de eerste Katwijkse kotters over een dag of tien zelf met een "vrachtje huiswaarts zullen keren. De hoeveelheid die de Nederlandse haringvissers naar boven mogen halen, is hoogstwaarschijnlijk niet voldoende om aan de vraag van de consument te voldoen. Daarom zal het noodzakelijk zijn vanuit andere landen deze vis soort te importeren. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Juliar.astraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). S.v.p. In btoléetters Invullen! n leder vakje s Vakantieadres: straat: postcode. NIET INVULLEN NIET INVULLEN Jj Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres haring. De man rechts trekt een gezicht alsof hij wil zeggen. Niet duurder Het aanvoeren per container zal de consument niet in zijn porte monnee merken. "Die extra on kosten," aldus Parlevliet, "zijn voor rekening van de reder. "Op deze manier is het in ieder geval voor ons een stuk goedkoper dan de kotters naar huis te laten ko men. Ze hebben dan zeker twee dagen nodig voor ze in de thuis haven zijn. En dan kun je die mensen niet weer gelijk erop uit sturen. Je laat ze minstens twee dagen thuis. Dan moeten ze nog eens twee dagen terugvaren. Re ken zelf maar uit hoeveel verlies dit oplevert." De handel toonde gistermiddag, tijdens de afslag, een niet zo overweldigende belangstelling voor de "nieuwe". "Eigenlijk is er al een week of tien nieuwe haring. geimporteerde weliswaar, te koop. Daar wijt ik het aan," stelde een handelaar. Diep in hun hart hopen de vissers dat ze dit jaar toch nog wat haring zullen mogen vangen in de Noordzee. Volgende week .wordt daatover gepraat. "Dan moet wel direct de beslissing vallen," aldus een visser. "Als men die uitstelt, kunnen we het wel vergeten." UTRECHT (SP) - Al veel eerder had Peter aan Ma moeten belo ven dat hij haar zou helpen als zij dood wilde. Ma was niet Peters echte moeder. In 1971 waren zij samen gaan wonen. Peter (33) noemde haar Ma omdat hij met de 20 haar oudere vrouw een soort moeder-zoon relatie had. Maar hun verhouding kende ook erotische aspecten, terwijl tevens de religie er een rol in speelde. Zij hadden zich beiden laten dopen als volgelingen van Johan Maas- bachs wereldzending. En tenslot te waren zij allebei hartstochte lijke vereerders van het pop-idool Elvis Presley. Zijn overlijden vo rige zomer dompelde hen in diepe rouw. Toen rechercheurs op 7 december ma's levensloze lichaam aantrof fen in de woning aan de Utrecht se Van der Steenstraat, werd hun aandacht van het bloed in en rond het bed en van de honderiem om haar hals afgeleid door twee din gen. Er hingen tientallen posters en pla ten van Elvis Presley aan de mu ren en er was een onvoorstelbare hoeveelheid volle en lege doosjes van slaappillen en kalmerende middelen. Niet minder dan drie grote vuilniszakken konden er la ter mee gevuld worden. Het doodsverlangen van ma da teerde niet van 1977. Tien jaar geleden deed zij haar eerste zelf moordpoging, vijfjaar geleden de tweede. Wel had zij de laatste paar maanden vaker dan ooit aan Peter de wens te kennen gegeven om haar leven te beëindigen. Op 6 december vond Peter haar bij thuiskomst van zijn werk met doorgesneden polsen in een bloedbad op haar bed. Ma leefde nog, het bloeden was inmiddels opgehouden en zij verzocht Peter om haar werk over te doen, maar nu goed, zodat haar slagaders zouden worden doorgesneden en zij zou sterven. Peter kon het niet. Toen zei ma: in de kelder ligt nog een honderiem, haal die hier. Peter deed het en moest vervolgens kijken of de spijker in de muur boven de bank het zou houden. Maar de spijker zat te hoog: twee meter boven de grond. De gehoorzame jongeman kreeg van ma opdracht een andere plaats te zoeken waar zij zich zou kunnen ophangen. Bij de deuro pening van de keuken zat een haak in de muur. Peter moest ma op het keukenkrukje helpen. De riem werd door de handlus ge haald, zodat er een strop ont stond, en het eind werd aan de haak bevestigd. Met Peters hulp legde ma zelf de strop om haar nek. Toen moest Peter het krukje onder haar weg trekken. Door haar gewicht brak het stoeltje in drie stukken toen hij er aan trok. En doordat ook de haak uit de muur losliet, plofte ma op de grond. Er werden hierna vele sigaretten gerookt en ma gebruikte ruim zestig kalmerende pillen. Maar haar wens om een eind aan haar leven te maken blééf. Peter zocht en vond een nieuwe spijker in de keuken. Maar ma had geen ver trouwen meer in deze methode. Zij wenste dat Peter het zelf zou doen.met de riem. Het was-twee uur in de nacht toen Peter aan haar verzoek voldeed. Ma keerde haar gezicht naar de muur en Peter trok vijf minuten lang uit alle macht de riem in een snoerende wurging om haar hals. tot hij zeker wist dat ma dood De 33-jarige kantoorbediende ver telt dit alles op zo'n nuchtere toon aan de rechtbank, dat president mr. K. S. Bieger uitroept: "Het is bijna onvoorstelbaar. Hoe ziet u er achteraf op terug? Als een goe de daad?" Peten "Ja, ik heb iets gedaan wat ik moest doen en daar heb ik vrede Uiteraard is het verhaal door politie en justitie niet zonder meer voor zoete koek geslikt. Maar het uit voerige onderzoek heeft Peter volledig in het gelijk gesteld. Peter heeft bijna zeven maanden in voorarrest gezeten. De eis van de officier luidt acht maanden, waarvan vier weken voorwaar delijk, met drie jaar proeftijd en met de bijzondere voorwaarde dat hij zich zal laten behandelen door een psychiater van de reclassering. "Van mij mag hij naar huis gaan", zegt mr. Droe- Advocaat mr. Willem Duitenmeijer van het Utrechts advocatencol- lectief bepleit ontslag van rechts vervolging omdat Peter heeft ge handeld onder druk van psychi sche overmacht. Subsidiair stelt hij dat de normverschuiving in de opvattingen over het recht van ieder mens om overeigen leven te beschikken, tot uitdrukking moet komen in de strafmaat. Vonnis 27 juni. PETER RIEMERSMA De bezuinigingsoperatie waar nieuwe kabinet meteen na zijn optreden in december vo rig jaar al over is beginnen te denken is dan deze week toch uitgelopen op een meer spec- tatulaire politieke doe-werk. Met welke vreedzame bedoe lingen ministers ook van start gaan, er zal altijd een moment komen van strijd. Onvermij delijk klinkt daarvan iets door tot de buitenwereld. Of ficieel is het beraad in de mi nisterraad geheim, maar de belangen die op het spel staan zijn zo groot en het aantal di rect betrokkenen is zo om vangrijk dat men wel met zes tien robots als minister te doen zou moeten hebben als men van het touwtrekken in het Catshuis niets zou merken Qua werkwijze is het nu meest omstreden deel van de bezui nigingsoperatie te vergelij ken met de gang van zaken bij de opstelling van de jaarlijkse begroting. Over de beperkingen van de so ciale uitkeringen en de inko mens van de ambtenaren zijn de ministers het vrij geruis loos eens geworden. Maar bij de bespreking van de derde sector.de bezuinigingen op de uitgave van de afzonderlijke departementen, is de strijd In het vervolg gaat het over deze derde sector. Van deze depar tementen zijn de ministers elk voor zich „de baas". Er is wei nig fantasie voor nodig om te beseffen.dat bezuinigingen in „eigen bedrijfhet hardst aankomen. En dat geldt dan niet in de eerste plaats voor de minister persoonlijk. De mees te zijn nog zo kort hoofd van het departement, dat zij zich nauwelijks met ..hun bedrijf' hebben kunnen identificeren. Bezuinigingen op een begroting van een departement komen vooral hard aan voor de amb tenaren die er werken en voor die delen van de samenleving die raakvlakken met het de partement hebben. Om een voorbeeld te geven: bezuini gingen op de begroting van verkeer en waterstaat beteke nen. dat de betrokken ambte lijke diensten minder te doen krijgen en vaak jarenlang niets nieuws mogen aanpak ken. Maar bijvoorbeeld voor wegenbouwers betekent het dat zij veel van hun dure ma chines werkeloos aan de kant moeten laten staan. Er zal dus altijd, vanuit de sa menleving en vanuit het de partement zelf. grote druk op de minister worden uitgeoe fend om zijn huid zo duur mo gelijk te verkopen. En een mi ll ister beseftdat hij als minis ter van dat speciale departe ment en in de ogen van de mensen die hij dagelijks tegen komt. pas als een ..geslaagd' minister wordt gezien als hij in de ministerraad af en toe een overwinning boekt. Elk jaar tegen de zomer zien we dan ook weer de politieke koorts in het Catshuis, waar de ministerraad pleegt te ver gaderen. oplopen. El jaar immers wordt er slag geleverd over de rijksbegroting. En elk jaar weer is elke minister, op gejut vaak door zijn achter ban.erop uit zijn iegen depar tement in een zo gunstig mo gelijke positie t Bij deze druk uit de samenle ving en uit het departement zelf komt dan ook nog de poli tieke druk uit de fracties in de Tweede Kamer op wier steun een kabinet is aan gewezen om in het zadel te blijven. De druk op de verschillende mi nisters van verschillende kan ten is groot. Vooral tegendruk zorgen, of behoren voor zor gen. de minister-president en de min ister van financienDit zijn de twee centrale figuren in de ministerraad wier voornaamste taak het isom de tegenstrijdige belangen zo goed mogelijk tegen elkaar af te wegen Net als elk jaar bij de opstelling Minister Andriessen van de rijksbegroting gebrui kelijk is. is ook tijdens de be zuinigingsoperatie eerst overleg gevoerd tussen de mi nister van financiën en zijn collega-ministers afzonder lijk. Net als elk jaar bij de be grotingsbesprekingen het ge val is. is ook nu over een reeks punten geen overeenstem ming bereikt. Financiën had een bezuinigingsnota opge steld die uitkwam op een be perking van de groei van de departementale uitgaven in 1981 met vijf miljard gulden. De afzonderlijke ministers hadden gezamenlijk een lijst je met mogelijke bezuinigin gen ingediend met een totaal bedrag met twee miljard gul den. De bedoeling was om er gens in het midden uit te ko men, dus een beperking tot 3^ miljard gulden in 1981. In de concrete politieke situatie van vandaag is het duidelijk, dat het prestige van de minis ter van financiën Andriessen op het spel slaat. Andriessen heeft onder het kabinet-Den Uyl als fractieleider van de KVP krachtig aangedrongen op bezuinigingen. Tijdens de formatie-Den Uyl vorig jaar zomer onthield hij zijn goed keuring van het financieel, economisch en sociaal ak koord van PvdA.CDA en D 66 met name omdat er niet krachtig genoeg bezuinigd zou worden.Nu hij Als minis ter de eerst-verantwoordelij- ke is voor de bezuinigingsope ratie is hij politiek-moreel wel gedwongen op te treden als een „beul" voor zijn collega's. Andriessen heeft het in deze prestige-strijd niet gemakke lijk. Om te beginnen al niet omdat hij niet een bij uitstek financieel, deskundige is, terwijl hij in de ministerraad wordt geconfronteerd met ministers als Scholten en Pais die dat van huis uit wél zijn. En voorts is de positie van Andriessen nogal ongemak kelijk, omdat hij niet onver kort kan rekenen op de steun door dik en dun van de frac tieleider van het CDA in de Tweede Kamer, Aantjes. In het openbaar heeft Aantjes uitlatingen gedaan. die moeilijk als steun aan An- driessen-de-bezuiniger kun nen worden uitgelegd. De C DA-fract ie lei der heeft ge waarschuwd voor „een die- nancien". En afgelopen za terdag heeft Aantjes zelfs openlijk laten merken, dat de CD A-fractie desnoods wel met wat minder vergaande be zuinigingen genoegen zou willen nemen. Een andere vervelende bijkom stigheid voor Andriessen is, dat hij als het erop aankomt ook al niet kan rekenen op krachtige steun van minister president Van Agt. Van Agt is su wie so al iemand die het politieke strijdgewoel schuwt. En bovendien torst hij de aan zienlijke handicap mee. dat hij helemaal niet thuis is in de fmancieel-economische we reld. Andriessen heeft zich lange tijd koest gehouden in liet kabinet. Nu de beslissingen genomen moeten worden, stelt hij zich bikkelhard op tegen zijn col lega s. Met minister Albeda van sociale zaken heeft hij al een hooglopend conflict ach ter de rug. dat maar op het nippertje niet tot een complete kabinetscrisis heeft geleid Straks ais hij de bezuiniging- voorstellen in de Tweede Ka mer heeft te verdedigen, zal Andriessen een eenzame fi- Ongeveer veertig werknemers van de inmiddels failliete Grofsme derij hebben gistermiddag verge zeld van hun vrouwen een uitstapje gemaakt. Per boot ging het gezel schap naar Avifauna in Alphen aan den Rijn. Daar werd een war me hap genuttigd waarna men weer in de boot stapte om via de Braassem weer naar Leiden terug te kerenHet uitstapje werd ten dele gefinancierd uit de opbrengsten van de collecte van het steuncomité voor de bezetters van de Grof. Het actiecomité zal bpnenloort bekend maken nul BOOT bei item ming zij gaat geven aan het geld dat is over gebleven van de collecte. 4.999 fietsenmakers

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7