„Leidse Sleuteltjes" zijn nog springlevend Hoed af voor meneer Philips Lezers schrijven Campagne voor inenten tegen polio in Leiden np de HEiUNGEnergieverbruiK en witgoed Radio/tv koor bestaat dertig jaar Meer controle politie in Zuid-West ïiïttïPS ZH WtW Namens de rest van Nederland hartelijk bedankt. ZATERDAG 17 JUNI 1978 LEIDEN - De Leidse Sleuteltjes. Een begrip in de tijd dat de radio nog heer en meester was in de Nederlandse huiska mers. Gekluisterd aan het toen nog forse apparaat werd er op woensdagmiddagen naar het opgewekte gezang van het Leidse kinderkoor geluisterd. Later konden de Sleutel tjes ook visueel aan bod komen toen de tv de dienst in omroepland ging uitmaken. Een begrip, ook anno 1978, dertig jaar na de oprichting van het Leidse kinderkoor. Want wie (zo als het koor overkwam) een brief per post ontvangt met alleen "merk" naam en woonplaats erop kan zo worden genoemd. De brief kwam toendertijd terecht bij Henk Franke (63), oprichter, componist, administrateur, reis leider en arrangeur van het koor dat na dertig jaar een éénmans- zaakje is geworden. Dikkertje Dap De succesformule bestond uit het zingen van een geheel nieuw kin derrepertoire. Het koor nam af stand van het jaar na jaar her haalde "In Berg en Dal" recept. Henk Franke, hij was destijds onderwijzer aan de Drie Okto- berschool, richtte in 1948 zijn koor op dat hij samenstelde uit kinderen van de 5e en 6e klas. Ze waren te beluisteren in radiopro gramma's als "Jeugdland" en "De Wigwam" en traden op voor de Wereldomroep. Maar de lans voor het frisse reper toire werd voorgoed gebroken met het op de plaat zetten van "Dikkertje Dap". Het jongetje- met-de-pet dat de giraffe een klontje wil geven en hem onder tussen van alles vraagt. Een liedje van de toen nog niet zo bekende Annie M.G. Schmidt. Franke trok zich van schampere opmerkin gen van muzikanten, dat als er na zes jaar tien exemplaren van de plaat zouden zijn verkocht, dat veel was niets aan. Dat de voor spellers dik ongelijk kregen be wees de gouden plaat die Franke enige jaren later kreeg uitgereikt voor 100.000 verkochte Dikkertje Dap-singles. Vele platen van Annie M.G. Schmidt volgden, en in 1958 werd de Zilveren Schijf aan Franke uitgereikt door de stichting "On ze Lichte Muziek" voor een plaatje van "Stekelvarkentje Wiegelied" Langzamerhand brak er een drukke tijd aan voor de Leidse Sleuteltjes. Zowel ra dio als tv stonden aan het koor te trekken. Vele malen togen de Leidse kinderen naar de radio- en televisiestudio's. In de afgelopen dertig jaar, zo kan snel worden uitgerekend, was Franke met zijn koor meer dan twintig keer te gast bij de radio en zelfs 27 keer bij de tv. Oliver Twist Een willekeurige greep uit de vele optredens: het koor was bij de Mies Bouwman-marathon voor "het dorp", kwamen voor de Duitse tv met Vico Torriani, voerden de musical "Oliver Twist" op bij de VPRO-tv met Godfried Bomans in de rol van verteller. Ook in Leiden zelf waren ze actief: meerdere malen traden ze op in de Stadsgehoorzaal, deden ze mee aan drie-oktober optochten en waren ze present op het Stad huisplein op Koninginnedag voor de traditionele aubade aan het gemeentebestuur. Terugblikkend kan worden gecon stateerd dat vele koren na het succes van de Sleuteltjes een graantje van de roem probeerden mee te pikken. Of het bleef bij een imitatie, of zo'n koor was geen lang leven beschoren. Toch ziet Franke voor het koorwezen wel een toekomst. Bij hem staan de kinderen in ieder geval te trap pelen om zelf een deuntje te zin gen. Het ledental schommelt dan ook nog steeds rond de veertig. Alleen aan de samenstelling werd in de loop der jaren geknutseld. Waren het in de beginjaren van de Leidse Sleuteltjes grotendeels De Leidse Sleuteltjes 1949: per bus op weg nai I radio-opnamestudio's. leerlingen van de Drie Oktober- school die het koor vormden, nu, dertig jaar later, komen de koor leden uit heel Leiden plus omge ving. Elke week repeteren ze in de Vred^skerk. Er was een tijd dat het fabeltje dat alleen kinde ren van zijn school voor een plaats in Franke's koor in aan merking kwamen een rijk leven leidde. Toen eenmaal bekend was dat die regel op louter fanta sie berustte stroomden binnen de ^kortste keren de aanmeldingen binnen. Op een gegeven moment waren er zoveel liefhebbers dat er een ledenstop ingevoerd moest worden. T Luchtig Het ging, en gaat er Franke nog steeds om, de kinderen een jeugdactiviteit te bieden. Elk kind dat zich bij de Leidse Sleu teltjes aanmeldt, kan meedoen. Het hoeft niet vóór te zingen. Het enige vereiste is dat het kind wijs kan houden. Acht, negen jaar vindt Franke de ideale leeftijd. Een perfect werkende machine heeft Franke nimmer van zijn koor willen maken. Repetities noemt hij dan ook "een brokje ontspanning". "Luchtig, luchtig, 't moet allemaal luchtig zijn" zegt hij, een wijds gebaar makend. "Niet zeventien keer dezelfde maat laten overdoen. Wel moeten ze" zegt hij, snel overschakelend, "een doel voor ogen hebben. Dat kan een optreden in het bejaar dentehuis zijn, of de voorberei dingen voor een plaat Wat de platen betreft: nog onlangs kwam er een langspeelplaat met het geluid van de Sleuteltjes uit waarop liedjes-uit-het-speel- kwartier worden gezongen. Elk kind kent ze, de liedjes die in geen enkel boek staan, maar drif tig worden gezongen op lagere scholen. "M'n tante uit Marokko" en "Een Nederlandse Ameri kaan" zijn van die liedjes. Franke tekende ze op en gebruikte ze voor zijn nieuwe plaat, waarvoor ook een drummer werd opge trommeld. Of de plaat net zo'n succes wordt als "Dikkertje Dap" valt te betwijfelen: platenmaat schappijen richten hun aandacht doorgaans slechts op één project tegelijk en dan wordt een koor aan de toevallige omstandigheid overgelaten. Onbekommerd Franke wacht niet op aanbiedin gen. Gaat onbekommerd zijn gang rnet zijn koor. Ging zelfs de confrontatie met machtige orkes ten niet uit de weg. Optredens met het Noordhollands Philhar- monisch Orkest en met een klas siek zanger, de tenor Chris van Woerkom, getuigen daarvan. Volgens een eigen fonologische methode leert hij de kinderen Italiaans. Franke schrijft de woorden voor de Sleuteltjes ge woon op zoals ze uitgesproken moeten worden. De Leidse Sleuteltjes. Nog immer springlevend en, de titel van één van hun pla ten geeft het ook aan: "op de hippe toer". Dit najaar zal het dertigjarig bestaan een groots opgezet feest worden beklonken. MIEP DE GRAAFF De Leidse Sleuteltjes anno 1978: repeteren in de Vredes- kerk ZAKENNIE UWS LEIDEN - Aan de Haarlemmer straat 93 is in een eerder leegge komen winkelpand de dames modezaak "Lady Saint" geves tigd. Aan de Hogewoerd 88a is de tandtechnische inrichting EN- KRI opgeheven. Voor niet-ingeënten tot en met 26 jaar LEIDEN - Iedere Leide- naar van 1 tot en met 26 jaar die niet tegen polio is ingeënt, kan dat de komende weken alsnog gratis laten doen. Niet ingeente kinderen van 1 tot 6 jaar kunnen terecht bij de consultatiebureau s en bij de huisarts. De rest kan zich ver voegen bij de GG en GD aan de Roodenburgerstraat en wel op de woensdagen 21 en 28 juni van twee tot vijf uur. De eerste woensdag is be stemd voor mensen wier naam begint met de letter A tot en met L. De tweede woensdag is voor de rest. Of men vroeger tegen polio is ingeënt, is na te gaan aan de hand van een zg. inëntings- kaart of inëntingsboekje. Als het goed is blijkt daaruit dat men al of niet een zg. DKTP- prik heeft gekregen. DKTP is een zg. cocktailprik tegen Dif terie, Kinkhoest, Tetanus en Polio. De inënting waar het de ko mende weken om gaat, is een zg. primaire serie. Voor kin deren onder ëén jaar bestaat die serie uit vier prikken. Ou dere kinderen en volwasse nen krijgen, omdat ze meer weerstand hebben, in totaal drie prikken. Dat geldt dus ook voor de niet ingeënte Leidenaars die zich de ko mende weken alsnog laten inënten. Belangrijk daarbij is dat ze na de eerste prik een maand later de tweede prik gaan halen en na een halfjaar de derde. Doet men dat niet dan heeft de inënting geen enkel effect. De inëntingscampagne tegen polio wordt georganiseerd door de Leidse entgemeen schaap, een samenwerkings verband van huisartsen, spe cialisten, GG en GD en kruis verenigingen. Volgens de voorzitter van deze ëntge- meenschap, dr. A. T. Schwei- zer, is tot de campagne beslo ten met het oog op de inciden tele polio-gevallen die nog. dagelijks, ook in de Randstad, gemeld worden. In Leiden is ruim 80 procent (uitgegaan wordt van 85 pro cent) tegen polio ingeënt. Dat is volgens Schweizer een goede inëntingssituatie, waarbij de kans op een epi demie te verwaarlozen is. "Het zijn vooral de mensen die de inëntingsserie niet ge had hebben en die bijvoor beeld op vakantie gaan op de Veluwe of op een andere ma nier besmet kunnen worden, die wij in de gelegenheid stellen zich alsnog te laten inënten", aldus de arts. Paniek Volgens mevrouw Zwart, direc trice van de GG en GD, heb ben de berichten over polio besmettingen (polio ontstaat door een virus) wel enige pa niek doen ontstaan. "Mensen bellen naar ons op, zijn ang stig en vragen wat ze moeten doen. Op het ogenblik komen er ook steeds meer mensen van buiten Leiden die ons bellen", zegt zy. Wat dat laatste betreft heeft Schweizer wel enige kritiek op het ontbreken van een landelijke of provinciale coördinatie voor wat betreft inënten tegen polio. Hij vreest dat als er in Leiden met het inënten begonnen wordt, er ook van buiten Leiden men sen in toenemende mate een beroep zullen doen op de Leidse GG en GD. En dat is niet de bedoeling. Volgens de provinciaal kinder arts dr. H. W. A. Voorhoeve van de provinciale ëntadmi- nistratie is daar echter in voorzien. Alle gemeenten in Zuid-Holland hebben van de provinciale ëntadministratie een briefje gekregen waarin wordt gevraagd de bevolking in de gelegenheid te stellen zich alsnog te laten inënten. "Ik zou liever niet willen spreken van campagne, maar van het in gelegenheid stellen tot inënting. Er is namelijk geen enkele reden voor pa niek", aldus dr. Voorhoeve. Overigens is er volgens de pro vinciaal kinderarts voldoen de vaccin tegen kinderver lamming voorradig, wat nog eens wordt bevestigd door een woordvoerder van het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne. Deze zei verder dat de „vaccinatie graad" in Nederland wat po- lio-inëntingen betreft 95 pro cent bedraagt. Voor de overi ge 5 procent niet-ingeënten gaf hij de raad de door polio getroffen plaatsen op de Ve luwe in elk geval te mijden. Huisvuil wordt op 29 juni vroeger opgehaald LEIDEN - Door de start van de Tour dc France is Leiden op don derdag 29 juni is de vuilverbran ding een deel van de dag niet be reikbaar. Daarom zal die al om zes uur 's ochtends een begin worden gemaakt met het ophalen van huisvuil. Omdat niet ver vracht wordt, dat men voor zes uur zal opstaan om de zakken buiten te zetten, wordt voor een dag ontheffing verleend van het verbod om vuilniszakken tussen 7 uur 's avonds en 6 uur 's och tends buiten te laten staan. LEIDEN - De controle door de po- litie-surveillancedienst in Leiden Zuid-West is geïntensiveerd in verband met overvallen die heb ben plaatsgevonden op bejaar den. Dat blijkt uit de antwoorden, die loco-burgemeester Van Aken heeft gegeven op een aantal schriftelijke vragen van het CPN- raadslid D. Hoeven. In de antowoorden op de vragen wordt bevestigd dat zich dit jaar in Zuid-West enkele gevallen van zogenaamde "tasjesroof' hebben voorgedaan. Voor zover bekend gaat het om vier overvallen op dames in leeftijd variërend van 47 tot 78 jaar. Op 2 mei jl. werd de laatste aangifte gedaan. In twee van de vier gevallen kon de dader worden opgespoord en voorgeleid worden aan de officier van Justitie in Den Haag. Vol gens de loco-burgemeester maakt de frequentie van dit soort diefstallen en berovingen het moeilijk om door extra surveille ren preventief te werken. Toch werden de delicaten speciaal on der de aandacht van de surveil lancedienst gebracht. Brievenbussen buiten gebruik LEIDEN - Op donderdag 29 juni zal een groot deel van de binnenstad als gevolg van dc proloog van de Tour de France tijdelijk voor alle verkeer zijn afgesloten. De in dit gebied aanwezige PTT-brieven- bussen zullen die dag tijdelijk buiten gebruik worden gesteld. Het bestellen van de post in dit stadsgedeelte zal aangepast wor den. Koopavond (1) In reactie op het bericht in het Leidsch Dagblad, aangaande het verzoek om een extra koopavond gedaan door het LCC i.v.m. de Tour de France het volgende. De NW-Bond Mercurius regio Rijnstreek is tegen deze extra koopavond omdat: ADVERTENTIE HANDELAAR SOMMEERT PHILIPS HANDELAAR SOMMEERT PHILIPS Open brief aanmeneerPhilips 5 WasautOITiatC geleden reageerde het Geachte heer Phiüps, Philipsconcern enigszins O'iil ifl)0GIG11 zuiniger ho°ghart|g en met een schou Philips Nederland stelt zich vrij sceptisch op tegeno heer De Lange. „Hij is voor ons een belangrijke ham maar hij is niet het geweten van mlb'eubexwst en w Nederland. Dat we hem niet meteen antwoorden briefjes, betekent niet, dat we niet zoeken naar goedt singen voor energie-zuinige systemen. We kennen a mijn>- -• T*nge wel. Volg door Concernbu. eou der ophalen op het openlijke philips koerier - "j verzoek van Gerard de Lange, ^PR'!: wa - pagina 11 tprHam,, om nu eindelijk energie- l2 besparende, milieuvriendelijke bespaard 'aon! Za2eZene'^e w°^enl wasautomaten op de markt te 'n plaats van op 9o oradinl? 60 9raderJ brengen met niet mis te [en toe afwisselen met een wasnJlfn (a'| verstane gebruiksaanwijzing Itden^ en door de voo r^raUW'n® v0°rk°P| 60 Pr°grammerin9- liaten. Kleine wasteen'ach,erwe9e tel Men vond dit verzoek van Izijn duur In energie. beterVhen»'0"13,?'! Nederlands grootste WaS- -en 101 de 'rommel goed oevnin i* "I automatenverkoper een verkoopstunt. Maar het kan verkeren. Groot was de vreugde van Gerard de Lange over artikelen in de Philips Koerier van 20 en 27 april 1978. Hierin roept Philips op tot energiebesparing. En doet precjes de wastips aan de hand waar Gerard de Lange al zo lang op hamerde. Philips geeft eindelijk een lichtend voorbeeld. Weliswaar nog uitsluitend voor eigen medewerkers en relaties. Maar het begin is er. Hulde. Nu nog de rest van Nederland. Gerard de Lange a. wij niet de minste vorm van overleg gehad hebben met het LCC. b. wij geen enkele onderbouwing of argumentatie gehoord of gele zen hebben, die deze extra koop avond zou rechtvaardigen. c. het tijdstip dusdanig gekozen is, dat wij nauwelijks nog overleg kunnen plegen met onze leden. d. wij niet het argument van uw wethouder E.Z. delen dat een ex tra koopavond de sfeer in de binnenstad zou verhogen. Onzes inziens roept het Tour de France- gebeuren een heel aparte sfeer op, waar één ieder recht op heeft die te proeven, zeker ook het winkelpersoneel. e. wij vanmeningzijn.dat, indien u nu dit verzoek honoreert dit een precedent schept voor het LCC, om bij elk feestelijk gebeuren (in hun ogen en zaken) een extra koopavond aan te vragen en te verkrijgen. Wij vertrouwen dat deze argumen tatie zal bijdragen tot het niet toe kennen van deze extra koopavond. Namens de NW-Bond Mercu- Regio Rijnstreek C. J. M. Pepermans, voorzitter Spaarnestraat 45 Leiden. Koopavond (2) Diep ontroerd heb ik in het LD van woensdag j.l. het artikel gelezen over de bij de Gemeente gedepo neerde wens van het Leids City Centrum om in de Tour de Fran ce-week een extra koopavond (op woensdag) te mogen houden. Ontroerd, omdat - zoals het LCC aangeeft - deze extra koopavond aan "het cachet van het Toerge- beuren een bijdrage kan leve ren". Zo ziet u maar weer, dat het Leids City Centrum niets te veel is om ook daadwerkelijk op ori ginele wijze alles te doen om de Toer de France-week nóg gezelli ger te maken voor de Leidenaars Gelukkig staan, getuige het verslag in de krant, de meeste raadsleden ten opzichte van dit verzoek, met beide benen op de grond o.a. Van Duijn (WD) en PvdA'er Ranner De laatste liet weten niemand een boterham te misgunnen, maar vroeg zich tegelijkertijd wél af, wat het LCC nu zelf gaat doen om een wezenlijke bijdrage te leve ren aan het Toergebeuren in de komende week. Toen ik het artikel las, moest ik on willekeurig terugdenken aan een gesprek dat ik kort geleden had met een winkelier in de binnen stad. We hadden het over WK- voetbal, over de binnenstad, over de Toer de France-week, over hetLCC. De winkelier "Het LCC, laat me niet lachen, die doen in die week helemaal geen donder, een aantal winkeliers in de Haarlemmer straat gaan nu zelf maar wat doen!" Mijn oordeel over het LCC is als volgt (en dat niet vandaag of gis teren): Deze club zal de Leide naars wel even zeggen hoe het allemaal moet in ONZE binnen stad, het gemeentebestuur weet niet van wanten, maar heeft u ooit iets in de binnenstad meege maakt, georganiseerd door het LCC, waarvan u zei "Sjonge, jon ge, dat LCC kan er wat van". Een fantasieloos stel heren, vind ik! Hopenlijk gaat de gemeenteraad a.s. maandagavond niet door de knieën voor een ineens opko mende grol van het bestuur van het Leids City Centrum! H.C. KWIK Van 's Gravensandestraat 19 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3