Geschiedenis af te lezen uit bodem en scherven Weidse agenda Trekking prij zenactie Oegstgeest: zes kanalen honden bij kabel-tv Cal benoemd tot ridder De Wekker-bewoners nog geen woonruimte Bij opening Uytterdijkschool bondspenning ABB voor Lefeber PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 17 JUNI 1978 Vondsten leggen historie Leiden en omgeving bloot De laatste tijd zijn in Leiden en directe omgeving een aantal vondsten gedaan die op z'n minst uit archeologisch geologisch oogpunt interessant zijn in noemen. De gedachten gaan hierbij in de eerste plaats uit naar de vondsten aan de Cruquislaan (de oudste vondst tot nog toe in Leiden gevonden, met scherven uit het begin van de jaartelling) en in De Bloemerd te Leiderdorp (scherven van inheems-romeins aardewerk en uit de karolingi- sche periode). Daarnaast zijn onlangs bij een routineboring in de Kleine Knot- terpolder bewoningssporen aangetroffen die aantonen dat in dit gebied al 2000 jaar voor Christus mensen hebben gewoond. Alles bij elkaar voldoende aanleiding om eens wat "dieper" (let terlijk!) in de geschiedenis van Leiden, Leiderdorp en omge ving te duiken. dwarsdoorsnede Leiderdorp ~o O D O OX -Q C .!öd C c V) <p <L> l/> HO LU Zo n 300 jaar voor Christus lag Leiden direct aan de kust. De Rijn had in deze streek een breed mondingsgebied, dat in een open verbinding stond met de zee. Men moet zich in de omgeving van Leiden in die tijd voorstellen als een soort van waddenlandschap boring N.A.PT Rond 2800 voor Christus is dit mondingsgebied grotendeels dichtgeslibd. Er vond veengroei plaats waarop zich een kleilaag afzette ten gevolge van de rijzing van de zeespiegel. In deze klei laag zijn, in de Kleine Knotter- polder in Leiden, tussen Crone- stein en rijksweg 4, sporen van bewoning aangetroffen. Ook in Boschgeest, Voorschoten, zijn wat dat betreft een aantal vond sten geda n. De bewoning, die er al omstreeks 2000 voor Chris tus geweest moet zijn, was ge concentreerd op de strandwallen Scherven zijn uit deze periode niet teruggevonden. Wel sporen in de grondlaag: een combinatie van kunstmatige humus en huis vuil. Het wordt vrij onwaar schijnlijk geacht dat ook in Lei derdorp dergelijke bewonings sporen nog eens worden aange troffen. De grond daar was in die tijd te drassig, de levensomstan digheden daardoor te ongunstig. Op deze oude blauwe zeekleilaag, die de geologen heel officieel als Calais IV betitelen, vormde zich weer een laag veen. Bos veen. De Rijn was in die tijd een getijden- rivier met brede stroken bos langs de oevers. Het water kab belde rustig door de rivier, de stroken ernaast werden niet overspoeld. De veenvonning kon zich hierdoor tot aan de oevers van de rivier uitbreiden. Na 1500 voor Christus wordt de veengroei echter onderbroken en ontstaat een breed mondingsge bied ten westen van Leiden. De kustlijn, die eerst bij Leiden lag. komt rond deze tijd bij Katwijk te liggen. De Brittenburg, nu zo'n anderhalve kilometer in de zee lag toen op het strand! in Leiderdorp nog afzonderlijke veenlagen in Hoogmade bij el kaar komen en één grote bruine veenmassa vormen. In de in vloedssfeer van de Rijn vond ech ter pas na 1000 voor Christus op nieuw veengroei plaats. Scher ven uit dit veen, uit de bronstijd, zijn tot nog toe in deze omgeving niet aangetroffen. Wel in Naald wijk waar de omstandigheden in die tijd vrijwel dezelfde waren. Na de periode die wordt herkend aan de afzetting van Duinkerken, een afzetting van jonge blauwe zeeklei in de periode 300 tot 100 voor Christus, slibde de Rijnbed ding dicht tot ongeveer de huidi ge bedding. Vanaf dat moment tot ongeveer 900 na Christus heeft de Rijn het grondgebied van Leiderdorp niet meer over stroomd. Uit deze periode dateren verschil lende vondsten. Zo ontdekte dr. Braat, de voormalige conservator van het rijksmuseum, bij opgra vingen achter tennisbaan De Munnik in '52 Romeins mate riaal. Volgens Braat zou dit ech ter afkomstig zijn van Roomburg, omdat dezelfde dakpan- en te gelstempels worden gebruikt. De onlangs in De Bloemerd gevon den inheems-Romeinse scherven (door de boerenbevolking ge maakt grof aardewerk) stammen echter uit dezelfde periode 2m- £m- 6m- LL) OEGSTGEEST - Loco-burgemees- ter Thorn van Oegstgeest heeft -j gisteren de trekking verricht van een grote prij zenactiegeorgani- I seerd door de marktkooplieden van de Oegstgeester warenmarkt. De afgelopen weken kregen de klanten bonnen uitgereikt, waardoor zij konden meedingen naar een prijzenpot van in totaal f 4500.- De geldprijzen variërend van een tientje tot vijfhonderd gulden zullen dinsdag tijdens de wekelijkse markt worden uitge reikt. Op de foto: links loco-bur gemeester Thorn, recht van hem de heer Verplancke van de marktreclame-commissie VERKLARING Bewoning Bronstijd Maar het mondingsgebied slibt snel dicht. Aan de basis zetten zich grove zaden af, aan de top klei. In gebieden buiten de in vloedssfeer aan de Rijn ging de veengroei echter gewoon door. Zo zie je bijvoorbeeld dat de drie Beide oevers van de Rijn werden indertijd zeer intensief bewoond. Maar de inheemse bevolking ver trekt als ook de Romeinse bewo ners vertrekken. Tot aan de Ka rolingische tijd (8e, 9e eeuw) heeft dan nog geen continue be woning van deze streken plaats. Het is een periode waar weinig van bekend is. Uit de Karolingische tijd is wel weer het een en ander terugge vonden. Achter tennisbaan De Munnik, ter hoogte van het hui dige scholencomplex, heeft Braat iets aangetroffen wat ver- Afzettingen van Dufnkerke Ha 900-1200 na Chr Afzettingen van Duinkerke I 300-100 voor Chr. Hollandveen Afzettingen van Tiel 0 1500-1000 voor Chr. Afzettingen vanïiel 0 grof rivierzand 1 Afzettingen van Calais 12 p 2800-1800 voor Chr. Afzettingen van Calais III 3100-2800 voor Chr Merovingische en Karolingische scnervenvondst de bodemlaag op verschillende plaatsen i moedelijk een dijk is met keien en palen, waarschijnlijk daterend uit de 8e, 9e eeuw. Zeer onlangs zijn op dezelfde plek ook scher ven uit de periode gevonden (van bolvormige potten) evenals scherven uit de vroegere (7e eeuwse) Merovingische periode (van de spitsbuikige Frankische knikpot). Na 900 zet zich weereen kleilaag af: De zoveelste overstroming van de Rijn. Deze kleilaag is onlangs duidelijk aangetoond bij opgra vingen in De Bloemerd. Bij De Munnik niet meer. Daar werd de aardlaag verstoord. Geleidelijk aan slibt de Rijn echter dicht om omstreeks 1200 bij Katwijk te verzanden. OEGSTGEEST - "Het opgaan van Oegstgeest in de voorgenomen gemeenschappelijke regeling an- tennereiiergievoorziening Lei den en omgeving mag de Oegst geester abonnee de eerste 10 jaar niets kosten", zo stelde Van Veen (CDA) gistermiddag tijdens de commissievergadering voor in tergemeentelijke zaken. Aan de orde was de voorbereiding om te komen tot de oprichting van een beheersorgaan voor de Oegst geester antennemast door negen gemeenten met en om Leiden. Dit beheersorgaan zal de anten nemast en het signaalverwer kingsstation aan de voet ervan voor 1.3 miljoen gulden van de P.T.T. kopen en de exploitatie er van in handen nemen. Tevens zal de sinds begin 1976 functione rende antenne-installatie van Katwijk door de regeling worden overgenomen. Boesjes (PvdA) vroeg zich af of de door Katwijk voorgestelde wijzi ging in de oprichtingsartikelen geen problemen met zich mee zullen brengen. Omdat deze ge meente ministeriële toestem ming heeft om in haar kabelnet plaatselijke kerkdiensten uit te zenden wil zij in het reglement van de gemeenschappelijke re geling een mogelijkheid hiertoe zien ingebracht. "Betekent dat nu dat één van de zes kanalen door Katwijk door een eigen sig naal zal worden vervangen of voegt men er een eigen, zevende signaal aan toe?" zo vroeg hij zich af. "Wat Katwijk daarover beslist moet deze gemeente zelf weten als de naar Katwijks zin gewijzigde regel maar niet in houdt dat Oegstgeest ook één van de signalen voor een eigen om roep zou kunnen gebruiken" stelde hij. Dat het minimum van de zes nu geleverde signalen on verkort gehandhaafd dient te blijven was daarop de conclusie van de gehele c LEIDEN - Burgemeester De Wit van Bennebroek is gistermiddag naar het Rijnlandhuis in Leiden gekomen om een koninklijke onder scheiding uit te reiken aan de heer H. J. C. Cal (foto). De laatste werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau in verband met. zijn 40-jarig ambtsjubileum. De heer Cal is bij het hoogheem raadschap van Rijnland hoofd van de afdeling Financiën en perso neelszaken en tevens waarnemend rentmeester. Tijdens de receptie werd de jubilaris achtereenvolgens toegesproken door de burgemeester van Bennebroekdijkgraaf baron van Knobelsdorf en de secretaris- rentmeester mr. Plomp. Bovendien werd het woord gevoerd door een van de eerste medewerkers van de jubolaris, de heer Van Wijk. De woorden die gesproken werden ginden vergezeld van vele geschen ken. LEIDEN - Voor de drie die donderdag met hun kinderen bureau Huisvesting aan de Hooi gracht kraakten is nog geen defi nitieve oplossing gevonden. De suggestie van wethouder Ver boom (volkshuisvesting) om zo lang in hotel Nieuw-Minerva en pension Bik te trekken vond geen genade in de ogen van de vrou wen. Ze waren bang dat als zij daar eenmaal zouden wonen er door hetzij Huisvesting hetzij de Sociale Dienst niets meer gedaan zou worden om een permanente woonnruimte te vinden. Door middel van de bezetting hadden de vrouwen al laten weten op zijn minst een (vrije) etage te willen hebben. Zoals bekend raakten de en hun kinderen in de problemen door de sluiting van hotel "Huize de Wekker", een hotel dat sinds jaar en dag door de gemeente werd gebruikt als opvangcen trum voor urgent woningzoe kenden, mede bij gebrek aan een daklozencentrum. De gedachten van de hoteleigenaar plus de ge meente dat de bewoonsters van "De Wekker" in een pension in Oegstgeest terecht konden bleek onjuist te zijn. Met leden van het symphatisenende comité "Iedereen wil wonen" to gen de vrouwen gisteren naar het stadhuis, waar zij een antwoord hoopten te krijgen van wethou der Van Aken op hun verzoek om woonruimte. De wethouder zou de kwestie gistermorgen tijdens een B en W-vergadering aan de orde stellen. Gistermiddag ver klaarde hij dat ook tijdens deze vergadering geen definitieve oplossing voor het huisvestings probleem van de vrouwen was gevonden. Daarop toog wethou der Verboom aan het werk om voorlopig woonruimte te vinden in de vorm var hotels, maar die oplossing vonden de vrouwen niet aanvaardbaar. De wethouder verklaarde nogmaals dat een huis er voor de vrouwen niet inzat en zei ook dat het geen gemeentelij ke taak was hen aan woonruimte te helpen. Via de werkgroep "Gast- en pleeggezinnen" wer den tenslotte voor dit weekeinde de slaapplaatsen van de vrouwen verzekerd. Maandag zullen zij verder gaan praten met o.a. de Sociale Dienst. Een der leerlingen overhandigt prof. Van Staveren de sleutels van de interkerkelijke school LEIDEN - Er is een noodoplossing gevonden voor de vier klassen van de openbare lagere school de Meerpaal, die gisteren uit het met formaldehyde (spaanplaat- gas) besmette houten gebouw aan het Broekplein zijn "gevlucht". Twee klassen krijgen de laatste vier weken tot de grote vakantie les in de aula in het hoofdge bouw van de Meerpaal, een klas verhuist naar de aula van de aangrenzende katholieke school en een klas gaat voorlopig een week in het lokaal van de zesde klas, die de gehele volgende week op Ameland zit. Het tro penrooster vervalt. Dit is het resultaat van besprekin gen die gisteren op het gemeen tehuis zijn gehouden. Wethou- Noodoplossing voor Meerpaal der Tesselaar sprak daaronder meer met mensen van de ouder commissie en leerkrachten van de Meerpaal. In dat gesprek heeft Tesselaar zijn ongenoegen uitgesproken over het feit dat de oudercommissie zich niet in een eerder stadium tot hem had ge wend. Ook vertelde Tesselaar dat het hem had bevreemd dat de vertegenwoordigers van de oudercommissie die donder dagavond op het stadhuis de vergadering van de onderwijs- e bijwoonden toen niet openlijk hebben gezegd dat er een actie was georganiseerd met als doel alle kinderen thuis te houden. "Dat zou fair geweest zijn", aldus de wethouder. Volgende week zal TNO nog een aantal metingen verrichten in het noodgebouw. TNO heeft in januari al een onderzoek ge daan, maar omdat men ook een "zomermeting" wil houden, komen de TNO-ers nog een keer terug. Dan zal moeten blijken of het plafond dan wel de vloer de grote boosdoener is. Als de re sultaten van het. TNO-onder- zock bekend zijn, beslist de ge meente welke maatregelen ge nomen moeten worden om de formaldehyde voortaan uit de lokalen te weren. LEIDEN - Bij de opening van het nieuwe gebouw van de interkerkelijke school Uytterdijk aan de Turkooislaan heeft de heer W. F. Lefeber, waarnemend voorzitter/penningmeester van het schoolbestuur, de bondspenning van de Algemene Bond van Bestuurders in het onderwijs (ABB) gekregen. De heer Lefeber kreeg de onderscheiding als waarde ring voor zijn vele verdiensten voor het onderwijs en zijn inbreng in de landelijke onderwijskundige ontwikkelingen. De penning werd hem gistermiddag overhandigd in de Maranathakerk, waar voorafgaand aan de officiële opening een bijeenkomst werd ge houden. De heer J. J. Steenhouwer, stafmedewerker onderwijszaken van de ABB in Den Haag, somde de verdiensten van de heer Lefeber op. Hij memoreerde dat de bondspenning slechts bij hoge uitzondering wordt gegeven. De openingshandeling in de Turkooislaan werd verricht door prof. dr. P. E. van Staveren, nadat hij de sleutel van de voordeur van het fraaie gebouw had gekregen van een aantal leerlingen van Uytterdijk (school voor middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs). Aangenaam orgelconcert LEIDEN - De organist Sander van Marion en de. trompetblazende gebroeders Brouwer gaven voor vele liefhebbers een concert in de ontluisterde, maar nog altijd in drukwekkende Pieterskerk. Sander is een behendig speler met veel fantasie en muzikale drift, die toch nooit uit de band springt. Hij wist ook, voorzichtig navige rend, gevaarlijke registerklippen te vermijden. Deze populaire muzikant kent zeer wel de smaak van zijn publiek en deed, van heel hoog, aangename, geen proble men oproepende klanken op de toegewijde luisteraars neerdalen. Maar wat hij speelde was van goede kwaliteit en het orgel moge dan aan restauratie toe zijn, het heeft nog altijd dezelfde adel als ooit te voren. Het programma was nogal bont na de Engelsen uit de 17de en 18de eeuw, zoals Purcell en Stanley, werd een vreemd sprongetje ge maakt via Haydn naar Bach. Nu heeft Haydn wel enkele muzikale souvenirs uit Engeland meege bracht. zijn trompetconcert, waarvan de Brouwers het Andan te zo vervoerend speelden, is toch puur Oostenrijks. Aan het eind dook na Handel en Corelli, plot seling Guilmant op. Maar geen nood, al die grote mannen beten elkaar niet. Sander was een goed begeleider van de puntgaaf en glanzend spelende gebroeders. Ze begon nen met de overbekende, altijd graag gehoorde "Trumpet Tune" van Clarke; ze muntten uit in werken van Purcell, Vivaldi en Corelli, doch naar mijn smaak bovenal in het Andante uit "het" trompetconcert van Haydn en een Concertino van Vivaldi. De organist vermaakte zijn gehoor met Handels Koekoek en Nach tegaal-Concert en een Mars over een Handel-thema van Guilmant. De improvisatie aan het slot liep uif in een reeks omspelingen van een koraal, dat telkens weer an ders in de bloemetjes werd gezet. Sander is daar sterk in. Trompettisten en organist besloten met een soort taptoe. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114 jeugdschaaksoos (11-15 jaar), 15-17 uur Witte Singel, viswedstrijd, v a. 9 uur. Jacintha-kleutersehool, Lorentzkade, bazar, 10.30-15 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks- dansinstuif, 20 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, teL 125802. Café De Twee Spieghels, muziekpro gramma, 15 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, crea tieve workshop, 13-18 uur. Maandag Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen di. van 10.30-12.30 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehandi- captensoos, 14-16.30 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 16 en 19.30 uur Lakenhal, lezing Ver. Oud-Leiden, 20.15 Artsen LEIDEN - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): H.G.M. Aelbers, Noordeindsplein 2 a, tel. 122268; Wijk 2 (Kooi en Merenwijk): P.J. Derchant, Hooigracht 61. tel. 123752; Wijk 3 (Waard Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad): J. van Gent, Zoeterwoudse Singel 28, tel. 122538; Wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier): van za. 10 tot zo. 8 uur vm.: C.J.M. Schrama. Zocherstraat 1, tel. 766123; van zo. 8 tot 24 uur A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 310420. LEIDERDORP - De weekenddienst wordt waargenomen door J. van der Le den, tel. 894539. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13.00 uur op Hoofd straat 8, tel. 894539. OEGSTGEEST - J.B. Hugenholtz, Wil- helminapark 2, tel. 155666. VOORSCHOTEN - S M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417 (za terdag); A. Tromp, Leidseweg 328, tel 071-762159 (zondag). WARMOND - A. de Gijzel, Oranje Na- ssaulaan 10, tel. 10834. Apotheken De avond -nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 16 tot 23 juni door Apotheek Kok, Rapenburg 9, Leiden tel. 071-124807; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Wijkverpleging Leiden Interkruis Middelweg 38, tel.121753 Leiderdorp Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum v. d Waalslaan, tel 4641. Warmond - zr. T. Miedema, Kager- 307, Sassenheim, tel. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14 00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2