China voelt zich in het nauw gedreven 1 Aanvaring reders en leraren Hengelaarsbond wil visrechten Leidse singels en grachten sport Wantrouwen over expansiepolitiek Sovjet-Unie HYAMAHA VIS ZATERDAG 17 JUNI 1978 De grote obsessie van de Chinese leiders, de "om singeling" door Moskou en zijn bondgenoten waar ministers van buitenland se zaken Hoeang Hoea vo rige week in Den Haag nog naar verwees, is de laatste weken weer duidelijk on derstreept. Na de commu nistische staatsgreep in Afghanistan en de vete tussen Peking en Vietnam rond de gedwongen uit tocht van de Chinezen, heeft China aan tweederde van zijn immense land grenzen van 20.000 kilo meter nu te maken met buren die onder recht streekse invloed staan van Moskou. Voor de derde maal in dertig jaar voelt China zich van buitenaf be dreigd. In 1950 stuurde het 54 di visies "vrijwilligers" naar de Ko reaanse grens uit vrees voor een Amerikaanse doorstoot naar Mandsjoerije. En in 1969 stonden Russische en Chinese tanks te genover elkaar aan de Oessoeri- riveri, aan de rand van het gebied waar Peking 16.000 vierkante ki lometer Siberisch gebied opeist. Hoewel er nu nog slecht sprake is van betrekkelijk onbetekende incidenten in Oost-Siberië en aan de grens met Vietnam, doet de Chinese regering ongekende po gingen om te komen tot diploma tieke en technische steun van West-Europa en Japan tegen de Russische vijand. Zo is Peking erin geslaagd om Ja pan ertoe over te halen de onder handelingen weer op te vatten over een vredesverdrag. Daarin ziet Moskou een bedreiging voor zijn invloed in Oost-Azië. Verder houden de Chinese leiders niet op ervoor te pleiten dat West-Eu ropa zijn verdediging aan de Elbe versterkt, alsof zij daar een twee de front zien als er een nieuwe wereldoorlog uitbreekt. Leger Met het recente bezoek op de ach tergrond van Sir Neil Cameron aan China de opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten, is dat vanuit Peking gezien niet zo vreemd. Cameron sprak toen namelijk over de noodzaak voor zijn land om met China gegevens uit te wisselen over de ontwikke ling van nieuwe tanks, "om in een betere positie te staan tegen de uitdaging van de Russische pant sereenheden". De geïndustrialiseerde landen van West-Europa zijn al uitgenodigd om een rol te spelen bij de mo dernisering van het Chinese le ger. Parijs en Belgrado hebben op dit moment bezoek van Chi nese militaire nissies. Binnen kort komt ook Londen aan de beurt. De Engelsen hebben zich al bereid verklaard om "Har- rier"-vliegtuigen aan China te verkopen, evenals Rolls-Royce vliegtuigmotoren en "Swingfire" anti-tankraketten. Het is verder bekend dat China interesse heeft voor een reeks Franse raketten. Minister Peking heeft haast met de moder nisering van zijn strijdkrachten in de wetenschap dat het aan de grens met Mandsjoerije slechts één tank tegen elk vier Russische kan stellen en dat zijn luchtmacht nog een grotere achterstand heeft op de vijanden. Tegen de tsaren Het is veelzeggend dat Peking de recente strijd in het zuiden van Zaïre heeft aangegrepen om zich nogmaals solidair te verklaren met het Westen in de strijd tegen het "sociaal-imperialisme van de nieuwe tsaren". China legt zich er nu vooral op toe om zijn relaties veilig te stellen in buurlanden die nog niet onder Russische invloed staan. President Hoea Koea Fengs eerste reis naar het bui tenland ging naar Noord-Korea. Teng Hsao-ping China's tweede man gaat binnenkort naar Birma en naar Nepal. Een andere top man uit Peking, Keng Piao, zal Pakistan bezoeken, terwijl China meer toenadering blijft zoeken naar tot de vijf anti-communisti sche ASEAN-landen, waaronder vooral Indonesië, een "sleutel land" waar meer dan drie-en-een- half miljoen Chinezen wonen. Volgens het blad voor de Sovjet strijdkrachten, Rode Ster, zijn dat ongeveer twintig miljoen Chinezen die in zuidoost-Azië Door René ter Steege buiten China wonen „een vijfde kolonne die de Chinese leiders willen gebruiken voor hun ex pansionistische politiek". Het is dan ook niet verwonderlijk dat Peking de hand van Moskou ziet in de maatregelen van Vietnam om ongeveer 120.000 Chinezen het land uit te zetten. Als de voor spellingen uitkomen dat nog on geveer vierhonderdduizend Chi nezen uit Vietnam wegwillen, kan het nog maanden duren voordat de spanning afneemt tussen Hanoi en Peking. Met als gevolg mogelijk radicale veran deringen op de strategische kaart van heel Oost-Azië. Behalve in Azië voert China nu een diplomatiek offensief in de lan den rond de Perzische Golf. Een hoge Chinese delegatie wordt binnenkort verwacht in Irak, waar pro-Moskou communisten onlangs zijn geëxecuteerd en waar de aanvankelijk nauwe banden met de Sovjet-Unie op springen lijken te staan. Nu eind deze maand in Koeweit het bezoek vaststaat van de Chinese vice-minister van buitenlandse zaken Hoea Wong, doet Peking er alles aan om met tal van Golfsta- Troeven China heeft voor de leiders rond de Golf vier belangrijke troeven: voor hen wordt het "communis tische gevaar" uitsluitend beli chaamd door Rusland en Cuba. Met Peking zijn de conservatieve Arabieren het erover eens dat Moskou het grootste gevaar in houdt voor het gebied. Boven dien hebben de Golfstaten zich nooit beklaagd over Chinese in menging in hun zaken, omdat Peking geen enkele steun geeft aan Arabische groepjes die zich "maöistisch" noemen. Verder is het in het voordeel van China dat het Israël nog niet heeft erkend. Moskou daarentegen wordt ervan beschuldigd een aantal Arabi sche regeringen opzij te willen zetten. De "pro-Moskou" staats greep in Afghanistan, de neder laag van Somalië in de Ethiopi sche Ogaden-woestijn als gevolg van massale Russische en Cu baanse steun en de hulp aan de marxistische regering in Addis Abeba tegen de voornamelijk mohammedaanse rebellen in Eri trea dragen rond de Golf bij lot de vrees dat de ambities van Mos kou niet ophouden aan de poor ten van de belangrijkste olie bronnen in de wereld. ROTTERDAM - Na al wat ja ren in moeilijk vaarwater te hebben vertoefd, is er (on danks gemanoeuvreer van beide kanten) dan toch de aanvaring tussen reders en zeevaartschoolonderwijs: er zijn teveel toekomstige scheepsofficieren. Onze va derlandse vloot kan de (ver plichte) opleiding van een jaar stage-varen niet meer ongeli miteerd aan en straks - als lo gisch gevolg - ook alle opge leide officieren geen (vaar) werk meer bieden. De Ko ninklijke Nederlandse Re dersvereniging vreest dat en kele tientallens stuurlieden en werktuigkundigen dit jaar op Nederlandse schepen al niet meer terecht kunnen. De reders schuiven de schuld naar de scholen; het onderwijs kaatst terug. Maar het probleem blijft overeind: van af volgend jaar stoppen de re ders ermee om op hun sche pen teveel stagiaires te laten varen, tegen zo'n 10.000 gul den de man per jaar. Het kan economisch niet langer; de vloot krimpt in, de concurren tie wordt heviger. „En we hebben dat onderwijs sinds '72 elk jaar opnieuw ge waarschuwd dat we naar een verzadigingspunt toegingen", zegt KNRV-directeur H. J. Bekkering. „Maar het minis terie en de zeevaartscholen hebben er niet naar geluisterd. Men bleef maar leerlingen aannemen. Onze waarschu wing hebben ze van zich af geworpen, tegen beter weten in. Nu is dat probleem er en dan beweren de scholen dat wij geen of veel te vage prog noses over de toekomstige behoeften aan officieren heb ben gedaan. Ik ontken dat". Rotterdam's zeevaartschool directeur P. A. H. Polak - se cretaris ook van de Vereniging van de Besturen van Hogere Zeevaartscholen - gaat daar tegen in: „Wij hebben geen be trouwbare prognoses gekre gen waarmee we konden wer ken. Ik begrijp best dat het voor de reders moeilijk is om in deze slechte tijden precies aan te geven hoeveel mensen men op een gegeven moment nodig heeft, maar zij moeten zich ook realiseren dat je als school geen rekening kunt houden met snel wisselende omstandigheden. Wij moeterï leerlingen toelaten die pas over vier jaar opgeleid zijn en als we niet weten wat er dan aan de hand is, kunnen ook- wij niets doen". Vorig jaar was er en ook dit jaar is er een surplus van 160 stagiaires. Leerlingen die na twee jaar school een jaar moe ten varen (en dan nog een jaar terug gaan voor hun studie) en leerlingen die - volgens een andere onderwijsstructuur - hun opleiding er op hebben zitten en een jaar de zee op moeten om hun vaarbevoegd- heid te krijgen. Jonge officieren-in-spe die - op basis van een door de re ders in '77 gegeven garantie - tot en met dit jaar allemaal ge plaatst moeten worden. Maar volgend jaar is dat van reders- kant voorbij; en de oplossing lijkt ver af. De KNRV heeft z'n eerste waarschuwing zes jaar gele den iceus. ai^t-^ciioten. Bek kering: „We hebben de toen malige minister van onderwijs Van Veen een prognose voor vijf jaar gegeven, waaruit dui delijk bleek dat we naar een verzadiging zouden toe groeien. Er is nooit op gerea geerd; de brief is zelfs nooit bevestigd. En elk jaar hebben we op onderwijsconferenties over de herstructurering van het zeevaartschoolonderwijs gewaarschuwd voor een drei gend overschot. Maar. geen respons". f Yamaha, de meest verkochte "N buitenboordmotor in Nederland. Speciale Aanbieding bij opening Visseizoen 1978 Geldig van13Meit/m17Jum 3,5AS kort f.797.- 3,5 AL lang vanaf f.767- BUITENBOORDMOTOREN VAN 1.5 kW (2 PK)TOT 40.5 kW (55 PK) Hoofdrayon-dealer Leiden - en de Rijnstreek: BOOT-CENTRUM b.v. Hoge Rijndijk 93 - 2382 AC Zoeterwoude-Rijndijk. Telefoon: 071-126966 VERHEYEN watersport r de hengelaarsbond z Singels en grachten worden drukbevist met de gewone hengel, r graag vissen met de speciale hengel. De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken heeft kritiek op het gemeentebestuur van Leiden. Kritiek omdat men geen oog schijnt te hebben voor de hen gelaars, die gezamenlijk de grootste vorm van actieve openluchtrecreatie beoefenen. In het dezer dagen verschijnende bondsblad "Hengelsport" constateert voorzitter Koos Mark, dat nog nooit in het bestaan van de bond een beroep op de gemeente is gedaan voor een bijdrage. In welke vorm dan ook. "Maar als er dan een verzoek wordt gericht tot het gemeen tebestuur dat niets kost en zelfs nog geld in de gemeen tekas kan brengen, dan wijst men het af, of men krijgt nooit bericht en zwijgt de zaak dood", aldus de voorzitter. De boosheid van de praeses richt zich op een tweetal feiten: een recente en een al jaren sle pende. In het eerste geval gaat het om een verzoek, dat de bond heeft gedaan om in de Leidse singels en grachten, voor de bij de bond aangesloten hen gelaars aasvissen te mogen scheppen. Op die manier zou het probleem van het indivi dueel stropen met een kruis- netje tot het verleden gaan behoren en zou voor iedereen, die beschikt over de vereiste vergunningen aasvis be schikbaar gesteld kunnen worden tegen een kleine ver goeding. Volgens voorzitter Koos Mark zijn de Leidse wateren letter lijk vergeven van de kleine aasvis, mede omdat het ge meentebestuur nooit iets ge daan heeft aan visstandregu latie. De Leidse hengelaars bond zou deze aasvis dooreen aantal S5-plussers laten op vissen met een gebbe. Aan leiding tot het plan was het feit. dat vele aasvisverkopers op het ogenblik forse prijzen vragen voor aasvisjes. r Voorzitter Koos Mark .meegeprofiteerd op landelijk niveau nogal eens problemen geeft, bewijst het volgende feit, dat voorzit ter Koos Mark mij dezer da gen vertelde. Via het ministe rie van Landbouw en Visserij heeft de Leidse bond onlangs het y cht Afgewezen het IJsselmeer tegen een re delijke vergoeding. De mo gelijkheden om in dat IJs selmeer te vissen zijn voor een groot deel beperkt tot de dijken. Wat is er nu gebeurd? Dat verzoek nu. is door de ge meente van de hand gewezen. De vergunning is opnieuw verstrekt aan de beroepsvis ser Zandvliet, die volgens de bond een aantal jaren geen gebruik meer heeft gemaakt van deze vergunning. "Dat de gemeente de belangen van een eenling laat prevaleren boven de 27% van de manne lijke Leidcnaars, die ont spanning vinden in de hen gelsport, bewijst welk een groot hart het gemeentebe stuur de hengelaar toe draagt". Ander "oud zeer" bij de Leidse hengelaarsbond is, dat de gemeente nog altijd geen antwoord heeft gegeven op een al uit 1971' daterende brief, waarin verzocht wordt om het visrecht voor de stadswateren te verhuren aan de bond. Dat opent voor de leden van de bond de moge lijkheid om in de singels en grachten ook te vissen met een speciale hengel op snoek, snoekbaars en baars. In de brief werd met name gewezen op de extra service, die op die manier aan bejaarden wordt verleend, die niet meer zover van huis kunnen om te vissen. Voorzitter Koos Mark wijst in het bondsblad op het feit, dat de stadswateren de afgelopen jaren steeds meegeprofiteerd hebben van de visuitzettin- gen, die door de bond in de omliggende wateren werden gedaan. Bovendien zou het de mogelijkheid openen, om wanneer dat nodig mocht blijken gesubsidieerde poot- vis uit te zetten of het water van staatswege te laten uit baggeren Verder wijst de Leidse bond er op, dat de ongeorganiseerde hengelaars door de verhuur geen strobreed in de weg wordt gelegd. Zij kunnen zo als dat nu ook het geval is, met een gewone hengel in het stadswater blijven vissen. Landelijk Koos Mark: "De Dienst Zui derzeewerken" heeft de loop rechten op deze dijken voor 5000 gulden per jaar verpacht aan de landelijke overkoepe lende bond de NWS. Deze bond, die jaarlijks zegt 400.000 grote vergunningen uit te geven, betaalt dus per aangesloten lid een vrij klein bedrag. De Leidse Henge laarsbond, die niet langer bij de NWS is aangesloten, kan nu op haar beurt de looprech ten van de NWS huren. Vol gens een prijsogpave, die we gevraagd hebben zou dat f 6.- per lid per jaar moeten gaan- kosten. Voor de Leidse hen gelaarsbond een uitgave van f24.000.-. Een duidelijk be wijs", aldus Koos Mark, "dat de NWS met haar beleid op de verkeerde weg is. Positief Voordat u nu gaat denken, dat de Leidse hengelaarsbond alleen maar negatieve zaken heeft te melden ook een paar positieve ontwikkelingen. Zo is er sinds de uittreding uit de NWS een vorm van samen werking tot stand gekomen met de bond in Alkmaar en omgeving. Besloten is dat de verenigingen het viswater, dat ze bezitten uitwisselen met gesloten beurzen. Met enkele andere verenigingen in de wijde (.intrek worden op het ogenblik besprekingen gevoerd om op dezelfde goedkope wijze meer viswa ter ter beschikking te krijgen. De groei van het ledental van de Leidse hengelaarsbond gaat volgens Koos Mark snel. "Op één avond vlak voor de ope ning van het nieuwe vissei zoen schreven we honderd nieuwe leden in. De aanwas komt behalve uit de Leidse regio ook voor een belangrijk deel uit de Haagse, Delftse en Rotterdamse regio. Het zijn mensen, die-omdat we uit de NWS zijn getreden - nu een dubbel lidmaatschap moeten nemen. We vinden dat eigen lijk jammer. maar het is te wij ten aan de weigerachtige houding van de bonden uit die steden om al het beschik bare viswater in te brepgen in de zogenaamde grote ver gunning. Dat is namelijk voor de Leidse bond de aanleiding geweest om de banden met de NWS te staken. Tenslotte nog even aandacht voor het probleem van de vis- stroperij. De laatste jaren worden veel beroepsvissers, die in de Leidse regio hun be roep uitoefenen af en toe ge troffen door stropers, die fui ken leeghalen en vernielen. Voorzitter Koos Mark: "Als bond hebben wij geen opspo ringsbevoegdheid. We heb ben alleen een controlerende functie. Als we iets weten, kunnen we de politie alleen tippen. En dat gebeurt ook. Op die manier is er ook een einde gekomen aan stroperij op grote schaal in de Dwars- wetering en in de Zomersloot. "Schuldigen" Het nare van de hele zaak is vol gens Koos Mark, dat de peur ders steeds de schuld krijgen van de stroperij. "Natuuriijk zal er een enkele kwaaie tus sen zitten, maar over het al gemeen ben ik ervan over tuigd, dat het niet in deze ca tegorie gezocht moet worden. Veel eerder vermoed ik dat de schuldigen gezocht moeten worden onder de randfiguren van de recreatievaart". Hij leidt dat af uit het feit. dat de stroperij vaak op een zeer on deskundige wijze wordt be dreven. Netten worden ka- potgesneden op-de verkeerde plaatsen. Bovendien wordt er nogal eens met boten tussen de stokken van netten door gevaren, waardoor grote schade wordt aangericht. Een categorie stropers zijn die mensen, die aan of op het wa ter zittend eens een beroeps visser aan het werk hebben gezien. Volgens Koos Mark kopen ze dan een paar fuiken, die dan weer door anderen worden weggehaald. Op die manier krijg je een ontwikke ling waarbij fuikenzetters steeds elkaar bestelen. Een bijdrage aan de oplossing van het probleem zou volgens voorzitter mark een verbod van fuikenverkoop aan parti culieren zijn. Maar daar schiet je weer weinig mee op. wan neer zoals in Noord-Holland gebeurt beroepsvissers oude fuiken gaan verkopen aan particulieren. Dan werkt men de stroperij in de hand. Voor de Hengelaarsbond is het van groot belang dat de stroperij op de viswateren wordt uit gebannen. Met name geldt dat voor de Kagerplassen. waarvoor de bond dit jaar als proef een vijftigtal peurver- gunningen heeft gekregen. Het is van het gedrag van de peurders afhankelijk of die vergunningen volgend jaar weer uitgegeven kunnen worden". Fred Veltman Het aangewezen adres voor al uw hengelsport.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27