- Eenvoudige timmerman o maar eeri Opwindendste was sturen in vliegtuig Poppen museum Legotuin wereld beroemd w mÊÊÊÊÊKBÊStSÊk Jaap den Duik haalde zijn „rijbewijs" in het Deense pretpark ZATERDAG 17 JUNI 1978 Ole Kirk Christian sen: grondlegger van "Lego". BILLUND - Billund een Deens dorpje op Jutland met nau welijks drieduizend inwo ners. Een plaats waar de be volking vóór de Tweede We reldoorlog haar boterham verdiende op één van de boerderijen of een klein be drijf. Het plattelandsleven kabbelde voort tot de econo mie in de dertiger jaren door een diep dal ging. Veel men sen kwamen zonder werk. Eén van hen was Ole Kirk Christiansen, een timmer man: een man zonder werk, maar met een idee. Een plan om speeldoed te maken, dat kinderen aansprak en aanzet te om zelf te creëren. Zijn speelgoed noemde hij Lego, een afkorting van het Deense "Leg godt" wat betekent "speel goed". Het succes bleef niet uit. Niet alleen zich zelf bezorgde Christiansen werk, maar spoedig ook an deren, die in hetzelfde schuitje zaten als hij. Zijn stelling: "Het kinderwe reldje kent geen limieten, het is even kleurrijk als dromen. Laat ze maar creëren," zegt de grondlegger van het wereld concern,"en ze bouwen een wereld die fantasierijker is dan een volwassene kan uit broeden. Miljoenen kinderen in de hele wereld spelen steeds weer opnieuw met blokjes. Nooit wordt hun iets door wie dan ook ingegeven." mf -y- -vf I Door Jan Westerlaken Het bedrijf van timmerman Christansen groeide en groeide. Zoon Godtfred was nog maar veertien jaar toen hij bij zijn vader in dienst ging. Hij legde na de Tweede Wereldoorlog de contacten over de landsgrenzen. De groei zat erin en zette zich in een sneltreinvaart voort. Nog altijd is "timmerman Christansen actief in het Le- goconcern. Hij is een eenvou dige man gebleven. De suc cessen zijn Ole Kirk niet bo ven het hoofd gegroeid. Christiansen, die niet naast zijn schoenen loopt, geeft langzaamaan de touwtjes uit handen. Z'n zoon gaat op de ingeslagen weg voort. Billund is Lego. Praktisch de hele mannelijke bevolking, maar ook vrouwen, werkt er. Toen het bedrijf een paar we ken geleden tien jaar bestond, was het feest in het Deense dorp. Huis-aan-huis wapper den smalle vlaggen. Zelfs de burgemeester van Bil lund heeft een halve dagtaak in de fabriek, 's Morgens werkt hij er een paar uur, in de middaguren vervult hij z'n land aantreft is een minia tuurstadje waarvoor een En gelse plaats model stond. De tuin werd in tien jaar door ei gen mensen en timmerlieden opgebouwd. Dit jaar zal de miljoenste bezoeker worden binnengehaald. 'Weetje wat nu zo frappant is," vertelt jörn Holdt Madsen, de man die zorgt dat alles op rolletjes verloopt, "er is in al die jaren nog nooit iets ver nield. Voor ons is het een eer om de boel netjes te houden. Ik denk dat de mensen daar ook een beedtje trots op zijn." In het pretpark werken het hele jaar honderd mensen, in het seizoen driehonderdvijftig. Zeker, aan uitbreiding van objecten wordt wel degelijk gedacht. "Maar er zijn men sen," zegt Jörn, "die vinden dat het zo groot genoeg is." Belangrijke personen hebben in de loop der jaren de won- dertuin aangedaan. Eén van hen was de beroemde clown Charley River. Van hem werd een beeld gemaakt. Toen hij- jaren later nog eens een keer tje naar Billund kwam vertel de hij zijn afbeelding te heb ben bewonderd op de televi sie. De meeste gefotografeerde man in Legoland is een "Indiaan" "De mensen denken dat hij echt is", lacht Jörn. "Hij is boer. 's Winters maakt hij patat Veel tijd In het maken van de modellen gaat de meeste tijd zitten. Als een idee moet worden uitge werkt, gaat de man of vrouw naar het land waar het object wordt aangetroffen. Dit wordt van alle kanten gefoto grafeerd en op schaal nage maakt. De modellen in de, tuin worden in de winter maanden niet opgeborgen. Ze blijven op hun plaats in sneeuw en regen. Veel zijn van elektronische snufjes voorzien zoals schepen en treinen. Veertien meter hoog kijken vier beroemde Amerikaanse pre sidenten (George Washing ton, Thomas Jefferson, Theo dore Roosevelt en Abraham Lincoln) uit over de tuin. Voor dit gigantische werk waren anderhalf miljoen steentjes nodig. Vaak vragen mensen zich af hoe het mogelijk is om planten in Legoland zo fraai te houden. Tuinman Svend Aage Ander son zegt: "Het is eenvoudig, maar het kost een hoop tijd. We moeten de juiste mest sa menstellen om ook het groen op schaal te houden. Onze tuin verschilt niets van de Deense tuinen.Alles wordt goed schoon gehouden, je zult nergens papier aantref fen. En vogels bouwen dik wijls hun nest in de kleine huisjes KATWIJK - Drie fotorolletjes had de achtjarige Jaap den Duik uit Katwijk al volgeschoten. Toen hij een fraai model wilde kieken zag hij dat het de achterkant was. Niks aan te doen. Want z'n film was vol. "Dat vond ik jammer hoor, want ik vond dat huis net zo Een hele zaterdagmiddag had Jaap zitten prutsen om een reis-oli- fant te fabriceren. Ook hij had er nooit op gerekend iets te zullen winnen. Z'n vriendjes op school reageerden koel toen Jaap op gewonden vertelde dat hij een dagje naar Denemarken ging, omdat hij een hoofdprijs had gewonnn. "Ik denk dat ze liever zelf zouden zijn gegaan," veronderstelt het jonge Katwijkertje. De meeste pret beleefde Jaap in het wild-west-park van de Lego- tuin. "En weet je," roept hij opgetogen uit, "ik heb er ook m'n rijbewijs gehaald. Ik heb maar een foutje gemaakt. Eén keer reed ik door een rood stoplicht. Toen ben ik maar vlug achteruit ge gaan Eigenlijk heeft Jaap zich in het vliegtuig een beetje "verveeld"Je kon alleen maar zitten en verder niks doen. Ja, ik heb de piloot gefotografeerd. En een wolk. Vliegen vond ik niet eng, ik had wel eens meer in een vliegtuig gezeten." Jaap is vast van plan bij een volgende gelegenheid weer een "bouwwerk" in te sturen. Wat hij dan zal maken weet hij nog niet. Zeker is in ieder geval wel, dat hij z'n ervaringen op school ver telt. Daar heeft de meester hem al naar gevraagd. BILLUND - Legoland heeft éen van de beste poppenverzamelin- gen in de wereld. Vierhonderd poppenhuizen uit de periode 1580 tot rond 1900 zijn er te bewonderen. Twaalf jaar geleden werd de verzameling overgenomen van mevrouw Estnd Faurholt. In die tijd is de uitbreiding gestaag verder gegaan. "Het begon zo." vertelt mevrouw Faurholt. "Toen ik op een dag in de keuken kwam, het was Kerstmis, zei m'n moeder haal eens wat lappen uit de badkamer. Tot myn verbazing zag ik dat er een schitterend poppenhuis stond. Dat wil ik ook hebben, zei ik tegen m'n moeder. Maar nee, het was voor een buurmeisje. Ze mocht het niet zien en haar ouders hadden het bjj ons neergezet." Iedere avond huilde Estrid in bed. als niemand haar zag Toen het Kerstmis was kreeg iedereen een cadeau, behalve s£. Dat hadden haar ouders erom gedaan. Boos zei Estrid hier iets over tegen haar moeder, die haar toen meenam naar de kamer. En daar stond het begeerde: een poppenhuis, dat eens van haar oma was. "De schok, die ik uit louter vreugde kreeg, heeft my m'n hele leven achtervolgd. Dit was mijn eerste poppenhuis", zegt Estrid Het is een van de bewonderenswaardigheden in Legoland, die met kleine en grote poppen staan tentoongesteld Estrid en haar man "struinden" de hele wereld af om hun collectie uit te breiden. In Europa kwamen de eerste poppen eerst rondachttiennonderd in omgang. Zij zien eruit als volwassen vrouwen en naar de laatsti- mode gekleed. Pas na 1880 kregen de poppen de vorm van van kinderen. Jaap den Duik voor de vier koppenvan vier Amerikaanse presidenten ROELOFARENDS VEEN - Hét opwindendste moment van zijn bezoek aan Denemarken beleefde Jeffrey Rodewijk uit Roelofarendsveen hoog in de lucht. De tienjarige scholier die met zijn van Lego-blokjes gebouwde auto één van de hoofdprijzen won, mocht op de terugreis even de stuurk- nuppel hanteren. Zelf vliegen dus. Het knulletje bezorgde de acht passagiers wél een weeïg gevoel in hun magen. Jeffrey drukte de knuppel te ver in, zodat het vliegtuigje té snel daalde Voor de meeste prijswinnaar- tjes was die vliegreis wel het aantrekkelijkste onderdeel. Slechts een enkele had wel eens meer gevlogen, maar voor de meesten was het de eerste keer. "Ik was alleen zo doof." vertelde Jeffrey. "Maar ik vond het toch wel leuk hoor. Liever had ik helemaal alleen gegaan." zegt hij eer lijk. "Dan was het nog span nerder geweest, 't Is wel eens leuk op stap te gaan zonder dat je ouders erbij zijn," ver klapt het jeugdige Venertje, dat werd vergezeld door zijn vader. Nee, dat hij met zijn geprodu ceerde auto een hoofdprijs zou winnen, had hij nooit ge dacht. Op een middag, na een schoolreisje, zette hij zich achter de tafel met zijn blok jes, "blokte" drie uur en zond z'n auto in. Een paar weken later kreeg hij bericht: hij had één van de hoofdprijzen ge- Bouwen met Lego-blokjes doet Jeffrey graag. Maar het is niet zijn grootste hobby. Want dat zijn vliegtuigen. Hij spaart plaatjes en leest er veel over. Het pretpark in Billund was bij zonder in de smaak gevallen. "Ik was zo benieuwd hoe het Jeffrey samen met zijn vader er allemaal uit zou zien. Nou, het was leuk hoor. Al die huisjes en dieren." Z'n vriendjes op school waren wel een beetje jaloers. Ze één van de fraaie bouwsels in de plaagden hem dikwijls. Maar de meester feliciteerde Jef frey met zijn prijs. "En ik kreeg zo vrij toen m'n vader dat ging vragen." Lego-tuin. Z'n ervaringen gaat Jeffrey op papier zetten en op school vertellen. "Van de stenen die ik heb gekregen ga ik een mo tor en een heftruck bouwen." Eén van de vele poppenkamers. ambtelijke taak. Aan dezelfde lange tafel als hij zit, werkt ook z'n politieke tegenstre ver, de loco-burgervader. Beiden zijn niet meer dan een radertje in het geheel. Legoland Eén van de eerste dingen die je in de wondertuin van Lego- Een min latuur Engels stadje waareen fotograaf van Lego heen reisde, het op de plaat vasuegaeen i?i Legoland met blokjes opbouwde

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25