Hans de Koster wil zwarte Ple op onze dem verwijderen, want: ZATERDAG 17 JUNI 1978 DEN HAAG - Een statig huis aan. het deftige Haagse Lange Voorhout. Beneden is een filmmaat schappij gehuisvest. Langs de met filmaffiches behangen trappen komt men op de bovenste ver dieping in het kantoor te recht van Henri Johan de Koster. Hans de Koster, lid van de Eerste Kamer voor de VVD, is enkele weken geleden benoemd tot voorzitter van de As semblee van de Raad van Europa. Lang geleden was hij directeur van meelfabriek "De Sleu tels" en bracht zijn jeugd in Leiden door. Reden ge noeg om eens met hem te spreken over zijn Leidse ervaringen, maar vooral zijn politieke loopbaan en zijn visie op de taken van de Raad van Europa. De Raad, van Europa is een raadgevend orgaan, maar aan wie of wat en waarover het nu precies advies levert, zal menigeen niet erg duidelijk zijn. De Kosten "De Raad van Euro pa is naast de Benelux de oudste Europese organisatie. Na de Tweede Wereldoorlog gaven de Verenigde Naties de verklaring van de rechten van de mens uit. De democrati sche landen van Europa, dat waren er toen vlak na de oor log niet zoveel, vonden datje aan zo'n verklaring alleen niet veel hebt. Beter was het een verdrag op te stellen, dit te te kenen en je er dan ook aan te houden. Op die manier is de Raad van Europa ontstaan. Enerzijds bestaat die Raad van Europa uit een comité van ministers van buitenlandse zaken. Dit vergadert onder wisselende voorzitters. Nu is dat Malta, de volgende zal Nederland zijn. Minister Van der Klaauw. Anderzijds is er de parlementai re assemblee van de Raad van Europa. Hiervan wordt de voorzitter gekozen voor een periode van driejaar. Er is dus gestemd en toen ben ik geko- De parlementaire assemblee neemt resoluties aan en doet aanbevelingen aan het comité van ministers. Er zijn zittin gen met het comité van minis ters en er vindt contact tussen de voorzitters van beide or ganen plaats. Sinds de oprichting van de Raad van Europa is het aantal initiatieven en verdragen uit gebreid en verbeterd. Dit alles speelt door in de par lementen van de afzonderlij ke landen. Die uitbreiding van de rechten van de mens in de sociale sec tor bijvoorbeeld, die in april door het ministerscomité is aangenomen, was een aanbe veling van de parlementaire assemblee. Vormden aanvankelijk de rech ten van de mens de hoofdtaak voor de Raad van Europa, te genwoordig begeeft de Raad zich op een veel ruimer ter rein. Culturele verdragen, terrorisme, sociale voorzie ningen, gezondheidszorghet recht om te sterven, zijn stuk voor stuk zaken die welis waar nauw met de rechten van de mens samenhangen, maar nu door afzonderlijke commissies van de Raad wor den behandeld. Overlapping Bestaat nu niet het gevaar dat de werkzaamheden van de Raad van Europa en de Eu ropese Gemeenschap elkaar overlappen? De Koster onderkent dat gevaar wel degelijk. Maar heeft geen angst dat daardoor de rol van de Raad van Europa aan waarde inboet. "Omdat, in dien de EG erin geslaagd zou zijn om te worden tot een Eu ropese Unie, dan was dat een J bijzonder nauwe samenwer king geworden. Wat is de praktijk vandaag in de EG? Kijk naar de stemproce- dure in de ministerraad. Dat is er één van unanimiteit. Als er één land van de negen te gen is, dan gebeurt het ge woon niet. Dat is precies de praktijk van de Raad van Europa. Daar wer ken we ook met unanimiteit. Onze parlementaire as semblee is raadgevend. Het Europees Parlement is van daag in wezen hoofdzakelijk niet meer dan raadgevend. Ze kunnen een lid van de Euro pese Commissie (het dage lijks bestuur van de EG - red.) wegzenden, maar ze kunnen geen nieuwe benoemen. De parlementaire assemblee zou niet het recht willen heb ben om ministers weg te zen den. Dat heeft geen zin. Wij kijken naar de resultaten. En dan zien we dat veel van onze adviezen door de lidstaten zijn opgevolgd. De Koster heeft bij zijn benoe ming gezegd dat de Raad van Europa zich meer dan nu het geval is zou kunnen bewegen op het gebied van de bestrij ding van terrorisme. "Zelfs indien in het kader van de Europese Gemeenschappen maatregelen worden geno men wordt het probleem van het terrorisme niet opgelost De terroristen zullen eenvou dig naar andere landen uit wijken" Hoe ziet hij die bestrijding van het terrorisme gestalte krijgen op een groter gebied? ''Het was van mij meer kritiek op de ministers van justitie van de negen lidstaten van de EG. Zij nemen maatregelen om het terrorisme te bestrij den. Maar terrorisme houdt natuurlijk niet op aan de poorten van de EG. Het houdt ook niet op aan de poorten van*Zwitserland, Oostenrijk, Zweden, dus de niet-leden van de EG. Juist degenen, die niet tot de EG behoren, maar wel lid zijn van de Raad van Europa (elf Europese landen) moeten zich ook met die be strijding gaan bemoeien. Door je te beperken tot dié ne gen EG-landen, ga je andere leden van de Raad van Euro pa buitensluiten. In een aan eengesloten blok kun je die bestrijding veel effectiever gestalte geven". daar wat is dan het gevolg voor de wereld? 'Dan zijn ze in ieder geval Eu ropa uit. Dan zijn wé al een heel stuk verder" Is dat niet een wat gemakkelijke oplossing. Lijkt dat niet een beetje op je vuile boel naar het straatje van je buurman ve gen? "Die terroristen die politieke doeleinden hebben willen de democratie ondermijnen. Dus beperken ze zich op dit moment tot landen die demo cratisch zijn. In Afrika bijvoorbeeld is het een heel andere situatie. Niet vergelijkbaar met Europa. In eerste instantie gaat het erom de democratie te bescher men. Dus kom je vanzelf in West-Europa terecht. En Amerika en Canada natuur lijk. Die hebben ook met ter rorisme te kampen. Maar die moeten dan maar zelf een oplossing zien te vinden. Dat doen ze ook. Er is een nauwe samenwerking tussen de VS en Canada in de bestrijding van het terrorisme". Terugkomend op de schending van de rechten van de mens. Kan hij voorbeelden noemen, waarbij de Raad van Europa te hulp is geroepen? "Ierland heeft gelijk gekregen van de Raad in de zaak tegen Groot-Brittannië. De behan deling door de Britten van IRA-gevangenen was duide lijk in strijd met het verdrag" En op kleinere schaal, in minder extreme situaties? 'Als er een brief in Straatsburg komt van een inwoner uit Wolvega en er staat alleen zijn adres op en de kreet "Help mij". Dan komt er een com missie onderzoeken wat er aan de hand is. Dan blijkt soms dat het een kwestie is waarbij de staat tekort schiet ten aanzien van de rechten ,van de burger. Export-produkt Dat is daarom zo belangrijk omdat wij graag willen dat de democratie een export-pro dukt is. Maar je kunt die de mocratie alleen exporteren als er geen zwarte plekjes op zitten. En die blijken er nog zoveel te zijn dat de commis sie voor de rechten van de mens en de rechters het er nog erg druk mee hebben. De alles om zich heen grijpende staat die blijkt plotseling weer handelingen te verrich ten waardoor de vrijheid van de burgers meer beperkt is dan noodzakelijk. En daar moeten wij voor waken. Wij tikken het betrokken land niet alleen op de vingers. Het betreffende land moet jaar lijks kunnen aantonen dat het 't leven gebeterd heeft. Terug naar de tijd dat hij staatssecretaris van buiten landse zaken was onder Luns in het kabinet De Jong "De Jong, fantastische man. Ongelooflijk goeie minister president. Een crisisbeheer- sër met een grote mate van rust, een grote mate van overwicht, een grote mate van wijsheid. De grootste fout die de KVP heeft gemaakt is hem bij de daaropvolgende ver kiezingen een plaats ergens onderaan de lijst aan te bie den". Daarna minister van defensie in de regering-Biesheuvel Een verrassing die defensie- post. Algemeen werd ver wacht dat hij minister van buitenlandse zaken zou wor den. "Ik was heel duidelijk kandi daat voor buitenlandse zaken. Maar Schmelzer, Biesheuvel, Udink en Geertsema waren in Londen geweest en hadden daar de zetels verdeeld. Dat was al vóór de verkiezingen gebeurd" Door Annemiek Ruygrok Overgang Heeft hij het moeilijk gehad met die benoeming? "Het was natuurlijk een grote overgang. Ik had me voor die tijd voornamelijk met bui tenlandse zaken beziggehou den. Maar defensie is de ster ke arm van buitenlandse za ken. De NAVO-kwesties vormden dan ook een uitda ging voor me. Het grote mankement vond ik dat we in mei (1971) begonnen zijn en in juni het jaar daarop al demissionair waren. Op zo'n groot ministerie als de fensie heb je echt die vier jaar nodig om iets te doen. In één jaar kan dat niet". Dat is natuurlijk wel het risico van een democratieDat je als regering niet de volle vier jaar uitzit. "Natuurlijk. De democratie is het beste systeem of - zoals sommigen zeggen - het minst slechte. En de samenhang van het kabinet-Biesheuvel was één-tiende van die in het kabinet De Jong. Dat heeft er toe geleid dat het toen door Hans de Koster: overeenkomst met Rembrandt interne verdeeldheid ten val is gekomen. Je moet de con sequentie aanvaarden. Maar ik was op dat moment op dat ministerie met een lange aanloopperiode bezig. En ik geloof dat een defensienota, die elke minister in zijn ambtsperiode moet maken, datje die in je tweede of derde jaar moet maken. Ik heb nu meer een testament geschre ven in dat jaar en ben toch blij dat veel ervan inmiddels is uitgevoerd". Val je in zo'n aanloopperiode niet erg terug op je ambtena ren. En schuilt daar geen ge- "Op de eerste dag eigenlijk heb ik al een belangrijke beslis- v sing moeten nemen. Tot dan toe waren er op deferisie drie staatssecretarissen, één voor elk onderdeel van de krijgs macht. Als ik met dat systeem was doorgegaan, terwijl ik zelf nieuw was op defensie, dan loopje aan de leiband van de drie staatssecretarissen. Als buitenstaander raak je dan in een ivoren toren ver zeild en weetje niet meer wat er aan de hand is. Ik ben me zelf toen met die krijgsmacht gaan bemoeien, me in die problemen gaan verdiepen. Je hebt dus eigen lijk een lange aanlooptijd no dig. Je denkt daar als minister voor vier jaar te zitten. Daar mag je toch vanuitgaan. Als ik toen geweten had dat het maar voor één jaar was, dan had ik dat ene jaar natuurlijk heel anders gemaakt". Stel dat u nu minister van de fensie zou zijn onder Va n Agt. Zou u dat willen en zo ja,zou u hel dan anders doen dan Scholten? "Ik kan me erg goed vinden in het beleid van minister Schol ten. Ik vind dat hij het zeer bekwaam doet. Indien ik nu aan het kabinet had deelgenomen, had ik al leen maar voor buitenlandse zaken in aanmerking willen komen. Ik heb mijzelf daar voor echter uitgerangeerd. En het fijne is dat dit voorzitter schap maar voor drie jaar is. En die staan wel vast". (Lacht): "Tenzij ik het zo slecht doe dat ze mij eruit gooien. Dat is een prettige uitdaging. Je kunt in die drie jaar wat be reiken". Neutronenbom Wat is zijn mening als ex-defen- "Bewapening, zoals die nu wordt gepleegd, vind ik een schrikbarende zaak. De con ventionele bewapening en de atomaire moeten zo snel mo gelijk worden teruggebracht. Maar ik ben wel van mening dat je een neutronengranaat he lemaal niet hoeft te produce ren om hem in onderhande lingen te gebruiken. Ik weet niet of het verstandig is om van te voren als NAVO te zeg gen: "We gaan hem niet ma ken". Het is een verschrikke lijk wapen. Als je hem gaat maken, moet je van tevoren weten dat het in het belang van de vrede is. En als je deze mening bent toegedaan, dan kan ik me voorstellen, dat het in de onderhandelingen brengen van een eventuele produktie nuttig kan wer ken". Na zijn ministerschap keerde hij terug in de Tweede Kamer als kamerlid. Waarom? "Ik vind het fout als je gekozen hebt voor de politiek en je bent kamerlid en wordt ver volgens minister, om daarna te zeggen: "Nou voor mij hoeft het niet zo meer" en er dan uit"te lopen". Dus de stap van ex-minister Duisenberg die nu een top functie bij de Rabo-bank heeft aanvaard, kan hij niet waar deren? "Ik maak voor Duisenberg een uitzondering, want die was geen kamerlid toen hij minis ter werd. Ik heb begrip voor het feit dat hij gezegd heeft dat de werkomstandigheden moeilijk zijn. Want als je ge wend bent om heel georgani seerd te werken, dan moetje niet in de Tweede Kamer gaan zitten zonder je te reali seren dat het er dikwijls heel ongeorganiseerd toegaat. En dat is ook wecY een gevolg van de democratie. Als je een schema hebt opgebouwd voor de hele week en je zegt er niet bij dat het tien keer kan veranderen. Ik herinner me nog dat er dagen waren dat mijn vrouw zei: "Weetje datje twaalf keer hebt opgebeld en de ene keer zei je dat je niet kwam eten en de andere keer weer wel"? En niet iedere geest is geschikt om zo on georganiseerd te werken. Maar ik vind het een grote fout, dat toen ik in de Tweede Ka mer kwam, na mijn minister schap, dat ik de enige minis ter van het kabinet Biesheu vel was die nog in de Kamer zat. Dat vind ik gewoon on juist. Als men voor de politiek (Foto Dirk Ketting Staatssecretaris Indertijd is hij van directeur van de meelfabriek overge stapt naar het staatssecreta riaat van buitenlandse za ken. Was dat geen vreemde overgang? "Niet één van de grootste. Als staatssecretaris zit je toch in een leidinggevende functie. Het is natuurlijk anders als je plaatselijke molenaar bent en je beperkt je tot dat plaatse lijke molenaarsbestaan. Maar vijftien jaar lang was ik voorzitter geweest van de in ternationale vereniging van meelfabrikanten. Ik heb daar veel moeten bemiddelen tus sen allerlei internationale conflicten. Vervolgens was ik voorzitter van het verbond van werkgevers geworden, was aanwezig geweest bij de international landbouwbe- sprekingen. Ik heb heel nauw mede-geijverd voor de tot standkoming van de Europe se Gemeenschap. Ik zat in de Sociaal Economische Raad (SER). Ik heb in het econo- misch-sociaal comité van de EG gezeten en tenslotte was ik woordvoerder van de Eu ropese industrie ten opzichte van de Europese Commissie en de ministerraad. Nou ja, dan heb je zoveel contacten gehad en ervaring opgedaan. De problematiek van staats secretaris daar had ik toen niet zoveel moeite meer mee. Bovendien als je in de SER komt te zitten, bekijk je de problemen steeds meer door de bril van het algemeen be lang en neem je, zonder datje het eigenlijk merkt, afstand van je eigen bedrijf'. Hans de Koster studeerde eco nomie in Amsterdam. Haalde zijn kandidaats, maar maak te de studie niet af. „Dat komt zo: Mijn vader is op latere leeftijd getrouwd. Hij zat in de diplomatie, Maar toen zijn broer overleed, die toen directeur van de meelfa briek was, ging hij uit de di plomatie en werd stadhouder van die fabrieken. Daarna is hij getrouwd. En omdat hij al ouder was, wilde hij dat ik de zaak zo snel mogelijk zou overnemen. Hij vond een doc- toraal-examen niet zo nodig. Buitenlandse ervaring achtte hij veel belangrijker. Ikzelf vond het maar een halve stu die, maar ik kwam door zijn idee wel in Londen, Dublin en Amerika terecht. Daar heb ik de ervaring opgedaan die toch deels mijn latere loop baan heeft bepaald. En ik ge loof dat als ik toen mijn doc toraal had gehaald dat intus sen de economie dusdanig zou zijn gewijzigd, dat het voor mij toch acabadabra zou zijn geworden". Hij haalt lachend een cartoon te voorschijn waarop een man getekend staat, die met een glas in zijn hand tegen een ander zegt: "Ik weet nu, op mijn 63ste zoveel, ik heb zoveel ervaring opgedaanMaar het heeft allemaal betrekking op aluminium" ©it is aan mij voorbijgegaan. In plaats van aluminium had daar voor mij "meel" kunnen staan. Het was zo grappig ik las dit op de dag dat ik drieën zestig werd. Het is zo waar hè"? Leiden Herinneringen aan Leiden, het Leidsch Dagblad dat door zijn voorouders van de Sijt- hoff-kant werd opgericht. Een familiebedrijf dat in ere is ge houden. 'ik heb in mijn prille jeugd veel bij mijn grootmoeder Sijthoff gezeten, voor wie ik een grote bewondering had. Ze deed veel zelf voor de krant. Hield de boekhouding bij. Dan werden die grote klappers door de tuin naar haar ge bracht in haar huis op de Wit te Singel. Wij mochten mee helpen, de kruiswoordpuz- /zels oplossen die ze een tijd lang zelf maakte. Dan kon ze zien of ze niet te moeilijk wa- Taalkundig was ze zeer scherp. Ze had een rubriek van toeris tische vragen. Ik herinner me een vraag in die rubriek: "Wat moet ik doen voor het roesten van m'n fiets"? Dan ant woordde ze: "Voor het roes ten van uw fiets moet u hem twee weken in de regen laten staan. Wilt u iets doen tégen het roesten van u fiets Lacht hartelijk. 'Ik heb een zonnige jeugd ge had in Leiden. Na de Eerste Wereldoorlog en net vóór de crisi^. In mijn studententijd in Amsterdam heb ik die cri sis zeer bewust meegemaakt. Maar in Leiden had ik een on bezorgd leven. Op de hbs had je veel minder te maken met problemen dan de jeugd van Als ik nu met de kinderen ge schiedenis doe, dan is dat de geschiedenis van gisteren. Je leefde toen als kind meer geï soleerd. Je begon met de ge schiedenis ver vóór Christus en eindigde bij het begin van deze eeuw. Veel verder kwam je niet. Toch is het fout om in zo'n be schermd milieu op te groeien. De klap komt later veel har der aan. Dat geïsoleerde van vroeger is helemaal verdwe nen. De school, de televisie, de pers die niet meer zo zoet sappig is als vroeger. Mijn ei gen kinderen heb ik heel an ders opgevoed. Vroeger had je als kind moeite je op de hoogte te stellen van wat er in de wereld leefde. Dat is nu tot normale proporties teruggebracht. Ik heb de allerbeste herinnerin gen aan mijn jeugd, maar ik geloof niet dat ze slechter zouden zijn als er wat meer gordijnen voor mij waren opengetrokken". De beste herinneringen heeft hij ook aan het 3-oktober-feest. Van 's morgens zeven uur in het Van der Werff-park tot 's avonds laat bij het vuurwerk. De vlaggetjes op de tram. Daar leefde je weken van te voren naar toe. En als de ijs baan openging. Dat was ook een feest. Ik heb mijn vrouw trouwens op de ijsbaan leren kennen". Drie oktober vieren is er nu niet meer bij. 'Nee als politicus blijft daar weinig tijd voor". De laatste tijd ben ik op 3 oktober altijd in Straatsburg. Dan heb ik de gewoonte die dag te beginnen met iets rond 3 oktober. Vorig jaar 3 oktober hebben we de Spanjaarden juist op die dag welkom geheten. Toen zijn we dus begonnen met 3 okto ber 1574. Maar de laatste 3 ok tober heb ik zeker wel tien jaar geleden gevierd". Rembrandt Terugkomend op zijn voorzit terschap in StraatsburgHij is nu drieënzestigZiet hij de ze functie als afsluiting van zijn politieke carrière? "'Heel duidelijk. Ik ben net in de Eerste Kamer gekozen voor 6 jaar en je moet tijdig ruimte maken voor jongeren. Ik zie deze functie echt als een af sluiting van alle activiteiten op politiek gebied. Het enige wat ik hoop voort te zetten misschien daarna is het voor zitterschap van de vereniging Rembrandt. Nu zult u zich afvragen waar om? Ik denk dat het is omdat er tussen Rembrandt en mij deze overeenkomst bestaat: We zijn allebei in Leiden ge boren als zoon van een mole naar en we hebben allebei uitrindclijk een ander vak gekozen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21