LEIDSCH DAGBLAD Noodsituatie rond opvang van te vroeg geboren kind „Hollandse" Nieuwe: ze zijn er weer! f vandaag 4 1 - Ambtenaar kreeg meer dan 'gewone werknemer Leidse academisch ziekenhuis beperkt opnamen bontmantels Kabinet is knullig bezie" ZATERDAG 17 JUNI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35578 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN H J. de Koster (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Er is een noodsituatie ontstaan rond de inten sieve behandeling van te vroeg geboren kinderen in Ne derland. De ziekenhuizen hebben te weinig verpleegkun digen om het alsmaar groeiende aanbod van te vroeg ge borenen te kunnen verwerken. Daarom willen zij dat de verantwoordelijke bewindsheden zo snel mogelijk extra personeel beschikbaar stellen. Gevreesd wordt dat de zaak anders volledig uit de hand zal lopen. Een rapport van die strekking, op gesteld door de gezamenlijke kinderartsen in Nederland, valt binnenkort te verwachten. Dit rapport zal te zijner tijd worden aangeboden aan de ministers van onderwijs en wetenschappen en van volksgezondhied en milieu hygiëne. De noodsituatie rond de behande ling van vroeggeborenen is ont staan doordat het aantal ver pleegkundigen is achtergebleven bij de steeds intensiever worden de behandeling. In de behande ling van vroeggeborenen is de laatste jaren grote vooruitgang geboekt, maar dat heeft wel een zwaardere last gelegd op de ver pleegkundigen. Aantal beperkt In het Academisch Ziekenhuis m Leiden heeft dat ertoe dat dag het aantal opnamen van vroeggebo renen die voor intensieve behan deling in aanmerking komen, drastisch wordt beperkt. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om kinde ren van minder dan 1500 gram en kinderen met ernstige ademha- Kabinet polst fractieleiders over Urenco DEN HAAG (SP) - Tussen het ge zwoeg over de bezuinigingsope ratie door heeft het kabinet-Van Agt gisteravond met de leiders van de regeringsfracties op het Catshuis gesproken over de Urenco-zaak. Zowel het CDA .als de VVD toonde zich na afloop van het gesprek optimistisch. Waar de besprekin gen toe hebben geleid is echter onbekend. Dit weekeinde zal premier Van Agt in een brief aan de Tweede Ka mer uitsluitsel geven over de al maanden slepende Urenco-affai- re. Het gaat daarbij om de vraag of de regering in staat is geweest uitvoering te geven aan de motie- Van Hou welingen, waarin ge vraagd wordt te zorgen voor wa terdichte veiligheidsgaranties voor de opslag van plutonium op het moment dat Urenco verrijkt uranium aan Brazilië levert. Om een definitief standpunt in te kunnen nemen, wacht het kabi net echter nog steeds op een reac tie uit Brazilië. WD-fractievoorzitter Rietkerk, die ondanks hoge koorts en zwa re griep toch naar het Catshuis toog, werd door WD- woordvoerder bij de Urenco-de- batten, Portheine. Volgens de VVD gaat het er alleen nog om het gezichtsverlies van het CDA zo beperkt mogelijk te houden. Over de bezuinigingen komt de ge hele ministerraad pas weer maandag bijeen. Dit weekeinde werken ministers individueel of gezamenlijk verdere voorstellen uit. In CDA-kring is men optimis tisch over het verloop van de be sprekingen. De operatie is "niet uitzonderlijker" dan andere jaren tijdens de begrotingsstrijd. lingsmoeilijkheden. Jaarlijks worden er ongeveer 200 van deze couveusekinderen in het AZL behandeld. Dat zal nu waar schijnlijk gaan teruglopen tot 100 a 120. Het aantal couveuses vroeggeborenen worden behan deld, is door het AZL terugge bracht v-an 12 a 13 tot 8. Dat bete kent voor de overige ziekenhui zen in Nederland een extra belas ting. Dit terwijl zij volgens de Leidse neonatoloog drJ.H. Ruys (kinderarts voor vroeggebore nen) wat de opnamecapaciteit be treft toch al "aan de rand zitten" Dr. Ruys wilde niet direct bevesti gen dat als er niets gebeurt, te vroeg geboren kinderen onnodig zullen overlijden. Maar hij zei wel dat een berperking van deze hooggespecialiseerde medische zorg het waarschijnlijk maakt dat zulke ernstig bedreigde kinderen onnodig zg. restverschijnselen (bijv. een hersenafwijking) zullen overhouden. "Ik maak me daar over ernstig zorgen" aldus dr Ruys. N oodverbanden Tot nu toe heeft de afdeling neona tologie van het AZL de laatste paar jaar met allerlei noodver banden moeten werken. Voor één couveuse zijn twee verpleeg kundigen nodig en de afdeling had die niet. Daarom werd er gewerkt met uit zendkrachten e.d. Maar ook dat zette op den duur geen zoden aan de dijk. De verpleegkundigen werkten soms twaalf tot veertien uur per dag. Er was duidelijk sprake van een overbelasting. Dat is ook de reden geweest waarom het AZL nu de knoop heeft doorgehakt en het aantal opnamen van couveusekinderen gaat terugdringen. Iets dergelijks gebeurde vorig jaar ook in het Sophia Kinderziekenhuis in Rot terdam. Overigens worden er jaarlijks naar schatting 3740 kinderen in Ne derland geboren die zulke inten sieve zorg nodig hebben. De uni versitaire ziekenhuizen, waar de meeste van deze kinderen naar toegaan, hebben samen 30 plaat sen om dit soort kinderen op te vangen. Hoeveel plaatsen de ove rige, meest grote ziekenhuizen hebben, is (nog) niet bekend. 36 PAGINA'S H. J. de Koster (WD) werd onlangs gekozen tot voorzit ter van de Assemblee van de Raad van Europa. Over deze nieuwe fuctie, zijn 'Leidse verleden' en politieke loop- baan op PAGINA 21 Ma wilde dood en Peter moest daarbij helpen PAGINA 7 Tindemans moet een lijm poging wagen PAGINA 9 Bob Dylan komt volgende week vrijdag concerteren in het Feijenoord-stadion. De Kuip is al vrijwel uitver kocht PAGINA 19 De wasbeer: een moeilijk grijpbare graaier PAGINA 23 Eenvoudige dominee had zomaar een idee PAGINA 25 China voelt zich in het nauw gedreven PAGINA 27 Volgens AMSTERDAM (SP) Pvd A-voorzitter van den Heuvel net-Van Agt „niet alleen politiek slecht maar vooral knullig be zig".De regering geeft er volgens haar blijk van geen beleid te dur- KATW1JK - Ze zijn er weer: de eer- ste "Hoïlandse"Nieuwe. Maar vandaag zijn ze nog niet te koop in de stalletjes langs de wegPas maandag komt de nieuwe haring in de handel, nadat ze eerst tweemaal vierentwintig uur in de koelcel heeft gelegen. De prijs die de consument voor één haring moet neertellen zal rond de drie gidden liggen. Aanmerkelijk goedkoper dan vorig jaar toen vier gulden per stuk moest wor den betaald. De Katwijkse rederijen Parlevliet en Ouwehand claimen de haring race 1978 te hebben gewon nenper container. Een pri meur. Nog nooit werd de haring over land aangevoerd. Een En gels vervoerbedrijf bracht vrij dagmiddag 264 kantjes haring naar Katwijk. De "Hollandse Nieuwe" werd vrij- dagmorgen vroeg in Europoort aan wal gezet. De vis werd bij de Hebriden, ten noord-westen van Schotland gevangen door vijf schepen van de twee Katwijkse rederijen. Twee van de vijf (de KW 42 en de KW15) hebben de vangst in Schotland aan wal ge zet. Per container is de handel vanuit Huil naar Rotterdam ge bracht. Het eerste Nederlandse visserschip dat met zijn haring vangst naar huis komt zal de Vlaardingen 1 "Ursinus" zijn De haring die in de Ierse Zee is ge vangen wordt vergeleken, voor wat de kwaliteit betreft, met die van de Noordzee. Hier mogen de vissers voorlopig hun netten niet uitzetten, omdat biologen ernstig hebben gewaarschuwd voor overbevissingMen hoopt echter volgend jaar toch weer dichterbij huis op de haringvangst te kun nen gaan. Voor de kleine haring betaalde de handel achthonderd gulden per kantje, de grotere "deed" vijf honderd gulden. Parlevliet ver wacht maandag nog eens zeshon derd kantjes. Over het waarom de Katwijkse re derijen hun haring per container lieten vervoeren vertelde Par levliet dat hij zijn vissers op zee wilde laten om niet te veel tijd verlies te lijden. "Als de kotters naar Katwijk zouden hebben moeten opstomen, waren er min stens acht visdagen verloren ge gaan. En we kunnen misschien maar een week of drie vissen verklaarde hij desgevraagd "Dus elke dag die we op zee zitten is mooi meegenomen" Zie ook pagina 7 Onderzoek Leidse universiteit: Beleef het! Uniek voor Leiden. CINEMA 180. Gehele dag geopend. In een kwartier tijd zit u zelf in een Ien, hoge bergen en diepe ravijnen. achtbaan. Dit Amerikaanse evene ment moet u zelf beleeft hebben. Na 18 uur uitsluitend scatingrijden op gloednieuwe seating. In de TON MENKENHAL, Vondellaan, Leiden. het kabi- Zij uitte deze kritiek gisteravond op een vergadering van de PvdA-partijraad, waar de huidi ge politieke situatie de hoofd moot van de besprekingen vormt. De "grote schuldigen" van dat fa lende kabinetsbeleid moeten - zo vindt Ien van den Heuvel niet in het Catshuis worden gezocht, maar op het Binnenhof, waar de genen zitten die dit kabinet in het zadel houden. Zij hekelde de houding van die Kamerleden, die moties aanne men tegen de levering van nucleair materiaal aan Brazilië maar 'die door de bocht zullen gaan als hel in stand houden van het kabinet dat nodig maakt'. Val van balkon AMSTERDAM (ANP) - De recher che in de Bijlmermeer stelt een onderzoek in naar de dood van de 22-jarige Lloyd Redam uit Am sterdam. De jongeman overleed na een val van de derde etage van het flatgebouw Koningshoef in de Bijlmer. Nadat het slachtoffer bij een flat woning had aangebeld en door de bewoonster was opengedaan, zou hij door de flat en dwars door de gesloten balkondeurén naar het balkon zijn gerend en daar over de balustrade zijn gevallen. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18 00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 210221. Zonniger Na perioden mei zon vanmiddag is er later op de dag kans op een lokale re gen- of onweersbui. Aan de kust wordt een krachtige no-wind verwacht. Voor morgen houden de weersprofeten rekening meteen weersverbetering. Er zal meer zon zijn en de kans op een bui wordt uiterst gering geacht. Zon op: 5.19 uur, onder: 22.03 uui Maan op: 19.00 uur, onder: 3.48 u Hoogwater te Katwijk om 1.36 en uur, laagwater om 9.39 en 22.20 c Zon op: 5.19 uur, onder: 22.03 uur. Maan op: 20.14 uur, onder: 4.28 uur. Hoogwater te 2.21 en 15.02 uur, laagwa ter om 10.34 en 23.15 uur. Breestraat 173, Leiden 071-123337 Maandag gesloten (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De lonen van de ambtenaren zijn de afge lopen vijf jaar sneller ge stegen dan die van de ove rige werknemers in de in dustriële sector. Dit blijkt uit een onderzoek van professor V. Halverstadt, mr. C. de Kam en ir. F. van Herwaarden van het centrum voor onderzoek van de economie in de publieke sector van de Leidse universiteit. De resultaten van dit onderzoek zijn gepubliceerd in het.econo- menblad Economisch Statisti sche Berichten (ESB). audio boortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 Fida gediplomeerd. Een minimumloontrekker in over heidsdienst ving in 1977 schoon 17.536 gulden terwijl zijn collega in het particuliere bedrijfsleven in dat jaar maar 15.418 gulden kreeg. Een verschil per maand van 176.50 gulden. Volgens de onderzoekers is de man die het minimumloon bij de overheid verdient in de jaren 1973 tot en met 1977 ongeveer 225 gul den méér in koopkracht vooruit gegaan dan de minimumloon- trekker in het bedrijfsleven. De modale werknemer in over heidsdienst zag in dezelfde pe riode zijn werkelijk besteedbare inkomen met ongeveer 500 gul den meer toenemen in vergelij king met zijn collega die niet bij de overheid werkt. WEER TWEE KEER POLIO UTRECHT (SP) - Bij een negenjarig meisje in Stolwijk (tussen Gouda en Schoonhoven) en bij een vijftienjarige jongen in Slicdrecht zijn lichte verlammingsverschijnselen geconstateerd. Het aantal polio-gevallen in ons land is daarmee gestegen tot 35. In een brief aan de Nederlandse huisartsen is gewaarschuwd dat voorlopig rekening moet worden gehouden met nieuwe gevallen van deze ziekte. De brief is afkomstig van dr. H. Bijkerk, hoofd van de afdeling infectie ziekten van de geneeskundige hoofdinspectie. Van de mogelijkheid om door het eten van suikerklontjes met sabinvaccin beschermd te worden tegen de ziekte wordt niet op grote schaal gebruik gemaakt. De ambtenaar die twee maal het modale inkomen verdiende had zelfs 900 gulden meer te besteden dan zijn tegenvoeter in de indus triële sector. Als oorzaken noemen de Leidse onderzoekers onder meer het trendbeleid. Dat wil zeggen dat de overheid de loonontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven volgt. De overheid baseert zich hierbij op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Die cijfers wijken echter af van de werkelijk verdiende lonen in het bedrijfsleven. Dit komt omdat het CBS bijvoorbeeld toeslagen voor vuil werk gewoon meere kent als loonsverbetering, terwijl dat voor de ambtenaren helemaal niet van toepassing is. Een andere oorzaak is dat werkne mers in het bedrijfsleven de stij ging van de premies voor sociale verzekeringen vergoed krijgen. Bij de vaststelling van het salaris voor ambtenaren wordt die ver goeding ook meegerekend, ter wijl de mensen die in overheids dienst zijn de sociale premies niet zelf hoeven te betalen. De onderzoekers concluderen dan ook dat er goede argumenten zijn om het trendbeleid van de amb tenaren te zuiveren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1