„SpeeÉootracing krijgt in pers te weinig aandacht" Timmer: „Op de TT wordt niets aan 't toeval overgelaten AC 2Lo Madera uitgeschakeld Wil Hartog in favorietenrol EK-speedbootrace Goeljko naast Timman ZATERDAG 17 JUNI 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - De terugkeer uit Engeland was voor de Leidse speedbootracer Arthur Mostert een "regelrechte afknapper" Mostert, die afgelopen zondag in Bristol wereldkampioen werd in de formule-4 klasse, begrijpt er maar weinig van. Nederland blijkt geen interesse op te kunnen brengen voor de prestaties van de nieuwbakken kampioen. "In Engeland is dat heel anders" verzucht Mostert enkele dagen voor de Grand Prix in Alphen aan den Rijn. "Kijk, van zo'n race als er nu in Bristol is gevaren, komt wel in de kranten dat er een dodelijk ongeluk heeft plaatsgehad. Maar over mijn wereldti tel zul je niks lezen". Het is Mosterts regelrechte verwijt aan de Nederlandse sportpers, die naar zijn mening uit journalistieke wedijver wel de "Drie uren van Amster dam" verslaat, maar het verder, als het even kan, erbij laat zitten. De persconferentie, die donderdagmiddag in verband met de volgende week in Alphen aan den Rijn te houden Europese titelstrijd in de OZ- klasse, werd belegd, was dan ook bedoeld als "aankeilertje" voor die volgens Mostert, waar het zijn sport aangaat, zo inactieve sportpers. Ondanks het feit, dat de Nederlandse Speedbootclub door een honderdtal leden nog net van een kwijnend bestaan wordt gered, menen de liefheb bers van deze sport toch, dat speedbootraccen populair is. Het moet volgens die laatsten alleen gepromoot worden, voor welk doeleinde Peter Knegjens op die persconferentie was opgetrommeld. De bezoekersaantallen van de jaarlijkse races op de Amsterdamse Bos baan lijken overigens de door de Nederlandse Speedbootclub gepo neerde stelling "onze sport staat in de belangstelling, behalve dan in de publiciteit" te onderschrijven. Arthur Mostert en de hem omringende collega's Rob Visser en Cees van der Velden verkeren in de mening dat "speedbootracing" een attractie ve kijksport is. Ter vergelijking wordt nog maar eens de race in Bristol, vorige week, erbij gehaald. Een race, die de heren gemeenschappelijk op hun conduitestaat hebben staan. Mostert: "Engeland is helemaal gek van speedbootracing. Het aantal -toeschouwers en hun enthousiasme was in één woord ongelooflijk. Na afloop, toen ik kampioen was gewor den, stonden er onmiddellijk drie televisieploegen klaar om mij te inter viewen. Vonden ze daar prachtig". Ook Rob Visser, tot een andere "merkenstal" - de Nederlandse speed bootclub kwalificeert de Grand Prix Races in Alphen als een merken- slag - behorend en tevens Mosterts grootste concurrent in de formule-4 klasse, is compleet "crazy", waar het gaat om alles wat "Engels" is: "De Engelsen zijn jarenlang de beste racers geweest. Maar in Bristol hebben Arthur en ik ze ver achter ons gelaten. Had je de gezichten van die Engelsen eens moeten zien" Overigens heeft Mostert in zijn race naar de wereldtitel maar weinig ob stakels ontmoet. Zeker, nadat Visser in de derde heat de pech had, dat hij uit zijn boot werd geslingerd. Per ambulance moest Mosterts voornaam ste tegenstrever naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar hij na enige tijd weer mocht vertrekken. Ondanks de behoorlijke klap, die Visser op het water had gemaakt - zijn boot voer rond de 150 kilometer per een pijnlijke rug het enige, wat hem enkele dagen later nog aan voorval herinnert. Visser: "Het parcours in Bristol was gevaarlijk. De baan was smal met weerszijden hoge kademuren. Door de golfslag van dat "kadewater" ben ik toén "geflipt" en uit mijn boot geslingerd. Ik had in de voorgaande heats al een tweede plaats behaald en lag in de derde weer achter Arthur in die positie. Ik had dus nog alle kans om hem te verslaan".- Mostert zou echter, nu Visser noodgedwongen moest afhaken, overeind blijven. Werd na zijn behaalde wereldtitel door de fanatieke Engelsen op handen gedragen. Mostert: "Ik was bijvoorbeeld in één of andere discotheek, waar we ontzettend veel lol hadden. We braken de tent daar af en hebben wat met bier lopen gooien. Vroeg de manager, op het moment, dat we weggingen of ik me wel geamuseerd had. "Ik vond het erg leuk, dat jij vanavond bij mij in de zaak was", zei hij nog. Is toch schitterend". Ervaringen, die de racers als reden aangrijpen om zonder meer naar Bristol terug te keren, dit ondanks het onveilige "Bristol-circuit". Mos tert opnieuw: "Kijk, om te beginnen was daar een vrij grote golfslag, wat op zich niet zo erg is. Maar omdat er vrij veel boten in de race lagen is met dat ruwe kadewater de kans op "hoeken" veel groter. Daar is ook dat ongeluk gebeurd". Ongeluk Mostert doelt met die woorden op het dramatische ongeluk, waar een andere Nederlandse speedbootpiloot, Henk Backers, bij was betrokken. Backers "hoekte" inderdaad, wat zoveel wil zeggen dat zijn boot, na uit het water te zijn gekomen bij het neerkomen op een golf volledig in een andere richting werd gezwaaid. Backers ramde eén aan de kade liggend pleziervaartuig in de lengte. Twee van de drie opvarenden kwamen daarbij om. De racer zelf bleef, behoudens wat pijnlijke plekken, onge deerd. Arthur Mostert: "De baan in Alphen is gelukkig een stuk veiliger. Ik ben wel bij met de verhuizing van Amsterdam naar hier. De baan is in Alphen veel breder en er kan ook geen golfslag van de kant terugkomen, waarmee de belangrijkste gevaren in wezen al zijn weggenomen". Dat de verhuizing van de speedbootracers van de Bosbaan naar Avifauna definitief is, is volgens de Nederlandse.Speedbootclub wel zeker. De gemeente Alphen heeft alle medewerking toegezegd om een jaarlijks terugkerend spektakel mogelijk te maken. Voorwaarde is dan echter wel, dat er eens in de zoveel tijd een Europees- of wereldkampioenschap wordt gevaren. En dat zal volgens waarnemend NSC-voorzitter Kleppe niet erg veel problemen opleveren. ROLPH PAGANO Wit Hartog: "Ik ga zo hard mogelijk over het Drentse circuit fietsen" ALPHEN AAN DEN RIJN - De strijd om het Europese kam pioenschap speedbootracen in de OZ-klasse zal op 24 en 25 juni in Alphen aan den Rijn worden uitgevochten. Aan deze race voor formule boten wordt behalve door titelver dediger Cees van der Velden ook deelgenomen door run- ner-up Hans Peltzer en de vermaarde Italiaanse piloot Renato Molinari. Naar schat ting 12 boten in deze klasse van 2000 cc en meer zullen voor de reglementaire 4 heats aan de start verschijnen. Hoewel voor de eindklasse ring slechts de 3 beste heats in aanmerking worden geno men zullen de racers naar verwachting allen 4 maal hun gevecht leveren. Behalve de Europese titelstrijd in de formule 1 klasse zal ook de 3 uren van Alphen worden gevaren. Inzet van deze po- werboatrace is de Grote Prijs van Nederland. Zaterdag om één uur vangen de wedstrijden aan, zondagmid dag is de Europees kampioen formule 1 bekend. AMSTERDAM - Volgens goede gewoonte werd het beste voor het laatst bewaard. Nadat Jaap Timmer, de Nederlandse af gevaardigde bij de Internatio nale Motorsport Bond (FIM) en mede-organistor van de Asser TT, de kwaliteiten van het ren- nersveld nog eens breed uitge meten had ("Iedereen is er") en vervolgens onomwonden had verklaard, dat Neerlands groot ste sportevenement op 24 juni zijns inziens geen concurrentie te duchten had van het wereld kampioenschap voetbal ("De tribunes zijn allang uitver kocht'*) kwam hij bij hét punt 'veiligheid'. En kon daar tevre den constateren, dat het toch al uitgebreide pakket maatregelen opnieuw was aangevuld. "Hon derd procent safe krijg je het na tuurlijk nooit. Maar op Assen wordt niets aan het toeval over gelaten", aldus Timmer. Een belangrijke verbetering noemde Timmer de uitbreiding van het gesloten tv-circuit. De wedstrijdleiding kan het circuit middels acht camera's volledig overzien en onmiddellijk ade quate maatregelen treffen wan neer er ergens wat fout gaat. Daarnaast beschikt men over een helicopter en een aantal reddingswagens om snel hulp te kunnen bieden. Verder heeft de organisatie besloten om alle renners, die zaterdag voorne mens zijn om speciale ningen te treffen om exploderen van de benzinetank bij een val te voorkomen, voor de helft tege moet te komen in de kosten. Jos Schurgers, zelf oud-coureur en mede-ontwerper van de Van Veen Wankel, demonstreerde op de persconferentie een alumi niumfolie, dat, wanneer het in de tank wordt bevestigd, explo deren van de benzine bij een eventuele valpartij onmogelijk maakt. Jaap Timmer liet zich in zeer gunstige bewoordingen uit over dit nieuwe materiaal en hoopte, dat de FIM het gebruik daarvan binnen afzienbare tijd verplicht zou stellen. Traditiegetrouw Traditiegetrouw zullen zaterdag in Assen alle klassen van start gaan in deze Dutch TT, die ui teraard meetelt voor het we reldkampioenschap. Dus ook de 50 cc klasse, een categorie die in het buitenland niet zo goed ligt, maar in Nederland nog steeds erg populair is, hetgeen uiter aard alles te maken heeft met de successen die nationale rijders in het recente verleden geboekt hebben. Gestreden wordt om een prijzengeld van 300.000 gul den, een deel daarvan is be stemd voor startgelden. Omdat de inschrijving dit jaar bijzonder groot is heeft de orga nisatie besloten, in vergelijking tot voorgaande jaren, zes ren ners meer tot de training toe te laten. Hetgeen overigens niet betekent, dat er meer rijders aan de start verschijnen. Mede uit het oogpunt van veiligheid houdt de organisatie vast aan dertig rijders in de soloklassen en achttien in de zijspanklasse. Hoofdnummer van de Asser TT is uiteraard de race in de 500 cc klasse. Tot groot enthousiasme van een bijna uitzinnig publiek zorgde Wil Hartog vorig jaar voor een regelrechte sensatie door als eerste Nederlander deze wedstrijd te winnen, een presta tie die zowel nationaal als in ternationaal hoog gewaardeerd werd. Het leverde Hartog, privé- rijder tussen een aantal zwaar gesponsorde fabriekscoureurs, in één klap- internationale er kenning op. Dat het geen uit schieter was blijkt dit seizoen wel, want bij alle tot nu toe ver reden Grand Prix was de Witte Reus steeds in de voorste regio nen te vinden. Zijn visitekaartje gaf Hartog vorige week in Raal- te af waar hij, met een splinter nieuw fabrieksblok, de vloer aanveegde met de concurrentie. Hartog zelf, gevraagd naar zijn kansen, toonde zich dan ook op timistisch. "Vorig jaar had ik een allerbelabberste voorberei ding, maar won desondanks. Het is dan ook onzin om te gaan ver kondigen, dat ik volgende week geen kans maak, daar kan ik ge woon niet onderuit. Natuurlijk is de concurrentie van met name Roberts, Sheene, Baker en Ce- cotto groot, maar ik hoop toch op een goede race van mijn kant. Ik zal in iedre ieder zo hard als ik kan over dat circuit fietsen", al dus de lange Abbekerker, die vooral faam geniet vanwege zijn bliksemstarts. Minder interessant Minder interessant wordt onge twijfeld de race van de zijspan nen, nu de Zwitser Rolf Biland met zijn op een formule-wagen lijkende driewieler veel te sterk is gebleken voor zijn collega's. Die overigens bij de FIM een protest indienden tegen Biland, omdat de BEO volgens hen niet voldoet aan de reglementen. Van enige afgunst lijkt hier sprake, maar dit terzijde. Heel wat spannender zal het er aan toegaan in de lichtere klas sen en dan met name in de 125, 250 en 350 cc. In de twee laatste klassen is de zaak opeens veel interessanter geworden dan voorheen nu Kawasaki zich ten doel heeft gesteld de suprematie van Yamaha te doorbreken. Met als rijders de zeer getalenteerde Australiër Greg Hansford, Kork Ballington, Mick Grant en Christian Estrosi lijkt dat in derdaad te gaan lukken, al zal Yamaha-fabriekscoureur Ken- nie Roberts in de 250- en heer send wereldkampioen Takazu- mi Katayama in de 350 cc klasse fel tegenstand bieden. In de 125 cc klasse, bij uitstek de categorie van de "sleutelaars", gaat de strijd tussen Morbidelli (Lazzarini), Minarelli (Bianchi) en Motobécane (Espié) onver minderd voort. Of Angel Nieto, met zijn door de Nederlanders Mijwaart en Thiel geprepareer de Bultaco, zich met de strijd kan bemoeien is vooralsnog on zeker. Nieto is tot nu toe nog niet tot imponerende prestaties ge komen. Nederlanders die verder nog een rol van importantie kunnen vervullen zijn: Cees van Dongen (50 en 125 cc), Nooteboom (350 cc), Middelburg en Van Duimen (500 cc) en Streuer in de zij spanklasse. Gemist op Assen worden dit jaar Pat Hennen, die op Man ten val kwam en nog steeds in coma ligt en het zij- spanduo Hobson/Birch, dat op Man op jammerlijke wijze om kwam. Mede door de vele en uit gebreide veiligheidsmaatrege len hoopt de organisatie van de Dutch TT van dit soort tragische gebeurtenissen bespaard te blijven. AD VAN KAAM LEIDERDORP - Vorig jaar was het in de finale, dat de twee taaie vol houders Bram Madera en Rob bert-Jan v. d. F een elkaar moes ten bestrijden. Gisteren na een tweeëneenhalf uur durend treffen had v.d. Feen in de kwart-finale zijn revanche en moest Madera de aftocht tijdens de Open Leider- dorpse kampioenschappen bla- Een troost voor Madera is, dat hij ook vorig seizoen de toernooien- reeks slecht begon, maar later sterk terugkwam. Beide spelers maakten gisteren weer gebruik van het hun zo vertrouwde schaaktennis. Van de Feen durf de echter iets vaker het initiatief te nemen, terwijl Madera de vast heid miste om op die momenten een passend antwoord te vinden. Met 4-6, 6-3, 6-3 stapte v.d. Feen als winnaar van het gravel. De tweede, die de halve finale be reikte, was Dick Bouman. Oppo nent Van Benthum liep wat hij kon, maar was keer op keer te laat op de scherpe met slice gelagen backhand van Bouman (6-16-3). Richard Kasten had teveel aan klasse voor de Hazerswoudse ten- nistrainer Jan-Willem Bruin: 6-2, 6-4. Donald v. Kuyen en Ronald Tekenbroeck speelden de mooiste partij van de dag. Veel vaart en afwisselend tennis. Op het oog leek de partij gelijk op te gaan, maar de wat oudere Van Kuijen maakte dankzij zijn grotere rou tine eenvoudigweg minder fou ten: 6-3, 6-3. In het gemengd dub bel werden twee partijen ge speeld. Het Munnikduo Ellen Gerrese/Paul Theunissen bleef de Roomburgcombinatie Jansen Kalkman met 6-26-4 voor. Joke v Sas en Bart v.d. Feen, eveneens van De Munnik, speelden zich in de halve eindstrijd ten koste van het koppel Tekenbroeck: 6-4, 7-6. Joan Zonnevylle leverde een presta tie van formaat door mevr. Snel lenberg eerste geplaatst in C, met ruime marge uit te schakelen: 6-4, Sassenheim Op het STV toernooi in Sassenheim waren de krachtsverschillen gis teren niet groot. In het herenenkel B klaarde slechts Bob v. Overbee- ke de zaken in twee sets: 6-4, 6-4 tegen Rob Ehlenbaas. De andere geplaatste spelers speelden drie sets, waarbij nummer vier Bert Hof zelfs niet tot winst kwam. Met 6-1, 5-7, 6-4 was het Peter Pau- ivels'die zich bij de top schaarde Hans v. d. Loo had het moeilijk tegen Ton Creijghton, maar de laatste moest bij 6-4, 1-6, 2-0 in zijn nadeel opgeven vanwege een enkelblessure, Groen uit Bever wijk behaalde een uiterst nipte zege op Paul Alessi van het Over- veense Wock: 7-5, 2-6, 7-5. Bij de dames speelde L. v. d. Wiel, ook al uit Beverwijk, zich in de eindstrijd ten koste van de als nummer twee geplaatste Rose- marie •Verdegaal. Vooral de ma nier waarop dit geschiedde (6-1, 6-2), maakt haar tot voornaamste titelpretendent. NIKSIC - Jan Timman heeft in de achtste ronde van het internatio nale schaaktoernooi in Niksic de leiding behouden. Wel moest Timman de Rus Goeljko naast zich dulden. Beiden hebben nu zes punten uit acht partijen. In de achtste ronde speelde Timman remise tegen de Joegoslaviër Gligoric. De partij vergde 37 zet ten. Goeljko kon naast de Ne derlandse grootmeester komen door winst in de 42e zet op de Tsjechoslowaak Hort. De overige uitslagen waren: Ljoebojevic (Joe)-Andersson (Zwe 1/2-1/2; Portisch (Hon)-Vaganjan (Sov) afgebroken; Uhlmann (ODl)-Ivanovic (Joe) 1-0; Ribli (Hon)-Velimirovic (Joe) 1-0. De stand na acht ronden.* 1. Timman en Goeljko 6 punten; 3 Vaganjan en Portisch 4.5 1 af gebroken; 5. Uhlmann 4,5. ADVERTENTIE Impex-Remko en Karcher lossen uw reinigingspro blemen op. Impex-Remko levert namelijk het complete programma van de Karcher hogedruk-reinigers. Ze staan gebruiksklaar voor u. Toe te passen in ambachtelijke bedrijven, garages, jachtwerven, transportbedrijven etc. etc. Ook geschikt voor nat zandstralen. Afhankelijk van machine en evt. toepassing werkdruk ken van 20-130 bar. werk- temperaturen van 10- 140°C, aandrijving van pomp door middel van 220 of 380 Volt elektromotor of benzinemotor. automaterialenbanden gereedschappen remmenservice en electro-service hoge rijndijk 3281 leidentelefoon 071 j 142041

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13