„Duitsers hebben een draai om de oren nodig" Oostenrijker Didi Thurau herwint vorm Alles wat Schön te zeggen lijkt te hebben, duurt maar één sigaret lang r>r> Uitverkocht Atleten hopen op brons Godyla in Beneluxcup ZATERDAG 17 JUNI 1978 CORDOBA - Een ding is zeker, het wordt geen thuiswed strijd voor Oranje morgenavond tegen de Westduitsers; integendeel, onze oosterburen hebben dat voordeel, want Duitsers wonen er zat in en om Cordoba. Er schijnen er nog van "toen" bij te zijn, aardig op leeftijd gekomen inmiddels; waarom ze deze provincie indertijd uitkozen om zich te vestigen is zelfs de rasechte Cordobes een raad sel, en inderdaad, er is hier heel ver vandaan een meer en het strand, dus te graven valt er weinig. Maar goed, de mannschaftweet zich voor morgen gesterkt door de aanhang op de tribunes en wie het trainingskamp van de heren bezocht heeft, daar ver in de bergen, merkt dat ze best verlegen zitten om. wat steun. Want. zo klaagt zelfs de anders zo vrolijke SpassvogelSepp Maier, de kritiek op zijn team is niet gering geweest, het thuisfront is bestookt met negatieve publiciteit. Onder de omstanders daar aan de kant van het trainings veld is overigens ook een droeve stemming, hoe moet dat nou morgen tegen dat sterke Nederlands elftal. Bertie Vogts .is geen schaduw meer van de man die intertijd de grote Cruyff uitschakelde, Bonhoff zakte ver terug naar de grauwe middelmaatFischer, der neue Bomber, schoot dan weliswaar in zijn eerste negen interlands elf doel punten bijeen, maar liet het vervolgens in zeven volgende ontmoetinoen totaal afweten "Logisch", snauwt hulptrainer Dieter Weisse, "neem die wedstrijd tegen Italië, die scheidsrechter, heus anders mekkert-ie nooit tegen een scheidsrechter, maar die man had zand in zijn ogen. Hij zal ons straks hel shirt van Fischer laten zien, twee keer zo groot als het was voordat de vedette het aantrok die vuile Italianen trokken hem het hemd zo wat van het lijf en als hij zich dan wilde losruk ken kreeg hij consequent de vrije trap tegen Het is maar een lichte traming van de 'mannschaft'uit de verte begeleid door hel lied van Udo Jurgens, Buenos dias Buenos Aires. Geen gelukkige keuze momenteel want de helden hebben hun buik vol van de Argentijnse hoofdstad Ze bleven er, omdat mist hen de weg terug versperde, een dag langer dan noodzakelijk. "Afschuwelijk ivas het", steunt Bertie Vogts. "We sliepen midden in de stad en dat is na een zege van Argentinië geen pretje, en zelfs watjes in de oren konden het feestgedruis niet weren". Geen oog heeft hij dichtgedaan Een ding heeft de mannschaft overigens vóór op oranje, de accommodatie. Je kan van de Argentijnse junta zeggen wat je wil, maar kies je eenmaal voor het leger, hetgeen straf wordt aangemoedigd - het "zorg datje erbij komt" wordt kwistig gehanteerd - dan zit je in de zomermaan den in ieder geval goed dan mag je gratis naar Ascochin- ga, een lustoordcompleet met zwembaden, golfbanen, volleybalvelden.squash-banen en daar nu verblijft al se dert een wéék het Duitse elitekorps van Helmut Schön. Die wat verfomfaaid langs de kant staat. Hij ziet,zeggen de Duitse journalisten spottend, heel andere wedstrijden dan wij .blijkbaarHij heeft genoten van de 0-0 tegen Italië, deelde na afloop schouderklopjes uit alsof de finale behaald was. Het is tijd voor de gebruikelijke persbijeenkomst. Er vol verwachting heen. Nu zal de oude maestro het te verduren krijgen. Maar dat pakt anders uit. Hij laat zich in de verwarmende zonnestralen wat stram op een' bank zak ken en begint een fluisterende monoloog, ijverig opgete kend door de voor hem in de gras neergeknielde menigte; zij die achteraan staan, verstaan er maar bitter weinig van. Wat nu, is er een nieuwe tegenslag voor de 'mann schaft' worden ze geteisterd dooreen vlooienplaaghoe is het mogelijk in deze toch op het oog zo kraakheldere mili taire nederzetting; maar dat blijkt toch verkeerd ver staan herr Schön heeft het over der Flohe, die is ziek, die heeft een gescheurde spier, die kan niet meer spelen hier in Argentinië en hij heeft hem "gebeten" (vandaar dat mis- verstand) toch niet naar huis te gaan, om de sfeer niet té bederven. "Dank, dank, 'dank", zegt Schön tenslotte, "dank aan zijn jongens, ze vormen echt een grote familie het geloof is er, de wil om de twee volgende wedstrijden te winnen ook, en dan. dan lonkt toch de finale". Stilte. Slechts verstoord door het fluisteren van de filmcamera en het gehinnik van een paard. Toch maar de stoute schoenen aangetrokken en herr Schön iets gevraagd. Heeft hij de wedstrijd Nederland-Oosten rijk gezien. Nieuwe nog intensere stilte. Een verbijsteren de blik in de fletsblauwe ogen. De filmcamera zwenkt ongelovig in de richting van de vragensteller, het schijnt duidelijk niet de gewoonte te zijn herr Schön naar de mening over andere teams te vragen. Hij denkt diep na. Zegt dan, met wat wel het plafond van zijn gevoel voor humor moet zijn, natuurlijk nioet, hij zat toch bij West- Duitsland-Italië op de bank op die tijd. We laten het zo. Hoewel de Argentijnse televisie tot op heden elke wed strijd uit dit wereldkampioenschapstoernooi tot drie maal toe op de tv-schermen heeft gesmakt. Terug dus naar Cordoba, terwijl onderweg de gedachte rijst dat alles wat herr Schön überhaupt te zeggen lijkt te heb ben, zelden langer zal duren dan "eine sigarette". En dat is dan weinig voor een taxi-tochtje van 150 kilometer door de fraaie pampa's, maar de verheugde blik van de chauf feur bij het in ontvangst nemen van heel veel kleurige biljetjes vergoedt veel. Viva Hollanda, zegt hij dan ook vriendelijk, duidelijk deze dag voor gezien kunnen hou den,om vervolgens een te naburig etablissement binnen te sjokken. PIM STOEL Rene van de Kerkhof: Johnny Rep in training: "Ik zal er morgen voor bikkelen ALTA GRACIA - Ernst Happel, het traktisch voetbalwonder met zijn bijna spreekwoordelijke geluk. Over één ding is hij dezer dagen echter niet te spreken. Dat is dat alle prognoses, interviews en be schouwingen van en over de op til zijnde interland Holland- Duitsland een ravanchegedachte inhouden van de op 7 juli 1974 gespeelde vorige WK-f'inale. Daarom probeert de oostenrijker op de dagen, die aan de thriller voorafgaan een onbezorgde in druk te maken. Praat hij achte loos over de drie jonge jongens, die zoveel ervaring opdeden bij FC Twente en PSV dat ze deze voor ons 'gewone' wedstrijd geestelijk aankunnen. Roept hij zelfs Cruijff terug in de herinne ring, nu deze afwezige vedette als tv-commentator gezegd schijnt te hebben, dat vijftig procent van het voetbal neerkomt op praten, op een tijdens de wedstrijd on derling goed communiceren. Als er maar niet over die verrekte vo rige WK-revanche wordt gepraat. Happel dus ontwijkend: "en Cruijff heeft gelijk. Maar die dis cussies mis ik. We hebben geen CORDOBA - Drie dagen voor de wedstrijd Nederland - West- Duitsland, die morgen (21.45 uur) in Cordoba wordt gespeeld, is er geen toegangskaart meer te koop. Alle 46.000 plaatsbewijzen voor de revanche van het wereldkam pioenschap 1974 zijn weg. Giste ren werd in Cordoba via de radio meegedeeld dat het totaal geen zin heeft zonder kaartje naar het stadion te komen. 1 speler van formaat, die zo'n dis cussie op gang kan houden. Evenmin bij Club Brugge. Ik heb wel eens geprobeerd om ze te la ten discussiëren na afloop van de wedstrijd. Gedurende vijf minu ten leidde ik de zaak in. Toen stokte het gesprek prompt omdat er niemand was, die iets zinnigs opmerkte. Is ook niet onlogisch. Vedetten a la Cruijff kom je niet eens in de tien jaar tegen. Hooguit eens in de vijftig jaar. Alleen heel grote voetballers kunnen z!o dis cussiëren over voetbal, zowel in als buiten het veld, dat het ge sprek op gang blijft" Geen commentaar dus van Happel op Holland-Duitsland? De Oos tenrijker bits: "Foute zaak om daar te veel over te praten. Als het nu een finale was geweest. Maar na Holland-Duitsland komt er weer een .wedstrijd. Wat koop ik er voor om de zaak zo toe te spit sen om die wedstrijd dat we straks strak staan van de zenu wen? Ik prefereer een gedachte dat Holland-Duitsland een ge wone wedstrijd is, die erg moei lijk wordt en meer niet" Maar is dat mogelijk na alles wat er aan vooraf ging? Johnnie Rep, iemand die het met zich meetorst dat hij de beste kansen miste in München, vindt van niet. Dus zegt hij: "Ik kan er nog badend in mijn zweet wakker van worden. Nog altijd zie ik beelden van die wedstrijd voor me. Ik zal er morgen voor bikke len. In de wetenschap dat het niet makkelijk zal zijn. Natuurlijk, zijn de Duitsers kwalitatief een stuk achteruit gegaan. Maar de wijze waarop ze tot nu toe met "die geweldige Sepp Maier verdedi gend spelen, dat stemt tot waak zaamheid. Ik las zelfs in een krant dat-ie 442 minuten geen doelpunt doorliet, die Maier. Niettemin moeten we winnen van de Duit- Terug naar Ernst Happel, die laat weten dat hij juist voor die ge dachte angst heeft. Happel: "Als we gaan forceren, doen we het fout. Nogmaals: het moet een gewone wedstrijd blijven. Als we, omdat we te verkrampt spelen, verliezen dan gaat het tegen Italië ook niet naar wens". Die gedach te wordt gedeeld door Wimpie Jansen. De kleine Feyenoorder, die tegen oostenrijk zo voortref felijk speelde, zegt: "Er moet ge wonnen worden. Maar laten we ons alsjeblief niet laten leiden door sentimenten, niet meer te rug denken aan 1974, want geloof SCHAFFHAUSEN - Het ziet er naar uit dat Didi Thurau kort voor het begin van de Tour de France, waarin hij vorig jaar lan ge tijd de gele trui droeg weer in vorm is. De 24-jarige Westduitser, die in het voorseizoen alleen maar teleurstellingen kreeg te verwerken, zegevierde gisteren in de tweede etappe van de Ron de van Zwitserland. Evenals daags tevoren reed de karavaan weer in een zeer hoog tempo, waardoor het routeschema danig in de war raakte. De regen en het frisse weer hadden geen invloed op het peloton Al kort na de start in Volketswil zorgde de Fransman Bernard Hi- nault voor opschudding. Twee maal probeerde hij weg te ko men. Eerst alleen en later in het gezelschap van twee andere cou reurs. Beide malen reageerde het peloton echter onmiddelijk. Dat gebeurde ook bij een poging van oud-wereldkampioen Freddy Maertens, die na vijftig kilometer weg sprong. Meer succes had de Luxemburger Lucien Didier. Hij demarreerde in de beklimming van de Rickenpas. Hij pikte op weg naar de bergprijs nog een aantal forse premies mee. Didier behaalde in een solo van 55 kilo meter een maximale voorsprong van tweeëneenhalve minuut. Paniek ontstond in het peloton bij de eerste doorkomst in Schaff- hausen (132 km) toen twaalf ren ners ontsnapten. Bij hen waren Hennie Kuiper, Michel Pollen- tier, Maertens, Thurau en Bat- taglin. Het peloton reageerde di rect en haalde de vluchters terug. Daarna gebeurde er niets meer en Thurau bleek de snelste in de spurt, waarin Bert Scyunman met een zevende plaats als beste Nederlander eindigde. De Belg Verlinden blijft in de gele trui. me: dan gaat het mis. Duitsland moet een gewone tegenstander zijn", rené van de Kerkhof echten "Als we die arrogante lui ooit kunnen pakken dan is het nu. Die gasten hebben een draai om hun oren hard nodig. Dat gezeur over 'unsere mannschaft' dat irriteert me al sinds we die finale in Mün chen onnodig verloren". Arie Haan, iemand die beter kan relativeren: "Ik kan me best voorstellen dat er door sommigen zo wordt geredeneerd", zegt hij. Niettemin hebben we het voor deel, dat we tegen Oostenrijk drie jonge jongens inpasten, die dat De tweede etappe van de Midi Libre is een rustige aangelegen heid geweest. Het opwindenste moment deed zich tien kilometer nadat de etenszakjes waren uit gereikt voor. Op een zeer slecht stuk weg kregen dertig renners vrijwel tegelijk een lekke band. Pas enkele kilometers voor de aankomst in Narbonne ontstond enige activiteit. Niemand slaagde er evenwel in een voorsprong te nemen. In Narbonne toonde Jac ques Esclassan zich de snelste in de spurt. De Italiaan Bestolotto blijft het klassement aanvoeren. Bert Oosterbosch heeft de eerste etappe van de driedaagse van de Ardennen, een wedstrijd voor amateur wielrenners, gewonnen. Oosterbosch arriveerde na 142 kilometer van Polleu naar La Calamine met een voorsprong van zeven seconden als eerste aan de finish. Zijn tijd was drie uur en 25 seconden, de Belgen De Feyter en Jamar bezetten de tweede en derde plaats. niet hebben meegemaakt. Ik heb er persoonlijk nooit veel pijn van gehad. Het kon me soms vervelen wanneer ik het doelpunt van Müller op de tv terug zag. De rea liteit is dat we ons moeten bezin nen. Niet als van haat vertrokken stieren erop invliegen. Ze zijn achterin ijzersterk. Als ze een doelpunt maken, dan heb je de wedstrijd verloren ook. Maar als wij er in slagen om ze één keer af te troeven, komen ze van hun le vensdagen niet meer langszij. Want aanvallend missen ze elke klasse". TIFLIS - De Rus Vladimir Jatsjen- ko heeft gisteravond tijdens atle tiekwedstrijden in Tiflis het we reldrecord hoogspringen verbe terd en gebracht op 2,34 meter. Het oude record stond met 2,33 meter sedert 3 juli van vorig jaar (Richmond) reeds op zijn naam. Vladimir Jatsjenko blijft de inter nationale atletiekwereld verba zen. De 19-jarige Rus gaf in Tiflis Tot slot Ruud Krol, die zegt "Twee jaar lang heb ik gewacht op re vanche, toen heb ik de gedachte van me afgezet. Ik had gehoopt dat we ze tijdens de Europese fi nale van 1976 tegen zouden ko men in Joegoslavië, toen dat niet gebeurde, heb ik de moed opge geven en nu is Duitsland inder daad een gewone tegenstander voor me geworden. Ach, we moe ten ons niet te veel op die verlo ren finale blindstaren. Het eind doel is een finaleplaats en dat be reiken we alleen als we Duitsland kloppen". op de eerste dag van de "Prav- da"-wedstrijden weer eens blijk van zijn grote mogelijkheden. Bij zijn eerste wedstrijd in het nieu we seizoen verbeterde de op 12 januari 1959 geboren Jatsjenko zijn eigen wereldrecord hoog springen met éen centimeter eri bracht het op 2,34 meter. Het was het tweede grote succes van Jatsjenko dit jaar. Op 12 maart werd hij in Milaan Euro pees indoorkampioen hoog springen met 2,35 meter. Jatsjen ko is overigens wel aan successen gewend want vorig jaar septem ber werd hij in Donetzk Europees jeugdkampioen met een sprong over 2,30 meter. Er werden in Tiflis nog meer goede prestaties geleverd. De 30-jarige Boris Saitsjoek kwam bij het ko gelslingeren tot een afstand van 78,62 meter. In de wedstrijd ble ven zeven Russische kogelslin geraars boven de 72 meter. Joeri Sedych, de Olympische kam pioen van Montreal, werd vijfde met 74.48 meter. De 20-jarige Maria Koet^joenova zorgde voor een nieuw nationaal record op de 400 meter dames met een tijd van 50.87 seconden. DEN HAAG - AZ'67 heeft gisteren de Oostenrijker Kurt Welzl van voetbalvereniging Wacker Inns bruck voor twee jaar gecontrac teerd en een optie genomen voor een derde seizoen. Welzl, die ove rigens niet tot de 22 uitverkore nen behoort die in Argentinië verblijven, kwam in zijn loop baan tienmaal uit voor Jong Oos- tenrij k en speelde acht keer in het A-elftal. Met ingang van het nieuwe seizoen zal de 23 jarige Welzl uitkomen voor de ploeg uit Alkmaar. FC Groningen heeft Leen Swanen- burg, de linkerspits van Excel sior, voor een jaar gecontrac teerd. Swanenburg scoorde het afgelopen seizoen voor Excelsior in de competitie- en bekerwed strijden 25 maal. De Spaanse eerste divisie club FC Sevilla heeft voor een bedrag van 1.8 miljoen gulden verzekerd van de diensten van de Argentijn Da niel Bertoni. De Spaanse club kwam met Berto- ni's vereniging Independiente een transferbedrag van ruim 1.4 miljoen gulden overeen. Het res tant van de 1.8 miljoen krijgt Ber toni als handgeld. De strafcommissie van de Europe se voetbal unie (Uefa) heeft PSV een boete van 1500 Zwitserse franken opgelegd. De Eindhove- naren moeten die ruim 1500 gul den betalen omdat er in de finale van het toernooi om de Uefa-cup tegen Bastia toeschouwers vuurwerk op het veld gooiden PSV kwam er overigens gunsti ger af dan Bastia, dat ook beboet werd. De Corsicaanse club kreeg een straf van 3000 franken opge legd omdat op 26 april in de eerste wedstrijd tegen PSV toeschou wers eveneens vuurwerk op het veld hadden gegooid. Bastia was al eerder door de Uefa gewaar schuwd. SITTARD - Er bestaat een goede kans, dat de Nederlandse atle- tiekploeg dit weekeinde eens wat hoger eindigt dan de vierde plaats in de strijd om de West Athletic Cup. Voor de eerste keer wordt dit evenement tussen de "kleine" Europese atletieklan- den in ons land gehouden en ge zien de duidelijke vooruitgang, die de laatste tijd op diverse nummers is geboekt, mag wor den verwacht, dat Oranje een se rieuze concurrent is voor Spanje, dat normaal gesproken achter België en Zwitserland op de der de plaats zal eindigen. Tot 1976 bleef de deelname beperkt tot zes landen (ook Oostenrijk en Denemarken), maar vanmiddag komen op de kunststofbaan van het stadion De Baandert in Sit- tard ook teams van Ierland en Portugal uit. Voor het eerst in de geschiedenis van de West Athletics vindt nu ook een dameswedstrijd plaats, waaraan met uitzondering van Portugal door dezelfde landen word! deelgenomen Voor het tweedaagse gebeuren dat in to taal ruim acht uur in beslag neemt, bestaat in Limburg vrij Met het onthullen van een wandversiering opende de wethouder van onderwijs en sportzaken. Dirk Tesselaar. gisteren het nieuwe clubgebouw van de tennisvereniging Unicum aan de HaarlemmerwegNa lovende woorden van Piet Biegstraten (Sportstichting). Van Raad (KNLTB) en Tesselaar, toonden Wouter Fok en RolfThung tijdens een demonstratiepar tij hun kunnen. Mede dankzij zijn uitstekende backhand won Thung die match met 7-5, 6-3 en 6-3. LEIDEN - Omdat de Nederlandse zaalvoetbalkampioen Nathania on verhoopt werd getroffen door een uitloop van spelers (en daardoor geen representatief team op de been wist te brengen) is de Leidse kampioen Godyla Vt door de KNVB aangewezen om Nederland te vertegenwoordigen voor de Beneluxcup. De tegenstander van de Lis- sese ploeg is het Belgische M. V. C. Rekem uit Lanaken. Vanavond al speelt Godyla de eerste wedstrijd, welke in Belgie gespeeld zal wor den. A.s. vrijdag zal de return (Gemeentelijke sporthal 21.00 uur) ge speeld worden. Voorafgaand aan dit duel zal er een wedstrijd gespeeld worden tussen de selecties van Leiden en Haarlem. Voor dit duel zijn de volgende spelers uitgenodigd: Wim Visser (Sjardin), Piet Gubler (Swift), Wim Oppelaar (Taverne) Gert Zwaan (Van der Plas), Jack van Ruiten (Van Gerven), John Manuputty (Glasbergen). Kees Karstens (Faase) en Ruud van der Voort (Landwer). De aanvang van deze wed strijd is 20.00 uur. Jatsjenko verbetert eigen wereldrecord hoogspringen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11