Leone treedt af na beschuldiging Italiaanse pers Tindemans biedt ontslag van zijn kabinet aan 'ZWART BLAD ONGEWENST Misschien kunt ubest zelf uw zonnescherm plaatsen. Maar kunt u het ook zelf repareren,volgend jaar? Gematigd PLO- leider Jasin in Koeweit vermoord BEMUZIIEHi HOESSEIN GETROUWD Rechts verzet tegen VN Luxaflex Zonneschermen.Wij meten-wij monteren-wij garanderen. A VRIJDAG 16 JUNI 1978 PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) - De Belgische eerste minister, Leo Tindemans, heeft gistermiddag aan koning Boudewijn van Belgiè het ont slag van zijn kabinet aangebo den. De koning heeft dat „in be raad gehouden". Dat betekent, zo meent men in politieke krin gen in Brussel, dat Tindemans eerst nog maar eens moet probe ren of hi j een oplossing voor zijn huidige moeilijkheden kan be reiken. Premier Tindemans wilde, na zijn bezoek aan de koning, geen en kele verklaring afleggen met uitzondering van de mededeling dat hij ontslag had aangeboden. De huidige politieke problemen in België ontstonden gisteren toen ministers en staatssecretarissen van het kabinet-Tindemans het niet eens konden worden over de zogeheten „anti-crisiswet". Daarin zijn bezuinigingsmaat regelen ondergebracht, nodig om het land door de economi sche crisis heen te helpen. Gewestvorming Het waren niet eens zo zeer de be zuinigingen zelf (Tindemans heeft aan de crisiswet overigens het politieke leven van zijn ka binet verbonden) alswel problemen van andere aard die de regering na een nacht verga deren zonder resultaat uiteen deed gaan. Het FDF, de partij van de Franstalige Brusselaars, dat deel uitmaakt van de rege ring, eiste namelijk dat gelijk met het aanpakken van de eco nomische problematiek via de anti-crisiswet, een begin van uitvoering gemaakt zou worden met de nieuwe Belgische ge westvorming. Tindemans wei gerde dit. In de loop van de dag hebben par tijvoorzitters een aantal bilate rale contacten gehad. Dat gaf al voedsel aan de vermoedens dat er een „lijmpoging" zou worden ondernomen. Enkele partijlei ders hebben al uitlatingen ge daan die erop kunnen wijzen dat gepoogd zal worden de Belgi sche partijleiders (die in het land een rol spelen vergelijk baar met die van de fractielei ders in het Nederlands parle ment) bijeen te brengen voor een vergadering waar de brokken aaneen gepast moeten worden. De huidige regering-Tindemans, een coalitie van christen-demo craten en socialisten plus twee taaipartijen, het FDF en de Vlaamse Volksunie, bestaat nauwelijks een jaar (sinds 3 juni 1977). Zij heeft de grootste meerderheid in het parlement die de Belgische regering ooit gehad heeft. De liberalen vor men de enige partij van beteke nis die buiten spel staat. De regering Tindemans is eigen lijk bedoeld om twee ritten uit te dienen. In acht jaar wil Tin demans de nieuwe Belgische staatsvorm, met veel meer zelf standigheid voor de twee ge westen, tot stand brengen. De gewestvorming moet gebeuren op basis van het „Egmont-ak- koord", dat na eindeloos onder handelen tussen de politieke partijen op 24 mei vorig jaar uit de bus was gekomen. De anti-crisiswet die in de afgelo pen nacht onderwerp van be spreking was moet voorname lijk dienen om de staat aan nieuwe inkomsten te helpen om het begrotingstekort van onge veer viereneenhalf miljard gul dens althans gedeeltelijk te dekken. koning Boudewijn om zijn Ex-president Leone AMMAN (DPA) - De 42-jarige koning Hoessein van Jorda nië is gisteren in Amman ge trouwd met de 26-jarige Ame rikaanse Lisa Halaby. De slechts enkele minuten du rende plechtigheid werd ver richt door de hoogste mo hammedaanse geestelijke van het land, groot-moefti Ibrahim Kat An. Behalve familieleden van het paar 'is de ceremonie bijge woond door de Jordaanse premier en de vrouw van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Het is het vierde hu welijk van de koning. ROME (Reuter/DPA) - De Italiaanse president Giovanni Leone is gisteravond afgetreden na beschuldigingen aan zijn adres over belastingontduiking en financiële onre gelmatigheden. Dit hebben regeringsfuctionarissen in Rome bekendgemaakt. ruim zes miljoen dollar. De pers campagne was op gang gebracht door het dagblad La Republica en het weekblad L'Espresso, bla den van eenzelfde uitgever. De functie van Italiaans president is onmiddellijk overgenomen door de voorzitter van de Senaat, de 70-jarige Amintore Fanfani. die vier keer het premierschap heeft bekleed. Fanfani zal binnen 15 dagen presidentsverkiezingen moeten uitschrijven. De enige andere Italiaanse presi dent die voor het aflopen van zijn mandaat ontslag nam was Anto nio Segni, die in 1964 om gezond heidsredenen terugtrad. Leone's ambtstermijn van zeven jaar zou over een halfjaar zijn verstreken. Omkoopschandaal Om het ontslag van Leone was gis teren nadrukkelijk gevraagd door de machtige communisti sche Partij van Italië. Dit gebeur de na een langdurige campagne tegen de president in de pers, waarbij hij ervan werd beschul digd betrokken te zijn bij een omkoopschandaal rond de aan koop van Amerikaanse C-130 vrachtvliegtuigen van Lockheed voor de Italiaanse luchtmacht. Bovendien zou Leone ten on rechte een veel te laag inkomen bij de belasting hebben opgege ven, terwijl hij ten noorden van Rome een groot landhuis liet Leone kondigde later zijn ontslag ook via een landelijke televi sie-uitzending aan. De 69-jarige president zei dat hij zijn besluit had genomen om sensationele berichten over zijn handelen te gen te gaan. ,,Op het moment dat de lasterlijke campagne het ver trouwen van de politieke krach ten leek te hebben aangetast, kon mijn keus niet anders zijn dan de ze", aldus Leone. „Ik heb de plicht u te vertellen - en u als Ita liaanse burgers hebt het recht door mij hiervan te worden ver zekerd - dat u zes en een halfjaar lang een eerlijk man hebt gehad als president van de republiek. Ik houd vol dat ik het land heb ge diend volgens de grondwettelijke regels en met morele waardig heid". Leone voegde eraan toe dat hij het niet betreurde ontslag te nemen. Hij sloot zijn bood schap eenvoudig af met: „Ik hoop op vooruitgang en gerechtigheid voor u en voor ons land" bouwen bedrag Verrassing METULLA (REUTER) - De leiders van drie rechtse strijdgroepen in zuid-Libanon hebben gisteren verklaard zich met geweld te zullen verzetten tegen elke po ging van de Verenigde Naties hun militaire posities over te ne men. De vijf leiders verklaarden hun posities te willen behouden om de Palestijnse „terroristen" te kunnen bestrijden die ondanks het werk van de VN-vredes- macht in zuidelijk Libanon er toch weer in slagen terug te keren naar het grensgebied met Israël. Israël trok zich dinsdag terug uit het laatste deel van Libanon dat Israëlische troepen na de invasie van drie maanden geleden nog bezet hielden. De Israëliërs droe gen daarbij het grootste deel van hun posities over aan de rechtse christenen in het gebied. Om hun woorden kracht bij te zetten ga ven de vijf leiders het voorbeeld van twee bewapende Palestijnse guerrilleros die kort na de terug trekking het gebied waren bin nengedrongen. Zij werden door rechtsen gearresteerd. De aankondiging van gisteravond was voor bijna alle Italianen een grote verrassing. Pas afgelopen dinsdag hadden zij de eerste aanwijzingen gekregen dat Leo ne waarschijnlijk ernstig in moeilijkheden zou komen na persberichten over belasting fraude en onregelmatigheden rond de bouw van het luxueuze (39 kamers bevattende) landhuis buiten Rome. Het kabinet van premier Andreotti kwam gister avond nog in spoedzitting bijeen om de politieke gevolgen van Leone's ontslag te bespreken. Giovanni Leone (69) werd op 24 de cember 1971 doorzijn collega's in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat gekozen als zesde pre sident van Italië na de Tweede Wereldoorlog. Het bureau van de president in Rome deelde gister avond mee dat Leone aanvanke lijk van plan was geweest eerder op de dag een verklaring uit te geven waarin hij zich zou hebben verdedigd tegen de jongste be schuldigingen aan zijn adres. Dit plan werd gewijzigd nadat de verklaring ter lezing was gegeven aan de leiders van de politieke partijen, inclusief de communis tische,'die haar niet adekwaat achtten. De nieuwe crisis die met het op stappen van Leone in Italië is ontstaan, komt na een traumati sche periode van zes maanden waarin een regeringscrisis van 8 weken zat (de communisten konden nauwelijks door de chris tendemocraten buiten het kabi net worden gehouden) en de ont voering van en moord op oud-premier Aldo Moro door de Rode Brigades. Moro werd alge meen gezien als de opvolger van Leone, als zijn mandaat in de cember zou zijn beëindigd. KOEWEIT (Reuter) - Directeur Ali Jasin van het bureau in Koeweit van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) is voor zijn huis in Koeweit doodgeschoten. Jasin, 43 jaar oud, zou zijn ver moord dooreen of rrieerpersonen die zich 's ochtends aan zijn deur vervoegden. Het stoffelijk overschot van Jasin vertoonde vijf kogelwonden. Ja sin stond volgens ingelichte kringen sinds 1971 aan het hoofd van het bureau in Koeweit. Daar voor werkte hij een aantal jaren als journalist bij de radio van Koeweit. Een bepaald motief voor de moord was niet direct aan te geven. Jasin was lid van Fatach, de groot ste guerrillagroep binnen de PLO. Volgens Palestijnse krin gen werd hij binnen de organisa tie als gematigd beschouwd. De moord op Jasin werd nader hand in Beiroet bevestigd door het Palestijnse persbureau Wafa. Het lijk van Jasin werd volgens het ministerie van binnenlandse zaken van Koeweit tegen het eind van de ochtend voor zijn huis ge vonden. Hij was gehuwd, had vier kinderen en gold als een naaste vriend van PLO-leider Jasser Arafat, zo werd verder uit Palestijnse kringen in Koeweit vernomen. De minister van binnenlandse za ken van Koeweit was onmiddel lijk naar de plaats van de misdaad gegaan om de leiding van derzoek op zich te nemei De moordenaars van Ali Jasin moe ten volgens de commando-orga- j nisatie Fatach onder de be- 11PV1TI dClVf!PYl schermelingen van de regering 470f '#f van Irak worden gezocht. Rode Brigades wilden ook Andreotti en Berlinguer GEWICHTHEFFEN - De Rus Joeri Vardanan heeft gisteren tijdens de Europese kampioenschappen in Virov het wereldrecord trek ken in het halfzwaargewicht ver beterd en gebracht op 170,5 kilo gram. JOHANNESBURG (UPI) - De re gering van Zuid-Afrika heeft het „zwarte" weekblad de „Voice" gisteren een verschijningsverbod opgelegd omdat het een „onge wenst" blad zou zijn. De direc teur van het blad, Denis Beckett, zei dat hij niet precies wist waar om het blad verboden werd. Op 19 oktober vorig jaar zijn twee andere bladen voor zwarten dooi de regering verboden, het dagblad „World" en „Weekend World", van dezelfde uitgever. Al eerder was zeven maal een nummer van de „Voice" verbo den, omdat de inhoud van de nummers de staat in gevaar zou brengen en rassenhaat zou kwe ken. Een functionaris van de „Voice" zei dat de hoofdredac teur van het blad, Ntoula, op het hoofdbureau van politie in Jo hannesburg door de veiligheids politie was verhoord. De onder directeur, Mofokeng, had enkele dagen in de gevangenis gezeten, maar was op 10 juni weer vrijgela ten. Een derde medewerker aan het blad, Juby Mayet, werd tege lijk met Mofokeng gearresteerd, maar zij zit nog steeds vast. Het verbod op de „Voice" kwam aan de vooravond van de herden king van de bloedige opstand in Soweto, die vandaag twee jaar geleden uitbrak. In Soweto en andere zwarte voor steden in Zuid-Afrika zijn voor komen weekeinde alle voetbal wedstrijden afgelast en de vakan ties voor scholen voor zwarten zijn een paar dagen eerder be gonnen. Met deze maatregelen wil men voorkomen dat het van daag weer tot gewelddaden komt. De afgelopen twee maanden heeft de politie 6.000 negers gearres teerd, in de meeste gevallen om dat ze geen identiteitspapieren bij zich hadden. De „Voice" is een oecumenisch weekblad, dat zich vooral richt op zwarten. Het blad heeft altijd een krachtig stand punt ingenomen tegen de apart heidspolitiek van de Zuidafri- kaanse regering. Premier Vorster heeft gisteren het ontslag binnen twee weken aan gekondigd van generaal Hendrik van den Bergh, de machtige chef van de inlichtingendiensten. Zijn opvolger zal volgende week be kend worden gemaakt. Men ver wacht dat de 64-jarige zilverhari- ge rijzige eminentie van het blan ke bewind bij toekomstige crises echter niet ver van Vorsters zijde zal zijn. Beiden stonden steeds zij aan zij in hun strijd tegen het „rooi gevaar". Vorster deed de mededeling in het parlement in een verklaring over de herstructurering van het de partement in een verklaring over de herstructurering van het de partement van informatie. Hij zei dat Van den Bergh zich na zijn ontslag met de geheime projec ten van het departement zal bezig houden. Van den Bergh is altijd op de ach tergrond gebleven maar hij wordt beschouwd als de op één na machtigste man in het land. Se dert Vorster twaalf jaar geleden aan de macht kwam, had Van den Bergh de leiding bij het oplossen van alle crises. De Nederlandse belangvereniging minderjarigen heeft in een brief aan de Zuidafrikaanse regering de onmiddellijke vrijlating geëist van alle kinderen die op het Rob beneiland in Zuid-Afrika gevan gen zitten. De brief aan de Zuidafrikaanse en Nederlandse regering is mede- ondertekend door een aantal or ganisaties die actief zijn op het gebied van de situatie in Zuid- Afrika en de positie van minder jarigen, waaronder de Anti- Apartheidsbeweging Nederland, het Comité Zuidelijk Afrika, jon geren van de PvdA, PPR en PSP en het Werkverband integratie jeugdwelzijnswerk Nederland (WIJN). Volgens de onderteke naars zitten er onder de honder den politieke gevangenen op het Robbeneiland tenminste zes kinderen van 14 en 15 jaar gevan gen. ADVERTENTIE ROME (UPI) - Het communiqué dat de Rode Brigades op 20 mei aan het Romeinse blad „II Mes- saggero" zonden, bevatte in structies in code om de Italiaanse premier Giulio Andreotti, de lei der van de Italiaanse Communis tische Partij, Enrico Beilinguer, en andere politici te vermoorden, zo is van de zijde van de Romein se justitie meegedeeld. Direct na de publikatie van het communiqué hadden deskundi gen van de politie de echtheid hiervan in twijfel getrokken. Maar de openbare aanklager Ni- cola Amato zei dat het communi qué nu als echt wordt beschouwd en dat er instructies in code in staan die inmiddels ontcijferd zijn. Ondanks een gerechtelijk verboa werd het communiqué, het vijfde dat de Rode Brigades uitgaven, door „II Messaggero" en andere kranten gepubliceerd. Toezeggingen Chileense zaakgelastigde DEN HAAG (ANP) - De Chileense zaakgelastigde in Nederland, L.F. Lopez Munoz, heeft toege zegd opheldering te zullen ver schaffen over concrete gevallen van vermissing in Chili. Hij deed dat gisteren in een gesprek met de internationaal secretaris van de Partij van de Arbeid, Wim Bo gaard. Van de resultaten van zijn onder zoek zal Lopez Munoz verslag doen in een volgend gesprek met Bogaard. Dat gesprek zal eind augustus of begin september plaats hebben. Ook zal de Chi leense zaakgelastigde een schrif telijk rapport uitbrengen. Lopez Munoz gaf de internationaal secretaris van de PvdA verder zijn persoonlijke verzekering dat de veiligheid van degenen die aan de hongerstaking in Chili hebben meegedaan, gegarandeerd is. al dus de PvdA. Bogaard had van Lopez Munoz een dergelijke waarborg geeist.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9