Bij benoeming burgemeester inspraak afgeschaft Ik had mezelf bewezen dat ik echt kon doden" In 1980 examen doen met rekenmachientje TAAKVERDELING BINNEN GS IS ROND mmssmm Overheidspersoneel in Amsterdam gaat staken Systeem werkte niet VRIJDAG 16 JUNI 1978 PAGINA 7 Zuidmolukse overvaller van Drents Provinciehuis over neerschieten van planoloog: ASSEN (SP) - "Als je me wilt doodschieten, moetje dat maar doen", grapte planoloog drs K. de Groot toen drie zwaar bewa pende Zuidmolukkers maan dagmorgen 13 maart zijn kamer in het Provinciehuis in Assen binnenstormden. Die opmer king werd hem fataal. door Gerard v. Zuuren De 23-jarige Nunu L. gisteren voor de rechtbank in Assen tij dens het proces tegen de bezet ters: "Bij mij stond toen met een vast dat hij de eerste was die er aan ging". Een uur later was het zover. Nunu: "Om de buitenwereld te laten zien dat het ons menens was en omdat er net een pantserwagen kwam aanrijden besloten we iemand te doden". En Eli K (20) later op de dag: "De komst van die pantserwagen was trouwens ook een mooie gelegenheid om onze fout goed te maken. Die fout hield in dat we niet iemand hadden dood geschoten toen we het Provin ciehuis binnengingen. Dit hadden we wel afgesproken" Toen tot een executie was beslo ten riep Nunu tegen drs. De Groot: "Jij bril, kom hier. Je wou toch zo graag dood". En tegen de overige 58 gijzelaars: "Zo gaat dat met mensen die geintjes maken". Nunu zette vervolgens de planoloog voor een open raam en schoot een heel magazijn op hem leeg. De veertigjarige planoloog moet al dood zijn geweest voordat hij meters lager in het plantsoen terechtkwam. Rechtbankpresident mr. F. C. Fliek, die met ieder van de drie verdachten een menselijk ge sprek trachtte op te bouwen, wilde weten: "Vond u het niet erg, deed het u wat?" Nunu: "Het deed me niks. Ik had me zelf bewezen dat ik kon doden als het moest". En Eli K., die dezelfde vraag kreeg voorgeschoteld, hoewel hij niet op De Groot had ge schoten, antwoordde: "Het was ook om de angst te overwinnen, zodat de verdere executies zonder problemen zouden verlopen". De president "Zou u het nog eens opnieuw kun nen opbrengen. U heeft het nu tenslotte allemaal meegemaakt en u weet wat het betekent voor de gijzelaars?". Nunu: "Ja hoor, als het goed is voor onze Molukse zaak." De president "Inclusief het doodschieten". Nunu: "Met alles- erbij, ja". Afscheid Gaandeweg de gijzeling besloot het trio terroristen dat de gede puteerden Trip en Huizinga gedood zouden worden als hun eisen niet zouden worden in gewilligd. Maandagavond mochten de gedeputeerden naar huis bellen om afscheid te nemen van hun gezin. Nunu: "Ik zou Trip voor mijn reke ning nemen en Dickie zou Hui zinga pakken". Nunu was al begonnen met af tellen toen de mariniers hun bevrijdingsactie begonnen. De heer J. Trip werd toch neerge schoten. Een maand later is hij aan de gevolgen daarvan be zweken. De kogel was, zo heeft het onderzoek uitgewezen, af komstig uit een pistool dat Dickie H. (20) tijdens de gijze ling had gehanteerd. Dickie daarover "Maar ik heb niet op hem geschoten. Niet gericht tenminste. Ik schoot op de ma riniers, en alle gijzelaars lagen volgens mij op de grond". Dickie werd tijdens de ondervra ging onwel. De zitting moest twintig- minuten worden ge schorst. Toen was Dickie weer bijgebracht. De president wil de van hem weten: "Als de twee gedeputeerden zouden zijn geëxecuteerd en er zou dan nog niets gebeurd zijn, was u dan verder gegaan met doodschie ten?" Dickie bleef het ant woord schuldig. De president "Had u het erg ge vonden als u zelf bij de bevrij dingsactie was doodgescho ten." Dickie had niets liever gewild. Hij zei: "Nee hoor, dat had ik nog liever gehad dan de ze rechtszaak. Ik ben bereid mijn leven te offeren voor de Molukse zaak. De actie was dan ook bedoeld als verzet tegen het beleid van de Nederlandse regering dat er op gericht is ons te onderdrukken, en de RMS aan de kant te zetten. Neder land blijft ook de militaire rege ring van Indonesië ondersteu nen. Mede daardoor duurt de onderdrukking van ons volk en vaderland voort". De president "Heeft u de indruk dat u met het doden van men sen uw zaak verder heeft ge holpen? Hoe zou dat trouwens kunnen, een goed doel dienen door zoiets verschrikkelijks?" Maar Dickie kwam niet tot een antwoord. Eli K. wenste de ac tie helemaal niet te motiveren. Zijn motto: "Ik wil nou gewoon mijn straf, dezelfde als mijn vrienden en verder geen geou- wehoer".En toen de president doorvroeg: "Het gaat toch het ene oor in en het andere weer uit. We worden toch als misda digers behandeld. Het zijn hier allemaal racisten". Correct Aan het einde van de eerste zit tingsdag las de rechtbankpre sident de verklaringen voor van enkele ex-gijzelaars. Een van hen: "De bezetters waren vriendelijk en correct, maar re gelmatig werd ons meegedeeld dat we snel zouden worden doodgeschoten. Toen ze had den besloten Trip te doden kregen we te horen: Kijk maar goed, dan weetje hoe het straks bij jezelf gaat". Uit die verklaringen werd ook duidelijk dat de aanwezigheid van een radio een belangrijke rol tijdens de gijzeling had ge speeld. Het trio had via de radio vernomen dat er twee gedepu teerden onder de gijzelaars wa ren. Ze hadden die het eerst een doodvonnis aangezegd om hun eisen naar buiten toe meer kracht bij te zetten. Voorts werd hun zelfvertrouwen op gevijzeld als ze hoorden dat hun schoten naar buiten in en kele gevallen mensen hadden verwond. De rechtbankpresi dent tot de verdachten: "U had een enorme lol he, als u iemand raakte." De zitting duurt voort De drie Molukse verdachten. DEN HAAG (ANP) - Minister Wiegel van binnenlandse zaken voelt niets voor het noemen van namen tegenover de gemeenteraad tijdens sollicitatieprocedures voor een nieuwe burgemeester. Ook voelt hij niets voor een in spraakprocedure bij een dergelijke benoeming die de gemeenteraad of een vertrouwenscommissie „via de ach terdeur" de kans zou geven bijna een gekozen burge meester te verkrijgen. Hij houdt vast aan de benoemde burgemeester, waarbij de commissaris van de koningin in de betreffende provincie de voordracht opstelt en de kroon benoemt. De bewindsman zei een en ander gistermiddag in de Tweede Ka mer bij de behandeling van zijn brief over nieuwe werkafspraken met de commissarissen van de koningin over de te volgen pro cedure bij de benoeming van burgemeesters. De beide rege ringspartijen, CDA en WD, steunen Wiegel met lovende woorden over de duidelijkheid die hij met die werkafspraken heeft geschapen. Volgens Wiegel was er een doolhof ontstaan, een „chaotisch woud". Dit doordat de wens tot inspraak en medezeggenschap bij de benoe ming van een nieuwe burgemees ter overal op een andere manier vorm en inhoud had gekregen, ook afhankelijk van de opstelling van de betreffende commissaris van de koningin. De ene commis saris was meer geneigd de ge meenteraad bij de procedure te betrekken dan de andere. Door al deze ontwikkelingen was er vol gens Wiegel een wildgroei ont staan die de duidelijkheid niet bevorderde en bovendien de pri vacy van kandidaten dreigde aan te tasten. Burgemeesters die sol liciteerden naar een functie in een andere plaats kregen daar, omdat hun naam vroegtijdig uit lekte, grote moeilijkheden, aldus Wiegel. (WD) benadrukten de moge lijkheid van elke gemeenteraad het recht van petitie, waarin ver langens over de nieuwe burge meester aan de commissaris van de koningin kenbaar kunnen worden gemaakt. De commissa ris moet bovendien aan elke sol licitant een verslag toesturen van de vergadering met de raad waarin hij de profielschets heeft besproken. Dit overleg moet ech ter beperkt blijven tot aan de kandidaat te stellen eisen van be kwaamheid en geschiktheid. PvdA-woordvoerder Stoffelen had weinig goede woorden over voor de brief van de bewindsman. Naar zijn oordeel verkleinen de „werkafspraken" de mogelijk heden tot inspraak van de ge meenteraden drastisch terwijl het ook onaanvaardbaar centra listisch is. „Waardevolle experi menten met vertrouwenscom missies dreigen vrijwel volledig te worden getorpedeerd", aldus Stoffelen, die van mening was dat de gemeenteraden, zij het ver trouwelijk, namen te horen moe ten krijgen van de sollicitanten. Ministe'r Wiegel wees alle van de socialistische woordvoer der af. Daarbij wees hij erop dat onder het „de heer Stoffelen dierbare" vorige kabinet in no vember 1973 de toenmalige mi nister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman het recht van aanbeveling door de gemeente raden afwees. AMSTERDAM (ANP) - In de loop van volgende week zal het werk bij een aantal Amsterdamse overheidsbedrijven worden plat gelegd. De bedrijven waar een stakingsactie wordt doorgevoerd zijn: het openbaar vervoer, de stadsreiniging, publieke werken en de post. Dit is gistermiddag besloten op een door duizend ambtenaren bezochte extra le denvergadering van de ABVA in de hoofdstad. De stakingsactie zal nog worden doorgevoerd voor de behande ling van de bezuinigingsnota maandag 26 juni in de Tweede Kamer. Met de actie wil de ABVA protesteren tegen de voorgeno men bezuinigingen in de ge zondheidszorg, het welzijnswerk, de sociale werkvoorzieningen en de aantasting van het inkomen en de rechtspositie van het over heidspersoneel in het algemeen. De ledenvergadering kwam tot de conclusie dat overleg met de re gering en de minister van bin nenlandse zaken, Wiegel, op dit moment niet meer mogelijk is en dat de tijd voor harde acties is aangebroken. "Wij wensen ons niet als politieke speelbal te laten gebruiken", aldus de ABVA-ver- gadering gistermiddag in Am sterdam. Het centraal bestuur van de cen trale van hogere ambtenaren (CHA) heeft gisteravond defini tief besloten niet mee te doen met de demonstratie van ambtenaren op 26 juni tegen de bezuinigings plannen. De vijf centrales van overheidsper soneel waaronder de CHA heb ben zich bereid verklaard mee te bezuinigen nu de zorgelijke so ciaal-economische toestand dit nodig maakt. De CHA blijft bereid tot acties wanneer mocht blijken dat reëel en open overleg niet mogelijk is. DEN HAAG - Haagse recher cheurs dreggen in een sloot bij de wijk Eindstede in Den Haag waar vier jongens gistermiddag een plas tic zak vonden met een deel van een menselijke romp erin. De stukken zijn voor nader onderzoek naar het gerechtelijk laboratorium in Rijs wijk gebracht. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat ui teraard wordt vermoed dat de li chaamsdelen hebben toebehoord aan Clara van Engers van wie al eerder in Den Haag resten zijn ge vonden. DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van elektronische rekenappara- tuur zal met ingang van de schrif telijke eindexamens vwo, havo, mavo en lbo-c in 1980 voor het eerst worden toegestaan, zo heeft het ministerie van onderwijs gis teren gemeld. Voor staatssecretaris De Jong heb ben de elektronische rekenma chines nu genoeg voordelen, o.a. door de lage aanschafprijs, om het gebruik er van toe te staan. "Tegenover het beperkte en te beperken nadeel van een moge lijke verwaarlozing van reken technieken kan men belangrijke voordelen stellen die pleiten voor het gebruik van elektronische rekenapparaten in de hogere leerjaren en bij de eindexamens", zo stelt de bewindsman. In het onderwijs kunnen deze ap paraten een nuttige functie heb ben ter voorbereiding op het ge bruik in de latere praktijk. Ook wordt het mogelijk problemen aan te snijden die men nu ver mijdt vanwege het teveel eisende rekenwerk. "Dikwijls zal men bij het opstellen van vraagstukken er voor zorgen dat de gegevens zo worden gekozen dat men tijdro vende becijferingen voorkomt, omdat die de aandacht te veel van het eigenlijk probleem zouden afleiden. Als de leerlingen de be schikking hebben over elektro nische rekenapparatuyr kan men hen confronteren met echte problemen in plaats van studeer kamerproducten", aldus staats secretaris De Jong. De zakrekenmachine is de kinder schoenen en -ziekten te boven. Ook is de prijs van eenvoudige DEN HAAG (SP) - De 32-jarige beheerder van een bankfiliaal in Scheve- ningen heeft eind vorige week en begin deze week 203.000 gulden van zijn werkgever verduisterd. Het geld is verdwenen aan de roulettetafels in het casino in Zandvoort. De verdachte, die gisteren in het Haagse hoofdkantoor van de bank werd aangehouden, heeft bekend. Hij heeft de recherche verteld tot zijn daad te zijn gekomen, omdat hij dacht, een systeem te hebben gevonden om de casinobank te laten springen. Vorige week vrijdag haalde hij 74 mille uit de kluis en ging daarmee naar Zandvoort. De kassier van het casino vroeg hij de door hem ingeleverde bankbiljetten maar in de bundeltjes te laten zitten. "Ik kom de stapeltjes straks wel terughalen", zo riep de goklustige man. Het door hem bedachte systeem functioneerde duidelijk niet, want be rooid kwam hij terug in Scheveningen. Zaterdag en maandag j.l. haalde hij opnieuw geld uit de bankkluis, dat hij allemaal aan de casinotafels verspeelde. apparaten, geschikt voor het on derwijs, de laatste jaren aanzien lijk gedaald. De zakrekenmachi- nes worden bij studie en beroep steeds meer gebruikt. Met name bij de studie van de economische wetenschappen, natuurweten schappen en de wiskunde ver vangt deze apparatuur in toene mende mate de tot nu toe ge bruikte tafels en rekenlinialen. OPEN BRIEF AAN FRACTIE CDA OVER UC-PROJECT DEN HAAG (ANP) - De CDA-frae- tie in de Tweede Kamer mag bij de levering van verrijkt uranium aan Brazilië niet met minder ak koord gaan dan in de motie-Van Houwelingen staat. Die motie verlangt een sluitend regiem te gen mogelijk misbruik alvorens verrijkt uranium naar Brazilië wordt verscheept. De regering probeert al enkele maanden in overleg met Engeland en de Bondsrepubliek, de Nederlandse partners in het ultracentrifuge- project, uitvoering aan deze mo tie te geven,-maar beide landen zouden daar weinig voor voelen. De eis aan de CD A-fractie is neer gelegd in een open brief, onder tekend door een aantal promi nente CDA-leden en de jonge renorganisaties van KVP, AR en CHU. De ondertekenaars van de brief zeggen ernstig verontrust te zijn over de besluitvorming rond het ultracentrifugeproject. Hoewel waardering wordt uitgesproken voor het streven van de regering de motie-Van Houwelingen uit gevoerd te krijgen, wordt tevens aan het resultaat van die pogin gen getwijfeld. "Met minder dan deze motie akkoord gaan is vol strekt onverantwoord", zo staat in de brief. Minder meegaand AMSTERDAM (ANP) - De 54- jarige Gerard van S. uit Gou da, die vorig jaar brand heeft gesticht in de Blaricumse villa van Pieter Menten, is gis teren door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf. waarvan drie voorwaar delijk. De rechtbank toonde zich hiermee minder mee gaand dan de officier van jus titie, mr. L. de Beaufort, die tegen Van S. slechts een voorwaardelijke terbeschik kingstelling had geëist. DEN HAAG - De leden van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, zijn het on derling eens geworden over de porte feuilleverdeling. Door de uitbreiding van het aantal gede puteerden van zes naar acht was een herverdeling van de taken nodig. Ook lag er een eis van het CDAi dat zich met twee leden in het dagelijks bestuur on derbedeeld voelt, om dat te compense ren met het toekennen van "zware" por tefeuilles. Dat heeft er kennelijk toe ge leid dat de portefeuille van de Alphense CDA-gedeputeerde Buijsert is uitge breid met het grondbeleid, dat in het vo rig college nog in handen was van de PVDA. Ir. N. Buijsert heeft als taken be houden: het algemene planologische beleid en in het bijzonder de zorg voor het westelijk en zuidelijk deel van de provincie, tot uiting komend in streek plannen, gemeentelijke bestemmings plannen, de woningbouw en de bouw vergunningen. Het personeelsbeleid van de provincie berust niet meer bij Buij sert: daar is nu de nieuwe PvdA-gedepu- teerde Diepenhorst verantwoordelijk voor. Ook de portefeuille van de tweede CDA- gedeputeerde, Noordwijker Brink, is uitgebreid. Van PvdA-gedeputeerde Boone heeft hij bejaardenzorg overge nomen. Jeugdzorg en sportzaken, als mede volksgezondheid blijven tot het takenpakket van mr. N.W.A Brink beho ren. Hij is verder verantwoordelijk voor het bibliotheekwezen, archeologie, ge meentelijke strafverordeningen (in het vorig college nog in handen van de PvdA) taxizaken en onteigeningszaken. Brink heeft culturele aangelegenheden afgestaan aan mevrouw Günther, de nieuwe WD-gedeputeerde. Drs J. Borgman (PvdA) blijft de eerst ver antwoordelijke man in het college voor het planologisch beleid in Zuid-Holland oost het streekplan, gemeentelijke be stemmingsplannen, woningbouw en bouwvergunningen. Geprolongeerd in zijn portefeuille zijn eveneens recreatie, natuurbehoud en landschapsbescher ming (met uitzondering van enkele re creatieschappen) en de fietspaden. On derwijs is van Borgman naar mevrouw Günter gegaan. Opvallend is dat Borg man wegen, vaarwegen en verkeer heeft afgestaan, al is het aan een partijgenoot- Diepenhorst. Drs. J.H. Boone PvdA blijft gedeputeerde voor provinciale financiën, algemene bestuurlijke aangelegenheden en juridi sche zaken, integrale beleidsplanning en algemene zaken. Bejaardenzorg heeft hij overgedaan aan mr. Brink. WD'er Noorland heeft, overeenkomstig zijn wens, economische aangelegenhe den van de PvdA overgenomen. Agrari sche aangelegenheden, landinrichting (ruilverkaveling), watei schapsaangele genheden blijven tot zijn portefeuille behoren. Hetzelfe geldt voor gemeente- fïnanciën en molenbehoud. Noorland heeft de toepassing van de algemene bij standswet afgestaan aan PvdA'er Diep enhorst en monumentenzorg aan zijn partijgenote mevrouw Gunter. Het on derwerp "veren" is door Noorland van Borgman overgenomen De drie nieuwbenoemde leden van Gede puteerde Staten hebben de volgende ta ken.Mevrouw drs I Gunter (WD): cul turele aangelegenheden, sociale aange legenheden, het provinciaal studie fonds, monumentenzort en onderwijs- wetgeving F.A. Diepenhorst (PvdA): personeelszaken, organisatie, wegen, vaarwegen, verkeer en de algemene bij standswet. J. Hoek van Dijke (PvdA): milieubescherming, de recreatieschap pen Grevelingen, Brielse Maas. Linge- gebied en Alblasserwaard-Vijfheeren- land i.o., voorlichting en inspraak.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7