Ouders van 'Meerpaal' houden kinderen thuis Politie ontruimt Huisvesting Onderwijzeressen: ziek door spaanplaatgas Actief in vrije tijd Antiekhal Rembrandt VRIJDAG 16 JUNI 1978 LEIDEN LEIDEN - Op een na alle 125 kinde ren die op school gaan in het noodgebouw van de openbare la gere school de Meerpaal aan het Broekplein zijn vanmorgen door hun ouders thuis gehouden. De ouders willen hun kinderen niet langer blootstellen aan de for maldehyde (een gas dat afkom stig is van het spaanplaat in het dak en de vloer van het gebouw), die de gezondheid van een groot aantal leerlingen en de vier on derwijzeressen heeft aangetast. Twee onderwijzeréssen, Paulien Hamstra en Trudy van der Vloet, resp. van klas la en lb, hebben zich gisteren na een bezoek aan de GG&GD ziek gemeld. Van morgen deed Monique van Berge Henegouwen van de gecombi neerde klas 2/3 hetzelfde. Alle drie kregen van de artsen het ad vies geen les meer te geven in het houten schoolgebouw, dat sinds vorig jaar september dienst doet als dependance van de Meerpaal. Trudy van der Vloet: "Ik heb al vanaf het begin dat ik in dit ge bouw werk klachten. Ik ben een paar keer mijn stem kwijt ge weest en ik heb last met mijn ademhaling en met slikken. Ik voel me ook gauw moe. Woens dag was het weer niet best. Toen was voor mij de maat vol. Ik ben gistermorgen met Paulien Ham stra naar de GG&GD geweest en die vertelde ons dat we het ge bouw niet meer in mochten. We hebben de kinderen maar de hele tijd buiten laten spelen" Invallers Schoolhoofd Johan Zwemmer gaf de ziektemeldingen door aan de afdeling onderwijs van de ge meente, die van plan was van morgen drie invallers te sturen "Maar dat kan toch niet. Dan zou je zowel die invallers als onze kinderen toch nog in die lokalen laten werken. De ouders hebben daarom besloten hun kinderen thuis te houden", zegt Jan Harren van de oudercommissie. In het noodgebouw zitten naast de vier Meerpaal-klassen ook nog twee klassen van de protestants- christelijke lagere school het Kompas. In deze twee klassen wordt nog wel gewoon les gege ven. Schoolhoofd A. Stahlie van het Kompas: "Ja, waarom niet9. Wij hebben geen klachten. Van niemand. Hoe dat komt weet ik ook niet. Ik denk dat onze lokalen iets gunstiger liggen dan de ande- Gisteren speelden de kinderen buiten, omdat hun onderwijzeressen de school niet i grond het omstreden noodgebouw mochten. Op de achter- sen. De meest voorkomende ver schijnselen: hoofdpijn, neusver- koudheid, brandende ogen, moeilijke ademhaling en een schorre stem. Schoolhoofd Zwemmer vroeg het bevoegd ge zag om een onderzoek, omdat hij zeer sterk het vermoeden had dat de klachten het gevolg waren van formaldehyde. Dit spaanplaatgas komt vooral vrij als de zon schijnt en het windstil is ging "Voorkomen Is Beter" (VIB) eiste verwijdering van het scha delijke spaanplaat. Slopen plein. Beide suggesties leveren echter nogal wat praktische problemen op. De gemeente zal ze de komende dagen onderzoe ken. Metingen Een directe oplossing lijkt echter moeilijk te vinden. Wethouder Dick Tesselaan "Het enige watje kunt doen is de school slopen. Maar tot de zomervakantie heb ben we geen oplossing. We stre ven er momenteel naar om zo op timaal mogelijk half juli te ha len". Mogelijke noodmaatregelen zijn: leegstaande lokalen in andere wijken van de stad betrekken en de kinderen er dagelijks per bus naar toe rijden of les gaan geven in de gemeenschapsruimten van het hoofdgebouw aan het Broek- Enquête De GG&GD is vandaag gestart met een enquête onder de ouders. Men wil precies weten welke klachten de kinderen hebben en in welke mate. Tesselaan "Maar als je zo'n enquête houdt en vraagt: Heeft uw kind ergens last van?, dan weet ik de antwoorden al. Ik wil de zaak niet bagatellise ren, maar ik zit er wel een beetje mee. Er bestaat volgens mij aan leiding om te denken dat sommi ge klachten wat worden over trokken". Het rechtdoorgaande fietsver- keer van Levendaal naar Hoge Rijndijk krijgt al veel meer groen licht dan de auto's op dezelfde rou- De verkeerscommissie van de gemeente Rotterdam heeft, net als die van Den Haag al eer der, voorgesteld om bij wijze van experiment op een aantal plaatsen in de stad fietsers die rechtsaf slaan, toe te staan door rood licht te rijden. In Den Haag werd voortijdig met de proef gestopt omdat hij niet het gewenste resultaat opleverde. In Rotterdam pro testeert de verkeerspolitie al bij voorbaat. De politie moet de weggebruiker er op het ogenblik met de uiterste zorg en kracht van weerhouden om door het rode licht te rijden, stellen ze, en dat rode licht is essentieel voor de verkeers veiligheid. Bovendien vreest de verkeerspolitie dat als ge volg van het experiment het rijden door rood licht op an dere plaatsen toe zal nemen. De gemeente Leiden stond vroe ger negatief tegenover derge lijke zaken, maar sinds de ENWB de discussie erover in de verkeerscommissie op gang heeft gebracht, is de gedachte nu dat het de fietser in een aantal gevallen makkelijker gemaakt kan worden. De heer Aletrino, ambtenaar ver keerszaken, noemt daarvoor drie manierenDe eerste is een apart verkeerslicht voor fiet sers, dat veel meer groen zou kunnen geven dan het licht voor auto's. Bij het kruispunt Levendaal, Hoge Rijndijk, Zijlsingel is dat al zo, en op een aantal andere plaatsen zou het zo kunnen worden. Zoals voor de rechtdoorgaan de fietsers bij het punt Peli kaanstraat, Hooigracht, Driessenstraat. Bij vrijwel alle T-aansluitingen voor het rechtdoorgaande fietsver- keer. Voor de rechtsaf slaande fietsers kunnen in eeen aantal geval len fietspaden die om de ver keerslichten heen leiden wor den gemaaktzoals al gebeurd is op het Stationsplein, zoals bij de reconstructie van het wegenbeloop bij molen De Valk zal gebeuren en zoals bijvoorbeeld bij het kruispunt Langegracht, Pelikaanstraat gebeurt. De derde mogelijkheid is om on der hel verkeerslicht een bord je te hangen waarop staat dat fietsers zich niet aan het rode licht hoeven testoren. Dat kan alleen als overstekende voet gangers daarvan geen hinder ondervinden, dus als de fiet ser geen zebrapad hoeft te kruisen voor hij afslaat. De gemeente is dus bezig met di verse plannetjes. Die hebben tot nu toe bij de Leidse politie niet tot protesten geleid. Al leen met het zondermeer toe staan door rood te rijden, of een bordje onder het licht, zou de politie erg ongelukkig zijn. Inspecteur Van der Sommen: "Daar moetje niet aan begin nen, het is niet alleen gevaar lijk, maar druist ook in tegen de wettelijke bepalingen. Er gens lok je er overtredingen mee uit, want de gemeente kan het wel toestaan, maar wij mogen er volgens de wet bekeuringen voor uitdelen" De ENWB is er groot voorstan der van dat fietsers zoveel mogelijk vrije doorgang heb ben. En als het dan niet kan door omleiden of groen geven, dan maar door rood. Dick Verhaart van de ENWB in Leiden: "Het gaat toch niet aan, dat de enige manier om op je plaats van bestemming te komen is om overtredingen te begaan? Want als je telkens op het groene licht moet wach ten kun je net zo goed thuis blijven. Verkeerslichten zijn toch al zo'n flauwekul, als je dan ook nog eens tijden moet wachten als dat helemaal niet nodig is!" Sta fietsers toe door rood te rij den, ze doen het nu toch ook al, zegt de ENWBDe en ige vraag is nog of het juridisch ook mo gelijk is. Daar is de ENWB zelf, ondanks het in de arm nemen van een jurist, nog niet uit. Hoofdpijn Toen het noodgebouw vorig jaar zomer werd gebouwd was lande lijk de discussie over het spaan plaat al in volle gang. Deson danks werd dit materiaal in de school verwerkt. Al na een paar maanden kwamen er klachten van leerlingen en onderwijzeres- Begin januari verrichtte TNO me tingen, waaruit bleek dat zich op alle plaatsen in het gebouw for maldehyde in de lucht bevond. Maar, aldus TNO, als de tempera tuur beneden de 21 graden blijft is het nog wel te harden. Om het spaanplaatgas te lijf te gaan be- sloot de gemeente in het dak 90 Het effect was echter nihil. Toen Bezetters eisen woonruimte na sluiting hotel de temperaturen hoger werden en de klachten veelvuldiger werd een tropenrooster ingevoerd, waardoor de school op de warm ste uren van de dag leeg zou staan. Ook deze maatregel bood geen soulaas. Inmiddels had de inspecteur van volksgezondheid de gemeente meegedeeld dat les geven in het houten gebouw niet verantwoord was. Zowel Johan Zwemmer als de oudercommissie drongen er bij de instanties op aan om maat regelen te nemen. Ook de vereni- Streekmuziek- school De Streekmuziekschool Lei den en omstreken houdt morgen van 10.30 tot 15 uur een "open huis" in het hoofd gebouw Rapenburg 22 in Leiden. Iedereen, die belang stelling heeft in het muziek- pedagogisch werk kan er te recht. De dag heeft het ka rakter van een workshop. Er zijn verschillende lesde- monstraties en repetities van ensembles, door de leerlingen bereid kan worden deelge nomen. Verder kunnen be langstellenden een kijkje nemen in de uitgebreide mu ziekbibliotheek. Het is ook mogelijk alle informatie te krijgen bij de oudercommis sie, de directeur of de docen ten. Bazaar Morgen organiseert de Hya cintenkleuterschool, op het schoolplein achter de St. Pe- trusschool aan de Lorentz- kade, een bazaar ten bate van de kleuterschool. Van de opbrengst zullen school- en speel attributen worden aangeschaft. Als attracties zijn er onder meer een rom melmarkt, een ballengooi- tent, hengelsport, een enve- loppe-tent en een rad van avontuur. De bazaar begint om 10.30 uur en duurt tot 17.30 uur. Volksdansen Zaterdagavond wordt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 de laatste volksdansinstuif van het seizoen gehouden. Het dans- programma bestaat mor genavond onder andere uit dansen uit Roemenië, Joego slavië en Griekenland. Ook niet-volksdansers zijn die avond welkom om te luiste ren en te kijken. Omdat het de laatste van het seizoen is zal de instuif worden "opge sierd" door enkele demon straties. Het begint om acht Lezing over TM Maandagavond organiseert de Stichting Onderwijs in de Wetenschap der Creatieve Intelligentie afdeling Leiden voor de laatste maal voor de vakantie een lezing over het Transcendente Meditatie programma in 't Camphuys, Rhjjngeesterstraatweg 43, Oegstgeest. Onderwerp van de lezing: "De effecten van het T M-programma voor het individu en zijn omgeving. Aanvang 8 uur. Tourweek In verband met de Tour-pro loog, die op donderdagmid dag 29 juni wordt verreden, wordt een gedeelte van de binnenstad hermetisch afge sloten. Dat betekent ook, dat een aantal scholen in het centrum niet bereikbaar zal zijn voor een deel van de leerlingen. Daarom is beslo ten, dat deze scholen op don derdagmiddag gesloten zul len zijn. Het probleem voor de twee paartjes, die op deze middag trouwen, is inmid dels ook opgelost. Ze zullen per rondvaartboot naar het stadhuis worden vervoerd. Vertrek vanaf het voormali ge marine-complex aan het Noordeinde. LEIDEN - De bezetting van het gemeentelijk Bureau Huisves ting aan de Hooigracht is gister middag rond half vijf door ingrij pen van de politie opgeheven. Nadat gistermiddag tweemaal een vordering was uitgesproken door waarnemend directeur Huisvesting De Leeuw en de po litie, waarin de bezetters werden gesommeerd het pand te verlaten werden de vier vrouwen en twee mannen uit de wachtkamer ver wijderd. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt, nadat ze eerst op het politiebureau waren verhoord. De vrouwen, bewoonsters van het vandaag te sluiten hotel "Huize de Wekker" aan de Herengracht, waren tot de bezetting overge gaan omdat zij bang waren naar een pension in Oegstgeest te worden overgeheveld. Zij eisten permanente woonruimte. Ze zijn in moeilijkheden gekomen door dat "De Wekker", een hotel dat sinds jaar en dag als opvangcen trum voor urgente woningzoe kenden (ongehuwde moeders, ADVERTENTIE Anneke Schat de befaamde edelsmid, ontwerpster van o.a. Televisie^ring, I winnares van het mooiste Europese sieraad-ontwerp 1975, exposante ir alle belangrijke galeries in Europa. exposeert bij Lucas van Leijden in 't smalste pand van Leiden Nieuwe Rijn 4 tot 25 juni 1978 (maandags gesloten). gescheiden mensen) werd ge bruikt, in andere handen over gaat. De nieuwe eigenaar, de fir ma De Bolster, wil er een bistro in vestigen. Pogingen van de bezet ters om via gesprekken met wet houder Verboom tot een aan vaardbare oplossing te komen liepen gisteren op niets uit. De wethouder was geenszins van plan in te gaan op de eisen van de bezetters. "De tijd is voorbij" zo zei de wethouder "dat je met ge weld een huis kunt bemachtigen. Zelfstandige woonruimte voor êén persoon zit er gewoon niet <U waren de bezetters bereid ge weest om naar een pension in Oegstgeest te vertrekken dan nog had dat geen zin gehad, want de eigenaar van het penion had ach teraf laten weten slechts voor één persoon ruimte te hebben. Mid dels een communiqué, dat op de Hooigracht aan passanten werd uitgereikt, lieten de bewoonsters van huize De Wekker weten "niet als een postpakketje" overge daan te willen worden naar het pension. "We nemen het niet. We willen niet nog eens een jaar lang in een pension gaan zitten. We willen nu een huis", aldus luidde de tekst van het pamflet. De be woonsters zeiden in verband met permanente huisvesting te den ken aan de wisselwoningen die nu nog onbewoond staan. Van daaruit hoopten zij binnen enkele jaren permanente woonruimte aangeboden te krijgen. Nadat zij op het politiebureau de zaak uit de doeken hadden gedaan gingen de bezetters samen met de leden van het comité "Iedereen wil wo nen", dat de actie ondersteunt, naar het stadhuis. Daar werden ongeveer honderd solidariteits- handtekeningen aangeboden aan wethouder Van Aken, die zei dat de zaak hem "zeer ter harte" ging en dat hij zich er beslist niet met een "Jantje van Leiden" wilde afmaken. De wethouder zei in de B. en W. vergadering het punt aan de orde te stellen. De bezetters werd gisteravond de toegang in huize De Wekker ontzegd; reden waarom zij trachtten een slaap plaats te krijgen bij vrienden en kennissen. Vandaag zouden zij verder overleg plegen met Huis vesting, Sociale Zaken en de B. en W. vergadering afwachten. Overigens verklaarde het comité "Iedereen wil wonen" na afloop van de actie twee aanklachten te zullen indienen, beide gericht te gen politie en gemeente. Het co mité bij monde van Frans Los zei niet de tijd te hebben gekregen tijdens de bezetting om met el kaar te beraadslagen, voordat de politie de bezetters verwijderde. Tevens vond het comité, dat gis termorgen nog voor het raadhuis met spandoeken zijn solidariteit met de De Wekker-bewoonsters had betuigd en pleitte voor een daklozencentrum, op "vervelen de wijze" onderzocht te zijn door de politie op bezit van verdoven de middelen en wapens. Inmid dels hebben de PPR. PSP, CPN en CL)A in Leiden zich solidair verklaard met de actie van de De Wekker-bewoonsters. Daklozencentrum Nade vakantie komte nleiding ADVERTENTIE ruimt op wegens plaatsgebrek Tegen betaalbare prijzen. Ook voor de handel. Geopend 10-17 uur. Zon- en maandag gesloten. Rembrandtstraat 10, Leiden, hoek Noordeinde. over de plannen voor een daklo zencentrum in Leiden. In de ge meentelijke commissie voor o.m. maatschappelijke zorg werd gis teravond, mede na; van de bezetting Huisvesting, nogmaals gepleit voor snelle realisering van een daklozencentrum. Men vond dat er wel wat al te lang gespraat en vergaderd over hoe zo'n centrum er uit moest komen te zien in plaats van snel te beginnen met de realisering. Wethouder Oos terman zei dat strikt genomen de geniet nte niet verantwoordlijk is voor het zoeken van huisvesting voor de mensen die tot nog toe in "De Wekker" zijn ondergebracht. ADVERTENTIE Spandoeken aan de gevel van het Bureau Huisvesting aan de Hooi gracht. Buiten werden voorbijgangers om handtekeningen gevraagd tei ondersteuning van de actie. DEALER VAN O.A BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG TAPIJT GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging s W. J. ZIRKZEE b v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3